Keresés

Részletes keresés

Patreides Creative Commons License 2021.12.29 0 0 3538

"A lényeg a lényeg: egy szuperszámítógép nem sokat fog segíteni a telepesek túlélésében, ha azt ész nélkül akarják használni."

 

.

Egyáltalán nem ilyenre gondolok.

Mondom, szuperfejlett számítógépek, mobil egységekkel, energiatelepekkel, gyártóüzemekkel...

A mestersége intelligencia és a gépi tanlás korában ez már most is megvalósítható lenne.

Bekövetkezik valami katasztrófa, az emberek visszasüllyednek egy sokkal korábbi kor technikai szintjére, és akkor megjelenik valami külső telephelyről a GÉP, és felajánlja a segítségét, a tudását.

Az kevés, hogy létrehoznak "tudástárakat" hegyek gyomrában, hiszen hiába lesz meg ott egy processzor leírása, a megfelelő infrastruktúra nélkül az csak egy szép dokumentum, csodálni lehet, de az alapján reprodukálni nem.

Vízimalmot lehet építeni leírás és rajz alapján, de amihez globális logisztikai rendszer kell, üzemek százai a világ különböző részein, szállítási-kerskedelmi láncok... Ha az eltűnik, hiába tudom meg valami információs lerakatot megtalálva, hogy milyen volt, hogy működött egy mikroprocesszor, vagy egy atomerőmű, nem tudom újra felépíteni.

Kőbaltával nem lehet kompjutert farigcsálni.

A mai fejlett technológiai civilizáció egy nagy, rettenetesen bonyolult hálózatból álló rendszer, ahol az egyik kis részt, alkatrészt a Föld egyik végében gyártják, a másik kis alkatrészt a másik végében... És mindegyiket beszállítók alrendszerei szolgálják ki, mindegyik ért a saját kis részletéhez, és vannak hozzá gyártósorai, és tudása.

Ha ez a technológia és kereskedelmi rendszer összedől, nem egyszerű újra felépíteni, még a gőzgép előállítása is gondot okozna.

Előzmény: Törölt nick (3534)
jee_c Creative Commons License 2021.12.29 0 1 3537

off: ja, ja, és ha más kódolásban van a szöveg?

Másrészt a Total Commander (sajnos) túl van az egységuser szintjén. A keresés része biztosan.

 

Az Ellenpont számítógépei olyanok, mint az Alapítvány - csak gépekkel, nemde? Olvastam a könyvet, de már elég rég, meg sztem keveredik is bennem más Zsoldos regényekkel.

Előzmény: Patreides (3536)
Patreides Creative Commons License 2021.12.29 0 0 3536

Ne vicceljünk már, a sima windows-os Total Commander is keres (Alt-F7) nem csak fájlnevekre, hanem a fájlok tartalmában szavakra is.

Előzmény: jee_c (3532)
Patreides Creative Commons License 2021.12.29 0 0 3535

"Tudsz kezelni számítógépet? Szakszerűen?"

 

.

Mi van??

Hogy jön ez ide?

Az itt jelenlévők többségének az apja is csak totyogós baba lehetett még, amikor megírtam az első programomat.

Csak azt nem értem, mi köze ennek bármihez is, amit korábban leírtam?

ha ismered az Ellenpont című regényt, tudod, miről beszéltem, ha meg nem olvasd el, és meg fogod tudni.

Ha nem lesznek az emberek idegen bolygókon felépített telepeit ott helyben masszívan segítő fejlett gépek, az egész nem fog működni.

A Marsra el lehet menni, létre lehet hozni ideiglenes kutatóállomást, de hosszú időre letelepedni másképpen nem megy, szerintem.

De majd az idő eldönti.

Az emberiség túlélését pedig csak végleges, állandó telepekkel lehet biztosítani, minél több világban.

Előzmény: Törölt nick (3529)
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.29 0 0 3534

Ha van egy saját web oldalad, arra rászabadíthatod a gugli kereső motort. Talán fizetős, nemtom.

 

Egyik ügyes emberünk lefordította a cég honlapját, de dinamikus oldalakra rakta be. :(

A keresőmotorok nem nézik át a dinamikus oldalakat.

(Mert például annak semmi értelme, hogy egy web áruházban telerakja a kosarat a linkek bejárásával.)

 

 

A lényeg a lényeg: egy szuperszámítógép nem sokat fog segíteni a telepesek túlélésében, ha azt ész nélkül akarják használni. Sajnos a technikai civillizáció ilyen, érteni kell a jelenkori kőbalták használatához. Arra meg még várni kell, hogy a kőbalták intelligensebbek legyenek.

 

Tábornok: Megtámadjuk az ellenséget, vagy színleljünk visszavonulást?

Szuperszámítógép: Igen.

(A gép félreértette a vagy-vagy kérdést.)

Tábornok: Igen, de mi!?

Szuperszámítógép: Igen, uram.

Előzmény: jee_c (3530)
jee_c Creative Commons License 2021.12.29 0 0 3533

Az indexelés valami ilyesmi, de nem pont ez. Amit mondasz, azt angolul "tag"-elésnek, vagy "label"-ezésnek hívják.

Előzmény: Törölt nick (3531)
jee_c Creative Commons License 2021.12.29 0 0 3532

off: kiegészítés: lefutott a keresés, és nem adott vissza semmit, szóval lehet, hogy csak a fileok nevében keresett, nem a tartalmában - akkor viszont iszony lassú volt.. Viszont ekkor biztos vagyok benne, hogy van ilyen lokális kereső program, amit lehet telepíteni. ... van egy ilyen program: https://geeks.hu/cikkek/200403/everything_a_legjobb_fajlkereso_windowsra


és Windows-ban is be lehet kapcsolni ezt a funkciót: https://hu.admininfo.info/c-mo-buscar-texto-en-contenido-de-archivos-windows-10 (ez nem magyar cikk, csak le van fordítva) Azt nem tudom, mennyire bonyolult a használata.

 

Előzmény: jee_c (3530)
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.29 0 0 3531

Ja, régebben volt lehetőség fájl név és tartalom szerint keresgélni. Aztán ezt összevonták, hogy lassabban keressen és nagyobb legyen az összelapátolt szénakazal.

 

Igazából katalógusokat kellene csinálni. Ezt már az ókorban kitalálták az írnokok, amikor még agyagtáblákkal dolgoztak. Minden fájlhoz cimkéket kellene ragasztani, különböző szempontok szerint.

Előzmény: jee_c (3530)
jee_c Creative Commons License 2021.12.29 0 0 3530

off: volt régebben egy lehetőség, hogy lokális "Google" keresőt tudtál telepíteni a gépedre, ami beindexelte az összes fileodat, és ugyanúgy lehetett keresni a saját gépeden, mint a neten. Szerintem ilyen biztosan van is még, még az is lehet, hogy az oprendszer tudja. Arra emlékszem, hogy erőforrás igénye azért volt, főleg amikor először beindexelte az összes gépen levő file tartalmát.

 

Na, megnéztem, a Windows is tudja. Megnyomod a Windows gombot (ablakos ikon) a billentyűzeten, beírod a keresett szót, és kiválasztod, hogy Document (Dokumentum? Angol Windows-om van) a füle közt. Nekem nagyon lassan megy, sok minden van a gép SDD-jén..

 

Szerintem jön majd az intelligens (félig intelligens..) segítőprogramok kora, amiket mindenki úgy tud majd kezelni, hogy hasonló eredményeket érhet el, mintha tudna programozni (igazából nem, de abban az értelemben igen, ahogy te gondoltad, azt hiszem).

Előzmény: Törölt nick (3529)
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.29 0 0 3529

Tudsz kezelni számítógépet? Szakszerűen?

 

Egy közcélú operációs rendszer megengedi, hogy fájlokat rakj le szinte bárhova - akár ész nélkül.

Aztán az eltárolt információt meg is kell találni.

Tűt keresni a szénakazalban.

(Sajnos a lokális gépen a gugli kereső nem segít. Néha egyszerűbb újra megkeresni valamit a világhálón. (Persze ez nem használ, ha a saját forrású adataidat nem rakod fel oda. Ismerek sajnos párembert, aki a saját elmentett fájljait képtelen megtalálni a számítógépén. Alapszinten kezelik a számítógépet. Be tudják kapcsolni. Megnyitnak egy fájlt, megírnak egy levelet. Önmagában ez azonban csak a problémák forrása, ha esetleg évek múlva is szükség van a fájlokra. Nem úgy, mint az iskolában, ahol megírod a leckét oszt jónapot, elfelejtheted.))

 

És akkor még arról nem is beszéltem, hogy az információt ki is kell értékelni, valahogy. Ebben egy otthoni számítógép nem sokat segíthet, ha programozót nem adtak hozzá kiegészítésként,

Előzmény: Patreides (3528)
Patreides Creative Commons License 2021.12.28 0 0 3528

"Egy szuperszámítógép mit segíthet ezen a problémán?"

.

Segít visszaállítani a fejlett civilizációt.

Nyilván, ha a telepnek azonnal kellene a segítség, akkor rá....tak.

(Amúgy, én nem szuperszámítógépet írtam, hanem a Plútóra telepített, szuper fejlett számítógépeket. A regény szerint mobil egységekkel, energiateleppel, gyártóüzemmel kiegészítve.)

Előzmény: Törölt nick (3527)
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.28 0 0 3527

Egy szuperszámítógép mit segíthet ezen a problémán?

Amikor utánpótlás kell a helyben még nem előállítható javakból.

 

 

Itt van mindjárt egy statisztikai probléma.

Nem nekünk kell megoldani, van rá (kötelezően használandó) szabvány. Okos emberek kidolgozták.

Ámbár a szabvány nem magyarázza el, hogy miért pont úgy kell csinálni.

Úgy tűnik, hogy bizonyos ismeretekkel csak egy szűk kör rendelkezik.

 

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=160218026&t=9035811

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=160218886&t=9035811

 

Előzmény: Patreides (3525)
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.28 0 0 3526

Ma a hülye sokkal jobb helyzetben van, megvédi a társadalom

 

Megvédi akkor, ha egyénileg vagy csoportosan elfogadtatja a társadalommal, hogy védelemre szorul.

Vagy pedig kizsákmányolják, ha erre nem képes. Pl. gyerekekkel dolgoztatnak bizonyos országokban.

Az egyén számára tehát felértékelődött az a lehetőség, hogy ne önerejéből éljen meg, ha a társadalom támogatását egyszerűbb elérni.

Előzmény: Patreides (3522)
Patreides Creative Commons License 2021.12.27 0 0 3525

Az idegen bolygókon létrehozott telepekre valószínűleg nem azok az emberek mennek majd, akik egy szöget sem tudnak beverni egy darab fába.

Nyilván, ha a túléléshez folyamatos utátpótlás kell nekik a Földről (és még a Mars esetében is ez a valószínű), akkor ők is ráfáznak, ha a Föld egy globális katasztrófa után visszazuhan a kőkorszakba.

Hacsak nem hoznak létre akkorra szuper fejlett számítógépeket, és nem telepítik ki ezeket biztonsági tartaléknak valahová a Plútóra. Lásd: Zsoldos Péter Ellenpont c. regényét.

Előzmény: mica-r (3524)
mica-r Creative Commons License 2021.12.27 0 0 3524

Kérdés az is, hogy az a másik bolygó milyen életfeltételeket nyújt (vagy mennyivel védettebb), hiszen az ember eléggé korlátozott körülmények között tud létezni. 

Előzmény: Patreides (3523)
Patreides Creative Commons License 2021.12.27 0 0 3523

Ez különösen igaz lehetett azokban az időszakokban, amikor a környezet gyorsan és drasztikusan változott, akkor a problémák megoldása a napi túlélést jelentette az akkori emberi csoportoknak. Az intelligencia akkor az evolúciós nyomás közvetlen tárgya lehetett.

Ha ma a civilizációnkat valami drasztikus katasztrófahatás érné, az emberiség 99,99%-a valószínűleg egy éven belül elpusztulna.

Eznyilván be fog következni, vagy tízezer év múlva, vagy holnap, a kérdés az, addigra kitelepül-e az emberiség más bolygókra, vagy a hatás itt ér minden embert a szülőbolygóján.

Előzmény: Patreides (3522)
Patreides Creative Commons License 2021.12.27 0 0 3522

Ez tény, az evolúciós természetes szelekció a földi populációkban az átlag intelligencia csökkenése irányába hat.

Többségében az intelligensebb szülőknek van a legkevesebb gyereke, és az átlag alatti intelligenciával rendelkezőknek a legtöbb, ha pedig egy szegényebb társadalomban nagyobb tisztelet övezi az sokat tudó, értelmes embereket, és az ország fejlődik, egyre gazdagabb lesz, és a polgárai egyre jobban élnek, ezzel párhuzamosan egyre kevesebb gyerek születik az országban, és ezen belül a legértelmesebb családokban a legkevesebb...

Tehát a természetes szelekció ezen a téren az értelmesebbé válás ellen hat.

Százezer éve az emberiség átlag intelligenciája valószínűleg sokkal magasabb volt, a szavannán gyakorlatilag sok-sok Einstein lépkedett, mert akkor az értelem, a kiváló probléma megoldó képesség a túlélést jelentette, akkor a szelekció az értelmesebbé válás irányába hatott.

Ma a hülye sokkal jobb helyzetben van, megvédi a társadalom, akkor meg megette az oroszlán.

Előzmény: Törölt nick (3520)
Patreides Creative Commons License 2021.12.27 0 0 3521

Korábban emlitettem ilyeneket, amelyek közép- vagy hosszabb távon kifogyhatnak.

"Ha felfedeznének valami jelentős

lítium

lelőhelyet, de mesés lenne az is, ha azért lenne érdemes oda elmenni bányászni, mert mondjuk   kiderülne, hogy

diszprózium,

európium,

neodímium,

terbium,

ittrium,

cérium,

indium,

tellúr,

lantán,

kobalt,

gallium,

kobalt,

mangán,

nikkel,

prazeodímium, és

szamárium

elemekből könnyen hozzáférhető készletek vannak arrafelé."

Előzmény: ShaReRe (3519)
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.27 0 0 3520

Ha lehet, intelligenciát kellene a Marson bányászni, mert itt a Földön kifogyóban van. :D

Előzmény: Patreides (3514)
ShaReRe Creative Commons License 2021.12.27 0 1 3519

Ez jó kérdés, de tud vki vmi kifogyban levő ásványról?

Előzmény: Patreides (3514)
Patreides Creative Commons License 2021.12.27 0 0 3518

Elindult hát az időtlen ideig tartó tervezés-építés végén a tíz (tizenkét?) millird dolláros új űrteleszkóp, a következő két hét kritikus, az irányítóközpontban az emberek valószínűleg egy tartós stressz állapotban vannak.

 

"Nyomon követheti, hogy Webb hol tart az útján, és olvashat a közelgő telepítésekről [hogyan bontja ki magát a szerkezet].  A NASA részletes tervet készített a Webb űrteleszkóp nagyjából kéthetes telepítésére.A telepítési folyamat nem automatikus, hanem ember által irányított folyamat. A csapat valós időben figyeli a Webb-et, és bármikor megszakíthatja a névleges telepítést. Ez azt jelenti, hogy a telepítések nem feltétlenül pontosan az eredetileg tervezett sorrendben vagy időpontban történnek."

jee_c Creative Commons License 2021.12.18 0 0 3517

Is.

Előzmény: Törölt nick (3516)
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.17 0 0 3516

A kérdés az, hogy a meghódításban állami vagy magáncégek vesznek részt.

Előzmény: ShaReRe (3509)
Patreides Creative Commons License 2021.12.17 0 0 3515

"Értem, kellemest a hasznossal."

.

Kérdés, itt melyik a kellemes, és melyik a hasznos? :)

Előzmény: jogértelmező (3513)
Patreides Creative Commons License 2021.12.17 0 0 3514

De ez nem jelenti azt, hogy ez a jövőben is így lesz.

Ha találnak ott valamit, ami a Földön kifogy, de a technológia civilizációhoz nélkülözhetetlen...?

Nyilván aszteroidán bányszni egy másik lehetőség, ha találnak megfelelőt... De a Marson akér készterméket is lehet gyártani, és azt tömegével leszállítani a Földre. Mondjuk ehhez nem ártana végre összerakni a működő fúziós erőművet, miután elég vizet találnak ott, mert a Marson a szénerőmű működtetése problémás lehet.

Előzmény: Patreides (3512)
jogértelmező Creative Commons License 2021.12.17 0 0 3513

Értem, kellemest a hasznossal.

Előzmény: jee_c (3511)
Patreides Creative Commons License 2021.12.17 0 0 3512

"Nincs olyan gazdasági érdek..."

.

És én nem ezt mondom?

Ha lenne, már ott lennének a telepek a Marson.

Előzmény: ShaReRe (3506)
jee_c Creative Commons License 2021.12.17 0 0 3511

A két dolog nem zárja ki egymást.

Előzmény: jogértelmező (3510)
jogértelmező Creative Commons License 2021.12.17 -1 0 3510

"...a valódi ösztönző a busás haszon lenne."

 

Eközben az embereket azzal hitegetik, hogy a Marson talán lehetett élet, és érdemes költeni a nyomaik felkutatására, mert a rokonok extrém fontosak.

Előzmény: Patreides (3503)
ShaReRe Creative Commons License 2021.12.17 0 0 3509

Ez a törvény addig lesz életben, amíg nem lesz állandó bázis a Holdon.

Előzmény: Törölt nick (3508)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!