Keresés

Részletes keresés

bckm. Creative Commons License 2022.06.23 -3 0 1032

Hali

Szerintem jobb lenne most kicsomagolni az ikonokat. Lehet hogy tudnánk pár hasznos dolgot mondani, már ha érdekel.

Előzmény: tapena (1031)
tapena Creative Commons License 2022.06.23 -3 0 1031

Köszi mindkettőtöknek a kp-s tanácsokat, nagyon hasznosak, megfogadom. HGS matrica betervezve.
A térképen takarják egymást az ikonok, majd a beszámolómban részletezem a meglátogatott helyeket/hoteleket/éttermeket, itt ez most nem volt cél.

feketefelho Creative Commons License 2022.06.22 -3 0 1030

Marmaris mellett ég az erdő...

https://meteoplaza.hu/blog/hu/blog/tavoli

feketefelho Creative Commons License 2022.06.22 -3 0 1029

A kis ikonok jelentése nem teljesen világos ...

Kétlem hogy Isztambulban csak megállsz egy "P"arkolóban, aztán pihi után huss tovább...

Étterem jelölés szállást is takar (Kappadókiában gondolom nem csak enni fogtok megállni)?

Vagy ..

arra gondoltál, hogy ahol a házikó, étterem, parkoló jel van ott meg fogtok szállni is?

 

Jobban járnánk, ha leírod a tervezett szállásokat sorrendben, illetve a hozzájuk kapcsolódó kirándulásokat.

Így egyértelmű lesz az egész.

 

HGS matricát akarsz venni? A postán csak készpénzt (lírát) fogadtak el tőlem.

Ahogy bckm is írta itthon vegyél eurót, abból kint mindig annyit válts be, amennyire a következő 2-3 napban szükséged lesz (lehet) és próbálj meg főként bankkártyát használni (látnivalóknál, éttermekben, üzletekben, benzinkútnál, szállásokon mindenütt lehet).

Törökországban a bankolás sokkal fejlettebb, mint itthon.

Előzmény: tapena (1026)
bckm. Creative Commons License 2022.06.22 -3 0 1028

Sajna a térképedet nem lehet nagyítani vagy megnézni konkrétan mik vannak jelölve.

Előzmény: tapena (1026)
bckm. Creative Commons License 2022.06.22 -3 0 1027

Hali!

Az Euro megelelő odakint, rengeteg a pénzváltó. A boltokban természetesen csak lírában van minden feltüntetve. A váltószám a fejedben:) A boltokban, gondolok itt Migros és hasonlók líra vagy kártya a megfelelő. Az útszéli árus általában lírát kérnek itt ott elfogadják az eurót de nem te fogsz jól járni. Bazárokban ált. az euró is elfogadott de itt sem neked kedveznek. Boltokon kívül viszont alkudni kell. Nagyon sok helyen tudsz kártyával fizetni de szerintem csak Revoluttal ill. hasonlókkal érdemes. 

Előzmény: tapena (1026)
tapena Creative Commons License 2022.06.22 -1 0 1026

Sziasztok,

Elérkezett az idő, mi szombat hajnalban indulunk, bevágtam a hevenyészett tervünket is, aztán utána majd írok egy beszámolót, hogy hogy sikerült a körút.
Egy kérdés még itt a kp-el kapcsolatban: még az utca széli árus is elfogadja az euró-t, hogy van ez? Duplán vannak kiírva az árak a boltokban, vagy csak valami váltószámot tesznek ki? Lírát akartam eredetileg kivinni, de nehéz itthon venni, meg utólag visszaváltani is, így maradnék az euro-nál...

feketefelho Creative Commons License 2022.06.20 -3 0 1025

Pénzváltónál (szerintem) csak kp-t váltanak, sosem próbálkoztam mással.

Bankautomatából régebben OTP-s kártyával vettem fel pénzt, működött.

A legtöbb helyen (étterem, közért, zöldséges, ...) lehet bankkártyával fizetni, az autópálya pihenőben az autómosó srácnak és az útelágazásban egy kézikocsiról zöldséget áruló gazdának viszont csak a kp jó.

Emiatt kell váltani, vagy automatából felvenni.

Bankautomata még a legkisebb faluban is van legalább 3-4 darab.

Előzmény: molnjan2 (1024)
molnjan2 Creative Commons License 2022.06.20 -2 0 1024

Még egy kérdés.

Pénzváltóban lehet kártyával vásárolni vagy muszáj euro-t vinni? Próbált már valaki automatából kp-t kivenni? Nekem van Curve kártyám,amivel elvileg ennek működnie kellene.

Dagi1976 Creative Commons License 2022.06.17 -3 0 1023

Igen, én is kicsit sűrűnek érzem, nem szeretném végigrohanni ezt a szép országot. Még próbálok egyezkedni szabi terén a főnökkel...

Az iráni Carnet De Passage letéti összege riaszt engem is vissza, no meg az utána futkározás.
2017-ben Marokkóba sokkal egyszerűbb volt a CDP megszerzése.

Előzmény: bckm. (1017)
Dagi1976 Creative Commons License 2022.06.17 -2 0 1022

Köszönöm szépen a hasznos infókat! :)
A tollguru kalkulátorral megpróbálok nagyjából kalkulálni az útdíjjal, aztán majd meglátjuk.
A blogod nagyon jó sikerült, nagyon jók az útleírások, tartalmaz hasznos infókat is bőven(bár még kell egy kis idő, míg végigolvasom) :)
Az Alanya-Ermenek útvonal felkeltette az érdeklődésemet!

Előzmény: feketefelho (1016)
molnjan2 Creative Commons License 2022.06.17 -3 0 1021

Azt hiszem ezt én sem fogom érteni :)))

 

Előzmény: bckm. (1020)
bckm. Creative Commons License 2022.06.16 -3 0 1020

Hali!

Úgy látom néha előnnyel is jár ha az ember angol tudása nem túl jó :)))

Előzmény: molnjan2 (1019)
molnjan2 Creative Commons License 2022.06.16 -2 0 1019

Itt olvasható, de máshol meg tényleg az ellenkezője van írva:

 

https://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/OGSeng.aspx

 

"

Vehicles with foreign licence plates have to register to OGS/HGS and have sufficient amount of credit in their accounts to pass. This 15 days rule for paying normal toll fee is not valid for the vehicles with foreign licence plates.

"

Előzmény: bckm. (1013)
molnjan2 Creative Commons License 2022.06.16 -1 0 1018

Köszönöm!

Bár én sem biztos,hogy gyorsabb tudok lenni.

Előzmény: feketefelho (1012)
bckm. Creative Commons License 2022.06.16 -3 0 1017

Hali!

Hát két hét alatt ez elég rohanós lesz. Ha az Ararátig elmész azért kár lenne kihagyni Pl. Anit, a Nemrut hegyet, Göbekli tepét. Egyébként itt tényleg nem gond szállást találni útközben, Mi sem foglalunk soha előre mert nem tudjuk hol mennyi időt töltünk el. Vannak túlhájpolt helyek ahol azt gondolnád hosszabb idő kell, máskor meg az éppcsak megemlített helyről derül ki hogy hosszabb időt is érdemes ott tölteni. Irántól engem is a papirozás tart vissza , meg a számomra komoly összegű letét.

Előzmény: Dagi1976 (1015)
feketefelho Creative Commons License 2022.06.16 -3 0 1016

Szia!

- Igen, a motorra is kell venni HGS matricát, lásd. ITT. (Google jól fordít.)

- Fizetőkapuknál mutat valamit egy display (nem sikerült rájönnöm, hogy a fizetendő összeg, vagy a kártyán lévő van kiírva ... egyszer találkoztam ilyennel és  csak egy kis méretű izén jelenik meg egy összeg, semmi szöveg) A HGS matrica fenti linkjén írnak valami olyasmit, hogy a hitelkártyádat összekapcsolhatod a kártyáddal és levonja a szükséges összeget (van egy app is, abban regisztrálva, beállítható a bankkártya, ... de az app csak török nyelven kommunikál (legalábbis, amikor én néztem egy éve, nem lehetett átállítani angolra).

- A ptt-ben (posta) emlékeim szerint csak készpénzzel tudsz fizetni a HGS matrica vásárlásért.

- Bankkártya sokfelé használható, (sokkal nagyobb kultúrája van kint a bankolásnak, mint itthon), de OTP kártya helyett jobban járnál egy Revolut, vagy Wise kártyával (ez utóbbiak napi középárfolyamon váltják a lírát, az OTP meg deviza eladási árfolyamon, ami magasabb a középnél). Az útmenti zöldségesnél azért hasznos, ha van kp nálad.

- Szállást bárhol lehet találni, nagyon sok szálloda van (kempingek is, de ezek felszereltsége többnyire elég puritán). 

- Az angoloddal nem lesz baj, mert az övék csak az activity szintet éri el (na jó, ott, ahol sok külföldi turista fordul meg, azért elég (sőt nagyon) jól beszélnek idegen nyelveket - angol, orosz,... - de vidéken, kis falvakban ... tavaly jártunk Ermenekben és megszálltunk a Selcuklu Hotelben. Nagyon jó szálloda, ennek ellenére nagyon olcsó, de van egy nagyon nagy hibája .... a recepción nem beszél senki semmilyen idegen nyelven (csak néhány pincér az étteremben).

Azért pár hasznos szót megtanulhatsz, de végszükség esetén a Google Fordító is tud tolmácsolni (feltéve, hogy nem a Háború és békét akarod egy szuszra lefordíttatni vele).

Párszor már belinkeltem ide a tavalyi utunkról írt blogot, összeszedtem benn néhány hasznos dolgot (is).

Előzmény: Dagi1976 (1015)
Dagi1976 Creative Commons License 2022.06.15 -3 0 1015

Sziasztok!

Nagyon jó, hogy Rátok találtam, szeretnék feltenni pár gyakorlatias kérdést.A nyár folyamán szeretnék tenni egy motoros túrát egyedül Törökországban. Eredetileg Teherán lett volna a cél, de erről kezdek lemondani, Iránba elég macerás saját járművet bevinni. 
Az iráni határig mennék, majd Ararát-hegy, Van-tó, Kappadókia, Pamukkale, Antalya, Trója, Rodostó lenne a cél. 
Kb. 13-14 napom lenne a túrára. 
A motorra is HGS matricát kell venni?
A fizetőkapuknál mutatja a display, hogy mennyi TL van még rajta? Ilyen távnál nem tudom, mennyit töltsek fel előre...
Sima Otp-s kártyával bárhol tudok fizetni? Persze lenne nálam kp is.
A szállást random tervezem, nem tudom, hol érnek az esték...
Az angolom sajnos kritikán aluli.
Nagyon köszönöm, ha praktikus tanácsokkal láttok el. :)

annath Creative Commons License 2022.06.15 -2 0 1014

Köszönöm szépen a tanácsokat. ?) Igyekszem olvasgatni visszafele a hozzászólásokat, sok hasznos információt írtok/írtatok le.

bckm. Creative Commons License 2022.06.15 -3 0 1013

Hali!

"Kár,hogy a 15 napos türelmi idő nem érvényes külföldi autókra. Milyen kényelmes lenne csak menni és a végén befizetni a pontos díjat."

Ezt nem tudom hol olvastad, de tavaly nekem is lefogyott itthonról utaltam utólag.

Előzmény: molnjan2 (1008)
feketefelho Creative Commons License 2022.06.15 -3 0 1012

Ja, még annyit, hogy mindenhol annyival mentem, amivel lehetett (gyorsabban nem), amikor ilyesmivel próbálkoztam rögtön megszólat a jobb egyes ülésben a GPS-em magyar hangja. :-)))

Előzmény: feketefelho (1010)
feketefelho Creative Commons License 2022.06.15 -3 0 1011

Ide is beteszem, frissítettem a naptár.

A június végén, júliusban várható forgalmi terheltség déli határainkon (elsősorban Röszke, Tompa és környezetük lehet érintett).

Ez a grafikon már arra alapozva készült, hogy az iskolaszünet első napját megelőző nap elindulnak és este már ideérnek a hazafelé utazó török vendégmunkások. A napok feletti piros-vörös oszlopokkal próbáltam szemléltetni a határállomás leterheltségének időbeli változását. A sötétebb vörös szín a nagyobb forgalmat mutatja. 

Kérlek vedd figyelembe, hogy a forgalmat, a várakozást más tényezők is befolyásolhatják, emiatt azokon a napokon is lehet hosszabb várakozás, amik nincsenek pirossal jelölve!

feketefelho Creative Commons License 2022.06.15 -3 0 1010

Reggel 7-kor indultunk és 22-kor értünk Edirnébe (ami magyar idő, mert az érkezés után készült fényképekre már 23 órát írt a telefonom, ami automatikusan átáll a helyi időre).

Nagyon sok (relatív) idő ment el a határokon, HU-SRB: 0:45, SRB-BG: 1:30, BG-TR: 0:45, ez kb. 3 óra. Ehhez jött még a 3 tankolás és rövidebb megállók miatt kb. 1 óra.

Szófiában kicsit el is tévedtem, átmentem egy felüljárón, ahelyett, hogy mellete haladtam volna a körforgalomig (ami a felüljáró alatt volt). Ez is elvitt vagy negyed órát, amíg visszataláltam a jó útra ....

Plusz Bulgáriában kb. az út felén 140 helyett 60-80-al mentünk (felhőszakadás és utána egy terelés).

Szóval ami lassíthatott, minden összejött.

Ennél szerintem csak gyorsabban lehet menni (kivéve június végét és júliust, amikor a törökök mennek hazafelé). 

Előzmény: molnjan2 (1009)
molnjan2 Creative Commons License 2022.06.15 -3 0 1009

Megkérdezhetem mennyi volt a nettó útidő Budapest-Edirne viszonylatban.

A leírás szerint 07 órától kb 22 óráig tartott az út.

A 22 óra gondolom magyar idő szerinti,ugye?

Előzmény: feketefelho (1006)
molnjan2 Creative Commons License 2022.06.15 -1 0 1008

Ez érdekel engem is. A HGS-t ott venném meg. Ez vajon milyen időszakban van "nyitva"?

 

Sokat kínlódom,hogy kiszámoljam mennyi TL-t töltsek a HGS-re. Sajnos nem találok megbízható online toll kalkulátort.

Ez az egy volt, ami működik, de szerintem nem jó:https://tollguru.com/toll-calculator-turkey

Az új Canakkale hídon át tervezve az utat 65 TL költséget ír,holott maga a híd díj több mint 280 TL.

Nem akarok túl sokat rárakni,mert az elveszik, a kevesebb meg büntetést vonhat maga után. Kár,hogy a 15 napos türelmi idő nem érvényes külföldi autókra. Milyen kényelmes lenne csak menni és a végén befizetni a pontos díjat.

Előzmény: bckm. (1007)
bckm. Creative Commons License 2022.06.14 -3 0 1007

Hali!

Mi kint szoktunk helyi kátyát venni kártyaüggetlen telóba, ez mindíg működött megbízhatóan. Ahogy átléped a határt Nyári időszakban van egy bódé v. lakókocsi talán ott lehet megvenni a HGS kátyával együtt. Wazét viszont felejtsd el:)

Előzmény: annath (1005)
feketefelho Creative Commons License 2022.06.14 0 2 1006

Szia!

Tavaly óta ez vagy nagyon megváltozott (kétlem), vagy a vodafonos srác volt nagyon elvarázsolva (fogalmatlan).

1. Nekem ezer+1 éve Voda feltöltő kártyám van, ehhez szoktam nyáron venni 30 napra (vagy egy hónapra?) netet (már több éve így megyek külföldre).

Tavaly is végig autóztuk fél Törökországot és közben folyamatosan ment a Google maps (online) plusz a net és egyebek (a szállásokon volt wifi). Egyszer kellett újra töltenem mert elfogyott az 5 GB-os keret (20 napig voltunk kint). Egyetlen országban kellett kikapcsolni, mert az kívül esik a Vodafone kedvezményes (itthoni árú) szolgáltatási területén, ez Szerbia.

Idén is többen írták már (FB), hogy az itthon frissen vásárolt, Voda feltöltőkártyát kint is tudták használni (telefon és net is ugyanazzal a díjszabással működik, mint itthon).

Megj.: van a Voda szabályzatban egy "arányos használati" feltétel, ami szerint külföldön is ugyanannyit használhatod a kártyát, mint itthon. Ebben lehet valami, mert tavaly Görögországban egyszer csak egy napra elment a netem. Ez amiatt lehetett, mert itthon nem nagyon használom ezt a kártyát, inkább csak bejövő hívásokat fogadok rajta. 

2. Asszonykámnak Telekomos előfizetése van (Törökországban legalább annyira használhatatlan, mint a ti Yetteletek), neki vettünk kint a Vodafonnál "turista" SIM kártyát. 20 GB net, hasított mindenütt remekül, éjt nappallá téve használta, de valószínűleg még így sem fogyott el neki (az ára 19, vagy 20€ volt emlékeim szerint).
Volt azonban két elég nagy probléma ezzel a kint vásárolt SIM-el:

- nem tudott vele magyar telefonszámokat hívni (Törökországon belül használható csak ...)

- bizonyos szolgáltatások nem voltak elérhetők (pl. booking.com), igaz volt ez a török szállások wifijére is (kint vannak "fekete listás" oldalak). Ha visszalapozol tavaly szeptember elejére ott leírtuk a megoldást.

Az én, itthoni Voda kártyámmal nem voltak ilyen gondok.

 

Nos, ha itthon vennétek a hálózatfüggetlen telefonotokba Voda kártyát, akkor (gondolom hosszabb időre mentek) indulás előtt egy(-két) hétig használnám a netet rajta, a fent említett "arányos használat" miatt. Nem érdemes kockáztatni, hogy egyszer csak elmegy a net és se kép, se hang.

A Vodafone már több éve van olyan jó fej, hogy nyáron annak, aki vásárol 5 GB netet, szokott mellé ajándékba adni másik 5 GB-ot (idén lesz-e, nem tudom).

 

Még egy hasznos dolog. Ha sok múzeumot, romot akartok felkeresni, érdemes megvenni a "MuzeumPASS Turkiye"-t. Idén már felemelték az árát 800 TL-ra, de sok helyre érvényes (mi tavaly ketten, kb. 50e Ft-ot takarítottunk meg vele). Itt lehet olvasni róla, és azok a helyek is megnézhetők, ahova érvényes.

 

Tavalyi utunk: Törökországi körút

Előzmény: annath (1005)
annath Creative Commons License 2022.06.14 -4 1 1005

Július első két hetében megyünk autóval egy körutazásra. Szeretném megkérdezni, hogy akik már voltatok, az internetet hogyan oldottátok meg útközben? Mindkettőnknek a Yettelnél van előfizetésünk, de Törökországban már roaming díjas az internet. A Vodafonnál azt mondták csak az előfizetéseseknek nem kell náluk külön fizetni, feltöltőkártyára nem érvényes. Viszont a srác a Vodafonnál azt tanácsolta, hogy vehetünk kint egy kártyát 10 euróért, és azzal korlátlan az internet ott.

Tudtok erről valami pontos információt? Vagy más egyéb hasznos tanács?

A szállásokon elvileg mindenütt lesz wifi, de azért út közben nagyobb távolságok megtétele közben is szükség lehet rá, pl. Waze használathoz.  

feketefelho Creative Commons License 2022.06.14 -4 1 1004

Ezt a cikket találtam az ivóvízzel kapcsolatban.

Röviden: iható, de a magas ásványi anyag tartalom miatt pocsék íze van (állítólag nagyon kemény a víz).

Nagyvárosokban ehhez társul az elavult vezetékhálózat, amiből nem kívánatos anyagok szűródhetnek a vízbe (nem fertőző, de ....)

Jobban jársz a palackozott vízzel.

Előzmény: molnjan2 (1000)
molnjan2 Creative Commons License 2022.06.14 0 0 1003

Hát, majd óvatosan letesztelem. Azt szoktam,hogy első alkalommal csak egy-két kortyot iszom. Ha hat óra múlva sincs semmi gond,akkor megy egy pohár.

Előzmény: feketefelho (1001)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!