Keresés

Részletes keresés

remj Creative Commons License 2012.01.28 0 0 43705
gazo22 Creative Commons License 2012.01.25 0 0 43704

Kedves Remj Levelezőtársam!

 

Egy hosszú írásban válaszoltam, megköszönve, és egyben őszintén bevallva, hogy a dolog egyedül feledékenységemnek tudható be. Hogy az írás eltűnt - velem a számítógép sokszor méltatlanul viselkedik - talán nem is bánom. Egyébként minden rosszban van valami jó. Megtudtam, mi az a zoomify, és alaposan áttanulmányozhattam a térképet.

Az építménnyel kapcsolatban mindenképpen a múlt századfordulóra gondolok, mivel nem vasbetonból készült.

 

Köszönettel és barátsággal:

Gál Zoltán

Előzmény: remj (43703)
remj Creative Commons License 2012.01.23 0 0 43703

Kedves Zoli Bácsi!

 Közel egy éve, hogy együtt lelkendeztem Önnel a fórumon az egyik legrégebbi bajai

térképrészlet megtatálása örömén. Köszönet érte Kozma Róbertnek. A pirossal jelzett

utak jelölik az akkori városrendezés által kijelölt új utcákat. Jól kivehető a térképen az

egykori Piukovics (később:Puskás, ma bútorstúdió) ház sarkánál lévő híd, aminek okán

nevezték a mai Petőfi Sándor utcát. Kis-híd utcának. A részletekért érdemes a "zoomify"

lehetőséget használni. A térkép feltalálási helye az alábbi:

http://www.kepkonyvtar.hu/?docId=77929

 

mamicska Creative Commons License 2012.01.23 0 0 43702

Kedves Zoltán!

 

most volt alkalmam skype - on beolvasni apunak a róla szóló kedves soraidat - rendkívül meghatódott és nagyon köszöni:) Sok szeretettel gondol Rád és a zenekari évekre.

 

tegnap  hallottam egy másik véleményt a "gödörről" - az illető szerint a pártházzal lehetett összefüggésben. Valószínűleg a legvadabb Rákosi időkben építhették. Ezt nehezen tudom elképzelni, de állítja hogy megoldható volt és a felszínt sem kellett megbontani hozzá, az udvarra kitalicskázták a földet.

 

Kicsit vadnak találom ezt az ötletet, de semmi sem lehetetlen.

Előzmény: gazo22 (43694)
gazo22 Creative Commons License 2012.01.23 0 0 43701

Kedves Remj Levelezőtársam!

 

Az érdekes képről és térképről nem látom tisztán, hogy ugyanarról a helyszínről van-e szó. Felmerülhet, hogy a Kenderes hídja a mai Petőfi utcán volt, melyet neveztek annak idején Kishíd utcának is.

 

Megköszönném, ha valami közelebbit is megtudhatnék a dologról. A véletlen úgy hozta, hogy tegnap találkoztam Nagy András leányával. Szóba hoztam a dolgot, és azt is, hogy édesapja írásai között nem találtam a Tóth Kálmán téri műtárgyra utalást. Azt viszont tudom, hogy még sokkal később sem jelölték pontosan a föld alatti műtárgyakat.

 

Amint Kozma Robi írja, érdemes a levéltár bajai részlegében utána keresni. Én ez mellett a napilapokra gondoltam.

 

Köxzöntéssel:

Gál Zoltán

Előzmény: remj (43700)
remj Creative Commons License 2012.01.22 0 0 43700

Évszázadok rétegei

A helyszín 1793-ban. A kék szín a Kenderes patak egy kis híddal

gazo22 Creative Commons License 2012.01.22 0 0 43699

Kedves Levelezőtársaim!

 

Lehet, hogy ez a hozászólásom inkább az anyanyelvünkről szóló témába tartozna. Ha így van. elnézést kérek.

 

Tartalmi kérdésekbe nem szólnék bele. Azt hiszem, mindenkinek joga van azt írni, amit akar. Igyekszem a netikettbe sem belebotlani. Jól emlékszem, hogy milyen felháborodást váltott ki, amikor a Türr-emlékmű feliratát csupa nagy betűvel írtam. Ugyanis a kilátón úgy van írva, én pedig nem tudtam, hogy az a netikett szerint olyan, mint az ordítás.

 

Aminek nagyon örülök, és ami talán Kedves Levelezőtársaimnak fel sem tűnt. A Bajai régió bejegyzéseiből jó idő óta hiányzik a trágárság. (Bocsánat, nem hiányzik, csak nincs rajta.) Holott az internet bejegyzéseinek jó részében szinte kötelező obszcén, trágár kifejezések használata, egymás gyalázása, elmebeli állapotának kétségbe vonása. Ami az obszcén kifejezéseket illeti, azt olvastam, hogy bizonyos kielégülést eredményezhetnek.)

 

Tanúja voltam ugyanis, mikor egy kis biztosítónál két biztonsági őr - gondosan ügyelve, hogy a jelen levő hölgy ügyintézők jól hallják - tartalmas beszélgetést folytatott, felvonultatva a trágár kifejezések egész tárházát. (Amikor nemtetszésemnek kifejezést adtam - a hölgyek nem merték - se le nem lőttek, sem meg nem vertek, sőt abbahagyták a trágárkodást. Még az is kiderült, hogy ismerik az édesanyjuktól tanult magyar nyelvet is, amit általános iskolás korukig használtak.)

Előzmény: tt65 (43698)
tt65 Creative Commons License 2012.01.22 0 0 43698

végül is vihettek volna "Gyertek Bajára üdülni, pihenni, halészlét enni!" táblát is :-) , de igazából azt gondolom, ne itt  politizáljunk, arra van elég másik fórum is ...

Előzmény: Mwin (43697)
Mwin Creative Commons License 2012.01.22 0 0 43697

Lehet megnézni a képet:

 

http://m.blog.hu/va/vastagbor/image/2012/01/V%C3%A1g%C3%B3lap05.jpg

 

 

Aztán ki-ki döntse el, mennyire jó marketing ez Bajának.

 

 

 

 

 

 

 

rkozma Creative Commons License 2012.01.21 0 0 43696

T. Fórumtársak!

 

Érdeklődni lehetne Baja város levéltárában, amely most már itt helyben van, nem kell érte Kecskemétre menni. Ott hátha van ilyen jellegű iratanyag.

Az elérhetőség:

http://www.bacs-kiskun-leveltar.hu/index.php/hu/?option=com_content&view=article&catid=7&id=7

 

A fondjegyzék egy részlete:

http://www.bacs-kiskun-leveltar.hu/fond/01/00000001.html

 

 

Előzmény: gazo22 (43694)
remj Creative Commons License 2012.01.19 0 0 43695

Tisztelt Fórumozók!

Örömömre szolgál, hogy a Tóth Kálmán teret feltúrók segítségével

sikerült a helytörténészeket egy kicsit aktivizálni. Azonban a rejtély

nem oldódott meg. Viszont a valami végérvényesen eltűnt. Aki még

érez egy csekély késztetést, azzal néhány gondolatomat szeretném

ezúton megosztani. Amikor az építmény nyugati sarkát megbontották

és a henger falait mélyebben kiásták, akkor azt lehett látni, hogy az

építmény felső harmadában átmegy rajta úgy egy cca.:350-es ac víz-

nyomócső úgy, hogy a csőnek nem volt leágazása az üreg felé, de a

be és kimenetnél körbe volt betonozva. Gondolom a vizet vezető

szakemberek is meglepődtek a föld alatti találmányukon és gon-

dolhattak valamire. De valószinünek tartom, hogy már akkor is

a határidő volt a fontos, és ad acta tették az ügyet.  A víztározó

mellett érv lehetne, ha a síknak tünő padozaton találtak volna

egy zsompot (mélyedést) ahol a teljes leürítést eszközölni lehetett

volna. Ez már nem fog kiderülni. Az már csak a fantáziát megmoz-

gató opció, hogy az építmény keleti falához legközelebb egy olyan

épület van, amelyben a pártház megépítéséig lakozott a város

„szive, lelke és esze” és fegyveres munkásőr állt a kapujában.

gazo22 Creative Commons License 2012.01.19 0 0 43694

Kedves Erzsébet!

 

Fefigyeltem a vízvezeték kérdésére. Kevesen tudják, hogy a vízhálózat Baján csak a 70-es években készült. Érdekes, hogy ez a késlekedés a zeneiskolának nagy hasznára vált. Ugyanis a vizet egy, a pincében elhelyezett hidrofor szolgáltatta, ami hetente elromlott. Édesapám négy szakmával bíró ezermester volt, valamit örököltem. Így hát minden héten megjavítottam a hidrofort, -  a régi zeneiskolában, ahova Te is jártál -, amiból Biczók Sándor kivaló gazdasági felügyelő levonta azt a következtetést rólam, hogy "ez a fiatal ember nem ülve meszeli az eget". Hangszereket is tudtam javítani, sok pénzt megtakarítottam az iskolának. Jóindulatából a megtakarítást nem vontak el, hanem hangszerbeszerzésre fordíthattam. Pl. száznál több hegedűje, 40 csellója, nagyon sok fúvós hangszere lett az iskolának.

 

Szerényen elhallgattad, hogy édesapád Baja köztiszteletnek örvendő díszpolgára, akinek köszönhető, hogy a TBC, ez a rettenetes kór megszűnt. Kiválóan hegedült, a Vízügyi kamarzenekar meghatározó tagjaként nagyszerű muzsikus társam. Utolsó hangszerjavító ténykedésem - erre büszke vagyok - az ő hegedűvonójának megszőrözése volt.

 

Szeretettel köszöntelek:

G. Zoltán

Előzmény: mamicska (43693)
mamicska Creative Commons License 2012.01.18 0 0 43693

Kedves Zoltán!

 

köszönöm a válaszodat és remélem, hogy  "jobb szemű" kollégáid érdeklődéssel fordulnak a téma felé.

Tegnap az interneten található - bunkerekkel foglalkozó - honlapok közül tetemes mennyiséget átnéztem, nagyon jó térképekkel együtt. Sajnos eredménytelenül.

 

A rendházhoz fűződően: bizonytalan emlékeim szerint onnan jutott el hozzánk először a vezetékes ivóvíz.

 

A "szemjavításhoz" minden jót kívánok!!

 

Üdvözöllek:

Erzsébet.

Előzmény: gazo22 (43692)
gazo22 Creative Commons License 2012.01.18 0 0 43692

Kedves Erzsébet!

 

Édesapja nagyon kicsi lehetett vagy talán még a születése előtt készült ez a műtárgy. Nagy András bácsi - most nem keresem, de mintha 1923-ban került volna Bajára -, írásában (Rapcsányi monográfiában: Bajai séta) nem említi, de a róla szóló emlékkönyvben sem szerepel. Én is rögtön reá gondoltam, és megnéztem. Marad tehát az újságok átnézése. Fúrja oldalamat, meg is tenném, de olyan időigényes, ráadásul a könyvtár mikrofilm leolvasóját nem nagyon látom, hogy egyelőre, szemeim megjavítása előtt, nem merek belefogni. De úgy érzem, hogy fiatalabb és jobb szemű helytörténész kollegáim megteszik. Ha jómagam tudtam volna a létezéséről, Keve atyát kérdeztem volna meg. Ő is nagyon sokat tudott Bajáról, és a műtárgy majdnem a rendháza előtt van.

 

Kézcsókkal:

Gál Zoltán

Előzmény: mamicska (43691)
mamicska Creative Commons License 2012.01.17 0 0 43691

megkérdeztem az apámat - nem mérnök és nem helytörténész, de 91 éves:) _ emlékezete szerint ő soha nem látta ezt a "valamit".

Ha drága Nagy András még élne, ő biztos tudná.

Előzmény: remj (43686)
gazo22 Creative Commons License 2012.01.17 0 0 43690

Kedves Levelezőtársam!

 

Nagyon szépen köszönöm az "ordító" kikeresését.  Nem jól emlékeztem, igaz, hogy Az egy boldog embert vagy négy évtizeddel ezelőtt olvastam utoljára. (Előtte többször is.) Így hát a bejegyzésmre is érvényes, hogy "nem azok, nem ott" stb.

 

Köszönettel és üdvözlettel:

Gál Zoltán

Előzmény: farkzoli (43689)
farkzoli Creative Commons License 2012.01.17 0 0 43689
Előzmény: gazo22 (43688)
gazo22 Creative Commons License 2012.01.17 0 0 43688

Kedves Levelezőtársaim!

 

Csak most vettem észre, hogy az érdekes képződménnyel kapcsolatban van egy tv-bejátszás. A nyitott kapu döngetése mellett érvényes maradt, hogy a régi újságokban lehetne megnézni, hogy mi lehet. Repertóriumok nem készültek, úgyhogy meglehetősen nagy munka. Persze előfordulhat, hogy valaki éppen azzal az évfolyammal kezdi a keresgélést. Velem is előfordult, hogy egy könyvben éppen a 154. oldalt nyitottam ki, és ráleltem az egyetlen sajtóhibára.

 

Egyébként van egy anekdota Széchenyivel kapcsolatban. Mutattak neki egy könyvet, melyben - úgy mondták - egyetlen sajtóhiba sincsen. Széchenyi rámutatott a címlapra, melyen ez állt: "ordította Döbrentei Gábor" (A "fordította" helyett .) Az irodalom szempontjából jelentős könyvről van szó, de most nem keresgélem, hogy mi volt a címe.

 

Tisztelettel:

Gál Zoltán

Előzmény: gazo22 (43687)
gazo22 Creative Commons License 2012.01.17 0 0 43687

Kedves Remi Levelezőtársam!

 

Hogy mi lehet ez a képződmény, bizony fel van adva a lecke. Én magam is álmélkodtam rajta, le is fényképeztem. Kis unokámmal lévén túl közel nem mentem, mert a daru közelébe menni lelkiismeretlenség lett volna. Joggal korholtak volna meg az ott dolgozók.

 

Szerintem a mérnöki iratok között kellene megnézni. Mégegy lehetőség van. Oldalanként átlapozni a múlt század eleji újságokat. Ez akkora létesítmény, hogy biztosan írtak róla. Szerintem valami víztározónak készülhetett. Akkor vízvezeték nem volt még, tűzoltók viszont már voltak. De ez nem több részemről, mint találgatás.

 

Köszöntéssel:

Gál Zoltán

Előzmény: remj (43686)
remj Creative Commons License 2012.01.15 0 0 43686

Hej!..hej!..Helytörténészek! (esetleg építészek)

Kérlek szólaljatok meg! Ki és minek és hogyan készítette ezt az izét a város közepibe, "fű

alatt", hogy nyoma nem maradt a várostörténetben. Ha az 1920-as évek végén épűlt, ak- kor hogyan lehetett ekkora monolt betont megönteni úgy, hogy összekössön vas nélkül?

http://www.youtube.com/watch?v=tUbsxKgaj0w

farkzoli Creative Commons License 2012.01.03 0 0 43685

Figyeljetek és szóljatok másoknak is. Egy újabb gennyes banda lépett országos akcióba, jópáran megszívhatják...

 

Egy újabb fizetős telefonkönyv

Új év, új hivatalosnak tűnő telefonkönyv. Ezúttal 34 ezer forintot számláznak utólag a benne megjelenteknek: A Telefonkönyv Magyarország kft. elkezdte küldözgetni a cégeknek a 34000 ft-os "számlát" a telefonkönyvben való megjelenésről. A számla formátuma[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Oxana Creative Commons License 2011.12.31 0 0 43684

mamicska Creative Commons License 2011.12.31 0 0 43683

az erre vetődőknek:

 

Boldogabb és szerencsésebb új évet, jó egészséget kívánok!

 

mamicska Creative Commons License 2011.12.31 0 0 43682

Nagyon szép! (Szólok is apunak, hogy vegyen egyet nekem is)

 

Köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmemet!

 

 

Előzmény: Mwin (43679)
tt65 Creative Commons License 2011.12.27 0 0 43681

remek. feltettem a facebook oldalamra is!

Előzmény: Mwin (43679)
gazo2 Creative Commons License 2011.12.27 0 0 43680

Kedves Levelezőtársaim!

 

Merk Zsuzsa és Kelemen Zsuzsa könyve igazi telitalálat. Olyan olvasmányos mese, mely gyermeknek, felnőttnek egyaránt szól. Csak azt tudjuk szeretni, amit ismerünk. E könyv által megismerjük és megszeretjük Baját. Nem csak nekünk, bajaiaknak szól, hanem angolul vagy németül beszélő vendégeinknek is. Külön említeni kell a kitűnően válogatott és szép képeket, és a a kiadó, Csility Tamás mesésen szép borítóját.

 

Tisztelettel:

Gál Zoltán

Előzmény: Mwin (43679)
Mwin Creative Commons License 2011.12.26 0 0 43679

Szia mamics, és minden bajai, Baját szerető topiclakó..

Ezt a könyvet hozta nekem a Kisjézuska, itt Baján, megosztom veletek, hátha, nektek is tetszene:

 

http://www.creatum.hu/mese-baja-konyv/

 

Előzmény: mamicska (43678)
mamicska Creative Commons License 2011.12.26 0 0 43678

Te voltál? :)

 

nagyon köszönöm és további kellemes ünnepeket kívánok az egész családnak!

Előzmény: jkovacs1 (43677)
jkovacs1 Creative Commons License 2011.12.24 0 0 43677

:-))

Előzmény: mamicska (43676)
mamicska Creative Commons License 2011.12.24 0 0 43676

Békés és boldog ünnepeket kívánok a BAJAIAKNAK, bárhol is legyenek a világban!

 

természetesen Baja város szerelmeseinek is:)

 

 

( és itt kívánok Józsinak is minden jót, akitől SMS-t kaptam, de nem tudom, hogy melyikük a sok közül:))

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!