Keresés

Részletes keresés

stgellert Creative Commons License 2004.11.25 0 0 109

Tehát ugye a felhúzókar felhúzza a zárat - és ezzel a tükörmozgató mechanikát is, nem? A zárat vajon ki lehet úgy szedni, hogy a tükör még funkcionáljon?

Igen, legroszabb esetben (nálam:-) - cérna húzza fel a tükröt:-) )

Előzmény: iscsu (101)
pggp Creative Commons License 2004.11.25 0 0 108
"Gondolj a lyukkamerázásra.'
Gondoltam! :-)
Valami olyasmire, hogy szerzek valami nagyformátumú (esetleg középformátum) hátfalat, filmet, laborcímet, egy dobozt, néhány karburátorfúvókát és egy ehhez passzoló menetet. A karburátorfúvókákkal fogom változtatni a 'blendét'.
Előzmény: Százbolha (97)
pggp Creative Commons License 2004.11.25 0 0 107
(33)
Előzmény: Biotech (105)
pggp Creative Commons License 2004.11.25 0 0 106
"Az én elképzelésem szerint nem éri meg forrasztgatni. Kis projekt, kis költségvetés. Inkább olyan kész dolgot bányásznék, ahol ez nem probléma."

Szerintem is ez a lényeg. Na jó, egy kapcsoló forrasztása még belefér :-)
Esetleg feladhatnánk egy hiredetést az aproneten és ehhez hasonló helyeken. Hátha lesz Valaki, aki pár ezer forintért megszabadulna félhibás gépétől.
Előzmény: Százbolha (104)
Biotech Creative Commons License 2004.11.25 0 0 105

Sziasztok!

 

Nem tudom,bajonetes gépeknél hogyan oldhetó meg,de ha van makro megfelelő méretű közgyűrű,akkor nincs akadálya annak,hogy a CCD a tükörhöz közelebb,a filmsíkon belül legyen. ( szerintem ez M42-es vázzal és obival símán megy ).

 

        Zoli

Előzmény: Százbolha (104)
Százbolha Creative Commons License 2004.11.25 0 0 104
iscsu

 

 

A zárnak a fényzáró része kioperálható.

(mondjuk nem visszafordítható folyamat)

De innentől nincs akadály.

 

A tökör ettől függetlenül müködhet, de olyan gép kell, aminek expó után nem megy vissza a tükre.

Csak manuális felhúzás után.

 

-----

 

A szensor filmsíkba helyezését még mindig nagyon problémásnak tartom.

Lehet azért mert compact dologban gondolkodaom, ahol egy nyákon van minden.

 

Az én elképzelésem szerint nem éri meg forrasztgatni.

Kis projekt, kis költségvetés.

 

Inkább olyan kész dolgot bányásznék, ahol ez nem probléma.

 

Százbolha

Előzmény: iscsu (101)
Dimage Dani Creative Commons License 2004.11.24 0 0 103
Prakticából (vagy M42-esből) milyen gép jöhet szóba? Gondolom elektronikus kell.
iscsu Creative Commons License 2004.11.24 0 0 102
A CCD/CMOS filmsíkban tartására, elhelyezésére meg lehet, hogy jó ötlet az egészet egy lapkára rakni, 4 furatot csinálni az eredeti filmkocka helye köré, és akkor alátétezéssel teljesen síkba lehetne állítani.

-iscsu
iscsu Creative Commons License 2004.11.24 0 0 101
Nesze neked, korlátolt eszem!! :c||
Azon filózok, mióta ez az egész ötlet jött - azért írtam a zárral való szinkront is -, hogy hogy lehetne pont akkor exponáltatni a digitet, amikor a tükör már fent van. Gondoltam arra, hogy a tükörre, és az ütközőre rakni finom vezetékelést, gondoltam már mindenre, de a vakuszinkronra... :cDD Háát, Százbolha, ez zseniális ötlet! Vagy csak nekem nem szúrta ki a szemem, és mindenki ezt akarta használni?

Van még egy pici problémám, illetve nem vagyok benne teljesen biztos, hogy hogy is van ez.
A gondom: a zár és a tükör mozgatása nem függ össze? Tehát ugye a felhúzókar felhúzza a zárat - és ezzel a tükörmozgató mechanikát is, nem? A zárat vajon ki lehet úgy szedni, hogy a tükör még funkcionáljon?
Bár, ha csak simán kivágjuk a lamellákat, akkor különösebben nem nyúlunk bele, és a célnak az is megfelel. Igaz, kicsit brutál módszer.

Azon gondolkozok, hogy mi legyen a filmes gép. Műanyag hátfalúnak, B időt tudónak, és marha olcsónak kellene lennie. Blendebeugrasztásos sem lenne marhaság, a munkablendével sem kéne szenvedni, és a fényméréssel is összeférne.
Na, holnap belesek az egyetlen debreceni használtboltba...

-iscsu
Előzmény: Százbolha (100)
Százbolha Creative Commons License 2004.11.24 0 0 100
iscsu

 

 

Szerintem nem kell 2 exponálás.

 

Sőt!!! Eleve elvetendő 2 zár alkalmazása.

A redőnyzáras gépek rést futtatnak a képsík elött a szenzorok meg ki tudja milyen szekvencia szerint olvasnak.

 

Tehát én abból indulnék ki, hogy az SLR gépből ki kell szerelni a zárat és a digigép elektronikus zárja látja el a feladatot. A fénymérést is!!!

A prototipusomnál jól mért fényt.

 

 

A zár kiszerelését a mechanikai feltételek is megkívánhatják, úgyanis a redöny közvetlenül a filmsik elött fut, mig a szenzrok tokozása olyan lehet, hogy a szensor sikja főlé nyulik egy merevitő vagy árnyékoló vagy mi az izé rész.

Legalábbis az enyémen így van.

 

Tehát valamit el kell távolítani.

 

Expo indítás

1. megoldás: Elektronikus vezérlésű gép használatakor a vezetélkelés felhasználása

2. mechanikus gép esetén a vakuszinkron rövidzárjának felhasználása

3. mechanikus gép esetén külső expo gomb használata.

 

-------

 

Az álom egy elektronikus zárvezérlésű gép lenne, amivel valami módon szinkronba hoznánk a digitet - tehát ha annak a menüjében beállítjuk a zársebességet, akkor az a filmesen is annyi legyen, és egyszerre exponáljanak, szinkronban.

 

A 2 gép késleltetése jelentősen el fog térni.

összeszinkronizálni igen kemény feladatt lenne.

De a résprobléma mindent borít......

 

Szerintem mindig a legegyszerübb megoldásra kell törekedni.

 

Százbolha

Előzmény: iscsu (92)
Százbolha Creative Commons License 2004.11.24 0 0 99

pggp:

 

Rekeszt egyértelműe az SLR objektíven kell állítani!!!

 

A rövid shutterlagra az ötlet viszont jó!!!

Kérdés hogy ezek a gépek a beállítást (man fokusz) megjegyzik ki/bekapcs után is?

 

Százbolha

Előzmény: pggp (90)
Százbolha Creative Commons License 2004.11.24 0 0 98

iscsu

Ezt jó ötletnek tartom.

 

Már a topic elején is, ezért ajánlottam az elérhető legnagyob sensorral épített olcsó gépet.

 

Sony CCD 1/18"  és 4,1 Mpix.

 

A fizikai méret is nagyon fontos!

Mert valahogy rá kell szerelni az SLR-re.

 

A képsikban tartáshoz vagy az SLR-t kell reszelni, vagy olyan gépet kell választani, ahol a nyák síkjából legalább 8-10mm kiemelkedik a sensor.

 

Százbolha

Előzmény: iscsu (87)
Százbolha Creative Commons License 2004.11.24 0 0 97

tren:

 

Eleinte én is szkeptikus voltam.

De aztán jó mókának tünt.

 

Az első prototipus után sok olyan tapasztalatom lett, amit lehet hogy levadászhattam volna a netről, vagy a hozzáértőktől egyszerübb lett volna megkérdezni, de így érdekesebb volt.

 

Olyan mint a hegymászás.....

 

--------------------

Elmondom az én válaszaim:

 

Ha digikompaktos szenzorral probalkoztok, attol milyen elonyoket vartok a mar meglevo gepekkel szemben?

 

Szerintem elég szűk a várható elönyök köre.

Az egyik az extrém nagy eqv fókusztávolság (500-2000mm), amelyet csillagászati felvételekhez vagy makró felvételekhez lehet alkalmazni.

Ebben a tartományban egy jó objektívvel a szensor tulajdonságait maximálisan kihasználva olyan felvételek készithetők amelyek fizikai korlátok miatt nem készülhetnének digikompakttal.

 

-------

Egy SRL optikai rendszerevel parositva nyilvan javul majd valamit a kepminoseg, de szerintem a kulonbseg nem lesz "rentabilis".

 

Ezt cáfolnám. (részben)

Több felvételt készítettem a szedett-vedett prototipusommal.

Az 1,3Mpixeles szensorral sokkal jobb képminőséget értem el, mint a digikompakthoz adott müanyag optikával.

 

Tehát mindaddig rentábilis lehet (eltekintve a komfortosságtól!!) amig az alapanyagként felhasznált digikompaktnál a szük keresztmetszet az optika.

Nyilván egy Zeiss lencsés Sonyt felesleges szétbontani, mert az eredeti leképezési tartományban nem lehet konkutálni a képminőségével.

 

--------------------

 

Kibelezni a D30-at? Van ertelme, ha az mar eleve egy hasznalhato es jofajta DSLR?

 

Ennek nem látom értelmét.

Az már nem digiLOMO lenne.

ismered a LOMOGRÁFIA kifejezést?

 

------------

 

Van rola elkepzelesetek, hogy mennyi anyagi es ido-befektetessel lehet egy fotoamator magas igenyeinek megfelelo szinvonalu berendezest osszeeszkabalni?

 

Nekem van.

Azt hiszem inkább megveszem a ma kapható legfeljetteb DSLR-t + 5literes Cadilac + sokminden

 

Szerintem ez a projekt, vagy az én elképzelésem nem erről szól.

Gondolj a lyukkamerázásra.

Léteznek olyan fotósok, akik müvészi igényességgel használnak olcsó és sajátkészítésű eszközöket.

Egy digiLOMO is szolgálhatna hasonló célt, ha sikerülne egy extra kiépítést létrehozni.

 

Százbolha

 

Előzmény: tren (84)
iscsu Creative Commons License 2004.11.24 0 0 96
Stgellert:
Hogy oldottad meg az expot? A 110-es tud B időt?

Új ötletem van: a 110-es obijai a pocketfilm méretére lettek készítve, tehát ha abba sikerülne belepakolni egy 1/1,8" ézékelőt... na most már csak nyersanyag kell. A fene bele, olyan szép álmaim vannak, de érzem, hogy valami hiba lesz. :c))

-iscsu
Előzmény: stgellert (15)
pggp Creative Commons License 2004.11.24 0 0 95
Tudom, hogy tudod, hogy tudom.
;-)
Előzmény: iscsu (94)
iscsu Creative Commons License 2004.11.24 0 0 94
Te is tudod, hogy értem... ;c))
Előzmény: pggp (93)
pggp Creative Commons License 2004.11.24 0 0 93
Meg is változtatom a topik címét 'Értelmes fotós hülyeségek'-re. De lehet variálni a szavakat:
- Fotós hülyék értelmes topikja
- Hülye fotósok értelmes topikja
- Éretelmes fotósok hülye topikja

;-)
Előzmény: iscsu (92)
iscsu Creative Commons License 2004.11.24 0 0 92
Akkor már írosgatok, látom, hogy vevők vagytok az értelmes hülyeségekre (szerintem ez a legjobb kifejezés erre)... :c))

Én arra gondoltam, hogy egy ilyen (LCD, kártya, ésatöbbi) digigépet EGY AZ EGYBEN kellene bevakolni egy filmes hátuljába. Minden gombbal, minden elemmel, LCD-vel. Az expogombot kihozni, és mechanikus zárvezérlésű gép esetén kirakni az övé mellé, B-re rakni, és - marha kényelmetlenül ugyan, de - két expogombot nyomni egymás után. Ez az egyszerűbb, pusztán finombarkács-ügyességet igénylő dolog, ha lesz nyersanyagom, én ezt fogom megvalósítani.

Az álom egy elektronikus zárvezérlésű gép lenne, amivel valami módon szinkronba hoznánk a digitet - tehát ha annak a menüjében beállítjuk a zársebességet, akkor az a filmesen is annyi legyen, és egyszerre exponáljanak, szinkronban.
Ehhez persze kellene ember, aki ezt (kötözgetés, programozás) a kisujjából kirázza - na ez nem én vagyok. :cDD

-iscsu
iscsu Creative Commons License 2004.11.24 0 0 91
A-aaa. :c)) Az A40-ben volt ND filter, a 60/70/felette már rendes rekesz van tudtommal (digicam-tesztből emlékszem).
Előzmény: pggp (90)
pggp Creative Commons License 2004.11.24 0 0 90
Ráadásul ezeken manuálfókuszt, manuális blendét/záróidőt is be tudsz állítani (rövid shutter lag). Az A60-nál a blende nem is blende, hanem ND szűrő. De gondolom ez csak részletkérdés.
Előzmény: iscsu (88)
pggp Creative Commons License 2004.11.24 0 0 89
Van benne valami. Ilyen robbantott képet én is tudok:
http://www.micro-tools.com/pdf/Minolta/2766%20Parts.PDF
http://www.micro-tools.com/pdf/Minolta/2777%20Parts.PDF
http://www.micro-tools.com/pdf/Minolta/
Vigyázat, óránként csak egy robbantott képet szabad megnézni!
:-)
Előzmény: iscsu (87)
iscsu Creative Commons License 2004.11.24 0 0 88
Illetve nem teljesen vagyok benne biztos, hogy egyben van... a mellékelt képen pont mintha leszedhető lenne.
Arra lennék kíváncsi, hogy vajon az A60 mechanikus zárat használ-e, vagy elektronikusat. Ha utóbbi, akkor

E18-as, optikahibás, _minden_más_téren_funkcionáló_ A60/A70-et keresek. 8/10 ezer forintot adok érte, ami azért jobb, mint amit a kuka ajánl cserébe ;c)).

-iscsu
Előzmény: iscsu (87)
iscsu Creative Commons License 2004.11.24 0 0 87
Szerintem egy APS-C szenzort beszerezni nagyon drága mulatság. Én még mindig inkább amellett vagyok, hogy egy zárnélküli, LCD-s, kártyára rögzítő gépet kellene megbontani, és komplette átszerelni egy filmes vázba ( <a href="http://www.depo.hu/?page_number=6&id=13299&lid=10&csid=241" target="_blank">valami ilyesmit</a> ).
Igazából egy komolyabb, optikahibás gép lenne a tuti (A60, A70, G1, G2), csak azoknak egybe van építve az obi a szenzorral...
Előzmény: tren (84)
pggp Creative Commons License 2004.11.24 0 0 86
"Van rola elkepzelesetek, hogy mennyi anyagi es ido-befektetessel lehet egy fotoamator magas igenyeinek megfelelo szinvonalu berendezest osszeeszkabalni?"
Van elképzelésem. A jelenlegi tudásom alapján olcsóbb venni egy működő D30-at. De ha Valakinek mákja van, találhat az ebayen egy elektronikusan jó, de sérült/széttört vázat.
Előzmény: tren (84)
pggp Creative Commons License 2004.11.24 0 0 85
Ha értenék a nyák gyártáshoz, a felületserelt cuccok készítéséhez és meglenne hozzá a felszerelésem, akkor viszonylag olcsón meg tudnám csinálni. De nem értek hozzá és nincs felszerelésem. Ha más csinálja, akkor nagyon drága lenne 50-80 Eurós mérnökóradíjjal számolva. Az általunk elképzelt megoldáshoz ez van legközelebb:
http://www.progres-camera.com/e_progres/content/menuepunkt_2/module_info.htm
Annyi a különbség, hogy nekünk nem egy FireWire kártya kell, hanem egy CF II író. Ha valami bonyolultabb szolgáltatás kell, akkor van butított Linux mikrokontrollerre is.

"Alacsony kontraszt és sharpen beálítással kéne minden kép és majd szgépen utómunkázni. persze a WB már kérdéses... azt nem tudom mikor érdemes végezni."
Ezeket mind a PC-s RAW feldoldozással kell megcsinálni. A RAW állományban az van, amit a gép a CCD-ből kinyer (bayer eloszlásban, bayer interpolálás nélkül).
Előzmény: Százbolha (80)
tren Creative Commons License 2004.11.24 0 0 84
Nagyon izgalmas temat feszegettek!

Ha digikompaktos szenzorral probalkoztok, attol milyen elonyoket vartok a mar meglevo gepekkel szemben? Egy SRL optikai rendszerevel parositva nyilvan javul majd valamit a kepminoseg, de szerintem a kulonbseg nem lesz "rentabilis". Kibelezni a D30-at? Van ertelme, ha az mar eleve egy hasznalhato es jofajta DSLR? Esetleg egy koltseges es kerdeses kivitelezhetosegu erzekelocsere utan.

Van rola elkepzelesetek, hogy mennyi anyagi es ido-befektetessel lehet egy fotoamator magas igenyeinek megfelelo szinvonalu berendezest osszeeszkabalni?

(nem kukacoskodasbol irom, tenyleg erdekel, hogy volt-e valakinek kozuletek ilyen jellegu eszmefuttatasa)
Százbolha Creative Commons License 2004.11.24 0 0 83
TIFF-nél más a helyzet.
Előzmény: Dimage Dani (81)
Százbolha Creative Commons License 2004.11.24 0 0 82

Nem tudom...

A sharp/kontraszt valszeg igen

 

A WB-t nem tudom...

 

 

-----

 

ha RAW-ba mentek!!!!!!

De most nem, meg nem is így lesz barkács gépnél szerintem.

 

Én még mindig a bányászást látom célravezetőnek. Komplett feldolgozó egységgel.

 

 

Százbolha

Előzmény: Dimage Dani (81)
Dimage Dani Creative Commons License 2004.11.24 0 0 81
Ha RAW-ba mentesz, akkor mindegy a WB és a sharpness/contrast beállítás, nem?
Előzmény: Százbolha (80)
Százbolha Creative Commons License 2004.11.24 0 0 80

pggp:

 

Nekem nagyon tetszik ez az APS méret.

 

öszintén szólva ettől a mérettől fogva van egyáltalán univerzális használatra DSLR-t építeni.

 

Viszont...

 

Szerinted milyen költségekkel járna??

Szerinted mennyi az esélye komponensekből összerakni??

Ha jól értem van előfeldolgozó chip (D/A) konverter, de utána mi jön? és hogy? és milyen szoftverrel?

Ezek beszerezhetők valahol?

 

Olyan kit nincs amit csak ráragasztok a gép hátuljára és belövöm a filmtávot????

 

 

Nekem is elég lenne ha RAW-ba mentene. vagy TIFF-be.

Se menű, se semmi nem kéne.

Alacsony kontraszt és sharpen beálítással kéne minden kép és majd szgépen utómunkázni.

 

persze a WB már kérdéses... azt nem tudom mikor érdemes végezni.

 

Százbolha

Előzmény: pggp (79)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!