Agárdy Gábor kiváló színművészünk halálával ismét eggyel kevesebben vannak a Nemzet Színészei. Ismét tippelésre kérlek benneteket: vajon kit választanak Agárdy Gábor utódjaként a Nemzet Színészei közé? Szeretném azonban a szabályokat egyértelműen rögzíteni, ezért arra kérlek benneteket , hogy maximum 3 nevet jelöljetek meg az általatok vélt valószínűségi sorrendben. Első körben azok között fogok sorsolni, akik a "nyertest" első helyen eltalálják. Ha ilyen nincs, akkor értelemszerűen a második és a harmadik helyen megjelölt személy számít. A nyertesnek küldeni fogok egy Agárdy Gáborról szóló könyvet. Legyen szerencsétek! :)
Régen ebben a topikban értelmesen lehetett beszélgetni, politikai nézetkülönbségre való tekintet NÉLKÜL.
Természetesen nem kötelező egyetérteni, de itt néhányan már semmi mással nem foglalkoznak, mint hogy mi van a háttérben (szerintük), és nyilván tudják a tutit. Mi lenne, ha most mindenki kiírta volna magából, hogy melyik politikust utálja, és utána megkímélne minket ezektől a bölcsességektől.
Valaki pedig már azt találgatja, ki lesz a következő halott.
Bárki lehet, mivel jórészt 80-90 éves emberekről beszélünk, egyedül Udvarost mondanám "fiatal"-nak a mezőnyből.
Egyébként a tippem Bálint András, a másik új tag még jobb kérdés, de szerintem egy fiatalabbat fognak választani, egy klasszikusabb (vígszínházi?) színész, így például Hegedűs D esélyei megnőttek, de lehet Gálffi is.
Van 1-2 meglepetés név is, aki szóba kerülhet, ilyen lehet Gáspár Sándor.
Mindenesetre nagyon elszomorító, hogy Máthé Erzsi tavaly májusi halála óta tényleg átlagosan kéthavi rendszerességgel hullanak a díjazottak. Amúgy meg nemrég olvastam, hogy Molnár Piroska sincs jól, így könnyen lehet, hogy ő lesz a következő halott
A Nemzeti Színház adja. Pont. Az NSZ alapította, ő is szabja meg a díj kritériumait. Nyílván a saját költségvetéséből különíti el rá az összeget, amit állami támogatásból és nem mellesleg jegybevételekből, adó 1% felajánlásokból, szponzoroktól stb. szerez - szal nem csak a te értékes adódat költik erre (abból valószínűleg egy vajas kenyér is nehezen jönne ki havonta egy díjazottnak egyébként). Egyébként pedig minden állami intézmény végső soron a magyar állam fennhatósága alatt áll, de ez evidencia, hisz Magyarországon élünk. Persze volt idő, egy másik korban, amikor Moszkvában döntöttek (vagy inkább hagyták jóvá a díjazottakat), de az már elmúlt.
Én ide adózok, barátom. Bár nem tudom ennek mi köze a témához. A te véleményed se számít a döntésnél, meg az enyém se, csak azért mert itt adózunk, nem fognak minket felhívni a választáskor.
Nem a Nemzeti Színház adja. A Nemzeti Színháznak nincs pénze, csak amit az államtól kap. De az államnak sincs pénze, csak az adókból, azok meg tőled és tőlem vannak. A díj létrejöttekor úgy döntöttek, hogy a mi pénzünkből ez jár a kiválasztott színészeknek, amiről soha nem az állam, hanem a korábban kiválasztottak döntenek. És érdekes módon, Benedek Miklós temetését követő héten a korábban kiválasztott színészek összeültek, majd nem választhattak, mert nem jelent meg a nemzetvezető kedvenc hatalommal bíró nyalonca, pedig semmi köze az ügyhöz. És igen, Benedek Miklós temetése február 6-án volt. Tehát már két hónap telt el.. És megjegyezném, azért fontos ennél a díjnál a juttatás összege, mert pont azért lett létrehozva, hogy a politika ne szólhasson bele a színészi teljesítménybe, és hogy - miután nem voltak sztárgázsik még a rendszerváltáskor -, az idős, az asztalra sokat letett színészek ne nyomorogjanak.
Egyébként ha a díjazottak továbbra is ragaszkodnak ahhoz, hogy egymás exeit, házastársait, sógorait, komáit választják új tagnak, akkor nagyon is remélem, hogy az NSZ jól megregulázza őket, és akár évekig se ad ki új díjat. Mert az egy vicc, hogy vidéki díjazott eddig csak 2 volt, határon túli meg egy se.
Hihetetlen hogy ennyire sok politikailag frusztrált ember éli ki frusztrációit ezen az egyébként nemes díjon. Először is, a Nemzet Színésze díj nem közvetlenül állami díj, hanem a Nemzeti Színház díja, így a "nemzetvezetőnek" semmi köze hozzá. Másodszor ez a baromság, hogy már kéthavi juttatástól esett el valaki... Ez a díj nem jár, ezt adják, és a Nemzeti Színház akkor adja ki, amikor akarja (ha akarná, nem is volna kötelező kiadnia), nem akkor, amikor politikailag frusztrált nímandok követelik.
Huszti Péternek mindenki örülhet, nem csak feltételes módban és immár tíz esztendeje: Huszti Péter 2014 óta a Nemzet Művésze! A Nemzet Művésze cím a halálig szól, egy tizenegy tagú, Kossuth-díjas művészekből álló társaság döntése alapján "azok a 65 év feletti Kossuth-díjas alkotóművészek kaphatják meg, akik saját művészeti területükön jelentős értéket hoztak létre". Az elismerő titulus viselőjét a mindenkori nyugdíjminimum huszonháromszorosa, azaz jelenleg 655 ezer 500 forint havi életjáradék illeti meg.
Én örülök, hogy Huszti Péter a Nemzet Művésze, jó egészséget kívánok neki, hogy még nagyon sokáig lehessen nemzeti kincsünk. Annak a bődületes marhaságnak azonban továbbra sem örülnék, hogy valaki kétszer kapja meg ugyanazt a címet, ezzel más, szintén arra érdemes elől elvéve a lehetőséget. Töretlenül bízom benne tehát, hogy Nemzetünk Színészei nem ennyire buták, hogy Huszti Pétert, Mécs Károlyt, Blaskó Pétert, vagy a minap 75 évessé lett Reviczky Gábort (még sok-sok boldog születésnapot neki is!) választják tizenkettediknek maguk közé.
Levlac listájához nagyon közel álló az enyém is: Harkányi Endre (90!), Szilágyi Tibor, Bálint András a kvázi első helyen, mint nyolcvanpluszos legidősebbek, őket követik a fiatal hetvenesek, Gáti Oszkár, Mikó István, Gálffi László és nálam van egy ilyen kicsit "pályaszéli" esélytelenek triója, akiknek épp emiatt annál inkább szurkolok: Fodor Tamás, Lukáts Andor, Márton András.
Örülnék neki, ha közülük kerülne ki az új tag: Harkányi Endre, Szilágyi Tibor, Bálint András, Koltai Róbert, Huszti Péter, Lukács Sándor, Kern András, Gálvölgyi János, Gáti Oszkár, Reviczky Gábor, Mikó István, Gálffi László, Hegedűs D. Géza, Bán János, Gáspár Sándor, Mácsai Pál.
Örülök neki, hogy legalább ez a nemes hagyomány fennmarad. Bárki lesz ezután, örülni fogok neki, bár továbbra is Huszti Péternek vagy Fodor Tamásnak örülnék a legjobban.
Megjegyzem, a Nemzet Színésze címnek hatalmas presztízse van és a művelt emberek, akik nem zabálni járnak a teátrumokba vagy a mozikba, fel tudják sorolni a díjazottakat. Ezzel szemben a Nemzet Művésze cím birtokosait guglizni kell, vagyis finoman szólva nem sikeres a projekt.