Keresés

Részletes keresés

Snakeins Creative Commons License 2005.10.28 0 0 129
Én meg ezeket nem hallotam.

Az egyi legenda szerint a hallót Edison mondta Bellnek, de az autentikusabb változat szerint (mivel Bell és Edison nem nagyon dolgoztak együtt, ez elég valószínűtlen is) ez a bizonyos Bergmann mondta először.

Különben ma milyen természetesnek vesszük, hogy a vezetékek a falban, védőcsövekben vannak elvezetve - még ma is gyakran hívják ezeket a csöveket bergmann-csöveknek, no éppen amiatt, mert ezt a rendszert az illető úr dolgozta ki, hogy a telefonvezetékekeket épületen belül, el lehessen kultúráltan helyezni.

Nekem az, hogy a halló magyar eredetű szó lenne, annyira eröltetenek tűnik, mint azok a verziók, hogy Stockholmot, Koppenhágát a kalandozó magyarok nevezték el (Istók halma, Kopány-hágó) egy sor más európai földrajzi névvel egyetemben.

Azt nem tudom, hogy Puskás dolgozott-e Bostonban - az első amerikai központot is Bell építette, New York -Philadelphia vonalakat kötötte össze.
'87-ben létesült. Ez az első igazi központ.

Puskás szintén dolgozott az Edidson Co-nak, de ő Franciaországban, 1879-ben de ott nem dolgoztak ilyen nagy léptékben, csak arra keresett megoldást, hogy a párizsi villák falait ne fonják be a telefonvezetékek, és erre találta azt a dugdosós megoldást, ami miatt itthon őt tartják a telefonközpont feltalálójának, bár amikor ő kidolgozta ezt a rendszert, Glasgow-ban már létezett ilyen rendszer, alighanem onnan vette az ötletet.


Ezeket az adatokat a régi tankönyveimből vettem, szerintem megbízhatóbbak, mint az internetes források.

Hopp, most találtam adatot; a bostonit bizonyos Edwin T. Holmes létesítette, valóban 1877-ben; egy távírász volt volt, és a távíró - ügyeleti szobában jutott az eszébe, hogy a vezetékekre kötött távíró berendezések helyett telefont szereljen fel - 5 vonal érkezett a szobába, és a helyi kereskedők küldtek ezeken keresztül információkat először a távírásznak, majd a távírász a 4 másik címzett valamelyikének.

Ezzel a módszerrel pedig a távírászból lett az első 'telefonközpontos', és így nem kellett tovább morzéznia, csak csatlakoztatni a bejövő vonalat a címzettéhez.

Puskásról itt sem esik szó, csak az egyik kereskedőről, aki szponzorálta a fejlesztést; bizonyos Charles Williams.


No, és találtam erről a Watsonról is;
Tényleg Bell munkatársa volt, de ő a mikrofon és a hangszóró tökéletesítésén dolgozott;
Ő abban az első, hogy az ő hangját hallhatta hitelesen a nagyközönség a távolból; Tényleg Bostonban volt, és valóban 1877-ben; innen énekelt a 29km távolágban, Salem városában lévő Essex intézetben összegyült, mintegy 20 fős társaságnak

Ezekhez az infókhoz odaírták, hogy honnan származnak; ez pl. a Boston Globe1877. egyik februári számából.

Előzmény: BAZS (128)
BAZS Creative Commons License 2005.10.26 0 0 128

Miket tudsz te... Ez nekem teljesen új... ez a Bargmannos. Én csak ezen legendákat olvastam mint első szavak és mondatok:

 

1876. március 10-én - a hagyomány szerint - Bell véletlenül kilöttyintett egy kis akkumulátorsavat és felkiáltott: ?Mr Watson, come here! I want to see you." (?Mr. Watson, jöjjön ide! Látni szeretném Önt.") A készülék közvetítette szavait a szomszéd szobába. Ez volt az első, telefonban elhangzott mondat.

 

forrás:

http://www.nagyothallok.hu/bell.htm

 

Puskás Tivadar Amerikában fogalmazta meg a telefonvonalak összeköttetését biztosító központ gondolatát: ötlete Bostonban, 1877-ben valósulhatott meg. A legenda szerint amikor Puskás első ízben meghallotta a vonal másik végén levő ember hangját, izgatottan felkiáltott: "Hallom!" Ez vált később világszerte a telefonálás üdvözlőszavává "halló" formában.

 

forrás:

http://www.mult-kor.hu/cikk.php?article=375

Előzmény: Snakeins (127)
Snakeins Creative Commons License 2005.10.26 0 0 127
Portugálul - Brazilíában, ahol Bíró sokat dolgozott,és valóságos nemzeti hős lett.

Egyébként a 'kocsi' szó is megtelepedett az angolban - koch -nak mondják, de persze csak egyfajta lovaskocsi típust jelölnek vele, nem anyira sokféle jelentésű, mint a magyarban.


A 'Halló' - zás valóban egy technika történeti legenda - de ezt egy bizonyos Bergmann mondta Bell-nek, amikor egy házban először sikerült telefonálni - egyik szobából a másikba, mire Puskás elkezdett a telefonközponton dolgozni, szerte a világban már rengeteg telefonállomás működött.

Egyébként a szó a tengerészek egyik jelzőszava (is), alighanem elég régi.

Előzmény: hannika (126)
hannika Creative Commons License 2005.10.26 0 0 126
mármint ami nemzetközi lett? igen. a golyóstoll "biro" valamelyik nyelven (olasz talán??), feltalálója, bíró lászló után. és még bizonyára vannak mások is.
Előzmény: BAZS (125)
BAZS Creative Commons License 2005.10.26 0 0 125

A történet hiteles. Ha az ember hihet a magyar tanárjának... :-)

Állitólag ez az egyetlen ilyen szó... Vagy tudtok több ilyen magyar eredetű szavunkról?

Előzmény: hannika (124)
hannika Creative Commons License 2005.10.26 0 0 124
nem ismertem ezt a sztorit. tényleg így történt, vagy csak urban legend? ha igaz, akkor van benne logika.
Előzmény: BAZS (123)
BAZS Creative Commons License 2005.10.26 0 0 123
Puskás Tivadar  aki először hallotta meg anno a telefonvonal másik végén levő kollégája hangját, így szólt vissza: "Hallom!" Úgy tudom, ebből lett a később világszerte használatos  telefonálás üdvözlőszava, "halló" formában. Most ez akkor magyar erdetű szónak mondható, nem? :-)
hannika Creative Commons License 2005.10.18 0 0 122
tényleg! kellett nekem okoskodnom...
Előzmény: FehérTigris (120)
Snakeins Creative Commons License 2005.10.18 0 0 121
Igaz -pl.: médium -tsz.: média
Én meg angolul többeseztem :-)

Köszi
Előzmény: FehérTigris (120)
FehérTigris Creative Commons License 2005.10.17 0 0 120
Bocsánat: tempora
Előzmény: Snakeins (117)
jim32 Creative Commons License 2005.10.17 0 0 119
Görögül pedig ethos - innen jön az etika.
Amúgy a katolikus erkölcstan szerint az embernek az a képessége, hogy a cselekedeteit a közvetlen hasznosság igényén túl az emberi élet egészének szempontjából is tudja irányítani.
Előzmény: hannika (114)
hannika Creative Commons License 2005.10.17 0 0 118
az az, igen :)
Előzmény: Snakeins (117)
Snakeins Creative Commons License 2005.10.17 0 0 117
Tényleg!
Óh tempores, oh, mores!
Valami ilyesmi, nemde? - beugrott, köszi mindenkinek! :-)
hannika Creative Commons License 2005.10.17 0 0 116
azt hiszem, igen.
Előzmény: Magdi60 (115)
Magdi60 Creative Commons License 2005.10.17 0 0 115
Szerintem ez az erkölcs egy nagyon érdekes dolog, és furcsa módon alakítható, mindenkinek a szája íze szerint, sőt, szinte már el is tűnt a régi értelem szerint, itt az indexen is mintha nem lenne, vagy ha igen, akkor ezt csak negatív értelemben látom.
Tényleg, az erkölcs, az lehet "rossz" is?
Előzmény: hannika (114)
hannika Creative Commons License 2005.10.17 0 0 114
móres, ez a latinból jön egyszerű átvétellel: mores = erkölcsök, szokások. és akit móresre tanítanak, megmutatják neki, hogyan is kellene viselkedni (az erkölcsök, szokások, illem szerint)
Előzmény: Snakeins (112)
freyya Creative Commons License 2005.10.17 0 0 113
Az az erkölcs latinul.:-)
Előzmény: Snakeins (112)
Snakeins Creative Commons License 2005.10.17 0 0 112
Kordában tartani --> kötéllel elkerített ideiglenes karám a jószágoknak, talán.
Ez motoszkál bennem, mintha olvastam volna erről valahol, de nem emlékszem, miben.

És amelyik kitör a kordából, móresre kell tanítani.
De mi az a móres? Ezt sem tudom.
Magdi60 Creative Commons License 2005.10.14 0 0 110
Köszi, nekem az St tökéletesen megfelel, dehogy akarok én olyan óriási titkot megtudni, mint a keresztneved, hova is vezetne az? - mint ahogy mondani szokta a szakácsnő a Csengetett mylord-ban.
Különben a zárt topik - nevű topikunkra gondoltál? Azt bárki olvashatja, nem csak mi, ugye tudod?

hantál - (dumál)ez a szó a német hantieren szóból került hozzánk, azt jelenti, foglalatoskodik, kereskedik, lármáz.

Előzmény: Törölt nick (109)
Snakeins Creative Commons License 2005.10.14 0 0 108
Hát - érdekes, de van benne logika.
Előzmény: Magdi60 (107)
Magdi60 Creative Commons License 2005.10.14 0 0 107
Amennyiben édesítés céljából teszed, igen, édes Snakeins!

Ha csak úgy, mert ízlik, akkor szerintem nem.
Előzmény: Snakeins (106)
Snakeins Creative Commons License 2005.10.14 0 0 106
Ha francidrazsét eszem, mondhatni, trágyát majszolok?
Ojvé-
Magdi60 Creative Commons License 2005.10.14 0 0 105
A kecses kis hermelint hívták hölgynek!

Bár valóban, a régi nyelv a hermelint - hölgymenyétnek hívta.

Görényről szó sincs!

(Mondd, hogy lehet Téged hívni, mert ugye nem akarod, hogy a nickneveden szólítsunk?)

Újabb szó, talán testhezállóbb Neked, de mindenkitől kérdezem: "hantál" - honnan ered?
Előzmény: Törölt nick (102)
hannika Creative Commons License 2005.10.14 0 0 104
oké, azt hittem, gúnyolódsz a szófejtés miatt :)
Előzmény: Törölt nick (103)
hannika Creative Commons License 2005.10.14 0 0 101
mármint ételt édesít, ízesít
Előzmény: hannika (99)
hannika Creative Commons License 2005.10.14 0 0 100
majdnem...
Előzmény: Törölt nick (96)
hannika Creative Commons License 2005.10.14 0 0 99
ezt piszkálódásnak szántad?

de tessék: a trágya, trágyáz kifejezést "édesít, ízesít" jelentésben vették át már a görögök is a latinból, és évszázadokig így is használták aztán szerte európában is. (a francia dragee szó is ebből a tőből fakad, és valószínűleg a magyar trágya szó is ennek magyar hangalakú átvétele)

:)
Előzmény: Törölt nick (97)
Magdi60 Creative Commons License 2005.10.14 0 0 98
Ezt csak úgy rávágtad viccből??? (Mert langyos...)
Előzmény: Törölt nick (96)
Magdi60 Creative Commons License 2005.10.14 0 0 95
Olvastam a "hölgy" szóról!

Azért, mielőtt elárulnám mit jelentett eredetileg, találgassatok!
Mondjuk tippeljetek: 1. tárgy; 2. állat; 3. fogalom?
hannika Creative Commons License 2005.10.12 0 0 94
a "kordé" (mint taliga) kialakulása nagyon érdekes. ez a kordészekér, kordétaliga kifejezésekből rövidült le, jelentése: haszontalan, hitvány (szekér, taliga). méghozzá a következő jelentésváltozásokon átesve:
latin "corde" = "könyv nélkül" -- > "emlékezetből" --> "vaktában, esztelenül" --> majd melléknévvé válva: "komolytalan, jelentéktelen" --> hitvány, haszontalan

(forrás: bárczi géza: szófejtő szótár)
Előzmény: hannika (91)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!