Keresés

Részletes keresés

tt-ths Creative Commons License 2019.07.24 -1 0 6574

Jól mondod: van akinek 20 év is kevés, van akinek 1 perc alatt megvan.

De mivel nincs senkire ez ráirva, nem is tudjuk nekünk mennyi idő kell.

Ezért semmi információt nem mond ez a mondatod az én privát életembe. Meg senki máséba se.

Egy általános lózung.

 

Így marad a teljes bizonytalanság és a kellő motiváció fenntartása 20-30-40 éven keresztül kb lehetetlen feladat. Soroljam itt hány kiégett magyar "mesterrel" találkoztam?

 

Már Patanjali is csak azt tudta mondani, hogy kellő motiváltsággal elég hosszú ideig kell gyakorolni. Ezzel eljuthatsz egy szintig. És utána már tényleg CSAK az isteni csoda juttat át a szamádhiba. Ha megkapod ezt a csodát.

Előzmény: Lan Dorr Dalai (6571)
Lan Dorr Dalai Creative Commons License 2019.07.23 0 0 6573

Jó poszt! 

 

Meditálsz? Ha igen melyiket gyakorlod?

 

Háromszor kerültem abba a tudatállapotba meditáció után,...durva, az egyik kb. 1 óráig tartott. Sajna nem állandósult, de hatalmas bizalmat adott.

 

 

Előzmény: tigristomi (6572)
tigristomi Creative Commons License 2019.07.23 0 0 6572

Minden tapasztalat jó és hasznos. Az iskoláknak (rendszereknek) abban is kellene segíteni, hogy az egyéni tapasztalatokat segítsen elhelyezni a klasszikus definíciók szerint. A gyakorlatban azonban sok iskola is ködben van.

A gondolatok megfigyelése és elhagyása különböző energia szinteken más és más tapasztalatot ad.

Van, hogy néhány perc gondolat nélküliség - amikor igazán mélyen vagy megfelelő előkészületek után - életre szóló tapasztalatot ad.
Egy ilyen tapasztalat egyébként vissza hat a testre is, utána a test érzet is teljesen más lesz.

A 20 év nem egy fix szám, sokan 50 év alatt se jutnak sehova sem. Buddha néhány év jógázás után már egy mély szintet próbált elérni (samadhi), mert megfelelőek
voltak az előkészületei. Ő egy vallás alapító különleges személyiség volt aki kizárta a gyakorlása során a társadalmi életet az életéből,
 nem kellene a tapasztalatainkat az övéihez hasonlítani. Én a megvilágosodást a samadhira értem, ha másra értjük, akkor az nagyon félrevezető.

 Mindenki a megvilágosodásról beszél, miközben a jóga belső útján 4 állapot van, pratyahara, dharana, meditáció és samadhi.
A legtöbben, te sem, azt sem tudják, mi a gyakorlatban a különbség a pratyahara, dharana és meditáció között, de a samadhiról beszélnek.
A jógában ott van még a pranayama, az se véletlen van ott. Az adja a test előkészítését és az energiát.

 Csinálhat valaki qi gong-t, jógát, buddhizmust, zen meditációt, az ember teste és tudata ettől még ugyanaz marad.
 A test energetikai tisztításának, a tudat kiterjedésének megvan a maga folyamata, ezek között nincs rövid, hirtelen ugrálás.
 Képzeletben, hitben, dogmákban lehet ugrálni, lényeges tapasztalásban főleg azok megtartásában egy folyamat mentén lehet haladni.
 Ugyanúgy, ahogy egy óvodás se lesz mindjárt felnőtt testileg, az energetikai és tudati változások is fokozatosan növekednek,
 ha megfelelő lépéseket tesz valaki.
 A test energiája és a tudat állapota együtt változik, ha valakinél valamelyikben nincs változás, akkor nincs érdemi fejlődés sem.

Előzmény: Lan Dorr Dalai (6571)
Lan Dorr Dalai Creative Commons License 2019.07.23 0 0 6571

...1 órát voltam képes fenntartani a nem-gondolkodást, de

már ez is sok "tapasztalatot" adott.

 

Különben ez a 20 év tévedés,...egyetlen pillanat elég a felébredésre,

/Hui Neng hírtelen megvilágosodás módszere/

 

Ez  a tévképzet tart bent: 20 év kell hozzá, sok idő.

Előzmény: tigristomi (6568)
Lan Dorr Dalai Creative Commons License 2019.07.23 0 0 6570

.....amit írtam csak fogalmak,....alakzatok és üresek.

Nem fedik a valóságot, sőt félrevezetnek, de csak így tudunk

kommunikálni a duális világban,...létezni meg kettősségektől mentesen Jobb ha tisztában vagy vele:

Minden Illúzió és jelenségek...

Előzmény: tigristomi (6567)
Lan Dorr Dalai Creative Commons License 2019.07.23 0 0 6569

 

"De mit ad ez hozzá a kommented a mi életünkhöz?"

 

A középutat,....ami szélsőségektől mentes.

....nem akarok észt osztani,...hiszen amit ideírok

nem az enyém,....és ez már más vizekre evez, Buddha

Gyémántvágó bölcsességéhez.

 

 

 

Előzmény: tt-ths (6566)
tigristomi Creative Commons License 2019.07.23 0 0 6568

Buddha, Sziddhartha herceg nem várta ki, amíg a jóga mesterével merülhetett volna samadhiba.

Ehelyett saját maga próbálta meg a társaival, de közben meg is zavarták.

 

Érdekes lenne azokról hallani, akik a jóga ashramban a mester vezetésével végig csinálták a samadhiba merülést, de erről nincsenek adataink.

 

Buddhát 53-évesen úgy fejbe verte az apósa, hogy az öklömnyi duzzanattal 20 évre vissza vonult Buddha a nyilvánosságtól. Előtte meg utolsó éveiben tanított.

 

egész ejjel meditált /amit én is csináltam/

Másnap jó fáradt lehettél. Persze 1 nap ki lehet még bírni alvás nélkül, van ismerősöm, aki fiatalon volt hogy szórakozás közben 10 napig alig aludt.

Nem az a lényeg, ha vki egyszer fennt marad meditálni, hanem hogy az előző 20 évben meddig jutott el, aminek utána learatja a gyümölcsét.

Előzmény: Lan Dorr Dalai (6565)
tigristomi Creative Commons License 2019.07.23 0 0 6567

Ez soványka lehetőség. Az igazi jóga ami alapján a szutrákat és a HYP-át írták, már nem létezik.

Amit te a jóga céljának írtál, az olyan mint a kövek között bujkáló gyík a brontoszauruszhoz.

Előzmény: Lan Dorr Dalai (6564)
tt-ths Creative Commons License 2019.07.23 -1 0 6566

köszönjük.

De mit ad ez hozzá a kommented a mi életünkhöz?

Mi is menjünk Benáreszbe?

 

hááát voltam... tele van iphone hirdetéssel és az amerikai élet majmolásával. Megbolondultak az indiaiak az utóbbi pár évben.

Előzmény: Lan Dorr Dalai (6565)
Lan Dorr Dalai Creative Commons License 2019.07.22 0 0 6565

A Buddha, Sziddhartha herceg jógik közt

élt egy ideig,....majdnem beledöglött de

nem jutott közelebb a valóság felismeréséhez,

tovább ált és a "középutat" követve a hatodik évben

megvilágosodott.

 

Hajnalban történt, egész ejjel meditált /amit én is csináltam/ és ízletes ételt vett  előtte magához.

 

Másnap Benáreszbren kinyilatkoztatta a Négy nemes igazságot,

majd a Nyolcrétü nemes ösvényt,....40 évig tanított.

 

Előzmény: Lan Dorr Dalai (6564)
Lan Dorr Dalai Creative Commons License 2019.07.22 0 0 6564

 

 

Hát benned ha csinálod.

 

 

Előzmény: tigristomi (6563)
tigristomi Creative Commons License 2019.07.22 0 0 6563

Hol létezik ez a jóga?

Előzmény: Lan Dorr Dalai (6562)
Lan Dorr Dalai Creative Commons License 2019.07.13 0 0 6562

 

A eredeti jóga a tudat kőkemény igázása.

 

Célja a lélek önmagában létező örök ragyogásának

a felismerése.

tigristomi Creative Commons License 2019.03.12 0 0 6561

 Az a jóga tanár, aki többet gyakorolt mint a tanuló és nagyobb és szerteágazóbb tapasztalattal rendelkezik. Kétszáz óra napi szinten félév.
 Ha az oktatónak nincs nagyobb tapasztalata mint a tanulónak, akkor nem tud mit oktatni.
 
 Találkoztam ilyen jóga tanárral. Azt mondta, hogy a napüdvözlet a gyökér csakrára hat.
 A kismama jóga oktatóin a vagina és a popsinyílás izmainak tréningezésére azt mondta, ez milyen jó és hogy ez a jógában nem létezik.
 A váltott orrlyukú légzésre is mondott valami bődületességet, arra már nem emlékszem pontosan, de tudom, fogtam tőle a fejem.
 Ő egyébként egy neves magyar jóga tanártól tanult, akinek most nem említem a nevét. Biztos nem fért bele minden a tanári gyorstalpallóba.
 ------
 20 éve oktató jóga tanár is volt, hogy hosszabb beszélgetésnél mondott olyat, ami a józan ész ellen volt számomra. Azt mondta, ő csak olyan mestertől tanulna, aki
 megmutatja neki a sakti path-ot. ??? Számomra ez elég fura. Mit vár ettől? Milyen tudatállapotból milyenbe kellene kerülnie?
 A tratakot is hibásan gyakoroltatta. Amikor szóltam neki, hogy én ezt máshogy tanultam, akkor a következő csoportnak már úgy mutatta. 20 év oktatás után,
 vezető jóga tanár. Miért nem lehet mindent pontosan megmutatni?? - Egyébként amúgy jókat mondott és látszott rajt a tapasztalat, de hibákat is átadott.
 
 Ezért törekedtem mindig arra, hogy jóga mesterektől tanuljak, ha máshogy nem, a könyveikből, DVD-ikről, de legfőképp, hogy a szemináriumukra ezen keresztül az élő tanításaikra eljussak.
 
 Aki nem tud, vagy nem hajlandó más városba vagy külföldre utazni, hogy lásson egy jóga mestert, vagy nem jut el egy nemzetközi jóga tanfolyamra, az ne akarjon jóga tanár lenni, de a jóga mélységeire se vágyjon. Az angol nyelv tudás hiánya szintén hátráltató tényező a jóga tanulásban, ha vki komolyan elmerülne a jógában.

Előzmény: vaczizzo (6557)
tigristomi Creative Commons License 2019.03.12 0 0 6560

Zenélni pénzért tanulsz? Vajon miért??
Ez a szatvikus jógaóra egy hamis teória.
Ha ragaszkodsz ehhez a babonához, akkor adományozd a vagyonod egy jógaszervezetnek és figyeld meg, mennyivel emelkedik ettől a tudatállapotod.
A Hatha jóga pradipika, Patanjali, a Bhavagad Ghita nem beszél ingyenes tanításról.

 Bármit tanulni idő és energia. Ha ezt te nem teszed hozzá és nem támogatod abban az oktatód, hogy az adott tudással tudjon foglalkozni, akkor soha semmit sem fogsz kapni. Van ahol pénzt nem kérnek, csak adományt. Mindegy, hogy hívjuk.

Előzmény: kifli (6558)
jogini77 Creative Commons License 2019.03.06 0 0 6559

Szia!

Nem sértettél meg egyáltalán.

Azok a jelenségek, amiket írtál valóban kiábrándítóak. Ne menj kétszáz órát tanult oktatóhoz.

Az egó meg egy nagyon nehéz kérdés. Ezt nem szeretném látatlanban egy másik ember életének ismerete nélkül kitárgyalni. Mindenki tart valahol. Ha úgy érzed te előrébb tartasz, akkor válassz olyan tanárt, aki megfelel neked. Ezzel az ég világon semmi gond.

Hari Om

 

Előzmény: vaczizzo (6556)
kifli Creative Commons License 2019.03.06 0 0 6558

eleve, amit pénzért csinálnak az nem lehet szattvikus

Előzmény: vaczizzo (6557)
vaczizzo Creative Commons License 2019.03.06 0 0 6557

Szia Tamás,

 

igen, én is így tájékozódom először, bár ez csalóka. Itt aztán megy az önfényezés ezerrel, Iyengar idézetek jobbra-balra:) A studió, ahol tanulok rengeteg tanárt foglalkoztat, így volt alkalmam szinte mindegyikhez eljutni. Hát, amiket leírnak magukról, meg a valóság, az köszönőviszonyban sincs egymással a legtöbbször.

Így inkább azt nézem, hogy a tanár mennyi idős, milyen régóta jógázik. Ez már ad némi támpontot.

 

De észrevettem, hogy van egy markáns választóvonal a "régi" jógások és a maiak között. Van az a tanár generáció, akik még Weininger Antalnál, Etka anyónál és hasonló legendáknál vagy külföldön tanultak, amikor még nem volt ekkora divat a jóga. És vannak ezek a kiscsajszik, akik a 200 órás oktatóképzésen tanultak egy másik kiscsajszitól, aki szintén egy gyorstalpalón tanult egy harmadik kiscsajszitól. Ja és az alapján választottak oktatóképzést, hogy milyen trendi kreatívjuk volt facebook-on.

Előzmény: tigristomi (6555)
vaczizzo Creative Commons License 2019.03.06 0 0 6556

Szia,

 

először is bocsánatot kell kérnem, mert úgy érzem, megsértettelek. Pedig egyáltalán nem volt szándékomban!

Én egy "igazi" jógatanárnak akár háromszor annyi pénzt is fizetnék - komolyan írom - és jobban örülnék, ha csak 3 ászanát tanítani, rutinozna be, mint minden órán mást.

Nekem nincsenek elvárásaim a jógatanárral szemben és nem az a mai tömeglény vagyok, aki "gyorsan, olcsón, ma akarok tudni mindent, holnap már mást fogok csinálni". Mert igazad van: a legtöbb ember sajnos még a jógaórán is ilyen elvárásokkal megy oda. De az ilyenek hál'Istennek 3 hónap után úgyis lekopnak és találnak más éppen aktuális divatos dolgot.

 

Én arról beszélek, hogy egóban, spiritualitásban járjon előttem a tanár.

 

Én a másfél év alatt nagyon sok olyan egós dolgot elhagytam az életemből a jóga által (pl. állandó jelenlét facebook-on, likevadász posztolgatások, like-olások, lehúzó emberekkel való együttlét, stb. egy csomó dolog, amiket ezeken a tanáraimon nap mint nap látok. Pedig nem is csinálom intenzíven a jógát: hetente háromszor és egy csomó dolog még nem megy.

Ez a kérdésem, hogy ha én le tudtam faragni az egómból valamennyit, ki tudom kapcsolni hétvégére a telefonom, hogy ne legyek mindig elérhető, akkor ezek a lányok miért nem?

 

Ez bármilyen más dolognál nem zavarna: ha pl. személyi edzőhöz járnék testépíteni, egyáltalán nem érdekelne, hogy civilben miket csinál. Mert ő egy szisztémát tanít, de mást nem ad át. De egy jógatanárnak valamennyi spirituálitást is át kéne adnia. Pl azt, hogy a jógaórán megszűnünk férfi és nő lenni, vagyis ne az domináljon, hogy milyen jó a seggem a yoginis gatyában, meg ilyenek.

Előzmény: jogini77 (6553)
tigristomi Creative Commons License 2019.03.06 0 0 6555

Szia Vaczizzo!

 

 Sok jóga rendszernek vagy stúdiónak van honlapja, ahol kint van a tanárok fényképe egy kis leírással.

Ott már jó eséllyel el tudod dönteni, ki az, aki szimpatikus, ki az, aki maga is elkötelezett kereső,

vagy ki az, aki azt se tudja, mi a különbség a tanár és a mester között.

 

Üdv.

Tamás

Előzmény: vaczizzo (6550)
kifli Creative Commons License 2019.03.05 0 0 6554

csak csinálni kell. ez a legnehezebb.

Előzmény: jogini77 (6553)
jogini77 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 6553

Szia,

A jóga okatók se nem jobbak, se nem rosszabbak, mint a társadalom egésze.  Kérlek különböztesd meg az oktatót és a jógi mestert. Ez két külön világ.  Jógit keresel, egy jógaoktató bőrében.
A kurzusokra járók fenntartják maguknak a jogot, hogy bármikor lelépjenek. De az oktatótól a végsőkig kitartást, elhivatottságot és alacsony árakat várnak. De még jobb lenne ingyen...

Gyakorolj még húsz évet és kitisztul a kép. De addig magadban kell megtartanod a tüzet, az elkötelezettséget. Ne kívülről várd ezt.  Van a régi mondás: ha a tanítvány készen áll, akkor a mester megjelenik.  Amíg nem jelent meg nálad a mester, addig te magad nem vagy még készen rá.

Hari Om!

Előzmény: vaczizzo (6550)
patkometer Creative Commons License 2019.03.04 0 0 6552

De hová tűntek a hiteles jógatanárok?

 

Jógát oktatnak.

Előzmény: vaczizzo (6550)
tt-ths Creative Commons License 2019.03.04 -1 0 6551

"De hová tűntek a hiteles jógatanárok"

Nem léteznek már. Amit hitelesnek gondolunk, az mára egy idejétmúlt romantikus fogalom lett. A nagy öregek kb eltűntek, vagy maguk is hitelességi problémákkal küzdenek. Ha hitelesnek azt gondolod, ami a jóga nagy szent céljai: az érzékek visszavonása, az egó meghaladása, az elme uralása, stb. 

 

A fiatal jógaoktatóknak elképesztő marketinget és ego tuningot kell végezniük a piacon, hogy legyenek fizető tanítványaik. Döbbenetesen a pénzről szól minden és a sok fóka kevés hal effektus alakult ki mára.

Nincs hiteles jóga oktató. Mester meg főleg nincs. A rossz hír, hogy már keleten sincsenek. Vége, bezárt a bazár.

Előzmény: vaczizzo (6550)
vaczizzo Creative Commons License 2019.03.03 0 0 6550

Sziasztok,

másfél éve jógázok és ezalatt sok oktatónál jártam és azt tapasztalom, hogy egyre hígul a felhozatal (Bp-re gondolok).

A tanácsotokat szeretném kérni, hogy írjatok neveket, iskolákat, ahová érdemes járni, mert lassan ott tartok, hogy nem találok egy "igazi" jógaoktatót. Mit nevezek igazinak? Aki minimum 10 éve csinálja és valóban jógi életmódot él, akinek a kisugárzásán, hangján, viselkedésén, internetes jelenlétén:D érzed, hogy hiteles ember.

Vannak jógastúdiók, amik csinálják az oktatóképzést, majd a végzetteket felveszik tanítani. Ez önmagában nem is lenne gond, de valaki úgy lesz oktató, hogy 200 órás a tanfolyam és előtte talán sohasem jógázott (van ilyen!!). Előrebocsátom, hogy semmilyen előítélet nincs bennem, de tény, hogy ezek mindegyike 20 és 30 közötti lány és sajnos az a kategória szinte mindegyik, amelyik naponta 20 fotót posztol facebook-ra és instagram-ra. Namost itt persze bárki mondhatja, hogy ez magánügy. De én ügy gondolom, hogy a jóga nem egy sport vagy egy tanfolyam, hanem nem kevés spiritualitás is "gazdát cserél" az órákon (vagyis kellene). Én is fenn vagyok a FB-on, de max évben egyszer kirakok valamit. Nem az zavar, hogy ők rengeteget posztolnak, hanem hogy miért teszik: az egójukat táplálják, mennek a likevadász képek, okosságok, bölcsességek. Naponta mennek ki a "most így néz ki az ászanám" helyzetjelentések az insta-ra. De ami tényleg elszomorított, mikor nemrég megláttam, hogy egy épp végzett jógaoktató (22 évesen) jógáról ír cikkeket egy női magazinba. Ilyenkor hol vannak azok, akik 20 éve művelik a jógát? Őket nem lehet felkérni cikkírásra?

Félre ne értsetek: nem irigylem tőle. Távol áll tőlem az irigység. De hová tűntek a hiteles jógatanárok?

 

tt-ths Creative Commons License 2019.02.05 -1 0 6548

youtube-on fenn van sok előadás, ott érdemes megnézni.

 

Előzmény: tigristomi (6547)
tigristomi Creative Commons License 2019.02.05 0 0 6547

Rendeltem anno 10 dvd-t a Himalája szervezettől, külföldről. Elég alacsony színvonalúak voltak, nem is tudtam végig nézni őket.

Az egyiken egy kis csoportnak mondta Swami Veda, hogy ha adnak neki 10-20 (nem emlékszem már pontosan a számra) amerikai fiatalt, akkor ő kinevel belőlük egy Gandhit. Elég utópisztikus volt az egész, gyakorlatiasság nem igen volt abban, amiket mondott. Őszintén, csalódások voltak nekem ezek a DVD-k, a címeik elég hangzatosak voltak, a tartalmuk viszont lehangoló.

 

 Ettől függetlenül a Himalája szervezet számomra egy szimpatikus jóga szervezet, ahova szerintem érdemes eljárni, tanulni.

Előzmény: tt-ths (6545)
Hürrem89 Creative Commons License 2019.02.01 0 0 6546

Engem nagyon érdekel mit tudsz erről. gszfrenata (kukac) gmail (pont) com. Azért írom így, mert nem tudom email címet engedélyeznek e ide kiírni normálisan.

Előzmény: tt-ths (6545)
tt-ths Creative Commons License 2019.01.31 -1 0 6545

Röviden válaszolva: nem.

Szvámi Véda nem tudta kinevelni az utódját akinek átadhatta volna a Tradíciót, ez volt az ő legnagyobb szomorúsága.

Részletekbe nem mennék bele nyilvános fórumon.

Előzmény: Hürrem89 (6544)
Hürrem89 Creative Commons License 2019.01.31 0 0 6544

Olvastam tőle könyveket (Szent utazás, Bölcsesség könyve és most a Szabadulás a karma kötelékéből) amiket itt leír úgy gondolom, valóban nagy tudása volt. Miért mondod, hogy mester nélkül maradt az iskola? Szvámi Ritavan micsoda? Nem ő az utódja?

Előzmény: tigristomi (6543)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!