164 évvel ezelőtt, 1857. május 29-én halt meg Erzsébet és Ferenc József elsőszülött kislánya, Zsófia Friderika Dorottya Mária Jozefa főhercegnő a Budavári Palotában. Két éves volt.
Az Ezredéves Emlékmű Habsburg király szobrait először 1919-ben a Tanácsköztársaság idején távolították el az emlékmű király galériájából, úgy, hogy a Zala György alkotta táborszernagyi uniformisban ábrázolt I.Ferenc József szobrát összetörték. 1928-29-ben készült el az Ezredéves Emlékmű és állították fel a hét vezér lovas szobrát, valamint a Zala György által újramintázott I.Ferenc József szobrot, immár koronázó palástban. A II.világháborúban bombatalálat és a harcok következtében a Habsburg királyok szobrai közül II.Lipót szobra megsemmisült, Mária Terézia alakja felerészben megrongálódott, és politikai döntés szerint az emlékműről eltávolították a csak kisebb mértékben sérült I.Ferdinánd, III. Károly és I.Ferenc József szobrát. Helyükre magyar szabadsághősök és fejedelmek szobrai kerültek. A Honfoglalás és az Államalapítás évfordulójára a Budapest Galéria teljesen felújította, restauráltatta az Ezredéves Emlékművet, a kő architektúrát és a bronz szobrokat beleértve.
Mária Terézia szobrát részben újraalkotva restaurálták, a Gödöllői királyi kastély kérésére ideiglenes felállításra átadtuk A Habsburg királyszobrok Budapesti Történeti Múzeum Kiscelli Múzeumában raktározta.Felújítási munkák miatt a 80-as években a szobroknak új helyet kellett keresni. Legutóbb a Szabó Öntészeti Kft. zárt udvarán őrizteték mindaddig, amig az öntődét eladták, és a szobroknak újra vándorolni kellett. Főváros a szobrokat a FRI anyagtelepére szállították a XVI kerületbe és helyezték el a fotók ábrázolta méltatlan módon a mai napig.
..."Senyei valamikor meghatározó domborműve, ami egyrészt a Hauszmann féle kupola, másrészt a Habsburg-lépcső (a Habsburg-terem előtere) "tartozéka" volt, azonban még hátra van. A leírás behatárolja úgy a helyet, mint a tartalmat is: "Az északi szárnnyal kibővített palota dunai homlokzatát Hauszmann kupolával hangsúlyozta. Ennek timpanonjában a sokalakos, mozgalmas, kissé zsúfolt szoborkompozíció a Habsburg-ház apoteózisát („mennybemenetelét") ábrázolta Senyei Károly tolmácsolásában (...). A leghangsúlyosabb traktus tehát mindenképpen a Habsburg-ház dicsőségét hirdette (kívül és belül)." Érdekes adalék, a téma az épületen belül – más formában – újra megjelent, méghozzá a Habsburg-terem mennyezetképén, amit Lotz Károly alkotott."...
Hát, igen szegény Fritz nehéz helyzetben lehetett. Már annál is inkább mert több, erről szóló írás enged arra következtetni hogy rájött kit is takar a jelmez.
Ha lettek is volna kétségei, Erzsébet fel is vette a kapcsolatot vele, és hogy ezt igen bonyolultul is intézte, az csak meg is erősíthette a gyanujat.
Mi tudjuk hogy Erzsébet nem volt az a félős nő, az egésznapos erdei gyalogturák 1 hölgykisérettel, hajózások a viharos tengereken, eröltetett testedzesek, cirkuszi lovasmutatványok és hosszú még a sor...
Az sem lehetett ennél veszélyesebb hogy rajongójává tegyen 1-2 férfiembert...ámbátor azt gondolom ezen túl nem merészkedett volna...Szerintem amikor komolyabbra fordult volna a ügy... biztos lehűti a kedélyeket...
Sokan sokszor megállapítottuk olvasmányaink tükrében, hódolókat bizton kedvelte, de a testi érintkezés nem hevitette... Végül is a férje szerette, de a küldejének és az egészségének a rovására ment ez akkoriban a nőknek. Ő meg híve volt annak hogy ezt megőrizze!!! Szóval abban nem lehetett biztos hogy nem tudódik ki valami úton, módon ez a kis kaland annál is inkább, mert itt ott felszínre került a története... így a találkozáson kívűl is elég izgalmas kapcsolat volt ez a javából :)
166 évvel ezelőtt, 1855. március 5-én született meg Erzsébet és Ferenc József első gyermeke, Zsófia Friderika Dorottya Anasztázia Amália Erzsébet Franciska Stefánia Karolina Mária Jozefa főhercegnő.
Bartal Béla 1899-ben, a faddi Erzsébet ligetben egy bronz mellszobrot állíttatott a királyné halálának emlékére. A szobrot Bartal Aurél 1930-ban áthelyeztette a Bartal kúria parkjába, mely 1937-ben még bizosan ott állt. Majd a szobor rejtélyes módon eltűnt...