A kevés tejben felfuttatott élesztőt a liszttel és a vajjal jól összedolgozzuk, majd kb. 20 percig kelni hagyjuk.
Ezután pedig jó vékonyra kisodorjuk, rákenjük a tölteléket, fesodorjuk, és kb. 1,5 cm szélesre vágjuk. Margarinnal jól kikent tepsibe helyezzük, kicsit hézagosan.
Csinálj egy hagyományos farsangi fánktésztát, picit vékonyabbra kell nyújtani,kiszaggatni és bármilyen töltő anyagot (keserűcsoki,lekvár,puding)rátenni és kettőt összedolgozni a szélén!Ennyi...,én így csinálom a töltöttet és a Horváth Ilona szakácskönyvből veszem a receptet,mert az vált be!Az első oldalt(ami nem a lisztes felű)fedő alatt kell sütni,a másikat szabadon,akkor szép szalagos..de gondolom erről már volt itt szó(nem néztem végig az egészet!)
Mint az elozonel: szirupot fozol, es hutoben kb ketto oraig hutod. A mentha leveleket tedd egy szurobe es ontsd at rajta a szirupot - a leveleket preseld gyengen. Dobd ki a leveleket, es a sziprupot keverd ossze a menta likorrel es a konyakkal.
Kozeledik a nyar - meleg ido. . . par erdekes recept:
Lime-Bazsalikom sorbet
1 1/4 csesze cukor 1 csesze viz 1 csesze (kb. 6 limes) friss lime juice 18 to 20 friss bazsalikom level, finomra vagva Friss bazsalikom veg disziteshez.
Kozepes tuznel keverd ossze a cukrot es a vizet, kevergesd amig forr - forrald egy percet. Vedd le a tuzrol.
Turmixold ossze a lime juice-t, a szirupot, es a bazsalikom levelet. Ha van jegkrem geped, akkor azt hasznald innen - ahogy a hasznalati utasitas irja, ha nincs: Ontsd egy edenybe, takard le, tedd a melyhutobe. Amikor felig megfagyott egy villaval keverd ossze es hutsd ujra. Amikor megfagyott, tedd egy turmixba es keverd ujra amig sima. Takard es ujra fagyaszd. Talalaskor egy erosebb kanallal "kapard" - fagyis poharban friss bazsalikommal diszitve talald.
Utólag töltik bele a pudingot (lekvárt, csokikrémet, stb-t) a cukrászdákban, egyéb árusítóhelyeken. Tehát megsütik a normál farsangifánkot, majd megfelelő szerkentyűvel belenyomnak egy adag tölteléket. Ez a szerkentyű általában olyasmi, mint a pumpás kézmosók. :-) Vagy a hotdogosnál a kttchup-mustár adagoló. Ha van otthon esetleg cukrászati "fecskendőd", azzal is megoldható. A szokásosnál sűrűbbre kell főzni a pudingot, azaz kevesebb tejjel, mint ami a zacskóra rá van írva.
Az elmaradt recipét ezúton felajánlom "népgazdasági" hasznosításra:
Grillázsos meggytorta
Tésztája:
8 tojásból hagyományos piskóta, amelyet háromfelé vágunk, s megtöltjük a következő töltelékkel
10 dkg törökmogyorót (esetleg diót) durvára törünk és 15 dkg kristálycukorral együtt megpirítunk. Amikor karamellizálódott margarinnal megkent tepsi hátára öntjük, ellapítjuk és hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, zacskóba tesszük és húsklopfolóval apróra törjük.
3 dl tejből és 3 evőkanál lisztből sűrű besamelt főzünk, kihűtjük.
20 dkg vajat vagy margarint habosra keverünk 15 dkg porcukorral, hozzáadjuk a kihűlt besamellt és 3 evőkanál kakaóport.
Ebből a kakaós krémből félreteszünk annyit, amennyivel a torta oldalát bevonjuk.
A maradék krémbe belekeverjük a tört grillázst és 2-3 marék magozott, lecsepegtetett meggybefőttet. Kétharmad részével megkenjük a torta lapjait, majd oldalát bevonjuk a félretett kakaóskrémmel. A tetejére halmozzuk az egyharmad meggyes krémet és evőkanállal dimbes-dombosra alakítjuk.
A kész tortát díszíthetjük meggyszemekkel és (fehér) csokoládéforgácsokkal.
Amikor a gyereket latogattuk ugyancsak No-ban,volt ott az erdö közepen tisztason,patak mellett egy csaladi kavezo,annyira volt csaladi,hogy a nyolcvaneves nenike sütötte meg napmintnap azt a par adag sütit es ott ettem,igy kineztre ilyesmi süti volt ill. turo volt abban is.
Isteni volt!! sajnos elvitelre nem adott el,mert talan 4 format sütött es azert ment oda a fel falu,hogy kave mellett megegyek a sütijet.
Félkész cuccokat (sütihez) én sem szoktam venni. Nemcsak az adalékok miatt, de szerintem kész rablás. Gyakorlatilag sütőporral + aromával elkevert liszt, 10x-es liszt-áron. :-) Ugyanúgy bele kell tenni a vajat, tojást, stb.-t.
Pár éve az öcsém Németországban volt egyetemen, és mikor meglátogattuk, a szomszéd házban lévő cukrászdában ettünk mindig ilyet. Nagggyon finom volt. :-)
Russischer Zupfkuchen ********************* Hozzavalok: Teszta: 200 g puha vaj v. margarin 300 g liszt 200 g cukor 50 g sutokakao (Dr Oetker zsirszegeny kakaoport hasznaltam) 1 tojas 1 cs. sutopor
Toltelek: 750 g turo 200 g puha vaj v. margarin 175 g cukor 3 tojas 1 cs vanilias pudingpor (en Vancza-t hasznaltam, de biztos jo hozza DrOetker is. Ha kicsit tobbet tesztek bele, nem art - nekem a torta kozepe kicsit lagy maradt sajnos) 1 kisebb citrom heja es leve
[A fenti mennyisegekbol egy 30 cm atmeroju tortaformahoz elegendo mennyiseg keszul, en ketharmadnyi adagot csinaltam egy 21 cm-es csatos tortaformaban.]
Elkeszites: A tesztahoz elmorzsoljuk a sutoporral elkevert lisztet a margarinnal, hozzakeverjuk a kakaot+porcukrot, majd a tojast, es robotgeppel gyorsan osszedolgozzuk. A tortaformat kibeleljuk sutopapirral, es a teszta kb. 2/3 reszet kinyujtjuk es a tortaformaba tesszuk - oly modon, hogy a szelere is felhuzzuk, kb. 3-4 cm magasra. A toltelekhez osszekeverjuk a turot, cukrot, olvasztott vajat, tojasokat, pudingport, citromhejat. A citrom levevel izles szerint izesitsuk. A masszat beleontjuk a tesztaval kibelelt tortaformaba. A maradek tesztabol cseresznyenyi-dionyi darabokat csipkedjunk le (esetleg kicsit golyova formalhatjuk), es dobaljuk a turo tetejere. Ha maguktol nem sullyednek le, kicsit lenyomkodhatjuk, de a tetejuk altalaban kilatszik (a cukraszati "mintadarabnal" igy lattam :-) ).
A sutemenyt elomelegitett sutoben 180 fokon kb. 50 percig sutjuk. Utana kb. 10 percig racson hagyjuk hulni, majd levesszuk a karimat, es teljesen kihutjuk. (Egy masik recept szerint akar 1-2 nappal fogyasztas elott is el lehet kesziteni - de hutoben kell tarolni.)
Csinald csak meg,en a duplajat vettem...tenyleg nagyon finom!
Hat a russischer Zupfkuchenröl csak a reklamban hallottam az oetker felkesz termeket,de mivel en szivvel-lelekkel sütök,felkesz termekek szoba sem jöhetnek,ugyhogy ha van rola recepted ird csak be!
Most vettem csak rebarbarat,ugyhogy ma keszül a rebarbara süti...fene tudja,de ugy nyeli a csalad a sütiket,mint kacsa a nokedlit :)
Úgy érzem, ezt feltétlenül meg kell csinálnom a jövő héten... :-)
sera, szoktál-e russischer Zupfkuchen-t sütni? Nekem van egy receptem, csak kíváncsi lennék, hogy ezt is "ahány ház - annyi szokás" alapon csinálják, és csak a dizájn a lényeg, vagy mindenki ugyanúgy csinálja... Nagyon szeretjük, de elég ritkán állok neki. Pedig nem annyira bonyolult...
elnezesedet kerem,de nagyon fejemre nöttek az ügyek,azert nem irtam be,de most irom:)
Irom azert a tesztat is,hatha valakinek az is kell..
4 szemely reszere:
teszta:
-100 g liszt
-1/4 l tej
-2 tojas
-1 cs.so
-40g cukor
töltelek:
-50g mazsola
-1 ek. rum /elhagyhato/
-30g puha vaj
-80g cukor
-1 citrom reszelt heja
-2 tojas
-250g turo /jol kikeverve/
öntet:
-1 tojas
-1/8l tej
-1 ek. cukor
-1 cs. vaniliacukor /en igazi vaniliat rakok bele,intenzivebb az ize,illata!/
1.Palacsintakat kisütni /kb. 8 darab lesz ebböl a mennyisegböl/
2.A mazslat a rumba beasztatni
3.A vajat a cukorral es a citromhejjal habosra verni!
4.a tojassargakat hozzaadni /feherjet felretenni/ a csaknem kremesre vert turot es a mazsit hozzakeverni.
5. a tojasfeherjeket nagyon kemenyre felverni /csöpp soval jobban megy/ es a felvert feherjet a masszahoz keverni,ovatosan,hogy ne törjön.
6. egy jenait alaposan kikenni vajjal,a palascintakat megkenni a töltelekkel,feltekerni es azt is felbehajtva a formaba tenni ugy,hogy a nyitott vegük van fent.
7.A tojasokat a tejjel,cukorral es a vaniliaval összekeverni es a palacsintara önteni
8. kb. 20 percig 200 fokon sütni a vegen porcukrozni es talalni!
/ha jol csinaltad,gyönyörüen fel fognak majd emelkedni/
egyszer mar igertem Kardszarnyunak is,de most tenyleg megtalaltam.
-150g vaj vagy margarin
-150g cukor
-1cs.so
-3 tojas
-1 tk. fahej
-100g dio daralva
-3 ek. tejszin
-300g liszt
-2 tk. sütöpor
-ca. 500g szilva
tetejere:
-25g vaj v. margarin puha
-50g dio fölvagdosva
-1 1/2 ek. fahej
A vajat feherre kikeverni,majd bele a cukrot,sot es tojasokat e skeverni mig nem kapsz egy vilagos masszat.
Fahejat,daralt diot es tejszint hozzaadni.
Lisztet elkeverni a sütöporral es azt a masszahoz adni.
A tesztat egy jol kivajazatt tepsibe vagy formaba rakni /itt egy magas format ir,olyan rosetta format,de en egy kerekbe raktam vagy szerintem nagyon is jo egy tepsi is/.
Belegyugdosni a kimagozott szilvat.
Tetejere: a 25g vajat összekeverni a dioval es a fahejjal es felrerakni.
35 percet kell a sütit sütni a legalso racson es 180 fokon.Aztan ki kell venni es csak akkor raszorni ezt a vajas morzsat aztan meg 25 percig tovabbsütni.
A fokok es idö csak egy iranymutato,mindenki ismeri a sajat sütöjet,hogy mire kepes vagy mire nem,szoval kukk kukk es meg mindig kukk!! :))
Minden süti fotojat sajat magam keszitettem,ami azt jelenti,hogy a sütiket is magam sütöttem,kiprobaltam es többedmagammal felettem :)
csak hogy vigasztaljalak,nekem is odakapott az elsö :) nagyon erzekeny egy teszta az elesztös,de most mar kiismerted,hogy kell legközelebb.Es kepzeld el,220 fokot irnak!! en nem is tudom,hogy melyik sütimet kezdenem 220 fokkal?
Ha mar nem kap oda,biztos kedvenc süti lesz.
Csak hogy mondjam,tortadat elöjegyeztem es legközelebb csak keppel jövök :)
Mesütöttem tegnap este. Kicsit odakapott a tetején (pedig a végén már letakartam alufóliával), s a széle is megégett, hiába volt a sütőpapír (legközelebb 200 foknál alacsonyabb fokon sütöm), de ma délutánra elfogyott. Legközelebb ügyesebb leszek!