Egy hely, az nem a teljes szakasz. Egy látogatásból sajnos nehéz jó konzekvenciát levonni.
A part minden vízállásnál más és más képét mutatja.
Most a hét második felétől apadás van, de aztán újra áradni fog.
Kb annyira megy le a víz, mint múlt héten 200-230 körül. Tehát már van part pld Komárom környékén, de csak keskeny, viszont elég jó. Persze ez függ mindig az áradás levonulásának sebességétől, tehát adott magasságon mennyi ideig szérelnek a hullámok. Bizonyos szakaszok nagyon agyagos-iszaposak, viszont nagyon szép, szinte tök fekete foltok is vannak.
Ha lassabban apad, akkor tisztább lesz az a szakasz, amit szérel. Tiszta sor.
Egyszerűen figyelni kell, hogy hogy jár a víz és mikor, hol kínálja a lehetőséget. Persze ehhez nem elég egyszer-kétszer kimenni terepre.
Sokkal sűrűbben kell járni, hogy ismerjük a vízjárás okozta változásokat, illetve a különböző partok-különböző vízállásnál mutatott képét.
Minimum áradásonként kéne kint lenni...sajnos ehhez vagy olyan meló, vagy helyi lakosnak kellene lenni, vagy már nyugdíjjasnak, nem tudom.
Sajna én sem tehetem meg, de a vízállást folyamatosan figyelem, hogyha partra vetődök, akkor összevethessem a helyszíni tapasztalatokat az olvasott vízállásokkal.
Úgylátszik a Tibi áztatja a lábán valahol. Na mindenesetre én erre gondoltam - itt a Guldstrom kínálja ezeket a elemeket. És a Komáromi találkozón is ott volt a egyik padon már az egyik padján. http://www.guldstrom.com/en/sluiceboxes-and-systems
Igen, ez a műanyag borítás, ami egyre inkább izgat, ugyanis fekete ABS lemezt, vagy más egyéb műanyag lemezt lehet venni és egy maróssal egyszer kell megcsináltatni, esetleg aztán beavatni a felületét és szépen használható lenne.
Au9999-nek nagyon megköszönném bárminemű információját.
Legrosszabb esetben én már azon is gondolkodtam, hogy vékony műanyag, vagy acéllemezre felragasztanám Bison-nal a mikrobordás gumit, hogy tuti szépen feküdjön a padon és egy mozdulattal kivehető lenne öblítéshez, nem pöndörödne. Természetesen ebben az esetben így is kellene tárolni lapján, de ha összehajtható, belül üreges a pad, amilyet tervezek, ezek egyáltalán nem fognak problémát okozni.
Ezeket a gátakat itt Szlovákiában a hegyi patakokon is szívessen használják. De viszont itten kissé nagyobbak a szemcsék mint a Dunában. Viszont Au9999, azaz Tibor beszerzett magának Sverigébol múanyag profiltú padot, amely olyan hasonló kulombozó magasságú mint az a amerikai gumi profil. Tibi, ha olvasod erzt, írj egy pár bíztató szót. ;-)
Elég sok cuccot nézegettem tegnap, azok jó része ilyen.... Lehetne bele tenni még a nagyon pici szemcsék megfogására is valamit, esetleg valami laza szivacsot?
Vissza-visszaolvasok és találtam ezt az érdekes felvetést Nagybivalytól, miszerint bizonyos közönként ki kellene vágni a mikrobordás gumiból egy-egy, vagy akár több bordát is, megbontani az általános áramlást.
Az ötlet nem rossz. A vízsebességet minden esetben be kell állítani, főleg, mivel szabadvíznél, mindig más feltételek mellett használnánk. Bizonyosan lehet találni egy tól-ig beállítási módot neki.
A megfogott meddő is több lesz valószínűleg.
Ha a víz sebessége alacsony Reynold számú tartományban van, akkor azon helyek, ahol forgás tud kialkulni képeznek alacsony nyomású részeket.
Alapvetően nagy sebességű víznél és ilyen bordás felületen az van, hogy a bordák közelében sokkalta lassabban áramlik a víz, ami ugye ahhoz szükséges, hogy a fajsúlyosabb anyagok le tudjanak ülepedni.
Mindig van egy sebességtartomány, ami túl lassú és nagyon sok meddő is megül, de van a túl gyors is, amikor meg már annyira mocorog az aranyszemcse is, hogy elkezd lefelé vándorolni a padon.
Itt fontos még a feldolgozásra kerülő egységnyi idő alatt felvitt száraz anyagmennyiség is. Tehát nem annyira egyszerű megtalálni a jó beállítást.
Ott a hsz közelében voltak amerikai dredge-es gumiprofilok, melyeken látszik, hogy periodikusan ismétlődő magasabb és aztán több kisebb alacsonyabb profilból épül fel egy ilyen mosógumi borítás.
Nem véletlenül. A magasabb gát után visszaforgások vannak, azaz az anyag nem előrefelé mozog, hanem hátrafelé. Alábukik a víz és visszaforog.
Hasonló jelenség ez, mint a vízpartoknál a visszaforgó. Ugyanez a visszaforgó készíti a fövenyekből is a legdúsabbakat, hiszen áradáskor ezek a visszaforgók méginkább "dolgoznak".
Egy szó, mint száz, most azon gondolkodtam, hogy inkább a normális mikrobordás tetejére, akár lefogatásként,egy pár, magasabb gátat érdemes lehet feltenni. Azaz a gumi leszorítására használandó négyszögletes elem egy magasításként, gátként is funkcionálna. Nem tudom bárki végzett-e újító szándékú kísérletet bármiféle irányban, de jó lenne, ha újra aktivizálódna a fórum ilyen irányban is. Szerintem.
Szerbia számomra nagyon ismerős terep,több újságban és adásban is benne voltam,az a baj hogy a legtöbben csak pár napra tudnak eljönni de pár napot mosni nem éri meg,hosszabb időt kell kint tölteni én is hónapokat szoktam a terepen lenni
Körübelül már 3 éve bemutatkoztam de azóta nem voltam aktiv tagja a fórumnak.
9 éve foglalkozom aranymosással eddig 4 hosszabb szezonom volt ami eredményesen végződött,
voltam Szerbiában,Szlovákiában,Svájcban ahol csak aranymosással foglalkoztam. 9 éve hogy elkapott az aranyláz azóta nem is foglalkozok mással csak ezzel.Első szezonom Szerbiába kezdődött (Szerbiából is származok),akkor eladtam mindenem hogy megvegyem az aranymosó felszerelésem,annak az volt a tétje ha
nem találok semmit akkor mindenemet elveszitem.Szerencsére jól alakultak a dolgok és azóta ugymond a
szakmámmá vált a dolog.Minden egyes nap ezzel foglalkozom és ez nagy szó számomra hiszen erre tettem fel mindenemet.Idén sajnos bekövetkezett az amit nagyon nem szerettem volna . Az idei szezont egy autóbaleset miatt kikel hagynom ami iszonyúan nagy anyagi veszteséget jelent.A jövő évi szezont Szerbiába tervezem 6 hónapos ottléttel.Azért jelentkeztem újra nálatok mert a 2019es szezonra szeretnék találni egy hasonló olyan férfit mint én aki hosszabb időre eltudna jönni aranyatmosni és nem a környékre gondoltam.Észek Amerika vagy Oroszország tavasztól őszig.Szóval egy társat keresném akit érdekelne az út.Egyben ha egy válallkozó belefektetne egy ilyen távoli expedicióba az irjon arra az elérhetőségre ami leirok és ott elmondok minden részletet.Aki már mosott aranyat Oroszországban az kérem mindenképpen irjon mert szeretnék kérdezni pár
dolgot. Örülök hogy újra köztetek lehetek,és remélem valakit érdekelne a dolog.
Tegnap végre lejutottam a rendezvény helyszínére! (brutál elfoglalt voltam sajna)
Gyönyörű a környezet, óriási füves terület, és körben víz, fák, madarak.
Azonban a part, ahol a fesztivál lesz, sajnos eléggé iszapos, és a folyószakaszon lentebb elhelyezett végzárak miatt, az eredeti meder vízszintnél jóval (4-5 méterrel) magasabban van a víz, szinte tó szerűvé duzzasztott, majdhogynem holtágnak tekinthető, de folyamatos a víz utánpótlása.Az aranymosás folyamatának bemutatásához a helyszínre lesz hozatva, illetve a meder széléről ki lesz emelve jónéhány köbméter sóder/homok vegyesen.
Tehát nem természetesen elődúsított friss fövennyel terített területen leszünk! :(
Magyarul a két évvel ezelőttitől merőben eltérő környezet fog fogadni mindenkit, aki eljön. De ez ne szegje kedvét senkinek, hiszen egy összejövetel a társaságon múlik ugyebár! :D
Leginkább most a hagyományörző mivoltját fogjuk erősíteni ennek a mesterségnek.
Én nagyon bízom benne, hogy így is sokan eljöttök akár a találkozás, akár a készülékeitek bemutatása miatt!
Természetesen nagyon kíváncsi vagyok minden új ötletre, padra, és annak készítőjére is!
Sok ember lesz, rengeteg féle dolgot próbálhatnak ki a vízi dolgok iránt érdeklődők, tehát a szórakozás garantált!
Ui:A vasárnapot az előző tali helyszínén szeretném tölteni, ha van, aki velem tartana, akkor szívesen látom! ;)