Keresés

Részletes keresés

krulis Creative Commons License 2011.04.28 0 0 6600

Az a cél, hogy palackban már ne menjen lejjebb a fajsúly, csak annyi szénsav legyen a sörben ami a palackozáskor hozzáadott cukorból lesz. Így kiszámítható a dolog, mert azt nagyon nehéz megtippelni, hogy pl. még 2-3 pontot megy lejjebb és akkor hozzáadott cukor nélkül is lehet palackozni.

 

Az erjedés két fázisból áll, az első nagyjából 3-6 nap, ilyenkor fogy el a cukor. A második fázisban az élesztő felzabálja az első szakasz melléktermékeit, letisztul a sör íze. A második szakasz legalább 2 hét de akár pár hónapig is az élesztőrétegen lehet hagyni a sört a tartályban. Amikor elkezd savakat és mindenféléket csinálni az akkor történik, amikor túl sokáig hagyod a tartályban vagyis több hónapig, ezt hívják autolízisnek. És hogy még összetettebb legyen a dolog, ez felsőerjesztésű sörökre vonatkozik, a lagert az első fázis után át kell fejteni, nem maradhat sokáig az élesztőn.

 

 

 

Előzmény: buddymajki (6598)
per/sanchez Creative Commons License 2011.04.28 0 0 6599

Szerintem ha elérte az adott Fg-t kb, akkor nem érdemes várni vele- nincs minek tisztulnia ülepednie. Az első konzervesemet 12 napig hagytam, nem lett jobb tőle (nem lett vmi jó se, inkább kicsit cefrés ízű - szerintem levegőt kapott)

 

A 2. (utsó) konzervesemet amint leerjedt palackoztam,. most kostóltam, na az fosze lett.

Előzmény: buddymajki (6592)
buddymajki Creative Commons License 2011.04.28 0 0 6598

1009, és még nagyritkán kotyog... Várjunk még vele pár napot, hogy biztos ami biztos legyen?

 

Palackban majd még megy lefele a sűrűség?

 

Amúgy, ha a fermentorban elfogy a cukor, akkor az élesztő nem kezd el savakat meg mindenféle mást csinálni?

Előzmény: DanielOrtega (6597)
DanielOrtega Creative Commons License 2011.04.27 0 0 6597

Ha nem spraymalt-tal csináltad , akkor 1,010 alá. Ha igen akkor 1,010-1,013.

Előzmény: buddymajki (6592)
barbon1 Creative Commons License 2011.04.27 0 0 6596

Teljes mértékben egyetértek veled!

Előzmény: KRISZ2007. (6591)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.27 0 0 6595

Az bizony lehet, hogy megitták pár nap után, mint a csicsát.

Előzmény: krulis (6593)
BoBoYSA Creative Commons License 2011.04.27 0 0 6594

Nem biztos hogy igazam van, de szerintem az erjesztés vezetésnél a magas hőmérséklet (van aki 20C fölött erjeszt) lehet oka a fertőződésnek. Én azt próbálnám, hogy tisztességes sörélesztővel kijátszanám a lehető legalacsonyabb hőmérsékletet, amin egy hét alatt leerjed. Nem spórolva az élesztővel, viszonylag magas cukorfokot beállítva, rendes mennyiségű, alaposan átforralt keserű komlóval. Alaposan kimosott üveg, rozsdamentes, vagy hibátlan zománcú fazékban erjesztve.

 

Üdv

Előzmény: krulis (6593)
krulis Creative Commons License 2011.04.27 0 0 6593

Pár száz éve szerintem megitták azt is amit mi kiöntünk. Lehet, hogy beoltották és amint összeesett a habja már meg is itták. .  Igazából az ecetesedés az ami teljesen ihatatlanná teszi a sört, ha nem ecetesedett be, a a rossz mellékízek  szerintem annyira nem zavarták a népet, mint ahogy most is vannak olyan háziborok és házipálinkák, hogy kínzóeszközként is felhasználhatóak.

Előzmény: KRISZ2007. (6590)
buddymajki Creative Commons License 2011.04.27 0 0 6592

Sziasztok!

 

8 napja erjed az első konzerv. stabil 20-22 fok között volt eddig végig. Tegnap este még kotyogott, bár már ritkábban jóval... Hány napot érdemes még várnunk vele a palackozásig?

 

Sima Muntons Premium pilsner-nél mennyire kéne lemennie a sűrűségnek?

 

 

KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.27 0 0 6591

Hát azért már minden sz..t nem kellene belekeverni abba jó ki sörbe. :) Talán inkább maradnék a sör és a csalántea külön-külön fogyasztásánál.

Előzmény: krulis (6588)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.27 0 0 6590

Csak azt nem értem, hogy pár száz éve hogyan tudták fertőtleníteni, ha most ilyen agresszív fertőtlenítő nem jó. Szerinted a szurkolt hordó mennyivel jobb, mint egy műanyag?! Kizárt dolog, hogy abban egyetlen karcolás vagy tudomisénmi sem volt, ahol megbújhattak a bacik. Remélem soha többet nem lesz ilyen gondom. Csunya árat fizettem ezért a tapasztalatért.

 

Előzmény: krulis (6587)
Dobic74 Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6589

Ha már zöld sör,láttam valamelyik csatornán a gyermekláncból készült sört,aki ráharap ossza meg velünk,érdekes lehet és olcsó is.Kertemben van vagy 20 literre való:)))

Előzmény: krulis (6588)
krulis Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6588

A főzdefeszten lesz csalánsör, na az is érdekes... :) Ha lesz kimérés, akkor viszek belőle.

Előzmény: KRISZ2007. (6586)
krulis Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6587

Amit sok helyen írnak még az az, hogy a műanyag vödör ha megkarcolódik belülről, akkor az ott lerakódott bacikat nem éri a fertőtlenítő. Nem tudom mennyire kell komolyan venni a dolgot...

Előzmény: KRISZ2007. (6581)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6586

Sajnos az volt az utolsó rész. Remélem, hogy lesz folytatás. Azért volna még rengeteg variáció. Ha végképp nem lesz több rész, majd összeállunk páran, és csinálunk valami hasonló műsort. Szerintem rengeteg embert érdekelne. :)

Előzmény: Dobic74 (6584)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6585

A töksörrel nem kell várni az őszig. Vegyél sütőtökpürét, amit a babáknak adnak, aztán indulhat is a főzőcske. :)

A amcsi csóka is püréből nyomja. Már én is gondolkodtam rajta. Annyi mindent szeretnék csinálni, csak hát az időhiány nem nagyon engedi. :/

Előzmény: Dobic74 (6582)
Dobic74 Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6584

Nem tudjátok megy még a sörfőzés mesterei mert a 6-ik részig láttam,valaki felrakhatná,köszi.

KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6583

Igazad van. Szerettem volna mindenkinek még jobbat, még többet, és arra nem is gondoltam, hogy az a legfontosabb, hogy egyáltalán büntetlenül lehessen csinálni.

Szóval jó volna itt még az 500l is, csak lehessen. Aztán meg, ha már lehet, nem tartom valószínűnek, hogy 600l-ért a kőbányába vinnének.

Előzmény: BoBoYSA (6577)
Dobic74 Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6582

Köszi a biztatást,emarikai barátunk adja az ötleteket(cédrus fa...stb)már elültettem a hallowen tökjeimet aból lesz ősszel a tök sör,eddig csak lámpás volt belőle,most már értelmes felhasználás is lesz belőle.Dinnyés sör:)?:)))))))))

Mi vidéken bírjuk a nyers tejet mint állat csak nem szeretjük.

Előzmény: BoBoYSA (6576)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6581

Ugyebár a forralás végéig nincs gond, mert a forralás elpusztít minden oda nem való dolgot. Persze ezek az eszközök is alaposan el vannak mosva. Az utána használt eszközöket hypozom. Spirál, szűrő, kendő, hordó, tető, kotyogó. Más azt hiszem nincs. Van egy kis kézi permetezőm, abban van a tömény hypo. Még egy gyenge pontja van a dolognak, a hordón levő csap ragasztott, nem csavaros. Talán oda be tud rakodni némi baci. Viszont a múltkor a másik hordót használtam, és azon nincs csap.

Már vag egy hete áttelepítettem a kefírezést. Nagyon remélem, hogy soha többet nem lesz gond. :)

Előzmény: Tibeer (6575)
attika672 Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6580

Szia Olasz!

Megkaptam az élesztőt,még egyszer nagyon köszönöm.

Valószínűleg az ünnepek miatt késett a posta, de megjött.

A főzésröl majd beszámolok ha valami nem megy majd kérdezek.

olasz66 Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6579

Szeszipari használatra.

 

Én majdnem mindenhez ezt használom. Nekem nagyon bevált.

Sajnos már alig van belőle. Kiskereskedelmi forgalomban nem kapható. )-:

Előzmény: krulis (6578)
krulis Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6578

A 22 fok szerintem rendben van, én inkább egy másik élesztővel próbálkoznék. A gugli kidob egy brossúrát első találatként ha rákeresel az ethanol redre, ott azt írják, hogy főleg ipari használatra készítették, a cél a minnél magasabb alkoholtartalom, optimálisan 30-40 fok közt erjed. 

Előzmény: Dobic74 (6571)
BoBoYSA Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6577

Szia (Sziasztok)

Köszönöm a véleményeket

Megpróbálok egyben válszolni, összefoglalni a véleményket.

 

Az egyesület a tapasztalataim szerint akkor működik, ha van leglább egy személy, aki akarja, csinálja, bejelenti, cégbíróságnál eljár, tagnyilvántartást vezet, van energiája és elegendő szabadideje.

Csatlakozni valamilyen egyesülethez célszerű lehet. A kis sörfőzdék egyesülete szerintem meggyőzhető lenne. A házi főzés nem lehet  nekik konkurencia. (Csak egy kis falu főzdéjét rázhatja meg, ha az öt legnagyobb sörivója átáll a sajátra.) Ugyanakkor marketing hasznuk lehetne belőle. (Lásd a Szlovák példát.) Talán erre is jó lenne a kerekasztal beszélgetés.

 

Amiket írtam, valóban olyanok, hogy egyrész kicsit németesek (bejelentés stb.), másrészt eléje mennek egy soha meg nem valósuló párbeszédnek (házisörfőzdők---kontra---jogalkotók). Pillanatnyilag a legalizálás a fő cél, ezt kell hangsúlyozni, egy fronton érvelni. Aztán lehet egyesületet alapítani, és onnan támadni a finomítások érdekében. Azt akartam csak leginkább kifejezni, hogy (legalábbis a magam részéről) nem elsősorban adómegkerülés a házi főzés célja.

Az 500 liter mennyiségi korlátot lehet vitatni. Ezt is megszabják majd (reményeink szerint), ha a legalizáció megtörténik, valószínűleg a megkérdezésünk nélkül. (De ha mondjuk minden második héten főz valaki 15 liter plackosat, az 520 liter. Vagy havonta főz 50 liter csapoltat, az 600 liter). Úgyhogy nem hiszem, hogy egy két kivételtől eltekintve (akiknek tegyük hozzá be kell fektetni egy kis eszközűllományt), ne volna elég.

 

Szóval összefoglalva, hasznos volt felvetni a kérdést. Letisztultak qaz álláspontok.

Most tonycaviaron a sor, hogy a főzdefesztet szervezze, meg legyen egy kis sajtó.

 

LEGALIZÁCIÓT

 

Üdv

B

Előzmény: tonycaviar (6544)
BoBoYSA Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6576

Az édesgyökér nekem is nagy ötletnek tűnt, mert nagyon kedvelem a medvecukrot. Azt hittem valami újat találtam fel, aztán láttam, hogy másoknak is eszébe jutott (gyártják). Még nem kóstoltam. Hajrá, drukkolok neked.

A laktóz adagolást viszont úgy általában nem értem. Azt értem, hogy édes lesz tőle a sör mert a sörélesztő nem erjeszti, viszont köztudomásan hashajtó hatása van a felnőtt emberek nagy részésze. Szóval csak azoknak ajálott ez a sör, akik jól bírják a nyers tejet.

Előzmény: Dobic74 (6549)
Tibeer Creative Commons License 2011.04.26 0 0 6575

Szerintem nem szabad a dolgot túlspirázni. Ha mindent megfelelő tisztasággal csinálsz, mindenedet fertőtleníted és tiszta az élesztőkultúrád, akkor nem igazán lehet baj. Az eszközeidre úgy is nézz rá, hogy ha van vízkő (esetünkben sörkő:-), akkor azt is el kell távolítani. Nézd meg minden záró funkciójú eszközödet (dugó, erjesztő teteje, stb.) még mindig megfelelően zár-e. A palackozáskor ne legyen huzat. Nehogy félrevigyen ez a kefír dolog, azért kell minden másra is gondolni! Mit mondjak a helyiségben egy alapos takarítás hypoval persze sosem árt. Emellett, ha arra gondoltok mindannyian hogyan kezdtük, akkor egy kis jelenlét más bacitól nem okozhat problémát. Lehet, csak szerencsétlenség sorozat, amit kizárólag sörfőzéssel lehet megtörni! :-)

Előzmény: KRISZ2007. (6546)
olasz66 Creative Commons License 2011.04.25 0 0 6574

Alig két órája raktam hozzá, a felfuttatott élesztőt

 

 

olasz66 Creative Commons License 2011.04.25 0 0 6573

A megysöröm, ismét savanyú lett. Inkább megyborhoz hasonlít mint megysörhöz.

 

Azért nem adom fel. Megpróbálom a konzerveset.

 

Már forr.

 

olasz66 Creative Commons License 2011.04.25 0 0 6572

Még nem tudom... Csak azért szereztem be b,mert én is sokáig kerestem.

A megysörömhöz szeretném majd kipróbálni.

Én sem találtam leírást az adagoláshoz.

 

Kisérletezgetni kell.

 

Próbálkoztam már én is édesítő szerekkel, de mindegyiknek volt valami szaharinos mellékíze.

Előzmény: barbon1 (6554)
Dobic74 Creative Commons License 2011.04.25 0 0 6571

Esetleg a 22C' tehet róla,lejebb nem lehetett vinni,talán ez lehet.Cukrot nem pótoltam malátázás céljából.Passz,csak tovább ne terjedjen.....Etanol red volt az  élesztő.

Előzmény: krulis (6570)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!