Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2006.09.14 0 0 7
Ehh! Kezdek belecsavarodni. :-)
De azért remélem érted, hogy hol nem stimmel a dolog a tény és az általánosítás környékén.
Előzmény: Törölt nick (6)
kivi Creative Commons License 2006.09.14 0 0 5
sztereotípia nem egyenlő a ténnyel

Épp ezt írtam én is.
Előzmény: Törölt nick (1)
nazabiker Creative Commons License 2006.09.14 0 0 4
Akkor most az előítélet és az általánosítás ugyanaz?
Szerintem nem biztos.
Az előítélet valamilyen előzetes tapasztalaton vagy információn alapul (nem feltétlenül megalapozott), ezért az előzetes ítéletedet alkalmazod arra a konkrét személy(ek)re, akivel szemben nincs konkrét tapasztalatod.
Az általánosítás az előítéletek kivetítése az egész (nép)csoportra.
Példa (az előzőek alapján):
Előítélet: engem vagy pár ismerősömet már meglopott pár magyar, ezért úgy gondolom, hogy az a konkrét pár ember is lehet, hogy meg fog lopni, akik elmennek a leláncolt kerékpárom mellett.
Általánosítás: mivel azok a konkrét személyek, akik engem megloptak magyarok voltak, valószínüleg az összes magyar lop.
Ebből most átjött valami vagy zagyvaság lett?:)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.14 0 0 3
Jah! A sztereotípia nem minden esetben negatív!
Előzmény: Törölt nick (1)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.14 0 0 2

sztereotípia – Előre kigondolt, megalkotott – sokszor tudattalanul ható – elképzelések, hiedelmek egy egyénről vagy egy csoportról. Ezek az elképzelések általában felszínes ismereteken, felszínes jellegzetességeken vagy a csoport egyes tagjainál megfigyelt tulajdonságok az egész csoportra történő általánosításán alapulnak. A sztereotípiák általában viszonylag merevek és nehezen megváltoztathatók, még a sztereotípiával ellentétes közvetlen tapasztalatnak is ellenállnak.

 

 

Ez jó így nem?!

Törölt nick Creative Commons License 2006.09.14 0 0 1
Kivi:

Amiről te beszélsz az az előítélet.
„sztereotípia - emberek egy csoportjának vagy osztályának személyiségjegyeiről vagy testi megjelenéséről alkotott séma, absztrakt kognitív reprezentáció. A séma általában túláltalánosított, így olyan feltételezésekre vezet minket, hogy a csoport minden tagja egy sajátos jellemzővel bír; például arra a hamis sztereotípiára, hogy minden drogos agresszív.” (forrás)

Arról nem is beszélve, hogy a te logikádat követve (az minek van alapja már nem sztereotípia, hanem tény) a példád követve azt kell mondanom, hogy kikérem magamnak! Vagy nem vagyok magyar, vagy a sztereotípia nem egyenlő a ténnyel, mert tudtommal nem lopok.

Viszont az előítéletre már igaz, hogy nincs alapja.
„előítélet - előzetes ítéletalkotás valami jóságról vagy rosszaságról, általában minden alap nélkül. Szilárd attitűd, amely nem tárgya a szabad és ésszerű megvitatásnak, és ellenáll a megváltoztatásnak.” (lásd ugyan ott.)

Szerintem.
halaloszto Creative Commons License 2006.09.14 0 0 0
Itt lehet 0ffolni?

v
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.14 0 0 topiknyitó
Akkor nosza. :-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!