Sziasztok!
Ezt a topikot azért hoztuk létre,hogy legyen egy hely ahol minden témáról lehet beszélni,akár kerti növény akár szobai,kerti tó,növények kártevői,barkácsolás a kertben,tanácskérés,szép tájak növényei,nyaraláskor lefényképezett pálmák,leanderek,rózsák,fenyők,vagy ha csak meg akarod mutatni a kedvenc virágodat,a kedvenc kutyádat ,macskádat ,akármit!!!!mindenkit várunk,itt nincs OFF téma:)
Nem az a fő szempont szerintem, hogy kell-e nekik a hűvös, hanem hogy odabenn gyengébb állagú hajtásokat hoz, de bizonyára akkor is le lehet metszeni majd őket tavasszal. Az, hogy most beviszem és megmetszem, tavasszal meg kiviszem és újra megmetszem, közben semmi pihenés..., ez szerintem kockázatos. Nálam a tavaszi metszésnél még semmi gond nem volt, az őszi lett a halálos, amikor nem akartam tetvesen bevinni. De belegondolva nem kizárt, hogy ha metszés után (bár csak az ágvégeket vágtam le) nem a hűvös teleltetőbe teszem, hanem a meleg lakásba, akkor lehet, hogy szépen kihajt és még ma is él!
Nem vagyok hibiszakértő, csak a tapasztalataimat osztottam meg veletek:-)
Szép napot Mindenkinek. Tanácsot szeretnék kérni. Nagyon csábítanak az üzletekben a cserepes krizantémok, egyik szebb, mint a másik. Egyre nehezebb ellenállnom:). De nem tudom, milyen tartást, gondozást igényelnek. A lakásban tartsam? Vagy a teraszon? Esetleg ültessem ki a kertbe? Körülgugliztam, de annyi infó van,és mindegyik mást tanácsol...mit tegyek?
Persze ha lakásban tartjátok télen és metszeni akarjátok, akkor a lehető legnaposabb helyet kell neki találni, pár hétig csúnyácska lesz, de aztán annál szebb! Csak akkor a tavaszi kitételnél kell majd nagyon vigyázni a fokozatosságra, hogy meg ne égjenek a levelek, mert két metszést egy évben az enyém sem bírt!
Hát elég régen volt az a dolog, amikor a már meglévő nagy, kétágúból csináltam azt a fácskát, nem emlékszem, de nem lehetett másként, minthogy az egyik ágát levágtam és az átültetésnél a másikat függőlegesen beállítva ültettem el. De metszeni igazándiból csak tavasszal szabadna, bár ha benn van a meleg lakásban télen, akkor kihajt, de természetesen nem olyan tömör ágakat, mint az enyéim. Én ilyenkor ősszel kb. 15 fokos helyiségbe teszem őket, lehullajtja lassan a leveleit, aztán márciusban metszem, meglehetősen rövidre az előző évi hajtásokat. És aztán tűző nap..., akkor, amikor az első volt, akkor még ez nem volt gond, de most már az, így nem biztos, hogy valaha is olyan szépet tudok újra csinálni:-(
Dehát bokros is lehet, a lényeg az, hogy ne féljetek a metszéstől, attól virágzik és attól dús!
Én is tavasszal fogom őket metszeni, és akkor amim van, abból szívesen, de olyan gonosz vagyok, hogy csak személyes átadással csereberélek, a postázásnak még a gondolatától is megfájdul a fejem:-( De szívesen házhoz megyek, mindig jól jön egy kis tapasztalatcsere:-)
Gyönyörű a hibi fád!!!Hogy csináltad,h fácska lett??? Én is örököltem szeptemberben kettőt,mind a kettő baromi nagy,de elég kopaszok,bár most még a múlt heti hideg is megtette hatását. Fogalamam sincs,h mikor és mit kell velül csinálni.Egy nagy növényből is lehet fát kialakítani,vagy az már veszett fejsze nyele?? Igazából nekem is a helyhiány okoz gondot,de nagyon szeretném megtartani,ezért kéne vmi alakító metszést eszközölnöm,de azt sem tudom, h kezdjek hozzá. Ilyenek voltak amikor elhoztam őket:
egy láma kérdésem lenne:) ha van egy tujám,azt tudom én szaporítani?gondolok itt arra, hogy levágok egy kis ágat és azt ledugom földbe,akkor az gyökeret fog vetni?
Hamarosan megmetszi Anyukám a hagyományos piros hibiscusát, mert nem tudja elhelyezni a lakásban olyan nagy lett. Ha gondolod, szívesen küldök hajtást.
Nekem piros dupla nincs, csak olyan nagyon sötét ciklámen dupla. Késő télen-kora tavasszal metszük, akkor tudok adni. Most a nagyobbak nagyon dobálják a levelüket, azt mondták a hibiszkuszosban, hogy a fény hirtelen megvonása(kinn voltak a teraszon nyáron) okozza. Lehet, mert a kisebbek az ablakban vannak, és közel sem sárgulnak annyira. Viszont mind virágzik 1-1 virágot. Lehet, hogy jobb nekik egy hűvösebb szobában, de szerintem aki szereti, az ne ijedjen meg, nyugodtan lehet tartani télen szobában is, akár normális fűtési viszonyok között is. Szerintem egyáltalán nem kell nekik annyira hűvös, mint a leandereknek. Sajnos pár fajta kipurcant az utóbbi két évben, azt hiszem túl jót akartam nekik, nagy lett a cserép és valszínű gyökérrothadást kaptak. Jobban szereti a kisebb cserepet úgy vettem észre.
A második képen ugyanolyan látható, amilyen elpusztult?
Az idén nyáron, míg nem voltam itthon a kertészlegényem kimocsarasította a nagymamámtól örökölt ugyanolyan piros duplát - ami talán a legelterjedtebb - és a gyökerezőfélben lévő hófehér szimplákat. Gondosságból tette, de segíteni már akkor sem lehetett szegény párákon... Ezért érdeklődöm, van-e valakinek számomra egy olyan hagyományos fodorszirmú csemetéje. Fehéret tudok szaporítani cserébe tavasszal, vagy ágat adok, ha az szimpatikusabb.
Nem pont úgy jelent meg a hsz. , ahogy elképzeltem, az első kép a nagyon régi, papírképről lefényképezve. A többiek a mostaniak, nagyban még nem olyan mutatósak, bár a piros alakul már, csak elég ritkás még az ágrendszere, majd jövőre:-)
Nem kell annyira erőltetni, hogy télen szép legyen, jó neki is a pihenés, aztán tavasszal jöhet a radikális metszés kirakásnál, és akkor lesz igazán szép! Én ezt az alant lévőt örököltem, sosem virágzott, nem volt szép sem, minössze két ág jobbra, balra, nem szerettem, inkább csak türtem. Aztán egyszercsak észrevettem, hogy dugig van valamivel, mint kiderült, üvegházi molytetűvel! Akkor még nagyon zöldfülű voltam kertészeti ügyekben, de biztosnak látszott, hogy rendbehozhatatlan a kártétel, ezért aztán tavasszal, akkor még kényszerből, tövig lemetszettem és kitettem az udvarra. Már azon a nyáron elkezdett virágozni, idővel a minden tavaszi metszéstől ilyen gyönyörű volt, olykor 60 virág is volt rajta egyszerre. De sajnos ennek a hibiszkusznak akkor olyan tetvei voltak rendre, amit képtelen voltam leírtani, a Bi58 meg sem kottyant nekik, igaz, úgy is virágzott szépen, de engem nagyon irritált, ezért egyszer nyáron is megmetszettem. Na ettől beadta a kulcsot:-((( Sejtheted mennyire sajnáltam!
Akkor el is határoztam, hogy nekem többé nem kell ilyen hibiszkusz, de aztán kaptam hármat cserenövényként..., egy ilyet, ebből hasonló fácskát nevelek, egy narancssárgát, abból is ilyen fa lesz, és egy fehéret, az bokros (csak véletlenül ilyen, de jópofa). Most már nem aggódom a tetvek miatt (amúgy nincsenek), mert az Actara tudom, hogy megoldaná a gondot (reklám helye). Onnan is tudom, mert az utcánkon van két nagy szíriai mályvacserje, annak a tetveivel sem bírtam évekig, de ma már az sem gond:-)
:-))) Tényleg nagyon szép! Ami szintén nagyon szép, és egyáltalán nem bántja a rózsát, az a cserjés margitvirág, annak is a duci gömb alakú változata. Nekem csak az a bajom vele, hogy nem tudom hol teleltetni, és minden évben újra kell őket venni, ahhoz meg azért drága. Bár tudom, a teleltetés Neked is gond, de ha sikerül esetleg valahol megoldani, mindenképp érdemes venni, ha még nincs.
Hűvös, világos helyen szeret lenni télen. Reméljük, nem lesz semmi gond! :-) Annál a barátnőmnél, akiről írtam, egész télen virágzott, az egy hatalmas példány volt már, talán négy-öt méter magas is, a lépcsőfordulóban tartották.
A szomszéd néni varrónő. Szerintem olcsón dolgozik, egy kolleganőm pont most szeretne cipzárt cseréltetni a férje dzsekijébe, akkor megtudom, mennyit kér érte.
Milyen gyönyörű látvány! Kár, hogy az anyósom is Margit, de ez nem ront sokat ezen a szép fehér virágon.-))) Szívesen megbolondítanám velük én is a rózsáimat. Eddig estikék virítottak az egyik rózsám körül, de az estike szerintem igen agresszíven nő.
Neked is szép napot! :-) Szobai hibihez nem értek, nálunk nem maradna meg, túl melege lenne télen. Az egyik régi barátnőmnek volt egy hatalmas példánya a családi ház fűtetlen lépcsőházában, üvegfal mögött.
Szép napot mindenkinek! Végignéztem AI rózsamályvás képeit, nekem a 12-es van. Most nagyon szép, pár napja hoztam be. Mindig gondolkodtam, hogy miért sínylődik bent, kint meg nagyon szép. Aztán eszembe jutott, hogy talán az öntözővízzel van baj. Kint kútvízzel locsolok, vagy a tóból merem a vizet, bent meg csapvízzel. Talán azt nem szereti?
ez valóban így történt,férjem lerakta egeret macs meg szagolta és tovább állt,sajnos hogy meg halt mert,ö tényleg nagy kedvenc volt,a kutyát is kiturta házábol,nálunk azota nincs cic.
Mert valószínűleg rendszertanilag nincs annyi köze hozzá, csak a magyar elnevezésben jelenik meg a mályva szó, vélhetően valamely külsődleges hasonlóság alapján.
Na jó, de ha a hibiskus = mályva, akkor miért nincs a latin nevében? Na mindegy, nem akarok bedilizni:-))) Mindenesetre ne óm három, és nem is négyféle mályva-hibiskus van a földön!
Megjegyzem ennél a felsőnél sem jelenik meg sehol az a szó, hogy hibiskus..., na, talán itt minden ott van, amit a hibiscus-mályva témakörben tudni kell:-) http://malyva.lap.hu/
http://azimut2002.gportal.hu/gindex.php?pg=18554346 Nahát, ez azért elég döbbenetes, amit itt a madármályva kapcsán írnak, az valami egészen más, igazán ki sem tudom találni, hogy mi, mert egyszer azt írja, hogy télen elhal, de aztán a metszését taglalja, ami egyértelműen a szíriai mályvacserlyére utal:-(((
Na mekkora memóriám van, most jut eszembe, van még egy mályvaféle egynyári, minden évben szoktam én is ültetni, a nevét nem tudom, pedig mindig veszek magokat:-(
Á, jut eszembe, talán madármályva a neve:-) Olyan 30, 40 centi magas növényke rózsaszín és fehér virágokkal.
Anikó írta amikor még írt, hogy cosmosokat akar a rózsái közé:-) Hihetetlenül lágy növény, csak egy idő után nagyon megnő, akkor egy könnyed mozdulattal ki lehet húzni, eléggé a felszínen vannak a gyökerei.
Nekem nagyon rémes megint az index:-((( Több válaszom nem jelent meg.
Ráadásul a bevarrt új cipzárral már nem mutat olyan jól a kabát, hullámos lesz kissé stb.; persze mondjuk apám mindig megcsináltatja a ruháit (ezt velem :D ) cipőit stb, mondván nem a pénz a lényeg, hanem hogy szereti azt a terméket. Hát igen, de a mai fogyasztói társadalomban nemigazán éri meg javíttatni.
:)))) hihihi :))) '76-os vagyok, az anyai nagypapám 1895-ben született, Őutána választottam a nickemet. (mamám 1898-ban). Anyuék 13-an voltak testvérek, késői gyerek volt, ezért a nagy korkülönbség a családban. (egyébként éppen most varrok :D , anyósom függönyeit. :D )
Hát igen, ezért mondtam, hogy nálam semmi sem biztos:)))) Érdekes ez, hogy kis hazánkon belül mennyi variációja létezik a virágneveknek. Mifelénk, itt ÉK-en ez a kenyérbél:))
Őszi margitvirág néven ismerem( de persze, lehet, hogy nem az, mert nálam sosem lehet tudni:))) Csak azt nem értem miért őszi, mikor nyáron virít, igaz kétszer is:) Gyöktörzsről is könnyű szaporítani. Ő is minden évben megjelenik, és egyre több. A rózsák között jól mutat. Tavasszal tudok belőle küldeni, ha tetszik.
Nem csoda, hogy már nem varrsz, bizonyára nem látsz már jól:-) Na bocsi, csak vicceltem, de miért pont 1895??? Netán igazándiból 1958 lett volna, csak az már foglalt volt?:-)
Szerintem ha már többféle kerül egy kertbe, akkor nem lehet szelektálni, akkor vagy fehér, vagy rózsaszín, vagy bordó lesz, több variáció csak most jött be általad, a szemes sötét rózsaszínnel:-).
Biztos van benne, de ez csak akkor derül ki - most már - ha kivirít, mert már csak néhányon van egy kevés virág, rózsaszínek. De szedtem minden fellelhetőről:))) Hát a jövő nyár meglepetés lesz, de utána szelektálhatod:) Ha mégsem lenne jövőre lesz:)))
Van három másik ilyen növénykém is:))) Már amelyik önmagát veti, és eltünthetetlen. Mutatom:
Az az igazság, háromezer-akármennyiért mér erősen meggondolandó, hogy egyáltalán megcsináltassa-e az ember. Cherokee kabát, úgy emlékszem, 4-5000 körül volt az ára újonnan. A nagyobbik fiam hordta kb. egy évig, eltolta benne a cipzárt. Közben ő kapott másikat (mert ki is nőtte), a kicsire viszont most ez jó lenne, de nincs benne cipzár. :-(( Bár ezenkívül semmi baja, nem hinném, hogy érdemes megcsináltatni, mint használt ruha lehet, hogy már nem ér ennyit. Van vagy négy kabát itt, amiben ki van nyírva a cipzár. :-((
Szia! Ugyanarról a tőről a mályvarózsa hajt ki mindig, mondjuk ez is furcsa, de így van:) A cosmosok már időtlen idők óta jelen vannak a kertünkben, magról vetik önmagukat. Az eredetiekre sajna nem emlékszem, vagy 40 éve voltam gyerek:))))
Igen, ilyen boltokban lehet kapni, kocsi a neve. Amikor még varrtam én egy nadrágfelvarrásért 500-at kértem, most 1000-et kérnek felénk (Pilisvörösvár) , ez alapján a cipzár csere reális 3 ezerért. 2 hete én is mentem kocsit venni de nem volt az a méret, a cipzár 650 lett volna, a 2500-as gagyi kabátomba. Így otthoni kertészkedő kabátnak neveztem ki. Nagyon drága manapság a kiegészítő és a varrónő is.
Készséggel elismerem. :-)) Gyerekkorom óta nagyon kedvelem őket. Félórákat elszórakoztam azzal, hogy elfigyeltem, ahogy a kezemen megpróbál megfelelő "felszállópályát" keresni, aztán ha megfordítom, kezdi újra, ás valószínűleg közben csendben káromkodik. :-)) Nagyon jópofa jószág, és még hasznos is. Különösen a hétpettyest kedvelem. Különben is, drusza! :-))
Ó igen, nagyon jó a bőrnek is. Kertészkedés után jót tesz, főképp ha még bőrfehérítés is aktuális.
Az egyik cicánk szeret a levéllel játszani, mert bele is lehet harapni és a karom is beleváj. Eleinte minden harapás után mosakszik kicsit, aztán ahogy ráérez az "ízére" már megy a móka tovább.
Úgy emlékszem, a férjemnek 1500-ért akartak a Corában cipzárt cserélni, de elárulták, hogy boltban lehet kapni csak húzót is, mert csak az tört el neki. A férjem ezek után bement Szentendrén (ott dolgozik) az első Röltex jellegű boltba, megvette, és fölrakta a cipzárra.
Arra tökéletesnek tűnik. :-) Én eleinte a kutyák, aztán a gyerekek miatt kihagytam a kertemből. De nagyon mutatós tud lenni! :-) Úgy emlékszem, mintha a múltkor láttam volna belőle tarka levelűt is.
Nem szívesen gyilkolja meg őket az ember. De ha meg belegondolunk, hogy ők legyilkolják a teljesen ártalmatlan magyar katicákat, ráadásul harapnak is... no meg a bort is tönkreteszik :-(
Amelyiket megfogtam szélnek eresztettem, amikor megláttam, hogy nem a mifelénk honos. Készületlenül ért a tapasztalat, valahogy képtelen voltam elbánni vele.
HELP! Tud valaki Budapest belvárosából könnyen elérhető helyen olyan cipzárjavítót (-cserélőt), ahol olcsón és jól kicserélik a dzsekikben a cipzárt? A nagyobbik gyerek rendszeresen elrontja sajnos. :-(( És amelyikről csak a csúszórész hiányzik, hol lehetne olyat szerezni? Hülyét kapok már, mert a mi környékünkön több mint háromezer forintot elkérnek egy-egy cipzárcseréért. :-(
olyan durva napom volt, hogy most beülök a kocsiba, és elmegyek valami kertészetbe, és veszek valami növényt :) (sanszos, hogy a ng-be és egy aura erecta sárga hamisciprust :D) további szép napot este leszek :D
Köszönöm az aloéval kapcsolatos válaszokat, akkor marad nekem is sima virágföldben, de különültetem őket. Riogattak tegnap hogy ha nem teszem spéci földbe akkor tönkremegy.
húúú, reménykedtem hogy ez picike marad. Most úgy derékig ér és van lombja, ez lehet hogy azt jelenti hogy törpe? A normál méretű is ilyen pici amíg még fiatal?
Sajnos nem hoztuk még haza, nem gondoltam, hogy ennyire hideg lesz. És második hete nem mentünk ki. A házban szerintem tíz foknál még nem ment lejjebb. Szerinted nem bírja ki? Elvileg a sivatagban is nagy a hőingadozás...
Tényleg nem akármilyan növény! :-) A nyaralóban lévő példányomat volt, hogy annyira sokáig nem locsoltam meg, hogy teljesen elhajlott, látszatra teljesen elszáradt, barnára összeaszott. Meglocsoltam, és teljesen helyrejött! :-)
Vajon most kibírja lent ezt a hideget fűtés nélkül a házban? Nem hoztam még haza...
Hát alapvetően az is őszibarack: :-) A gyümölcsfák növekedési erélyét nagyban befolyásolja az alany, amire oltják. A nektarin alapvetően őszibarackfa méretű, többnyire kicsit kisebb, van törpe is, úgy tudom. A vadalanyon lévő sima őszi olyan három méter magasra és szélesre nőtt nálunk, katlanformára nevelve. Szerintem annál nagyobbra ez sem nőhet.
Kérdeznék leandereset: Nagyon tele lettek az idén pajzstetüvel, mire észbe kaptunk, szóval borzasztó:( Jóanyám gondolt egyet és visszavágta őket szinte tövig, ha nem is mindet de majdnem. ez pár hete volt. szerintem ez nem volt jó ötlet, mert a pincében csak kevés fény van, félek, hogy az új hajtások, amik már azért kezdenek látszani, a pincében majd mennek a fény felé, megnyúlnak, még jobban legyengülnek, és kampo. Kapnak agrol+ bi58 lemosást mielőtt a pincébe visszük, sőt a legrosszabbak kaptak celaflore rudat a cserépbe. mennyi a sansz, hogy megmaradnak? Valami plusz intézkedést amivel segíthetném őket? Köszi.
Kihagytam a másik kérdésem. Kaptam 2 pici aloe vera tövet, ültethetem-e normál virágföldbe? Jobb híján ideiglenesen beültettem az egyik szobanövényem mellé.
Ismét itt vagyok, meg tudjátok mondani, hogy a nektarin fa milyen magasra nő? Tavasszal ültettem de muszáj máshová tennem, és nem tudom hogy milyen magas lesz.
Igen én is olvastam, sőt be is raktam egy-két helyre. Most nem találom. Mikor elszállt a vinyó sok adatom füstté vált:( Érdemes lenne megkérni mindenkit, hogy aki tud nyomtasson ki pár példányt, irattasakba bele, és kitehetnénk a környékünkön. Ráadásúl csípnek is piszkosul. ha nem találnak tetvet, főleg a szőlőket csipegetik, de valami olyan anyagot választanak ki, amitől elromlik az egész bornakvaló. Én azt nem értem, hogy miért nem lehet az európai katicákat tenyészteni és biológiai védekezésnek eladni. Egyébként azért terjedt el a másik, mert amerikában ők megcsinálták, így jóval több van azokból mint a mi katicánkból. Tedd be légyszí az oldalt, ha megvan.
Persze, adok magot, ahogy megbeszéltük, csak nem Cosmos, mint kiderült, hanem Coreopsis. :-)) (Meg a többiből is szívesen adok.) A magassága kb. 50 cm.
Nekem van olyanom (meg persze Nórának:-) ), kicsit meg is lepett a büdöskeszerű levélzete, olyanra számítottam. mint a te sárgádé. Végülis szép volt, de ha a tied ráadásul évelő is, akkor jó lenne abból is pár tő, ha kikel:-)
Nagyon pörögtetek, benne vagytok a legpörgősebb topicokban:-) Én meg takarítottam a kertben, egész jó volt kinn lenni, tegnap nagyon hideg volt. Sok a lomb már, jó lenne aktuális fűnyírással elintézni a füvön, de minden vizes, nem hiányzott a tegnapi eső.
Irtom az ázsiaiakat, ha biztonsággal megállapítható a példányról, hogy az. Tavaly vagy idén tavasszal jelent meg erre egy felhívás, már nem is tudom... Most is viszem majd kinyomtatva a képeket a telekre, mert ilyenkor behúzódnak, és tudom kell, melyik melyik. :-))
Muszáj őket irtani, mert rendkívül invazív faj, ráadásul a magyar katicával szemben káros is, részben mivel megeszi a magyar katica gyerekeit, részben mert a gyümölcsökben (szőlőben) is kárt tesz. Szóval nagyon nem lenne jó, ha kiszorítaná az élőhelyéről az európait. Nincs itt semmi keresnivalója, mesterségesen behurcolt faj. Ha annak idején odafigyeltek volna még időben a nyavalyás parlagfűre, most nem fuldokolna tőle a fél ország...
Nagyon köszönöm az infókat! :-) Ha tüskés, akkor tényleg nem jön szóba.
A Luffa cylindrica szeletelve szerintem jó ötlet! :-) Jövőre valószínűleg megpróbálkozom vele. Belül ennek is olyan érdekes, szépséges a struktúrája, ugye? Ez is szárítható?
Reméljük, jövőre, sikerrel jársz! Kár, hogy ilyen macerás növény.
Szép nagy a fa, legalább embermagas, le kellett hajtani az üléseket, úgy lehetett befűzni a kocsiba. Jujubát egyszer frissen kóstoltam, nekem nem nagyon ízlett. Meg sem közelíti pl. az almát. Állítólag aszalva finom datolyaszerű, úgy még nem ettem. A növény maga viszont nekem nagyon tetszik, ha lenne helyem, díszfának el tudnám képzelni. Neked szerintem nem való, mert tüskés. Én viszont nagyon szeretem a tüskés növényeket. Állítólag a fagytűrése megfelelő. A könnyen beszerezhető Luffa cylindrica termése túl nagy karácsonyfa dísznek, legalábbis egyben. Olyan hosszú, mint egy megtermett kígyóuburka, csak valamivel vastagabb. Szeletekből esetleg lehetne csinálni valamit. Idén megint termett abból is rengeteg, a nagy fáskosarunk tele van velük. Azt tervezem, hogy falvédőt varrok belőlük. A rosthálózata ennek is nagyon szép. A Luffa fórumon megnézheted. Most van először L. acutangula. Ennek még nem tudom, milyen a szivacsa, meg hogy mennyire lehet megszárítani. Az üvegházban még úgy-ahogy élnek, kicsit fűtök nekik éjszakára, hátha érlel magot, a kerítésről leszedettek még egy vödörben várják a feldolgozást. Az operculata termés idén nagyon gyenge lett, kevés és kicsik, nem is igazán szép a tüskézetük. Talán majd jövőre, akkor beteszem már januárban csírázni.
Örülök, hogy írod Bene Lászlót! Én is nézegettem a listáját a minap. Mekkora berkenye van nála 3600-ért? Szép a fa?
Még a Ziziphus jujubát néztem nála. Szerinted bevállalható a mi klímánkon a --23 fokos fagytűrésével? Ette már valaki ennek a gyümölcsét? Milyen?
Nóra, mindegyik luffának olyan tetszetős a belseje, mint annak a nehezen beszerezhető és termeszthető fajnak? Azért kérdem, mert valamelyik magyar cég is árulja valamelyik fajnak a magját, a nevét most nem tudom, de nekem dísznek kéne (karácsonyfára). Mindegyik faj alkalmas rá szerinted?
Követhetetlenül sokat írtatok mostanában. Nem nagyon értem rá a gépnél ülni, téliesíteni kellett néhány ágyást és a dézsásokat, tegnap és tegnapelőtt fagyott is, -2,6 ill. -2,8 fok volt. A tökfélék teljesen, a dáliák félig fagytak le. Szerencsére az őszi virágok, lombok ezt még kibírták, így összhatásában nem sokat változott a kert. A dézsásoknak sincs semmi baja, a fátyolfólia megvédte őket. Ha hidegebb lesz, kapnak még egy réteget éjszakára. Szombaton macskakiállításon voltuk, aztán elmentünk Bene Laci bácsihoz kerti berkenyét venni. Még maradt nála 2 fa. Olasz oltványok. Magoncnak jobban örültem volna, de ez elérhető helyen volt, Szaguaro környékére elég nehéz eljutni, ahol még lenne. Vasárnap tök- és birsszüret volt. Elment vele az egész nap, mire leszedtem, behordtam és úgy-ahogy elrendeztem az egész termést. A lopótökök felaggatása még várat magára, most inkább birsalmasajtot szeretnék főzni. Képeket majd teszek föl a termésről a Házi veteményesbe és a Luffába, csak még le kell tölteni, válogatni a képeket. Majd. Tegnap meg almát szedtem. Rám sötétedett közben, de már nem sok maradt a fán.
Így van, a Q. ilex nem tekinthető biztonságosan télállónak a mi éghajlati viszonyaink közepette. Rendkívüli adottságokkal rendelkező helyen esetleg (meleg fekvésű, magas kőfallal körülvett, védett telek). --17,7-ig írják a télállóságát. Az szerintem is kevés a mi teleinkhez. Ahol a füge megmarad, kb. ugyanott.
Ami nekem van másik menyecskeszem, annak teljesen más a levele, ezért nem is gondoltam erre. :-) Szerintem a a tiéd a fotón is olyan kerekdedebb, húsosabb levelű, nem? Az enyém, úgy emlékszem, nagyfészkű menyecskeszemnek hívják.
Ilexek közt vannak. A Budapesti Műszaki Egyetem kertjében láttam szép nagyokat. Nem az aquifolia volt, nagyobb termetű és ép szélű volt a levele. Sokáig töprengtem, mi lehet, aztán arra jutottam, valami Ilex, csak nem tudom, melyik faj. De kis keresgéléssel biztos meg lehet találni. Elég védett az a kert, meg Budának az a része egyébként is meleg, de talán az máshol is télálló lenne.
Mivel úgy néz ki hogy az éghajlatunkhoz a szélvihar és tornádó is lassan hozzátartozik, ezért szeretnék valami cserjét, bokrot, amit a járda mellé ültetve felfogja egy kicsit a szelet ilyenkor. Meg persze jó lenne ha kibírná a nyári sivatagi időjárást is. Tudtok ajánlani valamit? kb 15 méteres szakaszra kellene.
Valóban egynyárinak írják. Ez esetben atrosanguineus lenne? Van csoki illata? Elméletben ez sem éli túl a telet nálunk, mert 8-10-es zónába sorolják, mi pedig a 6-osban vagyunk - szerencsésebbek a 7-esben.
Lehetséges azonban, hogy nem si Cosmos, hanem valamely évelő Coreopsis.
Hát évelőkkel én is csak pár éve kezdtem foglalkozni, nem vagyok valami nagy szakértő. :-))) Anblockkal néztük, mikor nálam volt, és Cosmosnak néztük, de nyomát sem találom, hogy lenne ebből évelő, szóval nem tudom... Alighanem valami más lesz mégiscsak. Na de mi? :-))
Te kérdezed tőlem???? Nem mondod! Hát honnan tudnám én? Eddig is tőletek tanultam meg mindent, amit tudok, esetleg macska témakörben vannak bővebb ismereteim.
hát igen még mindig kis kölyök feje van, de már szép nagy hordó teste :DD elég nagy a kontraszt, persze mi nem vesszük észre, csak ha régebbi képeket nézek meg... :)
csubi jól van, itt pihenget mellettem :) most kapott oltást, aztán két hét múlva ivartalanítás, mert már ki tud szökdösni...
más: ha esetleg valaki jártában keltében találkozik kertészetben kifejezetten magas törzsre oltott (2.20 vagy ilyesmi) gömb csepleszmeggyel szóljon már nekem. láttam már sorfának ültetve, tehát létezik ilyen, csak én nem találok...
Én még nem fáradoztam vele, csak kaptam, de úgy tudom, hogy a levágott hajtást gyökereztető porba kell mártani (incit a neve) és földbe tenni, átlátszó flakon a fejére, megfelelő nedvesen tartás, állandóan meleg hely..., szóval nem olyan egyszerű:-(
Még nem, de majd most! :-)) Spontán nem veti el magát nálam, az biztos. Egyébként egyre furább, mert semmi nyoma a neten, hogy létezne ilyen. :-) Lehet, hogy ez nem is Cosmos, csak úgy néz ki?! :-)
Nekem is rémlik ilyesmi, de hogy konkrétan melyik faj ez a hazánkban is megélő tölgyek közül, nem tudom. A határozóm egyedül a Turner-tölgyről (Quercus×turneri) írja, hogy levelei sokszor áttelelnek (nem örökzöld).
Köszi a választ. Azt hittem, hogy a kertportálon is ez a féle van, ami a szobai. Csak a virága mintha másként nézett volna ki, de akko rmár tudom, hogy nem, mert ez kerti dolog.....és a szobait hogy szaporítom? csak vízbe kell tennem egy hajtást és ennyi?
Szia! Én is próbálok örökzöldeket ültetgetni, hogy télen ne csak a kopár ágakat nézegessem. Fáról nem hallottam eddig, a Magnoliák sajnos nem érzik jól magukat a mi meszes talajunkban, úgyhogy nem is próbálkozom vele. Maradnak az örökzöld cserjék és a télizöld fagyal... Csubi jól van?
Szerintem is furcsa. Évelőként adták, és tényleg kihajt évről évre, de nem szaporodik. Ha magról nőne mondjuk újra, akkor nem ugyannyi (egy tő) lenne szerintem. Ugyanakkor nem találtam meg a neten, szóval elég furi. Igaz, nagyon nem is kerestem. :-))
Én úgy szaporítottam: ledugtam, locsoltam, megeredt.
Most pedig kivágom. :-) (3m magas) :-(((
Nagyon nézd meg a szülőt! Én kaptam, nem tudtam milyen.
Sajnos az enyémnek a bogyója amint megérik megbarnul, nem sokáig őrzi a szép élénknarancs színét. Kb 8 éven át mindent megpróbáltam, nem javul a helyzet, csak a lecserélés segít. Azt hittem először hogy nálam etegedett meg.
addig is feltennék egy furfangos kérdést :) ismer valaki kishazánkban örökzöld (vagy télizöld) fát? a magnolia grandiflora-t kivéve. olvasok egy jó kis könyvet, és örökzöld tölgyfákról is írogat, csak gondolom nem a mi teleinkre van szabva.... hallott már valaki ilyesmit? tök jó lenne egy olyan fa aminek télen is van lombja...
No, megint egyedül beszélgetek... Most válaszoltam a mailedre, ne haragudj, de kicsit sűrű volt ez a pár napom és valószínűleg a hét végéig még az lesz. Ja, és válaszolok a másikra is!
Tettem el Neked cosmos magokat, ahogy ígértem. De ha esetleg nem jönne össze a találkozónk, akkor tavasszal adok palántát, biztos millió fog kikelni. Majd igyekszem nem kikapálni őket!:-)))
Szép napot mindenkinek! Tegnap este jól eltűntem, de a kisfiamnak "kellett" a gép. Ezért is szeretek jobban délelőtt ideülni, ilyenkor senki sem zavar.
Szívesen! :-) Az az érdekes, hogy írjátok, az egynyári nagy iramban spontán szaporodik magról, nekem ez az évelő egyáltalán nem. Csak az a tő van évek óta, amit vettem. Remélem, direkt magvetéssel sikerülni fog, én is megpróbálkozom vele! :-)
Biztos igazad van, de először úgy tünt, csak ilyen van a kertben, már önmagában ez is különlegességnek hatott és nagyon tetszett nekem, kicsit csalódtam, hogy másfélék is vannak a kertjében. Mint írta régóta van nekik és ugyanazok a tövek nyílnak..., ez azért már önmagában furcsa. Aztán nekem is van Budaörsön mindenfelé-mindenféle, de ilyet még sosem láttam!
Holnap majd jelentkezem, remélem találok még magot. Egyébként ezeknek valószínűleg fagyhatás kell, szerintem ilyenkor célszerű elszórni(mint a virágok teszik:) Jó éjszakát!
Hú, ez tényleg különleges és csodaszép! Rettentő igénytelen a talajra, ahol a bordót látod,ott kb. 10 cm-es talaj van, ami tulajdonképpen építési törmelék és troszka. Szerintem azért ilyen mindenfélék, mert már vagy 20 éve kereszteződnek egymással
Ó, nagyon szívesen küldök neked, bár az idén már biztosan nem sokat találok, mert ez a ramaty idő tönkretette őket, a magjaik elperegtek, ill. ezt megelőzendő, mint az őrült húzgáltam ki őket, de holnap még szétnézek, biztosan van:) Jövőre viszont szín szerint is tudok szedni. De aztán nem szidni, ha elborítja az egész kertet:)))))) A képen a kavicsos rész idén lett megcsinálva, tavasszal a szomszéd azt mondta:-De szépen kinőtt a füved! Ugyanis azon a részen csak ezek a gyönyörűségek keltek ki, de mint a legdúsabb pázsit!
Azért vegyes, mert jobbára keverve árulják, de ahogyan a Zinniát lehet színenként külön csomagolva venni, ilyet is árulnak időnként külön színekben. Az ilyen szemes is előfordul keverékekben, ám valóban ritka. És szép! :-)
Próbálhatnál nevelni, a szüleim kertje sem valami paradicsomi a talaj, mégis virágzik ott is évről évre. Szívesen adok magot - csak legyen türelmed kivárni, míg kikel.
Szia! Ez valóban az, a nagymama csillagvirágnak hívta, és ez ráragadt. Itt is rettentően szaporodik az elhullatott magokról, nem győzöm kigyomlálni, pedig sajnálom,de már meghódította volna az egész kertet:)
Szia! Ne haragudj, én csak a virágot tudtam megmutatni, na meg a tapasztalatomat leírni. Az információkat tőletek kapom mindig, ezért lebzselek itt és olvasok nagyon:)))))) Valóban nagyon sokat tanultam tőletek, amit nagyon köszönök. Még csak most kezdem a kertem kialakításához, addig is csodálom a tiéteket(mind gyönyörű), és próbálok sok-sok ötletet "lopni".
Nekem ez Cosmos bipinnatusnak tűnik, ami egynyári, ám a szétszóródott magból minden évben kikel számos példánya. Én évek óta nem vetem, mert magától kel. Egyik köznapi elnevezés: pillangóvirág.
Érdekes egy növényke, kétnyárinak mondják, de nálam már ezer éve ugyanarról a tőről hajt ki. Nagyon magas( 2m ), és hamar megbetegszik, de őrzöm nagyon, még az anyukám ültette. A nagymamám kertje is tele volt vele, igazi parasztkerti virág mifelénk, csakúgy, mint a csillagvirág. Ő is kiírthataltan.
Ja igen, volt is valami hiányérzetem, de nem ugrott be:-) Az azért még nem annyira közismert, aki ennyire nem ismeri a terepet, nem hiszem, hogy pont erre gondolt volna, de sosem lehet tudni..., ha igen, akkor mondjuk el, hogy az télálló:-)
Végülis a mályvarózsa nem a klasszikus hibiszkusz, hanem egynyári növény, amit magról szoktak szaporítani. Aztán van az a hibiszkusz, amit át kell teleltetni a lakásban, és van egy harmadik is, aminek szíriai mályvacserje a hivatalos neve, de általában hibiszkusznak szokták csak úgy simán mondani, ilyenek vannak a kertekben, parkokban, utcákon, ez télálló.
Azt nem tudjátok véletlen, hogy a mályvarózsa ugyanaz-e mint a hibiszkusz? Találtam a cikkek között egy írást a mályvarózsáról...de az nem a hibiszkusz ugye?
Nem kellett hipnotizálni őket. A cirmos szegény már a másvilágon van, nyáron elütötte egy autó. De a vörös megvan, kellőképpen el is kényeztettük, vigyázunk rá, nehogy őt is elüssék.
Szia! :-)) A műanyag mit jelent konkrétan? Kémiából sosem voltam valami jó, :-) de az akril ideértendő? Akrilfestéket nagyon sokszor használtunk már, de nem falra.
Szép estét mindenkinek! Túléltem a mai napot! Megszáradt a próbafestés, amit tegnap felkentem, nem is olyan rossz! Ha még egyszer átkenem, egész jó lesz. Nem használt valamelyikőtök véletlenül műanyag alapú festéket? Én már használtam, de az szemcsés volt és úgy kellett felhordani a falra, nem ecsettel vagy hengerrel. Ez most sima festék, nem szemcsés, viszont nagyon sűrű.
Bizony idősek, 21 évesek, pont mint a kislányom, kis hajtásokról lettek ültetve akkor, amikor ő született. Na nem azért, hanem mert akkor derült ki, hogy lesz telkünk:-) De ezt már biztos százszor elmeséltem, de vannak újszülöttek, jó, ha tudják, hogy így is lehet tujákhoz jutni!:-)
Csak a tetejüket akarja a férjem mindenáron egyformára nyírni, meg alacsonyabbra. Én ellenzem, engem nem zavar, hogy nem egyformák:-)
Laikus leginkább toboz alapján tudja megkülömböztetni: a keletié gömbölyded, kb. 1 cm, a magjai vaskosak, 2-3 mm-esek. A nyugatinak apró, keskeny tobozai vannak, magja lapos, kétoldalt repitőszárny van rajta. A hamisciprust (Chamaecyparis) könnyen megismered a habitusáról: a csúcs mindig bókoló, toboza kicsi, gömbölydedebb mint a nyugatié, magja hasonló.
Most egyméteresek kb., nem magasak. Szerencsére nagyon félreeső helyre ültettem őket, ott nem olyan izgalmas a dolog, és nyírva arra jó lesz, amire szántam: takarásra a szomszéd felől. :-) Nem akarom magasra felengedni ott, csak olyan 160-170-re, az még nyírható méret. Bár a csodasövényhez úgyis építenünk kell egy gurulós állványt a nyíráshoz, :-) úgyhogy nem gond a nagyobb sem. :-))))
Én is úgy emlékszem a fotóidra, hogy igen. Soha az életben nem metszettem, szerintem nem szükséges, szép szabályosra nő magától. A tetejét biztos le lehet csípni, ha nagyon akarod, de drasztikus visszametszéstől én tartózkodnék olyan idős növények esetében, mint a tieid.
Igazából ami nekem olyan van, az pár könnyelműen itt-ott vett, illetve ajándékba kapott magonc, nem fajta ilyen értelemben. A kertészetben vettek közül egy fajtával vagyok elégedetlen, most nem jut eszembe a neve, :-) de megpróbálopm megkeresni. Sajnos őt nyesni kell, hogy sűrűsödjön, na és tipikusan az, amit írtál, hogy úgy tálalják, jól nyírható, csak azt felejtik el közölni, hogy nyírás nélkül ritka szép! :-)
Igen, olyan laza ágszerkezetűrül gondoltam, ha a nevét is tudod. Egyébként ismerem a típust. Sok olyat látni kertekben, utcafronton elég rémisztő variációkban a összekötözött ágaktól a lent metszett-fent szabadon gömbölyödő formákig.
Még élnek :-) Egyiküket kiültettem, hozott bőségesen új hajtásokat, kettőt néhány héttel ezelőtt ültettem az új kertrészbe nagy virágcserépből. Egyik közülük fejlődött némileg, a másik inkább csak túlélt.
Te ültettél valamilyen örökzöldet a látogatás óta?
az igen de meg kell keressem pontosan mi... el is felejtettem, hogy olyat is kaptál, túlélték? mert a szomszádnád 0% volt a megmaradási arány... remélem te több sikerrel jártál :)
Nem feltétlenül. Nekem plicatám tudtommal egyáltalán nincs, viszont magas ducim van. :-))
Smaragd: a színe nagyon jellegzetes, szó szerint smaragdzöld kicsi korban is, télen is, arról könnyen felismerhető. Nekem a legnagyobb smaragdom úgy 5 méter magas lehet, és az alja olyan hetven-nyolcban centi lehet. Három méterhez kicsit szélesnek tűnik az enyémhez képest a szélesség, e fajta példányainak eléggé "standard" alakja van. :-) Mindjárt keresek képet.
Ez még kicsike, virágcserépben van. Talán 30 cm lehet, így habitusa talán még nem mutatkozik. Anyáék szomszédjából kaptam, de az 200km innen, most nem tudom az egészalakos képet hozni :-) A mamájának elég oszlopos a növekedése. 7 éves és úgy 3-3,5 m magas, emlékeim szerint 80 cm széles.
A ducibb, magasra növő thuják vélhetően plicaták? Vagy még ez sem biztos?
Semmi különös, magról kelt példányok, úgy kaptam őket. Nem nagyon szeretem őket, mert elég laza az ágrendszerük az enyémeknek, nem olyan tetszetősek, nyírni kell ahhoz, hogy sűrűsödjön, és nem szeretem, ha nyírni kell. :-) Ha kijöttök, majd megmutatom mindet. :-)
Sajnos még így sem megy :-) Rengeteg képet nézegetek mostanában mindenféle örökzöldről, de fogalmam sincs, mi alapján dönthető el egy thujáról, hogy keleti v. nyugati - a hamisciprusokig meg el sem jutottam :-)))
Igy vagyok én a kötéssel!!!!!!!!!!!! Azelőtt nem tudtam úgy leülni a TV elé, hogy ne legyen a kezemben kötőtű, most meg külön elszánás kell hozzá, hogy a kezembe vegyem. Tegnap is lelkileg felkészültem, hogy kötni fogok, de nem vitt rá a lélek:-((((
Ez már depi???:-((( Az olvasás az nagyon jó, azt szeretem. De mostanában sokat nézek filmeket is dvd-n, régi magyar filmeket, nagyon szeretem őket, akkor még tudtak játszani és énekelni a szinészek. Na meg az örökzöld filmeket, Ingrid Bergmann játékával. Igen a szegénység.....mi is nagyon szegények voltunk, a szüleim mindig is kétkezi munkás emberek voltak, sőt édesanyám parasztlány volt, aki lánykorában cselédkedett az uradalomban vidéken. Amikor összeházasodtak egy szalmazsákjuk volt, az volt az ágy, egy nagyobb sámli volt az asztal, a magas küszöbön ült édesapám, a kis sámlin meg édesanyám. A ruhák egy rúdon lógtak két kecskelábra ráfektetve, lepedővel letakarva ez volt a szekrény. Azután került bútor is dolgoztak a gyárban, minden filléárt félretettek de sosem voltak jómódúak. Éppen ezért becsülöm meg azt, hogy tanittattak, gimnáziumba járattak, bár mellette épitkeztek és abban nagyon sokat segitettem én is, mint gimnazista. De becsületesek voltak és engem is annak neveltek. Én is annak neveltem a gyermekemet, bár erre a világra jobb lett volna, ha nem annak nevelem, mert igy majd eltapossák becstelen, kariierista, korrupt emberek:-((((
Mindig hálás leszek a szüleimnek, hogy lehetőségükhöz mérten mindent megadtak s én is akkor fogadtam meg, hogy a lányom addig tanulhat, ameddig kedve van, mindent megadtam neki, amit csak erőmhöz mérten lehetett - de beleneveltem a munka becsületét és az értékeket is, nehogy azt higyje, hogy minden az ölébe potyog....
Most amikor már a maga ura, szolgája, most értékeli igazán, hogy mennyi mindent kapott itthon inditásul - és itt most nem az anyagi természetű segitségről beszélek, hanem inkább a lelki, és erős családi hátérről, ami megfizethetetlen.......
Mindennel ezt csinálják:-(((( Azután meg, hogy az ember kidobja rá a drága pénzt egy idő után jön rá, hogy bármilyen jó szakember is a növényhez bármennyire is a szakkönyvek szerint jár el, valami nem az igazi:-(((((
Azt gondolom, a mi világunk már egészen már, a fogyasztói társadalomban a mának élnek az emberek, nincs nagyon helye az ilyen örökértékű kézimunkáknak. Én is inkább olvasok. Varrni jól tudtam, télikabáttól kezdve trikóig mindenfélét varrtam a lányoknak és magamnak, pedig sosem tanultam varrni. De ma már egyszerűen képtelen vagyok rá, ha egy nadrágot kell felvarrni, már attól idegbeteg leszek! Mitöbb, csak hogy így írok róla, már megfájdult a fejem! Olyan érzés lesz úrrá rajtam, mint a liftben szokott lenni a klausztrofóbiásoknak:-( A nyáron pedig varrnom kellett, mégpedig egy olyan rucit, amiben esküvőre ment a lányom! Hát..., nem volt könnyű, de jól sikerült. Illetve maga a munka nem volt nehéz, csak elszánni magam a kezdésre! Tudod, amíg kicsik voltak, addig egyrészt kicsi volt a választék, másrészt olyan izgi volt, de talán mégis a legfontosabb tényező az volt, hogy nem volt kertünk! Akkor azt az időt varrásra szántam. Mi gyerekkoromban nagyon szegények voltunk, és ruhára nem nagyon jutott, nekem nagyon fontos volt, hogy az én kislányaim mindig csinosak legyenek! Azok is voltak, amíg én voltam a főnök, de aztán jött a bakancs és a lógó ujjú pulóver:-) Életem egyik legnagyobb dícsérete volt, amikor az óvodában fényképezés volt, és az óvónéni szólt, hogy ünneplőbe jöjjenek másnap a gyerekek, de aztán hozzátette, hogy "Bár a Boróka úgyis mindig olyan, mintha ünneplőben lenne":-)
Persze hogy nem, hisz bizonyára virágzó növények voltak. De a kertészetekben elég rendesen meghajtják szegényeket, így talán még fiatalok lehettek.
A személyes (nem orchideás) tapasztalatom még az, hogy nagyon sokat számít az adott egyed életképessége, például volt olyan Epipremnum pictumom (szin. Scindapsis pictus), amelyik hihetetlenül életerős volt, és még a falra is felmászott, és volt, amelyikkel meg bármit csinált az ember, egyszerűen elhalálozott minden látszólagos ok nélkül.
Gőzöm sincs, mindegyik meg volt szépen hajtatva, ahogyan az eladásra szokás felkésziteni az árut, és amikor elvirágzott akkor szépen hozott levelet, léggyökeret és azután újra virágot. Azért nem voltak kölykök az biztos:-))))))))
meg az is sokat jelent, ha mondjuk ott nőnek fel...
Az enyémek különféle virágboltokban lettek beszerezve, s hogy hol nőttek fel? Nyilván valamilyen kertészetben, Isten a tudója, hogy honnan jöttek. Az a sárga pl. Ausztriából jött hozzám egy virágkereskedésből hozta az egyik nagyon kedves üzletfelem ajándékba. Az volt az alapdarab, és a többit meg vettem, kaptam hozzá. Különféle helyekről, a város és az ország különféle üzleteiből származnak. S it náalm pedig breálltak szépen a sorba:-))))
Nevetni fogsz, ezt a teritőt is az anyukám horgolta még annak idején. Még él, de horgolni már nem tud. 81 éves:-))) Rengeteget kézimunkázott, horgolt, kötött, himezett, nagyon sok szép dolog maradt meg tőle. 100-as!!!! horgolócérnából lepkékből álló virtinteritő, az a kedvencem:-)))) Az én gyerekkorom is ezekkel volt tele, ha nem dolgozott a kertben, vagy a háztartásban akkor kézimunkázott, sosem volt egy üres perce sem. Mondjuk olvasni nem szeretett és helyette művelte ezeket a csodákat. Jómagam is tudok kötni, csodálatos pulóvereket készitettem régebben a családnak és magamnak is, még ma is kötögetek néha, de inkább most a könyvek télen, ha van egy szabad percem. Nyáron ugyanis ott a kert.
Te A.I.! Most hogy igy elmeséltem ezeket, van nekünk még ennyi időnk, hogy ennyi mindent csináljunk a túlélők örömére?:-))))))))))))
Hát elvileg őket ugye mindenhol páraigényeseknek írják tudtommal... :-) De szerintem egyes növényeknek igen nagy lehet az alkalmazkodókéssége, meg az is sokat jelent, ha mondjuk ott nőnek fel...
Látod, pont ez az érdekes, és itt dől meg sok - sok alapelmélet. Ugyanis mindenki azt hiszi, hogy az orchideák a párát szeretik, mivel az esőerdők virágai:-)))
Nálunk gáz-központi fűtés van cirkóval, és azon a párán kivül, amit a radiátorokra tett párásitó henger + az emlitett csobogó szolgáltat - nincs pára a lakásban és nem is kell.
Köszönöm, de elsőként a horgolt terítőn akadt meg a szemem. Na nem azért , mert anyira megkívántam, hanem mert anyukámat juttatta eszembe, meg a gyerekkoromat, amikor Anyu ült esténként a székében és csak horgolt, horgolt...:-) Nekem is volt sok orchideám a konyhaablakban, virágoztak is újra, legalábbis néhány, de tavaly télen nem fűtöttünk a földszinten, és a 15 fok nem nekik való volt:-( A fokföldik kibírták.
Nálunk az orchideák biztos nem éreznék jól magukat, mivel távfűtéses a lakásunk, tehát száraz a levegő télen. Nagyon párás levegőt pedig nem szeretnék a kedvükért csinálni, mert azt meg én nem szeretem. :-)))
Nem teszem őket üvegkaspóba, csak rendes mázasba. Igen ezt én is hallotam, hogy a léggyökereken kersztül is tudnak klorofillt termelni, de én nem tapasztalom ezt. Ha már mindenképpen locsolás: akkor 2 hetente belemerited a cserepet úgy ahogy van mindenestől, virágostól együtt a vizbe, utána kicsurgatod belőle a vizet, de ne álljon a kaspóban, mert a pangó viztől elrohad!!!!!!! És ennyi. A vizes háncs, ami benne van, párologtat neki annyi nedvességet, amennyi kell neki. Minél többet foglalkozol vele annál rosszabb:-)))))))))
Az ablakom ami előtt vannak déli fekvésű és 150x120-cm-es mint a Tied de nem tejüveg. Én nem adok nekik semmiféle spéci tápot, + nem is fújkálom a levelüket, pedig a radiátor előtt vannak ahol szárazabb a levegő, de télen is nyilnak, na nem mind egyszerre, felváltva. Most éppen nem virágzik egyik sem, de leveleket + léggyökereket hoznak és fiókát is nevel az egyik. Az egy kivételes alkalom volt amikor a fotó készült, hogy a "tiszteletemre":-))) mind kinyiltak egyszerre:-)))))))
Akkor lehet, hogy túl lettek locsolva és azért haltak meg? A fürdőszobában is elég sok a pára, igaz az ablak alatt ott a radiátor is... Viszont a zuhany utáni vizes türik is ott száradnak. És te betartod azt, hogy az átlátszó cserépben lévőket csak üvegkaspóba teszed? Állítólag ők a gyökéren keresztül is képesek a klorofill képzésére, így jót tesz nekik, hogy, ha a gyökerek is kapnak fényt.
A titka, hogy egy köralakú asztalon vannak és középen egy szobai csobogó szolgáltatja nekik a párát, vizet, mindent, Én nem locdsolom őket sosem!!!!
Csak amit a csobogótól kapnak, az a nedvesség van a szobában. Mindig nyilik valamelyik, de ezek júliusi képek és akkor volt a születésnapom is, s akkor kaptam még 3 db frisset is, igy most van 10:-)))
Na ez a csobogó, középen egy ormányát felfelé tartó elefánt köpködi a vizet, igy csinálva párát nekik:-)))))))
Ezek az orchideák nálad virágoztak újra? Gyönyörűek! Itt csak 1-2 volt hajlandó, pedig kaptak spéci tápot, meg a levelükre spéci srayt is. Sőt pár ki is purcant sajnos. Fürdőszobában vannak, viszonylag nagy 120x150 ablak elött, ami tejüveg. Lehet, hogy kevés a fény?
Köszönöm a megnyugtató válaszodat betakargatom én és nem vágom le a szárát. Örülök hogy igy megolható mert hátha jövőre is gyönyörködhetek benne, különben én ezekből nem viszek a temetőbe, mert ha vágnék belöle elveszitené a formáját.A temetőbe a bokros kriziből és a szálasból viszek.Bár nekem az idén nem nagyon lettek szépek a többiek.
Nekem most olyan a nappalim, mint egy dzsungel, holnapig még élvezem a társaságukat, de akkor kiteszem őket újra, aztán majd meglátjuk, mikor viszem őket téli szállásra. De neked a távolból jobb már, ha nyugton vannak. A bugik tele vannak bimbóval, hátha még kinn gyönyörködtetnek. Meg hibiszkuszok is.
Egyébként tényleg ezek a "megmaradt" krizik sokkal később kezdenek virágozni, az enyéim is még csak bimbósak, meg más kertekben is úgy látom. Mire rendesen virágoznának le is fagynak bizonnyal. Igaz, Kisidié meg lassan elvirágzik. Lehet naposabb hely kellene nekik nálam is.
Szerintem, ha csak nem szélsőségesen hideg helyen laksz, kiültetheted. Vissza fog fagyni, de tőről újra hajt tavasszal. Amiket beraktam sárgák már második éve vannak kinn, és több másik is évek óta a kertben. Esetleg nem ártana lombbal, fakéregmulccsak takarni a tövüket. Én nem szoktam visszavágni elnyílás után, az is véd egy kicsit.
Köszönöm a válaszokat. Ha letakarom vastagon falevéllel nem védem meg? Az a bajom a behordással, hogy hatalmasra nőttek.Nem tudnám egybe belerakni csak ha szétszedem./cserépbe/ Annyira szépek lettek az idén hogy sajnálnám szétszedni,hisz irtó jól mutatnak rajtuk az a rengeteg virág.Tényleg nagyon jól néznek ki 3 bordó között 1 fehér és 1 sárga .Különben ezeket a gömb kriziket is szét kell szedni időnként? Azt tudom hogy a hagyományos kriziket szét kell szedni, mert kicsik lesznek a virágjuk, de ezeknek alapból apró a virágjuk. Na lehet hogy rosszul okoskodom, ti hogy csináljátok?
Én most egyébként nagy irtást rendeztem, mert a Chrisanthemumok nagyon elterjedtek a sárga virágágyamban, túl sok volt már. Kinyírtam szegényeket. :-) A helyükre ültettem más, nyáron virágzó növényeket, mi ilyenkor már úgysem túl sokat tudunk kint gyönyörködni bennük.
Nem molyolok már velük, bent vannak és kész. Ha netán beütne a kánikula - mert tavaly november végén 24 fok is volt - még emlékszem a szigetelés miatt - akkor max. kinyitom az ablakokat és bemegy az a meleg is, ami kint van:-))))
Nálunk mindig azon imádkoztunk, hogy Halottak napjára ne legyen fagy, mert akkor milyenek lesznek a kivitt virágok a sirokon? A fagytól ugyanis "megrozsdásodnak" megbarnúlnak, legalábbis a fehéreke meg a sárgákon mindenképpen látható nyomokat hagynak.
Megoldás: éjszakára nylonzsákokat ráhúzni és alul bekötözni. Igy megvédik a hidegtől. Napközben pedig leveszed róluk és szellőzteted őket. Nagyanyám mindig igy csinálta, ősrégi módszer, de jól bevált:-)))))))
Szerintem ha eddig működött behordással, akkor talán nem kellene kockáztatni..., bár megmaradhat, a sógornőmnek Budaörsön, a télen senki földjén több éve van egy gyönyörű bokra, tele mindig virággal, sosem takargatja.
nekünk van 1 hektár kert aminek egy részét drótkerítéssel bekerítettünk, másik részét szeretném természetes határvédőnek a tűztövist. igaz,hogy jelenleg ott korona akác, epernarancsfa van, de szeretnék még a fákon belül tűztövist. Jó a madaraknak is...
Sziasztok! Van nekem 5 bokor krizantémem gőmb alaku már 3 évesek. Azt szeretném megkérdezni tőletek,hogy eddig cserépben voltak de tavasszal kiültettem őket és vajon megfagynak-e ha kint hagyom, ugyanis eddig behordtam őket.
Amúgy ez érdekes, az imént jöttem haza kutyasétáltatásból, és van egy nagyon szép ház a környéken, aminek a kapuja mellett kétoldalt gyönyörű tűztövis van. Már többször megcsodáltam, hogy milyen jó ötlet, mert állandóan szép és nem hivalkodó. Ma is arra mentünk, és most először gondoltam komolyan arra, hogy nekünk is ezt kellene ültetnünk a kapu mellé a mostani yuccák helyett, mert azok nagyon nőnek és veszélyesek a hegyes leveleik, sok kisgyerek jár az utcán. De persze aztán rájöttem, hogy ez a tűztövis talán még veszélyesebb lenne:-(
köszönöm szépen! idő közben rátaláltam én is erre az oldalra.
szomszédunk most vágta meg a tűztövist és gondoltam az azokon lévő idei hajtásokat ki lehetne gyökereztetni...de gondolom most már hideg van,hogy végleges helyen próbáljam gyökereztetni...
ezt találtam:http://probalkozas.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=515878& Másik: Szaporítani magvetéssel vagy a félfás ág augusztusi dugványozásával szokták. Néhány más növényhez hasonlóan a magja hamarabb csírázik akkor, ha éretlenül szedik le, és vetik el ősszel. Ilyenkor a kis növény már tavasszal kibújik a földből. A teljesen beérett mag akár egy évig is alszik. Az elsőéves tűztövis még érzékeny a fagyra, ezért lombbal vagy fűkaszálékkal takarni kell télen.
Szia teljesen ugy fogalmaztad meg ezt a dolgot ahogy én is hiszem.Annyi rossz dolog történik az emberrel élete során:csalódik, csalódást okoz, hogy ugy gondolom ebből tanulva a következő életben tudunk korrigálni. Nos tudom ez vita téma nem lehet, de énnekem nagy segitségemre van ez a hit.
Vagy tavaly olyat vettem (ránézésre-kép után) De sokszor semmi nincs a zacskóra írva.
Nekem már az is nehézkes hogy magról neveljek, mert csak a munkahelyi ablakom alkalmas erre. Csak ezért a fajtáért próbálkozom, de idén semmi nem nagyon sikerült, a palántás sem. Ügyetlen vagyok a paprikával. Jó lenne tudni tavaly mitől lett jó a termés...:-(
Írtam, hogy minden nagyobb gazdaboltban, és kertészeti áruházban kapható a mag. Nem különlegesség. A Budapesti kertimag is forgalmazza. Pontos címet nem tudok, nézni kell:)
A Köpönyeg jelenleg látható előrejelzése szerint hét közepétől folyamatos és jelentős melegedés várható. :-) Nagyon nem bánnám, hisz most tervezünk másfél hetes kimenetelt a telekre. :-)
Jó reggelt! :-) Igen, ez így van. Azért is nem is vásárolok olyan növényeket, melyeket teleltetni kell, mert nincs hol... de persze azért télen így is tör a frász a kint fagyoskodókért! :-)
Amikor sötét volt hajnalban, akkor olyan + fél fok körül volt, de a fagy hajnalhasadáskor szokott lenni. Nagy nem lesz, az biztos. Lefekvés előtt azért becuccoltam még jó néhány virágot, gyakorlatilag csak a landerek maradtak kinn, azoknak meg - 5-ig nem lesz bajuk. Egyszerűbb lenne az élet, ha nem ragaszkodnánk a dézsás növényekhez, dehát ez van. Nálad ilyen veszély nem lehet a teleltetés miatt, aggódsz így is eleget télen a növényeid miatt!
Ami temetöt illeti nálunk 92 -évvolt teljes tragédia,január elején meg halt apósom,márciusban a sógórnőm apja,májusban az én édesapám,szeptemberben a nagymamám,nem mondom hogy nem megyek temetőbe mert a halottak napján tiszteletem teszem,síroknál,de az itthoni gyertya gyújtás valahogy többet jelent számomra,föleg ha előveszem képeket.
Október 23-tól november 1-jéig tart. Emberi számítás szerint lent leszünk a telken. :-) Nem lenne kedvetek kijönni valamikor? Nagyon örülnénk Nektek! :-)
Rokonlelkek, ha összejönnek:-))) Neked is jó éjszakát A.I. és én is kivánok mindenkinek fagymentes jó éjszakát, hogy mindazért, amiért ennyit fáradozunk, ne menjen veszendőbe.....
Én abban hiszek, hogy a temetőkben nyugalom van, gyönyörű fák, gyönyörű virágok, olykor művészi sírkövek és emberek kellemes emléke..., sosem jut eszembe más. Az én apukám is hasonlóképpen halt meg, mint Secpercé, jó kimenni hozzá, leülni a kőre és beszélgetni...
Jó és fagymentes éjszakát, amire most nem sok esélyt látok, mert csupa csillag az ég!:-(((
A k.rva index. elszállt minden! Mindegy, úgyis szomorúra sikeredett, a nagyikámról meg az elmúlásról. Viszont megmutatom milyen lett a skimmia beültetés. Kicsit még magasabbra kerülnek benne a növények, ha alámegy valami hőszigetelő, de vízáteresztő anyag.
Pont jövő nyárra tervezek egy személyes összeröffenést a lányokkal a tanyámra, egy egynapos kirándulás keretében, majd meglátjuk mi lesz belőle:-)))
Igen én is szeretek idejárni, mert itt mindenki segitőkész, vérprofi a maga nemében és nem próbál hülyét csinálni a másikból. Legalábbis eddig ez a tapasztalatom, de régen is kb. 2 éve már jártam ide, és akkor is ez volt a tapasztalat, csak azóta mások lettek az emberek, bár régiek is vannak közöttük:-))) Gabi ötlete sem megvetendő, csak ahhoz tudni kellene, hogy ki milyen messze lakik és hol lenne az a központi hely, ami viszonylag mindenkinek megfelelne:-)))
Borzasztóan sajnálom, de hajnalban megyek dolgozni, most már muszáj lefeküdni. Még a csempézést sem pihentem ki és most derült ki, hogy a festék, amit választottunk, (mert persze festünk is) túl világos. Úgy döntöttem, most még nem szaladok ki a világból, inkább megyek aludni. További jó beszélgetést és jó éjszakát kívánok mindenkinek!
Én csak egyetlen nagymamámat ismerhettem, ő volt az, aki 28 éves koromban halt meg, de mint meséltem az előbb, éppen ő tette számomra a temetőt emlékezetessé.
Nagyon jó társaság gyűlt össze itt a topicon. Minden nap érdeklődve olvasom a hozzászólásokat, és olyan jó hogy itt a kutyasétáltatástól a lélekvándorlásig mindenről szó esik. Igazi baráti társaság, bár azt hiszem személyesen kevesen ismerik egymást.
Minden ember más, és mindenkinek a hitét, vallását, meggyőződését, tapasztalatait tisztelni kell. Én is hiszek abban, amiben Te, de ezeket a dolgokat egy materiális világban, kézzel fogható anyagokban hivő embernek nem adod be, akármit is csinálsz, meggyőzni nem fogod, és nem is lehet. Mindenkinek magának kell megtapasztalnia a dolgokat és a saját tapasztalat alapján el lehet dönteni, hogy széna-e vagy szalma:-)))
Senkivel sem kívánnék vitába keveredni ez ügyben, hiszen tapasztalatom nincs, de én azt vallom, hogy nem feltétlenül az létezik, amit látok. Sőt, uram bocsá' , hiszek a lélekvándorlásban. Ez nekem megnyugvás, hogy miután meghaltam, nem tűnök el végleg. Mint a növények tavasszal, újjászületek...
29 éves voltam, a lányom 3 éves, amikor szerett édesapám 58 évesen itthagyott engem. Akkor még nem volt annyira divatban a szivinfarktus, mint ma - őt mégis az vitte el. A szörnyű az volt az egészben, hogy ledolgozott egy életet és már készült nyugdijba menni, amikor élete első nyaralásán , a gyermekem szeme láttára összesett az utcán és meghalt. Sosem tudtam elfogadni ezt, és ma sem tudom.
Lehetséges, hogy ez is belejátszik. Gyerekkoromban veszítettem a nagyon szeretett nagyszüleimet, akik nagyon jelentős szerepet játszottak az életemben kisgyermekkoromban (akkoriban még nem volt gyes, gyed), a nagymamámat 10, a nagypapámat 14 éves koromban. Tizenhét körül voltam, mikor az utolsó még élő nagyszülőm meghalt.
Érdekes, hogy mennyire mások a vélemények a temetőkről, de hiszen mi sem vagyunk egyformák. Az én meglátásom a következő: a temetőkben csak a testek vannak, ott porladnak, de a lélek él!!!! Nekem nem kell ahhoz a temetőbe mennem, hogy szeretteimre emlékezzek, hiszen bennem élnek. Persze én is minden évfordulón, halottak napján kimegyek hozzájuk, hogy emlékül elhelyezzek virágot, mécsest gyújtsak, a sirokon - a test emlékének. A lelkeknek mindig gyújtok itthon is gyertyát, minden nap, hiszen velem vannak......
Mert csak a szimplák hoznak magot, neked meg szimpla eddig nem volt:-) Néha hoznak a hagyományosak is egyet. egyet, pl. az idén a legöregebbemen volt egy szép nagy, de levágtam. Nehogy kísértésbe hozzon!
Nem tudom, engem nem töltenek el jó érzéssel a temetők, nem szívesen sétálok bennük. Nyomasztó arra gondolni, hogy a sírkövek alatt nyugvó halottak egykor valamennyien érző emberek voltak, saját vágyakkal, kívánságokkal... aztán mindezt eltörölte a halál... Engem a temetől korhadásszaga -- a rengeteg lehullott lomb édeskés illata -- is a halálra emlékeztet.
Tényleg ezt mondta - én mindenesetre behoztam őket, remélem, az ablakban kitelelnek. Írtam régebben, de valószínűleg nem vetted észre, hogy az egyik, Tőled kapott leanderemen kinőtt egy 10 centis izé, gondolom ott laknak a magok? Sok éve van leanderem, de ilyent még nem produkált egyik sem.
Persze, a legfagyérzékenyebb növény, ezért parázok most, mert annak a 0 fok is elég, és tele van feslő bimbóval! Sajnos megkapta a mai hideg, de nem ütötte ki, úgyhogy reménykedek, hogy gyönyörködhetek még a sok virágában. Én tavasszal kaptam őket, azok is lakásban teleltek.
Van egy harmadik emlékem is, Pócsmegyeren mentünk keresztül iskolaikiránduláson, és utunkba esett egy temető, az valami csodálatos volt, régi, elhanyagolt.., vagy inkább elhagyatott, és tele volt árvalányhajjal. Abból a kirándulásból ez az egyetlen emlékem maradt meg:-)
Szerinted fura??? Sajnos nem sok országban jártam, de nekem ezek fontosak. Pl. Firenzében is voltam több temetőben, az érdekesség az, hogy az egyik egy régi angol temető volt, annyira más, mint az olaszok! Na jó, a ciprusok nem jellemzőek az angol temetőkre. Így aztán egy városban két nemzet temetőjét láthattam:-) Érdekesség volt még, hogy egy nagyon kedves gomdnok apáca amikor megtudta, hogy magyar vagyok, akkor rögtön odavezetett egy sírhoz (megjegyzem zárva volt a temető, de beengedett), ami egy magyar fiatalember sírja volt. A név ismerős volt, de akkor nem esett le..., a Kerepesi temetőben majdnem az apukám sírja mellett van eltemetve annak a fiúnak az elég híres apukája. Egy időben Firenzében élt a család, ott halt meg a fiú, és olasz temetőbe nem lehetett temetni nem olaszokat, így került az angol temetőbe.
Merthogy akitől kaptam, azt mondta, hogy nála nem fagy el kint, ezért csodálkozik azon, amikor azt mondják, hogy a datura egynyári. Nekem meg sosem volt még.
Hogy szoktam, az túlzás, :-)) igazából nem rajongok annyira a pozsgásokért, de ez megtetszett, mert olyan kis igazi "szörnyetegnek" látszik a levélszélen kuksoló utódaival. :-)
Nekem is ilyesmi jutott róla eszembe, hogy ezt biztos irtani kell egy idő után. :-))
Az enyém milyen pontosan? (Lásd a fotót lentebb.) A tartásáról írnál nekem? A legvilágosabb és leghűvösebb szobánkba tettem (az újonnan kialakított kis hálószobánkba), ott kb. 20-22 fok van, ki fogja ott bírni? Mert jobban nem hűtöm ki az ő kedvéért sem! :-))))
És a másik, hogy nagymamámmal minden évben elmentünk egy másik temetőbe, a sosem látott nagypapámhoz, így érzelmileg nem voltam érintett, de olyan volt az egész, mint egy kirándulás. A temetőben sok madárcseresznye fa volt, rengeteg madárcseresznyét ettem, azóta is ha látok egy fát, teleszedem a zsebem:-) Senki nem érti ezt a mániámat, dehát nem csoda, csupa héj az egész..., annak, akinek nincsenek ilyen emlékei, annak nem valami nagy szám!Ma már csak a fák vannak meg a temetőből.
Az UV nem a fának árt, hanem a festéknek, lazurnak stb. Ha nem UV álló, az megy tönkre. A fa szine meg mindenképpen változik az idők folyamán, erre mondják, h. beérik. Ha sok fényt kap, akkor előbb. Egy 100 éves tölgyfa butor pl. olyan sötét, h. mikor bizonyos részeit ki kellett cserélnem ( én is ujitottam már régi butorokat) , 2x le kellett kenni diópáccal, h. egyszinü legyen a régivel.
Igen, az nagyon jó lenne, nagyon szépek olyankor a temetők! Vannak, akik nem szeretnek temetőben járkálni, én nagyon szeretem a hangulatukat, bármerre járok, ha tehetem, betérek egy temetőbe, ahány ország, annyi stílus, de a nyugalom mindre jellemző.
Szia! Jó hallani, hogy eszedbe jutottam!:-))) Az lett a döntés füge ügyben, hogy tavasszal hozzuk el. Ilyenkor már nem akarnám bolygatni. Gyönyörűek a krizik! Jó lenne még legalább egy hónapig gyönyörködni bennük. Azért imádkozom, hogy mire megyünk ki a temetőbe, még szépek legyenek.
Kb. másfél méteren, de látszik balra a terasz a leanderekkel, és ott semmi víz nem volt még csak hártyás sem. És alatta az ágyásban semmi baj nem lett. Na mindjárt megnézem, mert nem volt rajtam reggel a szemüveg, elég nehezen láttam.
Nem akarlak idegesíteni, és a képen nem látom, hol a hőmérő, de ha mondjuk fejmagasságban, és ott mért --2-t, az talajszinten azért jóval kevesebb sajnos.
Nálunk - 2-t mutatott a hőmérő. Engem is váratlanul ért, de azért - 5 nem szokott lenni előjelek nélkül, így kicsit megnyugodtam:-) Éppen menteni akartam, amit még lehet és kell, de nem sok kedvem volt hozzá, gondoltam körülnézek a neten..., és nem láttam ijesztő dolgokat, így maradnak, ahol vannak:-)
Érdekes, az előbb kinn voltam a kertben, szedtem fügét a lányoknak, és akkor eszembe jutott, hogy milyen régen láttalak! És tessék, mire visszajöttem, itt vagy:-) Végülis mi lett a döntés fügebokor ügyben?
Én a köpönyeget szoktam nézni, és még rá is kérdezni, de ott sem mondtak fagyot ma reggelre, mégis behártyásodott a kutya vize reggelre, ergo 0 fok biztosan volt, pedig nem is mondták.....
Múltkor vettem a Vaterán egy elevenszülő "fenevadat". Kész kis növénykék potyorognak le róla a levélszélről. Ismeritek? Ez az eredeti helyén elég agresszíven terjedhet, nem? :-)
Nálam a Fulváknak még eszük ágában sincs száradozni... Ami nyílik, az nem is tudom, milyen lesz, tavasszal vettem Gödöllőn, talán neve sem volt, annyi volt kiírva elé, hogy sásliliom. Mérgelődtem is, hogy nem fog virágozni, erre tessék...
Az a vicces, hogy ezek közül csak a rózsaszínt vettem, a többi mind kidobásra szánt krizi volt, a teltvirágú fehéret szó szerint a szemétdombról vettem le.
Nem tudom, ki írta a napokban, hogy virágzik neki. Furcsállottam a dolgot, de már hinnem kell neki! Ilyenkor eszembe sem jutott volna ránézni, véletlenül vettem észre. Egyébként meg igencsak elégedett vagyok magammal, mert ami mag előfordult a kertben, az már mind a kamrában van, rendszerezve! Szedtem a teltvirágú dáliáról is, úgy láttam, mintha lenne benne mag. No, majd meglátjuk, a vak is aszonta...
Nálunk már volt némi fagy, az angyaltrombita pár levelét elkapta. Most azon imádkozom, hogy szerdáig ne fagyjon, akkorra már jó időt ígérnek és nekem most óhajt virágozni az idén vásárolt sáslilim...
Szép napot mindenkinek! Jól eltűntem pár napra, nem tudom, feltűnt-e...:-))) Már majdnem kicsempéztük a konyhát, a pult is kész, most pihenek egy kicsit, mert holnap hosszú napos leszek. Dolgoztam hét végén is, aztán munka után csempézés éjfélig. Elfáradtam, hiába, öregszem.
Az még sajnos odébb van. :-)) Most éppen a villanyszerelésből eredő lyukakat tömi még be a falban a férjem (lassan végez vele), hogy aztán száradjon az anyag, és lehessen haladni. Amíg az szárad, jöhet a szekrényfelújítás! :-)
Engem a társasházi vakolás miatt izgat elsősorban most a fagy. Mert ha fagy lesz, le kell állítani szerintem a munkát. Melleslega kertben sem mindegy nekem sem, hisz ki szeretnénk menni tíz napra. :-)
Te sem láttad ezt az időjárás-jelentést? Nem mondjátok, hogy álmodtam?!! :-)))))
Caterina légyszi bútort festegess, ne ördögöt a falra :-)
Engem készületlenül ért a fagy. Bár minden féltenivalót behordtam már a múlt héten, tegnap úgy döntöttem, majd ma reggel szedek sarkantyúka leveleket, hogy megtöltsem finom zöldségekkel, de már bánom, mert ramatyul néz ki a bokor... A hajnalkákat is komolyan megviselte a dér.