Laci!
Ha részleteznéd azokat a kis fényeket, talán többet tudnék mondani róla, de ötletem így is van (van még liba ;-) )
1.
Karcos volt az üveg, ezért sugárirányban a fényforrás körül (esetleg koncentrikus körökben is) csillogás volt látható rajta.
2.
A nem fémes tükröző felületek polarizálják a fényt, a különféle átlátszó anyagok pedig (belső állapotuktól is függően) elforgatják a polarizációs síkot. Ezért ha üvegről visszavert fényt egy másik üvegtárgyon keresztül nézel, még a eblső feszültségek is "láthatóvá" válnak! Ezt pl. mechanikai vizsgálatok céljaira is használják.
Na és miért mondják azt valakire, hogy agyonlőtték, ha szegény halandóval több lövéssel végeznek (és nem lőtték fejbe)?
Az állatok többféleképpen is megérezhetik a földrengést: egyrészt olyan apró rezdüléseket is érzékelnek, amelyek megelőzik a földrengést, másrészt zavar keletkezik a mágneses erővonalakban, amit ők szintén érzékelnek. A vulkánkitöréseknél azokat a gázokat és füstöt érzik, ami a vulkánkitörés előtt szokott lenni...
Asszem a szornyethalas az amikor a sokkba pusztul bele a szervezet. Vagyis abba nem halnal meg ha eltornem bocs eltorned a labaidat, aztan a kezeidet, aztan a bordaidat meg mondjuk veletlenul felnyilna a hasad - de ha ez egyszerre tortenik meg akkor bizony shutdown van.
Csigák: ugyan nem vagyok biztos benne, de szerintem a csigák fiúk is-lányok is _egyszerre_; ami viszont biztos, az az, hogy a csigák kicsit 'mazochisták', ugyanis, amikor 2db __@v 'szeretkezik', akkor felágaskodnak, egymásnak dőlnek és egymásba döfik a külön erre a célra növesztett mész-tüskéjüket (amit bioioiológusiailag "Ámor nyilának" neveznek), és ez az, ami fölizgatja őket.
Tudja vki, hogy hogyan érzik meg a kutyák, lovak és más állatkák előre a földrengést?
BagolynakMondom: szerintem ott nem kell nyiszálni semmit, egy kész bôrredô van. Lásd: kenguru..... A hím csikóhalak már ilyen redôvel születhetnek.
A "szörnyethalásról" pedig várok további információkat! Köszi.
Köszönet minden csikóhal- és csigaszakértônek! A csigás válasz kifejezetten jó, a csikóhalnál még mindig nem vagyok benne biztos, hogy van-e ott valami hely, ahova beavatkozás nélkül lehet pakolni, vagy fel kell nyiszálni valahogy.
Ma reggel, amikor jöttem dolgozni, a kisföldalattin ( :( ), érdekes jelenségre lettem figyelmes:
Tudjátok az ajtóknál, az ajtóra merőlegesen van egy üveg, aminek jó neki lehet támaszkodni. Na én most ne ezt csináltam, hanem leültem menetiránynak háttal abban a kis kettes blokkba az ülésre. Egyszer csak láttom ennek az üvegnek a tükröződésében, hogy ami lámpa mögöttem van (csak az, a többi nem, mondjuk, igaz csak egyet láttam ezenkívül az üveg tükrében), furcsán világít, kis fény nyalábok futkároznak benne. Amikor hátrafordultam, hogy megnézzem, akkor így "szabadszemmel" nem látszott semmi ilyesmi, csak az üveg tükrében. Ez meg micsoda?
BlumiDC!
Ha a hinta forgástengelyére gondoltál, attól hogy indul el a hinta a nyugalmi helyzetből? Attól, hogy egy álló lemezjátszó tányérján elkezd rohangászni sugárirányban egy félkilós hangya, még nem történik semmi, ha előtte állt a tányér, csak ha forgott.
Lehet, hogy nem szenved, de azért a "szép halál" nem igazán jellemzô arra, aki szörnyethal :)) (pl. felismerhetetlenségig összezúzza valami )
Egyébként télleg azt jelenti, ahogy azt And67 megfogalmazta. Tehát hirtelen, külsô fizikai hatás, és azonnali halál. ( fának rohan valaki 200-zal, és átmegy a motorblokk rajta, de pl. ha fejbelônek vkit, az nem szörnyet hal, hanem "csak" meghal )
Maminti, szerintem meg fordítva, az hal szörnyet, akit például felaprít a villamos. A lényeg a hirtelen külső fizikai behatás, aminek hatására azonnal meghal. Most jövök rá, hogy akkor nem is szenved sokat, vagyis lehet, hogy valójában kíméletes, szép halálnem. Hogy is van ez??????????
Mallory, talán inkább az hal szörnyet, aki félelmében, rémületében hal meg. Legalábbis az aki mondjuk egy tízemeletesről zuhan le, állítólag már a levegőben meghal ijjedtében...
Árpi: természetesen a hinta forgástengelyére vonatkoztatva
A csigák úgy hímnősek, hogy hormonális hatásra változik a nemük, tehát párzáskor az egyik bácsi a másik néni. Abban nem vagyok biztos hogy ez minden fajra igaz-e.
Sziasztok!
A csikóhal hímjének szerintem költôtasakja van, abba 'szüli' bele az asszony az ikrákat.
Viszont egy nyelvészeti kérdés:
a "szörnyethal" kifejezés mire vonatkozik?
- szörnyű (tragikus, véres, horrorisztikus stb) halált hal?
vagy
- ijedtében, rémületében meghal????
Nekem van egy kiszárított csikóhalam (sokkal kényelmesebb, mint élôt tartani :)). Ha akarjátok körbeadom itt az osztályban, de azt nem tudom, hogy fiju-e, avagy lejányzo-je.
And67,
tévedésben leledzel, az áthelyezés folyamatát rögzítették, Gerald Durrell is leírta valamelyik korfui regényében. De az mindig kimarad, hogy hogyan nyitják föl a hím hasát.
Ez a csikóhal furcsa szerzetnek tűnik, pedig szerintem egyszerűen a felfedező rosszul állapította meg, hogy melyik a hím és melyik a nőstény. Ha gondolatban visszacseréljük, semmi különlegesség nincs benne.
Sok fizikus... Én annyira hülye voltam a fizikához, hogy még nem érteni sem tudtam.
Viszont ki tudná nekem megmondani, hogy hogyan oldja meg azt a csikóhal, hogy az ikrák a hímben kelnek ki? Valahogy felvágják a hím hasát, de hogyan?
Amikor meg a csigák párzanak, akkor pillanatnyilag a két nemük közül csak az egyiket használják (már a hermafrodita csigafajták, nem mind az), vagy mindkét fél hím része párzik a másik fél nôstény részével?
BlumiDC,
igazad van, tévedtem.
De elméleti síkon, ugyebár, egy kicsit igazam van nekem is(véletlenül), a föld forgásából is adódik a pályagörbülése... Coriolis-erő.
Mitől indul el a hinta?: A gravitáció is kell hozzá, anélkül nem megy. (Ez a "külső erő")A trükk ott van, hogy a gyermek változtatja a tehetetlenségi nyomatékát. Ha gyorsulás közben beljebb húzza a lábát, akkor ettől is gyorsul, hasonlóan mint ahogy a pirulettező egyre gyorsabban forog ahogy összehúzza magát. (Eközben munkát végez, ez fedezi a mozgási energia növekedését)A felső holtponton újra kinyújtja, hogy lefelé megint legyen neki mit behúzni. Érdekes hogy gyerekkoromban erre nem tudtam rájönni, és a "szakértők" sem tudták elmagyarázni hogy hogyan csinálják, de ment nekik. Nekem meg nem.
santa!
Ha visszaemlékszel arra, mi emeli a repülőgépek szárnyát (Bernoulli szerint), akkor a Magnus hatást is könnyű megérteni. A pörgés az egyik oldalon nagyobb sebességű áramlást okoz, ott lecsökken a statikus nyomás, és ez téríti el a labdát. Ugyanez forgó hengeren is kimutatható, és ha jól emlékszem, még valami vitorlafélét is próbáltak így csinálni.
Elég egyszerűnek tűnik, de szerintetek mitől indul el a hinta (mitől gyorsul), ha nem ér le a gyerek lába, és senki nem löki meg? Ha kétségeitek vannak épelméjűségemet illetően, próbáljátok kisérletileg, valami szerkezetet ültetve a hintába!
Maminti kedves,
ja ugy mar jo - mert mar teljesen eltevedtem a sok nagy kozott. Nem tudom, hogy Desmond MOrris elmelete hivatalos-e, mert mas hasonlo human-etologiai konyvet nem olvastam, o viszont mindig meggyoz, es pl. ez az elmelet is elkepesztoen logikus. Lehet, hogy a szaktarsai viszont anyazzak - nem tudom.
Egyebkent udvaroltam neked egyet, de ugy tunik, zold tunder, nincs idod ilyesmikre...