Keresés

Részletes keresés

rezsici Creative Commons License 2020.05.13 0 0 6958

Ott a cégnél mondták ahol árulják? Csak mert velem ezt nem közölték.

Akkor lehet, hogy a samottpor volt a gond, homokkal meg működik?

Azt megkérdezhetem, hogy sima folyami homokkal keverted amit tüzépen kapni? 

Előzmény: cc (6957)
cc Creative Commons License 2020.05.13 0 0 6957

nekem azt mondták, hogy a kályhások szerint ezt homokkal 1:1ben keverni kell.

én úgy tettem és valóban nem reped.

Előzmény: rezsici (6956)
rezsici Creative Commons License 2020.05.13 0 0 6956

Szia!

 

Teljesen igazad van, hogy a soványítani kell az agyagot (tisztaagyagot), de akkor lenne egy kérdésem. 

Én a petényi (PTKT) tűztérépítő agyaghabarcsot használom, ez már egy kész, bekevert kaolinos cucc, elvileg csak víz kell hozzá. Sok kályhás használja.

 

De akármit csinálok, 1 nap után megreped a lerakott 2 tégla között. Felhívtam a céget ahol azt mondták, hogy azért van, mert a tégla hirtelen kirántja nedvességet de ez nem lehet, mert minden tégla áztatva van több mint 1 napig.

Valaki (már nem emlékszem hol) mondta, hogy szerinte ez a habarcs túl kövér.

Csináltam kockapróbát, kevertem samottporral 1:1, 1:2, 1:3 arányban az elméletileg kész habarcsot, sütőben kiszárítottam, de mindig megrepedt.

Ilyenkor mi van?   

Előzmény: Ofenbau (6953)
rezsici Creative Commons License 2020.05.13 0 0 6955

Szia!

 

Igen, pontosan ez a problémám, hogy a tűzálló agyaghabarcs piszok nehezen köt vagy szilárdul, tökmindegy.  Amit kb. 2 hete raktam le, erőlködés nélkül fel tudom szedni. De ugyan ez a samotthabarcs is.

 

Azért nem értem a dolgot, mert van aki az egész kemencéjét agyaggal rakja, tömegkályhákat csinálnak agyaggal, azok hogyan bírják a terhelést, hogy nem mozdulnak el a téglák a folyamatos építés közben ha ilyen lassan köt meg.

 

Azért is kértem segítséget, mert most építeném a kemencedongát és ha kész lesz, nem merem majd kivenni a ramonádot nehogy összedőljön.

 

Meg itt lenne még a kémény kérdés. Vajon azt is a lassan kötő agyaghabarccsal kell építeni, vagy lehet sima habarccsal?

Próbáltam vízüveggel keverni az agyaghabarcsot, de kezelhetetlen. Amíg lerakok 2 téglát, a többi már köt a vödörben.

 

Előzmény: eekeili (6950)
SiniZsolt Creative Commons License 2020.05.12 0 1 6954

Üdv.

 

Van egy 30 éves kemencénk, amiről elkezdett leperegni a belső tapasztás. Próbáltam újat tenni, de szinte másnapra lepotyogott.

Nagyon kevés magyar oldal van az építésről, régi javításról pedig semmit nem találtam - egy helyen írták, hogy le is fog mindig jönni.

Tehetek valamit az ügy érdekében? Csibedrótot szegelni, és úgy tapasztani, vagy tényleg nem fog rajta maradni semmi? Ez esetben használhatom így, vagy új állja a helyét? :(

 

Köszi

Ofenbau Creative Commons License 2020.05.12 0 0 6953

Az agyagot megfelelően soványítani kell !

Előzmény: alfi13 (6952)
alfi13 Creative Commons License 2020.05.12 0 0 6952

Csak egyedül azal nem értek egyet hogy az agyag is tökéletesen megfelel. Az első kemencémet agyaggal építettem és azt évente javítgatni kelett mert kiestek a fugákból az agyagdarabok. A tűzálló habarcsal épített második kemencém már tíz éves és nem volt szükség még a javítgatásra.

Előzmény: alfi13 (6951)
alfi13 Creative Commons License 2020.05.12 0 0 6951

Igen a nyelvtan az komoly dolog és én alaposan belegabalyodtam. Ugy van helyesen ahogy leírtad. Elnézést akit megtévesztettem.

Előzmény: eekeili (6950)
eekeili Creative Commons License 2020.05.12 0 0 6950

 De ahogy látom  rezsici   problémája ez a tűzálló  agyaghabarcs kötés.

 

 Nos  a tűzálló  és a nem tűzálló habarcs is   csak megszárad és kap némi szilárdságot.. Az az agyag ami benne van  csak   jó 700 -800 fok között kaphat kerámikus kötést.

A vízüveg is csak  a ragasztó benne.

 

 Az ilyen hobbi kemencékbe  soha sincs  olyan magas hőmérséklet  hogy a habarcs agyag tartalma elérné a kerámikus kötést.

 

 A habarcsot csupán az építőelemek ágyazására használjuk !  Ilyen kemencékbe  tökéletesen megfelel az agyag habarcs is .

eekeili Creative Commons License 2020.05.12 0 0 6949

 Érdekes eszmefuttatás.

 Kérdés mit értesz kötésen és mit szilárduláson.

Előzmény: alfi13 (6948)
alfi13 Creative Commons License 2020.05.11 0 0 6948

A tűzálló habarcs kétféle képen köthet az egyik az ha vizüvegel kevered akkor a vizüveg menyiségétől függ a kötési idő. A másik az ha begyujtasz és a hő hatására köt meg ez a C30-as habarcs. Igen a szélén hagyjál diletációt.

Előzmény: rezsici (6947)
rezsici Creative Commons License 2020.05.11 0 0 6947

Ennek igazán örülök, akkor ezek szerint nem nagyon gázos így lerakva. Akkor úgy csinálom ahogy mondod, vízüveges habarccsal kiöntöm. Az nem lesz probléma a csiszolásnál, hogy a tűzálló agyaghabarcs amibe rakva vannak a téglák, még másfél hét után se köt meg rendesen?

 

Arról mit tudsz, hogy a tűztér alja és a mellette lévő téglák közt (amire már a donga épül) kell hagyni körbe kb. 1cm dilatációt. Illetve, hogy mivel kell kitölteni a dilatációs hézagot?  

Előzmény: alfi13 (6946)
alfi13 Creative Commons License 2020.05.11 0 0 6946

Az én a tűztér alját kis résekkel raktam le. Tűzálló habarcsot vizüvegel öszekeverve egy kicsit higabbra keverve beöntöttem és egy nap múlva mikor megkötött sarokcsiszolóval megcsiszoltam. A sarocsiszolóra fekete színű tégla csiszolására alkalmas csiszolópapírt tettem.

Előzmény: rezsici (6945)
rezsici Creative Commons License 2020.05.11 0 0 6945

Igen, ezt még nem próbáltam köszönöm. Persze annak egyből beugrik ez a lehetőség, akinek a felmenői közt kovácsok voltak.

Ma megpróbáltuk lerakni a tűztér alját. Azt tudom, hogy ezt nem szokták fugázni, csak egymás mellé lerakják a téglákat, de ezzel a munkával vannak fenntartásaim. 

Szerinted nagyon gázos így ezekkel a résekkel? Mondjuk szerintem ferde is lett.

Hogyan csinálják ezt, hogy hézagmentes legyen, egyesével egymáshoz csiszolják a téglákat?

Előzmény: alfi13 (6944)
alfi13 Creative Commons License 2020.05.11 0 0 6944

Próbáld fölmelegíteni akor biztos meni fog a hajlítás.

Előzmény: rezsici (6943)
rezsici Creative Commons License 2020.05.11 0 0 6943

A lemez adott volt, régebben vettem valamihez és maradt belőle. A tévőt is ebből gondoltam szigetelve, úgy mint a te szendvics ajtód.

 

A hajlításnál nem az a gond, hogy látszik, mert a szögvasat is a belső felén kalapáltam és ebből kívülről semmi nem látszik. A gond az, hogy a laposvas 2 éle mángorolt és ha a hátsó oldalán próbálom kalapálni, nem nagyon akart hajlani. 

De ha szerinted menni fog, akkor próbálkozom még vele.

Előzmény: alfi13 (6942)
alfi13 Creative Commons License 2020.05.10 0 0 6942

legbelül 1mm-es lemez az egészet szegecsek tartják egybe.

Előzmény: alfi13 (6941)
alfi13 Creative Commons License 2020.05.10 0 0 6941

A kemence ajtót miért akarod olyan vastag lemezből készíteni? Az enyém egy "szendvics" ajtó 2mm-es lemezből van és az ajtó belső részén van egy kb 4mm vastag Nefalit lemez amit egy 1mm.es

Előzmény: rezsici (6939)
alfi13 Creative Commons License 2020.05.10 0 0 6940

Az ajtószárnyak vasát miért nem lehet kalapálással meghajlítani? Szerintem Te egy régi kemencét reprodukálsz és mi itt a probléma azzal hogy látszanak a kalapácsütések nyomai? Szerintem ez inkább patinásabá teszi a kemencédet mit pl a szegecsek használata is. Az első kemencémre egy szögletes kemenceajtót készítettem mikor készen volt kitettem az asztalra és elkezdtem nézegetni éreztem hogy valami baj van az ajtóval is, meg velem is. Arra gondoltam hogy mit szólna ehez Édesapám a Nagyapáim a Nagybátyám és azok felmenői akik mind kovácsok voltak. Megfogtam az ajtót és kidobtam elmentem vásároltam új anyagokat meg szegecseket és nekiáltam és készítettem egy újat. Nem azt mondom hogy ezzel 100% meg voltam elégedve de mentségemre legyen mondva sajnos én nem követtem őseim mesterségét.

Előzmény: rezsici (6939)
rezsici Creative Commons License 2020.05.10 0 0 6939

Köszönöm, igyekszünk de még messze a vége.

Az élek becsiszolására nem is gondoltam, de megfogadom a tanácsod. Az ékelés tervben van, vagy tégla vagy cserép lesz, még nem eldöntött.

Egy kérdés lemaradt az előbb mivel elég helyhez kötött, de azért megkérdezem.

 

Az ajtókat is saját magunk csináljuk bár még nincsenek teljesen készen (díszítés, stb), de most megakadtunk. A szögvas keretek íveit kikalapáltam, de a kemenceajtó szárnyainak pereme egy 40x5mm-es mángorolt lapos vas, ezt nem lehet kalapálással szépen hajlítani. Csináltunk egy célszerszámot is amivel szinte mindent lehet hajlítani, de ezt a mángorolt vasat nem.  

 

Ha esetleg tudnátok valakit, - céget, magánszemély, bárkit - aki Budapest vagy Dunakeszi közelében vállal ilyen munkát, az nagy segítség lenne.

Illetve még egy dolog. Az ajtószárnyakat és a tévőt nem akarnám flex-el kivágni a 4mm-es lemezből, kellene valaki aki lézerrel kivágja őket. Van itt keszin egy cég ahol vágnak lézerrel, de azok szinte elküldtek a @csába ezzel a megbízással.   

Előzmény: alfi13 (6938)
alfi13 Creative Commons License 2020.05.10 0 0 6938

És ami még tetszik ha most építenék kemencét biztos hogy csinálnák én is olyen platnis fözőhelyet amit nálad látok. 

Előzmény: alfi13 (6937)
alfi13 Creative Commons License 2020.05.10 0 0 6937

Egy biztos nagyon jól csinálod. Csak egy megjegyzés a donga építésel kapcsolatban ajánlom hogy a téglák élét ahol egymáshoz érnek a tüztér felöl csiszold meg hogy minél pontosabban érintkezenek . A dongában ahol a téglák teteje van és van az a nagy rés oda ék alakú téglákal töltsd ki kevesebb habarcs kell. 

Előzmény: rezsici (6936)
rezsici Creative Commons License 2020.05.10 0 0 6936

A képek lemaradtak.

Előzmény: rezsici (6935)
rezsici Creative Commons License 2020.05.10 0 0 6935

Szia!

 

Nem tűntem el, csak beiktattunk egy pár napos horgásztúrát így a karantén alatt.

Azt hiszem megfogadom a tanácsod és bár már megvettem, de mégis kihagyom a samott téglát. Átnéztem a készletet és talán lesz annyi megfelelő tégla amiből meg tudjuk csinálni a dongát és a sütőtér alját is. Nem a képen látható sz@r téglákból, azt csak a minta miatt válogatás nélkül raktam.

 

Teszek fel pár képet a készültségről, bár elég lassan haladunk mert közben a szomszéddal közös kerítést is csináltuk, de azt most felfüggesztettük, mert nem férnénk hozzá a donga hátuljához.

 

Lenne pár kérdésem nem csak hozzád, bárki tanácsát vagy ötletét szívesen veszem akinek van tapasztalata kemenceépítésben.

 

1. Ha mégsem lenne megfelelő az a tégla amiről én úgy gondolom, hogy jó, mi a legrosszabb amire számíthatok?

2. A képen látszik, hogy a kemenceszáj kisebb lesz mint a külső ajtó. Ez így jó arány lehet?

    Kemence száj: szél.: 41cm, mag.: 35cm (ív teteje) 

    Külső ajtó:      szél.: 60cm, mag.: 46cm

3. Hozzáértők szerint, a hőcsapda (kemeceszáj és a donga teteje közti táv) belső méret 1/3-a kell, hogy legyen. Nálam ez 2 tégla magasítással 18cm, mert a belső magasság 54cm. ez szerintetek jó így, vagy jobb lenne 3 tégla magasítással?

4. A képeken a kemence felső 2 sorát már agyaggal csináltuk, pontosabban egy PTKT nevű petényi kályha és tűztér építő habarccsal. A kérdés, természetes-e az, hogy másfél hét után az agyag még benyomható ujjal?

Illetve ehhez kapcsolódóan, (mivel ezzel fogjuk rakni a tűztér alját, a dongát és a kéményt is) lehet-e folyamatosan építeni ha ez az agyag ilyen lassan köt, vagy várni kell 1-2 napot? Úgy értem, hogy pl. a tűztér alját kirakjuk, akkor ezzel várni kell vagy kezdhetjük építeni rá egyből a dongát?

Előre is köszönöm a válaszokat.

 

 

 

 

Előzmény: alfi13 (6923)
rezsici Creative Commons License 2020.05.10 0 0 6934

Kösz a tippet, minden téglát beáztatunk, már csak a por miatt is.

De érdekes amit a gyémántkorongról írsz, mert jópár agyag és samott téglát is muszály volt gyorsba szárazon vágni, és bár be van készítve egy 230-as Makita flex gyémántkoronggal a nagyobb vágásokhoz, idáig az összes téglát (nem keveset) egy gagyi??? 115-ös Lidl-s Parkside koronggal vágtuk, amin szinte meg sem látszik a használat. Viszi a téglákat mint a vajat.  

Előzmény: The Rocketeer (6926)
citera Creative Commons License 2020.05.04 0 0 6933

nehogy hőlégfúvóval melegítsd a sütőteret!  A venyige sokkal olcsóbb! rendesen gyújtsd be, fűtsd fel, de ne túl forróra, legyen olyan meleg, hogy amit beitatsz, az hamar száradjon, meg hogy újra rámehess. A hamut ki kell szívani, vagy fújni, majd pemetelni. Az így megtisztított felületre spriccelővel, permetezővel tudod a meleg kemencébe befújni a vízüveget. Az oldalfal tapasztásnak sem fog megártani. A csiszolásra fazék vagy tányér kivitelű gyémánt korong a jó, majd arra még rá kell simítani egy másik téglával, amit körbe tologatsz a felületen, a port pedig száradás után ki kell porszívózni, tiszta legyen a felület (merthogy ha vizesen csiszolsz, akkor nem száll a por). A csiszolást a fugák javítása után kell megcsinálni - ha szükséges.

 

A melegen történt beeresztés akkor van kész, ha utána rendesen forróra felfűtöd, ekkor ég ki a vízüveg, amit beitattál. Ha ilyen forró állapotban fújod be a vízüveget, akkor nem fog beivódni, mert a keletkező gőz nem engedi. feltöményedik a felszínen és eleinte ragacsos zománcszerű réteget alkot, ami sajnos fel is habosodhat. ezt a felhabosodást viszont ki lehet használni repedések javításakor. A repedésbe injekciós tűvel be tudod nyomni a vízüveget. Befűtött állapotban kinyílik a repedés, a felhabzó vízüveg ebben az állapotban tölti ki, és utána nem engedi visszazáródni, megáll a mozgás.

Előzmény: lrobertoB (6931)
alfi13 Creative Commons License 2020.05.04 0 0 6932

Ha a tégla fugákat kikaparod és Rath c30-as tűzálló habarcs és vizüveg kicsit higabb keverékével kiöntöd a fugákat ha teljesen megszilárdul egy két nap múlva fölcsiszolod az alját szerintem tökéletes felületet kapsz. A csiszolást végezheted gyémánt tárcsával vagy sarokcsiszolóval fekete színű csiszolópapíral amit tégla csiszoláshoz ajánlanak. Az én kemencémet ezzel a módszerel csináltam kb 10 éve és azóta nem kelett javítani pedig sokat használom a kemencét.

Előzmény: lrobertoB (6931)
lrobertoB Creative Commons License 2020.05.04 0 0 6931

Köszönöm a segítséget.

Szóval akkor pl gyémánt tárcsával csiszoljam fel a téglát (ez régi bontott téglából lett építve), aztán vízüveg. Majd melegítsem fel a sütőtér alját (pl. hőlégfúvóval jó lehet?) és ismét vízüveg a meleg téglára?

 

Előzmény: citera (6930)
citera Creative Commons License 2020.05.04 0 0 6930

inkább csak itasd be vízüveggel az eredeti téglát. Ha nem elég sima, előtte csiszolhatod, utána akár többször is beereszted vízüveggel. Kitölti a pórusokat. Ha melegen kened, akkor egy vékonyabb felszíni zománcszerű réteget impregnál, ha hidegen kened hígítva, akkor mélyebben beivódik. ezeket kell kombinálni megfelelő módon. Így lesz sima, kevésbé porózus felületed. A fugákat vízüveges homokos agyaggal kenheted ki. Bármit is kensz a felületre, előtte ereszd be vízüveggel, ha erre közvetlenül rákensz (pl fuga javítás) akkor a beeresztett vízüveg hozzákötődik a felkent agyaghoz. így nem dobja le.

Előzmény: lrobertoB (6929)
lrobertoB Creative Commons License 2020.05.03 0 0 6929

Sziasztok,

 

régi, téglaépítésű kemence sütőterének alját szeretném felújítani, valami sima, nem annyira porózus felületre. Mostanában divatosak a pizzasütő lapok, amiknek elég sima a felületük. Gondolom azoknak is samott az alapja. A sütőtér alja szintén tégla.

 

Arra gondoltam, hogy mondjuk 1cm vastagon valami tűztér javító, finomszemcsés habarccsal (samott liszt vízüveg, vagy valami speckó anyag, ami terül, újra lehetne önteni. 

Ez lehetséges? Ha igen, milyen anyagot javasoltok hozzá?

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!