Keresés

Részletes keresés

stiglinc Creative Commons License 2006.01.20 0 0 335

Én olvastam egy olyat (nem próbáltam!), hogy a cserép földjére homokot kell szórni 1 cm vastagon. Az mindig kiszárad hamarabb, mint a cserép teljes talaja (a növényt sem kell kiszomjaztatni) és így egy idő után eltűnnek. Ha ennyire vonzódsz a tudományhoz, próbáld ki ezt egy cserépen, a többi legyen a kontroll. Csak aztán tájékoztass minket az eredményekről is! :-)

 

Előzmény: lzleo (332)
Ladybee Creative Commons License 2006.01.20 0 0 334

Szevasz !

Úgy látszik a tudomány még vitatkozik. Lehet, hogy a 200 faj közül van ilyen is, olyan is, a vélemény attól függ, hogy épp melyiket vizsgálták. Szerintem barátkozz meg velük, olyan kicsik !

Előzmény: lzleo (333)
lzleo Creative Commons License 2006.01.20 0 0 333

"Kiss I., Bakonyi G. 1989: Az ugróvillások (Collembola) - mint hasznos talajlakó állatok - növényvédõszer érzékenysége. "Az agrokémia helyzete és perspektívái, különös tekintettel a környezetvédelemre" GATE-CHEMOLIMPEX konferencia, Gödöllõ. (Elõadás + Elõadáskivonatok p. 28.). "

Egyenesen hasznosak a cserépben is?

Előzmény: Ladybee (329)
lzleo Creative Commons License 2006.01.20 0 0 332

"Az ún. alacsonyabbrendű, szárnyatlan rovarok közé olyan, többnyire kevés fajszámú, talajlakó állatokat magukba foglaló rendeket sorolunk (zárójelben a magyarországi {II-97.} fajszám), mint a félrovarok (Protura, 6), az ugróvillások (Collembola, 200), a lábaspotrohúak (Diplura, 10), a pattanók (Machilidea, 5) és a pikkelykék (Lepismatidea, 5). Közülük talán a korhadékevő ugróvillások a legjelentősebbek, amelyek fontos láncszemei az avarlebontás folyamatának, s egyben nélkülözhetetlen táplálékforrásai más, ragadozó talajlakó állatoknak. "

http://mek.oszk.hu/02100/02185/html/148.html

 

Akkor most ezek kártevők vagy sem?

 

 

Előzmény: Ladybee (329)
lzleo Creative Commons License 2006.01.20 0 0 331

"Szájszervük finom felépítésű, az élő zöld növényt csak kivételesen, néhány faj tudja megrágni. A többségük detritusz-, spóra- és mikrobaevő, miközben sok ásványi anyag is áthalad a bélcsatornájukon. Így joggal nevezhetjük az ugróvillásokat a talajképződés, talajélet katalizátorainak, mert bélcsatornájuk mikroflórájával „beoltják” a talajt. "

Ezt meg itt találtam: http://www.hik.hu/tankonyvtar/site/books/b137/ch05s05s02s01.html

lzleo Creative Commons License 2006.01.20 0 0 330

"Baktériumokkal, korhadó növényi anyagokkal, gomba fonalakkal táplálkoznak."

Én meg ezt találtam.

Most akkor megrágják az élő gyökereket is vagy sem?

Előzmény: Ladybee (329)
Ladybee Creative Commons License 2006.01.19 0 0 329

Szevasz !

Vissza az egész! Megtévesztett, hogy repkednek, de ahogy írod nem szivogatnak a levelek fonákán. Azonosítottam: ugróvillások! Itt egy cikk is, ez alapján tovább kereshetsz.

Ugróvillások (Collembola fajok) 

TÜNETEK:
A növények gyengén fejlődnek, a talaj felszínén apró, fehér ugráló állatok láthatóak. Az állatok megrágják a gyökérnyaki részeket és a talaj felszínéhez közel levő gyökereket.
VÉDEKEZÉS:
A nyirkos, tömött talajok kártevői. A talajt szárazabban kell tartani, hatásos a talaj felső rétegének friss földdel való kicserélése. Ha a növényeinket hosszabb időre kertbe tudjuk helyezni, növényvédőszerrel fertőtlenítsük a talajt.:
A növények gyengén fejlődnek, a talaj felszínén apró, fehér ugráló állatok láthatóak. Az állatok megrágják a gyökérnyaki részeket és a talaj felszínéhez közel levő gyökereket.
VÉDEKEZÉS:
A nyirkos, tömött talajok kártevői. A talajt szárazabban kell tartani, hatásos a talaj felső rétegének friss földdel való kicserélése. Ha a növényeinket hosszabb időre kertbe tudjuk helyezni, növényvédőszerrel fertőtlenítsük a talajt.

lzleo Creative Commons License 2006.01.19 0 0 328
Az első gondolatom pont ez volt, hogy megnézzem, hogy nem másznak-e fel a növényre, és nem rágják-e meg a leveleket, vagy nem szivogatják-e a nedveket, de azt kell mondanom, hogy nappal biztosan nem másznak fel, és ha esetleg éjszaka ezt tennék, akkor sem hagynak semmiféle nyomot sem az ágakon, sem a leveleken, a növények egészségesnek tűnnek. Meg aztán volt olyan, hogy egész pici egy-két leveles hibiscus, ficus, narancsjázmin hajtásokat dugványoztam friss földbe, és szinte pár nap alatt megjelentek igen nagy számban ezek az állatok, de a dugványok megmaradtak és szépen fejlődtek.
Előzmény: Ladybee (327)
Ladybee Creative Commons License 2006.01.18 0 0 327
Szevasz ! Üvegházi molytetűnek nézem (liszteske) Nincs sok a levél fonákán is ? Ott szokott szivogatni a kiválasztott mézharmaton korompenész telepszik meg. Tegyél a cserépre egy sárga kartonlapot, ahhoz vonzódnak, ha bekened ragasztóval, akkor ráragadnak.
Előzmény: lzleo (326)
lzleo Creative Commons License 2006.01.18 0 0 326

Még egy pár kép:

 

 

Még annyi, hogy elég mozgékony kis állatkák, egész nyüzsgés van a cserépben, amikor meg locsolok, akkor meg néha még ugrálni, pattogni is szoktak. Hátha ez is segít.

lzleo Creative Commons License 2006.01.18 0 0 325

Sziasztok!

A virágcserepekben sokszor megjelennek a képen látható kis biszbasz állatkák. Leginkább átültetéskor a friss földben szaporodnak el. Megfigyeltem, hogy általában kis repülő "muslicák" is repkednek a fertőzött föld felett (meg a monitorom előtt), úgyhogy szerintem ezek a repülő szarságoknak a lárvái, de nem vagyok benne biztos. Régebben volt aki azt mondta, hogy korhadéklakók, és csak elhalt dolgokat kajálnak, a növényekre nem károsak, de mostanában beszéltem egy ismerőssel, aki szerint a gyökereket is megeszik, és biztos a pusztulás, ha nem írtom valahogy ki őket. Valaki nem tudja véletlenül beazonosítani őket, és felvilágosítani, hogy mit is csinálnak ezek ott a felszín alatt, meg hogy károsak-e a növényekre, és ha igen, akkor hogyan pusztítsam el őket?

Előre is köszi!

Ladybee Creative Commons License 2006.01.12 0 0 324
Na jó,  választhatsz egyet a falon lévők közül, ha a bácsi odaadja :)
Előzmény: Jani_bátyó (323)
Jani_bátyó Creative Commons License 2006.01.12 0 0 323

Jajj de jó, mit nyertem?

Postán küldöd vagy el kell mennem érte valahová? ;-))

Előzmény: Ladybee (321)
lujza Creative Commons License 2006.01.11 0 0 322
Beteg a takarítónő?
Előzmény: Ladybee (321)
Ladybee Creative Commons License 2006.01.11 0 0 321
Nyertél ! Az volt szegény, amíg  gazdája rendszeresen gondozta, molyirtózta a falon. A többit is érdemes megnézni !
Előzmény: Jani_bátyó (320)
Jani_bátyó Creative Commons License 2006.01.11 0 0 320

Sziasztok!

 

A látható tollmaradványok, csőr formája és testtartás alapján én szalakótára tippelek.

Előzmény: Ladybee (317)
Ladybee Creative Commons License 2006.01.08 0 0 319
Nem, nem ! Kisebb, mint a kormorán és színes ! Nézd a lábánál a tollmaradékot. Ha feladod, megmondom !
Előzmény: Cenan (318)
Cenan Creative Commons License 2006.01.08 0 0 318

Sziasztok!

 

Azt hiszem ez egy kormorán/kárókatona volt fénykorában! :D

Előzmény: Ladybee (317)
Ladybee Creative Commons License 2006.01.06 0 0 317
Na, ha ezt valaki kitalálja !? Molyrágta, szépemlékű kitömött madár. Mi lehetett ?
jbtoth Creative Commons License 2006.01.02 0 0 316

köszönöm szépen!

Azóta járt még nálunk :))

Előzmény: Ladybee (314)
Ladybee Creative Commons License 2006.01.02 0 0 315
Sziasztok ! Miért van az, hogy, ha keresem a" Milyen állat ez? c. topicot a gyorskeresőn, akkor nem ad eredményt, csak véletlen tudom megtalálni ?
Ladybee Creative Commons License 2006.01.02 0 0 314
Egy szép hím csíz !
greyhead Creative Commons License 2006.01.02 0 0 313
A karvalyt dec. 14-én, Újpesten fotóztam. Véletlenül napsütéses idő volt. Van valami jelentősége az időpontnak?
Előzmény: zoomedia (311)
jbtoth Creative Commons License 2005.12.31 0 0 312

Sziasztok!
Ma reggel, és délután láttuk ezt a madárkát az etetőnk környékén.
Kisebb, mint a zöldike, és félénkebb.
Van ötletetek?

 

A kép sajnos nem túl jó :(


 

zoomedia Creative Commons License 2005.12.31 0 0 311

és hím

de ugye nem mostani fotó?

Előzmény: greyhead (306)
canary1 Creative Commons License 2005.12.30 0 0 310

Halihó !

 

A kövön egerészölyv, a faágon karvaly ül.

Minden madárhatározónak BUÉK !

canary1

greyhead Creative Commons License 2005.12.18 0 0 309
Még mindíg nincs határozóm, így nem tudom, mi ez a két jómadár?
greyhead Creative Commons License 2005.12.12 0 0 308
Köszönöm, már be kell szereznem egy határozót. Vagy tán hoz a Jézuska?
Előzmény: Törölt nick (307)
greyhead Creative Commons License 2005.12.11 0 0 306

 

Ki ez?

Mad árka Creative Commons License 2005.12.03 0 0 305
Köszönöm!

A főiskolás segédletben volt y-nal, ezért tanultam így. Grrr.
Előzmény: iglice (304)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!