Keresés

Részletes keresés

míre Creative Commons License 2006.05.29 0 0 246

Fügedhalomról  én nem hallottam. Nagyfügedről viszont igen(Gyöngyöstől délre) .Ott jelenleg is élnek Fügedi nevű családok.

A török tarolásban egyetértünk. Jászjákóhalma egyértelműen török szökött katonákból alakult ki . Még ma is élnek ott Ali vezetéknevűek (rokonaim is) ,de a Jászok jelentős része menekült a környező mocsarakba . Kisér pl a megfutott rassangháziakból uzsok vármegyeiekből stb alakult meg. A török lakosság pedig nem tiszta török ,mert magábaolvasztotta a meghódított népeket .Ők jöttek fel velük (pl bolgár,szerb,román,görög stb.Törökországban a mai napig sok a bizánci görög ...

A jászok a szellemiségükben nagyok .Szabadok ("Mik vagyunk mink?Mit akarunk mink?Szabad Jászok vagyunk mink.") A szabadságvágy összetartó ereje jásszá tette az idebetelepülteket is .

A föld gyengesége relatív . Bácskában és Békésben jobbak ,mint itt , de Hollandiában és Dániában gyengébbek. Nem ezen múlik...

Az igénytelenebb népesség túlzott mértékű aránynövekedését a térség munkanélkülisége magyarázza . Elköltözik aki tud. S ki az aki el tud költözni ? A munkátlan családok szegénysége és "igénytelensége "pedig tovább nő. Foglalkoztatásra van szükség szinte mindenáron azt mondom . Persze könnyű ezt mondani ,csinálni kellene. A romák is tudnának ,tudnak dolgozni. Számos alternatíva létezik a munkábaállításukra .Sajnos rengeteg pénzt dobnak ki fölöslegesen a segélyszerű "bérekre" Eközben a szakmával rendelkező emberek tömege is munkanélkülivé válik ,ami megtöri még a jász büszkeséget is , mert az megalázó. Úgyérzed magad,mint egy kóborkutya ,akit mindeki megdobál elüldöz ,lenéz ....

A helyieknek kell összefogni ,kihasználni az adottságokat .A vizeket halnak,medencének,sportnak. Az enyhe sziket vöröshagymának,mint Ladányon .

A búzát és kukoricát is lehet értékesíteni. Lehet vadat nevelni,lövetni stb. Tőke kell?

Van. Csak az értelmes felhasználást találjuk ki. Egyedül, önzőmódon, gyanakodva nem megy....

Beszélj a vályogházról,ahol születtél ! Engem nagyon is érdekel. A miénk is olyan volt. Tudtommal a csatornák rendbentartása lent tartotta a vizet így tudtak megmenekülni a nagyobb felázásoktól .

Mára visszavonulok.....

renaultos Creative Commons License 2006.05.28 0 0 245

Rassangházát nem hallottam, tudtommal Fügedhalomnak hívták.

Jásztelken él is egy pár Fügedi nevű.

 

 Jászvásárt (Jassi)is a jászok népesítették be ...

 

Egyszer egy Jassiban dolgozó (román) kollégámnak megmutattam az útlevelemben a születési helyemet és próbáltam neki a jászokról beszélni. Mondanom sem kell, hogy

nagyon nem értette és azt hitte, hogy azt bizonygatom, hogy már a Kárpátok vonalán túl is Magyarország volt. Azt sem tudta, hogy voltak jászok. Aztán témát is váltottunk.

Egyébként van olyan nézet is, hogy a török hódoltság idején az Alföld népessége

lényegében kihalt és - többek között - a jászok is csak a helységneveikben maradtak meg. Így volt vagy nem,  talán soha nem derül ki, mindenesetre nem lepődnék meg, ha kiderülne, hogy legalább annyira vagyok török, mint jász. A templomi nyilvántartás

ugyanis csak jóval későbbről maradt fenn.

 

Aki teheti most is elmegy .A jászság sajnos nem tudja eltartani a népességét ...

 

Sajnos egyetértek. Jásztelek lakossága 1916-ban 2867, 1962-ban 2590, ma

1600-1700 között lehet és hát az összetétele enyhén szólva nem jásztönbbségű. Tudtommal

most tervezik megszüntetni a felső tagozatot az általános iskolában, az alsó tagozat pedig gyakorlatilag 100%-ban roma. Nem tudom, más falvakra jellemző-e ez? A házak között még ma is sok olyan van, ami azon a  képen látható. Ezek egyébként a sima földre rakott vályogházak, nedvesek  és csak idő kérdése, hogy mikor dőlnek össze. (Egyébként  egy ilyenben láttam meg a napvilágot és a mai szemmel nézve már komikus, hogyan tartották a szüleim karban, bár akkor a világ legtermészetesebb dolgának tartottuk.  Nem volt szükség reality showra, majd egyszer leírom, ha érdekel Benneteket.)

 

És végül, ha már hosszabb ideje így látom le is írom, hogy szerintem sajnos

a jászság ma Magyarország egyik legelmaradottabb vidéke.  A földje nem nagyon jó,

szőlő-gyümülcs nem nagyon terem meg, kivéve a berényi szőlőket. "Hideg" és kemény a föld, csak a kapásoknak kedvez (búza, kukorica, cukorrépa). Ez meg nem nagy biznisz. Pl. mennyivel másként néz ki Soltvadkert környéke vagy Szeged környéke a szőlő meg a gyümölcsös miatt. Bácskában is jobb a föld, meg aztán ott vannak a svábok, akik azért szorgalmas és takarékos gazdálkodók. Észak-Magyarosrzágnak

a természeti adottságai sokkal jobbak, az Alföldön marad Békés meg a Nyírség, ami

a Jászsággal összehasonlítható. Szerintem Békéssel kb. egy szinten van, talán csak

a Nyírség az, ami elmaradottabb. A Dunántúlról meg ne is beszéljünk, mert az eleve

űbereli az Alföldet.

 

Na, én is abbahagyom, hátha nem is érdekel Benenteket. A probléma megoldását sajnos em tudom.

 

Előzmény: míre (244)
míre Creative Commons License 2006.05.28 0 0 244

Jásztelekhez még annyit , hogy a kis kápolna múzeális szentképét pár éve ellopták .

 

Jásztelken találták meg Magyarország legöregebb kutya csontvázát.

Jásztelken találták meg az eddig ismert ,legrégebbi ,víziéletmódot élő ember és az Ö lakóhelyének maradványait .

Nem semmi ez a Jásztelek (anno Miháltelke )

 

Persze általábanvéve a Jászok sem akárkik . Ha belegondolunk ,hogy Jászvásárt (Jassi)is a jászok népesítették be ,azonkívül a történelmi Magyarország területén már eredetileg is több helyen telepedtek le  ,nem csak a jelenlegi Jászság területén . Kis -Alföld ,Pilis környéke-lásd a neveket Jászfalu, Csobánk=pásztor, Jászhegy stb . Ezenkívül ott vannak a nevezetes kirajzások ,amikor új településeket hoznak létre pl. Fényszaru Jászszentlászlót,Kisér Kossuthfalvát(ma Ómoravica),Apáti Kisújszállást stb. Ezenkívül vannak még a névszerint nem jegyzett de jelentős elvándorlások a nagy történelmi fordulók idején .Sajnos lesznek is ilyenek . Aki teheti most is elmegy .A jászság sajnos nem tudja eltartani a népességét .Jászkisér pl évszázadokra visszamenőleg kb 5000 embert tud eltartani ,Jászteleknél ez a szám 3000 körül lehet . Vannak ingadozások , de a jelentős növekedést mindíg egy kirajzás követi . Jászberény ma fölszívja a helyi munkás "fölösleget", de a foglalkoztatottak közvetlenül ,vagy közvetve ,szinte egy üzemnek dolgoznak . A háztartási elektromos piacon bekövetkező bármilyen változás (akár a termelőkapacitás 100 km-en tulra helyezése) becsődölteti a Jászságot.

 

A jászoknak össze kell fogni ! Meg vannak erre a kezdeményezések -Jászkapitány választás , Különböző fesztíválok . -Szükség lenne ezek fölerősítésére hangsúlyozására . Pénz nélkül nem megy , tehát pénzt kell szerezni . Elsőként próbáljuk meg a régión belül tartani amink van . Másodszor hozzuk vissza amit elvittek , csábítsuk vissza a szellemileg felvértezett szakembereinket ,vállaljuk be a perzsa rokonságot (-úgy sem tudnánk letagadni ,elég ha csak egymás mellé tesszük egy jász parasztember és egy perzsa fellah portréját ....)

Itt van például '56 tragégiája . A "Jászsági Fölkelés " története agyon  hallgatott ,sok mással együtt persze ,de ez nagyon ,ui az utóbb" összeszedett "embereket 57 tavaszán a Szu-ba hurcolták és dolgoztatták halálra ( ...akadt azért túlélő ...)

 

No itt abbahagyom , mert a végén besokalok . Seretném , ha mások is bejönnének ebbe a topikba és erőssítenék ezzel is a Jász összetartozást . Nem baj ha nem értünk mindenben együtt ,az már nem is lenne a valóság tükre . Elég , ha csak a mi szűkebb világunk jobbítási szándékában jutunk közös nevezőre , az utak lehetnek különbözőek is , a vélemények pedig méginkább....

 

 

 

míre Creative Commons License 2006.05.27 0 0 243
A Család egyik része Jásztelki,mások különböző Jász falvakból jöttek . Jász vagyok.
Tiborcsik Creative Commons License 2006.05.26 0 0 242
Akkor a kóka törölve a jász szótárból. :(
Előzmény: renaultos (239)
renaultos Creative Commons License 2006.05.26 0 0 241

Ezek szerint már a Jászságban is legalább három neve volt az akácvirágnak.

 

A képről csak annyit , hogy azaz út ma már aszfaltozott ...

 

Te is Jásztelekről származol?

Előzmény: míre (240)
míre Creative Commons License 2006.05.25 0 0 240

Az akác virágját mi is ettük.Agacsinak hívtuk.Marha sokáig gondolkoztam mit jelent ez  és a végén rájöttem ,hogy az Achacia(a Fehér akác latin neve Robinia pseudo achacia ) szóból ered és azért olyan elterjedt ez az elnevezés a Jászságban , mert nálunk sok olasz(!) vendégmunkás dolgozott (lásd még digógödör,vagy személynévként Bella stb.) Ők készítették az első márgázó gödröket ,amit a nálunk oly gyakori szik javítására használtak.....

A képről csak annyit , hogy azaz út ma már aszfaltozott és a régi pusztai iskola irányába (Rassangháza) halad ,majd T szerűen kettéágazik  . A rövidebb ág jobbra a központi személygyűjtőhöz, a hosszabb Jászapátira vezet (jászapáti határában egyébként már betonozott és régebbi ,így kicsit rázós,de még így is sok helyen elfogádnák .)

renaultos Creative Commons License 2006.05.25 0 0 239
Nálunk nem kókának, hanem kukucskának hívták. De szerintem ez nem jász szó, mert máshol is hallottam.
Előzmény: Tiborcsik (237)
mouser Creative Commons License 2006.05.25 0 0 238
és tényleg.
Előzmény: Tiborcsik (237)
Tiborcsik Creative Commons License 2006.05.25 0 0 237
Nem, az a káka, és az nem jász szó.

A kóka az akácnak a virágja, amikor ehető, és nagyon finom, csak vigyázni kell, nehogy bogarat is lenyelj vele.
Előzmény: mouser (236)
mouser Creative Commons License 2006.05.25 0 0 236
várj, a kóka az nem az a barna bigyó, azon a vízinövényen, amit egyébként bambusznak hívnak?
Előzmény: Tiborcsik (235)
Tiborcsik Creative Commons License 2006.05.25 0 0 235

Kóka ügyben nincs komment?

 

Szabad a gazda? Mégsem jász szó?

Előzmény: Tiborcsik (230)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.23 0 0 234

Kösz, biztosan igy van. Hiába, a gyerekkor már régen volt, sokat nem járok arrafelé, lehet már hülyülök is egy kicsit.

Idén nyáron elmegyek Jásztelekre biztos.

Előzmény: renaultos (233)
renaultos Creative Commons License 2006.05.23 0 0 233

Bocs, de azt hiszem az emlékeid csalnak. Akkor érsz a kápolnához, ha a

képen látható útról balra fordulsz (mint ahogy Szepi a 209-ben leírta, a

kápolna egyébként a 206-on látható).  Viszont valóban az út mellett volt a

dohánypajta kb. úgy 40 éve :)  Ha az úton egyenesen továbbmész, jobbra-balra

tanyák vannak (vagy csak voltak?) és kijutsz a végtelen pusztába.

 

Előzmény: Törölt nick (232)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.22 0 0 232
Gondoltam, hogy észreveszed a táblát, tehát a föutra meröleges az utca. Nem tudom mit értesz a tanyákra kivezetö uton, de ha az uton tovább mész akkor a kinti kápolnához érsz. Valamikor volt egy dohánypajta is a falu utolso háza után az utcában.
Előzmény: renaultos (231)
renaultos Creative Commons License 2006.05.22 0 0 231

Azt hiszem a  tanyák felé vezető út.  A főútra merőleges,

tehát az elsőbbségadás tábla a főútnak szól.  Bingó?

Előzmény: Törölt nick (229)
Tiborcsik Creative Commons License 2006.05.22 0 0 230

Üdv!

Úgy tűnik a mucimag, az iporka, a burdió, meg a többi mellé találtam még egy echte jász szót, legalábbis nem ismerik sem Szolnokon, sem Pesten.

Kóka.

 

Tudjátok mit jelent? Emlékeztek még az ízére?

Törölt nick Creative Commons License 2006.05.21 0 0 229

Nem szepi vagyok, az utolso verzio az érvényes.

 

Szerited melyik utcárol van szo?

Előzmény: renaultos (228)
renaultos Creative Commons License 2006.05.21 0 0 228

Ok, időközben felismertem az utcát.

 

Egy kérdés: kormorán12345 = szepi, vagy még egy Svédországba

szakadt jászteleki jelentkezett be a topikba?

Előzmény: Törölt nick (223)
míre Creative Commons License 2006.05.15 0 0 227

Üdv mindenkinek!

Örömmel tölt el,hogy a jászoknak is van topikjuk ,így a világ minden részébe szakadt testvéreinkkel is találkozhatunk.Főként a Magyarországon maradottakkal , no és főként a Jászföldön élőkkel.

Magamról:Kiss-Csatári (máshol Csatári,Csatári Kiss stb) ivadék vagyok . Emelt fővel járok bárhol is vagyok ,bárhogy is néznek rám...

m..agnes Creative Commons License 2006.05.11 0 0 226

Köszönöm ezeket a képeket, meghatódtam amint nézetem, a gyerekoromat idézik.

Április végén otthon jártam Jászberényben, de az idő olyan kevés volt, a rokonok olyan kedvesek, a városra nem maradt idő. Üldögéltünk a napon egy ápolt kertben, nyíltak a virágok, beszélgettünk, jó volt.

Előzmény: renaultos (220)
renaultos Creative Commons License 2006.05.01 0 0 225

Jászberényben járva felfedeztem a Válik késes és köszörűs feliratot.

Ez régen is fogalom volt, úgy látszik megmaradt.

Előzmény: Tiborcsik (222)
renaultos Creative Commons License 2006.05.01 0 0 224

A küldött képeken nagyszüleim egykori utcája látszik

 

A Jászjákóhalma felé vezető útra gondolsz?

A te képeiden melyik része van a falunak?

Előzmény: Törölt nick (223)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.01 0 0 223

SZép kép a templomrol. A kanyar elég veszélyes volt még régen is, gondolom a mai forgalomnál mégrosszabb.

 

A viz nem volt nagy, még a gát alját sem éri el.

 

A küldött képeken nagyszüleim egykori utcája látszik a két sarki ház még a régi. Sajnos az ö házuk ´helyén már egy uj áll, de  melette lévö még a régi. Gyrekkori barátom lakott ott a szüleivel.

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: renaultos (219)
Tiborcsik Creative Commons License 2006.04.30 0 0 222
A jó hír a képeid egyikén, hogy a Pálinkás féle kereszt felújítva visszakerült eredeti helyére, a promenád tmplom felöli szélére.
Előzmény: renaultos (220)
mouser Creative Commons License 2006.04.29 0 0 221
és két hete is:

Előzmény: renaultos (220)
renaultos Creative Commons License 2006.04.29 0 0 220

Jászberény is nagyon szép volt...

 

 

 

 

 

renaultos Creative Commons License 2006.04.29 0 0 219

Már meg is jártam. nagyon jó volt az idő.

 

 

Előzmény: renaultos (218)
renaultos Creative Commons License 2006.04.11 0 0 218

Igen, vannak ott rokonaim és  töltök ott néhány

napot évente. Hamarosan megint menni fogok.

Előzmény: szepi (217)
szepi Creative Commons License 2006.04.10 0 0 217

Igen rokonom, anyai nagyanyám testvére volt.

Neked van kötödésed Jásztelekhez?

Előzmény: renaultos (215)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!