Számlaszámok:
belföldi utalásnál: 11794022 - 22222222
külföldi utalásnál: IBAN HU28 11794022 - 22222222 - 00000000 Swift: OTPVHUHB
Segélyhívók:1749 1752
MNO - BL
Egy ember meghalt, hárman eltűntek, 10 ember került kórházba, ebből kettőnek a sérülései súlyosak az Ajka melletti iszapömlés következtében – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hétfő délután. Hétfőn átszakadt a timföldgyár egyik zagytározó gátja, és iszappal öntötte el Kolontárt, majd a vörösiszapos víz elérte Devecsert is, de a szomszédos megyéket is veszélyezteti. Az iszap maró hatású, az érintett területekről kitelepítik az embereket.
"Harmadik kérdésem: nem volna-e jobb sav,- és lúgálló tartályokban tárolni a vörösiszapot (a külszíni tározók helyett), mint ahogy a Tiszaújváros területén álló Borsodi Vegyi Kombinát területén is hasonló módon tárolják az összes veszélyes anyagot? "
A Borsodi Vegyikombinat Kazincbarcikan van, Tiszaujvarosban az olefin van, de egyiknek sincs kozel olyan tomegu veszelyes hulladeka,mint egy timfoldgyarnak.
Kérdeznék pár dolgot, valamikor a kémiát 4-es osztályzat szinten tudtam.
Ezt írod: "Rosszabb, hogy ez a kevésnek tűnő mennyiség szembe kerülve nagyon rövid idő alatt vakságot okoz, így ember és állat, ha a fején átcsapott az ár, gyakorlatilag elveszett.
Lenyelve a száj és a nyelőcső felmeródását okozza. A gyomrot kevésbé támadja, mert azt vastag nyálka, és a lúgot közömbösítő sósav védi.
A bőrre kerülve pillanatok alatt feloldja a bőrt takaró vékony zsírréteget, majd ugyanigy a bőr rétegeit is. Ez erős égő, maró érzéssel jár, nagyon fájdalmas."
Miért nem tájékoztatták a vállalat vegyész szakemberei az átlag embereket arról, hogy a lúgos iszapot a következőképpen lehet közömbösíteni, ha embert mar meg:
1.) Bőrre jutott marólúgos (NaOH) vörösiszap esetén:ecetsav (C2H4O2) 20-25%-os oldatával mossák le a bőrt, hagyják rajta 3-4 percig, majd vízzel öblítsék le.; 2.) Abban az esetben, ha a marólúgos (NaOH) vörösiszap szembe kerül: -- a./azonnal mossák ki a szemből a lúgot bő langyos vízzel; -- b./juttassanak mihamarább a sérült szembe 1-2%-os borkősav-oldatot (C4H6O6), azután öblítsék ki a szemből langyos bő vízzel, és ha mindezt időben tették, máris elejét vették a súlyosabb szemkárosodásnak.; 3.) Ugyanezeket a közérdekű(vé vált) egészségügyi-orvosi-vegyi szakismereteket a TV-k híradóiban is közzétehették volna, hogy az emberek megismerhessék a helyes kezelés módjait!!!
Másik kérdésem: nem lehetett volna-e a vörösiszapot utólag megkötni úgy, hogy (mivel úgysincs víztelenítve), helikopterekről kissé kivágott (max.:kb. 10 cm.-ig kihasítva) cementes zsákokat beledobásával több tízezer tonna cementet belekeverni, amely vízfelvétel közben megköt , és lelassítja az iszap terjedését, végül esetleg meg is állítja (jó esetben) az iszap szétterjedését?
Harmadik kérdésem: nem volna-e jobb sav,- és lúgálló tartályokban tárolni a vörösiszapot (a külszíni tározók helyett), mint ahogy a Tiszaújváros területén álló Borsodi Vegyi Kombinát területén is hasonló módon tárolják az összes veszélyes anyagot? ((Az ilyen tartályok bármikor leengedhetők és újratölthetők, és még bizony azt is feltünetik rajtuk, hogy hány ezer kg.-ig, vagy hány száz tonnáig terhelhetők, így ezeket nem lehet túltölteni!))
Tulajdonképpen nem is annyira az elszámoltatás lesz itt Ajka környékén a nagy gond (bár arra is elegendő hangsúlyt kell fektetni!), hanem a három falu, Kolontár, Devecser, és Somlóvásárhely rekonstrukciója, helyreállítása. (Pl.: a talajcsere problémája; hova viszik a szennyezettet, honnan hoznak elegendő mennyiségű megfelelően tiszta humusztalajt, vagy legalább hasonlót?!; a lakhatóság helyreállítása; munkahelyek, iskolák, közintézmények rendbe szedése, egészségügyi ellátás teljes helyreállítása, stb. ..., nagy munka lesz!!!)
Újabb hír az Ajka melletti zagytározót üzemeltető MAL Zrt. ügyében:
(HIR):>>>> "Zár alá vette a bíróság a MAL Zrt. vezérigazgatójának ingatlanvagyonát és üzletrészét. A cég laborfelelősével szemben is hasonló végzést hoztak.">> <<(//t-zones) (2010.10.22., 17:28)
Tehát a kormány teszi a kötelességét, folyik az elszámoltatás. ((Ehhez vegyük még, hogy a cég már pár napja állami felügyelet (!) alá lett helyezve -- biztonsági okokból.))
Bocs, de nem tudhatod, hogy hol tévedsz. Tudod, igaz ugyan, hogy a tévéből meg az újságokból figyelgettem a híreket, viszont május közepe-vége óta nem is ültem sem az internet, sem a gép elé. Most több időm van, így gép elé ültem. És mivel reg.-em is van, így hát átböngészgettem pár érdekesebb topikot, amik érdekelnek.
Szóval a net nélkül is tudok én a világ híreiről; csak nem mindig vagyok a gép előtt, egyszer így, egyszer úgy.
Miután vagy háromszor bemutattam a szabályozás történetének azt az elemét, hogyan "lopta ki" a korábbi miniszteri rendelet hatálya alól a vörösiszap-tárolókat Persányi Miklós 2006-ban, és vesztette így érvényét a (2001-ben már meglévő, működő) kazatták 2009. évi bezárási kötelezettsége, ám a sajtóban még mindig sehol semmi nyoma ennek az érdekes apróságnak - rákérdeztem egy minisztériumi emberre, jól látom-e a dolgot.
Az illető kitért a kérdés elől, mondván, ez nem a szakterülete - bár több figyelemre méltó megjegyzése is volt:
1.
Ha úgy van, ahogyan mondom, a székesfehérvári zöldhatóság akkori vezetője, Kling István 2006 februárban aláírt IPPC engedély egyértelműen jogszabálysértő volt, mert nem adhatott volna engedélyt 2011-ig a működésre. (Az engedély csak 2006 áprilistól lett volna 2009-re utánra is kiadható, amikor Persányi trükkje ezt lehetővé tette.)
(Megjegyzésem: a korábban ide is belinkelt engedély kelte 2006 február, de aláírás nem látható rajta. Lehet, hogy Kling várt az aláírással még két hónapot, amikorra hatályossá vált az új szabályozás?)
2.
Az említett Persányi-trükk miniszteri rendeletben testesült meg, tehát nem nagyon lehet pl. a kormányzati, tárcaközi egyeztetések hatására fogni a dolgot, ellentétben pl. a felelősségbiztosítási szabályozás elsinkófálásával, ami kormányzati feladat lett volna (Kormányrendeletet igényelt volna). De mi van, ha maga a minisztérium már a "trükkös" tervezetet tette Persányi elé az aláírásra? tehát, ha már alacsonyabb szinten is érvényesült a timföld-lobby befolyása (esetleges korrupciója)? Ez esetben ne csodálkozzak, ha a minisztériumi apparátus rohadtul nem igyekszik rámutatni az előzményekre...
(Kling István jelenlegi pozíciójáról nem is szólva...)
3.
Az illető javasolta, vessek egy pillantást a 1999/31 EK direktívára, ami már a 2001. évi magyar min.rendelet kiadását is szükségessé tette, a jogharmonizáció miatt. Úgy tudja, azóta a direktíva többször módosult, elképzelhető, hogy a módosítások valamelyike érintette a szabályozás hatályát, azaz a direktíva hatályának változása miatt lehetett - netán - 2006-ban úgy felcserélni a miniszteri rendeletet, ahogyan Persányi tette.
Átnéztem a direktíva módosításait, és láthattam, hogy annak hatálya változatlan maradt, azaz még jelenleg is kiterjed a vörösiszap-tárolókra - innen tehát nincs mentőkörülmény "persányiék" számára.
(azt is láthattam egyébként, hogy a hatály megállapításánál már a 2001-es magyar szabályozás is tökéletlenül vette át az uniós követelményeket. Rögtön hozzáteszem, hogy ez a kis csúsztatás nem érinti a vörösiszap-kérdést, itt OFF, de vszeg mindenki kitalálná a választ: az uniós illetve a magyar szabályozás közül melyik szabta szélesebbre, melyik szűkebbre az érvényesítendő szigorú követelményrendszer alá eső hulladéklerakók körét...)
Sőt, ha jobban ráközelítesz, még a markolók által okozott sérülések is ott lehetnek (valahol)!!! Ahol a szél esetleg átcsaphatott a gáton!!! ( nem biztos, de akár ez is feltételezhető!! )
Azért csínján kell bánni ezekkel a "bizonyító" erejű műholdas felvételekkel. Bármennyire is nagy a fejlődés ezen a téren, a kétséges esetekben a helyszíni szemle dönti el, hogy valójában mi is van a kérdéses ponton. Ez még a sokkal jobb légi fotóknál is előfordul, hogy látni ott valamit, feltételezhető is, hogy mi az, de ki kell menni a helyszínre a korrekt azonosítás miatt.
((Van egy Mecsek térképem is (szintúgy 1:40000-res), azon Pécstől délkeletre, az 58-as főút és az 57-es főút találkozópontjától van nem messze (1-2 km.-re) egy hasonló zagytározó (Pécstől délkeletre). Reméljük, az azért hibamentes!! Ezt persze a pécsiek jobban tudják, én nem pécsi vagyok!))
Amit ott látsz az a Pécsi Hőerőmű pernye-zagy tározója, ami minden szempontból veszélytelen.
Erre gondoltál, arra a nagyításon is nehezen kivehető "lyukacskára", amire a vörös szálkeresztet rátettem? Hát ha ez így van, akkor ez már a (legalább!) második jobban kivehető sérülés rajta, még amellett, ami előszörre a szemembe ötlött! Akkor az a csoda, hogy eddig az eset előttig még nem lett vele nagyobb baj!!! ((Igaz is, írtak róla még a Magyar Nemzetben is, hogy sok munkásnak szemet szúrtak ottan a korábbról való szivárgások, csak hát a főnökeik előtt kussolniok kellett, ha állásban is akartak maradni!))
Persze, most, minthogy mindeddig eltrehánykodták az ellenőrzéseket, hát ugye most "szépen" megadta magát, az a maró iszapos-nátronlúgos lötty meg (minimum) három kisfalut tett tönkre... teljesen!
Azt látom az ötös hatos fotón, hogy nem jól értelmezed a második képet. Nem az áltlad bejelölt sarok omlott le hanem az ami felette van. Ez kb. hétszentség.........
Ezt most nem egészen értem. A Google Eart légifelvételén tisztán látszik az a legalább húszméteres szakadás a sarokban, ami az alsó fotókon tisztán láthatóan ki van nagyítva, és pont ilyen alakú törés a tévéfelvételeken látott kép is.
Az 5.-ös és a 6.-os képen ugyanazt láthatod erősen kinagyítva, mint amit a 2.-es fotón láttál. (Legfeljebb a 6.-os fotón más szögben készült a felvétel; a Google Earth-tal ugyanis elforgathatod az északi irányú tájolásból, részleges vagy teljes horizontális látképet alkothatsz vele, stb. ..., szóval ahogy csak akarod, úgy nézed vele meg!)
A második képen lévő hiba hely jelölés hibás. Nem a közút melletti sarok dőlt le hanem a régi vasút nyomvonala melletti. Ez most valalmi szakértés akart itten lenni?
Kicsit ehhez a témához jön (és ezért talán nem lesz OFF itt sem) a másik, szlovákiai zagytározó ügye. A dolog úgy vetődött fel, hogy Orbán Viktorék (a kormány nevében) kint jártak a nevezetes Ajka melletti zagytározós ügyben az EU-s minisztereknél, mivel a magyar kormányzat saját vizsgálatai során talált még egy veszélyt rejtő zagytározót, az Almásfüzitő mellett lévőt, melyet a Duna medrétől csak egy igen vékony gát választ el, és ezért Barroso úr javasolt neki egy ilyen ügyekben jártas, és illetékes EU-s szakembert. Ez az ember felkerekedett, és megnézte a többi EU-s ország zagytározóit is (Lengyelország, Szlovákia, stb. ...), és így bukkant rá a veszélyes Kelet-Szlovákiai Slovinky-i (magyar nevén Szalánk-i) zagytározóra is.
Erről is felteszek ide most jó néhány Google Earth-os légifotót, hadd lássuk csak, pontosan hol is van ez, és mivel fenyeget az, ha ez a tározó is átszakad!
Az első három légifotó segít betájolni, hogy hol is van ez a hely. Röviden: ha a Hernád völgyét követve Kassa (Kosice) felől tovább kalandozunk nyugat-északnyugatnak, meglátjuk a térképen Gölnicbánya (Gelnica), és Korompa (Krompachy) településeket. Ezekhez képest: Korompától délnyugatra (ehhez esik közelebb), míg Gölnicbányától északnyugatra (ettől van távolabbra) fekszik Szalánk (Slovinky). Gölnicbányától magas hegyek zárják el, Korompa felé visz azonban a helyi kis patak völgyében futó út.
A veszély a következő: ha a zagytározó száraz időben van sokáig, akkor nemigen lehet baj. Viszont ha tartós, és kiadós esőzések érik a tározó gátját, akkor megcsúszhat, átszakadhat viszonylag hamar és könnyen! (A tározó gátjának teteje és talpa közti szintkülönbség tetemes, mintegy 130 m. körüli!!) Ez az EU-s szakember véleménye (>akit Barroso úr ajánlott, és akivel Orbán V. kormánya konzultált ezekről a dolgokról), Ő pedig ért hozzá!!! A helyi patakba kerülhet ekkor az iszap, amelyet a patak a Hernádba (szlovákul: Hornád) vezet bele!!! A Hernád Korompa és Gölnicbánya 10-15 km.-es környékén belül Kassa (Kosice) felé fordul, azután ettől dél felé futva továbbmegy Enyicke (Haniska) felé, majd Miglésznémeti (Milhost') és Tornyosnémeti között átlépi az államhatárt Szlovákia és Magyarország között, azután Encs, Szikszó, Felsőzsolca, Hernádkak, Alsózsolca mellett folyik el, végül Sajóhídvég után beleömlik a Sajóba, az pedig 15 km.-re keletre, Tiszaújvárosnál beletorkollik a Tiszába. Baj esetén tehát számítani lehet egy Hernád,- Sajó,- Tisza-környéki szennyezésre is akár!!!! Ez pedig az árvizekből csak nemrég (és még csak úgy-ahogy!!!) helyrejött térségnek nem tenne semmi jót sem!!
A 4.-8.-as képek a Slovinky-i (Szalánk-i) zagytározó gátjáról készített közelkép-felvételek, míg a 9.-12.-es képek kissé kisebb léptékű fotók, melyek 2-3 falut képesek egy képben láttatni (a tározóval együtt). A13.-14.-es képek inkább kis léptékű földrajzi térképek méretének felelnek meg (1:1000000; 1:800000 körüli lépték!), és a lehetséges veszélyes szennyezés útját igyekszenek felvázolni, hozzávetőleges pontossággal.
Remélhetőleg itt megelőzik a bajt, vagy az esetleges katasztrófát, és várhatóan nem lesz baj, de hát ez is csak egy veszélyes zagytározó, (akárcsak az Ajka mellett lévő tározó), ráadásul az országhatártól sem esik légvonalban 35 km.-nél messzebbre, és hát soha nem lehet tudni, "az ördög nem alszik" sohasem!
Nem kell azt a három pártot egy fazékban összefőzni! Az SZDSZ alapvető módon a választópolgárok átrázására játszott rá, bármilyen témában is (ld.: Kóka János, meg a hozzá hasonló csalók... Nem is sorolom tovább...). Az MDF-et meg Dávid Ibolya vitte a sírba, mégpedig akkor, amikor a drogozós fiát mentendő Fletóékhoz szaladgált, hogy elkendőzzék a fia ügyleteit.>>>> Arra cserébe állt be Dávid Ibolya (is) a baloldali sorba.
Ilyen korrupt alakokkal a Fideszt nem lehet egy napon sem említeni.>>>> Ezért őrizhette meg a szavazóbázisát mind a FIDESZ, mind pedig a KDNP (sőt, még gyarapították is!!!!).
Tudod, ebbe a timföldgyáras balhéba inkább a timföldgyár (pontosan: a MAL Zrt.) felső,- és középvezetése fog belebukni. (A MAL Zrt.-ben régebben még Gyurcsánynak is volt "némi" érdekeltsége!!) A nagyobb MAL Zrt.-s fejesek között már most van (az ügy "eleje felé"), aki már előzetesben csücsül, és hát ugye szóba jött a vagyonelkobzás, vagy a vagyon-zárolás is!
Felteszek egy pár légifotót (Google Earth-osak) az Ajka melletti zagytározóról. Ezeken már a baj utáni helyzet látszik! Némelyiket kiegészítettem a térképről felvitt jelekkel, vonalakkal, melyek a terepről készült légifotókon esetleg nem olyan egyértelműek, mint a részletes térképeken. ((A térképem egyébként egy "Bakony -- Déli rész" című 1:40000 léptékű turistatérkép volt, eléggé aprólékosan részletes.
Az első hat kép a zagytározót mutatja szűkebb vagy tágabb környezetével, vagy anélkül, ebből az első öt függőlegesből, míg a hatodik rézsútosan van lefotózva. A léptékük eléggé különböző, először a távoli képek jönnek, csak aztán közeliek. Az utolsó három kép a veszélyeztetett, de be nem szennyeződött Somló-hegyet láttatja. (Egy függőlegesből, kettő pedig rézsútosan fotózva, azok közül az egyik közelebbi, míg a másik távolabbi fotó. A fontosabb településneveket és helyneveket színezett kiemeléssel beírtam. Reméljük, hogy azért a Somlói-Borvidék azért csak megmenekül hosszabb távon is. (Ehhez viszont az kell, hogy a vörösiszap pora is elkerülje!) A 7. képen, amely függőlegesből mutatja a Somló-hegyet, a rózsaszín vonal a Somlói-Borvidék határát jelöli be! ((Három falu érintett közvetlenül, Kolontár, Devecser, és Somlóvásárhely.))
((Van egy Mecsek térképem is (szintúgy 1:40000-res), azon Pécstől délkeletre, az 58-as főút és az 57-es főút találkozópontjától van nem messze (1-2 km.-re) egy hasonló zagytározó (Pécstől délkeletre). Reméljük, az azért hibamentes!! Ezt persze a pécsiek jobban tudják, én nem pécsi vagyok!))
A 2. képen a lila vonal jelöli a zagytározó térkép szerinti teljes méretét. A piros nyíl a hibahelyre mutat, ami rózsaszín bekarikázott "X"-sszel van közelebbről is bejelölve!
Miután Bakonyi Árpád már az átkosban is az aluipar nagy tudora vol, majd az APV rt. embereként, szakértőként ő adta el Ajkát, gyakorlatilag magának és két haverjának, elég fura védekezés az, hogy a privatizációkor nem szólt saját maguknak, hogy a tározó alatti talaj kétnemű, és a fia ezért nem is tudhatott róla.