Keresés

Részletes keresés

kaviat Creative Commons License 2005.01.17 0 0 256
ez az meszklin.. nem vágtam, hogy honnan ismerős ez az egész :)) zsííír

.kav]4t ..jó ott a tengeri kaja..
Előzmény: elemes2 (255)
elemes2 Creative Commons License 2005.01.17 0 0 255
A "lufi" jo otlet, nehany technikai problema:
- nehany tiz meteres ballonrol lehet szo
- energiara a muszerek miatt van szukseg
- a kovetkezo leszallas a titanon minimum 15 de inkabb 20 ev, es csak akkor kerulhet ra sor, ha a mostani adatok kozott eleg erdekes dolgokra bukkannak, peldaul a legkori aeroszolok elemzese soran. azt olvastam valahol (de mar nem bizom a szememben) hogy ciant talaltak.

egyebkent a titan tobb szempontol a meszklinre emlekeztet.
Előzmény: kilenctizenegy (253)
moonshadow Creative Commons License 2005.01.17 0 0 254

Egy lufi szondának nem is lenne kötelező elérnie a felszínt, még az atmoszférában felfújhatná a lufit.

Azt olvastam, hogy vannak átlátszatlan rétegek és alattuk átlátszó gázrétegek.

Ha bebizonyosodik, hogy nincsenek nagy viharok, akkor egy ilyen szonda évekig tudna ide-oda sodródva infókat gyűjteni.

 

A következő küldetést ha a helyükben lennék úgy készíteném elő, hogy egy kétéltű járművet pakolnék a szondára, meg egy meteorológiai és egyben légifotós ballont.

 

Lehet, hogy nem jól gondolom, de úgy gondolom, hogy a Titán felderítés szempontjából egy barátságos hold, a többi bolygóhoz képest nem kellenek nagyon különleges cuccok, mert a hideget leszámítva úgy tűnik, hogy nincsenek extrém fizikai és kémiai hatások.

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: kilenctizenegy (253)
kilenctizenegy Creative Commons License 2005.01.17 0 0 253

Van valami adat arról, hogy vannak-e szerves molekulák? A légkör összetétele alapján elvileg lehetnek.

 

Azért remélem, a következő expedíció visz egy léghajót. Az eddigi adatok alapján egyelőre ez tűnik az ideális közlekedési ezköznek. Energiát (ami ugye inkább nincs, mint van) nem igényel, mert a szél fújja ide-oda, de szét nem tépi, földhöz nem vágja. Ez feltérképezhetné a Titánt, a spektrokamerával megállapíthatná, miből vannak a "folyók" és az "óceán". Több százszor annyi információval szolgálkhatna, mint egy rover.

elemes2 Creative Commons License 2005.01.17 0 0 252
jaja, a tcFlyby20041221b.pdf is 1.6 bart ir.

nemt'om hol olvastam 50 bart. de megkeresem :-)
Előzmény: moonshadow (250)
elemes2 Creative Commons License 2005.01.17 0 0 251
hm, attol tartok valamit felreolvashattam... most mar csak 1.6 bart talalok barhova nezek...
Előzmény: levig (249)
moonshadow Creative Commons License 2005.01.17 0 0 250

http://mail.prem.hu/~csillagaszat/segedanyag/

 

itt töltsd le a segédanyag.doc-t abban írják, hogy másfélszeres a nyomás a földihez képest.

 

 

Előzmény: elemes2 (247)
levig Creative Commons License 2005.01.17 0 0 249
50 bar?? Az már présgép! :) Az lenne csak a sűrű légkör!
Előzmény: elemes2 (247)
levig Creative Commons License 2005.01.17 0 0 248
elemes2 Creative Commons License 2005.01.17 0 0 247
a "Doppler"-problema kb 2000-ben tudatosult a NASA/ESA fontos embereiben -- egy sved mernok kitarto ostromat kovetoen -- es viszonylag rovid ido alatt megtalaltak a megoldast is. Azert irtam idezojelben, mert nem a klasszikus doppler-frekvenciaeltolodas okozott (volna) gondot, hanem a 8 megabit/sec adatfolyamban jelentkezo bit-elcsuszasok.

a masfelszeres nyomas az biztos? en 50 bar koruli nyomasokrol olvasgattam korabban.

urallomast meg a holdon sem tudunk megcsinalni, pedig az itt van a szomszedban. muszakilag talan lehetseges, de penz nincs ra. a marsutazasnak pedig akkora kockazatai vannak (majdnem minden masodik mars-szonda elvesz) hogy abbol meg jo darabig nem lesz semmi. esetleg sose. a csillagutazasokat pedig megmaradnak a fantaziankban. ez a szerencsetlen porhuvely nem eleg tartos hozza.
elemes2 Creative Commons License 2005.01.17 0 0 246
ugy mereteztek, hogy usszon a folyekony metan felszinen.
Előzmény: moonshadow (244)
elemes2 Creative Commons License 2005.01.17 0 0 245
az elozetes modellek szerint K-Ny iranyban 300 km/h E-D iranyban 60 km/h szelsebesseg is elkepzelheto.

azok a kavicsok is megheletosen kerekek voltak.

erdemi adatok derithetok ki az aeroszolok elemzesebol.

mar ha voltak.
Előzmény: pint (240)
moonshadow Creative Commons License 2005.01.17 0 0 244

Sose bánd.

Ha az a kübli tengerbe pottyant volna akkor elmerül mint a nyeletlen fejsze, talán 1 épkézláb képet sem látnánk a felszínről.

Igaz egyet mindenképpen ami magasból készült. 

Előzmény: pint (243)
pint Creative Commons License 2005.01.16 0 0 243

ők nem. mindenhol az van "tengernek látszik" "folyónak látszik" stb

hogy az a fránya kübli nem tudott párszáz méterrel arrébb leszállni! akkor most tudnánk.
Előzmény: kaviat (242)
kaviat Creative Commons License 2005.01.16 0 0 242
nem olvastam utána, de érdekelne, hogy mennyire tenger az a tenger? azt ki mondja? ők is tengernek mondják ?

.kav]4t ..jó ott a tengeri kaja..
pint Creative Commons License 2005.01.16 0 0 241

most jövök rá, hogy nincs is árapály hatás, mert a Titán mindig egy arcát fordítja a Szaturnusz felé :(
Előzmény: pint (240)
pint Creative Commons License 2005.01.16 0 0 240

na megnézegettem a kontrasztosított képeket
nagyon sok nem sikerült
és persze a képek fele a kavicsossal azonos, hisz a szonda jó sokáig élt a leszállás után, akkor meg már csak egyirányba kattingatott. és, ó jaj, mintha pont az hiányozna, ami az én vesszőparipám, a párszáz méter magasból csinált képek. az mintha egy se lenne. de még azért reménykedek, mert a képek nem sorrendben vannak, tehát mittudomén.

tippem szerint túl sok új kép nem lesz már, ami használható volt, azt feldolgozták. esetleg jobban feldolgozott mozaikok várhatók, de merőben új információ nem, a képalkotó rendszer adatait kimerítettük.

ami érdekes, hogy az egyik lelkes amatőr csinált egy szinezett képet, amin a "tengert" kékre szinezte. érdekes kérdés: milyen szinű egy metán-etán tenger? gondolom javarészt narancssárga, mert a víz szine is jórészt az ég szinéből adódik, amit visszaver. de azért érdekelne, hogy milyen lehet az igazi színhatás.

még mindig várjuk az összetételeket.

még egy kis csalódás: arra tippelek, hogy a hold időjárása nagyon csöndes. se nagy viharok, se szakadó eső, se villámok nem lesznek.

mekkora lehet a Szaturnusz árapály hatása? na mostan beindítjuk a celestiát ... 1.1 millió kilométer, és a Szaturnusz tömege ... na vazz, ez nincs benne. de asszem szép kis árapály hatás lehet ottan, legalább ennyi hullámzás van tutira.
kovge Creative Commons License 2005.01.16 0 0 239

Igazából az a baj ezzel a reakcióval, hogy csak kevés hőt termel, az ammónia képződéshője csak -46 kJ/mol (CO2-é meg majdnem 400, ezért szeretjük annyira). Nem vagyok benne biztos, de szerintem az ipari szintézisben is a reakcióhő talán fedezi az alapanyagok felmelegítésének hőigényét, de akkor még a kompresszorokról stb. nem is beszéltünk.

Előzmény: moonshadow (236)
moonshadow Creative Commons License 2005.01.16 0 0 238
Nehéz elképzelni olyan szilárd felszínű bolygót amin ne lennének oxigén tartalmú vegyületek, pl. kőzetek.
Előzmény: Olcsolab (232)
moonshadow Creative Commons License 2005.01.16 0 0 237
Én is erre gondoltam. :)
Előzmény: kovge (235)
moonshadow Creative Commons License 2005.01.16 0 0 236

Hát akkor az alapreakció?

 

3H2 +N2 = 2NH3 ? :)

 

viszont hidrogén nem biztos, hogy van, főleg az alsóbb légköri rétegekben.

 

De ha egy atomerőművet vinnének akkor abból annyi energiát nyernének, hogy lehetővé vállna az oxigén felszabadítása akár a kövekből vagy H2O, CO2-ből is.

 

 

Előzmény: kovge (231)
kovge Creative Commons License 2005.01.16 0 0 235
Hát ha azok a sziklák és kövek azok, amiknek látszanak, akkor van. Nevezetesen oxidok és szilikátok formájában, csak energiaigényes kinyerni belőlük az oxigént. Szerencsére redukálószerünk van hozzá (szénhidrogén tengerek), már csak erőmű kell.
Előzmény: Olcsolab (232)
moonshadow Creative Commons License 2005.01.16 0 0 234

Érdekes egy jármű lenne, amibe az oxigént fecskendeznék be benzin helyett és a karburátoron meg levegő helyett menne be a tulajdonképpeni üzemanyag. :)

 

 

 

 

 

Előzmény: pint (233)
pint Creative Commons License 2005.01.16 0 0 233

én azt hiszem, hogy a Titán nyersanyagszempontból nem túl izgalmas. szénhidrogén sehol se téma, ahol szén és hidrogén van, azaz sehol sem. a Földön csak azért szeretjük annyira, mert nagyon olcsó. de ha ide kell hozni egymilliárd kilométerről, akkor már aligha lesz olcsó.

helyi felhasználásra jó lehet, de energiaforrásnak persze nem, hisz szabad oxigén vagy más oxidálóanyag nincsen hozzá. viszont mobil üzemanyagnak jó lehet, hiszen egy jármű nem vihet magával atomerőművet, de oxigénpalackot igen. a helyzet pont a fordítottja lehetne, mint a Földön, itt szénhidrogént kell vinni, az oxigén meg mindenhol ott van, a Titánon oxigént kéne palackban vinni, és a szénhidrogén van kéznél mindig.

a mutatott linkekre rámegyek mostan
Olcsolab Creative Commons License 2005.01.16 0 0 232
Kérdésem ? Titánon van oxigén valamilyen formában ? Mert akkor azt vinni kell.
Marson ott van a lékörbe CO2 abból ki lehet termelni, de mi a helyzet a Titánon ?
kovge Creative Commons License 2005.01.16 0 0 231

Nem kötekedni akarok, de ez sem működik. Ha meg is lehetne oldani valahogy katalitikusan a folyamatot, a metán képződéshője jóval nagyobb, mint az ammóniáé. Így a metán konverzója ammóniává endoterm, még azt is figyelembe véve, hogy 3 metánból 4 ammónia keletkezik.

De igazad van, a sok alapanyagból ki lehet találni (és megvalósítani) energiatermelő folyamatot is.

Előzmény: moonshadow (229)
moonshadow Creative Commons License 2005.01.16 0 0 230

A Marssal az a baj, hogy szinte nincs légköre, valamint jelenleg még ott tartunk, hogy nyersanyagokkal sincs eleresztve, köveken kívül nem sok minden cuccot találtak eddig, talán némi víz van a sarkokon, ami némi hidrogénforrás lehet, de annak is jó része szén-dioxid.

 

Hiába van közelebb, az ottani életfeltételek rosszabbak mint a Titánon.

 

 

 

 

Előzmény: Olcsolab (228)
moonshadow Creative Commons License 2005.01.16 0 0 229

Nem is feltétlenül az energiatermelés a lényeg, hanem az, hogy rengeteg nyersanyag van ott egy esetleges bázis fenntartásához.

 

Vannak folyók? "viz"erőmű.

Van szél? Szélerőmű.

De lehet vinni atomreaktor cellát is.

De azon se lepődnék meg, ha lennének olyan oxidok vagy más vegyületek ilyen alacsony hőmérsékleten, amelyek felbontása és más ott előforduló vegyületekkel elégetése saját energiájukból is gazdaságos lehetne.

 

exoterm pl.:

 

3H2  + N2 = 2NH3

 

mivel -179 fokot mondanak a Titán felszíni hőmérsékletések, a Nitrogént mindössze még 15-20 fokot kellen hűteni, hogy folyadék legyen és a jelen lévő metánt alkalmazva H2 helyett, katalizátoros üzemanyagcellát lehetne belőle csinálni, ahol folyadékfázisban menne végbe az ammónia képződése.

 

Ne felejtsük el, hogy a titánon lévő alacsony hőmérséklet miatt rengeteg olyan vegyületet lehet ami itt a Földön gáz halmazállapotú és régen elbomlott, ott meg hó, folyadék vagy jég formájában rendelkezésre állhat.

Remélem legalábbis.

 

De nem is az energia a lényeg, hanem a nyersanyag.

 

 

 

 

Előzmény: kovge (227)
Olcsolab Creative Commons License 2005.01.16 0 0 228
Mars azért szerintem jobb olyan szempontból hogy nincs az a bazihideg és a napot lehet használni energiaforrásként ami még mindíg a legolcsóbb ...
de a Titán se lenne rosz de szerintem túl messze van a Marshoz képest.
jó jó van egy csomó hasznos anyag de az a 7 év odaút még ha csökkentjük 5 évre akkor is marhasok az emberes űrutazáshoz. Gépek persze mehetnének de az nem ua. Ebből a leszállásból sokminden kiderül. Pl.:

-van szilárd felszín ami fontos ugyebár, úgyhogy mehetnek a jólfelszerelt roverek is akár.
-van egy csomó hasznos anyag ami (az adatok még nincsenek teljesen feldolgozva ugye) kitudja mire lehet jó ... (nem vagyok jó kémiából :-)
-viszonylag meleg van :-))) -170 azért melegebb mind -270
-szonda kibírta .. nem volt saveső, bazinagy szél ami a földhözvágta volna, vulkán stb stb
ezekszerint alkalmas további tanulmányozásra.
kovge Creative Commons License 2005.01.16 0 0 227
Ilyen módon nem lehet energiát termelni. Miután a metán égése exoterm, a termékek víz és CO2 te pedig a termékekből akarsz oxinént előállítani. Összességében nyilván negatív lesz az energiamérleged.
Előzmény: moonshadow (226)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!