Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015.03.20 0 0 1967

Kuldtem surgos emailt!

Előzmény: MaciG08 (1965)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.19 0 0 1966

Igen, ő az ombudsman...

 

Akkor talán beindulnak a dolgok... Hurrá!

Előzmény: MaciG08 (1965)
MaciG08 Creative Commons License 2015.03.19 0 0 1965

Közben úgy néz ki sikerült elintézni, mert az NDSL leigazolta, hogy valódi a jogsim, és sikerült meggyőzni az egyik ügyintézőt (negyedik akinél voltam), hogy minden megvan ahhoz, hogy munkát vállaljak. Azt mondták 4-5 munkanap és postázzák, most nem tudom ez ez azt jelenti, hogy elbírálják és majd postázzák, vagy konkrétan már el van intézve és már csak várni kell.

 

Az ombudsman ő lenne?: http://www.ombudsman.gov.ie/en/

 

Most jön a következő "harc", hogy a jogsicserénél tudjam igazolni a lakcímem, mert amit a landlord írt nem fogadják el, mert csak ezek közül jó neki valami: Proof of address (See Note below)
- Utility bill from your electricity/phone/gas/cable television/broadband provider
- Correspondence with an insurance company
- Statement from your bank/building society/credit union
- Letter from the Department of Social Protection or Revenue
- Other official correspondence from an Irish State agency, such as government departments; HSE; Register of Electors/polling card; CAO; Private Residential

 

 

Facebookos csoportban kaptam erre olyan tippet, hogy ha már van PPS szám akkor a Revenue officetol tax certificate beszerezhető elég könnyen. Remélem tényleg így van. :)

 

Előzmény: Törölt nick (1963)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.18 0 0 1964

Ne tudd meg mit szívott amerikai kolléganőm míg sikerült maradnia... Csak iskolába akart járni s dolgozni legálisan... Többhónapos tortúra.

Előzmény: BringasLevy (1962)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.18 0 0 1963

Maci, bemennék a helyedben egy Citizen Information Bureau-ba hogy mit kell ilyenkor csinálni. Mert nem koldulni jöttél, ugye és ez szabályellenes... Vajon mit mondanak majd?

 

Ez most eléggé zavar.

Előzmény: BringasLevy (1962)
BringasLevy Creative Commons License 2015.03.18 0 0 1962

Ha érintett volnék én is írnék.

Nem értem. Túl azon, hogy szerintem jelentősen korlátozza az EUn belüli szabad mozgást/költözést, még önmagával ellentétes is. Mert ugye hivatalosan a munkavállaláshoz kell a PPS szám. De ha PPS számhoz is kell a munka, akkor kizárják egymást. 

De mi van akkor, hogy valahol élve a nagy világban, nyerek egy iszonyatosan nagy összeget és soha nem akarok többé dolgozni. Viszont Írországban szeretnék a továbbiakban lébecolni? Le sem telepedhetnék a vagyonommal, ha nem vállalok munkát?

Érdekelne, hogy ez a "szabály" nem-e csak bizonyos országokból érkezőknek szól? Mert valahogy kétlem, hogy mondjuk az USA-bol érkező és itt élni akarok nyugdíjasokkal is így vacakolnak...

 

Egyébként hülye szabály ide, vagy oda, valahol érthető, hogy korlátozni akarják a segélyért ide telepedők számát. Csak hát ez nem a legkorrektebb módja neki.

 

Talán egyszer megtudjuk az ombudsman álláspontját is...

Előzmény: Törölt nick (1961)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.18 0 0 1961

Azon gondolkodom, nem kellene-e megereszteni egy emailt az ombudsmannek? Mert ugye, ez nem szabályos...

Előzmény: BringasLevy (1958)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.18 0 0 1960

Hm ez nagyon nem fair... Ezeket ismered, most hirdettek a radioban: www.templerecruitment.ie temp jobok...

Előzmény: MaciG08 (1959)
MaciG08 Creative Commons License 2015.03.17 0 0 1959

Sajnos addig nem adnak még nm ,hogy nincs meló. Ezt én sem értem hogy egyezik EUs elvekkel, mint ahogy azt sem, miért nem fogadják el azt a sofőrkártyát amit az EU-n belül egyébként el kellene...

De majd megpróbálok valami part time takarítóit pl., oda gondolom nem nehéz bejutni, vagy egyéb részmunkaidőset, hisz gondolom a legtöbb ember a full time melókat keresi.

BringasLevy Creative Commons License 2015.03.17 0 0 1958

Egyre több embertől hallom ezt. Nem világos, hogy miként egyezik ez az EUs elvekkel, de úgy tűnik valóban így van...

 

Előzmény: Törölt nick (1957)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.17 0 0 1957

Nem adnak PPS számot amíg nincs munkád??

Előzmény: MaciG08 (1955)
BringasLevy Creative Commons License 2015.03.17 0 0 1956

http://www.fas.ie/en/

 

Ez áll a legközelebb a magyar munkaügyi központhoz. De tudtommal nincsen olyan mértékű gondoskodás, mint amire te gondolsz. Inkább tanfolyamokkal foglalkoznak, de segítenek pl. egy CV megírásában is. Viszont ennél jobbat nem tudnék ajánlani. 

 

Remélem, hamar egyenesbe kerülsz! Sok sikert!

Előzmény: MaciG08 (1955)
MaciG08 Creative Commons License 2015.03.17 0 0 1955

Itt Írországban van ilyen hogy "munkaügyi" központ? Olyanra gondolok ahova be lehet pl. regisztrálni ,mint álláskereső, és ha tudnak segítenek. (Mint ami van pl. Magyarországon).

Egyébként  5 napja vagyok itt, az ország eddig tetszik, az emberek nagyon kedvesek, a lakótársaim is imádnivalóak, csak gondok akadtak a PPS számmal, így sofőr munkát egyenlőre nem igen tudok vállalni (esetleg nemzetközi kamionozás lenne, de abban nincs rutinom, így nagyon rizikós pont idegen helyen belevágni), így most valami nagyon egyszerű munkát keresek, a fizetés is szinte mindegy, csak annyi a lényeg, hogy legyen egy igazolás amivel igazolom, hogy van munkám és tudok vele menni a PPS számért. Szerencsére az angollal nins baj. Nem vagyok profi, de eddig engem is megértettek, meg én is értettem amit nekem mondtak, stb. Lakótársak nem magyarok és velük is órákat el tudok beszélgetni. :)

Törölt nick Creative Commons License 2015.03.12 0 0 1954
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.10 0 0 1953

Egy 12 db-os fájdalomcsillapitó cca 2 euro Tescoban.

Előzmény: MaciG08 (1951)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.10 0 0 1952

Van. Gyógyszer drága néhány megszokottat hozzál magaddal. Pl. Aszpirinadagom vénykötrles 7 € lenne havonta. Ennyiért egyévi adagot hozatok az USA-ból haverokkal...

Előzmény: MaciG08 (1951)
MaciG08 Creative Commons License 2015.03.09 0 0 1951

Gyógyszer árak hogy alakulnak Írországban? Gondolok itt ilyenekre, mint pl. sima fájdalomcsillapító vagy egy komolyabb augmentin. Ott is van ilyen hogy receptköteles gyógyszer?

Törölt nick Creative Commons License 2015.03.04 0 0 1950

Nos, ez az egészben a riziko! :-)

Előzmény: MaciG08 (1949)
MaciG08 Creative Commons License 2015.03.04 0 0 1949

Ebben igazad van, ezért ez nem is baj, csak ugye ha ők nem bíznak bennem, akkor hogy várják el ezt fordítva? Hisz én sem ismerem őket.

Előzmény: Törölt nick (1947)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.03 0 0 1948

Értem én, amit mondani akartál! Csak nem akarnám, hogy első nekifutásra esetleg balul süljön el a dolog.

 

Jaj, corkiak... főnököm is corki. Rebel County és társai. Szerintem úgy vannak egymással, mint Buda és Pest, Győr és Sopron :-)

Előzmény: BringasLevy (1945)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.03 0 0 1947

Persze, hogy kérnek! :-) Most "esel" be az országba, kvázi nem ismer senki... ezt mondjuk, nem csodálom.

 

Levy mondta, hogy lehet, hogy csak egy papírfecnin, de kapsz igazolást a fizetésről. Anno egyszer igazolás kellett (kocsi miatt), hogy itt élünk. Az uram sokáig őrizte a papírt, amit kapott. Egy tenyérnyi jegyzetfüzetből kitépett rojtos szélű lap, kézírásos igazolás, s pecsétet már csak azért rakott rá a Bevándorlási Hivatal, mert kikönyörögte...

Előzmény: MaciG08 (1946)
MaciG08 Creative Commons License 2015.03.03 0 0 1946

Köszi mindkettőtöknek. :)

Hivatali ügyeknél azt vettem észre, hogy nagyon ragaszkodnak a papírhoz, jobban mint itthon. Pl. tőlem albérlethez sosem kértek itthon ajánlólevelet, meg munkához sem, kint meg kérik.Jogsi cseréhez is 7 különböző "igazolást" kérnek ( Ez gondolom a busz meg a kamion miatt van, sima B-nél állítólag nincs ennyi).

Én Dublinab eddig turistaként voltam, nekem tetszett. Aztán ha később nem fog akkor meg úgy is váltok hisz nem vagyok helyhez kötve. :)

BringasLevy Creative Commons License 2015.03.02 0 0 1945

Persze. Talán félreérthető voltam. Nem arra akarok buzdítani senkit, hogy ne papírozzon. De a kérdésből arra következtettem, hogy -egyébként teljesen érthető módon- sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonít papírnak, mint ami itt megszokott.

Biztosan fog kapni papírt, ha kér. De ne lepődjön meg rajta, ha nem automatikusan kapja és akkor sem, ha egy egyszerű noteszből származó papír is extra olyan esetben, mikor Magyarországon még a ügyvéd által ellenjegyzett közjegyző által hitelesített okirat is csak éppen elég.

Igazad van és egyet is értek abban, hogy jobb óvatosnak lenni, de szerintem azt is jó tudnia annak aki ide költözik, hogy sokak szemében az ilyen jellegű óvatosság, már eltúlzott aggodalomnak minősül az eltérő megszokások, vagy ha úgy tetszik a kulturális különbségek miatt.

Nem azért mosolyogtam, mert butaságnak tartom lepapírozni a kifizetett pénzt, hanem mert eszembe juttatta, mikor a saját szememnek sem hittem az itt megszokott bizalom láttán és a leírtakhoz hasonló eseteken ütköztem meg.

Bevallom, ma már eszembe sem jutna átvételi elismervényt kérni, ami talán hiba, de itt teljesen megszokott és normális viselkedés szerintem. 

Egyébként Dublin-t az összes ír ismerősöm szidja, hogy milyen vacak hely. Tisztában vagyok azzal, hogy ennek 90%-ban az az oka, hogy Corkiak. Egy Corki szerint két része van Írországnak. Cork és nem Cork. Nagyon sok Corkinak Corki útlevele is van, ami nagyjából olyan, mint magyarországon a nagymagyarország matrica az autón. Hivatalosan semmi jelentősége, vagy értelme, de teli van érzelmi tartalommal.

De azért 10% azért mégis csak lehet alapja annak, hogy egy nagyobb városban, több a probléma is...

Előzmény: Törölt nick (1944)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.02 0 0 1944

Levy, ez igaz, elismerem. Nekünk sem volt probléma, soha, igaz, a bankkimutatáson ott volt, kinek ment a pénz. Nem akarom azt mondani Macinak, hogy ne aggódjon, őszinték az emberek, meglepően erős a bizalom, mert ha csak egyszer járja meg, el van rontva számára az egész. Egy nyamvadt papírt aláírni a landlordnak pedig semmibe sem kerül, főleg, ha később szerződést is ad. Nekünk mindig volt.

 

Hogy Dublin mennyire vad, inkorrekt hely... mondhatom azt is, hogy Maci nem Dublinba költözik :-) Inkább legyen óvatos duhaj elsőre, aztán majd rájön, mi a módi itt. Sose legyen rossz élménye.

 

(Nekem az itteni adóhivatalban volt nagy élményem az, hogy amikor kijöttem az uram után, s bementünk bejelenteni, hogy megházasodott (az első évben járt vissza adó emiatt), nem kértek papírt, csak rám mutatott, hogy ő a nejem, s elhitték. Pedig készültünk lefordított házasságival, nem kellett :-) De ennek majdnem napra pontosan 17 éve... Ki tudja, mennyire változott meg a hozzáállásuk azóta.)

Előzmény: BringasLevy (1943)
BringasLevy Creative Commons License 2015.03.02 0 0 1943

Hogy a szabályok pontosan miként vannak, abban biztos igaza van Moninak. De én még soha semmi papírt nem kaptam a befizetett rentről. Akkor sem, mikor nem átutalással ment és soha senki meg sem próbálta letagadni. 

 

Erről papírozásról had osszak meg egy történetet Veled, hogy jobban bele lás kicsit ennek az országnak a működésébe.

 

Még csak pár hónapja dolgoztam a munkahelyemen, mikor úgy döntöttek, hogy adnak nekem a munkához egy új furgont. Azt, hogy hogy dolgozom, már volt módom bizonyítani, ismertek. De nevemet még képtelenek voltak rendesen leírni és kiejteni. Cserébe én is alig még beszéltem angolul. Akkoriban még nem volt cég logos munkás ruhánk. Nagy nehezen elmagyarázták, hogy menjek a város egyik Peugeot kereskedésébe átvenni az új furgonomat.  Kérdeztem, hogy milyen papírt vigyek magammal, hogy tudják miért mentem. Erre csak annyit mondtak, hogy mondjam a becenevemet, (amit ki tudtak ejteni a cégnél, de helyesen leírni nem) és hogy melyik cégtől jöttem és nevetve tették hozzá, hogy legyen nálam jogosítvány. Így is tettem, mire kereskedés egyik ügyintézője a kezembe nyomta egy autó kulcsait, elmondta, hogy hogy nyitható / zárható az autó és mikor kell benne legközelebb olajat cserélni, megmutatta az udvaron melyik az és ott hagyott. Én mentem az udvarról vissza a szalonba, hogy mit kell aláírni, vagy mi a teendő. Nem értették, hogy miért kellene bármit aláírnom. Jó utat kívántak és elköszöntek. Én még mindig teljes bizonytalanságban elhajtottam a 0km-es kb.€17000-s autóval és azon járt az eszem, hogy kit kérjek meg arra, hogy bemenjen a szalonba a nevemben egy új furgonért. :-D

 

Akkor nagyon meg voltam ütközve azon, hogy így van lepapírozva egy új autó "adás-vétele". Most már tudom, hogy a háttérben azért volt papírmunka a cég és a kereskedés között, az ilyen mértékű bizalmat meg már én is természetesnek veszem.

 

Teljesen átérzem a problémádat és a kérdésed lényegét, de talán nem haragszol meg rám, ha bevallom, mosolyt csalt az arcomra a kérdésed...

 

Persze az én tapasztalataim nem Dubliniak. Sokan mondják, hogy az egy vad, inkorrekt hely.

 

 

Előzmény: MaciG08 (1941)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.01 0 0 1942

Írasson alá barátnőd egy pár soros igazolást a landlorddal, hogy "XY igazolja, hogy tőle átvette az erre és erre az időre szóló lakbért".

 

Amúgy elvileg kellene hogy legyen egy rent book nevű kiadvány, amiben a kifizetett rent-et vezetik, vagy valamiféle nyugtát kellene adnia a befizetésről.

 

http://www.threshold.ie/advice/seeking-private-rented-accommodation/should-i-be-given-a-rent-book/

 

Ez a threshold oldal elég hasznos infókat tartalmaz, nézd meg.

Előzmény: MaciG08 (1941)
MaciG08 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 1941

Barátnőm kövi héten megy befizetni az első havi lakbért, és olyan kérdésem volna, hogy ha a főbérlő nem ajánl semmilyen szerződést, akkor milyen papírt lenne célszerű aláíratni vele amivel igazolja, hogy kifizette a lakbért?

Törölt nick Creative Commons License 2015.02.27 0 0 1940

Aha!

Előzmény: MaciG08 (1939)
MaciG08 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 1939

Barátnőm abban a kis városban dolgozik, kb 5 perc sétára, attól a háztól ahol lakni fogok. :)

Előzmény: Törölt nick (1938)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.26 0 0 1938

Sajnos nem emlékszem mi kellett de majd a bank megmondja. Északi oldalon dolgozik a barátnőd hogy ilyen távoli helyet bérelsz Dublintól vagy nem volt más?

Előzmény: MaciG08 (1934)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!