Visszanyúlva a doki témához, szerintem is rendkívül fontos,hogy hogyan választod meg az orvost,akivel együtt dolgozol. Mert akárhogy is nézem,majdnem olyan fontos a doki,mint maga a tenyésztő. Nekem szerencsém van, igaz,hogy elfogult vagyok a miénkkel, de állítom,hogy Mo egyik legrendesebb,legbecsületesebb orvosát fogtuk ki. Azonnal beismeri,ha valamilyen témában tapasztalatlan, és már irányít is egy másik dokihoz, de szintén olyanhoz,akire a saját kutyáját is rábízná. Nagyon türelmes, nekem pl. a kutya bűzmirigy kinyomásának módszereit illusztrálta vagy egy órán keresztül egy papírból kivágott műkutyafenéken és gumikesztűvel helyettesített bűzmirigyekkel.Addig nem is engedett el,míg meg nem értettem mindent. Amikor probléma merül fel,szintén hosszasan magyaráz mindent, a vírusok felépítésétől kezdve a műtéti varratokig...Mindenhova bemehetek vele,mindent láthatok,és a műtétek közben is magyaráz állandóan :))))
Lehet,hogy csak azért van ez a kitüntetett figyelem,mert állatorvosnak készülök,de enélkül is rendkívül jó orvosnak tartom.
Most pl. a nyaralását igazítja hozzánk,mert mondtam neki,hogy én egyedül nem szülök :))))
Nekem a párom ígért egy programot - vannak ilyenek már forgalomban- ami egy teljeskörű cicc nyilvántartó lesz. Számolja a terhesség napjait, a törzskönyveket rögzíti, lesz benne helye minden ciccnek, egészségügyi részleg, számítja majd a kiállítási pontokat és a FIFE rendszerben a címeket is nyilvántartja, lehet bele rögzíteni oltásokat és egy év eltelte előtt figyelmeztet...stb. Ha készen lesz,akkor közkinccsé teszem :)
Egyébként ilyen jellegű tenyésztési naplóra gondoltál?
Nekem aktákba vannak mostmár rendezve a ciccek adatai, amit ezzel a programmal a gépre fogok tudni vinni, azoknak az eredeti dokumentumait megőrzöm. minden ciccnek egy akta,ami külön kiállítási,egészségügyi stb. rekeszekre van osztva. Úgy terveztem,hogy minden kicsinek is nyitok egyet, és az első napon felírt súlytól kezdve mindent abban őrzök majd. Átlátható, és gond esetén bármikor elő tudom szedni,nem kell kutatni.
Én sem értek egyet ezzel. Szerintem a kiscicák árát nem befolyásolhatja a szőrszín. A beadott oltóanyagok, a szülők kiállítási sikerei, a kiscicc életkörülményeinek minősége igen, de semmiképpen a szőrszín.
Arról már írtam, hogy azzal nem értek egyet, hogy a fajták között ekkora árkülömbségek vannak. Erre a kérdésre ugyan ezt válaszolom, nem! Főként azért nem mert bizonyos színeket azért lehet drágábban adni, mert divat, mert azt keresik a gazdik, ezért ez főleg kizsákmányolásnak érzem. A gazdik legtöbbje egy szép kedvencet szeretne, megtetszik neki egy fajta, pont azért mert másabb, mint egy fajtátlan, valamiért különleges, álltalában ragaszkodik ahhoz a színhez ami megtetszett neki, miért kell ebből üzletet csinálni? Miért lenne több az értéke egy ezüst(stb) szíü kedvencnek, mint egy barnának(stb)?
kérdés: egyetértetek-e azzal, ha valaki magasabb áron ad egy fajtán belül egy adott színt? megmagyarázom: fair vagy nem fair magasabb áron adni mondjuk egy ezüst MC-t, mint egy barna cirmost? (csak hasamra ütöttem a példánál)
Sajnos, nálunk úgy alakult, hogy eddig csak Manóról tudom, milyen mama, illetve csak vele szültem még. Most, ha tényleg terhes Flamy akkor meglátjuk, ő hogyan gondolja. jó lenne, ha számára is evidens lenne, hogy a szülődoboz mire szolgál:)
xxel éppen most küldte át a méreteket meg a képet Danone-nak, mindjárt átküldöm neked is:)
mi kb. három hetes korukig. de ez nem törvényszerű. addig is rengeteget vesszük ki őket, ölbe fogjuk, kézbe vesszük, gyöntöljük a csapatot, de napközben ott vannak a mamájukkal, aki szabadon ugrálhat be-ki. éjszakára meg végképp nem merném még akkor kiengedni őket, mármint fiatalabban, hiszen véletlenül rájuk lépnénk...
három hetes koruk után nyitva van a doboz, akkor már kezdenek ismerkedni a maguk módján a külvilággal, aztán lassan a konzervvel meg az alommal. és egy idő után meg felküzdik magukat az ágyra hozzánk:))
Nálunk sajnos igen, de azt hiszem ennek az lehet az oka, hogy tágasabb helyre vanak bezárva amig kicsik a kicsik. Egyébként Lejlának a mamája nem hajlandó "bezárva" szülni és Lejla sem bírja a bezártságot. Xsara csak akkor tette ha úgy érezte itt az idő, hogy a kicsi felfedezze a világot! Én ezt nem vetem a szemükre, hiszen cicák és ennek is jelzésértéke van, csak úgy nem hurcibálják őket!
Felkeltette az érdeklődésemet ez a szülődoboz, elmondanád milyen v. van róla képed?
Meddig tartod bent a kicsiket?
A szülés megindulása, az érdekes dolog. Lehet, hogy nem hiszed el, de akkor is tény, hogy Manó, mikor úgy érzi itt az idő, egyértelműen befekszik a szülődobozba. el kezd dorombolni és néz. Úgy néz, hogy számomra evidens, hogy szülni fog.
DE! azt tudni kell, hogya szülődobozunk úgy van megcsinálva, hogy az előlapja levehető, tehát ha a akicsik már elérik azt a kort, hogy úgy döntünk szabadon mászkálhatnak, sőt, akkor levesszük az előlapot. A c-alom születésekor levettük ezt az előlapot, azért, mert úgy véltem és úgy ítéltem meg, hogy enélkül jobban tudok majd Manónak asszisztálni. Nevetni fogsz! Az a Manó, aki mindig a szülődobozban várja a szülés kezdetét egyértelműen jelezve nekem, most nem volt hajlandó befeküdni és nagyon nyugtalanul mondta a magáét egészen addig, amíg vissza nem tettük. Akkor bement és megnyugodott és hamarosan el kezdődtek a fájások....
Neked szokta cipelgetni a kölyköket? Mert nálunk még soha sem tette meg és én ennek nagyon -nagyon örülök. És jól is esik tőle!!!
Persze! Kuruzsoljunk- jó szó, és hogy mondod egyes szám harmadik személyben? Kuruzslik? :)))
Szerintem nagyon sok mindent megcsinálhat egy tenyésztő orvosi segédlettel, irányítással és ez nem kuruzslás. A legtöbb doki ezt elfogadja és az a jó orvos aki magyaráz mert igen sok mindent meg kell tanulnunk. Arról nem is beszélve, hogy vannak olyan dolgok amihez nekünk kell érteni, mert ő nem érthet, hozzá, hacsak nem maga is tenyésztő. Pl.: a szülés, hiszen a szülést nem lehet csupán orvosi szempontból nézni! Szerintem az sem véletlen, hogy a mai napig nem tudják pontosan miért és mitől indul meg annak a hormonnak a termelődése amitől a szülés megindul és hogy miért épp akkor...ez nagyon érdekes nem?
Hát igen. Nagyon fontos, hogy együtt tudj dolgozni a dokival. Egyrészt a gazdi, illetve a tenyésztő is sokat segíthet a dokinak a diagnózis felállításában, a megfigyeléseivel, tapasztalataival, hangos gondolkodásával, de az is lényeges, legalábbis számomra meg gondolom, neked is természetesen, hogy igenis magyarázza el, mit és miért csinálja, mert nekem sem mindegy, mi történik a cicámmal. Nem beszélve arról, hogy esetleg legközelebb már én sem ijedek meg, hanem először megpróbálok segíteni és csak akkro megyek a dokival, vagy rángatom el, ha tényleg gond van.
ezzel nem azt mondom, hogy kuruzsoljunk, de úgyis érted, mire gondolok.
Ez természetes, de ebben az esetben későn derült fény arra, hogy nem az akinek látszik! :(
Elég rég hozzá jártunk, az apró cseprő dolgokkal jól elboldogult, házhoz jött és mivel kedvezményt is adott nem látszott pénzéhesnek...
Ez is nehéz dolog a tenyésztésben! :)
Köszönöm, hogy emgosztottad velünk. Valóban tanulságos és szomorú is. De nem a a te hibád. Egyértelműen nem.
az orvos személye és lelkiismerete sokat, nagyon sokat számít. Szerintem egy igazán jó és megbízható orvos nélkül nem is lehet belevágni a tenyésztésbe, itt nem csak és kizárólag a szülést értem, hanem bármi mást. Számomra fontos, hogy kijöjjön, ha kérem. Dexter dán gazdija mondta most, hogy pld. Dániában szinte senki sem megy házhoz. Talán az övéké az egyetlen.
egyébként mindenkinek megvanank a szülési veszteségei és negatív tapasztalatai, akinek még nincsenek, az sem kerülheti el őket. a D-alomban egy nagy kölyök (a legnagyobb) halva született. utolsóként. Manó nagyon megszenvedett vele. Akkor hívtam a dokit, hogy azonnal, mert azt hittem, gond lesz Manóval, de nem lett semmi baj, csak nagyon elfáradt. A doki becsületére legyen mondva, hogy jött...
Szerintem hamar hozzá fognak szokni!!!! Sok sikert a szoktatáshoz!!!
Én általában külön tartom őket, tehát zsilipelünk. Most azért van mindenki együtt, mert
- Flamy terhes
- Topaze nem tüzel és ha tüzel, akkor majd szeretném össezhozni Jackoval
- Manónak most adtam Ovaridot, életem első ilyen jellegű kalandjaként
Na jó, mivel még nem vagytok leírom! :)Nagyon tanulságos és szomorú is egyben!
Kanárinak volt egy ötös terhessége (abynál ritka) és a szülésnél másodlagos fájásgyengeség lépett fel. Tapasztalatlan voltam és pánikba estem, mivel nem tudtam elérni azt a tenyésztőt akivel kapcsolatban állok ezért orvoshoz fordultam. Beadott neki két injekciót, majd közölte, hogy ha ez nem hat 1(!) órán belül akkor császár. Ma már tudom, hogy ez nem így működik, de hát valamiből neki is meg kellett élni! :( A következő gikszernél elsődleges fájásgyengesége volt, pedig már a magzatvíz is elfolyt. Ez önmagában nem gond, vittem (egy másik) dokihoz, ott megultrahangoztuk az eltelt hosszú idő ellenére élő magzatot találtak, kapott injekciókat stb. Mikor befejeztük az uh-t kérdeztem hány baba volt, az aszisztens mondta, hogy kettő! Éjszaka megszületett egy hatalmas, sajnos holt kandúrci. :( Vártuk a következőt és nem jött...már nagyon sok idő eltelt és nem jött a rásegítés ellenére. Próbáltam áttapogatni, de nem éreztem semmit. Elmentunk egy másik orvoshoz, lévén a milyénk csak jóval késöbb tudott fogadni. Elmondtam a dolgokat, látható volt, hogy nincs más út csak a császár. Ott kellett hagynom, még csak nem is maradhattam vele...mikor mentem érte közölték, hogy nem volt benne semmi!!! :((( Bosszantó és szomorú volt! Még csak meg sem uh-ozták mielött felnyitották! Ekkor volt az a pont, hogy abbahagyom a tenyésztést. Ez uttal nem én hibáztam mégsem bírtam elszámolni a lekiismeretemmel. Bocsánatot kértem Lejlától és sok bíztatás hatására mégis folytattam, ám egy dolgot megígértem neki, magamnak és mindenkinek, szüléskor orvost nem engedek a közelébe. Ez után volt késöbb egy sikertelen fedezése és most pihenő után sikerült, úgy látom egy szép nagy almot "összehozni"! Ha most sem sikerült volna, akkor nem folytathatta volna pályafutását. A szülési tanulópénzt alaposan megfizettük vele, de szerencsére közben találtunk egy jó és megbízható orvost!!! Hát ennyi, remélem azért még szóbaálltok velem!:)
Az elöbb válaszoltam, de megint nem került fel! Grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Szóval: Nekünk nyitottak vannak egy zárt pult alatt, de többször hallottam olyat, hogy nem tudták rávenni a cicát, hogy belemenjen, ezért eddig én sem vettem. Most viszont szeretnék olyan helyekre is tenni, ahol nem lennew túl esztétikus a nyitott és mivel, azt érzem nekik nem okozna gondot, ki fogom próbálni!
Az írásaitokból úgy tűnt, hogy ti is együtt tartjátok a nőstényeket a kandúroktól. Milyen "elvek" alapján csináljátok és hogyan próbáljátok elkerülni a "baleseteket"?
eleinte nyitottat használtunk. Aztán, nemrég áttértünk a fedettre, most két fedett nagy van. Amikor kölykök vannak és szoknak az alomtálcára, akkor a fedett mellett van egy kicsi nyitott is, hogy hadd szokják és hadd tanulják meg a dolog menetét. Aztán már nem is olyan nehéz a fedettre való átállás. Egy balesettől elteintve szinte azonnal megtanulták, hogyan kell a fedettet használni. Végülis játéknak fogták fel..
De egyébként ugyanúgy kikaparják belőle az almot, ha akarják és általában akarják, mint a nyitottból, hiába van neki szép kis ajtócskája...
ja, és nagy előszeretettel szedik le az oldalán lévő csattot. nincs is annál jobb játék:)
és nálatok mi a helyzet?
...és persze a nőstényeket is. Amit írt Danone, azzal egyetértek, tehát figyelembe illik venni a nőstény adottságait, szülések számát, illetve a problémás szülések számát és potenciális lehetőségét.
Valóban nehéz kérdés.
Én arra alapozom, hogy pld. kutyáknál sokszor előfordult az (nem tudom mennyire tudományos alapokon, inkább tapasztalatai úton figyelték meg), hogy az idősebb fedező kanoktól egyre több problémásabb utód született. Macskáknál is azt tapasztaltam, hogy (tisztelet a kivételnek), hogy eg bizonyos idő után, nem csak és kizárólag az új vérvonal vagy új tipus miatt, a fedező kandúrokat ivartalanítják.
Szegények!!! :(
Ez azért enyhén szólva állatkínzás! Szegény nőstény, nem elég hogy megszenvedett velük még ő is belepusztult! Néha az az érzésem, hogy egyes embereknek nincs szivük, pedig biztos van csak halott!
Szerintem a lányoknál 6-7 éves kor, a fiúknál is max. 8. Ezek feltételezések, szerintem állatorvossal kell megbeszélni, hiszen attól is függ,hogy a cicc milyen kondiban van, ha lányról van szó, milyen sűrűn szült,mennyi kölyköt átlagban, milyen gyorsan regenerálódott..stb.
Én egy esetről hallottam, elég durva,úgyhogy korhatárt most bevezettem erre a hsz-ra.
Az anyacicc olyan 9 éves lehetett, az apacicc pedig 10. Perzsákról volt szó. Amikor eljött a szülés ideje, akkor a kiscicceket szó szerint mumifikálva szedték ki az anyából, aki hamarosan szintén meghalt. Hát ilyet sosem kockáztatnék meg. Megjegyzem, az állatorvos figyelmeztette őket, és le is vette a kezét a "tenyésztőről" a továbbiakban.
Hát ennyit a késői szülésekről... :(((
Ez egy nagyon nehéz kérdés! Szerinted, ha egészséges kölykök születnek és a kandúrnak nem okoz megterhelést, akkor ez miért baj?
A bibliából tudnék példát hozni a késői nemzésről, de ezt nem mindenki fogadná el :), ezért mondok mást! Nem olyan régen olvastam a Kismama magazinban egy mo-n történt esetről, mi szerint egy párnak nem lehetett gyermeke, nagy nehezen beletörődtek, de a hölgy 58 éves korában mégis teherbe esett! Először a menopausára gyanakodtak, majd miómára és mivel ez 1 gyorsan növő "mióma" volt a műtét miatt meg uh-ozták. Tehát túl későn derült ki és megtartották. Teljesen egészséges gyermek született. Szerintem a tenyésztésben az egészség a legfontosabb, viszont utána a fejlődés jön, ebből kifolyolag viszont már nem biztos, hogy célszerű!!! Úgy érzem még nincs kellő tapasztalatom ezt jó megítélni! :( Egy nőstény esetében viszont egyálltalán nem tartom "sportszerűnek" az említett történet ellenére! (lévén a tenyésznőstény sokszor szül élete során)
Bocs, hogy hosszú voltam, de ez 1 nagyon kedves történet!
Ez egy nagyon nehéz kérdés! Szerinted, ha egészséges kölykök születnek és a kandúrnak nem okoz megterhelést, akkor ez miért baj?
A bibliából tudnék példát hozni a késői nemzésről, de ezt nem mindenki fogadná el :), ezért mondok mást! Nem olyan régen olvastam a Kismama magazinban egy mo-n történt esetről, mi szerint egy párnak nem lehetett gyermeke, nagy nehezen beletörődtek, de a hölgy 58 éves korában mégis teherbe esett! Először a menopausára gyanakodtak, majd miómára és mivel ez 1 gyorsan növő "mióma" volt a műtét miatt meg uh-ozták. Tehát túl későn derült ki és megtartották. Teljesen egészséges gyermek született. Szerintem a tenyésztésben az egészség a legfontosabb, viszont utána a fejlődés jön, ebből kifolyolag viszont már nem biztos, hogy célszerű!!! Úgy érzem még nincs kellő tapasztalatom ezt jó megítélni! :(
Bocs, hogy hosszú voltam, de ez 1 nagyon kedves történet!