Keresés

Részletes keresés

sappeni Creative Commons License 2013.02.20 0 0 1554

:)  A rigó, a madárpókok illetve a rovarevő hüllők szeretik (neked ebből a rigó a legesélyesebb). Illetve biztosan még sokan, de őket kifejezetten rózsabogár lárvára találtam.

Azért a teljesen új táplálékkal a madarak is óvatosabbak. De rigók szeretnek a komposztban túrni, úgyhogy valószínűleg ők hamarabb felismernék, velük próbáltad? Esetleg kevés komposzttal összekeverve, ha azt látják, hogy a "földben mozog valami", talán érdeklődőbbek lesznek.

Előzmény: taormina001 (1552)
sappeni Creative Commons License 2013.02.20 0 0 1553

Talán (!!) Anthocomus fasciatus (Sárgaszalagos bibircsesbogár) lárvája. 

De ez egy nagyon talán, mert kicsit több részletet megmutató kép kellene.

A lárva és a bogár is ragadozó, a lárva a zsúptetős házakat szereti, onnan könnyedén bekerülhet a szobába.

Az Anthocomus fajok lárvái közt vannak olyanok, amelyikek farágó bogarak lárváit eszik, úgyhogy az is lehet az ok (illetve ha sok ilyen lárva van, akkor gyanús, hogy van táplálékuk...)

Nem mindegyik Anthocomus eszik ugyan farágó bogárlárvát, de mindegyikre azt olvastam, hogy ragadozó. (Merkl Ottó, Víg Károly - Bogarak)


Nézd meg ezt: http://www.ispot.org.uk/node/110634

 


Itt van még a Malachiidae (Bibircsesbogár-félék) családjának egyik lárvájáról egy jó kép:http://insect.hostujem.sk/coleoptera/Malachiidae/Malachiidae.html

 

    

 

Bea

Előzmény: broken-b (1542)
taormina001 Creative Commons License 2013.02.20 0 0 1552

Hát nem bájos?

Óriási az a video is; komolyan megbánom minden bünömet ezután a tömegmészárlás után.

A kommentekben valaki viszont írja, hogy ö is kitette a gyüjteményt a madaraknak, akik viszont hozzá se nyúltak. Ezt én is tapasztaltam. Miért nem szeretik? Talán velem ellentétben tudják, hogy hasznos állat:-(

Előzmény: sappeni (1550)
taormina001 Creative Commons License 2013.02.20 0 0 1551

Tehát akkor azok, amik a komposztban vannak, ezexerint hasznos komposztkészítö lények? és én teljesen fölöslegesen vérngzek köztük évek óta?

Akkor ezentúl tegyem vissza öket a kiásás után?

érdekes módon nálam leginkább legalul a kész komposztban szoktak tanyázni, ahonnan a gilszták már rég levonultak.

Előzmény: sappeni (1550)
sappeni Creative Commons License 2013.02.20 0 0 1550

Mindkettő fekete fenekű.

 

Itt egy link:

http://www.novenydoktor.hu/szaktanacsadas.php?edeneszkategoria=6&eden_kerdesvalaszid=3808

 

Meg egy másik, hasonlítgatni:

http://maria.fremlin.de/stagbeetles/larva-guide/index.html

 

Az utolsó a cserebogár, az utolsó előtti a rózsabogár (Cetonia aurata)

 

Akármennyire sántít, az összes oldalon ezt írják egyértelmű azonosítónak, még ezen is...... sőt, videó is van róla (középtájt)

Meg azt, hogy komposztban a rózsabogár lárvája fejlődik tömegesen.

 

üdv,

Bea

Előzmény: taormina001 (1549)
taormina001 Creative Commons License 2013.02.19 0 0 1549

Hát sántít ez egy kicsit: az én lárváim általában fekete feneküek, ha jól emléxem, viszont nem tünt föl, hogy hanyatt fordulva próbálnának meglépni, pedig ezt biztos észrevettem volna.

Előzmény: sappeni (1545)
CBNora Creative Commons License 2013.02.19 0 0 1548

Valahol van is cserebogár lárva fotóm (fajra persze nem tudom), csak a május-júliusi, feldolgozatlan képek között... Belátható időn belül nem találom meg. De nemrég valaki betett egyet a Házi veteményesbe, mikor szóba került a téma.

Mikor ezt Leptopelis írta, én is csak kezdetem tanulgatni. Azóta már látom a különbséget, jó ez a bélyeg.

Előzmény: sappeni (1545)
sappeni Creative Commons License 2013.02.19 0 0 1547

Vera, köszönöm a fotót!!! 

 

Bea

Előzmény: nor78 (1541)
sappeni Creative Commons License 2013.02.19 0 0 1546

:) :)   Bocsi, még nem láttalak, mikor írtam!!! :)

Előzmény: CBNora (1544)
sappeni Creative Commons License 2013.02.19 0 0 1545

Hát, a cserebogár lárvája gyökereket eszik, úgyhogy nem érezné jól magát a puszta komposztban, a rózsabogár lárvája viszont korhadékon él, úgyhogy nagy valószínűséggel rózsabogár lesz az....

 

Nóra idézte valahol Leptopelist, idemásolom:

 

A rózsabogarak és a cserebogarak lárvái hasonlítanak egymásra, de könnyű megkülönböztetni őket, ha sima felületre teszed. A cserebogár lárvák a hasukon próbálnak odébbállni (tehát "normálisan", lábbal lefelé, mint minden "rendes" rovar), míg a rózsabogár lárvák a hátura fordulva menekülnek (mint a te lárváid is, amelyek egyébként nagyon hatékony komposzt készítők).

A középső sorban valószínűleg valamilyen lószúnyog (vagy egyéb kétszárnyú) lárvák vannak.

 

erre a képre vonatkozik:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=93115272&t=9064640

 

 

Ez meg egy terrarista oldalon volt:

A rózsabogár-lárvák komposztáló tevékenységének eredményeképpen egy értékes, humuszban gazdag, laza szerkezetű, jól szellőző talaj képződik a tenyésztőedények alján

 

Előzmény: taormina001 (1543)
CBNora Creative Commons License 2013.02.19 0 0 1544

Korábban volt már erről szó. Azt nem találtam meg, de ez itt egy jóválasz:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=104405207&t=9126953

Előzmény: taormina001 (1543)
taormina001 Creative Commons License 2013.02.19 0 0 1543

A komposztálósban merült föl a téma, de most már szeretnék a végére járni, kedves bogárszakértök. A cserebogár lárvájáról volna szó. nekem ezzel minden tavasszal tele a komposzt, és kb. ez az egyetlen élölény, amit hajlandó vagyok elpusztítani. bár az utóbbi években sikerült madár ill. haleledelként mexabadulnom az azévi gyüjteménytöl.

Most azonban fölmerült a gyanú, hogy ezek valójában nem is cserebogarak, hanem a rózsabogár lárvái, és ilymódon hasznos, a komposztálást elösegítö lények. a két lárvát alig, vagy egyáltalán nem lehet megkülönböztetni, bár egyesek szerint a rózsabogárlárva feneke fekete, a cserebogáré meg fehér, (vagy épp fordítva). Kitud erröl közelebbit, és mi az igazság a rózsabogárlárva hasznosságáról?

broken-b Creative Commons License 2013.02.19 0 0 1542

Sziasztok, engem is érdekelne!

 

Annyit tévedett mindenki, hogy ennek 3 pár ízelt lába van és szerintem ez már a kifejlett rovar, a thysanura rendjébe tartozhat. Mérete a 2 mm-től a 4-5 mm-ig előfordult már. Korábban nem találkoztunk vele, mi is vályogházban élünk és az ablakok ki lettek cserélve műanyagra. Tegnap arra gondoltunk, hogy a 4 hónapos gyerekem kókuszmatracából jönnek. Januárban jött elő az első példány, de november óta már itt vagyunk. A tapétán, ablak környékén, textilpelenkán, gyerek ágyában is találtunk már. A feje fekete, a tor és potroh piros, mintha a tor vége is fekete lenne, de ezt szabad szemmel nem látom rendesen. Méretéhez képest elég fürge. Lefényképezni sajnos nem tudom, itt volt eddig szó róla:

 

http://forum.index.hu/Article/showResultList?o=4&aq_text=&aq_cre=&user_id=1289378&topic_id=&forum_id=0&aq_ext=0&t=9140698

Előzmény: bogica23 (1272)
nor78 Creative Commons License 2013.02.09 0 0 1541

Előzmény: nor78 (1540)
nor78 Creative Commons License 2013.02.09 0 0 1540

Szia Bea!

 

Miután írtad, hogy a földben lakhatott a darázs, ezért megnéztem az egyetlen növényt, ami kint volt a teraszon a nyáron (amúgy pont ott van, ahol a darazsak feltűntek). Lehetséges, hogy ebből jöttek el. Lefotóztam a lyukakat.

Köszönöm a segítséget. Vera

Előzmény: sappeni (1537)
nor78 Creative Commons License 2013.02.07 0 0 1539

Kedves Bea!

 

Nagyon köszönöm a segítségedet, az idődet, hogy foglalkoztál ezzel a dologgal. Köszönd meg a nevemben Henriknek az ötletet. Rákerestem a neten és valóban az lehet. Az, hogy tudom mi is ez, már sokkal jobb és megnyugtató érzés. Attól még zavaró jelenség, de elviselhető. :)

 

Üdv. Vera

Előzmény: sappeni (1537)
nor78 Creative Commons License 2013.02.07 0 0 1538

Szia!

 

Köszönöm, hogy te is gondolkoztál rajta és ötleteket adtál. Az ijedtség első fázisában még minden átfutott az agyamon. A fal lebontásától ,a beépített szekrény szétszedésén keresztül, az állmennyezet leszedéséig mindenen gondolkoztam. Mostmár megnyugodtam, lenyugodtam. :) Remélem eltünnek és elfeljtjük őket (minél előbb). Üdv Vera

Előzmény: Titkos2 (1536)
sappeni Creative Commons License 2013.02.07 0 0 1537

Szia Vera!

 

Idemásolom Henrik válaszát. Szerintem készpénznek veheted, Henrik nagyon jól ismeri a hártyásszárnyúakat.

 

"A kép nem sokat mutat, amit látok rajta, az alapján biztos, hogy a Crabronidae (Kaparódarazsak) családjába tartozik, valószínűleg a Gorytes nemzetség valamelyik faja, a tippem Gorites quinquecinctus, talán hím. Ezek a fajok földbe készítik a bölcsőjüket, így például virágcserepek földjébe, és nagy valószínűséggel úgy kerültek a lakásba, hogy erkélyről, udvarból télre behozott csepes virág földjében lévő fészekből a meleg lakásban mostanára fejlődtek ki. Az egymás után kikelő példényokat találja meg az anyuka. Ezek a jószágok egyáltalán nem agresszivek, ha rájuk nem könyököl az ember :) , akkor nem bántanak. Egyébként nappal aktívak, csak a lámpa fénye zavarja meg őket.

Henrik"

 

Üdv,

Bea

Előzmény: nor78 (1534)
Titkos2 Creative Commons License 2013.02.07 0 0 1536

Szia!

 

A társas darazsakat szerintem kizárhatjuk, mivel ahogy te is írod, azok télen valóban elpusztulnak, illetve a képed alapján egyik hazai társas darázsra sem emlékeztet igazán. A társasoknál csak a királynők telelnek át, úgyhogy hacsak nem a környék összes darázskirálynője a ti házatokat nézte ki téli szállásnak, fura lenne, hogy ilyen gyakran találkozol eggyel. :)

 

Inkább arra gondolok, hogy a magányos darázsfajok egyike a lakásotok valamelyik rejtett zugába épített bölcsőt a kicsinyeinek. A szabad természetben gondolom tavasszal bújnának elő a felnőtt példányok, a lakásban a fűtés miatt azonban már most, január vége/február eleje körül elkezdtek kirajzani. Ha valóban ez a helyzet, a jó hír az, hogy a magányos darazsak általában nem agresszívek, még a fészek körül sem támadnak úgy, mint a társasok. (Bár az anya mostanra már amúgy is halott, a kikelt darazsak pedig nem védik a bölcsőt, így nem is lenne okuk támadni. :)) Darázsinváziótól sem kell tartanod, mivel ezek nem építenek több száz fős kolóniákat, csupán a kicsinyeik használják a "fészkeket" és utána szétszélednek. Így szerintem előbb-utóbb "maguktól" is elfogynak majd a darazsak, ha mind kikelt. A rossz hír pedig, hogy ezeknek a "fészkeit" jóval nehezebb megtalálni, egyrészt pont azért, mert nem csoportosulnak körülötte, másrészt, mert jóval kisebb és kevésbé feltűnő helyen is lehet, hiszen annak a pár lárvának egy kisebb lyuk is megfelel, vagy sárból csinált a szülő egy kis "odút". Így felkutatni valószínűleg igen nehéz lenne, mert kis túlzással akárhol lehet, pl. írtad a lyukacsos téglát, azt úgy tudom, egyes fajok valóban szeretik. (De mondom, nem biztos, hogy pont ott van, ez csak egy tipp.)

Előzmény: nor78 (1529)
CBNora Creative Commons License 2013.02.05 0 0 1535

Anyámék nyaralójában befészkeltek a lódarazsak az ablaktokba. Egyszer nyáron apám kiirtotta őket, de roppant büdös lett, úgyhogy következő alkalommal nem avatkozott be. Előfordult, hogy egy-kettő betévedt a szobába, de az ablak közelében maradt, és a kijutással voltak elfoglalva, nem bántottak senkit.

Tényleg a legfontosabb, hogy nyugodtan viselkedjünk a közelükben. Persze nekem könnyű, nem vagyok allergiás a csípésükre. De gyerekkoromban ezt még nem tudtam (nem csíptek meg), és mindig élvezettel figeltem, hogyan lakmároznak a mézeskenyeremből (persze tudom, nem steril, húst is esznek, de soha semmi bajom nem lett, miután végül megettem a kenyeret).

Most még túl pici a gyerek, de később (azért minél előbb) azt érdemes neki megtanítani, hogy soha ne csapjon oda, ha érzi, hogy valami mászik rajta. A légycsapót nem érdemes használni, inkább nézegesse a legyeket is. A házi légy nem túl mutatós, de vannak nagyon szép, díszes legyek is. Ha odafigyel, sokkal kisebb az esélye, hogy bármi megcsípi.

(A mentők elég hamar kijönnek, ha mondod, hogy dagad a torkod. Nem darazsak kapcsán, de ki van próbálva)

Előzmény: nor78 (1534)
nor78 Creative Commons License 2013.02.05 0 0 1534

Szia!

 

A jobb meghatározásukhoz és beazonosításukhoz: az első példány január közepe felé jelent meg kb. este 7 körül. Majd az ezt követ 5 napon, szinte ugyanott (a lámpa körül) és ugyanakkor mindig érkezett egy példány. Ezek még nem repültek, inkább lassúak és lomhák voltak. Most hétfőn jött délelőtt kilenc körül egy példány, ami már repült, mozékonyabb volt és kicsit nagyobb. Megmértek a kép példányt az első 1-1,1 cm, a mostani 1,3-1,4 cm és ez már vastagabb is volt. Mind a kettőn parányi fullánk volt látható.

Hárman lakunk aházban (nincs nagy mozgás). Viszont a kisfiam még csak másfél éves és persze minden érdekli, így lehet, hogy ha meglátja a darazsat, akkor meg akarja fogni (simogatni), vagy csak le akarja csapni légycsapóval, mivel nyáron százával jönnek a legyek és azokat szerette "vadászni". Én voltam allergiás a csípésre (méh, darázs), ezért van is itthon kálcium ampulla, és most érdeklőttem, hogy van egy szer ami a csípés után beadható és az allergiás reakciót megszünteti, viszont drága és a szavatossága fél év. Igazad van, nem kell pánikolni, nem kell kapkodni és akkor meg lehet férni velük komolyabb baj nélkül. :) Köszi mindent, ha majd tutsz valami infót, akkor írj. Üdv Vera

Előzmény: sappeni (1533)
sappeni Creative Commons License 2013.02.05 0 0 1533

Figyelj, szerintem azért rettegni nem kell tőle. Ha magányos darázs, akkor lehet, hogy kis sárgubókat épített valahová, de nekem ez még nagyon korainak tűnik, ezért is várok valami szakértőt.
A darázs sem támad, ha nem te támadod őt... (kivéve ha a társas darazsaknál a lakásuk környékén "ólálkodsz" :) )
Nekem német darázs (amelyik társas, és bizony, vészhelyzetben ügön támadékony) volt többször a tenyeremen, és egyszer sem csípett még meg.
Persze nem mondom, hogy csináld ezt, félre ne érts, de azért nem kell rettegni tőlük, ők biztosan nem fogják keresni a bajt, és nem mennek neked.

Ő ugyanúgy védi a saját lakását, életét, utódokat, ahogy te a tiédet :)
A darazsak egyébként kártevők hernyóit, lárváit (is) gyűjtik.

 

Nagyon sokan mozognak a lakásban, hogy ennyire tartasz tőlük? Hányat láttál eddig? Milyen rendszerességgel?


Ha sokan vannak lakáson belül, az lehet, nem jó jel (mármint neked, ha nem szereted a társaságukat, illetve allergiásak vagytok rá, ez elég érv még nekem is).

A padlás is remek építkezőhely nekik.


Ott a kábeleknél, ahol írtad, a kivezetőket nem lehet úgy leszűkíteni, hogy ne férjen ki semmi és senki? (a kábeleken kívül :) )
Akkor majd szépen mennek ki a szabadba a fenti réseken keresztül, és nem zavarjátok egymás életterét.

 

 

Ahogy kapok valami választ a darazsasoktól, szólok.

Előzmény: nor78 (1532)
nor78 Creative Commons License 2013.02.05 0 0 1532

Szia! Azalapján amit írtál keresgéltem a neten. Találtam egyet: http://www.smmi.hu/termtud/ns/ns17/251-256Jozan%2017.pdfEz alapján gondolok a következő fajtákra: Alastorynerus microdynerus, Microdynerus longicollis, Symmorphus angustatus. Főként az elsőre hasonlíthat. A cikk pont találó, mert mi is Somogyban élünk. A te véleményeg mi? Lehetséges, hogy az a fajta lehet? Ha igen, akkor mit lehet tudni róla? Hogyan lehet megtalálni a ˇlakhelyétˇ és ˇkilakoltatniˇ. Az a gond, hogy már túlzásokba esek és már viccesen szólva elkezdeném lebontani a falakat, csak azért, hogy megtalálja. Bármi is legyen a megoldás a kiírtására, megtesszük. El vagyok keseredve vagy inkább rettegek ettől az állattól, mert mi van, ha baj lesz. El sem tudom mondani milyen jól jön a segítséged. Köszönöm. Vera

Előzmény: sappeni (1530)
nor78 Creative Commons License 2013.02.05 0 0 1531

Előre is köszönöm a segítséged és a fáradozásod. Vera

Előzmény: sappeni (1530)
sappeni Creative Commons License 2013.02.05 0 0 1530

A fali darazsak (Eumeninae, ha képre akarsz keresni) között vannak ilyen szabályos csíkozásúak, és a lábuk is sárgásbarna, de mivel a fólia, vagy mi, eléggé elnyomja, ettől ez még simán más is lehet, ami hasonlít.

Bár a lódarázs vadászhat éjszaka, arról már többször olvastam (ez NEM az!!!!), nekem ez az éjszakai fényre repülés, ráadásul már ilyenkor, kicsit fura, de ez lehet ismeretek hiánya :)

Megpróbálok rákérdezni a darazsas szakértőknél, nem tudom, ki mennyire ér rá.

 

 

Bea

Előzmény: nor78 (1529)
nor78 Creative Commons License 2013.02.04 0 0 1529

Sziasztok!

 

A segítségetek kérem a képen látható rovar meghatározásához. Egy-egy ilyen példány felbukkan a lakásban, általában este, amikor a tévé megy és ég a kislámpa (ezek környékén lehet látni). Nagyon hasonlít a darázshoz, de a potrohán a sárga csíkok nem olyan szabdaltak, mint egy darázsé. Ma is találtam egyet, de reggel és ez az egyed már 1,5-szer nagyobb volt, mint a mi a képen látható és sokkal gyorsabb is volt. A kérdés főleg az, hogy mi ez és ártalmas-e. A gond, hogy a kisfiam még csak 17 hónapos és én is allergiás vagyok a csípésre, tehát nem hiányzik ez a rovar az életünkben. Lehet, hogy a padlásról jönnek le a tv és internet kábeleken keresztül. Nem vagyok nyugott miatta. Félek elaludni is mert mi van ha több is van belőle és éjszaka megcsípnek bennünket. A darázs télen nem pusztul el? Létezik, hogy a lakásban félszkelt be valahoza, pl. a falba, ami lyukacsos téglából van rakva, vagy a beépített szekrény és a fal közé, vagy a gipszkarton és a plafon közé. A segítségetek, ötleteik nagyon jól jönne. Előre is köszönöm, ha válaszoltok.

megyu1 Creative Commons License 2013.01.31 0 0 1528

Köszönöm a meghatározást!

Meglehetősen sok volt belőlük, főként dél tájban mikor kezett olvadni.

Előzmény: sappeni (1526)
Bombyna Creative Commons License 2013.01.30 0 0 1527

nem hószunyog?:)

Előzmény: sappeni (1526)
sappeni Creative Commons License 2013.01.30 0 0 1526

Szia!

Téli szúnyog, (Trichocera sp).

Kis enyhülés, és bújnak is elő :)

 

Bea

Előzmény: megyu1 (1525)
megyu1 Creative Commons License 2013.01.29 0 0 1525

Sziasztok!

Ma találkoztam vele az erdőben. Több is repkedett körülöttem.

Kb. 6-10 mm hosszúak voltak.

Mi lehet?

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!