Keresés

Részletes keresés

muallim Creative Commons License 2006.06.07 0 0 133

"Ahogy növeljük a foton energiáját, csökken az időbeli határozatlanság"

 

Ez így nem igaz, mert a határozatlansági összefüggés a különböző fizikai mennyiségek ( nem felcserélhető operátorok ) egyidejű mérési pontosságának alsó határáról szól.

 

 

Előzmény: 428134 (130)
elemes Creative Commons License 2006.06.07 0 0 132
ezt a dilemmát Vaskalap úgy oldotta fel, hogy szerinte nincs is foton.
Előzmény: 428134 (121)
428134 Creative Commons License 2006.06.07 0 0 131

"hogy az esemény az időben két irányban történhet"

 

Ez így hiányos. Egy esemény nem történhet két időirányban. Kettő talán. De kettő max két időirányban.

Több esemény TALÁN több időirányban...de

 

Számunkra egy időirány létezik, és a Lorentz transzformáció is olyan hogy a végtelenségig adhatsz a rendszernek +0.9c sebességet, soha nem fordulnak meg az események kezdő és végpontjai, nem fordul meg az ok-okozat. Maximum összeérnek. Akár a szemem és egy galaxis fotoncsere eseménye is MAJDNEM egy téridő koordinátába kerülhet, ha kellően nagy sebességet választunk, és a sebességünk térbeli iránya egyezik a foton irányával.

Előzmény: Gézoo (128)
428134 Creative Commons License 2006.06.07 0 0 130

Ha csak a résektől függene csak az interferenciakép, akkor megintcsak nem számítana a foton energiája.

De számít!

 

A megoldást (ha van) ezek mutatják meg:

 

a kibocsájtott foton:

f=(E2-E1)/h   = ΔE/h        fekvencia

t=1/f   

ezekből:

ΔE=h/Δt

 

és a Heisenberg:

ΔEΔt ≥ h

 

Ahogy növeljük a foton energiáját, csökken az időbeli határozatlanság.

De ha a modellemnél maradunk és nem rezeg a foton, akkor ez hogy lehetséges?

 

"időbeli határozatlanság" és ez mire vonatkozik?

 

Előzmény: muallim (122)
428134 Creative Commons License 2006.06.07 0 0 129

"Lehetséges-e interferencia a foton rezgése nélkül?"

 

Van egy buktató abban amit leírtam. Ha úgy lenne, akkor csak az ernyő anyagától függne az interferenciakép.

Kérdés.

Ha változik a foton energiája, ez hogyan változtathatja meg az interferenciaképet, ha továbbra is kitartunk amellett, hogy maga a foton nem rezeg.

 

Ha nincs megoldás erre , akkor fel kell tételeznem (sajnos) hogy mégiscsak rezeg a foton.

Előzmény: 428134 (121)
Gézoo Creative Commons License 2006.06.07 0 0 128

Szia!

 

  Ez megfogalmazás vagy felfogás kérédse. Ha az esemény folyamáról beszélünk,

akkor vele párhuzamosan az esemény idejének folyamát is értjük.

  Így ha elfogadjuk, hogy az esemény az időben két irányban történhet,

akkor ezzel azt is elfogadtuk (külön tíltás hiányában), hogy végtelen

sok irányban is..

  

Előzmény: 428134 (113)
muallim Creative Commons License 2006.06.07 0 0 127
A fotonok ahogy a gravitáló tömegek által meghatározott geodetikus vonalak mentén közlekednek, úgy kicsiben is a rések ( anyaga ) által meghatározott hullámtér "szabad" útvonalain.
Előzmény: mmormota (126)
mmormota Creative Commons License 2006.06.07 0 0 126

Persze, így is el lehet képzelni. De a válasz nem teljes, hiszen feltehető a kézenfekvő kérdés: mi köze a fotonnak, részecskének, miegyébnek ahhoz, hogy milyen hullámteret tulajdonítunk mi a réseknek?  :-)

 

 

Előzmény: muallim (122)
muallim Creative Commons License 2006.06.06 0 0 125
Ilyen meggondolásból nem kell a fotonokat csodálatos tulajdonságokkal felruházni, hogyidőben visszafelé..., részecske-hullámtermészet... stb.
Előzmény: muallim (123)
muallim Creative Commons License 2006.06.06 0 0 124
Egy foton szerintem nem mehet át az egyik és a másik résen is és meglepő módon "önmagával interferál", hanem a rések által kialakított hullámtérben ( Galton-deszka ) "kacsázik". Nem a fotonnak van valószínűségi amplitudója hanem a két-rés vagy rács alakít ki egy hullámteret.
Előzmény: muallim (123)
muallim Creative Commons License 2006.06.06 0 0 123
Van olyan kisérlet is, amely két rés esetén a rések előtt is interferenciát mutat ki, pedig a fotonok még át sem mentek a réseken.
Előzmény: muallim (122)
muallim Creative Commons License 2006.06.06 0 0 122

Szerintem a rések alakítják ki - mint már korábban is állítottam - az interferenciaképet, a foton meg csak a legvalószínübb helyekre megy.

Azért van az, hogy a többi anyagi részecske is " hullámszerű " viselkedést mutat, amikor átmegy a résen. Ha elveszem a rést a hullámképet is elveszem, tehát hiába van foton nem történik diffrakció. A rés vagy a rács geometriája határozza meg a hullámteret, mintha ők lennének az interferáló források.

Előzmény: 428134 (121)
428134 Creative Commons License 2006.06.06 0 0 121

Lehetséges-e interferencia a foton rezgése nélkül?

 

Első amit észrevettem, hogy NEM azonos időpontban érkezik egy adott helyre a két résről érkező virtuális foton. Egyértelműen emiatt nem közvetlenül önmagával (virtuális párjával) interferál a foton.

 

Felvetődik a kérdés, akkor mivel és hogyan?

 

Ha csak annyit biztos, hogy egy adott helyre más-más időeltéréssel érkeznek a virtuális fotonok, akkor ott az elektron atom körüli mozgásának fázisa lesz a kulcs.

A virtuális fotonoknak úgy kell elérniük az elektront, hogy az mindig ugyan abban a fázisban legyen. Ekkor nem akadályozzák 'egymást' a virtuális fotonok, és az atom elektronja nagyobb valószínűséggel nyeli el valamelyiket.

 

 

428134 Creative Commons License 2006.06.06 0 0 120

Hogy interferál  a foton virtuális önmagávan?

Igen ez az én kérdésem is.

 

Ehhez talán tudni kelle, hogy rezeg. Mivel nincs birtokomban ez irányú információ, egyenlőre induljunk ki abból, hogy nem rezeg.

Ekkor egyetlen megoldás van, fel kell tételezni, hogy a virtuális foton is valamilyen nyomot hagy annak az atomnak az elektronján, amely nem tudta elnyelni, és visszafordulásra késztette az időben.

 

"mégis egyszerre eltűnnek" . Következetesen újra kijelentem, ez tévedés. Gondold át újra. Nem egyszerre tünnek el. Sőt, nem is tünnek el, csak egy tünik el, amelyik leadja az energiáját.

A többi elmegy a fordulópontjáig, majd vissza a kibocsájtás helyére. Akár évmilliókig is tarthat egyes virtuális foton útja még akkor is, ha a szobámban végeztem a kisérletet, és ott is nyelődött el a foton. (de nyitva volt az ablakom :) )

 

"Ennyit is érsz vele."  Szerintem tisztán logikai úton, ha a modell helyes, megtudhatunk a fotonról új dolgokat. De az út hosszú...

 

"Útvonala, pályája nincs a fotonnak, "

Igy igaz, én a virtuális fotonok útvonaláról beszéltem. Elnézést ha nem.

 

"hiszen az univerzumban ezek szerint és a QED szerint bárhol megtalálhatod.""

Igy van.

 

 

Előzmény: muallim (119)
muallim Creative Commons License 2006.06.06 0 0 119

A fotont csak külső rendszerből figyelhetsz meg . S mihelyt megfigyeled egy másik fotonnal, elektronnal ütköztetve sosem nyomot hagynak a ködkamrában, emulzióban ezért csak közvetetten lehet megfigyelni.

"interferencia szinten számít" = holografikusan

"A különböző utakon interferálhat önmagával" a virtuális önmagával ?

"Elmehetett akár a legtávolabbi galaxisig " igen de ez 15 milliárd évet venne igénybe és nem valószínű hogy közben nem kapott "benyomásokat".

Én csak a klónozott fotonokról beszélek, amelyek potenciálisan egyidőben létezhetnek csak de "ezer" helyen az univerzumban és mégis egyszerre eltűnnek, ha közülük bármelyik interakcióba lép, és így ugyan "egy fotonról van szó", de ezt te nem tudhatod meg soha ! Ennyit is érsz vele.

Útvonala, pályája nincs a fotonnak, hiszen az univerzumban ezek szerint és a QED szerint bárhol megtalálhatod.

 

Előzmény: 428134 (117)
428134 Creative Commons License 2006.06.06 0 0 118

"összes foton egyszerre szűnne meg"

 

Közben eszembe jutott, hogy ezt úgy is gondolhattad, hogy ha beteszünk a forrás és az ernyő közé egy detektort, akkor az összes virtuális foton AKKOR megszünne létezni. Nagy tévedés!

 

Már mondtam, közben akár elmehet a Holdig vagy egy másik galaxisig. Az pedig rengeteg idő! 

 

A virtuális fotonok a kisérlet befejezése után is útonlesznek! Akár évmilliárdokig.

Lényegtelenek, mert tudjuk, hogy nem fogják ez energiájukat leadni.

Előzmény: muallim (114)
428134 Creative Commons License 2006.06.06 0 0 117

Igen, egy foton ismerheti az egész univerzumot. Ezt tiltja valami? Meg aztán ez nem igazán ismeret, inkább interferencia szinten számít. A különböző utakon interferálhat önmagával.

Elmehetett akár a legtávolabbi galaxisig is, ez senkit nem zavar, hiszen nem változtatott ott meg semmit.

 

Nem virtuálissá válik, hanem mindaddig virtuális, ameddig nem detektáljuk, vagy le nem adja az energiáját. Addig megfordulhat az időben.

 

"mertha ütköznie kell, akkor már nem tud az időben visszafelé menni."

A mondat második fele igaz.Erről beszélek.

 

 

"összes foton"

Na ezek miatt a fogalomzavarok miatt nehéz erről tárgyalni. Mertugye azt mondod, hogy "az összes foton egyszerre szűnne meg". De hát ez csak egy foton!

  Értem én, hogy egy időben 'elvileg' sok van, hiszen én is így gondolok rá, de ugyanakkor tudom hogy ez csak EGY foton.

Mondom, felejtsd el hogy egyszerre te mennyi fotonnak látod. Ezek csak virtuális fotonok. Mint mondottam, fizikailag ráadásul mindig csak egyet tudnál detektálni.

 

Nem egyszerre tünnek el. Ne egyszerre nézt a képet. Az csak a látszat a mi világunkból. Kövesd nyomon az egyszem fotont a 'sajátidejében' ahol az adott pillanatban

csak ő az eredeti, a többi amelyekkel interferál csak másolatok.Ekkor látni fogod, hogy egy világvonallal összeköthető az egész útvonala, és csak egy kezdete van és egy végpontja.

Tudom hogy a fotonnak nem igazán van sajátideje, azért is tettem idézőjelbe.

Előzmény: muallim (114)
muallim Creative Commons License 2006.06.06 0 0 116
Akkor a Compton-effektus hogyan zajlik le ?
Előzmény: iszugyi (108)
muallim Creative Commons License 2006.06.06 0 0 115
Előbb az n dimenziós Riemann tereket kellene megértenem, hogy hozzá szóljak !
Előzmény: Gézoo (107)
muallim Creative Commons License 2006.06.06 0 0 114

Erre azt is mondhatnám, hogy egyetlen foton ismeri az egész univerzumot.

Persze azt, hogy mikor válik virtuálissá még nem mondtad meg, mertha ütköznie kell, akkor már nem tud az időben visszafelé menni.

Egyébként akkor egy foton egyidőben akárhány helyen lehet, ha csak időbeli rezgést végez. Ha pedig az X helyen egy tükörbe csapódna, akkor az összes foton egyszerre szűnne meg, ami az információ végtelen sebességű terjedését jelentené, amit kizártál az elején.

Előzmény: 428134 (106)
428134 Creative Commons License 2006.06.06 0 0 113
Az idő nem terjed sehova...
Előzmény: Gézoo (111)
mmormota Creative Commons License 2006.06.06 0 0 112
Az, hogy segít vagy sem, akkor derül ki, ha megpróbálsz QED feladatokat megoldani. Tedd azt, és kiderül.
Előzmény: Gézoo (111)
Gézoo Creative Commons License 2006.06.06 0 0 111

   Abban a modelben, ahol az idő előre és hátrafelé terjedhet,

és nem zárták ki (!!!) az oldalra terjedését,

ott végtelen számú oldal lehetséges!

 

    Ha ez nem segít végig gondolni akkor semmi sem segít...

Előzmény: mmormota (110)
mmormota Creative Commons License 2006.06.06 0 0 110
Így minden egyes foton nem csak előre és hátra lenne egyidejű, de még(!)

az erre "merőleges" többi idősík felé is ????

   Ilyen módon akár végtelen számú idősíkon egyszerre...

 

Interpretációknak annyiban van értelmük, amennyiben segítenek abban, hogy egy működő matematikai modellben segítsék az intuíciót.

 

Fenti költői mondatok modell nélkül ábrándos szóvirágok fizikai kapcsolat nélkül.

Előzmény: Gézoo (107)
PelikánJózsef Creative Commons License 2006.06.06 0 0 109

Mindjárt elkapom a macskát és a sajtreszelőt, megnézem, hogy átinterferál-e. Esetleg előtte lefagyasztom...

 

Azt hallotam, hogy az olasz konyha használ macskát is, de nem tudtam, hogy pizzára reszelik.

Előzmény: Törölt nick (75)
iszugyi Creative Commons License 2006.06.06 0 0 108
428134: ".. ameddig el nem nyelődik az az egyetlen foton."

Egyetlen egy foton nem tud elnyelödni, mert fotonok nem léteznek"
Előzmény: 428134 (106)
Gézoo Creative Commons License 2006.06.06 0 0 107

Sziasztok!

 

  Érdekes ez a téma: Van egy duplán feltételes feltételezés, és ebből következő

lehetőségek feszegetése..

 

  Akkor íme még egy lehetőség:  Mi van akkor, hogy a foton az maga az

idődimenziók közötti kapcsolat.

   Így minden egyes foton nem csak előre és hátra lenne egyidejű, de még(!)

az erre "merőleges" többi idősík felé is ????

   Ilyen módon akár végtelen számú idősíkon egyszerre...

 

 

428134 Creative Commons License 2006.06.06 0 0 106

Az időbeli visszafordulás csak addig lehetséges, ameddig el nem nyelődik az az egyetlen foton. Te nem tudod közben a virtuális fotont sehogy detektálni...Nem látod az időbeli visszafelehaladást, csak következtetni tudsz abból rá, hogy a fotonnak hullámfüggvénye van, ismeri az egész kisérleti berendezést. És itt érthetővé válik hogy miért is. És kizárólag c-vel haladva térképezte fel a foton a berendezést.

Ez a nagyszerű szerintem ebben a gondolatban, nincs távolhatás. Nincs lokalitássértés. Mégis Úgy működik minden, ahogy a QM szerint is.

Előzmény: muallim (103)
iszugyi Creative Commons License 2006.06.06 0 0 105
Jó maradjunk annál, de definiáld tisztán meg!
Előzmény: 428134 (102)
428134 Creative Commons License 2006.06.06 0 0 104
De épp az a lényeg, hogy nem tudod ott 'regisztrálni'... mert akkor már nem fordulhat vissza
Előzmény: muallim (103)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!