Keresés

Részletes keresés

Galahed_ Creative Commons License 2005.01.31 0 0 479

És milyen szépen látszanak a hangárak és a rakétatárolók, a védő földsávokkal :-)))

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (477)
Galahed_ Creative Commons License 2005.01.31 0 0 478

Mi nincs igy? Én is azt irtam, hogy felszámolták.

Azonbn 1997 ben elég zavaros volt a kép, sokáig fél évig nemtudtuk , hogy most mi is van, mindenki diszlokációról beszélt.

 

Amikor a parancsot kihirdették, amit irsz az nem hangzott el. ( ott voltam).

Sokáig azt hittuk, hogy sima diszlokáció, utána csavartak egyet rajta ( a győriek miatt) és mindenkit felállítottak a győri állományból is. ( jogilag más a helyzet ekkor, nyugdij, pályaelhagyás stb , de ezt Te úgyis tudod....

A 12. vegyes szinte teljesen úgyanúgy működött mint a 7., ugyanazok a üteg pk, pkh-k, stb voltak, összevonva 1 osztályba, ( persze mellé bejött a KUB is..)

 

igy a hivatalos szöveg amikor a 12. légvédelmi rakétadandárt megalapították igy szólt:

 

"A dandár jogelődje 1997. szeptember 1-jén Győr helyőrségben – a keszthelyi, a győri és a kalocsai légvédelmi rakétaezredek felszámolása után, azok bázisán – alakult meg 12. vegyes légvédelmi rakétaezred néven. A 12. vegyes légvédelmi rakétaezred 2000. október 1-jei hatállyal átszervezésre került – módosult szervezeti felépítése – és mint 12. légvédelmi rakétadandár folytatta tevékenységét."

 

 

 

u.i.:

Én is köszönöm a képet tényleg nagyon érdekes.

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (477)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.31 0 0 477
Sajnos ez nem így van. Amikor az ezred feloszlatásáról a parancsot kihirdették, akkor azt mondták, hogy ... jogutód nélkül megszűnt... Sajnos sokszor elhangzott ez a szöveg. Lehet, hogy az ezred a szellemében tovább él, a volt tagok ezt így tudják, de az ezred sok mással együtt jogilag megszűnt.
Előzmény: Galahed_ (476)
Galahed_ Creative Commons License 2005.01.31 0 0 476

Azért megnyugtatásul azaz alakulat sem szünt meg teljesen hanem a 12. légvédelmi dandárban él tovább.

 

A 7. ezrded akkori technikai helyettese ( ATF) je a mostani parancsnok, és a az akkori ezred vezetői, főnökei akiket gondolom Te névszerint ismersz az mind ott dolgozik jelenleg is

Valóban a KRUG rendszer megszünt, de korában a 7. ezrednek  volt KUB technikája is. Jelenleg is használatban ( rendszerben) van egy sor , a 7. ezredben használt technikai eszköz Győrben.

Történelméről itt tudsz olvasni:

 

http://www.raketadandar.hu/index_elemei/tortenelem7e.htm

 

Valóban itt azt irják, hogy 97 ben felszámolták , gyakorlatilag azonban az egészet vagonra rakták, a nyugdijasok kivételével szinte mindenki áttelepült Győrbe, és vezetésükkel megalapították a 12. légvédelmi dandárt, akeszthelyi,  kalocsai és győri ezred bázisán. Tavaly olvasztották be az 5. légvédelmi rekétaezredet, a Mistral légvédelmi rakétakomplexumokkal...

 

 

Bár Te a helyőrséget kérdezted.

A laktanya a Georgikon szállóval szemközt a Georgikon úton volt,

 a volt kastélyparkban, amit egy új úttal választottak el a kastélytól.

A bejárata ( az 1. sz kapu) a Stromfeld Aurél útra nyilott...

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (472)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.31 0 0 475

Urak!

 

A volt Néphadsereg egykori (páncélos, gépesített lövész, tüzér) alakulatainak történelméről vajon jelent -e meg összefoglaló munka?

 

Hpasp

 

 

Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.31 0 0 474
Még valami. Keszthelyről van 1 : 10 000 méretarányú ortofotóm, és kivételesen nincs rajta kitakarva semmi. Ha leírod, hogy hol volt a laktanya, akkor be tudom szkennelni a képet. Utcát is írhatsz.
Előzmény: Törölt nick (472)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.31 0 0 473

Én a honi légvédelemnél szolgáltam, tehát Keszhelyhez semmi közöm nem volt. Ráadásul 1992-ben leléptem, mint rosszlány a sezlonyról, mert bizonyos okok miatt nem volt maradásom, nem volt kedvem a romokon üldögélni. De azért amit elő tudtam ásni, azt leírom.

Addigra - annak ellenére, hogy csapatlégvédelmi rakéta ezred volt, tehát a szárazföldi haderőhöz volt a legtöbb köze, - a valamikori légvédelmi hadtesthez, a Légvédelmi Parancsnoksághoz helyezték. Ugyancsak átalárendelték a 14. Györi ezredet, a 18. Nagykanizsai ezredet és a Kaposvári csapatlégvédelmi rakéta bázist. Több alakulat addigra nem is maradt. Hosszas vacakolás és reformok (többnyire karcsúsítás) után Győrben létrehozták a 12. vegyes légvédelmi rakétaezredet. Ez 1997. márciusban kezdődött. Ezt az alakulatot a többi légvédelmi rakétaezred összevonásával hozták létre. Volt 5 KUB ütege, 4 KRUG ütege és más semmi. A Györi ezred mellé még megmaradt a Nagyoroszi ezred, semmi több. Nagyorosziban volt a MISTRAL, és ők üzemeltették a Drégelypalánki lőteret is. A közelmúltban felszámolták a Nagyoroszi ezredet is, és a Mistral nem tudom mit áthelyezték a Györi ezredhez. Most ott már csak a KUB és a Mistral létezik. Vagyis a volt alakulatodból semmi nem maradt. Hát ennyi. Nem tudom, hogy gyászolod-e, vagy inkább ünnepelsz.

Előzmény: Törölt nick (472)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.31 0 0 471

A könyv mennyire részletes,érdemes rá beruházni(úgy tudom,Veres Mihály társszerzője a Varga József által írt,"Volt tüzér"által is idézett kétkötetes műnek is)....?

 

Nagyon részletes. Ha a többi fegyvernemről is lenne hasonló, meg lennék elégedve.

(c8

Előzmény: mezenguz (469)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.31 0 0 470
...Érdekesség:a volt keletnémet területen jóval nagyobb az irodalma ennek a technikának,sőt a többinek is(tehát nem csak légvédelem), a volt orosz egységekről is több van,részletesebben..nálunk úgy látszik a titokvédelem még? mindig jobban működik..:(
Előzmény: mezenguz (469)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.31 0 0 469
Helló!

Hpasp!

Lovasberény:3948,3950,4013 fotók,Photozoom-mal 1400 raszterméretig érdemes felhúzni...jó nézelődést,talán felfedezhető?valami...:)
A könyv mennyire részletes,érdemes rá beruházni(úgy tudom,Veres Mihály társszerzője a Varga József által írt,"Volt tüzér"által is idézett kétkötetes műnek is)....?
Előzmény: Hpasp (458)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 468
Tudod, igazán nem is vagyok mérges azokért a fotókért, csak időnként jól esik morogni. Rossz emberi tulajdonság.
Előzmény: Galahed_ (463)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 467

Volhovból biztosan nem volt fogóalap, mert amikor Zsámbékon 1980-ban felgyújtották a PV kabint, akkor a debreceni technika PV kabinját hozták el a javítás idejére. Hogy honnan származik a 104/3. technikája, nem tudom. Nem mondom, hogy nincs igazad, én csak felvetettem két lehetőséget. Mindazonáltal én láttam Nyírtelken "középjavított" technikát. Az isten nem mondta volna róla, hogy nem új.

A Parollal kapcsolatban van egy sztorim. Kint rontjuk a levegőt Gatcsinában a Vega átképzésen, és a technikai területről éppen sétáltunk befelé a laktanyába az osztályfőnökünkkel, amikor az út mellett megláttunk egy telepített Parolt. Megkérdeztük az ürgét (ukrán volt a szentem), hogy aztán ez meg mi a fene. A választ rendkívül egyszerűen kerülte ki, "Önök ezt nem vették meg." Végül is igaza volt. Gatcsinában egyébként nemcsak a Vegát tanították. A laktanya mellett volt egy kb. 6 méter magas kerítéssel körülvett terület, ahol SZ-300 oktató technika volt. Ott akkor oroszok tanultak, de az utánunk jövő turnusban állítólag az NDK-bból volt ott egy csoport. Ezt az SZ-300 dolgot csak később tudtam meg egy kollégától, aki kint tanult.

Előzmény: Hpasp (466)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.30 0 0 466

Lehet, hogy valóban a MIG-29-ekkel kaptuk, de azért azt jó, ha tudod, hogy volt egy Debrecenben a Légvédelmi Kiképző Központon, volt egy a (azt hiszem akkor még Zalka) Bólyai főiskolán, és az sem kizárt, hogy Nyírteleknek volt egy forgó technikája.

 

A Debreceni két kiképző komplexum a 11/5 (ex 104/1) Sárbogárdi osztályhoz került.

 

Gondolod, hogy 1977-ben a Nyeva rendszeresítésekor előrelátóbbak lettek volna, mint 1959-ben a Dvina -nál?

Az Aszalói 105/4 -es osztályt állítólag azért számolták fel, hogy legyen egy Dvina forgóalap.

 

Én inkább a ruszki államadósságra szavaznék, mivel ez volt egy ideig a legkorszerűbb (PAROL -al) is felszerelt osztály. A többi NYEVA később kapta meg.

Előzmény: Volt tüzér (462)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 465
Na szóval itt van Mezőfalva. Bal oldalt megjelöltem a semlegesítő teret. Az igazából arra szolgált, hogy a rakéták hajtóanyag tartályait ott kellett volna semlegesíteni. (magyarán mosószeres meleg vízzel kimosni) a 104/3. technikája az átfegyverzés után itt volt telepítve. Őket egyébként harchelyzetben le kellett volna telepíteni Paks alá. Volt olyan, hogy gyakorolták a települést, de csak a kerítésen belül mentek egy kört.
Előzmény: Hpasp (464)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.30 0 0 464

Engedelmeddel felhasználom a képedet, és beírogatom, hogy Mezőfalván hol mi volt.

 

Ok

(c8

Előzmény: Volt tüzér (462)
Galahed_ Creative Commons License 2005.01.30 0 0 463

Megkérdeztem egy ismerősőmet, azt mondják, hogy jóegynéhányan dolgoznak, ott Sárbogárdról, Érdről, és egyébb volt honis helyekről, igy ha Győrnek nem is volt ilyen technikája ( ahogy helyesen irod) azoknak az embereknek azért volt....

És ők azért szivesen emlékeznek vissza a régi szép időkre...

 

Előzmény: Volt tüzér (455)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 462

A 104/3. nem változott, csak új technikát kapott. Hogy honnan kapta? esküszöm gőzöm sincs, pedig akkor éppen a 104. ezrednél szolgáltam. Lehet, hogy valóban a MIG-29-ekkel kaptuk, de azért azt jó, ha tudod, hogy volt egy Debrecenben a Légvédelmi Kiképző Központon, volt egy a (azt hiszem akkor még Zalka) Bólyai főiskolán, és az sem kizárt, hogy Nyírteleknek volt egy forgó technikája.

Engedelmeddel felhasználom a képedet, és beírogatom, hogy Mezőfalván hol mi volt.

Előzmény: Hpasp (459)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.30 0 0 461

Amikor Börgönd áttelepült, ott azért olyan nagy rés nem maradt.

 

Na jah, csak pont a Börgöndi rakéta technikai bázis van közel a védelem határához...

)c8

Előzmény: Volt tüzér (460)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 460

Börgöndnek a vége felé Lovasberény, Dunaföldvárnak a Dunaföldvári Krug dandár, Gyömrőnek egy lokátoros alakulat Gödöllő környékén, Pilisszentkeresztnek egy híradó ezred Piliscsabán, Sárbogárdnak a Sárbogárdi harckocsi ezred, mivel az kéznél volt. Ennyi jutott eszembe így kapásból. Azt láthatod, hogy nem minden magyar alakulatnak jutott testvér alakulatnak szakmabeli.

A  Lovasberényi alakulat a véleményem szerint és a kis távolság alapján az Etyeki ezred része lehetett (gondolom).

Amikor Börgönd áttelepült, ott azért olyan nagy rés nem maradt. Hogy ezt lásd, felteszem a harmadik tűzrendszer rajzot, ami a Budapest - Dunaújvárosi tűzrendszert ábrázolja akkor, amikor már a Vega is megvolt. A külső görbe vonal a közepes osztályok megsemmisítési zónáinak összege, a belső ugyanez a kicsikre vonatkoztatva. Azt tehát láthatod, hogy a 11. dandár és a 104. ezred tűzrendszere jócskán összeért. És akkor a rajzon még nincs rajta a Vega zónája.

Előzmény: Hpasp (458)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.30 0 0 459

Mezőfalvára visszatérve...

... tudtommal 91-ben a 11/16 -os VEGA osztálycsoport mellé települt a 11/6 -os NYEVA -ra átfegyverzett volt Dunaföldvári (ex 104/3) Volhov osztály.

 

Kérdés: honnan szereztek 1991-ben egy extra Nyeva rendszert?

Csak nem vették, vagy ez is a MiG-29 -es csomagban volt?

 

Hpasp Creative Commons License 2005.01.30 0 0 458

Ha a magyar rakétás alakulatnak pont orosz rakétás volt a testvéralakulata, akkor lehetett tudni.

 

Akkor melyik magyar alakulatnak ki volt a testvére?

 

Székesfehérvár és Lovasberény között például egy orosz rakéta technikai osztály volt Volhov osztállyal megerősítve.

 

Volt Tüzér! Ez mit védhetett? Talán a Börgönd felszámolása után keletkezett rést tömte be?

 

mezenguz! Utánna néznél a FÖMI-n?

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (450)
Galahed_ Creative Commons License 2005.01.30 0 0 457

Szvsz akkor jelezd feléjük az emil cimen, vagy ha megirod és hozzájárulsz akkor mint a képek szerzőjét feltuntetik. ( igy szokták, van rá ott példa...), vagy leveszik a képet.

 

Szerintem mint a fegyvernem UTOLSÓ képviselője a honvédségben, rá maradt ( rájuk osztották??) a hagyományok ápolását.

 

 

Előzmény: Volt tüzér (455)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 456
A képeket 2003. júliusban készítettem saját kezűleg a Székesfehérvár Sóstói ipari park egy részéről. Börgöndről szálltunk fel, és visszafelé menet volt még hely a gépemen.
Előzmény: mezenguz (453)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 455
Na ja. Megnéztem ezt a honlapot. és itt is felfedeztem néhány olyan képet, amit én készítettem 1990-ben a 104. ezrednél. Ezek a képek egy Volhov és egy Vega indítóállványt ábrázolnak rakétával. Nagyon jól néz ki a két kép, de a Győri Rakétadandárnak semmi köze a két technikához. Olyanjuk nem volt, nincs és nem is lesz. Nem tudom, mit keres náluk ez a kép. A kezem közé került egy CD ROM nemrég, ami az egész magyar hadsereget tárgyalja. Ott is megjelenítettek néhány képet a Györi dandár oldalán, amik a 104. ezred fennállásának 40. évfordulóján készültek. (1990. november 02-én ünnepeltük a 104. rakétaezred fennállásánaki 40. évfordulóját. {a 41-ediket már nem érte meg} Arra az alkalomra a Hadtörténeti Múzeumból odacipeltük az összes olyan technikai eszközt, ami valaha az egységnél volt. Ezekről, meg az akkor éppen rendszerben lévő eszközökről készítettem az ezredparancsnok utasítására vagy 100 darab színes fényképet. Aztán a közelmúltban lepődtem meg, hogy hol látom viszont a képeiimet.) Mi ez, ha nem lopás?
Előzmény: Galahed_ (454)
Galahed_ Creative Commons License 2005.01.30 0 0 454

Sziasztok!

 

Ha már szóbakerült és ha valakit érdekel akkor a légvédelmi rakéta és tüzér fegyvernem történetéről (Magyar) a neten is tudtok olvasni:

 

http://www.raketadandar.hu/index_elemei/Tortenelmunk.htm


 

Mára már csak ez az egy dandár maradt ebből a fegyvernemből....

 

 

Előzmény: Volt tüzér (414)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.30 0 0 453
Volt tüzér!

..folytasd,ne hagyd abba...a fotók sajátok,vagy elérhetőek valahogyan a neten keresztül is?
Előzmény: Volt tüzér (452)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 452

Urak! Folytathatom a történelem órát?

Az utolsó ismertetőben elintéztem a Budapest körül települt tűzrendszer ismertetését az átszervezésig. Most folytatnám a Dunaújvárosi, majd Borsodi tűzrendszerrel. Az 1982-es éleslövészeten a 104. ezred két osztálya (Sárbogárd, Dunaföldvár) még Dvina technikával vett részt. Ezzel a technikával a magyarok akkor lőttek utoljára, tehát az akkori lövészetre meglehetősen sok rakétát kihoztak. Akkor éjszakai lövészet is volt, és mondhatoom, gyönyörű látvány volt a tök sötét égen a rakéta fényeit látni. A találat villanása nappal is látszott, de akkor éjjel valami fantasztikus volt az a néhány hatalmas villanás.

A dunaújvárosi tűzrendszer legfontosabb változása az volt, amikor a 104. ezred Nagytarcsáról áttelepült Sárbogárdra. (1983. nyara) akkorra az addigi kis befogadóképességű laktanya bővítése megtörtént. Ezzel szinte egyidőben megtörtént az osztályok átfegyverzése is SZ-75M3-OP Volhov technikára, ami a nálunk lévő koplexumok közül a legmodernebb volt. Az osztályokat az eredeti tüzelőállásokban hagyták, még technika- és életvédelmi berendezéseket sem építettek.

1984-ben megszűnt az 1. és 2. honi légvédelmi hadosztály parancsnokság, egyidejűleg felállításra került az 1. honi légvédelmi hadtest parancsnokság Veszprémben.

1985. áprilisában a Sárbogárdi rakétaezred alárendeltségében felállt egy "előkészítő törzs", melynek feladata volt a majdani Sz-200VE Vega rakéta osztálycsoport létrehozása. Ezt a csapatot először kivitték egy három hónapos átképzésre a Nagy Szovjet Birodalomba, Gatcsinába. Ez a város Leningrádtól délre van vagy 80 kilométerre, a kiképző bázis meg még a várostól volt vagy jó harmincra. Mikor április 18-án kimentünk, akkor még kemény idő volt, de ahogy kezdett kitavaszodni, elkezdett érvényesülni a vidék mocsaras jellege. {Emlékeim szerint akkor az utolsó hó május 23-án esett ránk (vagy 30 centi).} Az a szerencsétlen Nagy Péter az egész Szentpétervárt egy mocsárra építette, a lecsapolással meg nem nagyon foglalkoztak. Őszintén el kellett ismernem, a három hónap alatt az orosz nagyon jól megtanította a magyar csapatot. Kint volt szinte a teljes hivatásos állomány, meg a sorállományból egy váltás. Július végén jött haza a csapat, de akkor még nem volt kész a laktanya, nem volt meg a technika, és a sorállományból is csak a harmada volt meg. Kivételesen a lakásokat készítették el elsőnek, és nagy gőzzel épült a laktanya is. A technika 1986. Húsvét tájékán jött meg vagy három vasúti szerelvénnyel Börgöndre. Ott történt meg a kirakodás, de a hazaszállítás elég nehézkes volt, mert spórolásból a szállítóeszközökből csak keveset vettek. A hazahurcolással párhuzamosan megkezdődött a technika telepítése is, természetesen orosz felügyelettel. A Vega telepítése elméletileg 24 óra, ha minden szállítóeszköz és daru rendelkezésre áll. Csakhogy nekünk szállítóeszközünk sem volt elég, meg mint kiderült, daru sem. A Vega koplexumnak volt három 16 tonnás daruja, de amikor az alávilágító lokátorokat kellett volna telepíteni, akkor derült ki, hogy szahart sem ér az egész. Az építők ugyanis a lokátor állásának csináltak egy betonkört, csak a baj az a be nem tervezett 30 centis magasság volt. Oda az istennek sem akart felugrani a lokátor, így kénytelenek voltunk a Dunai Vasműből szerezni egy 120 tonnás darut. Kisebb nagyobb nehézségek árán végül is csak összejött a telepítés, így a nehezével már készen voltunk. Megkezdődött a rendszerbe állítás, a gyakorlások tömkelege, meg a vadonatúj terület otthonosabbá tétele. Hosszas szerencsétlenkedés és intenzív felkészülés után 1987. nyara végén ment ki az osztálycsoport egy váltása az úgynevezett rendszerbeállító lövészetre. Nekem az már nem az első lövészetem volt, de mégis csak tátottam a számat, mert a méretek és a távolságok miatt minden újszerűnek tűnt. A sikeres éleslövészettel hivatalosan is rendszerbe állt a Vega, ezzel véget ért a dunaújvárosi tűzrendszer korszerűsítése. Egyelőre itt abbahagyom, majd folytatom máskor.

Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 451
Hát érdekes dolog volt a magyar katonai térképészet. Az tény, hogy világhírű volt, fantasztikus munkát képesek voltak csinálni, de egy tény. A rendszerváltás előtt készített katonai térképeken minden rajta volt, csak katonai objektum nem. Ha mégis ábrázoltak valamit, akkor vagy nem írták, hogy mi az, vagy állami gazdaság, vagy ipari üzem, stb. volt odaírva. A Székesfehérvári orosz helikopter ezred helyén például csak erdőt rajzoltak. A rendszerváltás után készített térképeken már viszonylag pontosan feltüntették a katonai objektumokat, de jelölés továbra sem volt mellettük. Ez tartott egészen 1993-ig, ugyanis akkor csinálták az utolsó friss régi rendszerű katonai térképet. Mióta beestünk a NATO-ba, azóta természetesen csak NATO szabványú katonai térképeket csinálnak, ami szerintem hatalmas színvonak esést jelent. Az általam egyszer már beszúrt 1 : 25 000 méretarányú térképet már nem is csinálják, a max. az 1 : 50 000 méretarány. Az meg természetesen nem olyan részletes. Egyébként igazad van, az általam beszúrt térképen még a műutat sem tüntették fel. Ami viszont elkerülte a figyelmedet, az a javított talajút viszonylag pontos, és az az objektum felé halad.
Előzmény: M62 265 (444)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 450
Sokat nem lehetett róluk tudni, mert még előlünk, szakmabeliek elől is titkoltak mindent. Ha a magyar rakétás alakulatnak pont orosz rakétás volt a testvéralakulata, akkor lehetett tudni. Meg a nagy magyar technikai háttér mellett időnként rájuk szorultunk egy kis segítségért. Székesfehérvár és Lovasberény között például egy orosz rakéta technikai osztály volt Volhov osztállyal megerősítve. Na ott néhányszor voltam alkatrészt kunyerálni. Soha nem sajnáltak semmit, mindig adtak mindent - számolatlanul. Ha kellett, technikai szakembert is szívesen küldtek. Budapest körül volt egy vegyes dandár, de az magyar volt. (11. ve. lérak. dd.) A dandár közepes osztályainak majdnem kétszeres átfedése volt, ráadásul ott voltak a kicsik is. Az orosz tehát nem volt olyan bolond, hogy erre a tűzrendszerre rátelepítsen még egyet. Ha abba belegondolsz, hogy minden magyar parancsnokság mellett ott volt az orosz is, nehogy valami marhaság eszünkbe jusson. Ám a légvédelmi rakétákkal minket nem, csak repülőgépeket lehetett fenyegetni. Következésképpen lehetett, de nem tartom indokoltnak. Hacsak nem valami csapatlégvédelmi alakulat volt a kérdéses orosz dandár. Akkor viszont csak KRUG lehetett, mert annak volt dandár szervezése.
Előzmény: Hpasp (448)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.01.30 0 0 449
Ugyanebből a sorozatból más téma. Székesfehérváron az Ikarusz gyártól délre volt egy helikopter ezred. Ez is egy igazán lepusztult laktanya. Bár a lakótelep épületeit felújítás óta lakják, a legkésőbb épített épületeket különféle cégek használják, de a laktanya nagyon lepusztult. Itt volt egy lokátor század is, a lokátorok dombjait még lehet látni, de csak közelről. Az utolsó két képen egy üzemanyag raktár részletei vannak.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!