Keresés

Részletes keresés

hasand Creative Commons License 2005.03.31 0 0 38
Szuper!!!
És legalább neked megmarad a fénykép..... :))))))
Előzmény: Kiskertész (37)
Kiskertész Creative Commons License 2005.03.29 0 0 37
Majd ha kinyílnak, lefényképezem őket, és elküldöm Hozzád:)))
Előzmény: hasand (36)
hasand Creative Commons License 2005.03.29 0 0 36

Most már nálam is terjedhetne :)

 

Ti biztos hallottatok már róla, (engem meglepett) hogy a kávé eredetileg Etiópiából származik.

Előzmény: Kiskertész (34)
agicza Creative Commons License 2005.03.28 0 0 35
És mindez egészen a helyén is van, összeszedtek ők tücsköt-bogarat a világ legtávolabbi sarkából! :-) Viktória korában az a mondás járta, hogy a Birodalomban sosem nyugodott le a nap - úgy, hogy a fél világ brit gyarmat, könnyű volt minden egzotikumot is beszerezni! Na és persze mázlijuk van a Szigetek éghajlatával is: a sok csapadék és az enyhe éghajlatnak (6b-9) köszönhetően a trópusi növények kivételével minden megmarad kint is...
Előzmény: Kiskertész (34)
Kiskertész Creative Commons License 2005.03.28 0 0 34

Amikor a távol-keleti kultúra begyűrűzik a Szigetekre: :-)

Nem tudom, hogy Te ezen mit értettél, de én most olvastam, hogy a bazsarózsák eredetileg a kínai, majd a japán kertek féltett és megbecsült díszei voltak.

A bazsarózsacserjét (Paeonia suffruticosa ) a kínai császárok a virágok királyának, vagy száz uncia aranynak nevezték. A VIII.sz-tól átkerült Japánba is.

Tápdús, mélyrétegű talajban, bőséges csapadék mellett, napfényes, vagy félárnyékos helyen érzi magát jól. Formás, embermagasságot is elérő bokrai májusban pompás, hatalmas, illatos virágokkal háláljákmeg a gondos ápolást.

 

Kései bazsarózsa (Paeconia albiflora ) ősidők óta kerti virág. Kínai nevének jelentése:elragadó, és gyönyörű. Igénye: mint fent. Május végén, júniusban virágzik.

Kína és Japán szerte közkedvelt növény. Európában csak az 1800-as években kezdett elterjedni.

 

Na most ehhez képest az angolkert topicban vagyunk:))) 

Előzmény: agicza (33)
agicza Creative Commons License 2005.03.27 0 0 33
Amikor a távol-keleti kultúra begyűrűzik a Szigetekre: :-)
http://japan-interface.co.uk/gardens/

Ps. A nevek magyarításánál a legszebb, amikor közepesen igénytelenül kiadott külhoni könyveknél sajnálják a pénzt szakfordítókra és tükörfordítanak... =8-O
hasand Creative Commons License 2005.03.26 0 0 32
"sonkába göngyölten, vörösborban párolva!"

Glp glp! Nagyokat nyeltem, pedig most jöttem. ( Anyóskáméknál ebédeltünk és ahogy Ő főz...)

Ezekkel a nevekkel teljesen igazatok van. Édesapám (79) ezeket elég jól tudja.
Pl vadvirágokról, gyógynövényekről rengeteg régi könyve van
(szerintem van közte kőnyomatos is... :)))
Ezekben ismertetik növények magyar neveit is.
Hát rengeteg magyar elnevezése van általában és érdekes módon nagyon sok az olyan, ami nem is hasonlít a másikra.
Előzmény: agicza (31)
agicza Creative Commons License 2005.03.26 0 0 31
Hasand, attól még nem fogunk vigyorogni rajtad, ha nem tudsz egy-két dolgot, valahol úgyis el kell kezdeni! :-) Az viszont megfontolandó, hogy egy-két kertészeti szakönyvet beszerezz, vagy ha tudsz annyira idegenül, hogy a gugliban (a képes jobb erre a célra, azonnal látod, hogy tényleg ezt kerested-e) rákeresel a téged érdeklő növénykék neveire, és azzal együtt jön már a latin név és az egyéb tudnivalók. Rengeteg infót lehet így begyűjteni, ahogy Frodo is mondja.

És ha még mindig lágyszárú peóniát keresel, kertészetekben kell, hogy legyen. Ha tőosztani akarsz, azzal érdemesebb megvárni az őszt.

Neked is boldog nyuszikat, (sonkába göngyölten, vörösborban párolva! :-))) Bocs, mentem főzni.... :-P
Előzmény: hasand (29)
FRODO Creative Commons License 2005.03.25 0 0 30
Az is hozzá tartozik a dologhoz, hogy ha tudod a növény latin nevét, egy csomó infót találhatsz róla a neten angolul, németül, akármilyen nyelven. Ha csak a magyar nevét tudod, kénytelen vagy a nem túl bőbeszédű magyar oldalakra hagyatkozni. Ez utóbbi eléggé sajnálatos, ezért vagyunk rászorulva arra, hogy feljegyezzük a latin neveket.
Előzmény: hasand (29)
hasand Creative Commons License 2005.03.25 0 0 29
Ja! Én is latinul fogom ezután nevezni a növényeket, mert így legalább csak a hozzáértők látják, hogy valamit nem jól gondolok.
A laikusok pedig tátott szájjal halgatják... :)))

Kellemes Ünnepeket kívánok mindenkinek, a hölgyeknek még sok locsolót!

Remélem festetek tojást lányok!
Nincs is szebb egy hímestojásnál, ami a szépen terített asztalon van!
(Közel a sonkához és a vörösborhoz...)
Előzmény: agicza (26)
hasand Creative Commons License 2005.03.25 0 0 28
Most biztos jól bazsalyogtok Kertészkével, hogy még ezt sem tudom.

Szóval én olyan lágyszárú nagyvirágút szeretnék ültetni!
Előzmény: agicza (26)
agicza Creative Commons License 2005.03.25 0 0 27
ÉS hogy ne csak a száraz szöveg legyen, itt egy kis ízelítő peóniákból:
http://www.eastendcommunity.com/plants/peonies.htm
http://www.peonynursery.com/
http://www.epeony.com/
agicza Creative Commons License 2005.03.25 0 0 26
Kiskertész, Hasand: Megkérdeztem egy nálam jobban hozzáértőt a témában, azt mondta, hogy minden paeonia bazsarózsa, a fajták és a kertészeti fajok között van, amit pünkösdi rózsának hívnak, bár azok is bazsarózsák... Eccerű, nem? :-))))

Annyit tennék még hozzá, amennyit én a szakoldalakon leszűrtem: a Paeonia officinalis a vadon is megtalálható bazsarózsa, szimpla virágú, itthon is előfordul, a Bazsarózsafélék családjába tartozik, latinul Paeoniaceae. A Paeonia lactiflora mindenféle nénik neveivel a kertészeti fajták, szimpla, féltelt és telt verzióban, a fehértől a sötétliláig. Előbbi kettő lágyszárú, ami viszont fás szárú peónia, az a Paeonia suffruticosa, amit itthon fás peóniának/bazsarózsának neveznek. Hasand, most próbálj eligazodni! :-PPP

Ps. a babarózsa, tisztességes nevén Prunus triloba kinézetre a díszcseresznyékhez áll inkább közelebb, és már szilvarózsának is hallottam titulálni... Nna, ezért szoktam inkább latinul írni a zőccségeket, legalább pontosan utána lehet nézni, mi micsoda.
Előzmény: hasand (23)
taramiram Creative Commons License 2005.03.25 0 0 25
Így van szerintem is.:) A babarózsa sajna hajlamos a moniliára.
Előzmény: Kiskertész (24)
Kiskertész Creative Commons License 2005.03.24 0 0 24
A pünkösdi rózsa valóban az, amit írtál, de a fás szárú cserje, amit Te írtál, az a babarózsa. A bazsarózsának is van fás szárú változata, meg lágy szárú is. Legalább is én így ismerem őket. Javítsatok ki, ha hülyeséget írok! De az biztos, hogy Te a babarózsát írtad le!
Előzmény: hasand (23)
hasand Creative Commons License 2005.03.24 0 0 23
Ágicza! Kertészke!

Kövezzetek meg! Inkább azért mégsem!

Eddig abban a hitben éltem, hogy a pünkösdi rózsa az egy krizantén méretű lágyszárú, májusban virágzó bokor.

A bazsarózsa pedig fásszárú cserje, amelyik ágain sűrűn egymás után sok kis rózsaszerű apró virág van.

Enyhítő körülmény: pesti vagyok.

Most akkor mi van????
Előzmény: agicza (21)
Kiskertész Creative Commons License 2005.03.24 0 0 22
Szerintem a pünkösdi rózsa a lilás-bordó, és előbb nyílik mint a bazsarózsa. Azok világos-rózsaszínűek, vagy fehérek, nagyobb viágokkal. Nekem legalábbis ez a három fajta van. Sajnos a fa kipusztult néhány éve.
Előzmény: agicza (21)
agicza Creative Commons License 2005.03.23 0 0 21
Hasand, ahol én nőttem fel, ott a két fogalom fedi egymást... vagy rosszul tudom? Max. annyit tudok elképzelni, hogy a Paeonia officinalis és a P. lactiflora közti különbséget jelzik a két névvel...
http://www.terra.hu/haznov/htm/Paeonia.officinalis.banatica.html
Előzmény: hasand (20)
hasand Creative Commons License 2005.03.22 0 0 20
Ágicza!
Nem bazsarózsát keresek, hanem pünkösdit.
Előzmény: agicza (14)
agicza Creative Commons License 2005.03.21 0 0 19
Próba-cseresznye, elcseszni nagyon nem lehet, max. a vadalany hajt ki belőle.... ;-) A március még nem is lenne nagyon nagy gáz, a "hajt ezerrel" már inkább... Ja, és mielőtt nekiesel a metszőollóval, végy érzékeny búcsút az idei virágoktól, mert azok a tavalyi hajtásokon fejlődtek ki.
Előzmény: taramiram (18)
taramiram Creative Commons License 2005.03.21 0 0 18

Ágicza, azt akarod mondani, próbáljak bújtással vagy dugvánnyal szaporítani?:)

Figyu, szerinted nem március van még? Két ajtó festése közt megmetszem. Egyébként hajt ezerrel.

 

Előzmény: agicza (17)
agicza Creative Commons License 2005.03.21 0 0 17
Hű, Kiskertész, ez nagyon jó hír! :-) Hogy a meggyökeresedett ágnak 3-4 év kell, mire virágozni fog, az ok, csak eddig azt olvastam, hogy a fajtáknál csak az oltás segít - néhány olyan vad fajta van, ami legyökeresedik...

Taramiram, megmenekültek a metszőollótól a peónia alsó ágai! :-))) A lenyesettekkel talán meg lehetne próbálkozni a dunsztos üveg - gyökereztető por- homok kombinációjával. De figyi, a metszéssel jó lenne sietni, mielőtt még teljesen kitavaszodik, mert február-márciust (nyugalmi időszakot) írtak rá.
Előzmény: Kiskertész (16)
Kiskertész Creative Commons License 2005.03.20 0 0 16

Azt is jó lenne tudni, hogy lehet szaporítani, szívesen adok belőle, ha sikerül és kell valakinek.

Az anyukám régen úgy szaporította, hogy lehajtott egy ágat, leföldelte, rárakott egy követ nehezéknek, hogy ne mozogjon ki, és sokat locsolta. Egy idő után aztán gyökeret eresztett. Pont úgy, mint a lilaakác.

Előzmény: taramiram (15)
taramiram Creative Commons License 2005.03.20 0 0 15

Agicza, köszi. Az nem egyértelmű, hogy a huszonéves, sosem metszett, másfél méteres, ritka bokrok kibírják-e a hirtelen drasztikus kurtítást? Nagyon csúnyácska a formájuk, de a virágjuk szép, szeretném megtartani őket.

Azt hiszem két lépcsőben csinálom, most felére vágom vissza. Azt is jó lenne tudni, hogy lehet szaporítani, szívesen adok belőle, ha sikerül és kell valakinek.

Előzmény: agicza (14)
agicza Creative Commons License 2005.03.20 0 0 14
Taramiram, jót kérdeztél, alig találtam róla infót... Talán ez a legjobban témába vágó:

"Tree peonies respond well to pruning. You should aim for a broad, multistemmed shrub of up to 120-150cms in height which will not need staking. Chinese and American types have a naturally branching habit and will need less regular pruning than the Japanese and French types.

In February, just as the growth buds are swelling, trim off all the dead wood. You will often find that the new shoots are coming from lower down the stem, leaving a small dead spur. Whole branches will sometimes die. These should be pruned back to a live bud, or to just above ground level.

With a young plant, only remove dead wood during the first two years to help get the plant established . Don't be tempted to prune. After this if your plant forms a good shape, no regular pruning is needed. However, if your plant has few stems and is poorly shaped, then prune hard. You may see buds at the base of the stem or shoots coming from below the soil. Prune back to these or down to 15cms or less from the ground. Even if you can't see any basal buds, adventitious ones will form.

The best time to prune is early spring, although this may mean that you sacrifice some flowers in the coming year. You can prune directly after flowering but regrowth is slower.

If you have, or inherit, an older tree peony which has never been pruned, it can be transformed and rejuvenated by applying this technique. It is best to prune just one main stem each year, cutting it down to about 15 cms. It takes courage to do this, but is usually successful."

Forrás: http://www.kelways.co.uk/acatalog/Care_of_your_Tree_Peony.html
Itt még van egy kis extra infó: http://www.treepeony.com/treePeonyCare.html
http://www.cce.cornell.edu/suffolk/grownet/flowers/peonies.htm
http://www.rarefound.com/care.tp.html
http://www.euskalnet.net/xirigoien/peonia.htm

Ja, és még érdemes utánaolvasni a témának, mert ugyanúgy vissza tudnak vadulni a fás peóniák, mint a rózsák, ha a szemzés alatti hajtásokat hagyod elburjánzani...

Eddig még a legjobban a kínai fajták nevein szórakoztam: Becsípett Császári Ágyas, Zöld Sárkány a Rózsaszín Tavacskában, Ködpárában Összegömbölyödött és Lila Gyöngyszemet Szorongató Sárkány, Fehér Daru a Hóban, etc.

Hasand, a Hungaroplantnál vettem ősszel az enyémet, és nem olyan ritka piacokon sem a bazsarózsa.
Előzmény: taramiram (13)
taramiram Creative Commons License 2005.03.20 0 0 13
A fás peoniát szerintetek vissza lehet vágni a fás rész alá? Két örökölt tövem van, csúnyán felkopaszodtak.
agicza Creative Commons License 2005.03.20 0 0 12
A "normál" peoniát és is hagytam, ahogy volt, annak nem (nagyon) árt a téli hideg. A fás peonia (Paeonia suffruticosa) viszont szélvédett, meleg fekvést igényel, csak úgy nő meg két méteresre - feltéve, hogy télen nem fagy vissza tövig... Nálunk meg ugye szél is, hideg is - szóval jobb a békesség-alapon inkább felkupacoltam.

A rhodis topic egyik linkjéről elindulva egy nagyon jól összeszedett angolkert-kollekciót találtam: http://www.tjhsst.edu/~dhyatt/trip/index.html
Érdemes végignézni!
Előzmény: hasand (11)
hasand Creative Commons License 2005.03.19 0 0 11
Kösz, valahogy így képzeltem a szaporítást. És hol lehet venni? Nem láttam sehol?

Bazsarózsa erre felénk az úton van, de még soha nem láttam, hogy felkupacolták volna.
Előzmény: agicza (10)
agicza Creative Commons License 2005.03.19 0 0 10
Ha jól tudom, ősszel a gyökérsarjakat kell éles késsel levágni a szaporításához, de szkenneltem egy rajzos útmutatót hozzá: http://emil.alarmix.org/mds1/index/paeoniacikk.jpg
Remélem, nem fagyott el nálunk, mert májusban ilyet szeretnék majd látni:
http://cat.hollyridgeonline.com/Images/PaeoniaSarahBernhardt.jpg
Arrafelé megmarad a fás bazsarózsa? Az enyém még mindig nyakig felkupacolva várja a jobb időket, nem mertem még kibontani - a mínusz húsz nem hiszem, hogy jót tett neki...
Előzmény: hasand (9)
hasand Creative Commons License 2005.03.16 0 0 9

Nagyon jó linket adtál.

Nagyon tetszett ahogy a lenti képeken még az árnyékos árokpartból is csodát müveltek!

Más:

Pünkösdi rózsát nem tQosztással kell ültetni?

Előzmény: agicza (8)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!