Keresés

Részletes keresés

buddymajki Creative Commons License 2011.04.20 0 0 6510

No akkor megvárom, ameddig a kotyogás abbamarad, mérek sűrűséget, ha ezek stimmelnek, és nem változik semmi 2 napig, akkor utána elvileg ugye mehet a palackba. Gondolom előtte ne rázzam fel...

 

A csap kicsit feljebb van, mint az alja, így gondolom nem megy át sok élesztő a palackokba, csak amennyi épp kell majd a bubikhoz!? 5g kristálycukor/üveg az elég lesz?

 

Amúgy Premium Pils-t csínálunk így elsőre. Fórumra hallgatva nem 23 liter vizet tettünk rá. Kicsit elnéztük, és 21 lett 20 helyett...

 

Palackozáshoz van valami hasznos tudnivaló? palackozó tömlő kellene mindenképpen, vagy üveg megdöntve a csaphoz az elég? Első palack telimegy "trutyival", vagy kb egyformán fog belekerülni élesztő? Erjedés után szeszfokot ha mérünk az mennyire változik az utóerjedés során? Belekostolni szabad(kell) már palackozáskor?

 

Előre is köszi a válaszokat, és bocsánat a sok kérdésért, csak hát első adag... Ha ez jól sikerül, akkor a következő adag az gyógynövényes sör lesz jó eséllyel.

 

Jaaa, még 1 kérdés! Citromos sört csinált már valaki? Hogyan lenne érdemes? persze mivel vegyész vagyok, ezért sejtem, hogyha rakok bele citromlevet, akkor az alkohol% erősen megcsappan, hiszen az alkohol öl, butít, és a savakkal észtert képez... A kérdés, hogy mikor kéne beletenni, és mennyit...

Előzmény: krulis (6506)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.20 0 0 6509

A Főzdefesztet én is elfelejtettem. Talán azért mert még nem voltam rajt. Csak aztán nehogy elmaradjon. Kicsit furcsa, hogy 3 hét múlva lesz, és még mindíg nincs program. 2 napja azon agyalok, hogy mi legyen. Ha még késöbbre halasztjuk, akkkor már túl közel lesz az augusztusi következő. Már, ha lesz augusztusi. Szerintetek, ugyanúgy össze fog jönni  a banda akor is? Vagy marad az évenként egy találkozó? Mert akkor lehetne késöbbre tenni. Előnye, hogy mindenki elmehet mindegyik rendezvényre, és melegebb van éjszaka sátorozni.

Mert ugye rá egy hétre meg a rozsnyói verseny lesz. Szal az a nap is kilőve.

Jó lenne egy olyan időpontot találni, ami minden évben fix, és megmásíthatatlan, és akkor mindenki úgy tudná intézni a munkát és a nyaralást, hogy össze tudjunk jönni.

per/sanchez Creative Commons License 2011.04.20 0 0 6508

Arról nem volt szó a cikkben (vagy csak én nem láttam), hogy milyen komlót(pellet, toboz stb) használ. A fehérje nem zavarna de a komlópellet miatt szűröm inkább.

Előzmény: krulis (6504)
krulis Creative Commons License 2011.04.20 0 0 6507

Ugyanígy gondolom én is, péntek főzdefeszt, szombat Esztergom.

Előzmény: DanielOrtega (6505)
krulis Creative Commons License 2011.04.20 0 0 6506

Az aljára szépen leül, a megrohadás hülyeség. Nyugodtan maradhat erjedés után akár több hétig is a tartályban, inkább tovább maradjon, mint hogy túl korán palackozod. Ha túl korán palackozod és az üvegbe még sok erjeszthető cukor kerül, felrobbanhatnak az üvegek.

Előzmény: buddymajki (6503)
DanielOrtega Creative Commons License 2011.04.20 0 0 6505

Köszönöm a bizalmat, de még húzom őszig a diplomázást :) Én megszavazlak képviselőnknek, a többiek majd nyilatkoznak. Pénteken elmegyek a főzdefeszt-re szombaton meg irány Esztergom.

 

"A szakmai programon a Corvinus Egyetem Sör- és Szeszipari tanszékének docense, Vecseri Beáta, Vétek György söríró és Vaskó György, a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesületének elnöke, illetve Bereczki István, az egyetlen magyar komlótermesztő fogja megtárgyalni a hazai kézműves sör múltját, jelenét és jövőjét a sörfőzők és sörbloggerek társaságában."

 


Meg kellene fogalmazni valamilyen egységes álláspontot, hogy mit akarunk egyáltalán.

Előzmény: BoBoYSA (6501)
krulis Creative Commons License 2011.04.20 0 0 6504

Találtam egy érdekes kísérletet a kicsapódott fehérjét szűrni/nem szűrni témában:

 

http://www.bodensatz.com/homebrew/columns/jirvine/trub.html

 

Lefőzött két könnyű világos sört és hűtés után több részre szedte aszerint, hogy mennyire szűrte vagy nem szűrte meg. A vakteszteken a nem szűrt sörök jöttek ki győztesen. 

buddymajki Creative Commons License 2011.04.20 0 0 6503

Fél év várakozás után, tegnap este végre oda tudtuk rakni az első adag sörünket (egyelőre még csak konzerv). Szépen kotyog, 20-21 fok között van a hőmérséklet (tegnap 24 körül indult el az erjedés).

 

Olvastam, hogy ha leerjedt, és úgy palackozzuk, akkor az élesztő megrohad benne, és rossz lesz az íze? Máshol meg azt olvastam, hogy simán lehet palackozni, az aljára szépen kiül az élesztő, és semmi baj nem lesz vele...

 

Tud valaki tanácsot adni? Gondolom, ha a kotyogás leállt, és még áll a fermentorban 1-2 napot, az nem probléma!?

 

Válaszaitokat előre is köszönöm!

olasz66 Creative Commons License 2011.04.20 0 0 6502

Én alkalmazkodom.

Előzmény: krulis (6500)
BoBoYSA Creative Commons License 2011.04.20 0 0 6501

Uh!

Hát ez eléggé üti egymást.

Ráadásul még nincs fönt a program, csak az időpont.

 

Ami azt illeti, a kerekasztal beszélgetésben szívesen részt vennék, ha jóváhagyja a topik (valószínűleg én vagyok a legöregebb, és bár sosem dolgoztam sörgyárban, bevallom többek között sörfőző szakmunkás vizsgám is van).

 

Ha nem, akkor sem sértődöm meg. Akkor annak ellenére, hogy a rendszeresn alkotó topik tagok felkészültsége mind kiválló, mégis Ortegát javasolnám, mert egy szakmai vitában sokat számít, hogy van sörfőző diplomája.

 

Nem tudom ki szervezi a beszélgetést.

Üdv

B

Előzmény: krulis (6500)
krulis Creative Commons License 2011.04.19 0 0 6500

Na basszus, pedig azt hittem találtunk egy időpontot ami mindenkinek jó... Én hoztam fel múlt héten a 14-ét, akkor még nem volt semmi info a fozdefeszt.hu-n. Bocs mindenkitől, hogy keverem a sz.rt, mentségemre legyen mondva a jó szándék vezetett. Na most akkor mi legyen, Béláim, szavazzunk!:)

Előzmény: tonycaviar (6495)
olasz66 Creative Commons License 2011.04.19 0 0 6499

Hívj fel telefonon. A honlapomon megtalálos a telefonszámom

Előzmény: attika672 (6498)
attika672 Creative Commons License 2011.04.19 0 0 6498

Üdvözlök mindenkit!

Egy ideje olvasom a fórumot és szinpatikus ez a lelkes csapat. Régóta foglalkoztat a sörkészítés gondolata és most elhatározásra jutottam megpróbálom.

KRISZ régebbi leírása alapján készítettem malátát. Hozzájutottam kétsoros tavaszi

árpához a komló is megvan edények stb.egyedül az élesztő hiányzik és a tapasztalat.

Biztos lesz majd kérdésem előre is köszönöm a segítséget.

Először  is Olasz tőled szeretnék kérdezni. Beregisztráltam nálatok a websp-ba

minden oké az árakkal, de a szállítási feltételekről és a szállítás költségéről

semmi infót nem találtam. Élesztőre lenne szükségem. Megköszönném ha

tájékoztatnál.


olasz66 Creative Commons License 2011.04.19 0 0 6497

Megint jött 5 rekesz csatosüveg

WriE01 Creative Commons License 2011.04.19 0 0 6496

A bölcsek már rég megmondták, ezzel a házassággal csak a baj van :)

Előzmény: tonycaviar (6495)
tonycaviar Creative Commons License 2011.04.19 0 0 6495

Nem mondod, hogy rászervezitek a Főzdefesztre?(hónapokkal ezelőtt mondtam, hogy akkor lesz)

 

FŐZDEFESZT: Május 13-14!

VIII. ker Mikszáth Kálmán tér

www.fozdefeszt.hu

 

akárcsak tavaly, ismét nyitva áll előttetek a lehetőség, hogy valamilyen formában megnyilatkozhassatok a színpadon vagy egy nílt levélbe, vagy bárhogy

 

illetve nagyon örülnék, ha akadna közületek egy, aki szívesen beülne egy szakmai kerekasztal beszélgetésbe (Vecsery, Vétek, Vaskó, Bereczki), hogy ismertesse és képviselje a házi sörfőzők álláspontjait.

Előzmény: krulis (6482)
nyulica Creative Commons License 2011.04.19 0 0 6494

Tegnap nekiálltam Zamatos turbolyával ízesített mézsört készíteni.

Eddig eszméletlen jó illata van!

Engem a medvecukorra emlékeztet.

Tibeer Creative Commons License 2011.04.19 0 0 6493

Rendben, gyökereztetek ősszel, aztán aki kér, adok komlót.

El is felejtettem, hogy ahétvégén a Kölsch mellett főztem egy másodikat is. Biztos, ami biztos, hátha nem lesz időm mostanában...

Ez egy új: Corsendonk Pater klón szeretne lenni, majd meglátjuk milyen lesz. Belga barna dubbel stílus. Az alkoholtartalma nagyjábó 7% lesz. Eléggé testes, kellemes illatokkal. Mint a belgák jelentős része, ez is kandiscukros (bár ez sima barna nádcukor volt). Mikor tegnap eljöttem otthonról, még nem akart buborékolni, szurkolok, hogy elinduljon azért.

Előzmény: KRISZ2007. (6491)
olasz66 Creative Commons License 2011.04.18 0 0 6492

nekem is a pelenka vált be.

Előzmény: KRISZ2007. (6488)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.18 0 0 6491

Tavaly ősszel én is ültettem komlótöveket. 5-öt. Sajnos eddig egy hajtott ki viszonylag tisztességesen. 2 hajtás van rajta. Az egyik 70-80cm, a másik kb 5cm. Egy másik tőnél van egy kb3cm-es, és egy 1cm-es hajtás, de még nem levelesek. A harmadiknál csak olyan kis hajtáskezdemények vannak. Érdekes módon a földben levő 20cm-es gyökér vagy mi elrohadt, de a felső 5cm-es darabon jönnek ezek a hajtáskák. Szóval lehet, hogy lesz belőle valami. A 4. tőbe kapart bele valami macska és letörte az egyetlen hajtását. Az ötödik semmi életjelet nem mutat.

A lényeg, én is a hét végén csináltam hozzá lugast. Na nem ám valami puccosat. A tövek mögé lekalapáltam egy-egy tetőléc darabot, a háztető alá meg beütöttem szegeket, és ahhoz van felvezetve a bálázó madzag. Nekem tetszik. Persze jobb volna, ha futna rajta ezerrel a komló.

Egy dolog zavar, hogy nem tudom miféle.

Majd teszek fel róla képet, ha jobban beindul.

Viszont nagyon jól halad a komlógyökereztetési projekt. Legalábbis szépen gyökereznek a beáztatott komlórészek.

Ha leszedted a termést, fel lehetne darabolni a szárat, és kigyökereztetni. Esetleg. :)

Előzmény: Tibeer (6490)
Tibeer Creative Commons License 2011.04.18 0 0 6490

Hát a lugas elkészült a hétvégén. Kb. 5 méter magas lett. Egész félelmetes. Majd csinálok fényképet és feltöltöm. Csak azért nem akartam még, mert köt még a beton és a huzalt nem lehetett megfeszíteni. Így meg kicsit gagyi a kinézete. A tövek mid kihajtottak, a Saaz akar most a legmagasabbra kapaszkodni. Remélem mind termel majd nekem szép szűz virágocskákat.

Előzmény: KRISZ2007. (6467)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.18 0 0 6489

Pár apróságot szeretnék, majd küldök előtte mailt. :)

Előzmény: olasz66 (6486)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.18 0 0 6488

Elvileg a hét végén főzök, akkor kipróbálom az örvénykádat, aztán átszívom valami tömlővel rongyon.

Előzmény: DanielOrtega (6485)
krulis Creative Commons License 2011.04.18 0 0 6487

Szerintem lesz rá igény, részemről biztosan.

Előzmény: olasz66 (6486)
olasz66 Creative Commons License 2011.04.18 0 0 6486

Vigyek le a találkozóra cuccokat?. Nem akarok nyomúlni. Csak akkor ,ha kéritek.

DanielOrtega Creative Commons License 2011.04.18 0 0 6485

Sörgyárak mindent kiszűrnek :) De ahogy Boboysa, Étolajos meg én is írtam az "örvénykádas" módszer a legegyszerűbb, leggyorsabb és a legjobb :) De az örvénykádas módszer az nem szűrés csak ülepítés :P

 

Most már biztos, hogy jó a 14.-e és marad a 2 személy.

Előzmény: KRISZ2007. (6479)
krulis Creative Commons License 2011.04.18 0 0 6484

Esztergom marad.

 

Előzmény: BoBoYSA (6483)
BoBoYSA Creative Commons License 2011.04.18 0 0 6483

Nagyon úgy tűnik, hogy jó

Igyekszem hogy úgy is maradjon.

Mindnesetre beírtam a naptárba.
Marad Esztergom?

Előzmény: krulis (6482)
krulis Creative Commons License 2011.04.18 0 0 6482

Jelen állás szerint május 14-en, jó az Neked?

Előzmény: BoBoYSA (6481)
BoBoYSA Creative Commons License 2011.04.18 0 0 6481

Komlóforralás után nemcsak a komló, hanem valóban mindenféle trutyi (főként kicsapódott fehére) van a sörlében. Úgy hívják "forró sepű". Ezt a nagyiparban egy un. örvénykádban távolítják el. Ez azt jelenti, hogy nagy sebességel átszivattyúzzák egy álló henger alakú tartályba. A beömlő cső belűről éritő irányú a henger palásttal, ezáltal a folyadék nagy sebességgel forogni kezd. Mire megáll, a közepén kúp alakban összegyűlik a seprő,és óvatosan egy oldal csappal leengedhetető. (Az edény fenekének alakjával is trükköznek, de ez most mindegy.)

Házilag is meg lehet ezt csinálni, nagyon hasznos. Komlóforralás után a fazekat egy nagy főzőkanállal addig kevered, amíg körbe körbe nem forog az egész sörlé. Aztán hagyod megállni és még ülepedni egy kicsit. Utána vagy oldal csappal, vagy ha ilyen nincs a fazékon, akkor tömlővel leengeded a tiszta sörlevet. Lehet a kiömlő cső alá tenni pelenkát, de meglepően tiszta lesz a kifolyó anyag.

Nem győzöm hangsúlyozni azonban, hogy az intenzív komlóforralás nem elhegyható része a technológiának!!!

A hideg komlózás, vagy komlózsákos aromakomlózás hasznos fogás, de előtte forralni kell minimum egy órát.

 

MIKOR LESZ A TALÁLKOZÓ??

Előzmény: per/sanchez (6470)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!