Keresés

Részletes keresés

jalpar Creative Commons License 2024.02.27 0 0 51046

Jó játék ez a horizonál maró, csak az a baj, hogy drága felszerszámozni.

Egy vertikálfejhez elég egy készlet keményfém ujjmaró, meg valami nagyobb lapkás homlokmaró - ezekkel bármit meg lehet csinál.

 

A horizontál marónál szükség van több tüskére, egy csomó palástmaróra, tárcsamaróra, profilmaróra stb. Ezek mind jó nagy szerszámacél vagy HSS szerszámok, amik még kopnak is, szóval egy szerszámköszörű is dukál ezek mellé.

 

Aztán, ha még egy furatot is akarsz csinálni, akkor satuba már nem tudod befogni a munkadarabot, hanem mindenféle speckó felfogatóval kell piszmogni.

 

Amire jó: fogaskereket, bordástengelyt, reteszhornyot kényelmesebb gyártani vele mint a vertikál fejjel.

 

Ja és majdnem elfelejtettem egy tipikus otthoni forgácsolási műveletet: a csigafúró spirálját lcsak horizontálmaróval (és forgatható asztallal) lehet kimarni.

Előzmény: jalpar (51044)
Hostya Creative Commons License 2024.02.27 0 0 51045

Bizony,bizony..

 

Azért nem kellett volna határozottan azt írnod hogy MINDIG a tüske végére kell tenni a támasztóbakot..  #51028

 

========

" Én csak azt mondtam, hogy ílyet valóságban - vagy akár videón - még nem láttam. Ami azért se meglepő, mert úgy általában nem használ senki horizontál marót manapság.

Meg azt, hogy azokkal a tüskékkel, amik nekem vannak - vagy amit eddig láttam - azokkal nem is lehet megcsinálni."

=======

Nem azt mondtad/írtad  a #51028-ban..  -olvasd vissza ha nem emlékszel-

 

Attól hogy te még nem láttál ilyet, attól még van ilyen, sőt ez az általánosabb alkalmazás..

Előzmény: jalpar (51044)
jalpar Creative Commons License 2024.02.27 0 0 51044

Így már értem, köszi!

 

Tehát nem a közvetlen a tüskét vezeti meg, hanem a ráhúzott távtartó hüvelyt.

Előzmény: Jani301 (51043)
Jani301 Creative Commons License 2024.02.26 0 1 51043

https://www.youtube.com/watch?v=2AJBJ6ETATw

 

 

Parancsolj . 27,30   KÖRÜL . 

Most találtam .

Előzmény: jalpar (51042)
jalpar Creative Commons License 2024.02.26 -1 0 51042

A tankönyvi ábra sok mindent elbír.

 

Én csak azt mondtam, hogy ílyet valóságban - vagy akár videón - még nem láttam. Ami azért se meglepő, mert úgy általában nem használ senki horizontál marót manapság.

Meg azt, hogy azokkal a tüskékkel, amik nekem vannak - vagy amit eddig láttam - azokkal nem is lehet megcsinálni.

Előzmény: rferi (51040)
rferi Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51041

Azért én láttam olyan támaszt, amiben kamra volt a kenőanyagnak.

Vagy legalább is nekem annak tűnt. Kanóc is volt benne, gondolom az adagolás miatt.

Előzmény: occseb (51031)
rferi Creative Commons License 2024.02.26 0 1 51040

Nem általános, de tipikus tankönyvi szitu, hogy akár több támasz is van felfűzve. A nagyobb merevség miatt simán elkövethető olyankor, amikor valami, például a munkadarab mérete miatt távol kell dolgozni a géptesttől. Olyankor felfűzhetnek egy támaszt a maró gép felőli oldalára, meg a külső felőli oldalra is, ezzel csökkentve a marótüske szabad, lengő hosszát.

Előzmény: jalpar (51036)
Jani301 Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51039

https://www.uni-miskolc.hu/~wwwfemsz/forg5.htm

 

Képet nem merek kimásolni ,de itt van infó a marótüskékről ,és a kitámasztásukról .

mérnökferi Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51038

Ahol én vettem, ott szerintem még találnál, ha komolyan érdekel?!

IFA kompresszor, sajátkenésű, léghűtéses.

Előzmény: occseb (51034)
Jani301 Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51037

Rendben .

Szerintem nálam is van néhány , marótüske . 

Holnap lehet lefotózom .

Előzmény: jalpar (51036)
jalpar Creative Commons License 2024.02.26 -1 0 51036

,,Nagyobb síkmarókhoz ,vagy egyetemes marókhoz , kettő darab tüsketámasz szokott lenni ami a felső kitámasztó gerendára szertelhető ... Na azt akkor hogyan is :)''

 

Lehet, hogy van ilyen, de nem általános.

 

Megpróbálom lefotózni hogyan néz ki az én marógépemen a tüske.

Azt nem ígérem, hogy a marógépet is átszerelem a fotó kedvéért horizontálra ma este.

 

 

Előzmény: Jani301 (51030)
jalpar Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51035

A gőzmozdonyokban nincs egyetlen gördülőcsapágy se, aztán mégis elég tartós darabok.

 

A fordulatszám nem túl magas, és a siklófelület több nagyságrenddel nagyobb mint egy hasonló méretű gördülő csapágy esetén a gördülő elemek közötti kapcsolódó felület.

Ha meg van kenve, akkor fém nem érintkezik a fémmel - elvileg kopás nincs.

A hézag igen pici és ki van töltve olajjal, szennyeződés nem nagyon tud oda bejutni.

 

Ez az elmélet. A gyakorlatban folyamatos üzemben hosszú évek alatt persze elkopik - ugyanúgy, mint egy gördülő csapágy.

Akkor ki kell cserélni a betétet. Minden valamire való esztergályos ott a műhelyben meg tudja ezt csinálni.

 

Előzmény: occseb (51031)
occseb Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51034

Átveszem a felesleges tartályt :P

Milyen sűrítővel használod?

Előzmény: mérnökferi (51032)
mérnökferi Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51033

Igen, tudom, lenne mit festeni nálam  :-)

Előzmény: mérnökferi (51032)
mérnökferi Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51032

Maradjunk a barkácsolásnál  :-)

Hátha adok valakinek jó ötletet?! Hirtelen szétment a légtartályom és sikerült gyorsan találnom helyettesítőt. Osztrák, 78l-es, acél PB tartály, hoztam egyet tartalékba is, 30 bar. Vannak kisebbek is, ha esetleg a Lidleseken elrohad a tartály.

Előzmény: jalpar (51026)
occseb Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51031

Az a negatívuma hogy elkopik. Itt azért a kenése nem annyira erős.

 

Ilyen helyeken ahol nincs állandó, megfelelő kenés én nem szeretem a siklócsapágyat, mert "igényesebb" mint egy gördülőcsapágy.

Előzmény: jalpar (51027)
Jani301 Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51030

Tudom ,genyó vagyok ,de most ugrott be .... :)

Nagyobb síkmarókhoz ,vagy egyetemes marókhoz , kettő darab tüsketámasz szokott lenni ami a felső kitámasztó gerendára szertelhető ... Na azt akkor hogyan is :)

A szemem előtt lebeg egyébként az a kép is ,ahol több maró dolgozik csoportban ,köztes kitámasztásokkal .... 

Előzmény: Jani301 (51029)
Jani301 Creative Commons License 2024.02.26 0 1 51029

Nincsen erről véletlenül rajz ,mert nem értem , és eddig másképpen is tudtam  .

Szerintem a csapágyrész furata ugyanakkora mint a közbetéteké ,  agy talán pontosabban illesztett ezt momentán nem tudom .

Ami viszont igen lényeges ,a távtartók és a csapágy rész oldalainak pontos merőlegessége .

Még mindig magam előtt látom a torzított szemléltető rajzot  "néhány " év után is .

Előzmény: jalpar (51028)
jalpar Creative Commons License 2024.02.26 -1 0 51028

"A támasztóbakot nem mindig a tüske végére kell rakni?"

 

De, mindig oda kell tenni, a tüske végén a csap kisebb átmérőjű, mint maga a tüske (nem is lehetne ugyanakkora átmérőjű, mert a tüske végén, a csap előtt még van egy szorító anya, és valahogy azt rá kell tenni.

 

Ha a tüske kis átmérőjű, akkor a végén a csap még kisebb. Ilyenkor egy közdarabot kell ráhúzni.

 

Magán a tüskén pedig reteszhorony van, azon a részen már csak emiatt se volna szerencsés megvezetni.

Előzmény: occseb (51022)
jalpar Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51027

"Miért van az hogy a marógépeken horizontál tengely támasztó bakja mindig siklócsapágyas?"

 

Tedd fel fordítva a kérdést: mi a hátránya a siklócsapágynak?

Mi előny származna abból, ha ott gördülő csapágy volna?

A siklócsapágy előnye pl., hogy olcsó, kicsi a helyigénye nagy a terhelhetősége, axiális irányban szabadon mozog stb.

Előzmény: occseb (51020)
jalpar Creative Commons License 2024.02.26 -1 1 51026

Te olvastad az eredeti bejegyzést?

 

Egyáltalán nem vagyok a híve a PC mozgalomnak, azzal, semmi bajom a "cigány", "zsidó", "néger" stb. szavakkal, mert nem az a lényeg, hogy milyen szavakat, hanem az, hogy milyen jelentésben és milyen szándékkal használunk.

 

Ne mond már nekem, hogy az általad hozott példák egy szinten vannak azzal, hogy "nem idén barnult le"!

Ennek a kitételnek egyszerűen nincs pozitív olvasata.

 

Ez persze nem több tőrőlmetszett taplóságnál - és gyávaságnál, mert nem meri egyenesen kimondani amire gondol.

 

Volt viszont ezután még két szó: "DE rendes". Mondj légy szíves ennek a két szónak olyan értelmezését, ami nem súlyosan megbélyegző és kirekesztő az összes többi "ilyen származású" emberre nézve!

 

,,Ne hozzuk ide a politikát, mert egyszerre, legalább két részre szakad a fórum!''

 

Nem hoztam én ide semmi politikát. Éppenséggel pont ti, akik a fejemhez vágjátok ezt, jöttök elő politikai jelszavakkal.

 

Én csak egy minimális normalitást kértem: hogy ne beszéljünk már így más emberekről, embercsoportról.

Ez a régi görögök óta morális alapvetés, legfeljebb annyi a változás, hogy egyre több két lábon járó élőlényt veszünk emberszámba.

 

 

Előzmény: mérnökferi (51018)
Vetesi75 Creative Commons License 2024.02.26 0 1 51025

Talán legfőbb oka, hogy igénytelen a beépítési pontatlanságokra, ill. ez a hiba az állíthatósággal nagyrészt kiküszöbölhető a kívánt csapágyhézag megtartása melett.

Előzmény: occseb (51020)
Vetesi75 Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51024

Van jelentősége - hosszú tüske 13mm-től létezik, az még meglehetősen karcsú...

Előzmény: occseb (51022)
Csuhás Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51023

Olyan közel rakd a maróhoz amennyire tudod. 

Előzmény: occseb (51022)
occseb Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51022

A támasztóbakot nem mindig a tüske végére kell rakni?

Merevségi szempontból gondolom jobb ha minél kisebb a "kéttámaszú tartó" szélessége, de van ennek jelentősége ilyen méreteknél?

Előzmény: rferi (51021)
rferi Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51021

Talán azért, mert a marótüskén nincs kijelölve a helye, így tudni kell axiálisan tologatni rajta?

 

Előzmény: occseb (51020)
occseb Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51020

Miért van az hogy a marógépeken horizontál tengely támasztó bakja mindig siklócsapágyas?

 

pl:

https://www.jofogas.hu/budapest/Marogep_tengelytamasz__145709504.htm

 

 

occseb Creative Commons License 2024.02.26 0 0 51019

Nem akarom újragyártani. Gyakorló projektjeimből Dunát lehetne rekeszteni.

 

Amúgy semmi bajom ezzel a tengellyel, és a radiálisan hernyócsavarral rögzített anya bevállt és szuperül működik a két axiális tűgörgős csapággyal.

Előzmény: jalpar (50962)
mérnökferi Creative Commons License 2024.02.24 -1 6 51018

Jalpar, tisztellek a szaktudásodért, de egyáltalán nem érzem jogosnak felháborodásod! Nagyon szomorú, hogy oda jutottunk, hogy nem lehet leírni, hogy néger, cigány, hogy a nemi eltévelyedőkről már ne is beszéljünk. Ezen szavakra azonnal indul a törlés, pedig attól, hogy nevén nevezünk valakit még nem változik semmi! Ahova én járok, cigány a tulajdonos, még az apósát, aki az egészet létrehozta is jól ismertem! Anyósát mamának szólítom. Bármelyik cigánygyerek ugrik, ha megkérem őket, hogy segítsenek! Cigányprímás, cigányzene, cigánypecsenye, cigányútra ment stb. Na lehet engem is törölni, ennyi cigányozás után, pedig csak jót mondtam róluk!

Ne hozzuk ide a politikát, mert egyszerre, legalább két részre szakad a fórum!

Üdv: Feri

Előzmény: jalpar (51007)
Jani301 Creative Commons License 2024.02.24 0 0 51017

Ok megnézem .

Előzmény: mérnökferi (51014)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!