Keresés

Részletes keresés

fau76 Creative Commons License 2024.09.20 0 0 103549

Igen, éjjel-nappal 24,5 fokra fűtök, de szerintem éjjel nem ment a fűtés mert reggel nem éreztem a járólapon.

Előzmény: Zs:) (103547)
fau76 Creative Commons License 2024.09.20 0 0 103548

Ez most nem úgy hangzik mintha rá akarnál beszélni :).

Előzmény: sr1 (103546)
Zs:) Creative Commons License 2024.09.20 0 0 103547

Szerintem jelenleg éjjel mindenképpen növekedik a Rh. Az emberek párologtatnak. A hőmérséklet csökken éjjel, vagy akkor is 24°C-ra fűtötök? Ha meg esetleg nyitva éjjel is az ablak, akkor kintről is növekszik.

Azért a relatív páratartalmakhoz hőmérsékletet is kellene párosítani!

Én reggel elindítottam a pincében a párátlanítót, pedig csak 57-et mutatott, de estére sem fogja elérni a beállított 50-et. Jó eséllyel még meg sem fog estére telni.

Előzmény: fau76 (103544)
sr1 Creative Commons License 2024.09.20 0 0 103546

vagy 30 darab hővisszanyerő szellőztető rendszert szereltünk más. Kb. 20 cm-es állmennyezet kell hozzá.

Ki kell karotálni két darab 200-as lyukat a külső falakon. Azt be kell vezetni egy elég nagy dobozba, kb. 1.2x.7x.6 méretű, onnan egy osztó -gyújtőbe, ami átalakítja 180-ról 75mm átmerő a rendszert. 

Az egész rendszer moduláris, flexibilis 75 csövekkel kell elvinni a szivő és a toló ágat a mennyezet alá, aztán a végén egy 90 fokos könyökkel lefordítani a fujókákba. 

200W-ot fogyaszt a ventillátor, van benne egy kétirányű hővisszanyerő modul és egy levegőszűrú, plusz a vezérlés. Nagyon hatásos, 7 kört lehet késziteni egy nagy dobozból. 

De vagy 3.5 millió forint csak az anyagár. Holland gyártmány, passzív házakra. Be tudja szerelni egy vízszerelő is. Az összes tartozék benne van a csomagba. Egy 250nm háznak megoldja a szellőztetését.

Évente egyszer ki kell cserélni a levegőszűrőt és kétévente a hőcserélő modult, ezen kivül teljesen karbantartás mentes. 

A doboz elhegyezése mindig problémás volt. A tervet megcsinálja a beszállító. Én ennél olcsóbbat nem ismerek, ami hatásos. Nem kell kondez levezetés sem. 

Millió fajta van, a Lindabnak is van, de elég méretesek a berendezések. És mindegyiknél van kondenz elvezetés is, ami problémás és hangosak is.

Ezek melegítik és hűtik is a levegegőt. Ott is van osztó-gyüjtő, de kevesebb kört lehet rákötni.    

 

Előzmény: Gyurco78 (103538)
fau76 Creative Commons License 2024.09.20 0 0 103545

Akkor kell egy szellőztető.... Lassan kezdem megérteni, hogy ez normális, nincs semmi elcseszve, én ettől féltem. Hogy valami el lett sz@rva a szigetelésnél.

Előzmény: Zs:) (103543)
fau76 Creative Commons License 2024.09.20 0 0 103544

Ja.... tegnap egész délután nyitva tudtak lenni az ablakok. Fél 7-kor csuktam be talán? Este fürödtünk, főzni előtte főztem ;), mikor lefeküdtem valamikor éjfél környékén 56 % volt a páratartalom, reggelre 63-at mutatott. Tehát semmilyen tevékenység nem volt már, mindenki aludt, csak mi párologtattunk. Tehát nálunk nem csökken éjjel hanem durván nő. Nem tudom kiszámolni, hogy ez normális -e. Lehet én párologtatok túl sokat :) :) :). És tegnap nem volt hideg, egy hidegebb napon ez rosszabb lesz, legalábbis a tavalyi megfigyelések alapján de valaki nekem azt magyarázta, hogy mivel nagyobb a hő különbség a kinti és a benti hőmérséklet között ezért ez "normális" is.

Zs:) Creative Commons License 2024.09.20 0 0 103543

"... fele ekkora panelben nem kellett ezzel foglalkoznom teregetés meg fürdés mellett, úgy nem gondoltam hogy egy 2x nagyobb családi háznál majd ezzel kell foglalkoznom. Érted amit írok? És igen..... lehet már rá vagyok feszülve, de ha naponta 4-5x nézegetem azokat a tetű mérőket és nyitogatok/kapcsolgatok..."

Panelban van szellőztető! WC-ben, fürdőben, esetleg még a konyhában is van elszívási pont, amit a központi szellőztető szív, ha működik. Ezért tiltják a konyhai szagelszívók szellőző kürtőbe kötését, de ebben a témában is van sok okos hazánkban.

Előzmény: fau76 (103542)
fau76 Creative Commons License 2024.09.20 0 0 103542

Igen ezt értem, de ha megnézed ezek a készülékek milyen decibellel működnek akkor látod miért nem mennek éjjel. Nagyon hangosak! Még nappal is zavaró, a tv-t nem lehet hallani tőle. Az meg hogy a nappaliból hány méter csövet kéne vezetnem a fürdőbe azt nem is számolom -gyönyörű lenne! - tudom el lehet takarni meg ilyenek, de azért na. De ez nem is lényeg, mert ürítem én minden nap ha kell többször, de én olyan megoldást keresek ami "normalizálja" vagy hogy mondjam a páratartalmat. Ami az okát szünteti meg, ha egyáltalán ez lehetséges. Mint ahogy előtte a fele ekkora panelben nem kellett ezzel foglalkoznom teregetés meg fürdés mellett, úgy nem gondoltam hogy egy 2x nagyobb családi háznál majd ezzel kell foglalkoznom. Érted amit írok? És igen..... lehet már rá vagyok feszülve, de ha naponta 4-5x nézegetem azokat a tetű mérőket és nyitogatok/kapcsolgatok, reggel az az első ha kinyitom a szemem hogy azt nézem nyitogatok/kapcsolgatok az nekem nem komfortos.

Nézegettem "okos" megoldásokat, okos konnektor, okos páramérővel - én egyenlőre ezt látom a leggyorsabb és legolcsóbb megoldásnak hirtelen - de nem győzöm hangsúlyozni, hogy azért írtam ide be, mert azt gondoltam, hogy nálam valami el van cseszve a háznál és ezt próbáltam kideríteni.

Előzmény: sr1 (103537)
fau76 Creative Commons License 2024.09.20 0 0 103541
Előzmény: Gyurco78 (103536)
fau76 Creative Commons License 2024.09.20 0 1 103540

Melyikre érted hogy hibás a mért érték? Ha a páramérőre gondolsz 4 db-ot vettem, mert mindenhol van, mind nem lehet rossz. Télen folyt a víz reggel az ablakokon amikor mínuszok voltak -tényleg folyt nem csak páracseppek voltak rajta -, ez is magas páratartalomra utal.

Ahol magas a pára ott gombásodás, penészesedés lesz vagy van, csak még nem látszik. Ezért zavar! Tavaly már végigcsináltam egy ilyen telet (akkor azt mondták kiszáradnak a falak nyáron a festés után és idénre nem lesz semmi nyugi), és most az első 8 fokos reggel ismét 71 %-ra ébredtem.

Akkor írtam ide be, mert azt hittem a szigeteléssel van valami baj és azzal kell valamit tennem. Azóta már tudom, hogy a megoldás egy szellőzőrendszer lesz, de valahogy itt MINDENKI (tisztelet a kivételnek és nekik nagyon köszönöm!!!! ) azt hiszi csak hisztizek, hogy nem jól mérek :( . Nő vagyok ez tény! NEM SZŐKE, ha ez számít valamit, és próbálom megoldani, hogy komfortosan éljünk.

Tényleg minden segítséget köszönök, de azt gondolom hogy női hisztinek hiszik itt sokan amit írok. Okokat és megoldásokat keresek, hogy ha másnál szellőzőrendszer nélkül szigetelt házban 45-50 %-os a páratartalom, akkor ezt én miért nem tudom elérni, és nálam akkor mi nem jó, hogy az okokat meg tudjam szüntetni.

Előzmény: sylvanus67 (103539)
sylvanus67 Creative Commons License 2024.09.20 -1 0 103539

Kezdjük az elején:)

 

 

Mit okoz ez a "magas" páratartalom? (azonkívül, hogy valószínűleg hibásak a mért értékek)

 

 

Előzmény: fau76 (103534)
Gyurco78 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103538

De ha a saját tevékenységük következtében párás a levegő, akkor a páramentesítő nem túl jó megoldás, mivel az ember nem csak vizet, hanem CO2-t is kilélegez, azzal meg nem tud mit kezdeni a gép. Muszáj szellőztetni.

Előzmény: sr1 (103537)
sr1 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103537

Hát úgy néz ki, hogy pont ez történik. :)))

Egyszerű a matek:

Termeltek 12 liter vizet- ha hárman vagytok-  4 liter- fő. Ez tutti biztos. Így számolják a tervezésbe.  

270 légköméterben- amit számoltam a házadra, a 45% páratartalom esetén össz. 4 liter vizet jelent- persze párában. Hiszen a házadban levegő van, amiben van nedvesség is. 

Akkor ki kell nyomj 8 llitert naponta, de írtam, hogy két fele van az érmének: nem biztos, hogy szellőztetéssel vagy páramantesítővel meg lehet oldani., hogy lecsökkents a páratalmat. 

Mert a fizika beleszól. 

 

Ki tudod nyomni a 8 litert.

Megnéztem a két modelt, amit belinkeltél. Írja a mind  két linkedbe: - Aldis: Lefolyóhoz való csatlakoztatási lehetőség folyamatos üzem esetére,  emagos: lefolyóra csatlakoztatható.

Mind a két gépnek van kijelzős panelje, ami azt jelenti hogy processzoros a vezérlése és akkor létezik silent funkciója is. Egy frekiregulátoron keresztűl lecsökkenti a ventillátor fordulatszámát. Így csak egy kis búgás hallatszik.  

 

A gépeken a tartály felett van csőcsatlakozó, ha menetes akkor leszereled - ha nem, akkor megméred az átmérőjét. A boltba kérsz egy olyan csövet, amit elég szorosan rá lehet húzni.  

Ráhúzod a csövet és elvezeted a padlószinonhoz a mosdóba. A tartály vissza kell szerelni a helyére, mert van egy szenzor rajta, ami látja, ha a helyén van- és ha nincs ott, nem indul be. A csőcsatlakozó kb. a gép aljától 30cm van, így a kondenzvíz ki fog folyni a gépből gravitációsan. 

Automata üzemmód.

A nedvességszenzor érzékeli, hogy elérte beállított a páratartalmat, akkor leállja a gép, ha nő a pára, akkor beindul.   

Ha mind a kettőt be szeretnéd kötni, akkor létezik olyan hármas elosztó, amibe kettő darab csövet be lehet tólni és egyet ki.  

 

De még egyszer olvasd el a vastag betükkel kiemelt sort. :))))  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Előzmény: fau76 (103528)
Gyurco78 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103536

Nem olyan bonyolult ez:

- ha senki sincs otthon, és nagyon nő a páratartalom, akkor valahol vizesedés van

- ha akkor nő a páratartalom, amikor mindenki otthon van, lélegzik, fürdik, főzés van páraelszívás nélkül, az normális, szellőztetni kell, vagy kézzel (ablaknyitás), vagy géppel. 8m2-es hálószobában amúgy sem árt valami, mert reggelre elfogy a levegő (túl magas lesz a CO2). Én ezt a régi lakásomban egy Aereco higroszabályozós szellőzővel oldottam meg, ami ugyan nem takarékos, de olcsó, viszont legalább nem fájt a fejem reggelre.

Előzmény: fau76 (103534)
fau76 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103535

 Igen ez így van kikapcsolom ha a mérő jót mutat. Ezek szerint az még nem elég? Sajna ami a nappaliban van az nem állítható és próbáltam időkapcsolóra kötni, de ha egyszer kikapcsol az időkapcsoló nem indul el újra csak ha megnyomom újra a gombját. Majd nézek valami másikat vagy megcserélem a fürdőszobaival.... majd meglátom.

 

Előzmény: Zs:) (103531)
fau76 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103534

De én páramentesítő zúgása nélkül szeretnék élni normális páratartalommal. Eddig azt gondoltam hogy a házzal van "elcseszve" valami, de úgy tűnik nekem vannak nagy igényeim. Mint írtam eddig panelban éltem, sose foglalkoztam ilyennel. Amikor megvettem a házat örültem mint majom a f...ának hogy szigetelt, padlófűtéses, meleg lesz alacsony rezsivel, de ezt nem gondoltam sose hogy ilyennel kell majd foglalkoznom. Hogy hogyan főzök, mennyi ideig ázik a gyerek a kádban 🙈.

Előzmény: Zs:) (103531)
fau76 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103533
Előzmény: peterch (103532)
peterch Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103532

A konyhai páraelszívóra nem írtál semmit . :-(  

Belsőkeringtetésű , vagy kintre nyomja a levegőt ?  Mert ugye egy kis főzés is tud sok párával járni .

Előzmény: fau76 (103529)
Zs:) Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103531

Amennyi vizet kiöntesz a párátlanítókból, az gyakorlatilag semmi!

Ha a párátlanító elérte a kívánt értéket és kikapcsolod, akkor nem is értem, mit vársz? Még a teljes levegő sem éri el azt az értéket, nem még a falak, amikben lévő nedvesség jóval több ,mint a levegőben. Ez a játék úgy megy, hogy szárítod a levegőt, elkezd száradni a fal is egy idő után, de azért ez elég hosszú folyamat.

Ha nem vagy otthon, akkor miért nem mehetnek a páramentesítők? Be kell állítani egy értékre, ha eléri úgyis megáll, de a levegőt keringteti és ha újra dúsul a levegő, akkor újra elindul.

Nálunk is sokszor magas a pára, de akkor megy egész nap, ürítem minden nap.

Előzmény: fau76 (103526)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.19 -1 0 103530

Nézz ki, ahol kemény van, arra ne fordíts sok energiát.

Vagy 10-20 éves ablakok.

Előzmény: fau76 (103529)
fau76 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103529

Áthívom őket egy kv-ra, vagy inkább meghívatom magam én, és körbevizslatok. 😉

Előzmény: peterch (103527)
fau76 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103528

Ha ez így van :

 

" Az elmúlt 5-8 évben a levegő nedvesebb, mind azelőtt, mert a nagy vízfelületek többet párolognak (kb.90% a levegő nedvességének innen származik).

A szelek elviszik mindenhova a párás levegőt. Így lehet, hogy a szélmalmokkal harcolsz "

 

akkor itt mindenki "vetít" a 40-50 %-os páratartalmával 🙈. 

 

A számítások felét nem értem, de 8 liter vizet nem tudok kiszívni az biztos még ha éjjel nappal is megy a 2 páramentesítő. Max valami ipari.

Előzmény: sr1 (103523)
peterch Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103527

de hogy a szomszédaimat nem látom télvíz idején kitárt ablakkal az biztos. Se hajnalok-hajnalán. Szóval ezért zavar! "

 

Miért nem kérdezed meg őket , hogy ezt hogyan tudják elérni ?  Mi az a berendezés , vagy szellőztetési mód , ami ezt biztosítja .

 

Előzmény: fau76 (103526)
fau76 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103526

Igen, télen amikor nagyon hideg van csorog az ablakokon a pára. Azért zavar a pára mert mindenhol azt olvasom hogy 70 felett egészségtelen. Minden nap küzdök hogy letoljam 70 alá, és csak ezekkel a gépekkel megy. Majd fotózok... hidd el ez nem hipohondria sajnos. Bár az lenne. Penészedést még nem látok de amikor tavaly festettem valami adalékot javasoltak a festékbe pont emiatt, lehet az még tartja magát. Vagy hogy állandóan mennek az elszívók az segít.... nem tudom. Előtte panelban laktam, ott hírből sem ismertem a páratartalom szót se. Aztán ideköltöztem én teregettem.... és igen nem száradt. Vettem szárítógépet. Aztán jött a keményebb hideg és folyt a víz az ablakon. Na akkor vettem a kütyüket és akkor kezdtem el mérni. Akkor azt mondták a festés meg a felújítás miatt nyugi.... és most ugyanitt tartok megint. És szerintem ez nem normális bárki bármit mond. Építtetek be egy szellőzőrendszert az tuti, de hogy a szomszédaimat nem látom télvíz idején kitárt ablakkal az biztos. Se hajnalok-hajnalán. Szóval ezért zavar!

Előzmény: Capt.IQ229 (103525)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.09.19 -2 0 103525

Minden ami a belső levegőt kívülre juttatja ki.

Nyílt égésterű gázbojler, nyílt égésterű kazán, nyílt égésterű (NEM külső levegőbevezetéses kandalló.

Ezek a készülékek ráadásul NAGYONNAGYON sok levegőt mozgatnak meg, brutálisan szárítják a lakást (az állítással ellentétben).

Nagyon vigyázz a fórumokkal, mert -mint látod simán leírják tudományosan, hogy egy kéményes készülék párásít. Baromság, de nagyon.

Ja és a fentiek jó része 0-24-ben SZÁRÍT, mert állandóan nyitva van valamennyire.

Egy használaton kívüli kandalló is megfelelő légnyomáskülönbségek esetén brutálisan SZÁRÍT/SZELLŐZTET. Ezért is tudod begyújtani, mert felránja akár a papírdarabkát is a légáram a kéménybe HIDEG állapotban. Melegen sokszorosan.

Kezdem lassan azt érezni, hogy nálad a probléma közelebb van a hipchondriához, mint a valósághoz.

Nagyon kevés az a víz amit kigépezel, 1-2 plussz szellőztetés is kivisz ennyit.

Vagy rosszul mérsz, vagy rosszul szellőztetsz (ezt mondjuk az emberek 90% elköveti) vagy több dolog együtt.

Egyébként mi bajod a magas párával? 3napig száradnak a ruhák? Penészedik valahol a lakás? csorog a víz az ablaktáblákon?

Előzmény: fau76 (103522)
peterch Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103524

Szerintem erre gondolt : " nyíltégéterű gázkazánnal, kandallóval fűtötök "

 

Mivel ezek az eszközök a belső levegőt használják az égéshez , így folyamatosan kell , hogy a házba jusson be friss levegő . Télen alacsony kint , így bent sem lesz magas . :-)

Előzmény: fau76 (103522)
sr1 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103523

Számoljunk:

3 személy naponta kb. 12 liter vizet párologtat el (főzés, mosogatás, mosdás, mosás, ruhaszárítás, izzadás, stb.)

Neked van kb.  90nm hasznos felületet a házba, 3 méter magassággal számolva, legyen 270 légköbméter. 

24 fokon 70%-os páratartalom az kg. 18g/köbméter jelent. 

Ha jól számolok, ez 4.86 liter víz.

De a 40-55%-os páratartalom az ideális egy lakásban. 45%-os páratartalom, megfelel 14g/köbméternek, ami össz 3.78 liter víz.

Láthatod, hogy az egész házba kb. 1 liter víz az, ami magas páratartalmat okoz, tehát a párafizikai folyamatok érzékenyek.

 

Hogy folyamatosan tartsd a 45% páratartalmat, (12l amit termeltek-3.78l ami kéne legyen a belső térben)/24= 0.33 liter vizet kell kiengedj a szabadba óránként. Vagy 8 liter vizet naponta. 

 

Ha két páramentesítőd van és az ajtók ki vannak nyitva napközben, az 8 liter víznek elég kell legyen.

Csak közbe be kell legyenek zárva az ablakok és a ház is szinte légmentesen le kell legyen zárva.:)

 

Elképzelhető okok a magas páratartalomra, ami Téged zavar:

1. Van egy plusz páratermelő folyamat a házban, amiről nem nem tudsz- ezt írtam az előző hozzászólásomban, de az előbb-utóbb látszani fog valahol- azaz a szakinak lehet, hogy igaza van. 

Nekem a szakmán az építkezést, nagyon sok csőrepedésből származó nedvesedést láttam már.   

2. Mivel a falakon csak 2-3% pára tud áthatolni (cementes belső vakolat és glett, tégla, polisztiról hőszigetelés), a pára ki tud egyenlítödjön a külső páratartalommal valahol: a külső nyillázárók illesztésein és a földémen keresztűl- ez lakóházak kb 95% -ban meg is történik- csak lassan, ha nincs egy nagyon modern technológiával megépített házad. De ha kint magas a páratartalom, akkor bent is magas lesz.

3. Az elmúlt 5-8 évben a levegő nedvesebb, mind azelőtt, mert a nagy vízfelületek többet párolognak (kb.90% a levegő nedvességének innen származik).

A szelek elviszik mindenhova a párás levegőt. Így lehet, hogy a szélmalmokkal harcolsz. 

 

Jó lenne beszerezni egy külső analog barométert, amin van higrométer is.   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

  

 

  

 

 

 

  

 

Előzmény: fau76 (103508)
fau76 Creative Commons License 2024.09.19 0 1 103522

Melyik 3 szárítja durván? Mert akkor veszek :)!

Előzmény: Capt.IQ229 (103519)
fau76 Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103521

Lefekvés utánra értettem. Akkor csak mi alszunk és párologtatunk. Immergas Victrix (azt hiszem így írják) gázkazán van, az kifelé nem csinál semmit. Kandalló nincs, teregetni sem teregetek vettem egy szárítógépet ami csak nappal megy. Bojler nincs, ugyanez a kazán adja a melegvizet is. Nincs bernáthegyim csak 2 macskám de ők maradnak ;) és lefekvés előtt hiába nyomom le a párát, reggelre megint itt van a kis mocsok. Ja... nem gáztűzhelyem van hanem villany és kerámia főzőlap.

Előzmény: JAMIE222 (103518)
sujgojo Creative Commons License 2024.09.19 0 0 103520

sziasztok,

celluloz szigetelesrol erdekelnenek velemenyek, sajat tapasztalatok. Engem kicsit meglep, hogy mennyire nehezen terjed, annak ellenere, hogy sokkal baratsagosabb anyagnak tunik, mint az uveg vagy kozetgyapot. biztos a tuzallosaga miatt van, vagy nem tudom.

Mi tetot csereltunk egy paraszthazon es a foldet is lehordtam a fodemrol, hogy tudjam kezelni a faanyagot. Igy most nullarol kezdhetem a szigetelest es a cellulozra gondoltam. 

Rengeteg faanyagom maradt, amibol tudok deszkavazat kesziteni, igy jarhato is lenne legalabb egy savban. Amit nem tudok eldonteni, hogy tegyek-e parazaro foliat a fodempallora folulrol. Latszo gerendazat van, igy csak folulre tudom tenni. Egymasnak teljesen ellentmondo velemenyekkel van tele a net. Noha a jozan esz azt sugna, hogy kell a folia, sokan azt mondjak, hogy nem szabad, mert elkorhad a fodem. Ismert epiteszek, igazsagugyi szakerto is ezt tanacsoltak.

Kivanycsi vagyok ti mit gondoltok.

koszi,.

Peter

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!