Keresés

Részletes keresés

ja nyugi Creative Commons License 2010.06.10 0 0 333
Mindenkinek, köszönöm a jó tanácsokat.
Most ott tartok, hogy kivan ásva a téglasor aljáig.
Vízzáró vakolattal ausztrotherm expert lépésálló lemezek lesznek felragasztva. 120x50x2 cm vastag.

Üdv:
Józsi
exDínó Creative Commons License 2010.06.10 0 0 332
ja, és érdemes végiggondolni (h aszükséges) az alap mellől a víz elvezetését (dréncső, kavicságy,...stb)
Előzmény: exDínó (331)
exDínó Creative Commons License 2010.06.10 0 0 331

Túl sok tanácsot nem tudok adni, mivel nem vagyok kivitelező:

- válassz ki egy GV lemez gyártót és kérdezd meg őket a felragasztés módjáról (kellősítés tényleg javasolt, a kérdés, hogy a vizes téglapaladra hogyan fog tapadni)

- beszélj egy statikussal az alapfeltárás lehetőségeiről

- a falon nyilván van 2-3 centi vakolat. Ha a lábazati részről levered a régi betont és vakolatot tégláig és erre felragasztod a vízszigetelést akkor még mindig beljebb leszel, mint a  vakolt falsík. Én erre nem vékony betonréteget tennék, hanem pld.  valami műgyanta alapú lábazati vékonyvakolatot. Ezzel lehet, hogy meg is oldódik a vízorr problémád.

 

De inkább kérdezz valami tényleg hozzáértőt :)

Előzmény: ja nyugi (329)
Wartburg311 Creative Commons License 2010.06.07 0 0 330
GV lemez felhegesztése elött érdemes lekellősíteni, akkor sokkal jobban feltapad. Én mindíg így csinálom. Pl. ezzel: ISO-primer



Szabolcs
Előzmény: ja nyugi (329)
ja nyugi Creative Commons License 2010.06.06 0 0 329
Köszi!

Azt a lemezt, amely 1méter x 10 méteres, akkor úgy olvasszam rá a falra, hogy 60 cm a föld alatt, 40 cm a föld felett?
Akkor pedig pláne szükséges, valamilyen vízorr, amit mondjuk a lemez alá berakok?
Majd a lemezt, egy vékony beton réteggel, betakarom. Milyen vastag beton réteg szükséges?
Légyszíves további tanácsokkal segíteni.

Köszi:
Józsi
Előzmény: exDínó (328)
exDínó Creative Commons License 2010.06.06 0 0 328

így első hallásra a vizes falakat és a téglák szétmállását a beton "lábazat" és a fal közé befolyt víz okozza, mivel valószínűleg onnan nagyon nehezen tud távozni, így egy eső után sokáig áztatja a faladat.

 

Ha rám hallgatsz, akkor nem állsz nekik (a "lábazat" elkészítőihez hasonlóan) kókányolni, azaz nem linóval próbálsz "vízszigetelést, mert az nem arra való.Vegyél 400-600 forint/m2 áron NORMÁLIS GV lemezt, amit  disznópörzsölövel felragaszthatsz a kérdéses helyre. Ez azért már komolyabb dolog, mint a régi kátránypapír, feltéve ha nem a leggagyibbat veszed meg.

Persze nem szabad elfelejtkezni a víz elszivárgásának megoldásáról sem.

 

Mondjuk a fal melletti alapfeltáráshoz nem értek, erről esetleg kérdezz meg egy szakit (statikust)

Előzmény: ja nyugi (327)
ja nyugi Creative Commons License 2010.06.06 0 0 327
Tegnap kibontottam a tűzfal alját, 40 cm.-re a talajszint alatt.


Eredetileg mintegy 40 cm magasságig volt egy beton lábazat.
Mélysége a talajszint alatt maximum 5 cm, alatta föld.
Az 1987.ben felvitt betonréteg 99 százalékban, már levált.
A nyolc méter magas tűzfalról a csapadék befolyt a beton alá.
A levált beton réteg megrongálta a lábazati téglákat.
Elég sok tégla fele, hiányzik.
Tegnap betonnal tömködtem be, a hiányokat.
A téglák a talajszint felett, mohásak, voltak néhol.
Beton lábazatot tervezek készíteni, és a föld felszín alatt körülbelül 40 cm.-ig linóleumot építenék be a beton, és a fal közé.
Ezen a fórumon találkoztam a vízorr kérdéssel.
Vajon valahol árulnak kifejezetten ilyen lábazathoz vízorrt, vagy csináltatni szükséges.
A beton szélessége a föld felszín felett, maximum 2 cm lesz, vagy még annyi sem, mert a szomszéd telke.

Üdv:
Józsi
Előzmény: NeomatiK (320)
john38 Creative Commons License 2010.06.05 0 0 326
Természetesen igazad van, de a szüleim házának a pincefala, és a környéken, tufából vannak, és semmi baja nincs (Eger).
Előzmény: NeomatiK (325)
NeomatiK Creative Commons License 2010.06.05 0 0 325
Nem kell bele beton és betonvas, de nem is tart annyit, mint egy kibetonozott bevasalt zsalukő. Ha nagy a földnyomás, akkor még szívás is lehet a pincefalazóval.
Előzmény: john38 (324)
john38 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 324
szia!Mi  augusztusban kezdenénk építkezni, és 30as pincefalazót vettem (ez hasonló mint a zsalukő csak az alja zárt, ezért nem kell bele beton és betonvas).Szigeteléstartófalnak 12es falazót vettem (beton).Ezt ajánlották, így nem kell kb 1m-rel nagyobb gödröt ásni körbe.A földben lévő falra nem tervezek hőszigetetlést tenni.
Előzmény: true75 (323)
true75 Creative Commons License 2010.06.02 0 0 323
köszi, ez nekem már egy támpont, mert feleslegesen nem költenék plusz falazatra
Előzmény: hAnd (319)
ja nyugi Creative Commons License 2010.06.01 0 0 322
Köszi értékes kérdéseidet.
Üdv:
Józsi
Előzmény: NeomatiK (321)
NeomatiK Creative Commons License 2010.06.01 0 0 321
Pincét megszüntetni? Vétek.
Előzmény: szabifly (311)
NeomatiK Creative Commons License 2010.06.01 0 0 320
Szóval akkor nem is nedvesedés okozza a problémát? Így árokásással és szigeteléssel sincs sok értelme foglalkozni csak azon a szakaszon.

Szóval ha így áll a helyzet, akkor be kell vakolni, a megefelelő felületképzést (kőporozás, dörzsölt vakolat stb) megcsinálni és kész - szerintem.

Előzmény: ja nyugi (310)
hAnd Creative Commons License 2010.06.01 0 0 319
Én is pinceépítés előtt állok. Azért megpróbálok válaszolni.
Először is meg kell vizsgálni, milyen vízszigetelésre van szükség (talajpára/talajnedvesség/talajvíz), illetve a hőszigetelést is ki kell számol(tat)ni.
A kőműves által említett szigeteléstartó falazat valóban bevett gyakorlat volt sokáig (talán még ma is), de ma már ehelyett a pincefalra teszik fel a vízszigetelést (a követelménytől függő típusból és rétegben), majd erre ragasztanak olyan hőszigetelést (jellemzően XPS vagy formhabosított EPS-t), amely a hőszigetelési funkciója mellett kiváltja a költséges szigeteléstartó falat is.
Ha rákeresel a google-ben a "pince vízszigetelés"-re, biztosan több 10..100 oldalt találsz, ahol nálam hozzáértőbbek írnak erről. Én is csak innen tudom ezeket.
Nekem 30-as kibetonozott zsalukő lesz a pincefal szerkezet, ezen lesz 1 réteg bitumenes vízszigetelés, majd 10cm XPS és esetleg rajta geotextíliás drénlemez, alul dréncsővel.
Előzmény: true75 (314)
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.31 0 0 318
Tulajdonképpen talán, még az is elég lehet, ha csinálok egy kis munkaasztalt betonból, és bevakolom a fal alját.
Még a 5-6000.-Ft-ot is sokallom, amit a 10 méteres kátránypapírért.
Lehet, hogy műanyag fóliát rakok bele.
Üdv:
Józsi
Előzmény: NeomatiK (309)
Axióma Creative Commons License 2010.05.31 0 0 317
Bocs, hogy igy elvagyok a sajat problemammal, de sajnos a tiedre en se tudok okosabbat. Te feltoltened, mas meg most assa ki a pincejet a belvizes hordalek alol, sehol nem stimmel:(
Előzmény: szabifly (315)
Axióma Creative Commons License 2010.05.31 0 0 316
Beton nalunk nem jatszik, mi van ha megis ki kell banyaszni az uregen atmeno csatornacsoveket. Ne legyen, de nem vallalnam be. A cementes folddel feltoltest, amit meg a statikus ajanlott, a vilagon senki nem hajlando megcsinalni (mindenki vagy "elfelejt" arajanlatot adni, vagy masra adna pl. inkabb feltarna, ami hulyeseg).
Azert ha 1 m3 adagban is ennyi lenne, es szorunk bele kis sittet hogy ne nagyon legyen tobb (csak szemre saccoltuk), akkor nekem jo megoldas. Draga, de kis lyuknal az hogy igy bonthato es valamilyen szinten profi megoldas (raadasul hoszigetelo) lenne, nekem beleferne.
Előzmény: szabifly (315)
szabifly Creative Commons License 2010.05.31 0 0 315
az Uretek-féle üregfeltöltés kb 50e ft/m3 (valószínűleg nettó, de erre már rá sem kérdeztem a sokk miatt :)).
Pumpálható beton kb. bruttó 15e ft/m3. De még ez utóbbi is rengeteg, ha az embernek 50 köbméteres pincéje van :-(
Előzmény: Axióma (312)
true75 Creative Commons License 2010.05.31 0 0 314

 

én is pinceépítés előtt állok, ez ügyben érdeklődnék itt, hogy mi manapság a megfelelő technológiai eljárás építés-szigetelés terén?

azt odáig értem, hogy kiemelik a pincetömböt, tátong egy gödör, ásnak sávalapot a teherhordó falazatnak és már épül is a ház

-

igazán hasznát venném ha valaki hozzáértő kicsit elmagyarázná, hogy mit mikor hogyan érdemes, akár a falazatnál akár a szigetelésnél

-

már belekezdett úgy kőműves, hogy előbb épít egy falat nagyméretű téglából, rá megy a szigetelés, majd mellé építi a pincefalat........ez számomra elég költségesnek hangzik

Axióma Creative Commons License 2010.05.31 0 0 313
Na hulye vagyok, az 50-est lattam es leosztottam vele, nem tudom miert maradt benne kerdeskent.
Előzmény: Axióma (312)
Axióma Creative Commons License 2010.05.31 0 0 312
Hany kobmeterre es mi volt a masik veglet, a legolcsobb, az kinel? Ez a habos megoldas? Nekem nem valaszoltak az ajanlatkeresre (uretek), es most merlegelnem, hogy erdeklodjek-e meg. Nalunk csak 1-2 m3 lyuk van, szoval a m3-a'r bizonyara sokkal tobb igy, de megis, egy nagysagrendnel tobbet csak nem tevedek. [Na meg en eleve ugy tervezem, hogy ami nem zavarja a technologiat azzal amennyire feltoltheto, megcsinalhatnank, hogy inkabb 1 legyen mint 2.]
Előzmény: szabifly (311)
szabifly Creative Commons License 2010.05.31 0 0 311
sziasztok, egy 50 köbméteres régi pincét szeretnénk a ház alatt megszüntetni (a pince falai kőből rakottak, alja nincs, vagyis van: az anyaföld). A bejárata szűk és nehezen megközelíthető, ezért csak csövön át "belőtt" anyaggal lehetne megoldani. Sajnos a megoldások, amiket a neten találtam iszonyatosan drágák, már volt 2 és fél milliós ajánlat is (és nem vicceltek!)
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.31 0 0 310
Így van, lassan haladunk a megoldás felé.
Én a teljes sötétségből indultam el.
Szigetelés az nincs, sem a ház alatt, sem a padló alatt.
A padló szintje 50 cm.-rel a földfelszín felett van.
A pince, ami ugyan nem a tűzfal mellett van, de 2,5 méterrel a földfelszín alatt tök száraz, mindenféle szigetelés nélkül.
A lemez berakás nem járható út.
Szerintem, mivel körbe sehol nincs nedvesség, sehol nem válik le a vakolat, csak ezen az egy ponton. Az általam felvázolt megoldás jónak tűnik. Ha nem válik, be, akkor, még mindig lehet impregnálni. Igazság szerint, ezen az egy részen sem kimondottan nedves. Nem is penészes.

A talajvíz szint kB 3 méternél van, gyűrűs kutam van.

Üdv:
Józsi
Előzmény: NeomatiK (309)
NeomatiK Creative Commons License 2010.05.31 0 0 309
Úgy érzem, hogy a sötétben tapogatózol/zunk. Előbb meg kell állapítani, van-e nedvesedés. Ha van akkor mi okozza.

Ha az alap felől nedvesedik, akkor oda kéne egy vizszintes irányú szigetelést tenni, a fal alá. Ehhez van egy lemezbesajtolásos technika. Nem tudom hogy ez mennyire eredméynes. Mindenestre szerintem kockázatos is lehet.

A másik esetleges megoldás, hogy hagyni kéne kiszáradni a falat. Ehhez ki is lehet/kell fúrni a falat hogy jobban, hamarabb kiszáradjon, aztán valami viztaszitó speciális anyaggal beinjektálni.

Először derítsed ki, hogy van-e a fal alatt talajnedvesség elleni szigetelés. Ezt a padló (aljzatbeton alatti) rétegeire is jó lenne megtudni, van-e ott valami nedvesség elleni szigetelő réteg. Akár kátránypapír, akár valami fólia. Mivel régi a ház, az a gyanúm, hogy nincsen. Ha ezt kiderítetted, utána van értelme továbblépni.

Meg azt is kéne tudni, hogy a padlószint, milyen magasan van a környező talajszinthez képest.

Előzmény: ja nyugi (307)
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.31 0 0 308
Ja és, még az is kérdés, hogy ki szabad e ásni egyszerre az árkot, vagy ezt, is csak szakaszosan?

Köszi a választ!
Üdv:
Józsi
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.31 0 0 307
Köszi, a rávezető kérdéseidet!
Igazából, megint egy tévút volt.
Helytelen okoskodás.

Abból, hogy az alsó téglák sérültek, kitöredezett részek vannak, még nem következik, hogy rossz az alapozás. Hiszen az 1909.-ben épült ház, még ma is áll, a közvetlenül mellette 1944.ben bombázás következtében összeomló szomszédház eltűnése után is.
Ma reggelre, az jutott az eszembe, hogy első lépésként, ások egy igen keskeny árkot a ház mellé amibe berakok kátránypapírt a ház falához simulva, úgy hogy a felső széle Cca. 5 cm-re kilógjon. Ezzel egy időben az alsó téglasorokat erős cementes malterral kijavítom, vékony egyenletes felületet képezve. Ezt követően az árkot erős betonnal kitöltöm, majd a föld feletti Cca. 40 cm magas részre, egy igen vékony réteg betont viszek fel, úgy, hogy a kilógó kátránypapírt oda fogatom a beton réteggel.

Nem tudom:

Helyes e, a fenti módszer?
Milyen arányban keverjem az árokba a betont?
Milyen keverési arány legyen az alapozó erős habarcsnál?
Hol kapok olcsón kátránypapírt?
Milyen anyagot lenne célszerű alkalmazni, a kátránypapír megfelelő e erre a célra?
Milyen mély legyen az árok?

Üdv:
Józsi
Előzmény: NeomatiK (306)
NeomatiK Creative Commons License 2010.05.30 0 0 306
Nem egészen érzem szakszerűnek az írásod. Legalábbis számomra nem világos, miről is van szó. Mi az hogy a ház alapja 60cm? Az alap az ez egy test, 3 dimenziós :) Lemehetsz akármilyen mélyre, a kérdés az, hogy mit visel el az épület. Azt se értem, hogy mit és hogyan akarsz megerősíteni 80cm-ként.
Előzmény: ja nyugi (304)
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.30 0 0 305
Köszönöm, valóban minden kérdésben igazad van.
Mea culpa, mea maxima culpa.
1./ Valóban ironizáltam.
2./ Csakugyan,értékes kérdés volt, csak nem fogtam fel elsőre.
3./ 40 cm magas.

Üdv:
Józsi
Előzmény: exDínó (303)
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.30 0 0 304
Köszönöm, tényleg jó volt a tanácsod.
Aludtam reá egyet, és az jutott eszembe, hogy nem is a nedvesedés a fő baj.
Hanem a kb 8 méter magas tűzfal megerősítése a lényeges. Ugyanis a 38-as téglafal alsó téglái mállanak, kitöredezettek. Beszélgettem a feleségemmel, és emlékeztetett rá, hogy amikor a ház elé garázst építettünk, megállapítottuk, hogy a ház alapja kb 60 cm. Úgy gondolom, hogy kihasználom a lehetőséget, és szakaszosan kb 80 cm.-ként kibontom a faltövét, és betonozással megerősítem. Milyen , mélyen is szabad lemenni?

Üdv:
Józsi
Előzmény: NeomatiK (300)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!