Keresés

Részletes keresés

Galgadio Creative Commons License 2006.06.19 0 0 264

A Földgömb legutóbbi számában van egy 1858-as német térkép Dél-Amerikáról.

Néhány érdekesség rajta:

- Kolumbia Neu Granada, Argentína pedig La Plata néven szerepel a térképen.

- Patagónia önálló, Argentínától és Chilétől független tartományként van feltüntetve.

- Ecuador jóval nagyobb kiterjedésű, mint manapság, keleten összeér Brazíliával.

 

Több érdekes cikk is van a magazinban a kontinensről: Costa Rica, Uruguay, a világ legnagyobb sómezője Bolíviában (Salar de Tunupa vagy Salar de Uyuni), ill. néhány színes természetfotó Ecuadorból.

 

Galgadio Creative Commons License 2006.06.19 0 0 263

Szevasz!

 

Én egy Raven nevű fickótól olvastam az "Akasztottak lázadása" c. regényt, amelyik az 1910-es mexikói forradalom kitörésének idején játszódik.

Döbbenetesen jó.

Előzmény: Zicherman Istvan (260)
Galgadio Creative Commons License 2006.06.19 0 0 262

OFF:

 

Ha már a vallásos latin-amerikai focistáknál tartunk:

 

Az 1994-es brazil - olasz VB-döntőn a tizenegyesek előtt az egész brazil csapat összekapaszkodott és fennhangon kéántálta a Miatyánkot.

Az olaszok nem imádkoztak, Roberto Baggio fölé is vágta a sorsdöntő tizenegyest...

 

Ezen a mostani VB-n sem szerepelnek rosszul eddig a latin-amerikai csapatok:

 

Két csoportmérkőzés után Argentína, Ecuador és Brazília már továbbjutott (2-2 győzelem), Mexikónak majd a harmadik csoportmeccsen kell bebiztosítani a továbbjutást (1 győzelem, 1 döntetlen).

Paraguay és Costa Rica már kiesett (2-2 vereség).

 

Előzmény: Galgadio (255)
Galgadio Creative Commons License 2006.06.19 0 0 261

Szerintem kérdezd meg a chileno barátodat!

Elég erőltetettnek tűnik a magyarázatod.

Előzmény: milyennincs (259)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.06.15 0 0 260

Uraim, elnezest a zavarasert.

 

Van valaki, aki tudna ajanlani valami magyarul megjelent konyvet, amelyben olvashatok az 1932-es brazil forradalom esemenyei?

Ezenkivul erdekel, hogy J.Reed ,,Forradalom Mexicoban" konyvet leforditottak e magyarra (ez az a manus, aki a vilagot rengeto 10 naprol irt anno:))

 

Tisztelettel

Z.I.

milyennincs Creative Commons License 2006.06.15 0 0 259

"!No a pascualamana!"

 

Szerintem "¡ No a pascua alemana !" akar ez lenni, s nem valószínű, hogy mostanság alkották az EE.UU. Latin-Amerika politikájával kapcsolatban.

Régebbi keletű lehet, s erősen utalhat valami olyasmire, ami a spanyolok húsvét-felfogása, ünnepe és a németek húsvét megünneplése között áll fent egy spanyol szemszögéből. (de ettől még konkrét válaszom nincs.)

Ha nagyon-nagyon érdekel. talán ki tudom deríteni, ahhoz viszont utól kell érjek egy talán még Pesten élő félig chileno barátomat.

Előzmény: A püspök inasa (237)
Galgadio Creative Commons License 2006.06.13 0 0 258

Costa Ricának 1949 óta nincs hadserege, és a többi közép-amerikai országtól eltérően itt nincsenek katonai puccsok és nem váltják egymást egy-két évenként a diktátorok.

Ha ettől ez egy unalmas ország, hát akkor én szeretnék egy unalmas országban élni.

 

Egyébként, ha a természeti szépségeket nézzük, akkor a Közép-Amerikai földnyelv talán legszebb országa, tele érintetlen trópusi és szubtrópusi esőerdőkkel.

Egy természetet kedvelő embernek ez már eleve nem lehet olyan nagyon unalmas.

Előzmény: pancer1 (257)
pancer1 Creative Commons License 2006.06.13 0 0 257

Most olvasom Paul theroux iró könyvét a Vén patagónniai expresz-t. A Világjárók sorozatban jelent meg.

A fickó 1978-ban felült Bostonban egy vonatra és leszált valahol Patagóniában két hónap múlva, közben átutazott Brazilia kivétlével mindehol. szerinte Costa Rica a többihez képest tisztább de unalmasabb ország, és a megkérdezett latin-amerikaiaknak is ez volt a véleménye. Jó kis könyv.

Előzmény: Galgadio (255)
Galgadio Creative Commons License 2006.06.12 0 0 256

Nem gyönge:)

Szerbia óceántól óceánig...

Előzmény: pancer1 (253)
Galgadio Creative Commons License 2006.06.12 0 0 255

Még régebben a szociban, valamikor a 70-es évek elején kinn járt egy magyar faszi a Közép-amerikai földnyelv országaiban, hazajövén írt egy útikönyvet.

Ő nagyon pozitív véleménnyel volt Costa Rica lakóiról, főleg a szomszéd népekkel összevetve.

Ő írja, hogy Costa Rica lakóinak hivatalos spanyol nyelvű elnevezése costarriqueño vagy nőnemben costarriqueña, de az ország lakóit a szomszédok gyakran csak tico, tica néven emlegetik. Ez állítólag a Costa Rica-i népnyelvben gyakori 'tico' kicsinyítő képző származéka, más vélemények szerint földrajzi név eredetű.

A magyar szerző barátságos, jó kedélyű és vendégszerető embereknek írja le a tico-kat.

Costa Rica etnikai összetételét tekintve europidabb, mint szomszédai, a lakosság kb. 65-70 %-át európai telepesek leszármazottai alkotják, akiknek persze a túlnyomó többsége spanyol eredetű. A hegyekben meszticek, a tengerparton mulattok is élnek.

 

Az 1990-es VB-n nagyon szimpatikus volt a Costa Rica-i válogatott, a játékosok nagy többsége amatőr futballista volt, volt közöttük tévészerelő, postás, köztisztviselő stb.

Ennek ellenére maguk mögé utasították a profi svédeket és skótokat, és óriási meglepetésre továbbjutottak a csoportjukból.

A nyolcaddöntőben azonban Csehszlovákia már megállította őket (1:4).

Ez a válogatott a meccsek előtt a kezdőkörben kör alakban összekapaszkodva imádkozott. Úgy tűnik, hogy nem hiába...:)

 

Újabban az ökoturizmus is nagyon felkapott lett a természeti szépségekben bővelkedő országban, Costa Rica a szomszédainál nagyobb gondot fordít a természet védelmére.

Ennek ellenére a természetes élőhelyek összeszűkülését és a biodiverzitás csökkenését itt sem sikerült megállítani.

 

A Földgömb c. földrajzi magazin legújabb száma is foglalkozik Costa Ricával.

Előzmény: Galgadio (252)
Törölt nick Creative Commons License 2006.06.11 0 0 254
Ezt én is be akartam rakni valahova... :-)
Előzmény: pancer1 (253)
pancer1 Creative Commons License 2006.06.11 0 0 253
Costa-negro
Galgadio Creative Commons License 2006.06.10 0 0 252

 

Egy rövid ismertető a VB-résztvevő Costa Ricáról, "Közép-Amerika Svájcáról."

A kis spanyol nyelvű köztársaság közép-amerikai viszonylatban rendkívül békés lakóiról és varázslatosan szép természeti környezetéről nevezetes.

 

http://index.hu/sport/foci/cr9092/

 

 

Galgadio Creative Commons License 2006.06.06 0 0 251

Az argentín - angol az mindig nagyon jó, kemény meccs szokott lenni.

Eddig az argentínoknak jött ki jobban a lépés: 1986-ban a negyeddöntőben, 1998-ban a nyolcaddöntőben verték ki az angolokat. Igaz, hogy 2002-ben meg kikaptak.

Bizonyára az elvesztett Falkland-szigeti háború is benne van, hogy az argentínok az angolok ellen mindig nagyon akarnak bizonyítani.

Előzmény: A püspök inasa (250)
A püspök inasa Creative Commons License 2006.06.06 0 0 250

Számomra az álomdöntő az Argentína-Anglia lenne... Persze ez álom is marad.

 

Egyébként érdekes amit mondasz, mert Buenos Airesben beszélgettem egy fociőrülttel, aki kizárólag River Plate mezeket árult, és neki is az volt a véleménye, hogy Németország-Argentína elődöntő lesz, de ő azt is elővetítette, hogy sajnos Argentína kikap a németektől, és Brazília-Németország döntő lesz, ahol persze a brazilok begyűjtik hatodik győzelmüket.

Hm...

Előzmény: VonBraun (249)
VonBraun Creative Commons License 2006.06.04 0 0 249
Akkor légy erős: Argentína - Németország elődöntő lesz...
Előzmény: Don Quixote (247)
Don Quixote Creative Commons License 2006.06.02 0 0 248
SZVSZ kurva kevesen vannak Latin-Amerikában, akik egyetértenének Bush politikájával. Akik nem értenekj egyet, azok vszont erősen megoszlanak szésőbalos, balos és jobbos irányzatokra.
Előzmény: A püspök inasa (246)
Don Quixote Creative Commons License 2006.06.02 0 0 247

Mi a Galgadioval a spanyol válogatottnak szurkolunk.

Mégis egy hispán gárdáé legyen a győzelem:-)

 

SZVSZ Argentína válogatottja most halvány egy kicsit és a brazilok sem nyerhetnek meg mindent...

 

Erről bővebben a Drukkerkocsma rovat ESPANA és Világbajnokság_2006 topikjaiban.

Előzmény: A püspök inasa (246)
A püspök inasa Creative Commons License 2006.06.02 0 0 246

Hát én sem tudom, azért gondoltam hátha valaki tudja.

Találkoztam Chilében egy homokszobrásszal, aki minden szobrára ezt a feliratot rajzolta. Megkérdeztem ez mit jelent, erre hosszú fejtegetésbe kezdett, aminek csak a felét értettem, de valami olyasmit magyarázott, hogy ez valami jelige, vagy csatakiáltásszerű valami, mely azoknak a jelmondata, akik nem értenek egyet Bush elnök Latin-Amerika politikájával.

Szóval azt hiszem köze sincs a húsvéthoz, de még mindig nem világos mi akar lenni.

 

Na mindegy.

Most, június 9-hez közeledve azt hiszem Latin-Amerika témakörben a legfontosabb kérdés, ami a legtöbb embert foglalkoztatja, hogy 1958 után vajon újra tud-e nyerni dél-amerikai csapat Európában.

Nekem valami azt súgja, hogy most is európai csapat lesz a befutó, bár hogy melyik, arra tippelni sem mernék.  

Előzmény: Galgadio (239)
showtimes Creative Commons License 2006.05.31 0 0 245
ha már lazulunk, tudjátok min buktak le általában az orosz kémek Latin-Amerikában?

- mind a kubai dialektusban beszélte a spanyolt, a legendájuk szerint pedig még turista ként se nagyon jártak Castronál...
Galgadio Creative Commons License 2006.05.29 0 0 244
Akkor jól emlékeztem, hogy a VB-selejtező csak egy alkalmas ürügy volt a háború megindítására, a valódi okok sokkal mélyebbek voltak.
Előzmény: pancer1 (240)
pancer1 Creative Commons License 2006.05.28 0 0 242

A Paraguay által Brazilia, Argentina és Uruguay ellen vívott háborúról legtöbbet a Háborús baklövések címü könyvben olvastam, főként Francisco Solano Lopezzel kapcsolatban. Örült volt, püspökei közül 24-et megöletett mert nem akarták szentté avatni.

Volt valami olyan is a könyvben hogy P-nek egész jó kis folyami flottája volt egy angol ex-tengerésztiszt vezetésével, gőzösök azt hiszem. Sikeresen meg is állították egy csatában a brazil hajókat, a P-i gőzösökön volt némi páncél. (nyilván az amerikai polgárháború északi eredményeinek hatására)

De az Elnök aki huszonvalahány évesen már tábornok volt parancsot adott hogy közelharcban is győzzék le a brazilokat ne csak messziről ágyuzzanak rájuk. Az angol tiszt mit tehetett mást, parancs az parancs közel hajózótt a brazil vitorlásokhoz. És a könnyű brazil hajók körbevették a P-i hajókat a fedélzeten pedig a P-i hajósoknak kevesebb esélyük volt a közelharcban a túlerővel szemben.

Az angol tisztet csak az mentette meg a kivégzéstől hogy a csatában maga is halálos sebet kapott.

pancer1 Creative Commons License 2006.05.28 0 0 241
Focihoz nem értek de az 1970-es VBről volt szó Mexicó rendezésében.
Előzmény: Galgadio (235)
pancer1 Creative Commons License 2006.05.28 0 0 240

A " Futball-háborúról" olvashat az érdeklődő a RUBICON 2006/2-3-as számában amely a háborúkkal foglalkozik. Szabó Éva Eszter cikke.

Kis összefoglaló.

1969 július 14-19 közt zajlott a harc, őként hondruasi civilek haltak meg, mintegy 2000-en.

Az okok viszont régiek, 1861 óta fennálló határvita van a két ország közt amely miatt már vivtak korábban két háborút.

A hatvanas években rengeteg salvadori ment Hondruasba dolgozni, mezőgazdaságba idénymunkásnak. Főként a határ menti területeken telepedtek le mivel itt volt föld, de lakosság ritka volt. Összehasonlításként, Salvador területe 21000km2 és 5millió lakosú (1990) a jóval nagyobb Hondruas 112000km2 és 5 millió lakosú (1990) ! Vagyis majdnem azonos a lélekszám, a hatvanas években (a cikk szerint) Salvadorban laktak többen, 3.3mill szemben 2mill hondruasival.

 

Szóval kezdett H-ban kialakulni egy jókora félelem mert a S-ből jött munkások száma elérte a 300ezret. Alkalmas bünbakok voltak Lopez Arellano tábronok-elnök számára

hogy megmagyarázza a rossz gazdasági helyzetet.

69 nyarán a nagyrészt illegális területfoglaló salvadoriakat erőszakkal elkezdték viszatelepíteni S-be.

 

Június 26-án volt a selejtező mérkőzés döntóje a két ország futballcsapata közt, de Mexikóvárosban ! Salvador győzött.  Ezzel egyidőben lett a legsúlyosabb a helyzet a határon és július 14-én Sanchez Hernando S-i tábornok-elnök parancsot adott a hadseregnek a salvadori állampolgárok védelmére. A harcok nagyrészt H területén voltak, és az s-i csapatok csak az AÁSZ közvetítő tárgyalásai után hagyták el a területet augusztusban.

 

A háború egyik eredménye az lett hogy egy akkoriban tervezett Közép-Amerikai Közös Piac nem tudott létrejönni.

Másik eredménye hogy a hadseregekre egyre többet kezdtek Közép Amerikában költeni, a szomszédoktól félve.

Harmadik eredménye hogy Salvadornak meg kellet próbálnia valahogyan a visszamenekült 150-200000 embert elhelyezni az országban. Ez olyan súlyos gazdasági és társadalmi gondokat okozott hogy (a cikk szerint) ez volt az egyik fő oka az 1980-ban kezdődő polgárháborúnak.

 

A háború nevét egy mexikói hirügynökség munkatársai találták ki egyébként amit azonnal át is vett a nemzetközi média.

Galgadio Creative Commons License 2006.05.26 0 0 239

"Tudja valaki, mit jelent az a kifejezés, hogy "!No a pascualamana!"? "  

 

Részemről szabad a gazda:)

Előzmény: A püspök inasa (237)
Galgadio Creative Commons License 2006.05.23 0 0 238

Az országok közötti hatalmas gazdasági különbségek is nyilvánvalóan lassítják az integrációs folyamatot. Ezek relatíve nagyobbak, mint az EU-tagállamok között.

A lista elején Chile, Argentína és Uruguay található, míg a végén Paraguay, Bolívia és Ecuador kullog.

Előzmény: A püspök inasa (237)
A püspök inasa Creative Commons License 2006.05.23 0 0 237

Hát valami integráció-féle tényleg van, például a Mercosur. Ennek Argentína, Brazília, Uruguay és talán Bolívia is tagja (és lehet, hogy mások is), és a kezdeményezés néhány vonásában hajaz az EU-ra.

A határokon például mindenhol háromféle kapu van: saját állampolgárok, Mercosur tagállamok polgárai és egyéb külföldiek. A Nemzeti Parkokban, múzeumokban a Mercosur lakosoknak mindenhol jóval olcsóbb a belépőjegy, mint a többieknek.

Az egyik legfőbb cél persze az EU mintájára a teljes vámúnió, azonban ez még a létező protekcionizmus miatt eléggé gyerekcipőben jár. Mindenesetre annyit azt hiszem elértek, hogy a Mercosur államokból érkező árucikkekre alacsonyabb a vám.

Szóval van valami az igaz, de elsősorban politikai akaratra lenne szükség a teljesebb fokú integrációhoz.

 

Feladvány: Tudja valaki, mit jelent az a kifejezés, hogy "!No a pascualamana!"?   

Előzmény: Galgadio (236)
Galgadio Creative Commons License 2006.05.23 0 0 236

"...mindazonáltal igazából elcseszték az egészet, mert igazi nagyhatalom vált volna Latin Amerikából, ha mégis keresztülviszik az egyesítést. Most meg ott vannak ahol: az úgynevezett 3. világot gazdagítják. Nagy tragédia ez." 

 

Szia!

Lehet, hogy nagy marhaságot mondok most, de az utóbbi években Latin-Amerikában is beindulni látszik egyfajta integrációs folyamat. Latin-Amerikai Államok Közössége vagy valami hasonló néven.

Persze az integráció nem annyira előrehaladott, mint az EU-ban, az USÁ-ról nem is beszélve.

Állítólag egy kicsit a jenkik világhatalmi törekvései ellen is irányul a latinok integrációs törekvése.

Mindenesetre valami mégis elkezdődött, de ez már aligha egy történelmi topik témája...

Előzmény: A püspök inasa (227)
Galgadio Creative Commons License 2006.05.23 0 0 235

Sziasztok!

 

A foci-háború Salvador és Honduras között zajlott, talán valamikor a 70-es években.

Egy VB-selejtező miatt robbant ki állítólag. Én valami olyan sztorit olvastam erről, hogy a hondurasi válogatott a sorsdöntő Salvador elleni VB-selejtező előtt San Salvadorban éjszakázott. A derék focibarát salvadori nép pedig úgy akart a nemzeti tizenegyen segíteni, hogy tömegestül odacsődültek a hondurasi válogatott szállásához és egész éjszaka óriási zenebonát csaptak. A hondurasi játékosok nem tudták magukat kipihenni és simán elvesztették a meccset. Honduras erre hadat üzent Salvadornak. Bár az okosok tudni vélik, hogy a háború valódi oka a két ország régóta húzódó ellentéte volt.

 

Hogy most ez a sorsdöntő selejtező melyik VB előtt lehetett, arról fogalmam sincs.

Az 1982-es spanyolországi VB-n például mind Honduras, mind Salvador ott volt.

Salvador a mi csoportunkban, 10:1-re elvertük őket.

Azóta viszont egyik csapat sem jutott ki a VB-re, ha jól emlékszem.

Előzmény: A püspök inasa (230)
Maotai Creative Commons License 2006.05.23 0 0 234

Nem csoda, hogy a nem csekély öntudattal megáldott argentinok vajmi kevés szimpátiát tanusítottak Bolivar elképzelései iránt, amikor ők maguk akarták egész Dél-Amerikát felszabadítani - csak épp maguknak:)

 

Meg a brit "felszabadítási" kísérletért sem voltak oda az 1800-as évek elején...

Előzmény: Törölt nick (231)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!