Keresés

Részletes keresés

beetee Creative Commons License 2014.06.02 0 0 2068

Itt majd ősszel szerintem kapható lesz, és olcsóbb a Te áraidnál:

http://www.dmkert.hu/kereses?s=m%C3%A9zbogy%C3%B3&x=0&y=0

Előzmény: Chilio (2067)
Chilio Creative Commons License 2014.06.02 0 0 2067

Nekem sincs még, de akarok szerezni.

Csak mindenhol 2300-2600 Ft/db.  :(

És legalább 2 ajánlott.

beetee Creative Commons License 2014.06.02 0 0 2066

Nekem van. Igaz, ősszel ültettem, virágzott, de nem kötött.

Mivel az év első gyümölcseinek egyike, inkább friss fogyasztásra ajánlják.

Normális helyen már le is érett...

 

De igen, a terebess szerint japánban lekvárnak is jó.

Előzmény: Chilio (2064)
ásítósmacska Creative Commons License 2014.06.02 0 0 2065

Erről még  nem is hallottam!

 

Most utánanéztem...

 

http://www.edenkert.hu/edenkertesz/gyumolcs/sziberiai-mezogyo-gondozasa/6549/

 

Direkt a gyümölcséért ültetted, vagy csak utóbb derült ki, hogy hasznosítható?

 

 

 

 

Előzmény: Chilio (2064)
Chilio Creative Commons License 2014.06.02 0 0 2064

A Szibériai mézbogyót próbáltátok már?    (Kamcsatkai mézbogyó)

Bár leginkább nyersen fogyasztásra ajánlják, de lekvárt is lehet belőle főzni.

Nemsokára érik ez is.

ásítósmacska Creative Commons License 2014.06.01 0 0 2063

politikai síkon történt a végzetes eset... ;-)))

Előzmény: Törölt nick (2062)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.01 0 0 2062

Semmi nincs a közelemben az egy vacak Penny-n kívül, az is van vagy másfél km. De busszal megközelíthető, ha kicsit hosszú is a kirándulás. Úgyis van más is, amit ott kell vennem, elnézek a héten.

(Mit követtél el? Kérdeztél valamit a nagyságos m-tól?)

Előzmény: ásítósmacska (2061)
ásítósmacska Creative Commons License 2014.06.01 0 0 2061

Ha van Lidl a közeledben, nagyon jó minőségű fekete kupakokat lehet kapni, középen arany színű részzel, ami vékonyabb, és pattanós. Ha a lekvár kihűlése után megnyomod, és pattan, akkor rosszul van lezárva a lekvár - és még tudsz korrigálni. Újra felforralod, és újra kupakolod.

 

Asszem 5 db 99 vagy 119 ft. Nem egy összeg...

 

 

Előzmény: Törölt nick (2052)
ásítósmacska Creative Commons License 2014.06.01 0 0 2060

Az a két réteg közé tevés csak a hiten alapul. :)))

Végül is 50-50% - vagy megromlik, vagy sem.

 

:-D

 

Ahogy előttem is írták, a csurig töltés + fejreállítás az esetek nagyrészében jól működik, mert akkor a kihűlésnél a lekvár térfogata csökken - és így a tető és a lekvár már lehűlt teteje között vákuum lesz. Légüres térben pedig semmiféle penészgomba nem tud tenyészni.

 

 

 

(újmóni voltam, csak a harcban elestem :))) )

Előzmény: Törölt nick (2055)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.01 0 0 2059

Én nem teszek semmiféle tartósítószert a lekvárokba. Persze ha úgy alakul, hogy dzsemfix-szel vagy quittinnel készül, azokban alapból van valamennyi. De régebben se kevertem bele, amíg használtam, csak a tetejére szórtam.

A fejreállítás a rácsavarható kupakos üvegek általános elterjedésével jött divatba.

Előzmény: Törölt nick (2055)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.31 0 0 2058

Fél füllel hallottam a rádióban, hogy eperből most van a csúcsszezon.

A hazai eprek fele az elmúlt napokban érett be, ezért valamelyest csökkentek az árak.

Lesz még ugyan eper egy rövid ideig, de lassan itt a vége, fuss el véle, úgyhogy aki nem akar a ködös téli estéken azon búslakodni, hogy miért is nem tett el belőle, annak van még pár napja, hogy akár Quittinnel, akár nélküle, de főzzön pár üveggel ebből a finomságból. :)

 

Törölt nick Creative Commons License 2014.05.31 0 0 2057

Nem csak a Tesco-ban, az Auchan-ban, a Spar-ban is láttam már idén üvegeket.

A CBA-ban még nem, de tavaly ott is árulták.

Nekem a hosszúkás 370-es üvegre való kupak nem illik a tömzsi 370-esre.

Alig van különbség a két kupak között.

Előzmény: Chilio (2051)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.31 0 0 2056

Még soha nem vettem észre, hogy lepattant volna egy kis darab az üvegről, de figyelni fogom.

Olyannal viszont már találkoztam, hogy egy Uncle Ben's-es üveg a saját kupakja vígan körbefordult rajta. :)

Ezért inkább mindig úgy készülök, hogy jóval több üveg+kupak legyen elmosva, ha valami gubanc lenne. :)

A szétkocogtatott, felfeszített kupakokat én sem használom fel, azok mennek a szemétbe.

A kupakokat elmosás után még át szoktam nézni, mert néha egy-egy "dörzsis szivacs szösz" tanyázik benne. :)

 

Előzmény: beetee (2048)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.31 0 0 2055

Nátrium-benzoáttal is meg lehet csinálni azt a trükköt, amit régen a szalicillel, hogy két celofán réteg közé tesszük?

Vagy azt mindenképpen a lekvárba kell keverni, hogy tartósítson?

Olyanról is hallottam, hogy a kupak még nedves belsejére szórtak rá egy nagyon kevés szalicilt, hagyták megszáradni, és így tartósították a lekvárokat.

Ott volt ugyan a szalicil a kis levegőrétegben, de mégsem került bele a lekvárba.

 

Egyébként mikori találmány ez az öt perces fejre állítós módszer?

Régebben is alkalmazták már?

Előzmény: Törölt nick (2045)
sickamic Creative Commons License 2014.05.31 0 0 2054

Felesleges 720-ml-es üvegeim vannak tetővel. Érdekel valakit?

Chilio Creative Commons License 2014.05.31 0 0 2053

Bordás üvegek is vannak, kupak nélkül. (kicsi is, meg nagy is)

Szerintem azokhoz tartozik a kupak is.

Csak azok külön is megvásárolhatók.

Törölt nick Creative Commons License 2014.05.31 0 0 2052

Én is láttam. Kupak is volt jó áron, de nem mertem venni, pedig nagyméretűre szükségem lenne, de  mintha kisebb lett volna az itthon szabványosnál.

Előzmény: Chilio (2051)
Chilio Creative Commons License 2014.05.31 0 0 2051

Jelenleg a Texcoban láttam akciós lengyel befőttes üvegeket. Sima falú, arany kupakkal.

Nem szokványos méretekben. A kisebb 540ml, a nagyobb 900ml.

borsika79 Creative Commons License 2014.05.31 0 0 2050
Jól hangzik. Kipróbálom!:)
Előzmény: újmóni (2039)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.30 0 0 2049

Fiatal koromban én minden üveget begyűjtöttem, örök hiányom volt belőle. Msotmár van rengeteg, tavaly még el is adta a piaci mézeseknek a 720-asokból vagy 80-at, maradt épp elég. Ki van adva a gyerekeknek, hogy gyűjtsék nekem a szépeket, és ha üveget ki is dobnak ill gyűjtőbe visznek, a kupakokat tegyék el nekem:)

Előzmény: beetee (2048)
beetee Creative Commons License 2014.05.30 0 0 2048

Ha saját magad által beszerzett az üveg kupakkal, akkor általában csak az lehet a gond, ha lepattanik a befőttesüveg pereme és esetleg nem veszed észre. Akkor belevegőzik.

Ha máshonnan pl. tömegkonyháról, akkor a kupakokat rendesen át kell nézni.Ott több módja is van ezek szétbarmolásának. Megszúrják késheggyel, ráütnek a szélére (ott általában behorpad), jól megfeszegetik...

Ezek sajna kidobósak.

 

Én simán használom a tizenéves tetőket is újra. Ha már látszik, hogy van valami rozsdafolt  a belső felén, akkor befőzőfóliát teszek alá. Az szigetel, a tető meg rászorítja a fóliát. A fólia kb 2-3 Ft, az új tető meg nem is tudom... Persze, ha nagyon kikopnék a tetőkből, akkor beruháznék újakra, de szerencsére mindig van utánpótlás.

 

Pár száz üveg megint van otthon. Tényleg, kell valakinek barterbe?

Előzmény: Törölt nick (2047)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.29 0 0 2047

Mégis sok helyen ajánlják, hogy kupakokból mindig új kerüljön a lekvárokra.

Ezt egyébként én sem értem.

Ha nem sérült a kupak, simán fel lehet használni legközelebb is.

 

Én azokat szoktam kidobni, amik elforognak az üvegen.

Most legutóbb is volt egy ilyen.

A nagy üvegeknél ez nem szokott gond lenni, ott baromi erősen rá lehet csavarni, nem fordul körbe.

Előzmény: Wassernyolcas (2044)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.29 0 0 2046

Azta, mennyi eper! :)

Végül szedd magad volt?

Mennyi fér egy ekkora ládába?

Nálunk a piacon a faládába kb. 6 kiló fér ahogy hallottam.

Voltak páran, akik ilyen mennyiséget vittek.

 

Úgy látom, az összes epret pépesítetted.

Ti is Quittinnel főzitek?

Előzmény: Wassernyolcas (2043)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.28 0 0 2045

Nagyon ritkán romlik meg lekvárom, leginkább akkor, ha nem zár jól a kupak, de ez fejreállításnál, ill utána, ha nem húz be a tető, kiderül.

Természetesen felhasználom a kupakokat, ha épek. Van két nagy dobozzal, de igyekszem együtt eltenni az üveggel, hogy ne kelljen keresgélni. Ilyenkor csak arra kell figyelni, hogy teljesen ki legyen száradva az üveg rácsavarás előtt. 

Végszükség esetén nem tökéletes kupakot is használok (speciális méretnél előfordul), akkor teszek alá befőzőfóliát. Sajnos a mostani fóliák már nem olyan jók, barnul alattuk a barackdzsem. Tavalyelőtt lomtalanítottam anyósomnál (91 éves) egy adag régi, 20 éves befőzőfóliát, az volt az igazi. De sajnos elfogyott.

Előzmény: Törölt nick (2041)
Wassernyolcas Creative Commons License 2014.05.28 0 0 2044

Nálunk az elmosottak is megteszik. Felesleges kiadás lenne minden befőttes üvegre új kupakot vásárolni. Nem jellemző, hogy megromlanának a lekvárjaink. Néhány évenként egy-két üveggel, de biztosan más is közre játszhatott.

Előzmény: Törölt nick (2041)
Wassernyolcas Creative Commons License 2014.05.28 0 0 2043

Nálunk, ez az utolsó lépés eddig kimaradt, mármint a díszítés, de pótoljuk!

Előzmény: Törölt nick (2042)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.27 0 0 2042

A Quittin-es eperdzsemek is elkészültek.

Hétvégén családi szülinapozás lesz, adunk párat ajándékba, teszteljék csak ők első körben. :)

Ha mindenki életben marad, megtartjuk a receptet. :)

 

 

 


 

Törölt nick Creative Commons License 2014.05.27 0 0 2041

Nem tűnik túl bonyolultnak. :)

Anyósomat szeretném meglepni vele.

Amikor szóba kerülnek a lekvárok, mindig a ribizlit emlegeti, de hozzáteszi, hogy „én magosan szeretem”.

Hát annyi baj legyen, ha ilyen egyszerű elkészíteni, legalább szerzek egy jó pontot. :)

A passzírozott verziót is ki fogom kipróbálni, az nekem valahogy jobban tetszik.

 

Az üvegekre mindig új kupakot teszel, vagy a jól elmosottak is megteszik?

Szokott megromlani lekvárod?

Ha igen, minek tulajdonítod?

Előzmény: Törölt nick (2040)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.26 0 0 2040

Roppant egyszerű. A passzírozottat jól megmosom, kicsit válogatom a rossz szemek miatt, felfőzöm - kb 5-10 perc - passzírozom, újrafőzöm, cukrozom, főzöm, üveg, fejreállítás.

Csinálok passzírozatlant is feketeribizliből, de csak azért, mert az nem itthon terem, és a hegyen nincs passzírozóm. Azt kicsit macerásabb tisztítani, le kell szemelni a száráról, de utána csak jól fel kell főzni, cukrozni, főzni, üvegbe tenni. Ezt is fejreállítom. Persze van olyan, hogy inkább párnák közé teszem, bár azt a módszert inkább a baracnak tartogatom.

Már szinesednek a bogyók, de szerintem még hetek kellenek ahhoz, hogy jó legyen. legalábbis nálunk.

Előzmény: Törölt nick (2037)
újmóni Creative Commons License 2014.05.26 0 0 2039

Én úgy csinálnám, hogy hidegvizes áztatós módszerrel készítenék sűrű szörpöt, és azt keverném a barackhoz.

 

 

http://utazasagasztronomiaban.blogspot.hu/2012/06/citromfu-szorp.html

 

 

Előzmény: borsika79 (2038)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!