Keresés

Részletes keresés

Berigeri Creative Commons License 2012.05.13 0 0 402

Üdv.!

Hát ja, tettem volna ha lett volna itthon hosszabb popszegecs :-(. 

A földbe 1000mmx40mm körüli vas leütve elég-e? És a terasz és korlátok full szögvasból vannak befolyásol-e az valamit? Elvileg mindent össze kellene drótozni? A többi koaxkábelem több ponton a terasz vasszerkezetéhez van rögzítve (parabola, kábel-TV, rádió) ez jó-e így vagy veszélyes?

Üdv. G.

Előzmény: Lajos bá' (401)
Lajos bá' Creative Commons License 2012.05.13 0 0 401

Tegyél hosszabb popszeget.

Földelésnek bőven jó,csak a kontaktokra ügyelni!

Előzmény: Berigeri (400)
Berigeri Creative Commons License 2012.05.13 0 0 400

Üdv.!

Vágtam távtartónak hajlítható kb.-2,5mm-es műanyag kis csíkot amit visszahajtva akartam bepopszegecselni a lyukba, de a popszegecs nem ért át eléggé az aluba és csak a műanyag egyik felébe zömült bele. A sauban össze is állítottam már az antennát. Hatalmas! Az elforgathatós megoldást sztem egyenlőre jegelem. Akkor már megint kérdeznék is: földelésnek mondjuk 20mm-es alusodrony jó-e?

Örülök, hogy tetszik a szabadtéri satum :-).

 

73 DX! G.

Előzmény: Lajos bá' (399)
Lajos bá' Creative Commons License 2012.05.13 0 0 399

Eddig jó!

 

Távtartónak,ha nem volt más bepattintós kábeltartó bilincset szoktunk használni(fekete színű birja az UV-t),úgy hogy a drótnak megfelelő hornyot vágunk bele.

Az is jó,ha egy darabka műanyagot, esetleg teflont odacsavarozol arra a tátongó lyukra és egy másik csavarral arra rögzíted a hurok vízszintes részét.

(Mondanám,hogy adok egy tartót,de túl messze vagy)

 

Tetszik a "békebeli" satud!

Előzmény: Berigeri (396)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.13 0 0 398

Én is utána akartam nézni annak a vertikálnak :)

de csak azt találtam, hogy a domain név eladó.

Hát ez sok jót nem sejtet..

Előzmény: Törölt nick (392)
gg630504 Creative Commons License 2012.05.13 0 0 397

"A hozzá adott eredeti antennával sem használhatom?" Levehető -> nem PMR446 -> egyedi engedély kell.

 

Tudod, ez olyan, mint a vasúti menetrend. Jobb helyeken vonathoz lehet igazítani az órát. Más országokban csak arra jó, legyen mihez számolni a késést. Ez nem rádiótechnikai probléma.

Üdv Gábor, a HG9IEG állomás kezelője.

 

Előzmény: bepofazo (395)
Berigeri Creative Commons License 2012.05.13 0 0 396

Üdv.!

Képek a készülő antennámról, hát ha valaki még hasznát veszi ezeknek a képeknek:

 

 

A távtartó az illesztőhurok alá nem jött össze, de ami késik nem múllik :-)

 

73 DX! G.

bepofazo Creative Commons License 2012.05.13 0 0 395

Aha, értem. Az az igazság, hogy én azért veszem ilyen "lazán" ezt a dolgot, mert több rádiós, köztük amatőr rádiósok is mondták, hogy nagyon sokat több wattal beszélnek pmr sávon.

 

Nekem nagyon megtetszett a Baofeng rádió. De ezek szerint nem érdemes megvennem? A hozzá adott eredeti antennával sem használhatom? (És ha veszek hozzá egy isbenn 4,5 cm-es antennát?)

Előzmény: gg630504 (394)
gg630504 Creative Commons License 2012.05.13 0 0 394

Hiányos adatokból helytelen következtetést vonsz le.

Az FNFT H97 "A 446–446,1 MHz sávban harmadlagos jelleggel analóg kis hatótávolságú üzleti rádió (analóg PMR 446) alkalmazások részére jelölhető ki frekvencia az ERC/DEC/(98)25 Határozat alapján. " lábjegyzetéből kell kiindulni.

Majd követni kell az ERC... nyomot ( sajnos csak angolul leltem meg ):

"2. to designate the band 446.000-446.100 MHz for the use of PMR 446 with a channel plan based on 12.5 kHz spacing   where the lowest carrier frequency is 446.00625 MHz;
3. that the equipment shall use only integral antenna and an effective radiated power not exceeding 500 mW;"

Az első a frekvenciákat határozza meg, a második két feltételt szab meg:

beépített, integrált antennájú készülék használható és

a kisugárzott tényleges teljesítmény nem haladhatja meg az 500 mW-ot.

Tehát nem az a feltétel, hogy a rádiófrekvencia teljesítménye legyen kisebb fél wattnál, hanem a kisugárzottnak kell kisebbnek lennie. A kettő között az antennanyereség a kapocs.

Mivel a zavarást a kisugárzott teljesítmény okozza, ezért az esik korlátozás alá. És hogy ne lehessen a sugározott teljesítményt növelni, tilos a gyári antennát kicserélhetővé tenni.

Egyszerű, világos, logikus. Reklamálj a félinformációkat közreadó honlapok üzemeltetőjénél...

( Gondolkozz el, miért ír félinformációt... )

Készítenek olyan rádiót, ami frekvenciában tudja a PMR446 sávot. Üzemben tartásához egyedi engedély kell, mert nem érvényes rá a PMR446 szabvány.

Azt se hidd el, amit én írok. Járj utána, megbízható forrásból!

Üdv Gábor, a HG9IEG állomás kezelője.

Előzmény: bepofazo (390)
bepofazo Creative Commons License 2012.05.13 0 0 393

Ha a megadott frekvencián a megadott teljesítménnyel beszélek, akkor abból nem lehet baj.

Előzmény: X ANTI (391)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.13 0 0 392

Hali!

Tudja valaki, mi lett az ECO antenna céggel?

Valamikor az ecoantenne.it címen voltak, 8UG Pali hozta őket.

Jó kis dipóljaik voltak.

 

Esetleg ha valaki tud ilyen dipólokat, vagy elérhetőséget hozzájuk, megköszönném.

Üdv!

X ANTI Creative Commons License 2012.05.13 0 0 391

Nem "bárki szabadon". Csak az, aki ezt PMR446-al teszi.

 

Előzmény: bepofazo (390)
bepofazo Creative Commons License 2012.05.13 0 0 390

Igen tudom, hogy nem PMr446, de én úgy tudtam, hogy 446Mhz-en max. 05 W-al bárki szabadon adhat. Ugy tudtam, hogy a rádiók szétszerelése, megbontása... (és emiatt új antenna berakása is) tilos.
Viszont a Baofeng-nek alapból (gyárilag úgy van építve, hogy) levehető az antennája.

 

"446MHz vagyis, magán célra ingyenesen és szabadon használható rádió berendezés. Ami 446.000 – 446.100 MHz közötti frekvencia tartományban üzemel 8db csatornával és maximum 500mW kimenő teljesítménnyel."
Itt olvastam: http://www.pmrradio.hu/articles.php?article_id=4 

Előzmény: gg630504 (389)
gg630504 Creative Commons License 2012.05.12 0 0 389

Úgy tudom, a Baofeng nem PR27 ( CB ).

Ha cserélhető az antennája, akkor PMR446 sem lehet.

Tehát az üzemben tartásához egyedi rádióengedéllyel kell rendelkezned, amiben szerepel a használható frekvencia, üzemmód, teljesítmény, terület.

 

Sajnos vagy sem, de a rádió RF végfokozatának joga van tönkremenni, ha hosszabb-rövidebb ideig a névleges 50 ohmtól eltérő terhelést lát. A rövidzár gondolom érthető, de antenna nélkül is tönkremehet.

Üdv Gábor, a HG9IEG állomás kezelője.

Előzmény: bepofazo (388)
bepofazo Creative Commons License 2012.05.12 0 0 388

Baofeng rádió! Ott 0.5W a kimeneti teljesítmény, ami megengedett és lehet hozzá venni teleszkópos antennát!
Az ohm (KIS BATŰVAL!!!) meg azért érdekelt, mert olvastam, hogy a rádió tönkremehet ha nem 50 ohm-os az antenna!

 

Előzmény: gg630504 (387)
gg630504 Creative Commons License 2012.05.12 0 0 387

Mivel olyan forrás után mentél, ami nem tartja be a Magyarországon kötelező mérésügyi rendeletet, magadra vess. Általános iskolai anyag a személynév és mértékegység helyesírása. Személyről kérdeztél, arra válaszoltam. Reklamálj a fizikatanárodnál.

Ha kisbetűvel írtad volna: ohm, ami az ellenállás mértékegysége, már rég megkaptad volna az egyszerű számolómat. Annyi kiegészítés, hogy a botantenna negyed hullámhosszú ( "1/4 l" a legördülő menüben ). Vagy több, vagy kevesebb, attól függően, mi van a másik oldalán.

http://hg9ieg.uw.hu/szamolo/_sz/BklQ_Adrf.html

 

Egyébként minek neked számolni?

Teleszkópantennát műsorvevőnél húzd ki a leghosszabbra oszt jónapot. DVB-T-re nem használsz teleszkóp antennát.

Adóvevőnél, ha PMR-ed van, azon nem használhatsz saját antennát. Nem kell méretezned.

CB-nél húzd ki a leghosszabbra. Gyárilag méretezve. Nem kell méretezned.

Ha vizes, tüzes, kukás, stb. vagy, akkor nem a te dolgod a rádiót barkácsolni, a cég alkalmaz megfelelő képesítésű szakembert. Nem kell méretezned.

Ha rádióamatőr volnál, tudnád. Nem kérdeznéd.

Üdv Gábor, a HG9IEG állomás kezelője.

Előzmény: bepofazo (385)
ltz-400 Creative Commons License 2012.05.12 0 0 386

:)

Előzmény: bepofazo (385)
bepofazo Creative Commons License 2012.05.12 0 0 385

Kösz, de inkább várok valakit aki nem részeg, mint TE!
Addig is tanulmányozd ezt: http://radioamatorwebshop.eu/hu/amator/maxrad-max-scan-1000-szkenner-antenna.aspx
Alul az antenna alatt a szövegben megtalálod az 50 db Ohm barátod! 

Előzmény: gg630504 (384)
gg630504 Creative Commons License 2012.05.12 0 0 384

Hosszában? Mert azt lehet tudni, hogy Ohm 1789-ben született és 1854-ben halt meg, de a magasságáról nem találtam adatot. Ha 1,7 méter magasnak becslem, akkor 50 Ohm éppen 85 méter magas.

Üdv Gábor, a HG9IEG állomás kezelője.

Előzmény: bepofazo (383)
bepofazo Creative Commons License 2012.05.12 0 0 383

És mik ezek? Hogy lehet kiszámolni, hogy egy adott frekvenciához mekkora antenna kell, hogy az 50 Ohm-os legyen?

Előzmény: gg630504 (382)
gg630504 Creative Commons License 2012.05.12 0 0 382

50 Ohm: http://users.atw.hu/hg9ieg/_sz/50_Ohm.html

Minden hosszhoz tartoznak rezonanciafrekvenciák.

Gábor, a HG9IEG állomás kezelője.

Előzmény: bepofazo (381)
bepofazo Creative Commons License 2012.05.12 0 0 381

Hello!

Ha van egy teleszkópos 50 Ohm-os antennám, akkor az összecsukott állapotban is 50 Ohm-os?
Vagy öszecsukva nem szabat használni? 

Berigeri Creative Commons License 2012.05.09 0 0 379

Üdv.!

Majd meglátjuk mire jutok az elfordító mechanikával kapcsolatban :-). De jó lenne ha úgy tudnám megoldani!

 

73 DX!

Előzmény: Lajos bá' (378)
Lajos bá' Creative Commons License 2012.05.09 0 0 378

OK.

 

A radiál befogatókat mindenképp ki kellett venni,az már igaz.

Ezek szerint az alján jó a kontakt(Hál' Isten!!)

 

Bármilyen mechanikát tervezel annak lesz egy forgáspontja.Minden erőhatás onnan számítódik(erő x erőkar).Az antenna maga  majd 7 m+ a tartócső hossza már azt jelenti,hogy a rendszer súlypontja 3-5 m között van valahol a forgásponthoz képest.Ellensúly nélkül szinte kezelhetetlen,azzal meg már túl macerás.

Előzmény: Berigeri (377)
Berigeri Creative Commons License 2012.05.09 0 0 377

Üdv.!

 

Nekem csak a felső, az az azon a részen (képek visszább) ahol a vízszintes ellensúlyok is be vannak fogatva ott vannak 6-os csavarok meg a távtartó bakelitlap az ezeket összehúzó csavarokat vettem ki. Az alját nem piszkálom, nem akarok feleslegesen cummantani! A lehajtós technikát már fejben megterveztem, majd ha lesz időm csinálok valami kis sematikus ábrát róla.

Addig is 73 DX!

Előzmény: Lajos bá' (376)
Lajos bá' Creative Commons License 2012.05.09 0 0 376

A hurok nagyjából legyen párhuzamos a függőleges csővel.

Látom nem nyugszol a csavarok miatt.Az amphenol csavarjait hagy békén,mert az nagyon szívatós!

Ha kivetted a 6-osokat,akkor bele is nézhettél és gondolom az amphenol bekötésénél levő vezeték forrasztását is leellenőrizted.Tegyél új csavarokat és feletsd el!!

 

A lebillenthető árboc/antenna nagy ötlet,de egy idő után megunja az ember,arról nem is beszélve,hogy macerás jól megcsinálni(nagy a forgatónyomaték,nehéz a billentés,ha meg segédeszköz kell hozzá az külön gond).

Az erkélyhez oda kell valahogy fogatni,hogy maga az antenna már a tetősík felett legyen oszt kész!!

Előzmény: Berigeri (375)
Berigeri Creative Commons License 2012.05.09 0 0 375

Üdv. az Uraknak!

A pencsiken a nagy illesztőhurok felső végének az antennától való távolsága az adott, vagy be kell "lőni"? Vagy tegyek egy távtartót alá úgy, hogy kb. párhuzamosan áljon az antennával?

Tegnap sikerült 3 beleszakadt 6-os tőcsavart sikeresen kiszednem az antennából. Ami alul van a műanyagban az nem nagyon mozdul, de Lajos 'bá is azt ajánlotta, hogy ha van kontakt rendesen akkor azt ne piszkáljam inkább.

Az antennának már kigondoltam egy helyet egy speciális elforgatható tartóval feltéve ( ha akarom, vihar, vagy esetleg ha hosszabb ideig nem használom akkor fejjel lefelé "lecsüngethető" lenne a fal mellett amenyire az ellensúlyok engedik közel) a padlástér teraszának oldalára felfogatva.

 

73 DX! G. (109HA1559)

HG4I Creative Commons License 2012.05.09 0 0 374

 

A többször módosított 1990. évi XCIII. törvény XV. melléklet 1 cf pontja.

 

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99000093.TV

 

/Vigyázat! A 6 m-nél magasabb tornyokra, árbocokra illetve a 4 m-t bármely kiterjedésében meghaladó méretű antennákra külön-külön engedély kell - ha nem egyszerre létesülnek!/

 

 

Előzmény: imre68 (373)
imre68 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 373

Sziasztok. Tudja valaki,melyik Magyarközlöny számában van erről szó? (antenna torony illeték) köszi.

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.08 0 0 372

Amint arra valaki (talán hg4i -  Allah növessze hosszúra a szakállát) egyszer rávilágított, a "létesítése"  esik különféle engedélyezési eljárások alá egy bizonyos (?) évtől kezdve amikor a rendelet hatályba lépett. Viszont az ez előtti építmények fennmaradására ez nem vonatkozik. Tehát mivel a te antennád már 1992-ben állt (a szomszéd is bizonyítja!:-), ezért nem kell engedélyeztetned.

Előzmény: Berigeri (371)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!