Tudod, mi a különbség ismerni vmit és a között, hogy művelni vmit?
Az hogy ismersz néhány vallási anítást, még nem jelenti azt, hogy tudod is, mit érzel magadénak. Az ember gyakran önkényesen kiragad vmit a csoportból, amjd el kezd hinni benne...közben az egészet félreértette...
A wiccás istenlistát előkerítem... akkor majd többet az istenekről :-))
Sziasztok!
u.i.:
Daikini!
Igazad van!
Én is hiszem Jézust, és ugyanakkor tisztelem (méghozzá mélyen) a dalai lámát.
Mégsem vagyok keresztény, se buddhista.
Miért kéne bármelyikhez is tartoznom?
Egyik sem nyújt teljes átfedést!
Igaz, a wiccások ezért csinálják jól... lényeg az átfedés... De miért kell szűrő nélkül mindent átvenni?
U.i. utóirata:
A wiccás alaptörv. tényleg a mindent szabad, csak ne árts másnak! De van egy rakás kiegészítő- törv. is.
Ezt is előkaparom majd :-))
Sziahalicsumeszcsókolomkiskezétviszlát mindenkinek!
Isten áldjon!
Ha a magyarok olyan könnyedén tértek át az új hitre, miért volt szükség az inkvizícióra ( van nálam egy aranyos szemezgetés a magyar inkvizíciós perekből -most ne a spanyol inkvizícióra gondoljatok, hanem az egyházi bíróságra)? És miért irtották tűzzel-vassal a régi hitet megtartókat?
És vajh, miért nem tért át a magyarság egésze a kereszténységre, ha az olyan jó (tekintve, hogy az Etelközi magyarokat már téríteni próbálta jópár bizánci pap!)?
Egész egyszerűen az a válasz, hogy Áruló Vajk politikai céljaira használta föl a kereszténységet. A pápa szintén. Hiszen egy egész országot nyert meg egyházának. Az pedig több adó, több birtok...
A magyar vallás évezredeken keresztül tökéletesen működött... Majd hirtelen eldobták volna a kereszténység miatt? Á... véres mészárlások dühöngtek évtizedeken át!
Áruló Vajk pedig, keresztényi indíttatásból vakíttatta meg Vazult igaz???
Meg temettek el élve főrendeket???
Ennyit népünk hitének és szabadságának sárbatiprásáról!!!
Book of Shadows, azaz Árnyak Könyve.
Lényegében a Boszorkánykönyv :-))
Varázslatok, tanítások, élmények és törvények gyűjteménye. Kézzel írva. Csak belső használatra! (azaz covenen belül használatos coven-boszigyüli :-))
Kicsit off, de talan ide is illik :-)
Persze vannak olyan dolgok, amitol buddhista mar nem buddhista, es a kereszteny mar nem kereszteny mar nem kereszteny...
Szerintem lehetnek atfedesek pl en is melyen tisztelem Jezust, mert roppant bolcs embernek tartom. Szerintem nem bun a kereszteny embereknek sem Gautamarol olvasni. Nem kell feltetlenul hinned Istenben, hogy tudd ertekelni Jezus szavait :-)
Ugyanugy Wicca tanait is lehet olvasni, es a tetszo dolgokat beleolvasztani az addigi kepbe.
Lehet, hogy eltorzul valami az emberben, de az aki bolcsen kezeli a hiteket, es a vallasokat, az tudja, mit tartson meg es mit vessen el... gondolok en itt a satanizmusra, amit regebben tanulmanyoztam kisse.
Az, hogy ismeri a tanitásokat az ok. De egyszerre nem lehet valaki keresztény és buddhista mondjuk. Összeegyeztetni lehet, de az már egy egészen más vallás lesz. Gondolom én.
Elso kiigazitas: a wicca nem magyarazza a vilagot, nincsenek dogmak, csak tanitasok. A tanitasok kozul pedig mindenki azt fogad el, amit magaenak erez. Eppen ezert sok wiccanus ismeri tobb vallas tanitasait.
Tortenelmi teny: Geza fejedelem a keresztenyseg mellett megtartotta az uj hitet is. Jart templomba, de mindemellett udvari taltost is tartott.
Ez engem arra emlékeztet, amikor töritanár/történész ismerősömmel beszélgettünk a magyar kereszténységre térésről és azt mondta, hogy a magyaroknak nem volt nagy gondjuk a kereszténységgel, mert kezdetben fogták és berakták a keresztet a többi istenük közé. Hát ez mondjuk nem tudom, hogy igy volt-e, de aki ezt csinálta, az gondolom egyértelmű, hogy szart se értett az egészből. Szoval milyen lehet már, az amikor van egy teljesen kidolgozott vallás (akármelyik) amelyik megmagyarázza az egész világot, és akkor abból egy wiccás annyit vesz át, hogy jó az az isten is létezhet a többi mellett. Ennél még a rómaiak is jobbak voltak, akik megfeleltették az egyes isteneket az általuk ismertekkel...
Percheron: ahogy irtad ez a wiccasok nagyreszere igaz, ez a NewAges hozzaallas resze, meg az, hogy "szeressuk egymast feltetlenul". Az ilyen emberek semmiben sem kulonboznek a kepmutatoktol, mert csak nagyon kevesen kepesek elerni azt a szintet, ahol mar minden letezot csak azert kepesek kedvelni, mert van.
A wiccaban alapvetoen ket istent tisztelnek a Nagy Anyaistennot vagy Aradiat es Cernnunost, az Agancsos Istent. Mivel a wicca elfogadja a tobbi vallas tanitasainak egy reszet, ezert nem vonja ketsegbe, hogy leteznek azok az istenek is.
Ha mondanal peldakat az ilyen csoportba sorolasra, akkor lehet talalnank ra magyarazatot.
A wiccanak egy alaptorvenye van: "Tegy amit akarsz, de ne arts masoknak!" Ebben megsincs benne, hogy nem mondhatjak el senkinek, hogy wiccanusok. |-)
< Ja, kell vkinek egy rakás alig használtvarázslat? Van kötél, gyertya, hold, természet, mentál, asztrál, minden mi szem szájnak ingere!
Van egy pár imám és mondókám is. Egy részük lefordítva magyarra :-)) >
Akkor mi a gond?!
Mit ertesz azon, hogy belelatni? Belenezni vagy megerteni? Azert megemlitem, hogy nem tudom mi az a BoS.
Sziasztok!
A wiccából akkor ábrándultam ki, amikor találkoztam egy komplettebb isten-listával.
Hű, hogy ott mik voltak!!!
Olyan istenek,melyek:
1. azonosak voltak, csak más néven szerepeltek más-más kultúrkörökben, pl- Inanna-Ishtar
2. Egymás ellentétei és ellenségei. Pl. Enlil- Jahve.
3. Olyan istenek, melyek TÉNYLEG abszolúte egyértelmű természeti jelenségek.
Na, nekem először itt kezdett bizseregni a tenyerem. Minden vallásból átveszik, ami használható...de még annak sem járnak utána, hogy egy csoportba osztanak be egymással ellentétes isteneket-istennőket!
Amikor viszont (bár először repestem a boldogságtól!) oldalak százaira akadtam, kezdtem besokallni.
Pont a BoS miatt. Mert hogy az titkos, és senki sem láthat bele, csak a beavatottak.
Nekem három komplett BoS om van letöltve és kinyomtatva :-)))) Na jó, lehet hogy már csak kettő :-)))
Ennyit talán a Wiccások 98%-áról.
a maradék két százalékról pedig nem fogjuk megtudni, hogy wiccások valójában :-))
Pusztán az alaptörvényeik miatt sem :-)
Ja, kell vkinek egy rakás alig használtvarázslat? Van kötél, gyertya, hold, természet, mentál, asztrál, minden mi szem szájnak ingere!
Van egy pár imám és mondókám is. Egy részük lefordítva magyarra :-))
Daikini: azert akadunk wiccanusok nehanyan ezen a forumon. Bar eleg sok olyan wiccanus van, akire a NewAges esznelkuli szeretet hozzaallasa van, de ez mar sajnos az emberi faj sajatja, hogy megteremti az idealjait, es keptelen azonasulni vele tokeletesen tobbnyire.
Daikini: ha nem tevedek, akkor jelenleg wicca-rol a legtobb anyag a magyar neten a http://www.wicca.hu cimen talalhato, es kb. heti ketheti rendszeresseggel bovites varhato.
De hogy itt is beszeljek rola egy kicsit: a wicca egy olan termeszetvallas, amely megtanitja az embert harmoniaban elni masokkal es a termeszettel, megpedig azon az aron, hogy az ember az eloiteleteit aldozza fel ezert. Nem a NewAges hozzaallasrol beszelek, hogy "Szeressuk egymast gyerekek!", mert ezt nagyon kevesen tudjak oszinten megvalositani.
A wicca nem allitja magarol, hogy ez az igazi vallas, hanem nyitott minden vallas tanitasara, es ami megegyezik a "Tegy amit akarsz, de ne arts masoknak!" alapelvevel, azt beepiti. Alapvetoen a wiccat nem is kellene annyira vallasnak nevezni, inkabb egy vilagnezetet takar, megpedig eroteljesen ezoterikusat.
Igen, a wicca szerint letezik a magia, es hasznaljak is. En tapasztalatbol tudom, hogy mukodnek ezek a dolgok.
A wicca nem egyseges vallas, rengeteg iranyzata van, de alapvetoen mind ugyanoda vezetheto vissza, tehat akinek az egyik nem felel meg, az megtalalhatja a masikban a teljesseget.
Wicca hivevel a neten talalkoztam egy home page formajaban... akkor megtetszett, hogy mekkora toleranciaval kezeli a tobbi vallast.
"Csak egy roppant intolerans ember erolteti ra masra a hitet, civilizalt ember nem terit"
Remelem jol emlekszem a HPn szereplo mondatra...
Aki ennel joval tobbet tud es szivesen mesel errol, orulnek neki :-)
Elore is koszonom :-)