"Az órafelelős azt is elárulta, hogy a közel ezeréves kastélyban van egy különleges időzóna, ahol az órák öt percet sietnek. Ez pedig a konyhai szakasz, és azért mutatnak többet az órák, hogy a személyzet még véletlenül se késsen el az étkek felszolgálásával."
Igy viszont kockaztatjak azt, hogy kihul az etel mire az oregasszonyhoz er.
A Tisztelt Fórumtársak közül tud-e valaki megbízható mestert Szolnok közelében, aki öröklött 80-100 éves mechanikus zsebóráimat szervizelni tudná, és nem kell hozzá bankkölcsön?
Sziasztok, újból lenyűgözött a Christopher Ward. Vettem egy kistestvért (fekete) a nagytesó mellé (fehér) és hihetetlenül jó a kidolgozása ennek is. A számlap a mutatók a tok...
Először is nagyon köszi, hogy beraktad ezt a videós linket. 37 percben végig elképesztő és számomra eddig elképzelhetetlen, soha nem látott türelem, precizitás és kitartás. Fantasztikus srác ez Kikuno. És ami ugyan nem látszik, csak belegondolok, hogy ezt az órát meg is kellett tervezni. Hihetetlen.
De, pontosan ugyanolyan jó lenne. Olyannyira, hogy használják is a színtelen változatot is, óra csapágykőként is. Az ok, ami miatt inkább a színes változatokat favorizálják, igen prózai: sokkal szebbek, mutatósabbak, és a mesterséges korund gyártásánál a szennyezők bevitele annyira minimális többlet-költséggel jár, hogy ez valójában meg sem jelenik a késztermékek árában. Jóval kevésbé elterjedten, de a kék zafír változatot is szokás csapágykőnek használni (van ilyen werk a gyűjteményemben is: http://www.mvltrade.hu/Werk150a.jpg) - de tényleg elég egyértelműen a piros rubin kivitel mutat a legjobban.
A színtelen zafír változatot a legelterjedtebben fedőköveknél használják egyébként - mert így tisztán látható, mi van a csapágyban, mennyire szennyezett, stb... - miközben a lyukaskő rendes piros rubin változat, és így nagyjából ugyanolyan jól mutat.
A mesterséges rubin/zafír gyártásnál vajon miért vacakolnak a kölönböző fém szennyezőkkel? A tiszta aluminium-oxid kristály (korund) nem lenne ugyanolyan jó?
Sziasztok. Van egy zodiac deep reef diver karórám,elszakadt a kaucsuk szijamon a bujtatóm.Lehet valahol csak bújtatót venni v csak szijjal együtt? köszi
> A 40-50 éves polírozatlan, használt Rolexek, Omegák érnek a legtöbbet egy gyűjtő szemében. Ezen órák tulajdonosainak örökösei már nem biztos, hogy díjazzák ezt.
Lehetséges. De ne felejtsük el, hogy az ilyen óráknak jelzésértéke van: "Nem újgazdag vagyok, az én családomnak már régóta van mit a tejbe aprítania."
Hasonlóképpen a csili-vili, túlcicomázott, kövekkel csurig kirakott óráknak is van jelentése, amiről a tulajdonosnak többnyire fogalma sincs: "Pénzem lett de izlést, kultúrát nem adtak hozzá." Tipikus tulajdonos pl a drogdíler, fekete sportoló, meg hasonló. Innen is ered a szó amit ezekre az órákra/ékszerekre használni szoktak, "ghetto fabulous".
Tömeggyártott mesterséges rubin (zafír) kövek, filléresek, nagy tételben forintos nagyságrendű érték egy-egy kő. Ettől egyébként még kémiai összetételüket tekintve valódi rubinnak/zafírnak minősülnek, és a minőségük jellemzően jobb is a természetes köveknél (zárvány-szennyeződés mentesek, pontosra megmunkáltak).
A 40-50 éves polírozatlan, használt Rolexek, Omegák érnek a legtöbbet egy gyűjtő szemében. Ezen órák tulajdonosainak örökösei már nem biztos, hogy díjazzák ezt.
Mértem úgy is, természetesen, csak szemléltetni szerettem volna, hogy mi várható el egy átlagos - mindennapi hordásnál.
Amúgy van még pár nem COSC-os órám (7750-el, 2824-el, SW300-al....)
A többségük bőven a heti 30 mp alatt vannak és +ba.
Ha mínuszba lenne, akkor lassan szerviz és beállítás.
Pl. egy Breil (igen BREIL nem Breitling :) ) automata 2824-es órám 10 éves. Nemrég járt élete másod szervizén. Nem kellett beszabályozni. COSC pontosságot hoz havi kb. +30 mp.
Azt nem tudom milyen grade van benne, de nagyon jól viselkedik.
Ez igazándiból úgy lenne izgalmas, ha napi szinten mérnél, és akkor látnánk az esetleges ingadozásokat is. Én például amikor a Kopár-féle hajóúthoz újítottam fel rendes, "valódi" hajókronométereket, akkor három ilyen jószágnál (anno már egyszer linkeltem ezt) ezeket mértem:
A nagy beszakadásoknál újraszabályozás volt, ilyenkor állítottam az órákon és értelemszerűen "kinullázva" a mérést zéró eltéréssel indítottam el őket (DCF időalaphoz mérve folyamatosan.
Azért látszik szépen, hogy bár igazi - és rendbe hozott, frissen szervizelt, már használt, itt-ott picit kopott, de alapvetően jó állapotú valódi precíziós hajókronométerekről van szó - amik pontosságát azért egy karórának eleve nincs esélye sem megközelíteni - és nyugalomban, zárt-temperált szobában kerültek mérésre, mégis, a legjobban teljesítő (ez lett végül felhasználva) angol hajókronó (a piros vonal) is egy idő után elkerülhetetlenül "elindult" mindig valemerre. Pedig még három hetes szakaszt is tudott produkálni, amikor a leolvashatóságon belüli, tehát simán másodperces nagyságrendű eltérésen belül járt folyamatosan - de aztán változott kicsit a hőmérséklet, megmoccantak kicsit kenések csapágyakban, és elkezdett sietni - no persze ötven nap alatt összehozott +15mp-et, nagyon nem egy világvége - de az a helyzet, hogy ezek ennyit tudnak, új korukban is ennyit tudtak, minden kikötésnél igazították is a kronométereket - ugyanakkor ez a pontosság már bőven elégséges volt a navigációhoz (1mp eltérés az egyenlítőnél elvileg 460m eltérés, kisebb szélességen értelemszerűen kevesebb, vagy jóval kevesebb, és mind a tengeri, mind a légi távolsági navigációnál végül is az az elvárás, hogy a célhoz, vagy egy tájékozódási ponthoz, észlelési/látó-távolságon belülre tudjanak kerülni, valójában egyébként az óra és főleg a szextáns leolvashatósága pár km-nél nagyobb pontosságú helymeghatározást amúgy sem tesz lehetővé).