Sziasztok! Szeretnék érdeklődni, hogy a földfelszni vízvezetésre milyen szigetelési alternatívák létezknek, ami fűtés mentes? Adott egy családi ház egy alsó épülettel ami steril szobává lett alakítva egy súlyos beteg számára. A legegyszerűbb lenne a saját fürdőszoba kialakításához a padláson elvezetve egy 10-15 méteres kpe cső, hogy ne kelljen kubikolni, a szennyvíz kérdés az megoldott egy őrölős szivattyús budival. Mivel szigeteljem le, hogy ne fagyjon el? Télikabátokkal végigtekerem+ alufólia, vagy van erre speciális anyag? A padláson egyébként sosincs az az ordas hideg.
Bocs hülyén mértem, ennek volt egy lába, és az lett megtoldva egy másik lábbal, (én meg egyben mértem) szóval olyan 12 centit lett emelve, lényegében derékig ér.
A 70-80-as évek konyhabútorai (sárga / piros lakótelepi elemes) nagyon alacsonyak voltak. :(
Ha megmérné, lehet kiderülne, hogy csak 15 centi az a 20-30. A pontos kialakítást se tudjuk, lehet raktak elé valamiért valami dobogót, vagy csak egyszerűen 210cm magasak a népek akik használják, s nem 160cm-es ugribugri fiatalasszonykáé.
A konyhabútorok magassága legalább 50 éve , de inkább 60 éve szabványosítva van. Ez 85 cm. Pultnál. Most hogy az Ikéa is a piacon van, ők kínálnak ennél magasabb pultokat. A svédek magas emberek. De hogy ennyivel emeled az szokatlan. Vagy a régi nagyon alacsony vagy extra igényeitek vannak.
Amúgy ezek a szabványok csak a gyártóknak és a kereskedőknek kötelezöek. A magánszemély olyan pult és egyéb bútor magasságot használ, ami neki tetszik.
Hasonló a szaniter magaság is. Az is szigorúan szabványosítva van.pl. a WC csészék. Egyszer egy újlakásban feltünt hogy alacsonyabb a WC a megszokottnál. Megmértem Csak 3 cm -rel volt alacsonyabb a szokásosnál.
A konyhában fali mosogatócsap van, hosszított kifolyócsővel ( 80-as évek konyhabútora, vastag peremű mosogatóval). Namost a konyhapult meg lett emelve vagy 25-30 centivel hogy kényelmes magas legyen, így viszont mosogatni elég rossz mert nagyon kevés a hely a mosogató és a csap között.
Mivel nem akarom végigbontani a csempét, így keresnék valami olyan esztétikus megoldást, amivel kb 8-10 centivel magasabbra lehetne helyezni a csapot bontás nélkül. Mit javasoltok, tudom hogy van ilyen tekerentyű amit a fali kivezetésbe bele kell tekerni de az kb 2-3 centit emel.
Olvastam, hogy több helyen problémásak a kínai csapok flexibilis bekötőcsövei, mert azok állítólag aluminumból készülnek, és a víz egy idő után kikezdi, így a fémháló elpattan és a belső gumi szivárogni kezd. Namost mi a módja annak, hogy az ember megállapítsa hogy acél vagy aluminium a bekötőcsöve?
Elméletileg saválló, vízkőálló, meg mindenálló spéci ivóvíz szivattyú kell oda, ami elég drága. De ha ilyen problémám lenne, én nyugodt szívvel beraknám az egyszerű fűtésit.
Nem gond a nagy vízhozam, úgy kell beállítani, hogy 5-20percenként menjen néhány másodpercig.
Ma sikerült szereznem egy nyomásmérőt, megmértem, 2,5 bar volt benne. Ezt vissza eresztettem 1,5 re. Akkor ezek szerint csak a légtelenitőt kéne cserélni? Már két napja fújtam, igy azt gondolom tartja a nyomást...
De pont ne azt nézd mert az a rendszer nyomást mutatja! Neked a tágulási előfeszített nyomása kell.
Nem tudom ennél érthetőbben leírni. Ha másképp nem megy, csavard le azt a tartályt a helyéről és vedd a kezedbe! Nézd meg, ha a szelepen keresztül felfújod ereszt e, vagy tartja a nyomást! Ha tartja, akkor 1,2 bár-ra állítsd be, tedd vissza helyére, ennyi. Ha nem tartja csere!
A vizátfolyást állítsd be 10 L/ percre a kazánba bemenő hidegvizes elzáró(legjobb esetben sarokszelep) segítségével, a melegvíz hőfokát pedig úgy, hogy ne kelljen sok hidegvizet hozzákeverni.
Információ kellene. A kérdéses készülék egy régi Junkers Novatherm ZW20 KD23.
A fűtés része rendben van, gyorsan felmelegíti a radiátorokat.
A meleg víz viszont nem elég meleg.
A meleg víz szállítás szabályozó a maximumra van tekerve. Ha csak a meleg vizet nyitom meg ,akkor a cirko gáz hangja kicsit erősebb és a víz is forró, de ha mellé nyitok hideget is akkor ,mivel gondlom a nyomás leeseik , az erősebb gázláng hang elhallgat és a víz is visszahűl. Így viszont már hideg.
Ez főleg tusolásnál rossz ,mert folyamatosan tekergetni kell a csapot, hogy éppen ne forrázzon le vagy ne legyen hideg.
A köztes megoldást nem lehet beállítani.
Min kellene állítani? A gáz mennyiségén? Esetleg a víz átfolyásán? - igaz ehhez nem találtam állítási lehetőséget.
Esetleg egy kazán tisztítás megoldaná a problémát?
Flexvent 1/2" légtelenítőt vegyél és cseréld ki. A menete nem releváns, csak a cső átmérő.
Ha elengedted a víz nyomást, (kivetted az automata légtelenítőt) akkor egy autós nyomásmérővel nézd meg a tágulási szelepén keresztül van e benne nyomás? Ha nincs benne nyomás, akkor szerintem cseréld is a tartályt, vagy ha víz jön a szelepen akkor pláne. min 1,2 bár legyen a tartályban! Ezután ha benne az új légtelenítő, akkor felnyomod a víz nyomást 1,5bár-ra. Légtelenítesz a végpontokon (radiátor) A víz nyomást mindig figyeled 1,5bár körül legyen! Ennyi
A segítségeteket szeretném kérni az alábbi problémámmal kapcsolatban.
A fűtés rendszerem elkezdett pár napja gluggyogni, levegős lett.
A csatolt képen lévő légtelenítőre gyanakodok, mert majdnem folyamatosan sziszeg, amikor kihúzom a kép alján lévő keringetőt, akkor meg olyan mintha szívná a levegőt.
Kérdésem az lenne, hogy milyet érdemes venni? Illetve ez fél colos csőre van kötve, mekkora menetűt vegyek? (bocs a hülye kérdésért)
A 70 négyzetméter alapterület az egy 8,3 x 8,3 méteres négyzet. Tegyük fel, hogy 10 cm-es osztásba teszed le a csövet (nyilván senki sem tesz le ilyen sűrűn csövet, de tegyük fel), akkor 8,3 méterbe 83 sort tudsz lerakni. Ha egy sor 8,3 méter hosszú, akkor a csőhossz 8,3 x 83 méter, vagyis 690 méter.
Tehát egy irreálisan sűrű csőfektetéssel sem tudsz 70 négyzetméterbe 690 folyóméternél több csövet lerakni. De ha a valós geometriát nézzük, akkor maximum 350 folyómétert tudsz lerakni, de már ahhoz is nagyon ki kell centizni a fektetést.
Hogyne, természetesen karban lett tartva újbóli használat előtt. A kazán egy régi vastag csöves radiátorrendszer-re van rákötve. Míg olcsóbb volt a tűzifa nem volt használva a gázkazán jó tizenöt évíg. Ezután természetes, hogy átnézettem nehogy gond legyen vele. Gyakorlatilag a gázszerelő csak portalanította az égőfejet, megnézte a kémény huzatát, beüzemelte a kazánt. Úgy emlékszem, hogy annak idején mikor gázzal fűtöttünk nem volt ennyire párás a konyha. Van egy páratartalom mérő a konyhában s ahogy a kazán fűteni kezd mérhetően dúsúl a pára a helyiségben. Tehát a vízgőz megjelenik. Remélem, hogy a szénmonoxid mérgezés veszélye nem áll fenn.
Az észrevétel jogos, a 60 nm az egyrészt bruttó házrész alapterülete (nettó 57-58 nm), másrészt lejön belőle a kamra (6 nm) és lejön belőle a konyhában körben egy 45 cm-es rész, mert a konyhaszekrények alá csak részben tettünk csöveket (részben mert ott mennek a radiátorokhoz a csövek, meg ott megy a HMV, pluszban meg nem akarjuk fűteni a szekrényeket), tehát lejön még kb. 3 nm.
Tehát a nettó alapterület, ami alatt a padlófűtés csövek tekeregnek az kb. 48-49 nm.
Ebben a kontextusban a radiátorral fűtött rész alapterülete sincs 40 nm, hanem csak 38 nm :-)
Mi is gondolkodunk fűtéskorszerűsítésen az idén és és örültünk, hogy az adott hozzászólásban valaki leírta nagyjából a szükséges dolgokat, árakat és várható munkadíjakat.
Ha megírnád, hogy mi hibás a leírt árakban, az nagy segítség lenne a tervezés pontosításához.
A házfelújítás Pest megyében lenne, Budapesttől viszonylag távol.
Sziasztok ! Édesanyám egy régi Fég C12-es gázkazánnal fűt egy éve. Addig fa fűtés volt. A kéményes gázkazán a konyhában van. Az a probléma, hogy nagyon sok vízgőz keletkezik a gáz égése során ami a konyhában csapódik ki - nincs hőszigetelés - s a hideg napokon bizony cseppekben lóg a pára a falról. Vettünk neki egy páramentesítőt, teszi is szépen a dolgát így a páratartalom 60% környékén tartható, de ugye az meg elektromos áramot fogyaszt. Azt szeretném kérdezni, hogy a gázkazán lecserélése egy modern, de nem kondenzációs kéményes típusra vajon megoldaná a problémát ?
Örömmel tájékoztatlak, hogy az anyagok megvásárlása és a fűtés kiépítése 2019 júniusa és decembere között történt :-)) A TIGÁZ 2019. dec. 3-án hagyta jóvá a kiépítést és azon a héten szerelték fel a gázórát.
Szóval az anyagárak és a munkadíjak nem a 15 évvel ezelőtti állapotot tükrözik, hanem a fél évvel ezelőttieket!
Lehet, hogy nem esik jól neked ezeket az árakat olvasni, mert te jóval magasabb árakat melegítesz rá a megrendelőidre, de ez már a te kompetenciád, ettől függetlenül ezeken az árakon az anyagokat be lehet szerezni és Fejér megyében ezekkel a munkadíjakkal végezték el a munkát.
Sziasztok! Vettem egy víztisztítót hogy ne kelljen cipelni a palackos vizet . Ez ilyen gyorscsatlakozós vékony műanyagcsöves valami, max 6 bár - úgyhogy beszereltem egy nyomáscsökkentőt is amit letekertem 5 bár-ra meg egy visszacsapószelepet a bejövő vízre mert jó ötletnek tűnt. Csak hogy most a hétvégén az asszony nekiállt mosni , a mosógép mágnesszelepe meg faszán rázza a vízcsöveket vízvételkor . Gondolom eddig elnyelte a bejövő cső ezt a vízütést , most nem tudja. Kínomban felraktam egy 2,5" -os vízszűrő patront állítva a csőrendszerre - ez a benne ragadt levegővel elnyeli a lökéseket , de nem bízok benne mert műanyag és max 8 bár. A kérdésem az lenne hogy a 0,16L EXTRAVAREM zárt tágulási tartály elég erre a problémára vagy kell a 2 literes? Rakott már fel valaki ilyen kicsit és működik is ? Nem az ára miatt kérdem hanem a nagyobba több víz pang ami nem biztos hogy szerencsés , tudjátok a bacik.
Továbbra is fenntartom amit mondtam, ez a megjelölés amit írtál, ez nem bizonyítja mennyire hajlékony, a hajlékonyságot s1 és s2 vel jelölik az a szabvány!
Csak jelzem olyan hogy flexibilis nem létezik szabványban ;) azt hogy ez rá van írva a zsákra nem jelent semmit! A szabvány az S1 meg S2 jelölésekkel kezdődik és végződik.... ott tudhatod pontosan mit tud, a többinél nem amire csak az van írva flexibilis ! Ettől függetlenül én Mapei ADESILEX P9 el burkoltam az egész házat padlófűtésre, és tökéletes 10 éve ! Pedig az is csak Flexibilis ráírással bír! A teraszunkat viszont tavaly már Keraflex S1 el, ugye ott durva a hőmérséklet különbség!
Nem kell hálálkodnod. A HE -nek a köszönet kijár, de az általa feltett költségvetésnek nevezett valami árai már igencsak avultak, Talán egy 15 év előtti színtnek felelnek meg.-
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a hozzászólását! (az nem baj, ha nem egyeznek a tippek, csak össze ne vesszetek! :) Számomra most egy ilyen közelítő összeg is megfelel (úgy gondolom, hogy 1,5-2m Ft-tal érdemes kalkulálni), a többit majd akkor ha minden egyéb felújítási költséget sikerült számba vennem. Házas Ember, külön köszönöm a részletes költségvetésedet!!!
Kész volt az alap, víz szenyvíz kiáll, alap megtölt megdöngöl, szerelőbeton. 10 cm.
Fal felhúz, tető pucolás, aljzat vízszigetelés, hőszigetelés hőtükör acélháló padlófűtéscső, beton. Természetesen fal mellett 2 cm hungarocel. /Akkor még nem volt ez az 5mm-es hab/.
Burkolás hagyományosan, még nem nagyon hallottunk ragasztóról.
Beton mai napig bírja.
Burkolót csak esztétiaki ok miatt cseréltünk, de alig bírtuk felverni.
Betont mi kevertük, nem hozattuk mixerrel.
Kicsit túlmisztifikálod a padlófűtést.
Burkolás.
Tény, hogy flexibilis ragasztó kell. DE. Egy normálisabb burkolóhoz is kell minőségi ragasztó. Nemrég burkoltattam, elég nagyok a lapok, aztán azt ajánlották a szakemberek, hogy nem jó a sima felxibilis ragasztó, mert nagyok a lapok. Ehhez azért más ragasztó kell. Igaz majd 2x annyiba került.
És nem a padlófűtés miatt volt drága!!!!!!!
Egy 4-6-8 ezres burkolót nem fogok egy olcsó gagyi praktikeres ragasztóval lerakatni. Még akkor sem, ha nincs padlófűtés.
A padlófűtés alatti aljzat a mai általános építési gyakorlatnál magasabb odafigyelést igényel.
Padlófűtés alá nem lehet "jólvanazúgy' aljzatot csinálni, ott tényleg oda kell figyelni az aljzat rétegrendjére meg a gondos kialakításra. Figyelmi kell körben is, meg a felületek közötti is a dilatációra, mert különben lesznek csúnya meglepetések.
Előírás a 2 rétegű aljzatbeton, közte szigeteléssel. Ha nem lenne előírás is értelmes ember megcsinálja, főleg, hogy most a vízcsapból is a hőszigetelés folyik.
Ebbe beleépíteni a padlófűtést egy szemmel sem drágább, mint kiépíteni egy radiátoros fűtést radiátorokkal.
A kérdést első olvasásra úgy értelmeztem, hogy meglévő rendszer akar kondenzációs kazánosra átalakítani, úgy gondoltam, hogy a radiátorok, meg a csövezés megvan. Ha új építésű a ház, akkor valóban sokkal több lesz a költség, annál is inkább, mert új háznál nagyon megéri padlófűtést is beépíteni oda, ahová csak lehet. A padlófűtés elsőre többe kerül, de hosszabb távon mind komfortban, mind gazdaságosságban megtérül.
Megkerestem a papírokat, hogy nekünk mi mennyibe került. Nálunk (Fejér megye) a kazánra, gázszerelésre eső költség így nézett ki (új beépítés, gázóra nem volt):
- szerelés munkadíj: 100 eFt (a hideg-meleg víz csövek lefektetését mi magunk csináltuk)
Ez összesen ~ 230 eFt volt
Ez mindösszesen, fűtés + HMV együtt kb. 1 650 000 Ft volt. Pesten magasabb munkadíjjal, saját munka nélkül, nem oldalfali kivezetéssel, hanem rendes kéménnyel tényleg könnyen lehet az összeg 2-2,5 millió Ft is.
Az összeg megállhat tokkal-vonóval 800 eFt-nál is, de felmehet 1,5 millióig is, attól függően, hogy kell-e új kéményt telepíteni a kondenzációs kazánhoz, illetve a gázbevezetést mennyire kell bolygatni.
Sziasztok! Csak egy közelítő, tájékoztató jellegű árra lennék kíváncsi. Egy kétszintes, kb. 110nm-es ikerház-félnek a fűtésszerelése közelítően milyen összeget jelenthet? Nyilván, ha ilyen kérdést teszek fel, akkor nem egy prémium fűtésrendszerre gondolok és nem is számonkérhető árajánlatot várnék.
Egy (kondenzációs?) gázkazánról és mondjuk 10-12 kisebb-nagyobb lapradiátorról lenne szó.
Akik benne vannak egy építkezésben, felújításban, biztosan tudnak tapasztalati példákat mondani.
Geberit AP112-nek mi a trükkje? Lehúzáskor nem engedi le az összes vizet. Az öblítőszelepen az a kis kék mozgatható retesz (0...4-ig skálázva) a legalsó, 0 állásban van.
- Tett már valaki fához való körfűrésztárcsát lakatosműhelyben használt, állványos-karos gyorsdarabolóra?
- Annyit nyilván megcsinálnék, hogy a tárcsa túloldalára is tennék megtámasztást a darabolandó faanyagnak, hogy ki ne fordítsa a kezemből. Ezen kívül milyen átalakítás kellhet még?
Két körös a kazán két érzékelővel két előremenő hömérséklettel, a padló az 35 fokos, a radiátor az 50 fokos. A gond akkor keletkezik, amikor mindkét termosztát kér hőt, akkor nem kezeli le egyiket másikat, hanem a magasabb hömérsékletet fűti... külön külön tök faszán működik! És mivel nincs zónaszelep a padlókörön bekeveri az 50 fokos vizet oda is, és ugye akkor a 3utas szelep se működik, hogy hideget keverjen neki, mert nincs szivattyú ami megszívja...
Igen fogok betenni hidrováltót, meg még egy szivattyút a radiátoros körbe, de azt csak fűtésszezon után. A szelepet nem tudom jó e, mert kopra nyitva van most is :)
Aha két kör van, a padlónál benne hagyjam a mostani 322 esbe szelepet? Ez csak 1,6kvs, viszont az esbe honlapján azt írják 40-80nm hez jó ez is, vagy inkább cseréljem ki a 372 es re ami 3,6kvs tud? Vagy jobb a termofejes kapilláris megoldás?
13 m3 ment el tegnap óta. Tegnap viszont amíg sütött a nap, addig nem dolgozott. Amikor vége van a benapozásnak onnantol kezdve szinte folyamatosan fűt.
Igen, a legelső ötletem ez volt, de így nem tudom kihasználni azt, hogy a hibrid a tanulási időszakot követően játszik a vízhőmérséklettel.
Az esti időszak előtt, mikor nagy a vízelvétel, akkor emel a hőmérsékleten.
Én úgy tervezném a 3 járatú szelep programozását, hogy reggeltől kb, 17 óráig a vízelvétel a bojleren keresztül történne.
17 óra után pedig figyelné a hibridből kijövő vízhőfokot és ha 50fok -nál magasabb, akkor kikerüli a bojlert és közvetlenül ad melegvizet, de miután kihasználjuk a hibird tartályának az emelt hőmérsékletét utána a bojlerből jön.
Így biztos nem alakulna ki pangó víz a bojlerben sem. Szerencsére mindkét készülék rendelkezik automatikus legionella programmal.
Csak sorba kötném őket, minden kütyü nélkül. Egyszer kell csak felmelegíteni a villanybojlert 40fokra, utána mindig utántölti a hibrid, az 50 fokos vizével.
No emberek, megjöttek a full hivatalos kazáncserém papírjai is:-)
Kezdjük a gáztervvel, nyomáscsökkentőt felrajzolta 1,60 magasra, a valóságban 0,6m. Meglévő gáztűzhely Electrolux, a terven Zanussi szerepel(az a mosogatógép típusa, mellette). A kazán belerajzolva közvetlen a fürdőkád fölé, 1-es érintésvédelmi területre, ahol ugye nem nagyon lehetne, sebaj, az, hogy egy ajtó is hiányzik a fürdőről, az már bagatell:), a kémény 80/125, egyenesen megy ki a tetőn, a valóságban van benne 2x45°, külön kéménytervet nem kaptam, az átvételkor a kéményes megjegyezte, hogy nincs betervezve a 2x45°, most mi legyen?, gázos vállat vont, kéményes átvette:-D
Műszaki leírásban meglévő zanussi gáztűzhely(ami electrolux), felszerelt ariston kazán(ez jó), éti25, fégV4 szerepel, mint leszerelt készülék, valóságban villanybojler, és celsius plus20 kazán került leszerelésre.
"Gázvezetéknél bontott csövet behasználni tilos", simán visszarakták a levágottat méretre szabva, egy méteres gázsárgára festett 3/4-es csövem, új szabványnak megfelelő bonthatatlan zárócsappal fura módon eltűnt, szerintem megették a szerelők, mert itt nem hagyták, el meg nem vihették:-)
"beépítendő gázkazán osztott rendszerű gyárilag készített levegő-füstgáz csővel rendelkezik", ja, csak nem a saját gyárában, hanem a tricoxéban készítették
Tigáz jegyzőkönyv, megvalósulási állapot, leszerelt celsius plus 25(ami 20), V4 vízmelegítő(asszem 16 éve dobtam ki), felszerelt ariston(ez jó).
Nyomáspróba, ariston, electrolux, ez jó. Légellátás-szellőzés, fokozott légzárású ablakok vannak, külön légbeömlő nincs, elszívó van, padlás felé szellőző a konyhából nyíló (ajtóval leválasztott) kamrában van, ez nemtudom megfelel-e a régi gbsz/gmbsz/mbsz mittomén túlszabályzatnak, az újnak már megfelel(novemberi a vizsgálat).
ja, pest megye alja, szó szerint:-D
ja2, a gázcsövön kívül mindent én csináltam, a fi relé beépítéstől a kéményig*, vízbekötésekig, 1 ajtót rakott át kőműves, az összes többi födémáttörés, tetőkivezetés stb kutyafüle DIY
*felmegy a kéményes a padlásra, rángatja a csövet, aszondja" látom ez sokkal jobb, mint az összes többi ma":-DDDD
Ezek fényében ezt az utóbbit választanám. De itt már vigyázni kell, ne legyen pangó víz. Ha esetleg nem nagyon van takarékos időszakban fogyasztás, akkor állhat a langyi víz a 80l-esben sokáig. A vezérlést valahogy el kell bonyolítani.
A +80 l-t akár 40 fok alatt is tarthatnád, hogy aki elfogyasztja, az még időben kapcsoljon, és akkor neked, utolsóként is jut még legalább egy pici langyosság mielőtt a jéghideget megkapod. Azt nem merném javasolni, hogy tarts abban is jó meleg vizet, mert a pancsoló kislányokat ezzel csak bátorítanád hogy még többet fogyasszanak, ezáltal romlásba taszítva a Földet, a Naprendszert és az egész Univerzumot. :)
Ma hajnalra kész lettem vele, mivel szivattyút nem akartam cserélni, ezért ez a megoldás lett, nem az egybeépített.Már csak az esbe szelepet kell kicserélni, mert az 1,5kvs melegvízhez való. Gondolkodom a kapilláris termo fejen egy 3 utas szeleppel. 12000ft már lehet venni kompletten míg az esbe 30000ft kb, vajon az jobb mint az esbe ami most is bent van (persze kicserélve egy padlófűtéshez méretezettre). Ha a termofejes jobb, már csak azt nem tudom a kapilláris csövet hova a bánatba tudom betenni, ötlet? Most beleraktam egy F3 Fernox adalékot, 1 hétig benne hagyom, utána kap majd protektort is :)
Ennek az egésznek a kivitelezésa kb. 60e-ben megáll, nem annyira veszélyes tétel, de a rétegződés miatt nekem is bizonytalan volt.
Azért nem tudom elengedni még a témát, ez lenne a következő verzió:
Itt a hibrid kapná a városi vizet. A kijövő ágon lenne a termosztát. Ha a kijövő víz 50 fok feletti, akkor egyenesen megy a hálózatra, ha alatti, akkor a villanybojlerbe.
Ennek a feladata csak a melegen tartás lenne. Ha a Hibridből elfogy a víz, akkor logikusan a bojlert töltené és nyomná ki belőle a meleg vizet.
Ennek a megvalósítása is megáll 50eFt-ba.
A két hibriddel az a bajom, hogy minimum 13 légköbméter kell a rendes működéshez. Két készülékhez 26m3. A kamrába van telepítve ahol a 13m3 pont megvan, így egyébként a kamra 4-5 fokkal hűvösebb, mint a többi helység.
A hőszivattyús bojlerek valóban 400ezernél kezdődnek.
Felfűtési időszakon kívül szerintem elrontja a szivattyú a tárolók rétegződését. A vízhasználattal fogyó meleg víz helyére beáramló hideget elkeveri, így mindig csak egyre langyuló vized lesz (minimális mennyiségű még éppen melegnek mondható víz kifolyatása után).
Egy másik tipp: az új 80-as plusz felülete megdobja a készenléti hőveszteséget, ha nincs szerencséd, belezavarodik az okosbojler "mesterséges intelligenciája", mert azt tapasztalja hogy folyamatosan többet kell ráfűtenie a tervezési értéknél. Ki tudja felkészítették-e ennek az elviselésére, és hogy miként reagálja le?
Számold ki mennyibe kerül megcsinálni ezt az ötletet, és ha a fentiek valamelyikbe beüt, mit tudsz csinálni vele, hogy ne kelljen kidobni mindent. Ennek az üzemállapotnak a fenntartási költségét számold ki egy évre (tfh kénytelen leszel villanyra átkapcsolni a második 80-ast, az havi 100kWh is lehet, nekünk egy kis 80-as amiről a gyerekek fürdöttek kb 80-90kWh-val dobta meg a havi villanyszámlát!).
A fenti számolást vesd össze azzal, hogy mi lenne ha vennél egy második 100l-est 160ezerért, és hókuszpókusz nélkül sorbakötnéd a mostanival. Nem lepődnék meg rajta, ha a maásodik 100-as nagyon hamar megtérülne. És lesz egy már emberi 200l-es, hőszivattyúval készített HMV mennyiséged. A gyári 200-asok biztos hatékonyabbak mint kettő 100-as egymás mellett, de ahogy nézem gyári 200-ast kapásból 400 fölött lehet csak kapni, jó pár évi fűtögetés felára ez.
Azt is nézni kell, hány évet mennek ezek problémamentesen, összehasonlítva egy alacsony hőfokon üzemeltetett faék villanyoshoz képest, ami nem vészesen vízkövesedik, és elmegy 10-20 évet is akár kevés ráfordítással.
Asszem a műszaki és az anyagi oldalt is érintettem, gondolatébresztőnek remélem megteszi.
adott egy Ariston Lydos Hibird 100 bojler. 3 leánygyermek mellett azonban ez a mennyiségű víz kevének bizonyul.
Azon gondolkodom, hogy bővítem a bojler kapacitását egy 80-100l-es normál villanybojlerrel, úgy, hogy a két bojlert egymással sorba kötöm (nem elektromosan). A hagyományos bojler elektromosan nem lenne bekapcsolva, egy keringtető szivattyú 42fokos előremenőig keringtetné a két tartály közt a vizet. Így folyamatosan lenne 40fokos vizem, mert a Lidos hibrid készenléti üzemmódban 40 fokon tarja a vizet a benne lévő hőszivattyú segítségével, és a napi szokásokat figyelembe véve a várható használat előtt emeli meg 55fokra. Így az "EVO funkció" kihasználható lenne, mert mikor elkezdi emelni a vízhőfokot a a Hibrid, akkor leállna a keringtetés. Ekkor lenne 100l 55fokos vizem és 80l 44fokos vizem.
Adott egy 20 éve üzemelő nyilt égésterű rendszer. Ez egy kulturház 100 fős előadóteremmel. Van egy 6-8nm körüli kazánházban van a cirko. Tavaly a kéményseprű előirta a CO készüléket, valamint, hogy légtecnikai terv alapján +légbevezetőt kell tenni a helyiségbe. Jogos?
Tudom, hogy unatkozol azért írsz mindig regényeket...
"Viszont kell egy villanybojlertelepítéshez is terv. Csak az sokszor nagyon egyszerű. Nem tudsz leszakadni arról, hogy terv az majd mindig kell, hogy a begyöpösödött szaki ne a maga feje után készítsen valamit."
Villanybojler telepítéshez nem kell terv!!!!!!!
"de ha a kötekedés helyett figyelmesebben olvastál volna akkor feltűnt volna ez is:
"Az aki a gázvezetéket ledúgózta csak adott erről papírt !! Különben nem is nyúlhatott volna hozzá.
Sőt előtte az ott lévő készüléket el kell távolítani, azt se teheti meg akárki." idézet a ...385 ből. De lehet aki levette a készüléket pancser volt !!"
Ja fel is tűnt, csak már ezt nem kommentáltam mert még egy laikus is tudja, hogy egy baromság amit írsz. Semmilyen gázszerelő nem fog papírt adni arról, hogy menetes kupakkal, vagy dugóval lezárt egy gázcsövet, mert ez nem szabályos!
Az se valószínű, hogy egyáltalán gázszerelő vette le, de ha az is volt, biztos elmondta ehhez így a nevét nem adja...
"ja annyi zagyvaságot írok mint amennyi munkát készítesz szegény megrendelőidnek szarul !"
Addig amíg az én munkámmal nem találkoztál, ne alkoss róla véleményt!
Közelében nem vagy soha az igazságnak, csak írod a regényeidet, amit sokszor el se olvasok a sok rizsa miatt, és szerintem nem csak én vagyok ezzel így. Most kivételesen beleolvastam... és emellett már nem mentem el szó nélkül. Sajnálom ha betalált.
Nem tudsz olvasni. A ..376 ban ezt írta a kérdező :
" A villanybojlerre történő csere minden esetben terv/meo köteles tevékenység. Mert a gázkészülékkel volt egy zárt gázrendszer. a Készülék leszerelésével ez a zárt rendszer került megbontásra"
Azt amúgy írtam , hogy kell gázterv függetlenül attól, hogy mit alkalmaz a továbbiakban. tehát lavóros tisztálkodásnál is kell a megszüntetéshez terv.
Viszont kell egy villanybojlertelepítéshez is terv. Csak az sokszor nagyon egyszerű. Nem tudsz leszakadni arról, hogy terv az majd mindig kell, hogy a begyöpösödött szaki ne a maga feje után készítsen valamit.
A terv a sok célból kell. A hatósági engedélyköteles tevékenységen kívül miden bonyolultabb munka igényli a tervezést.
A terv egy olyan valami ami a két fél megállapodását rögzíti , rajzban , szövegben. De a legtöbb ember nem tud rajzolni, nem ismeri a rajz szerkesztés szabályait, így másra bízza ezt a tevékenységet.
Amúgy legalább 20 lakást láttam ahol egy korábbi fogyasztó kiiktatása után sima dugózás volt csak. Pl. tegnap előtt is. Ráadásul önkormányzati bérlakásban... XIII. ker az híres Angyalföld , pont arra volt dolgom. Mohács u. xxxx
A szokásos átfolyós vízmelegítő és a fali fűtő lett likvidálva... legalább 7 -8 éve. Valószínű kémény probléma miatt. Azóta volt mérőcsere is. A Par.. konvektor és a gáztűzhely viszont a helyén van. Nem egyedi eset !!
Sőt találkoztam olyannal is amikor dugó sem volt a cső végén csak egy gömbcsap. Na az volt a felelőtlenségek netovábbja.
Írod hogy : "Ledugózzák a csapot és jóéccakát." Ilyen is akad, de legtöbbször a csap is lekerül és akkor már menetes kupakot tesznek rá. Nyilván egyik se szabályos .
de ha a kötekedés helyett figyelmesebben olvastál volna akkor feltűnt volna ez is:
"Az aki a gázvezetéket ledúgózta csak adott erről papírt !! Különben nem is nyúlhatott volna hozzá.
Sőt előtte az ott lévő készüléket el kell távolítani, azt se teheti meg akárki." idézet a ...385 ből. De lehet aki levette a készüléket pancser volt !!
Ez is érdekes :
"Annyi zagyvaságot tudsz mindig írni.... "
ja annyi zagyvaságot írok mint amennyi munkát készítesz szegény megrendelőidnek szarul !
A képen berajzoltam a jelenlegi hőmérsékleteket. Így tudtam a legközelebb kerülni úgy, hogy a kazán szivattyúja "fixen" a maximumra van állítva, a padlóé pedig a legkisebb fokozatra. Így viszont nagyon lassan reagál a padló és szerintem nem fogja tudni nagyobb hidegben kifűteni a lakóteret.
Lényeges változás egyenlőre ahogy én olvastam az egyszerűsített készülékcsere, illetve a tűzhely légellátása:
7. § (1) Meglévő gázfogyasztó készülékek cseréje egyszerűsített eljárással az alábbi feltételek, valamint a (2) és (3) bekezdésben az adott esetkörre vonatkozó feltételek egyidejű fennállása esetén végezhető:
a) az új gázfogyasztó készülék vagy gázfogyasztó készülékek felszerelése nem jár a gázmérőhelyen felszerelt névleges méréshatárú fogyasztásmérő cseréjével,
b) a készülékcsere nem jár a fogyasztói vezeték cseréjével vagy átalakításával, kivéve annak a cserélendő gázfogyasztó készülék kizárására szolgáló elzáró szerelvény és az új gázfogyasztó készülék csatlakozási pontja közötti legfeljebb 1,5 m hosszú szakaszát,
c) az új gázfogyasztó készülék nem gyűjtőrendszerű, és nem több helyiségből igénybe vett égéstermék- elvezetőhöz csatlakozik, és
d) az égéstermék-elvezetőhöz csatlakozó új gázfogyasztó készülék hőterhelése nem nagyobb a meglévő gázfogyasztó készülék hőterhelésénél.
(2) Ha az új gázfogyasztó készülék besorolása megegyezik a meglévő gázfogyasztó készülék tanúsított típusa szerinti besorolásával, akkor a gázfogyasztó készülék elhelyezésének változatlanul meg kell felelnie a létesítéskori vagy a hatályos műszaki biztonsági feltételeknek.
(3) Ha az új gázfogyasztó készülék besorolása eltér a meglévő gázfogyasztó készülék tanúsított típusa szerinti besorolásától, akkor a gázfogyasztó készülék elhelyezésének meg kell felelnie a hatályos műszaki biztonsági feltételeknek.
(4) A felhasználó a meglévő gázfogyasztó készülék egyszerűsített eljárással történő cseréjét az illetékes földgázelosztó, telephelyi szolgáltató, telephelyi engedélyes, PB-gáz-fogyasztó készülékek esetében a vezetékes PB-gáz-szolgáltató, PB-gáz-forgalmazó minőségirányítási rendszerében előírtak alapján feljogosított és műszaki-biztonsági felülvizsgáló szakképesítéssel rendelkező gázszerelővel végezteti el.
(5) Az elvégzett egyszerűsített készülékcserét a feljogosított gázszerelő a csere elvégzését követő 2 munkanapon belül a szerelési nyilatkozat és a bejelentőlap átadásával bejelenti az illetékes földgázelosztónak, a telephelyi engedélyesnek, a telephelyi szolgáltatónak, vezetékes PB-gázszolgáltatónak, PB-gáz-forgalmazónak.
26.10.2. A lakossági fogyasztóknál felszerelt, legfeljebb 11 kW névleges hőterhelésű gáztűzhely esetében a helyiség levegőellátását és szellőzését megfelelőnek kell tekinteni, ha
a) a felszerelési helyiség 15 m3 -nél nagyobb légtérfogatú,
b) a felszerelési helyiségnek legalább egy szabadba nyíló ajtaja vagy legalább 1,0 m2 felületű szabadba nyitható ablaka van,és
c) a tervező a kiviteli tervben, majd a kivitelezést követően vagy meglévő gázfogyasztó készülék egyszerűsített eljárással történő cseréje esetén a kivitelező a kivitelezést követően írásban hívja fel a felhasználó figyelmét a gáztűzhely üzeme során a légtérbe jutó káros anyagok eltávolításának fontosságára és ennek érdekében a szellőztetés biztosítására.
"A villanybojlerre történő csere minden esetben terv/meo köteles tevékenység." Mint ahogy minden tevékenység amit egy vállalkozó más lakásában végez.
De egy tervnek azért nagyon sok fajtája van. A legegyszerűbbtől a legbonyolultabbig. Egyébként a NKM -nek van valami köze egy villanybojlerhez ? Annak telepítéséhez ? Egyáltalán hogyan jutott a tudomására ?"
Annyi zagyvaságot tudsz mindig írni....
Nem a villanybojlerhez kell a terv, hanem a gáz fogyasztó készülék és ezáltal a gázcső leállás megszüntetéséhez.
Ha egy gázkészüléket megszüntetünk, akkor hivatalosan, az a menete, hogy a csövet is meg kell szüntetni, mert a cső nem maradhat ott fogyasztó nélkül, ez a szabály. Csak ezzel senki nem foglalkozik. Ledugózzák a csapot és jóéccakát. Csak ez nem szabályos megszüntetés. A szabályos az, ha a csőleállás a gerincnél le van vágva és a vége vas cső esetében le van hegesztve.
Ariston clas one kazán kondenzvíz elvezetésnél azt írja a könyve, hogy nem lehet a csőben hattyúnyak. Ez mennyire fontos? Bekötöttem a mosogató alá a szifon elé, odáig vegig lejt a cső. Az jó úgy?
Hát én ennyire nem lelkendezem. Anno egy Fluke Tix500 néztük de nem jöttünk rá hol a hiba, persze lehet az is, hogy mi nem interpretáltuk jól s látottakat.
Nos nyilatkozta pár órája Ka topik társ , hogy kell terv !!
Nagyjából így van.
De !!
Az aki a gázvezetéket ledúgózta csak adott erről papírt !! Különben nem is nyúlhatott volna hozzá.
Sőt előtte az ott lévő készüléket el kell távolítani, azt se teheti meg akárki.
A kéményt befalazták ! Hát ha kéri valaki, akkor igen, de amúgy elég oda egy dugó is. Mondjuk a kéményseprők amig főhatalom voltak valóban meg követelték, de azért ők soha sem falaztak be kéményt.
"A villanybojlerre történő csere minden esetben terv/meo köteles tevékenység." Mint ahogy minden tevékenység amit egy vállalkozó más lakásában végez.
De egy tervnek azért nagyon sok fajtája van. A legegyszerűbbtől a legbonyolultabbig. Egyébként a NKM -nek van valami köze egy villanybojlerhez ? Annak telepítéséhez ? Egyáltalán hogyan jutott a tudomására ?
Természetesen egy v. bojlernek, annak telepítésének is vannak szabályai... főleg érintésvédelmi ill terhelhetőségi, de ez a megrendelő és a vállalkozó magán ügye. Addig amig nincs baleset.
Ha az lesz, az arra illetékes hatóság szigorúan számon kéri a szabályok betartását. Utólag !!
Tehát a vállalkozónak tudni kell a szabályokat és a szerint dolgozni, a megrendelőnek nem.
Ja még a szabályokról.
Vannak bizony jócskán. Általában a szabványok taglalják részletesen.
Ezeknek a szabályoknak a jellegzetessége , hogy vannak kötelezőek és nem kötelezőek. Arról hogy melyik kötelező, általában törvény rendelkezik, pl. a gáztörvény az érintésvédelmi törvény és számtalan.
Az a szabvány amit a törvény nem rendel betartani, azért az is kötelező... kötelező a vállalkozó Miskának, viszont a megrendelő felmentést adhat ez alól.
pl. egy villanykapcsoló magasság , pult magasság meg ezernyi más szabványosított gyártmány tevékenység kötelező a gyártónak kérdés nélkül, de a megrendelő bizonyos esetben felmentést adhat ez alól. Tehát ha azt akarod ,hogy a lakásodban azért továbbra is legyen gáz . gondolom fűtéshez főzéshez.... prezentálsz egy tervet a jelenlegi állapotról, azt lemeozzák, a kivitelezést szintén és kapsz továbbra is gázt.
Nem lett volna egyszerűbb anno azt a kémény kibéleltetni ??
20 éve építettek nálam egy cirkós radiátoros központi fűtést. A fűtéscső a betonban megy és rézből készült. Nem nagyon volt jó már az elején se, mert a hő tágulással nem nagyon számoltak. 3-4 évente kilyukadt valahol. Természetesen most télen is.
Szétszedtem az egyik kötésnél, innen három irányba megy. A három kört külön szakaszolhatóvá tettem. Feltöltöm a kazánról. 3-3,5 barral tesztelem, mert a kazán felette lefúj egy külső manométerrel nézem a nyomás esést 8 órán keresztül. A három strangnak az esése nyolc órás mérés alatt 0,04, 0,065 és 0,15 bar egy órára kivetítve. Ez hideg nyomáspróba. Üzem közben nagyságrendekkel gyorsabban elmegy a nyomás!
Van valakinek valamilyen ötlete, hogy tudom kideríteni hol a hiba, a lyuk, anélkül, hogy vések, vágok, tesztelek, játékot játszanék?
Ha nincs más játék, akkor hogy a legegyszerűbb a szétvágott csövet összeforrasztani?
Karmantyúkkal eljátszani a távolságot? Menet ráforrasztás és ötrétegűt betoldani? Netán valami réz hollanderes megoldással?
Tavaly a fürdőszobánkban a gázbojlert villanybojlerre cserélték (mivel a kémény nincs kibélelve, ezért a katasztrófa védelem jelezte nekünk, hogy valamit tenni kell), a gázvezetékek le lettek dugózva és a kémény le lett falazva. A kéményseprők kiállítottak egy nyilatkozatot miután kijöttek ellenőrizni a helyzetet, hogy minden megfelelő. Idén az NKM ki akarta kapcsolni nálunk a gázt, mert hogy náluk még az az információ volt, hogy életveszélyes helyzet áll fent a lakásban. A kéményseprő-ipari nyilatkozatot elfogadták, de az a válasz érkezett még: " A villanybojlerre történő csere minden esetben terv/meo köteles tevékenység. Mert a gázkészülékkel volt egy zárt gázrendszer. a Készülék leszerelésével ez a zárt rendszer került megbontásra". Valaki tudna esetleg abban segíteni, hogy a ledugózáshoz tervet kellett volna készíteni?
Jól gondolom, ebbe a felállásba, ha nincs termofej a körökön, hanem csak kézzel beszabályozom, mert nincs helyiségenkénti szabályzás, akkor nem kell a bypass szelep, mert megvettem, de nem látom értelmét igazam van? A kazán rajza írta azért vettem meg, de szerintem értelme nincs, vagy hagyjam benne max lezárom?
Nem tudni milyen szándékkal vették/vetették azt a VGR + mozgató motort,de a Te vegyes körödbe egy fűtéshez való VTA szelep kellett volna. Ebben a rendszerben az állásos szab. nem működne jól.
Egy pár órás próbálgatás után úgy tűnik sikerült. Nagyot szívtam a merülő hüvelyes hőmérővel, kb egy óra volt amire rá kellett jönnöm,hogy nem mutat pontosan.
A kazán szivattyúját maximumra állítottam a padlóét minimumra, így sikerült elérni, hogy maximum 1 fokos eltérés van a váltó előtt és után.
Sziasztok. Mosógép mikor szívja a vizet falból erős sziszegő-süvítő hang jön. 5rétegű csőből készült a hálózat a fürdőben, a géptől a szerelvényeken át a csövekig semmi sem több 2 évesnél. Mi lehet az oka?
Ha jól van bekötve a hidrováltó, meg jól vannak beszabályozva a szivattyúk, akkor 1 fok eltérésnek sem szabad lenni a kazán kilépő és a padlófűtés belépő közt.
Milyen motor van a keverőszelephez? Bépített vezérlő van, vagy kell külön vezérlő?
Azt nem mondtam, hogy nincs radiátor. Bekötöttem a radiátornak egy külön termosztátot. A padlóé be van állítva 22.4 re a radiátoré 21,8 ra. Tehát ha hirtelen nagyon kihülne a ház mert egész nap sütött a nap és hideg a padló, akkor rásegit 21,8 fokig.
Tehát a keverőt állítsam be úgy, hogy semmit ne keverjen vissza, vegyem le teljesen a kazán szivattyút a szerviz menüben és addig állítgassam a külső szivattyút amíg ugyan az a hőfok meg nem jelenik a padlóba bemenőbe mint a kazán kilépőbe?
Egy olyan variációt kellene csinálni,hogy a kazánszivattyú és a külső szivattyú egyensúlyba kerüljön. Tehát a kazánt beállítani min. teljesítményre a szivattyúját "Fix szivattyúteljesítmény"-re és a külső szivattyú fordulat váltásával elérni azt,hogy a padló szivattyú után a kazán előre jelenjen meg
A 40 35-öt emlékezetből írtam, utána ránéztem és pontosítottam 38-34 re
Esbe VRG131 a keverő
A hidrováltót azért nem akarom kiiktatni, mert lassan be lesznek téve az emeletre a radiátorok.
A padló 29 a lamináltnál, 31 a járólapon
Hidrováltó kazán között 48 előre 38 vissza. Lehet nem teljesen pontosak a mérések, mert egy kis lézeres mérőm van ami néha nem túl megbízható de a 2 közti különbség általában helytálló.
Sziasztok! Lenne egy szakmai kérdésem! Szerintetek érdemesebb átfolyós falikoronggal szerelni a vízrendszert vagy nem sok a különbség a szimpla korong + t idommal szerelt között körvezetékesk rendszert figyelembe véve?? Nem nagyon elterjedt az átfolyós falikorong pedig kevesebb a presselés, hibalehetőség! Vagy rosszabb vele dolgozni??
Meglévő egyszerű fűtési rendszerünket át szeretnénk a szezon végén alakítani. Szeretnék egy átlátható szemléltető rajzot az elképzelésről, hogy mindenkinek egyértelmű legyen az elképzelés, és ez alapján lehessen róla vitatkozni :)
"Előre 40 vissza 35 fokos." "az előre menő 38 vissza 34," ?
Ha már ennyi van, akkor külön a kazán és külön a hidrováltó előtt/után mennyi? Ha korábban sem és most sem kell a radiátor akkor kilehetne hagyni a hidrováltót (átkötéssel,ha mégis szükség lenne rá) mert nem tudni,hogy a kazán hogyan modulál a fix. szivattyú mellett. A padlófelület hány fokos?
Ha, már értem. az emeletre nem lett padló fűtés cső húzva. az előre menő 38 vissza 34, amit meg nem írtam , hogy a szivattyú előtt van egy 3 járatú keverőszelep, ha radiátortál is kell majd fűteni,ezzel lenne lekeverve
És a kazán előre/vissza hőmérsékletei mit mutatnak? A vizet a padlócsőben értettem. Ha csak a padlót használjátok akkor érdemes volna kihagyni a hidrováltót.
Pont ez a gond, hogy a rendszerben nem történt változás. ugyan így, csak padlóval volt fűtve a régi nyílaszaroval a szigetéletlen homlokzattal és ugyan ennyi volt a fogyasztás.
Rendszer:
A karambol kijövö rogton egy hidrovaltoba fut bele ami után ketté agazik a radiátor és a padló fűtés fele . A padlofuteshez tartozik a befotozott szivattyú, a radiátor kort jelenleg nem használjuk,
Szóval az összehasonlítási alapot nem ismerjük. Elég sokat kellene ahhoz irkálni,hogy az előző állapotot eltaláljam,de nem teszem. Ha azt feltételezem,hogy korábban radiátor volt akkor a hőveszteség képletben mostanra előállt egy háromszorosra növekedett szorzó ami nem kevés, és ,ha a nem fűtött fenti helyiség padlójában víz van akkor az csak ront a helyzeten. Le kellene takarítani a felső szintet és megteríteni 2x 10cm gyapottal(keresztben) amit majd felhasználhatsz később a födém szigeteléséhez. A fagymentesség miatt a pince felől is lehetne szigetelni + ban. Azt a szivattyút biztos nem a kazánba építették, akkor hogyan is épül fel az a fűtés?
Nem tudom mennyire látszik e képeken, ha jól emlékszem 10 es fektetési távolság. A tervezést a szerelő végezte. Gyanítom, hogy milnimális valós számítás kíséretében. A körök hosszáról sincs pontos képem, ha lényeges, kb ki tudom számolni. Előre 40 vissza 35 fokos. A kazán 24kw Immergas terra
Nem ismeri a födémszerkezeteket elemi szinten sem. De ha már kérdez megfigyelhetné a jelenlegi állapotot.
Vagy egy félkész födém.
Van az egyszerű por födém - gerenda, rá deszka és sár.
Nos ennek a tovább fejleszttet változata a borított deszka födém.
gerendák rá alulról deszka nád és vakolat. Felül még semmi itt megy el a sok hő. Pedig oda kell szintén deszka és sár !!
"A padlás födém deszka nád vakolat és ezen jelenleg még semmilyen szigetelés nincs, a földszint alatt szinte végig pince van ahol a padlófűtés alá 5 cm nikecelt raktunk. Idén kapott a egy 10cm polisztirol homlokzati szigetelést és "
Ez egy vékony valami . a deszka 2,5 cm a vakolat 2 cm, majd semmi.
Pontosan. De hogy meg átláthatóan legyen, itt egy kép a felső szint egyik szobajarol ami fölött jelenleg meg nincs szigetelés. Viszont szerintem a homlokzati plusz nyílászáró cserének lennie kellene eredményének
Hogyan lett tervezve/megvalósítva a csőfektetés W/m2 ? fektetési távolság ? körök hossza ? víz hőmérsékletek előre/vissza ? kazán teljesítmény ? szivattyú teljesítmény/tömegáram ?
"Nagy a családom, sok a gyerek, nincs az a villanybojler, ami annyi hajmosást ki bírna szolgálni. :)
b; villanybojler nélkül, a kazántól az emeletig a melegvizet szigetelt csőben, a lakáson belül elvezetve, keringető szivattyúval biztosítva az azonnali meleget az emeleten is. Ebben az esetben nem tudom, hogy a kombi kazánba integrált vagy a külső puffertartály a jobb választás."
A másodikkal megválaszoltad az elsőt. De nem kombi kazán kell neked, hanem egy fűtő kazán + indirekt tároló legalább egy 200l-es. Egyértelműen házon belül szigetelt csőben, és maradhat a cirkulációs vezeték, viszont a cirkulációs szivattyút, vagy időkapcsolóra vagy más alternatíva alapján kell működtetni. Van aki a fürdőszoba villanykapcsolójára, vagy mellé külön kapcsolóra köti. Vagy beteszel egy mozgás érzékelőt, és arra kapcsol, vagy ajtónyitás érékelőt stb... van bőven megoldás, az a lényeg ne menjen állandóan a cirkuláció, csak amikor arra szükség van!
Segítséget szeretnék kérni. Adott egy 80nm földszint és 80nm tetőteres 30cm szilikát falu családi ház, a tetőteret jelenleg még nem használjuk és nem is fűtjük.A padlás födém deszka nád vakolat és ezen jelenleg még semmilyen szigetelés nincs, a földszint alatt szinte végig pince van ahol a padlófűtés alá 5 cm nikecelt raktunk. Idén kapott a egy 10cm polisztirol homlokzati szigetelést és 3 rétegű 8cm tokvastagságú műanyag nyílászárókat. A fűtésről egy Immergas Terra 24/28 kondenzációs kazán gondoskodik. A földszinten fűtünk csak 10 körre osztott padlófűtéssel.
A probléma, hogy a szigeteletlen régi kirohadt fa nyílászárókkal ugyan így 15m3 körüli volt a fűtés ilyen mérsékelt időben mint ami most van. Szinte semmit se csökkent.
Hol keressem a problémát, mit próbálhatok ki amivel csökkenthetném a jelenlegi fogyasztást?
tanácsot szeretnék kérni. Előre is elnézést, tök laikus vagyok, így lehet az elképzelésem se túl okos, ill. a szóhasználatom biztosan.
Kétszintes házban lakunk, ahol a fűtés, illetve a melegvíz előállítása a pincében történik. Van egy régi Dég Marabu (24kw) gázkazánunk, illetve egy 10 év körüli Hajdú villanybojler. A marabuval nincs baj (azon kívül, hogy nem túl modern), igaz tartunk tőle, hogy tönkremegy, szóval váltanánk azért is. A melegvíz már nagyobb gond, elég buta volt a szerelő, aki a csövezést csinálta, az emeletre a külső falban megy, baromi soká tart míg felér. Rábeszélt anno az ember arra, hogy keringetőszivattyúval tartsuk a melegvizet a csapnál, hát persze, hogy nem győzi a villanybojler, összesen nem ment egy hetet a keringető. :(
Elsősorban a melegvíz miatt szeretnénk átalakítani a meglévő rendszert, a következőre gondoltam:
1. a marabu helyett egy modern kondenzációs kombi kazánt veszünk, ez nem nagyon kérdés.
2. ami nem egyértelmű, s leginkább itt lennék kíváncsi a véleményetekre, tapasztalatotokra, hogyan tegyük kényelmesebbé az emeleti fürdőszoba melegvíz ellátottságát.
a; van egy kis gardrób az emeleten, oda egy kisebb villanybojlert rakunk, így "azonnal" van melegvizünk kézmosáshoz. A villanybojler bemenő ága pedig a kombi kazánról jön, ha kádat kell tölteni, akkor sincs gond. Nagy a családom, sok a gyerek, nincs az a villanybojler, ami annyi hajmosást ki bírna szolgálni. :)
b; villanybojler nélkül, a kazántól az emeletig a melegvizet szigetelt csőben, a lakáson belül elvezetve, keringető szivattyúval biztosítva az azonnali meleget az emeleten is. Ebben az esetben nem tudom, hogy a kombi kazánba integrált vagy a külső puffertartály a jobb választás.
" Ez a módszer azonban csak arra jó, hogy a lakás kihűljön, nem pedig arra, hogy kiszellőzzön. Szellőztetéskor az ablakokat szélesre kell tárni, 2-3 percre, a lakást átöblíteni friss levegővel, majd bezárni az ablakot, s ezt naponta 2-3 alkalommal megismételni"
A kis picsányi résre - abaknyitogatók résszellőző módszereire gondol ---helyesen !!!
Azonban a szellőztetés még ennél is bonyolultabb, szembe a közhiedelemmel.
Mert az előadó csupán a téli szellőztetésre gondolt helyesen, de azért van a télen kívül tavasz nyár és ősz is.
Általában minden évszakban máskép kell szellőztetni.
Zónaszelepre nincs szükség ,de nálad a kazántól átmenő cső szűkössége miatt szükség lesz visszacsapó szelepekre a szivattyúk nyomóágába. A radiátor sziv. nyomóágába a padló sziv. visszatérőbe(hidrováltó felé). Létezik rugós és nyelves vcs. (a nyelves kisebb ellenállású).
Tehát ha hidrováltót teszek be, akkor kimaradhat a zónaszelep, azt tudom, hogy kell még egy szivattyú a rendszerbe, de mivel ott a hidroválto ahol megfordul a víz, ezért ha nem megy a szivattyú akkor nem is meg arra viz sem jól gondolom, tehát felesleges a zónaszelep a körbe.
Ezzel csak az a baj, hogy a mostani ablakokon nem igazán akar a hideg levegő beáramlani. Meg sokat számít a hősugárzása is a radiátoroknak, nem csak a levegő felmelegítése. Ahhoz meg tök mindegy, hogy az ablak alatt van-e vagy sem.
A radiátorok elhelyezésének alapvető szabálya az, hogy az optimális helye az ablakok alatt van. Vita nincs, ez műszakilag bizonyítottan jóval hatékonyabb.
A forró radiátorról felemelkedő meleg levegő a mennyezet felé törekszik. A hűvösebb levegőt tolva, a szoba túloldalán lefelé kényszeríti azt a padló irányában. Közben a felszálló meleg levegő a radiátor aljánál szívó hatást kelt, a padlón elterülő hidegebb levegőt húzza maga után, közben keveredik az ablaknál bejövő hideg levegővel is. Így egy folyamatos cirkuláció keletkezik és ebből gyors melegedés következik.
Ha a radiátort az ablakkal szemközti falra tennénk, akkor az ablaknál belépő hideg levegőnek, akár több métert is át kell áramolnia a padló felett a radiátorig, hogy azután felmelegedhessen. Így a láb mindig fázna."
Eladtam egy házat működő gázkazánnal 40 éves gravitációs vastagcsöves rendszerrel. Radiátorok már lettek cserélve, újszerű lemezradiátorok vannak.
Természetesen eladáskor elmondtam, ez ilyen nem mai rendszer, kazán se fűtés rendszer sem, de működik. Hogy meddig? Ki tudja?
Lakásátadás, kazán nem indul. Én voltam a marha , hogy pár nappal előtte nem indítottam be. Őrláng fúvókát kellett cserélni, de mivel nem mindíg szikrázott cseréltem porcelánt is, meg termoelemet. Az egész nem volt 4.000 Ft. Kazánt begyújtottam, működik, fűt, sehol nem csöpög, szobatermosztát új elem, kapcsol rendesen.
Köszönöm, részemről ennyi volt. Ha egy fél év múlva reklamál, akkor mit is reklamál? Átadtam ahogy ígértem egy működő rendszert. Nem vállaltam rá 10 év garanciát.
Rendes volt az eladó, hogy megcsináltatta, de ez csak önszorgalom volt, nem kötelesség.
"Erre keresem a megoldást. Milyen radiátort, milyen megoldással csináljuk."
A ...303 -ban erre is kapsz útmutatót H.... topiktárstól . Főleg a csövek vezetésére.
A radiátorok ??
Hát a kínálat nagyon nagy , egy a lényeg ne legyen alulméretezett. Ha nagyag lejjebb tekerd, ha kicsi nincs mit tenni.
A helyéről !! Ja a 28 év előtt én is átesetem ezen a problémán. Többen is mondták - ki teátrálisan, ki áramlástechnikai magyarázatot adva -, hogy azok csak az ablakok alatt lehetnek.
Végül rájuk hagytam és gondoltam a radiátorok ott leszenek ahová én jónak tartom.
Ennek az egyik alapvető oka volt hogy az ablakok alatt néhol a hely foglalt volt, másutt pedig dupla hosszú cső kellett volna. Tehát ezen a helyen minden radiátor belső falon van, de . megfelelő méretűek, gond azóta sincs velük / radal p. alu radiátorok, 1 m magassak, különféle hosszban /.
A falon kívüli vezetésről !
Itt is, másutt is azért így mert dupla költség lett volna a falban vezetve. Rézcsövek kívül utólag a falak színére festve. Alig észrevehetők.
Persze újépítésű ingatlannal már evidens , hogy a csövek a falban mennek. Ilyenek is vannak nálam.
De a régieknél még a sima fal bontása visszaállítása elment volna, de a csempés részeknél teljes újra csempézés, hatalmas költséggel.
Tehát hogy mi, hogy hová azt neked kell eldönteni. Más erre tanácsot nem adhat.
Vagy készíttetsz egy tervet, kifizeted , majd döntesz arról, hogy az alapján vagy sem.
Megjegyzem ezt az írást olvasva, hogy elég bolond volt a volt tulaj, hogy belement ebbe a mókába.
Vagy annyit keresett a ház/lakás eladáson, hogy gondolta ez még belefér !!
De ahogy látom továbbra is elégedetlen vagy . emígyen :
" Most teljesen megfelelő lenne, csak a radiátorokat kell áthelyezni, mert nem az ablaknál, hanem belső falon vannak."
Nekem pl. az egyik lakásomban mind
a belső falon vannak 28 éve és semmi gond velük. Másutt az ablakok alatt a 3. helyen vegyesen.
Tehát az átadáskor :
"Beindítottuk a kazánt júliusban, a kazán (ahogy a tulaj mutatta elindult), majd felmelegedtek a radiátorok."
Ezzel elvileg vége az eladó részéről az ügyletnek.
Valamiért hívtad a "hivatalos FÉG "szakembert", de elégedetlen voltál valamiért vele, Szíved joga , de azért csak fizettél valamit.
Jött a következő és ha már ott van hogy legyen munkája csak megjegyzi ,hogy nem megfelelően működik. Működik , de nem megfelelően. Ennek több oka is lehet közbelépni csak akkor kell ha a biztonság nincs rendben De ha már ott van bizonyos alkatrészeket kicserél " Elektronika, kazán termosztát.... meg kitudja még mi.. Megjegyzem 3 termosztát is van a legegyszerűbb rendszerben - szoba termosztát, kazán hőmérsékletét néző - vezérlő termosztát (inkább hőelem ) és a túlfűtést védő termoelem /hőelem, meg az elektronika egy dobozban ezek cseréje olykor kell, de egy működő kazánnál minek, de ha megfizetik főleg ha mások... miért ne !
De a korábbi hozzászólásaidból is látszik se a radiátorok helyével , se az azok által biztosított hőmérséklettel nem vagy megelégedve sőt a csövek vezetése se megfelelő.
Minden meg lehet csinálni, lehet falon kivűl, lehet rejtett sőt a pincében is lehet vinni a csöveket.
Meg kell terveztetni, majd kiviteleztetni. ha bár ilyen egyszerű rendszert lehet terv nélkül is készíteni.
A padlófűtésbe bevitt energiát el kell osztani a körökben ez leginkább az osztó-gyűjtő szelepeinek állításával érhető el. A víz mennyiség szabályozás mint energia elosztás,kevesebbet a meleg padlóba (fojtás) többet a hidegbe (nyitás).
Lemez radiátor Gyorsan melegszik, ellenben hamar kihül. A csövezést ha nagyon nem akartok lakás felujítást is végbe vinni, akkor falon kívül csövezve réz csővel szerintem ez a leg esztétikusabb. Ettől picit olcsóbb megoldás de "picit" csúnyább a szénacél cső, roppantott idomokkal. A falon kívüli csövezés előnye, hogy az is fűti a teret, hátránya, hogy nem a legszebb.
Ha esetleg a teljes lakás alatt van pince akkor az is megoldás lehet, ha minden helységbe a pincébe megy a cső és a radiátornál jön fel a födémen keresztül.
vagy ha teljes bontás is szóba jöhet akkor a betonba/falba vésve mehet az 5 rétegű cső. Ez a legesztétikusabb, ellenben szarrá kell bontani mindent.
Én csak laikus vagyok, tavaly év elején játszottam végig ugyanezt. De jönnek majd a szakik és mondják az érveket ellenérveket.
Lemaradt hogy ugye amikor meg a kazánon a radiátoros kör akkor a padlószivattyú nem kapcsol, ezért nincs keverőszelep se, tehát bemegy a padlóba a nagy hőmérsékletű víz..., meg a padlófűtés szabályzása se igazi, valamelyik helység nagyon meleg valahol meg hideg a padló szinte...
Az a baj, hogy belemegy a 60 fokos víz a padlóba, eddig nem csinált gubancot, de most van kedvem átalakítani, Hidrováltót ha feltenném a kazán mellé, oda elfér, akkor az osztó gyűjtő mellé balra be tudnám rakni a szivattyút, ugye a padlófűtés szabályzó része meg a szivattyú a jobb oldalon lenne. Meg nem is esztétikus így a szemnek :D
És csak ennyi a probléma,hogy átnyom a padlóba is? Ciklusidők hőmérsékletek nem probléma? Kazánszivattyú be/átállítással nem próbálkoztál? A körök különválasztása v. zónaszelepekkel v. hidrováltóval. A hidrováltós megoldás nálad problémásabb a hely miatt,mert a radiátoros körbe kellene egy szivattyú.
Előzőleg azt írtad, hogy "felújítás". Ez nem az, ez egy sima karbantartás és egy kisebb javítás.
Én arra gondoltam volna, hogy esetleg kapott új hőcserélőt, esetleg szivattyút is, netán vezérlőpanelt és tömszelencét is, na az lenne a "teljesen felújítva" kategória.
Nagyon leegyszerűsítve a kérdést, csak felsorolásszerűen milyen ismert technológiák vannak radiátor és padlófűtés fűtési körök szétválasztására (cél, hogy a padlóba szükséges, s visszahűtött kevert víz ne érkezzen meg a radiátor körökbe, vagy épp a kazánba):
Majdnem egyetértve veled .. az a karban tartás, de azért az évente talán kissé sűrű.
Mindenesetre a topiktárs esete érdekes .
Idézem :
"Hivatalos szakember jött. Átnézett minden alkatrészt, mindent kicserélt amit kellett. Kitisztította, kiporszívózta.
Nem én fizettem, hanem a volt tulaj, de én hívtam a szerelőt. 1 év garanciát adott rá. Bármikor elérhető ha gond van.
Jól összeveszett a volt tulajjal, mert valamit buherált a termosztát részénél. azt is kijavította, és elmagyarázta mi volt a gond eddig."
Mi az hogy hivatalos ? gázt csak jogosított szerelő javíthat.... magának viszont mindenki . igaz erősen nem ajánlott.
Valami gond nyilván lehetett főleg, de mivel a termosztát körül volt ez elektromos jellegű, gondolom én. de ha nyáron működött ,akkor a tulajt bevonni merész, nála bevált ritka kívétel.
én a tulaj helyett mondtam volna uram /asszonyom maguk rontották el.
Hogy úgymondjam rendkívül ritka és elegáns 6 hónap után a volt tulajnak megjavíttatni sőt karban tartatni az új tulaj gázkészülékét.
Egy olyan kütyűt ami bármikor elromolhat. A gázbiztonsági szempontok azok mások.
Amit nem tudunk az az üzlet nagyságrendje.
20 millás ? 35 millás ? vagy 46 millás volt az az adásvétel. Nyilván csak ehhez viszonyítva értékelhető az a teszem fel 30 ezres mostani javítás és karban tartás.
Mert mint írtam a kettő nem ugyan az, még ha néha át is fedik egymást !!
A biztonságról.
A szabálytalanságok akár évek múlva is számon kérhetők. De csak akkor ha baleset keletkezik.
Ha nincs baleset és pl. a tulaj érzékel valami szabálytalanságot, akkor az már az ő felelősége hogy azt elháríttatja vagy sem.
1M Forintot kifizessek az új tervezésért, kiépítésért."
Tegnap járt éppen nálam egy szerelő.
Szerinte a fégekhez jelenleg még minden alkarész kapható, ugyan így a Sanuiel D -hoz is. Viszont a radiánt, az olasz az már kritikus.
Viszont ha júliusban átvettél egy lakást akkor a fűtési rendszerét akkor kellett volna kipróbálni ! Időtök lett volna hozzá elég.
A bevizsgálás az nem azonos a karban tartással. A bevizsgálás főleg a biztonságra fókuszál.
Elromlott egy termoelem, ki kell cserélni.
Azért a fogalmakat ne keverjük, van karban tartás, van javítás és van bevizsgálás ez mind más és más, még akkor is ha néha a műveletek összecsúsznak.
Csakhogy képbe legyél :
karbantartás nagyjából az elkoszolódó részek tisztítását jelent /hőcsrélő égő, érintkezések, , viznyomás ellenőrzés után töltés stb.
javítás a konkrétan elromlott alkatrészek javítása cseréje, pl. szivattyú, hőcserélő, termoelemek stb.
bevizsgálás sok minden tömörség, hatásfok, a telepítési környezet az égéstermék szabályos elvezetése , a légutánpótlás megfelelősége az elektromos feltételek megléte.
A leendő hibát előre látni nem lehet , lehet ugyan valószínűsíteni, de jósolni nem. Nyilván egy használt valaminél nagyobb a valószínűség valami hiba előjöttének.
ok. szerencséd volt hogy a volt tulaj ilyen rendes volt veled... legtöbben nem így tennének.
Beköltözésnél bekapcsoltuk elindult a kazán és mutatott a tulaj egy bevizsgálási lapot.
Mint kiderült egy ismerőse vizsgálta be (ezt akkor még nem közölte). Az átadás átvételi jegyzőkönyvben szerepelt minden (július).
Jött a fűtés szezon (október) a kazán nem működött rendesen (termosztátot cseréltünk).
Mondtam a volt tulajnak hogy ez így nem lesz jó, hívja ki az emberét. Ezt megtagadta, mert hivatkozott
a bevizsgálási lapra. Mi meg küldtünk egy tértivevényes felszólító levelet, hogy kérjük a javítást. Rá 2 napra
jött hogy hívjak szerelőt, és fizeti a karbantartási díjat. Mi kihívtunk egy hivatalos FÉG szerelőt. Bár ne tettük volna mert elment 1 hetünk feleslegesen.
Fiatal gyerek kijön szétszedés nélkül megnézi, nem javítható és elment. Majd kerestünk egy SZAKEMBERT(!).
Megcsinálta, garanciát vállalt, és elmondta hogy minden alkatrész kapható hozzá, nem kell idegeskedni. Annyival nem jobbak az újak hogy hirtelen
1M Forintot kifizessek az új tervezésért, kiépítésért.
Adott ez a 10 éve ideiglenesen megcsinált, azóta se hozzányúlt 2 zónás fűtéskör. Az alsó képen látható keverő kört csinálnám meg,fordítva összeépítve, tehát a jobb oldalon lenne a szivattyú. és a 3. képen lévő séma szerint, ami az ariston tervezői segédletből van. A kazánba benne van a 2 zónás modul kezdetektől, és 2 termosztát is, az átalakítás amiatt kell, mert belefűt a padlóba a radiátoros kör nagyon. Tehát lenne 2db zónaszelep is a két zónához. A kérdésem az, hidrováltót tennétek e be a körbe, mert egy vizes ismerősöm azt javasolta tegyek be, és akkor nem kell 2 utas szelep, hanem elég 1 utas is. Ha igen azt hova a bánatba tegyem, mert itt nem sok a hely ahol a padlófűtés van.A 4. képen a kazán látható, mellé elférne a hidrováltó, esetleg oda lenne célszerű felrakni?
Én hőcserélőt csináltam belőle indirekt tárolóba, a tisztítónyíláson keresztül belehajtottam 10 métert.
Én nem használnám réz helyett, mert szerintem drágább, nyűgösebb a csatlakozó, és állandóan mozogni fog a víznyomásra. Szerintem nehezebb is leszigetelni, ráadásul mivel bordás cső, nagyobb a hőszórása. / hőcserélőnek meg pont ezért ideális/.
Indirekt tárolót szeretnék bekötni, rézzel szoktam csövezni, de most nézegetem az inox csöveket. Milyen sugárban lehet ezeket hajlítani? Érdemes réz helyett használni?
Igen, lehet, sőt célszerű külön körökre osztani a fűtésrendszert. Ez az osztó-gyűjtő rendszer szerintem alapvetően megfelelő, de én mindenképpen tennék egy zárási lehetőséget (legalább egy golyóscsapot) a by-pass ágra.
Van egy régi FÉG ZC18 kazánom. Mivel teljesen fel van újítva nem szeretném ki"dobni".
Viszont a fűtésrendszer valami nagyon kókány módon lett megcsinálva. pld: 5/4-es fűtésvíz cső, de van ahol 3x szűkítik.. Az előszoba 28fok az egyik szoba 21-22 fok, a másik 21-22, a fűrdő 27.
Kérdés:
Ha a teljes csőrendszert kicserélem, akkor lehet e, úgymond külön fűtésköröket csinálni?
A Te esetedben ez a "kw-s anyi liter / fél perc " az 50l/p majdnem 100% (3,2m3/h , 100%). Az tény,hogy ezek a régi készülékek 100%-os üzemre lettek méretezve és az égő és hőcserélő távolsága ennek megfelelően lett méretezve (atmoszférikus égő). Ha kis lánggal ég akkor több "öblítő levegő" jut be a hőcserélőbe és az nem fűt hanem hűt. Az ,hogy a 100%-tól visszafelé mikor következik be érzékelhető hatékonyságromlás azt nem tudom. Méréseket kellene végezni ennek megállapítására (37l/p az 18.9kWh teljesítmény 90%-os hatásfokkal (ha annyi) ). Azt sem tudni nálad miért 37l/p .
Kösz a köz nevében az előbányászott cikket ! Van benn pl. ilyen is :
" Ha valaki március 1. előtt mondjuk néhány nappal lecserélte a régi, konyhai fa ablakát jól záródó műanyagra, és nem vágatta ki az ablakot, hogy arra felszerelje a résszellőzőt, könnyen nem felelt meg minősítést kaphatott a gázszolgáltatótól, ami akár a gázóra elzárását is jelenthette szélsőséges esetben. Ám ha valakinél ugyanebben az ügyben március 1. után kopogtatnak ellenőrzés végett, ugyanaz a nem átvágott ablak most már simán megkapja a megfelelt minősítést. Mindennek az oka pedig az, hogy a Műszaki Biztonsági Szabályzatot e "
Kik voltak akik korábban kopogtattak ? Hát pl. a kéményseprők, néha a szolgáltató.
szerencsére a kéményseprők a megfelelő helyre lettek téve, a szolgáltatóknak meg annyi a munkájuk, hogy kérés nélkül nem igen kopogtatnak.
Most képzeljétek bele magatokat egy minimál vagy a körül kereső kémény ellenőr helyébe. Ismerni kellene aza állandóan váltózó szabályokat, pszihológusnak kellene lenni . Az ellenőrzés egy magántarületen történik, néha tanúk nélkül. nem könnyű munka.
pl. mi van ha kopogtat a kéményseprő az ajtó előtt kikérdezzűk milyen ügyben jött, milyen jogszabály alapján, elkérjük az azónosítóját, majd pardon pár pillanat telefonon ellenőrizzük, hogy nem e szélhámos És a végén rákérdezünk hát a cipő védő holvan. Labilis ellenőr párnap után bedobja a törölközöt.
Nálunk egy nagy társasházban a regula után már hárman jöttek egyszerre. Az egész házat fél óra alatt letudták.
Ennek ellenére a gáz egy veszélyes valami, de nem a fényes kémény ajtón múlik a biztonság !!
1. Már rég nem a 2013-as MBSZ van érvényben, hanem 2016-ban jött az új, aminek legfontosabb eleme:
"a lakossági fogyasztóknál felszerelt legfeljebb 11 kW névleges hőterhelésű gáztűzhely esetében, ha a felszerelési helyiség 10 köbméternél nagyobb légtérfogatú és legalább egy szabadba nyíló és nyitható ablak vagy ajtó van rajta, akkor a helyiség levegőellátása és szellőzése megfelelőnek tekintendő."
2. Régi kazán, új kazán? Anyóséknál ki lett cserélve a kifogástalan ÉTI "trendből" egy Baxi Duotech kondira, pont 3évet bírt.....most egy olcsóbb Westen jött a helyébe, a szerelő szerint ennek se adjunk 5 évnél többet.....
"szabadba vezetett, automatikusan bekapcsoló (szag)elszívó az új előírás"
Ez egy 2013-as cikk. A jelenleg hatályos jogszabályok alapján, nincs ilyen előírás.
Most ez a hatályos:
MBSZ 11/2013. (III. 21.) NGM rendelet: 4.3.2
A lakossági fogyasztóknál felszerelt legfeljebb 11 kW névleges hőterhelésű gáztűzhely esetében, ha a felszerelési helyiség
10 m3-nél nagyobb légtérfogatú és legalább egy szabadba nyíló és nyitható ablak vagy ajtó van rajta, akkor a helyiség levegő ellátása és szellőzése megfelelőnek tekintendő.
Esetleg valaki aki ismeri a Sanuiel duval kazánokat.
Van egy 6 éves SD kombi, ,tegnap estétől nincs fűtés , viszont melegvízet készít. A használó szerint már párhete csobogást hallott a fűtőtestekből.
A víz feltöltésre van e szelep magán a kazánon ?
Egy felnőtt hölgy kérdezi akinek valószínűleg gyenge a keze... mert írta nem tudta megmozdítani a szelepnek vélt valamit... a kazán tőlem 35 km -re van Szerelő csak péntek este lesz.
Nem nagyon kell. Viszont tudni kell, hogy a teflonnál a visszafelé tekerésnél mindig van szivárgás. Kócnál fél - negyedfordulatot lehet vissza is, teflonnál nem !
Érdemes különben feltolja a nyakára. Én zsinórrá sodrom és feltöltöm a menetárkokat átlósan tekerve a menetet. De jó ideje már nem használok szalagot, a zsinór sokkal jobb.
Az,hogy úgy szállítják egy dolog(beüzemelő beállítja a rendszerhez). Létezik készülék hatékonyság és rendszer hatékonyság. Valószínű a készülék és a rendszer nem mindenben illik össze,ha csak magas hőmérsékleten látja el a feladatot. A kérdés az ,hogy a kísérlet előtt v. után tetted be ide a kérdést?
Igazából azért érdekelt ez a dolog mert ez az adott kazán gyárilag alapbeállításként teljesen nyitott bypass-al kerül forgalomba. A másik amiért érdekelt a dolog az az, hogy végeztem egy kis "kísérletet". Ez abból állt hogy a keringető minden fordulatán illetve a bypass zát, félig nyitott és nyitott állapotában figyeltem azt hogy meddig tart egy felfűtési időszak illetve egy visszahűlési időszak. A legrövidebb felfűtési időtartam akkor volt mikor teljesen nyitva a bypass, a keringető meg a legalacsonyabb fordulaton volt. Ha zártam a bypass-on és adtam fordulatot több ideig tartott a fűtési ciklus. Mindig ugyanakkora hőfokra fűtött. Ebből nekem az jött le hogy a full nyitott bypass és keringető minimumon kombó a leggáztakarékosabb.
Bocsánat amiért nem írtam oda a kis 2-est, de bármelyiktől meg tudsz halni, és röhej elegendő egy rossz széljárás és egy bekapcsolt konyhai elszívó. Csodák csodája meg fordul az áramlás. Miért is nem lehet a pincében lévő kazánt a vele egy légtérben lévő konyhai elszívót egyszerre üzemeltetni? Ja! Nekem a fürdőben van a kazán oda tervezte a tervező, nincs vele semmi bajom, akár kis gatyában is ki-be kapcsolhatom ,látom mit csinál, felügyelhetem. Matekból meg csak annyit hogy az előző tulaj egy télen eltüzelt 10 m3 fát, és még 13000 Huf gázszálát fizetett minden hónapban, én meg ha csak gázzal fűtök fizetek 18000 Huf. Szerintem ha a kazán kibírja 10 évig meg spórolja az új kazán árát.
nem egészen a kérdésemről szól a fórum, de talán belefér:
Adott egy FÉG 8.12b konvektor. Az "őrláng elalszik" hibára mentem egy rokonomhoz javítani. Kitakarítottam a készüléket, kicseréltem a gyújtóégőt és a termoelemet. Pár hétig jó volt - vagy nem szóltak, nem tudom. Most kiderült, hogy továbbra is megvan a hiba, sőt van úgy, hogy kétpercenként leáll. Ezen CR2 gázszelep van, nem akartam a mágnes cserével bajlódni, ezért ma beletettem egy komplett CR6-os új gázszelepet. Megmértem a csatlakozási gáznyomást, 24,5 mbar. Beállítottam a maximum-minimum teljesítményhez javasolt gáznyomást műszerrel.
Fél óráig (amíg ott voltunk) vidáman működött, majd egy óra múltán hívtak, hogy megint megállt.
Azt hiszem, elfogytak az ötleteim. Nem igazán szoktam konvektorokat szerelni (minden jogosultsággal rendelkezem hozzá, de konvektorokkal nem foglalkoztam, a rokoni kapcsolat miatt kockáztattam meg)
Ha valakinek van hozzáértő ötlete, szívesen venném.
- - csatlakozási nyomás megfelelőségét és az előírásnak megfelelő égőnyomást ( ha fogyasztói ber. mérőjével megállapítható ) ,
- hatásfokát indirekt méréssel,
- koncentrikus égéstermék elvezetőcsővelszerelt " C" tipusú kész.-eknél az égésitermék csőszivárgás mentességét ( CO2 mérés ) műszeres méréssel,
- környezeti vizsgálat
- éghető anyagok nem megfelelő távolsága , építési átalakításoknál nem megfelelőség létre jötte stb. stb.
természetesen ez minden gáz készülékre vonatkozik / kazán, konvektor, vízmelegítő, tűzhely .
Gondolom kazánnál szigorúbb tűzhelynél lazább.
Na meg ez még a GMBSz -ből való, jelenleg csak a MBSZ van.
Jó korán volt a GOMBSZ ( gáz és olaj műszaki biztonsági szabályzat, majd a GMBSz a gáz műszaki biztonsági szabályzat... mamár csak a Műszaki Biztonsági Szabályzat a mérvadó.
Hogy mik vannak benne elég nehéz követni. De tartom azon véleményemet hogy tűzhely cserénél csak az első telepítési szabályok az érvényesek.
Lehet persze igazad van, de ha így van, minden második ember megkerüli ezt..... azaz nem építtet be utólag reteszelt konyhai elszívót.
Vissza erre a feltett 5 évente szükséges
műszaki biztonsági felülvizsgálatra : annyira sok mindent ír elő, hogy ha komolyan veszik, megfizethetetlen.
A lakosság elmismásolja, a szolgáltató amelyekre rá lett lőcsölve -- ingyen - szintén púpnak tarja a hátán. Ha egyáltalán él még ez a rendelet .
mint írtam újtelepítésnél újgáztűzhelynél érvényesek lehetnek ezek a szabályok.
Érdekeltségembe van 6 gáztűzhely / társasházi lakások, családi házak / már mindegyiket látta többször is szakember - mérő cserélők, üzembehelyezők, jogosított javítók.
egyik se kifogásolta, hogy az elszívó nélküli készülékek szabálytalanok lennének.
Olyannal meg hogy műszaki biztonsági vizsgalat sehol sem találkoztam . kivétel a társasházi gázrendszer felülvizsgálata... olyannal volt szerencsém többel is találkozni nagyjából 3 -4 hét alatt lebonyolódott.
Abba már tényleg nem akarok belebonyolódni, hogy van rendszer ellenőrzés, van csak készülék ellenőrzés és akettő keveréke.
Általában a készülék ellenőrzésre javasolják az évenkénti, anélkül, hogy vajon azt hogyan kell végezni.
Így az egyszerű fogyasztó csak annyit lát megszemléli a szerelő a kazánt, leveszi az égőtér borítóját, kér egy porszívót, simogat valamit, majd 10 - től 25 eft -ig kér egy díjat... számlát legtöbbször nem ád !!
Még az 5 éves felülvizsgálat protokoljával kések, de addig is egy az említett 2009 - 2010 -es gáztűzhelycseréről.
Tehát meguntam a kb. 20 éves , de lehet valamivel több karancsomat és vettem helyette egy elektrolux modern készüléket., Szikrázó gyújtás, grill elektromosan ami még forog is sőt a sűtőtér megvilágítva.
Annak rendje módja szerint kiszállították és én megrendeltem a listán felsoroltak közül a Budagázt. Jött is az üzembehelyező a megbeszélt időre.
Nos elviekben mint laikus nem nyúlhatok a gázvezetékhez, tehát a régit nem köthetem ki . ok. minek is a régi tűzhelyt egyedül úgysem tudom kivinni.
Jött az üzembehelyező, lekapta csatlakozást - ketten kivittük a tűzhelyt, ketten a helyére, de hogy könnyen szerehető legyen némi hézag azért maradt.
gáz alá helyezte , kipóbálta , sőt bemutatott egy speciel tömörség vizsgálatot is. szellemes jó, de valahogy a spray -es vizsgálatot mellőzte. Ok. gondoltam majd később.
Adminisztrált a jóemeber- semmi körbenézés, semmi hiányosság, kiszúrás, ok. Mivel nem volt mit. Nyilván a húszévvel korábbi telepítés szabályainak minden megfelelt.
Majd kérdezi, hogy egyéb készülék ??? Kérdem minek ?? Nincs rá válasz. De hogy segítsek, ha nézi a gázcsövet csak megtalálja. Megtalálta /talált egy gázórát, egy cirkót, némi csöveket és elzárókat a tűzhelyen kívül. Nos itt romlott el a kezdeti jó hangulat.
A tűzhely nincs teljesen a helyén nincs az előírt tömörségi vizsgálat.
Adminisztrált , fizettem, elment. Borravalót nem kapott... kétszer annyi a díja mint egy sima gázszerelőnek.
Ezért csak megmondhatta volna, hogy ő a szolgáltató kihelyezett végső ellenőre. tehát jogosult a körülmények vizsgálatára a üzemelő készülékek számba vételére és kötelessége a hiányosságok feltársára, sőt a kezelő biztonságtechnikai ismereteit is bővíthati. ne tete.
Én meg a kákán is csomót kerestem. És találtam. Nincs a készülék a helyén, nem volt tömörségi vizsgálat.
A készülék azért nem került a helyéra mert a leszálló gázcső a függőlegestől 3 cm -re eltért, egy bilincs akadályozta. Rájöttem 5 perc alatt ki a bilincs helyére a tűzhely vissza az új helyre a bilincs, én megcsináltam, egy háziasszony nyilván nem . hívott volna egy másik szerelőt ??
A másik ez a tömörségi vizsgálat ! Az illető gáz alá helyezi a készüléket, vár egy -két percig, hirtelen kinyitja a csapot ha sziszeg akkor jó, ha nem elillan a gáz, akkor valahol lehet tömörtelenség. ok. jó, de mi van ha nagyot hallok , ha hamar nyitom ki a szelepet. Tehát ez csak a közelítő vizsgálat.
Nos másnap megreklamáltam a Budagáznál a munkát... lényege, hogy elégedetlen vagyok a dolgozójukkal. elfogadták az észrevételeimet... másnap azért ami biztos az biztos kijött egy Fiatalember elmagyarázta a kinyújtott kéz fogalmát minden rendbe talált és még + félév garit adott. Erre ne került sor mert a készülék azóta is kitűnően működik. a készülék telepítési körülményei megfelelnek a korábbi olyan akkor 15 év előttinek.
ja hogy miért nem véghez 5 éves biztonsági ellenőrzést a szolgáltató ?
Sok oka van az egyik , hogy nem éri meg, a másik, hogy rengeteg változás történt a földgáz kb. 35 éves bevezetése óta.
véget nem érő viták lennének, hogy akkor most milyen állapotnak kell megfelelni.
Inkább elszabotálták !
Természetes lehet felülvizsgálatot kérni vállalkozóktól, akik erre jogosultak. Kb. 40 eft ért is végzik !!
Immergas victrix gázkazánom van és kb.1 hónapja búgó hang jelentkezik a rendszerben,ha valahol megnyitjuk bármelyik csapot.A dég radiátorokat egyesével légtelenítettük,nem változott semmi.A sarokszelepek is jók .Tegnap egy szakember kicserélte a puffertartályt,míg itt volt úgy tünt minden rendbe jött,de reggelre ismét búgott.Azt elfelejtettem,hogy a kazán nyomása rendben van (1.2)
Vajon mi okozhatja még ezt a csap nyitáskor jelentkező erős,de 1-2 másodpercig tartó,ütésszerű búgást?Várnám a szakemberek véleményét,előre is köszönöm!
Ma már értem. Te a hvg szennylap 2013 -a cikkéből veszed az ismereteidet. Az a sz. lap a 2012-es tapasztalatokat összegzi.
Addig is :
"A lakosság feltehetően akkor lenne közreműködőbb, ha a kormány valamilyen módon azt ösztönzné. Például ha valóban elkészülne az a végrehajtási rendelet, melyben az ötévenkénti felülvizsgálatot kötelezővé teszik, de amellett azt is rögzítik, hogy a kontroll költségeit a szolgáltatónak kell viselnie. Ez hosszú távon kétségtelenül előidézheti, hogy a lakossági hálózat az előírásoknak jobban megfeleljen. Az más kérdés hívták fel rá a figyelmet az egyik gázszolgáltatónál , hogy a fogyasztók a kötelező vizsgálatok miatt előálló kellemetlenségeket (átépítési kötelezettségek, esetleges bírságok"
Az idézet ebből a cikkből.
A törvény mármint a gáztörvény legalább 30éves ha nem több és van benne olyan passzus, hogy a fogyasztó rendszert 5 évente biztonságilag felül kell vizsgálni.
Mondanom se kell a lakosság szart erre..... minden érában.
Erre mit tett a kormány ?
Hát a lakossági felülvizsgálatot rá testálta a szolgáltatókra.... méghozzá úgy hogy az eleve előírt 10 éves mérőcserénl / ezt a mérésügyi törvény írja elő /, ha mán ott vannak ráadásul mindig ketten és feltételezhetően szakemberek ejtsék meg ők... ingyér. Igaz így csak 10 évente lenne az ellenőrzés de az is több a semminél.
Nos úgytűnt a szolgáltatók lenyelték ezt a békát.
Nem úgy lett. Elszaboltálták.
Nálam is volt vagy 3 éve egy mérőcsere. A cserét végző alvállalkozó úgy 1 hónappal előtte jelezte mikor jön és jelezte azt is ,hogy lehetőség van felülvizsgálatra , de azt kérni kell. nyiván azért Mert ha pl. féléve jópénzért felülvizsgálatot végeztettem volna, akkor minek csinálják ők is. elfelejtettem és mikor cseréltek mondták, hogy nekik nincs a munkalapukon nem végezhetik. De a szolgáltatónál kérhetem. Mikor arra jártam kértem írásban , basztak rá.
Tehát a szolgáltató nem végzi a rátestált felülvizsgálatot..... költséges... a lakosság meg nem kéri, mert ha az előírásokat betartatják vele az még költségesebb lenne, lásd az idézet aláhúzott részét.
mondjuk a cikkíró azért abban téved a szolgáltató sok mindent csinálhat csak pont nem bírságolhat. Akár megszüntetheti a szolgáltatást , de bírságra nincs joga.
egyébként pont 2012 -ben végeztettem egy új gázkészülék, konkrétan tűzhely beüzemelését is . Valóban voltak előírások. Pl. elszívó kellett a tűzhely fölé, volt beüzemeltük kivezettük a csonkot /csövet a falon kívülre. Mondjuk azért annyira szigorúak nem voltak hogy reteszfeltételként határozták volna meg a z elszEvó működését. Az tényleg nagyon megdrágította volna . Mágneszelep stb. tényhogy előírták , hogyha majd lesz 2028 .ban ablakcsere akkor meg kell oldani a lég -után pótlást, a tervező ráírta a tervre,
Volt egy szintén új tűzhely beüzemelése úgy 2009 2010 körül. Volt ott is bonyodalom, de nem az amit a cikk említ.
Tanulság : új építésnél ne gáztűzhelyt alkalmazzunk mert még a bolha tökén is találnak szőrszálat praktikusabb a vellany.
"Keringető alacsony fordulaton by pass szelep pedig nyitva tökig? " Na,szerintem ez a legrosszabb megoldás. A bypass ami a kazánba van építve védelmi célt szolgál. Ha a kazánon kívül van, akkor azt lehet "kazánvédőként" használni átmeneti időszakokban,hogy a visszatérőt olyan szintre melegítse,hogy ne legyen kondenzáció a kazánban. A jó megoldás,ha a kazán fix teljesítményű,hogy a tömegárammal olyan mennyiséget állít be az ember,hogy a visszatérő olyan "hideg" legyen amennyire csak lehet, persze a kondenzációt kerülni. Pl. egy 3kW-os radiátornak elég 129-130l/h mennyiség 20fokos dT esetén.
De azért egy gáztűzhelynél mi az a + 120 - 130 eft -os beruházás vajon
Nézd meg a friss előírásokat: szabadba vezetett, automatikusan bekapcsoló (szag)elszívó az új előírás. Csak a szenzorszelep 30E Ft. Ha a többiből sincs semmi akkor bőven 100 rugó fölé kúszik a járulékos beruházás.
én 7 év után dobtam ki az enyémet. az első elektronika javítás 40ezer volt, a venti is kezdett csapágyas lenni benne, a második elektronika javítást már nem kapta meg.
ha lenne ilyen tutiszuper beállítás, akkor azzal gyártanák a kazánt és nem lenne állítható. azért állítható, mert a tuti beállítás függ a háztól, rendszertől, hőleadóktól.
A házvásárlás a környékünkön szinte lehetetlennek bizonyult az elmúlt 1,5 évben (túlárazott romok a csok miatt). Ezért maradt az építkezés. Mobilház ötletemet elvetettem. A telek megvan, de még papírozási gondokkal küzdök, a szülői ház telkét szeretném megosztatni, mivel 2 utca frontos. Jelenleg folyamatban a jelzálogjog törlése, ehhez ki kel fizetni a hitelt (nem én fizetem). Majd megosztás (még nem biztos lehet-e rá építeni, valószínűleg ikerházas megoldás lehetséges csak), és végül közművesítés következik. Így idén legjobb esetben is csak alapozás lesz meg. Itt a faluba 5 millió körül vannak telkek, így nagyon meg kéne oldani a meglévőre lévő építkezést.
Egy nettó 67 m2-es fa szerkezetű házról lenne szó, amit gázkazánnal szeretnék fűteni, viszont 2021-től a primer energia igény 25%-át ugye "helyben" kell előállítani. Max 6700 Kwh/a lehet a primer energia (81-100 Kwh/m2a a közel nulla feltétele) igény (6700/9,44~710 Nm3 gáz). Ez 185 fűtött napra (4400 óra) nézve, napi átlag 36,21 Kwh (3,83 Nm3). Ha veszek egy fűtésre optimalizált 3,5 Kw-os split klímát SCOP 4 körüli értékkel (H tarifás) akkor annak elméletileg fedeznie kellene azt a 25%-ot.
Átlag 6 órát üzemel a fűtési rendszer naponta, azaz (3,5 Kw/4 SCOP)*6 h=5,25 Kwh elektromos energiából előállít 21 Kwh-ot, különbség 15,75 Kwh -->Napi átlag (15,75/36,21)*100=43,5%-át fedezi. Úgy sejtem a H tarifát nem kell igényelnem, mert Kwh-ot néznek nem pedig Ft-ot. Nagyon valószínű, hogy csak hűtésre használnám. A legolcsóbb megoldást keresem, nem szeretnék sem napelemet, sem pedig víz-levegő hőszivattyút!
Adott egy kombi kazán, ami 4 sebesség fokozatú keringető szivattyúval és bypass szeleppel is el van látva. Milyen beállítással érhető el a legjobb hatásfok úgy hogy a legenergiatakarékosabb legyen a szerkezet? Keringető alacsony fordulaton by pass szelep pedig nyitva tökig? Köszi előre is a válaszokat!
De azért egy gáztűzhelynél mi az a + 120 - 130 eft -os beruházás vajon ??? egy jó tűzhelyet kapsz 60 -70 eft ért, hozzá egy flexi inox cső úgy 3 eft.
bekötheted magad is /senki sem tiltja / , de az üzembehelyező is megcsinálja és akkor lesz garanciád.
Amúgy ez a külön garanciális bekötés súrolja a törvényesség határát.
Egyszerű igazolványos gázszerelő is bekötheti , akkor az ár nagyjából a fele.
Nekem anno volt Móra majd karancs most vagy 10 éve elektrolux van.
Ennyi erővel a mosógépre és az új tv-re is előírhatnának kötelező üzembehelyezést.
Természetesen a kötelező üzembehelyezésnek megvan az indokoltsága , de ezt összehozni a garanciával törvény ellenes.
Ha egy engedélyes szerelő köti be a garanciának ugyanúgy érvényesnek kell lenni, mert ennek a szerelőnek is kötelessége az általa észlelt hiányosságok jelzése.
Igaz, de házat vehetsz 1960 építésűt, vagy 2000 építésűt, nyíltteres kazánnal, és ott már nem mindegy hogy miből épült, és lehet elég " csak" egy padlásszigetelés is. Vagy ha amúgy is fel kell újítani. Meg az sem mindegy hogy 6 milláért, vagy 20 milláért veszel házat, ugyanakkora alapterülettel. Ragozhatjuk ezt, azután majd mindenki eldönti neki mi éri meg. A régi kazánkéményem meg van, le van dugózva,de ha vihar van most is "visít a boszorkány" benne én meg nyugodtan alszom mert tudom hogy nem jön ki.
Termotéka 25-ös lemezkazán+ fég 120 literes őrlángos bojler+gáztűzhely trió éves gázfogyasztása 3000 m3/év 2006-ig. 2006-ban kazáncsere termomax inka 24-re, minden más változatlan. A következő teljes évek (3-4 év) gázfogyasztása 2500 m3 vagy alatta. Ennyit jelentett a nyíltlángú kazán kondenzációsra cseréje.
A további optimalizációk, globális felmelegedés, átalakítások révén, jobb komfort-érzettel, jelenleg 1200 m3 körül van a gázfogyasztás.
Jó hát ha van rá okod és megéri akkor csere, nem is vitatom. Mindenki tudja mi a jó neki. Nekem viszont szabályos, szerelt kéményes, radiátoros, nem romlott el még, nem foglal helyet más elől, minek cserélni? Oké az új takarékosabb lenne, de többe kerülne a csere mint amit spórol, és nem lenne sem komfortosabb, sem megbízhatóbb.
Ha azt írjátok hogy szigetelés + kazáncsere, 30-50%, akkor az azt jelent hogy 5 év alatt megspórol egy új kazán árát. És az sem hátrány hogy nem kell a Co jelzőt lesni ,hogy mikor nem ébred fel a család, akkor már megérte lecserélni a régi nyílterűt.
Nem tudnám elviselni, hogy egy 30 éves megbízhatatlan , energiazabálóra bízzam a téli fűtésemet.
Haladni kell a korral. Ha van újabb, jobb , hatékonyabb, megbízhatóbb, akkor miért is ne cserélném le?
Ez számomra kb az a szint, mikor valaki vesz egy elég jó autót, ami szép is fiatal is, erős is megy is, aztán elballag a gumishoz megkérdezni, nincs rá véletlenül 4 használt gumi?
Több oldala is lehet ennek a kazáncserének/nem cserének.
Nekem volt egy 23 éves nyílt égésterű lemez hőcserélős állókazánom, 40 fokos előremenővel padlófűtésre, általam őrláng nélkülire átalakítva, indirekt 200 literes hmv tartállyal, az eredeti gáztervnek abszolút meg nem felelő elrendezésben(kazán a műhelyben, garázzsal egyben, ajtós leválasztás csak tervrajzon), 30+ éves dupla béleletlen felül félig szétdőlt téglakémény, ja vegyestüzelés is belekötve.
Béláim gondolkozzunk, egy kéménybélelés 200e minimum/lyuk, és akkor lesz egy mai szabványnak megfelelő kéményem, 20-30 éves készülékekkel, ráadásul drágábban tüzelek fával, mint gázzal, ja gáztervnek még mindig nem felelek meg, ha jön egy felülvizsgálat, lelőnek. ez ugye pénzkidobás.
béláim toljuk el a kocsmát, kémény lebont(2 szinten ment keresztül, 5 helységnek a határoló falában volt benne, tehát egyszerű meló), falak felhúznak, gázterv készül, kondis kazán/kémény/szerelvények felrak, gázcső születik, minden hivatalos, + lett egy 4x13 méteres dupla garázs a kémény elhagyása miatt, mindkét 22, ill 24 éves:-) autómmal be tudok állni, nem fagynak le télen.
béláim túltoltuk, kábé 1,2 millában állt meg a projekt, ez már ugye építkezéssel együtt, ha spórol 20%-ot, akkor évi 400, 10 év alatt 4000m3-rel leszek beljebb, mai áron 480e huf, tehát valószínűleg ezzel a kazánnal soha nem térül meg, ilyen alapon ez is pénzkidobás.
Cserében lett egy full hivatalos kazánbeépítésem, egy dupla (nem fűtött, de "meleg") garázsom, meg egy csomó bontott kéménytéglám, és elveszett az életemből többszáz(ezer?) munkaóra.
Jó akkor nem fele mint ahogy írtam hanem harmada. Azért ez nem olyan nagy mellényúlás. Meg van éti ami előbb tönkremegy, és van kondi ami tovább fogja bírni. Viszont éti kint lakik a kazánházban, csak az egereket gyilkolja meg.
Ezzel nagyon mellényúltál, mert egy új kondenzációs gázkazán várható élettartama 10 év, míg az éti kazánok simán elmennek 30 évig. :)
Úgy látom nagytudású szakember fórumtárs egy számomra fontos szemponot kihagyott.
Biztonság.
Zárt égésterű sokkal biztonságosabb , mint egy nyílt égésterű. Lásd pl csendes gyilkos.
Azt hiszem ezen a fórumon még senki nem biztatott kazáncserére turbós zárt égésterű kazántulajdonost, de nyílt égésterűt azért elég sokan rábeszélnek vagy inkább javasolják a kazáncserét.
Ahham, akkor vagyok intelligens ha az öreg, de amúgy jól működő kazánomat lecserélem kétmillióért, és nem várom hogy megtérüljön a fogyasztáson, csak örülök neki hogy szép új. Ha nem megbízható, ha nem javítható, ha nem komfortos a működése akkor majd lecserélem, pont mint a kocsim vagy a tévém, de addig nem. Arról nem is beszélve hogy egy új kondenzációs kazán várható élettartama konkrétan fele egy étinek. Szóval azt hiszem nem velem van a baj.
A TV-t azt semmikor se cseréltem LCD-re, plazmára cseréltem le amikor az utolsó CRT képcsöves lett, asszem 11 éve. Még megy. Amíg megy addig ennek nálam kenyere van.
Autót újat szoktam venni, nem gyakran, ~300E körül van (tartok tőle inkább volt) az az állapot, amikor a fenntartási ktsg-ek már nem tolerálhatóak. Ez általában 15 év volt nálam. A mostani autót már csak minimális mértékben tudom javítani magam. Ez nem mondható el a cirkóról, azt simán megjavítom. 28 év alatt kellett bele 3 termoelem. Attól tartok ha most veszek egy új kondenzációst az a következő 28 évben legalább kétszer fog átesni a riszájkled szertartásán. Jó, mondjuk addigra lehet én is. De komolyabbra fordítva a szót: ha ~15 év múlva már gyakran meghibásodik vagy gazdasági totálkáros lesz a kondenzációs, minden esély megvan rá, hogy addigra új szabályok lesznek és kezdődhet minden elölről. Mint ahogy pl. manapság egy gáztűzhely sima cseréje ~120-130E pótlólagos beruházást igényel(het).
Egyébként éppen azért számolgattam mert pont fontosnak tartom, bár pl. én is az a kategória vagyok ahol a szenes kazán megmaradt és eztán is meg fog maradni, szal gázkimaradás, készülékhiba, hosszas áramszünet esetén begyújtok és kész. Amúgyis be szoktam, gyakorlatilag hobbiból mert fa éppen lenne több is, lényegében ingyen csak már elszoktam tőle. Azért vagy 20 mázsa mindig van itthon épp a fentebb jelzett nem kizárható helyzetek miatt.
Az új tévé képe szebb és nagyobb, az új kocsi kényelmesebb, a nyaralás remek dolog, de az új kazántól pont olyan meleg a radiátor mint a régitől, akkor minek cseréljem amíg működik? Tetőt sem cserélek ha nem ázik be, csak azért mert kijött egy szebb cserép.
Én ilyenkor azt szoktam megkérdezni, hogy az autót mikor cserélted utoljára, és minek? Vagy a TV-t mikor cserélted le LCD-re, és minek? Ezeknek is kiszámoltad a megtérülését? Mennyivel fogyaszt kevesebbet, egy újabb autó, vagy egy új TV?
Ezért cserélted le??? Neeem ;-) Az ember hajlamos rá, úgy tekintsen az autójára mintha azt kötelező lenne lecserélnie 3-5-8 év után. Kazánt 20-30év után miért nem??? A kazán csere, és a hozzá tartozó gépészeti felújítás, nem csak rezsicsökkentést eredményez, hanem komfortjavító, és legfőképpen értéknövelő beruházás! Mégis az emberek sokkal jobban húzzák a szájukat és osztanak-szoroznak egy kazáncserekor...
Mindenki gondolkozzon el azon, hogy biztos hogy fontosabb egy autó, egy motor, egy TV, vagy egy nyaralás stb... mint az Otthonom?!
Ez az örök kérdés, megéri nem éri meg. Régi rendszerre vissza kötve is tuti hoz 20%-ot. De ha nyílászárót cserélsz, szigetelsz rendesen, és padlófűtést csinálsz, akkor kár 60% is spórolsz. Nálad eleve nem is ez a fő kérdés, mert ha arrébb kell rakni, akkor meg már kondis kell, tehát a régi nem maradhat. Egyébként meg, azért írtam ha már felújítod az egész házat, ordas hiba lenne ott hagyni a régi kazánt. Ha szeretsz fát hasogatni meg hamuzni, hagyd meg a vegyest... Kinek a pap kinek a papné :) Én tuti nem hamuzgatok, meg baltázgatok, még akkor sem ha ingyen van. Ezért vagyunk különbözőek.
A karbantartás a kondisnál 20-25e ft nálunk Pesten.
Én is mostanában számolgattam dolgokat. Ismerősök 15-20% megtakarítást mondanak, a beruházási költség nálam bőven 7 számjegybe menne (kissé bonyodalmas lenne a kémény) az üzemeltetési ktsg-ek is többszöröse egy új rendszernek, az éves gázszámlám meg jóval 200E alatt van. Ebből kiindulva (=soha meg nem térülő beruházás) töröltem a projektet.
Igaz nekem van egy a jelenlegivel megegyező típusú cirkó a padláson alaposan becsomagolva ami anno 1 (egy) szezont üzemelt, ergo vadiúj. Elleszek én ezekkel még egy darabig.
Egy kérdés: Van egy Vaillant kombicirkóm (nyilt égésterű) és odébb kellene raknom egy 2 méterrel a fürdőszoba másik végébe. Ehhez kell gázterv meg mindenféle engedély vagy azonos helyiségben, egy gázossal át lehet rakni pár méterre?
A családban többen cseréltettek az elmúlt években kazánt, más nem változott és közel nem volt 30-40%-os fogyasztáscsökkenés. Inkább 10-15%.
A szigetelés után várhatóan 1000-1200m3 körüli gázt fogunk elhasználni egy fűtési szezon alatt a jelenlegi kazánnal, ha nem segítünk rá semmit fával. Nem tudom, hogy pontosan mennyi most a gáz ára, de ha jól emlékszem 120ft körül van 1m3. Ha csak 15%-al kevesebb lesz a fogyasztás, az évente 20 000ft körüli megtakarítást hozna, ha valami hatalmas csoda folytán 30%-al csökkenne az is csak kb. 40 000ft/év. Egy új kazán mindenestül bő 1 millióban áll meg, de inkább 1,5 körül. Az új kazán kötelező szervize, hogy megmaradjon a garancia legalább 30-40 000/év, utána talán kevesebb, most 15-öt fizetek a szerelőnek. Tehát amíg garanciális még drágábbra is kijöhet az éves üzemeltetése, mint a mostaninak.
Régen mértem külön a bojlert, ha jól emlékszem olyan havi 100kWh ment el átlagban, tehát évi 1200 körül.
Miért kéne rendszerbővítés? Most is villanybojlerrel készül a HMV.
Legalább már 100x átgondoltuk a beosztását a háznak, beszéltünk több tervezővel is és nem tudjuk anélkül megoldani a szükséges helyeket, hogy a kazánt ne szedjük ki onnan. Muszáj abból a helyiségből WC-t csinálni ahol most a kazán van és olyan kicsi, hogy nem fér be.
Lett egy ariston class one falikazánom. A könyvében van egy csomó beállítás "szakember számára". Érdemes azokban állítgatni valamit? Lehet vele hatásfokot javítani?
Nem találkoztam személyesen ilyen jelenséggel,de a villogás hibát jelent a fűtési körben ami lehet víznyomásprobléma is pl. A kapcsoló nullába állítása 10-20s-ra törli a hibát ha már nem áll fenn.
A mostani rendszerhez hozzá kell nyúlni ez nem kérdés és nem csak a kazán miatt.
Ha nem kellene a hely, ahol a kazán van, biztos nem cserélném le amíg működik. Éves szinten 15 000ft az átnézése, eddig 5000ft-ot sem költöttem alkatrészre 15 év alatt és van még egy donor kazánom is, ha nagyobb gond lenne.
A vegyest több okból is szeretnénk megtartani. Egyrészt van ingyen annyi faanyag, amivel eddig átlag 2 hónapot áthidaltunk átmeneti időben, ez a szigetelés után több is lesz. Másrészt a gyerekek és én is szeretek vele foglalatoskodni, úgyhogy egy kicsit hobbinak is tekinthető.
Klíma is van, szoktuk használni tavasszal átmenti időben fűtésnek, ha épp nincs fa.
Ha meglesz a napelem, nem tudom lenne e értelme kiváltani a HMV készítést gázra, ha már meg tudom rá termelni az áramot.
A hőszivattyú is azért merült fel, mert lesz napelem, csak utána olvasva beruházási oldalról 1-1,5 millióval drágább. mint a gáz és mire bejönne a különbözet cserélhetném a készüléket.
"gondolkodom akkor kellene venni egy újat, az amúgy tökéletesen üzemelő régi helyett."
Ne gondolkozzál rajta , mert ha semmikép nem tud ott maradni akkor viszont le kell cserélni, az amúgy jól működő, de min 40éves technológiát. Nem kérdés szerintem.
"A HMV jelenleg villany bojlerrel készül."
Egyel több ok, hogy lecseréld a kazánt. Vagy kombira, vagy Fűtő és egy + HMV tárolósra. Attól függ mi az igény.
"A vegyes kazánt nem bántanám jó helyen van ott ahol van."
És az mi a bánatnak amúgy? A szoc gondolkodásmód hagyatéka... enged el!
De azért még hőszivattyúban is gondolkodtál... Tegyél fel klímát alternatívának, ha csak azért maradna a vegyes.
"A tervezett hagyományos fa parketta miatt nem tudom mennyire lenne hatékony."
Semennyire. Padlófűtés csak kőburkolattal hatékony. A padlófűtésre jó laminált is csak parasztvakítás.
"Milyen ötleteitek lennének a megoldásra?"
Kondis kazán, padlófűtéssel, vagy radiátoros rendszerrel kombinálva, új csövezéssel... ha már felújítasz
Ilyenkor szokott az történni, hogy olyanra gyanakszunk ami új, mert eddig működött. :) Ha hazaérsz előbb fujj bele a szifonba mielőtt szétszeded, mert akkor egyértelmű hogy a szifon jó. Ha nem tudsz belefújni, akkor valószínű a golyó beragadt valahogy. Nekem gyanús amúgy, hogy a mosógép szivattyúja adta meg magát, (morog, de nem szív) vagy az beszívott valamit. Nekem volt olyan, hogy egy pici kavics darab megakasztotta a szivattyú lapátját. Alul van egy szűrő minden mosógépben, az mikor volt utoljára megnézve? Az is okoz ilyen jelenséget.
Kedden érek haza csak a párom van otthon, és Ő mondta hogy áll a víz a mosógépben erölködik de nem megy le. :( Kedden megnézem. Amikor a kádon volt akkor lement rendesen, szóval nem értem ezt mitől lehet.
Letekered a hollandit és a króm rozettát leszeded, és meglátod belül, van egy kupakja a szifonnak azt is kitekered, megnézed mi a helyzet. Próbáltál már szájjal belefújni? Egyébként simán el kéne folyni a víznek benne.
A 40cm magasság még pont elmegy amúgy. Annak nincs köze hozzá.
Ügyes volt a mester, nyilván sokat szokott mosógéppel mosni.
70 centire kell az ilyet rakni, hogy minden mosógéppel kompatibilis legyen. (ugye szeretnek bedögleni, javításuk nem gazdaságos) A minimum kifolyócső-magasság jellemzően 60 centi, de gépe válogatja.
Sziasztok. Csőtörés miatt újraburkolták párom fürdőszobáját, és a mosógép kifolyót a kádról áthelyezték a kád oldalára a képen látható módon (kb 40-42 cm magasra)
Viszont az a gond, hogy nem engedi le a vizet a mosógép. Mi lehet a gond? Próbálkozik kiszivattyúzni de nem megy le a víz. Lehet hogy valami vákum van ebben a kifolyóban ami megakadályozza a víz leeresztését, vagy túl alacsonyan van? Van valami ötletetek, mi lehet a gond? Köszönöm
Szeretnék tőletek tanácsokat, ötleteket kérni, mert nagy dilemmában vagyok a fűtéskorszerűsítéssel kapcsolatban
A ház130m2 hasznos területű, kisméretű tömör tégla fal, melyre felkerül 15 centi grafitos szigetelés, a lábazatra 10cm. A padlóban nincs semmi, de az állapota miatt bontani kell majd és kerül bele 15 centi grafit. A födém fagerendás 25 centi gyapottal.
Jelenleg egy thermotéka és egy vegyes kazán van a rendszerben. A gáz kazán nagyon útban van a jelenlegi helyén, máshova akár a melléképületbe kirakni tudtommal nem lehet, mert már csak a jelenlegi szabályoknak megfelelő készüléket lehet üzembe helyezni. így ha gázkészülékben gondolkodom akkor kellene venni egy újat, az amúgy tökéletesen üzemelő régi helyett. A HMV jelenleg villany bojlerrel készül. A vegyes kazánt nem bántanám jó helyen van ott ahol van.
Tavasszal felkerül napelem a tetőre, így jöttek a gondolatok mi legyen a fűtéssel hosszú távon. Igazából ameddig bírja megtartanám a thermotéka kazánt, de a jelenlegi helyén nem maradhat.
Felmerült a hőszivattyú is, de utánaolvasva sok helyen 10 nagyon maximum 15 éves élettartamot írnak rá, ami a 2-3 milliós bekerülési árához képest nekem nagyon kevésnek tűnik. Persze írták, hogy egy modern gázkazán sem tud várhatóan többet, de annak a telepítése mégis csak nagyjából a fele. Plusz a hőszivattyú miatt mindenhova felületfűtést lenne érdemes csináltatni, ami nálunk a padlófűtés lehet, mert nem csökkenteném tovább a belmagasságot. A tervezett hagyományos fa parketta miatt nem tudom mennyire lenne hatékony.
Kezdek belefáradni, hogy mostanában szinte minden nap ehhez hasonló kérdést tesz fel valaki amikor vagy 50x leírtam.
Olvassatok már vissza mielőtt feltesztek egy ilyen kérdést! Jogszabály linkekkel alátámasztva írtam le legutóbb kb 10 hozzáoszlással visszább. Mihez mi kell, mi mit jelent.
Minden gázcső módosítás gázterv köteles! Ebből kiindulva, a gázcső csere az szerinted mi?
Te arra gondolsz, hogy a nyomvonal nem változik, de az senkit nem érdekel! Az új csőrendszert nyomás próbázni és meo-zni kell! Laikusként értsd úgy, ha hozzányúlsz a csőhöz, tehát cseréled, javítod, belevágsz, levágod, csonkolod, hajlítod, áthelyezed vagy a seggedbe dugod, az is gázterv köteles. Ez így világos?;-)
"ebből ugye arra lehet következtetni, hogy ha a meglevő csonkot pár centivel arrébb kell tenni, az már tervköteles. ez akkor pár hét csúszást jelent."
A meglévőt! DE ha eleve lecseréled az egészet rézre, az már így is -úgy is tervköteles, bárhogy viszed. Nem csak az a lényege az egyszerűsített készülékcserének, hogy a gázcső nem módosul. Ettől kicsit több elvárásnak kell megfelelni:
Na végre egy korrekt valaki, egy korrekt szolgáltató !
Mert bizony néha nagyon nagyon visszaélnek a laikusok a lakosság ismeret hiányával.
anno régen majd 20 éve talán az addig csatornázatlan ingatlanom előtt előbb kiépítették a szennyvíz gerinc hálózatot, majd hozza a telkemen lévő un. fogadó aknát.
Természetesen nem ingyen . Kellett fizetni a hálózatért meg a fogadó aknáért is jó pénzt.
Aztán telt múlt az idő . kb. kettő év múlva gondoltam csak rácsatlakozom én is. Azért felhívtam a szolgáltatót mi kell ehhez ? Mondták semmi csak szakszerű legyen, mert ha nem a szar lé csak nálam marad. ok. értetem. Majd rá egy évre jelentem készen vagyok, ráköthetem-é a csatornára.
Nos gyütt az okos intelem : nem úgy van áz, kell ahhoz terv is.
visszakérdeztem milyen terv milyen részletesen , meg hogy kivitelezőnek vagy un. megvalósulási terv kell é ? Láttam a kisasszonyt megfogtam.
ok ha segget csináltok a szátokból készítek nektek egy cső tervez - vizszintes cső nyomvonal, függöleges metszetek , szerelvény megnevezés stb. még egy kis műleírást is mellékeltem.
Aztán benyújtottam megnézték, lefűzték irattárba rakták amit azóta az egérkék elrágtak.
kb. másfélórai munkámba került. ja az aláírás ! Nos az egyik öcsém éppen nálam volt, akinek volt egy Bt.-je és annak vagy 15 tevékenységi körbe benne volt az un. műszaki előkészítő tevékenység. ok. gondolom a tervezés csak belefér ebbe a megfogalmazásba. Rá a pöcsét egy olvashatatlan aláírás és kész.
Mic soda megfogalmazás : műszaki előkészítő tevékenység... volt még abban kereskedés adat kezelés meg a pámfasza is.
Aztám mit olvasok vagy egy fél egy éve ? hát egy ürge hirdeti magát hogy csatorna megvalósulási terveket készít á. 30 eft.
Ja még annyit, hogy ez az aranykorban volt amikor a derék ferikénk mindent eladott. Így eladta az előttünk futó csatorna hálózatot, is amiben azért nekem és a szomszédaimnak is volt némi pénze.
"Ez a terv ugyanaz lehet, mint a vázlatrajz? A Számlázásba vétel-nél írják:"
A terv azért lényegesen több mint egy rajz ! A terv áll néha akár többszáz rajból, sok sok anyag kiírásból meg egyébb adat közlésből.
Egy szolgáltatónak viszont elégnek kell lenni egy egyszerű rajznak is szabadkézzel ha léptékhelyes az viszont nem árt.
A bürokratára viszont jellemző hogy sok minden felesleges dolgot is kérhet, de látom van azért józan is !!
A külső hőcserélős módi a szivattyúval akkor játszik, ha pl napkollektor van. Ott fontos, hogy az alja hideg maradjon, mert oda fűt a napkoli. Rétegtárolónak hívják. A kondis kazánnak is hasznos picit, ha hidegebb vízre fűt, de a havi 4000 forint max 5%áról beszélünk.
Hálás köszönet a válaszokért! Magam is így gondoltam, de olvastam valami bejegyzésben, hogy a csőkígyós felfűtés gazdaságtalan meg rossz hatásfokú stb. Viszont úgy gondoltam, ha ilyen sok cég fejleszt, készít csőkígyóval felfűthető indirekt tárolót, akkor nem lehet rossz ez a megoldás sem. Amúgy egy kombi gázkazán HMV hőcserélőjét felhasználva a puffer oldalába kellene még egy szivattyú, ami átveri a kazánt, hogy elinduljon. Akkor nem ilyen irányba gondolkodom tovább, hanem az egyszerűbb csőkígyós megoldás szerint.
A fővárosi vízműveknél így működik ahogy leírtad, meg ahogy fent van a honlapon is. Nem kell tervező, csak egy kivitelező kell aki rányomja a pecsétet a formanyomtatványra, meg szabad kézzel megrajzolja a víz bekötést. Vannak fent sablon rajzok is a honlapon. Ahol közös képviselő van, ott egyszerű ez a dolog, mert annak is alá kell írnia mint a főmérő "tulajdonosának". Abban az esetben, ha 4 lakás alatt vagytok nincs közös képviselő, nem tudom hogy működik a dolog. De annak kell aláírnia a mellékmérő hozzájárulást, akinek a nevén szerepel a főmérő szerződése... Az is lehet az összes tulajnak engedélyeznie kell, közös képviselő hiányában...
Persze fogok nálunk érdeklődni, csak ki akarok okosdni előtte :)
Ez a terv ugyanaz lehet, mint a vázlatrajz? A Számlázásba vétel-nél írják:
"Felhívjuk Ügyfeleink szíves figyelmét, hogy a vázlatrajz elkészítése nem igényel szakértői közreműködést, nem szükséges külön díjazásért megbíznia vele szakembert (pl. tervezőt, vízvezeték-szerelőt). A vázlatrajzot egyszerű szabadkézi rajzként Ön is elkészítheti a Felhasználói nyilatkozat és Vázlatrajz lakás mellékvízmérő beszereléséről nyomtatványon feltüntetett ikonok segítségével. Honlapunkon további segédletet, mintarajzot talál szükség szerint. "
Segítségeteket kérem, nem szakmabeliként magam szeretném kivitelezni az otthoni vízhálózat szerelését. Érdekel ez a fajta munka és bízom magamban annyira, hogy a Youtube-on látott műanyagcsöves technikával meg tudom oldani.
Többlakásos családi házban lakunk, ahol közös a vízhálózat, egy főmérővel. Megegyezés szerint az egyes lakások a lakók száma szerint fizetik a közös számlát. A többi lakásban víztakarékosságról még hírből sem hallhattak, hatalmas számlák jönnek. Ennek szeretnék véget vetni és majd felújítani a saját hálózatunkat. Első körben csak a mellékvízmérő beiktatásával és hivatalossá tételével csökkenteném a családi kiadásokat
A Vízművek Vízmérők kiválasztásának és beépítésének műszaki követelményei és ajánlásai című anyagából sokat megtudtam a mérővel kapcsolatos elvárásaikról.
Ha elvégzem a mellékmérő bekötését, hajlandó lesz a Vízművek elfogadni, kijönni és plombálni? Van valakinek ilyen tapasztalata?
Nem tudom, de a leírás furcsa számomra. Ha a kazán fűtőkörben nő meg a nyomás akkor a kondenz szifon (ha van) vagy a kondenzvíz elvezető rendszer felé menne el a víz és nem a padlóra.
Saccolom inkább a hidegvíz bemenetére rakott biztonsági szelep megszólalást mert azért két 500 literes tartályban a melegedő/táguló víznek valahova illik eltávozni. De én laikus vagyok :D
Mint írtam, laikus vagyok, aki próbál józan paraszti ésszel gondolkodni. A válaszból már érzehető, hogy az van, amit gondoltam. Baj, ami nem kicsi.
Kazántöltő csaptelepnek én azt a csapot hívom, ami a hálózati nyomást a rendszer nyomástól elválasztja. Magyarul ezt megnyitva töltöm fel a fűtési rendszert. Ha szakmai körökben ezt másképp nevezik, elnézést, érte, én nem tudok rá más kifejezést.
Pár rövid kérdéssel rabolnám a segítőkész tagok idejét.
A cégnél egy szakértőnek TŰNŐ brigád csinálta a használati melegvíz tárolására és fűtésre alkalmas rendszert. Ezt a következőképpen oldotta meg: Két 500 L-es, hőcserélős tartályt állított be, melynek a hőcserélőit gázkazánnal fűti. Mióta ez a profi rendszer működik, azóta embereink az első 10 perc után hideg vízben fürdenek. MIvel a kazántöltő csaptelep, és az odarakott sarokszelep sem zár rendesen, a fűtési rendszer folyamatosan telítődik, a biztonsági szelep lefúj, és a padlón is lehet fürdeni, ha akar az ember. Műszak végén kb. 25 emberről beszélünk, így kizárt, hogy 10 perc alatt elfogyjon 1 köbméter 60 fokos víz.
Namost a kérdések:
A két tartály hőcserélője sorba van kötve, míg a használati melegvíz kivétele a tartályból párhuzamosan történik, igaz keverőszelepeken keresztül. Ez így működhet? Én, mint laikus azt gondolnám, hogy vagy mindkettőt sorba, vagy párhuzamba, de semmiképp sem vegyesen.
Lehet-e más oka, a kazántöltő csaptelep hibáján kívül, hogy a nyomás a fűtési rendszerben annyira megnő, hogy a biztonsági szelep lefúj?
Van-e valaki, aki ismeri a Heizer márkát, mely mind a gázkazánunkról, mint a tartályokról leolvasható?
Tisztelettel: egy műszaki asszisztens, akit folyamatosan nyaggatnak a kollégák, hogy nem tudnak fürdeni, és akinek a a szerelést végző vállakozó állítja, hogy itt bizony minden rendben van.
nekem 120literes csak. 5 fő, sosem volt kevés, ha vendég van, akkor sem. két fürdőszoba plusz konyha, mosogatógép is melegvízről megy.
a drazicében jól le lehet tolni az érzékelőt az aljához közelre. így már akkor indítja a kazánt, ha még több mint a fele melegvíz megvan.
egy villanybojler 3kW, ott vannak gondok, hogy várni kell, mert sok óra mire visszafűt. de 24kW az 8x több, seperc alatt felfűti. ha pancsolósan zuhanyozok, akkor a vége felé már el is indult a kazán, de mire megtörölköztem és felöltöztem már kész is, újra tele a 120 liter.
Fűt itt a fórumtársak közül fűtő gázkazánnal indirekt tárolót HMV készítés céljából? Milyenek a tapasztalatai? Mekkora tároló kellene egy 5 tagu családnak? Van folyamatos melegvíz ellátás vagy, ha kiürül a tartály meg kell várni, míg a gázkazán fölfűti?
OFF: Bedöglött a váltószelep a VUI-ban, felújítottat vettem Bp, Csepeli magánvállalkozótól. Max. korrekt ár, top minőség. Reklámozni nem akarom, aki rákeres megtalálja.
Ezt mondtad, de már kitárgyaltuk, hogy nem jól tudod. Két szerelő is megcsinálná egyszerűsítettben, de az egyiknek Bosch, a másiknak meg Immergas kazán kell.
Beszéltem egy Ariston beüzemelő/szerelővel, azt mondta felejtsem az egyszerűsített cserét minden szín alatt új terv, eph, stb kell, 1 millió alatt nem fogom megúszni....
Viszont mondott okosat is! Nézzem át a kötéseket tüzetesen, mert napi fél deci fogyás, az nem a hőcserélő kilyukadásának a tipikus jele. És valóban találtam két helyen is nedvesedést. Hurrá-hurrá!
Quadriga T2 kazánom van, azt mondta jól gondoljam hogy lecserélem e, mert ez az egyik legstabilabb kazán. Lehet benne valami, 15 év alatt senki nem nyúlt hozzá, az éves fogyasztott gázmennyiség nem változott.
Kondis kazánhoz ő is azt mondta amit ti, kizárólag a FERNOX TF1. Jelenleg nincs semmilyen szűrő a rendszeremben, ezért rendeltem egy ilyet, és beteszem, ha később kondenzációs lesz, ahhoz úgyis kell. Inhibítort is adnak mellé, de erről két érdekes cikket is olvastam, miszerint tilos beleönteni a rendszerbe, egyes gyártók szerint.
https://www.inone.hu/aramlaskapcsolo-8689 nekem nem ilyen van a kazánban, mert cserélhető benne a kapcsoló. De amint indul a szivattyú egy karocska benyomja a kapcsolót oldal irányba.
A fűtésen áramlás kapcsoló van. Nem inden kazán nyomás kapcsolós.
Sőt az én immergas victrix 12 kw x kazánomom is az van ami fűtésre dolgozik, de ha gondolod lefotózom, és a sajátomat azért tudom , mert nemrégen tönkrement a kapcsoló ( amit mondtam kb 100ft-os tétel, persze ha a kapcsolót cseréled, nem komplett ).
Latom most nem vagy valami jo paszban. Akadekoskodsz, maskor olyan segitőkesz vagy.
Elfogyott a viz a rendszerbol. A kazan tovabb uzemelt 0 nyomassal. Erre irtam a alabbiakat , te meg csa lovagolsz a nyelvtani hibaimon, igazan lehetnel nagyvonalubb , lehet diszlexias vagyok .
Én nem szervizelek kazánt, már ezt is többször leírtam, csak nem figyelsz!
"Akiknek van Ariston kazánjuk azoknak semmi bajuk vele."
Ez nem igaz, pont nem rég irt a kondis topikba 2 ember is, hogy szerintük jók, csak az egyiknek 3 éven belül ventilátort kellett cserélni, a másiknak meg panelt :) Tehát kinek mi a jó.... :D
"Most üzemeltek be a szomszédban egyet, kijött a szakszervíz, kérdeztük, lehet Bosch kellett volna, kicsit megrémült, csak azt ne nem győzik javítani. "
Én szinte csak Bosch rakok az elmúlt 3 évben, és a pár száz darabból amit felraktam, még egyiknek sem volt baja. Garanciális baja! Mert olyan volt már, hogy pl a HMV hőcserélő elvízkövesedett... de az sajna nem garanciális. Ez is 1x forduld elő.
Vaillant vuw kéményes füttő gázkazánnal olyan problémám lenne,hogy leesett a rendszerben a víznyomás és a kazán úgyan -úgy ment tovább nem ált meg ,nem ált ki hibára.
Előtte karb elvégezve - tágulási tartály rendben... ami karbantartásnál el kell végezni megvolt.
Volt egy régi radiátor ami kilyukadt és ezért esett le a nyomás.Kicserélve több mint egy hónapja mükszik.
Az a kérdés,hogy valami érzékelő van ami vigyeli a víznyomást vagy miért nem ált ki hibára mi lehet az oka!?
Sziasztok! Segítségre és tanácsra lenne szükségem.Van egy FÉG C18 falikazánom állandóan felmegy a vizhőfok 80fok fölé. Termosztáttal lehet kapcsolni ,a hőkioldó cserélve lett a hőfokszabályzó kattan de nem állitja be a hőfokot rajta.Lehet elment belőle a gáz? Milehet a gond? Köszönöm előre is a segitséget.
Csak tippelek, de alighanem jobban jársz, ha a jelenlegihez bevásárolsz mindenféle alkatrészt, vagy donor készüléket, mert új, szabályos rendszer többszörösébe fog kerülni.
Sajnos fogalmam sincs. De megérné biztosra menned, mivel 10 évente gáz biztonsági felülvizsgálat van, nálam kétszer csinálták, mindkétszer bejöttek a megfelelő órához tartozó házrészbe, és szivárgásvizsgálóval az összes kötést megnézték. Ha nekem ilyen vizsgálatot kéne csinálnom, és elburkolt csöveket (nem) találnék, az bosszantana, mert nyilván engem fognak megtalálni ha fél év múlva gázrobbanás lenne pont ott amire nem tudtam ránézni rendesen. De ez magánvéleményem, konkrétumokat nem tudok sajnos.
Adott egy meglévő (acél) gázcső, a mennyezethez viszonylag közel vezetve. A lakás nagyobb részén kazettás (polisztirol) álmennyezetet tervezek (ami nyilván bontható és nem tekinthető zártnak), egy pici részén gipszkartont. A gázcső ezáltal az álmennyezet fölé kerülne.
Szabad-e a bontható álmennyezettel eltakarni a gázcsövet?
Azon a pici szakaszon (130cm csőhossz) ahol gipszkarton lenne, mi lenne a jó megoldás? Egy vályú a mennyezetben a cső számára, vagy megengedhető lenne egy egyben leszedhető takaróelem?
Nyilván a szabályosságra törekszem. Elolvastam hivatalosnak tűnő véleményeket, de találtam ellentmondást ezzel kapcsolatban. Kérném a segítségeteket.
Lehet, hogy többe kerül mint a villanybojler, (bár ha egy villanybojler ennyibe kerül, az már enyhén gyanús) de ez ér is valamit. A többi szart se ér! Azt vedd figyelembe, ez védi a kazánodat. Ha kazántest/hőcserélőt kifingatod az nem 37 ezer lesz, hanem 150 ezer, mert dugulásra/beégésre nem érvényes a garancia.
"Jelenleg a gázfogyasztó készülékcsere műszaki tartalma jogszabályban részletesen nincs definiálva, ezért az Égáz-Dégáz Földgázelosztó Zrt. az iparágat képviselő szakmai szervezetek által kidolgozott javaslatban foglaltakat tekinti irányadónak, így azonos jelleggel szíveskedjenek jelen tájékoztatóban leírtakat kezelni."
Ezt a tervköteles készülékcserére érti, nem az egyszerűsített készülékcserére! Két különböző dolog.
De egyébként okafogyottá vált már az is, mert részletesen van definiálva van már a jogszabály azóta. Nem tudom mikori ez az írás.
Tisztító idom nem kell parapet szetthez.
A kazánt addig ne vedd meg, amíg nincs itt a csere ideje! Az a tapasztalatom nem jó döntés. Lehet akár gyárilag szar is, és hónapokkal a vásárlás után már nem tudsz vele mit kezdeni. Gariba nem cserélik, üzembe helyezés nélkül meg nincs garancia.
Ha szar akkor meg nem helyezik üzembe. Szóval ha nem akarsz kalamajkát magadnak, akkor inkább előtte pár nappal vedd meg, vagy hozza a szerelő azt is. Én az Aristont kerülném, de ez a te dolgod. Ha mindenképp Ariston, akkor inkább Genius one.
Nyilván jó fajta, az egyik szerelő is ezt ajánlotta, de többe kerül mint a villanybojler amit venni akarok. Miben különbözik ez a másik kettőtől műszakilag?
"Jelenleg a gázfogyasztó készülékcsere műszaki tartalma jogszabályban részletesen nincs definiálva, ezért az Égáz-Dégáz Földgázelosztó Zrt. az iparágat képviselő szakmai szervezetek által kidolgozott javaslatban foglaltakat tekinti irányadónak, így azonos jelleggel szíveskedjenek jelen tájékoztatóban leírtakat kezelni."
A 15 éves Quadriga eddig tette a dolgát, de néhány hete eszi a vizet (napi fél deci), gondolom kilyukadt a hőcserélő. A szerelők legkorábban tavaszra tudják vállalni a cserét. Tervem a következő:
Felteszek egy elektromos kazánt, és egy 50literes villanybojlert, párhuzamosan a mostani rendszerrel.
Ha végképp bedöglik, akkor átkapcsolok ezekre.
Megveszem az új kazánt és várom hogy valaki beizzítsa.
Ezeket néztem ki, nem tudom kell e még valami hozzá. Az egyik szerelő tisztító idomot magyarázott a parapetes kivezetéshez, de én ilyet nem találok.
Az a lényeg nálad ki az elosztói engedélyes. Az hogy kitől kapod a számlát lényegtelen, már ezt is leírtam...
Amúgy meg ezekkel hiába beszélsz, mert egy ügyfélszolisnak fingja nincs mi a helyzet. Egy helyi tervező tud konkrétat mondani az ügyben.
A homlokzati kivezetésnek, az a feltétele amit a másik hozászolásnál belinkeltem. DE az is leírtam már párszor, hogy a szolgáltató, élhet azzal a jogával, hogy szigorít a szabályozáson, és azt mondja, nem engedélyezi a homlokzati kivezetést (neked, mivel eleve az van, nem tartom valószínűnek, hogy nem engedélyezi, hacsak nem feketén van most is fent)
1. Hülyeség, mert az új kazánhoz új égéstermék elvezető jár, erről nem kell nyilatkozni külön, és mivel egyszerűsíttet készülékcserével kapcsolatban csak gázszerelő szükséges, ezért ő csak beleírja a csere nyilatkozatba, hogy készülékkel tanúsított rendszert telepített. A homlokzati kivezetés, csak készülékkel tanúsított lehet. Erre van gyári parapet szett.
2. Nem kommentálom... nem kell készülék specifikus gázszerelőnek lenni. A beüzemeléshez kell majd egy készülékes.
(persze a két ember lehet egy is, nem kizárók ok, de az se ha külön vannak)
3. Hihető :) csak ha baj van, akkor többszörösen csöcsre kerülsz ;-)
Segítséget szeretnék kérni. Nemrégiben felújíttattam a fűtést, amihez az alábbi osztógyűjtőt szerelte fel a szerelő. Egy évre rá, okosítani akartam a fűtést, hogy szobánként tudjam vezérelni, ami részben sikerült is. Felpattintottam a fűtésszelepeket (Samsung STA23HD), tökéletesen nyitnak zárnak, viszont:
A nyitás és zárás alkalmával nagyon hangos csattogó/dübögő, hang hallatszik 1-3 másodpercen át. Ahogy megnéztem közelebbről a csöveket láttam, hogy a szerelő az előremenőt kötötte a kazán visszatérőjére és ugyanígy a visszatérőt az előremenőjére.
Emiatt csattoghat a szelep. Nos már semmilyen kapcsolatban nem állok ezzel a szerelővel és inkább saját kézbe venném a dolgot, amennyiben elegendő a szaktudásom hozzá.
A kérdésem, hogy az osztógyűjtőkben lévő szelepeket ki tudom-e csavarni és felcserélni az előremenőn/visszatérőn. Nem akarok hozzányúlni az 5 rétegűhöz, nem akarom, hogy elmozduljon bármi is. A lehető legegyszerűbb megoldást keresem. Leengedném a vizet és felcserélném a szelepeket. Tök egyszerű lenne, csak lehetséges-e ez, nem rontok-e el valamit? Életemben nem szedtem még szét ilyet, valakinek van ezzel tapasztalata?
Segíts légyszi, pontosítsunk! Kültérre úgy tudom van ahol elfogadott szellőztetve a szigetelésben hagyni a csöveket, de ez se mindenhol OK, tehát általánosságban nem jelenthető ki hogy engedélyezett. Vagy rosszul emlékszek, és kültéren ezt mindig elfogadják? Beltéren pedig azt mondod ugyanígy az összes hegesztést/forrasztást szellőztetni kell és dobozolható?
Ha lehetne is szobában, szerintem nem célszerű, mert sziszeg az a rohadék. Ha bérlőnek csinálod, akkor azért ne, ha magadnak, akkor meg azért ne gondolkozz ebben. Elburkolni / szekrénybe zárni pedig tudtommal még a csöveket se szabad, kültéren sem.
Sziasztok! Régi polgári lakásban konyhát át akarjuk szobává alakítani, de természetesen itt a gázóra. A lentiekben olvastam milyen macerás és drága átrakatni az órát mondjuk fél méterrel arréb az előszobába. Van esetleg tanácsotok, hogy bedobozolni, vagy ilyesmire van-e lehetőség? Egyáltalán, azon kívül, hogy ez a jogszabály, miért lehet veszélyes ez? Köszönöm a válaszokat!
Használd ki az alkalmat, hogy ezt most röppented onnan és építsd meg úgy mint egy emelettel lejjebb is van. A felszedett budi alját és a csempét sokat fogod vakarni! Ha a hajszárító nem elég, lehet kapni szilikoneltávolító löttyöt, valami foszforsav kaliberű talán. A spakli helyett javaslom a borotvapengés kaparót óvatosan, szépen lassan. Ne veszekedj vele, mert visszavág és ő fog győzni! Ha nem enged, verjed szét.
Szűzmária... hát végképp fel nem fogom, hogy ha már ismertétek a falibudit, mert 1 szinttel lejjebb az van, akkor ide miért nem olyat építettetek be. A lehetséges legbonyolultabban sikerült összehozni és azt is rosszul.
Oké, de.... jézuskrisztus. Akkor se így.... Takaríthatatlan, javíthatatlan, értelmetlen, fölösleges. Egy falibudit kellett volna a mostani síkba beállítani és fel tudsz állni, és a hátulját teljesen felfalazod. Azt még takarítani is ezerszerezerszer könnyebb!!! Nem vélaetlenül vannak a plázákban is olyanok.
Üdv ! Tényleg jó lehetne páncélszekrénynek ,csak itt nem aranyról van szó hanem "szaranyról" !:D Aki tervezte ,hát ....,fáj nézni is !?! Amúgy nincs ott egy padló összefolyó(szuez)? :-) Valami bőzzárral kapcsolatos lehet a gond szerintem.
A wc mögött van egy kis "üreg" lehet, az aljáról jön fel a szennyvízcső. A könyök kilátszik. Meg még később elfér ide egy álcázott páncélszekrény pl :)
A tartály egy Sanit 928, húzósra alakítva (mert így szeretjük)
Ha behajolok a 3szög alakú üregbe, onnan jön alulról a szag.
Sziasztok! Olyan gondom adódott, hogy "szaglik" a wc.
Hátsó kifolyású, falhoz érő wc ( Rica Tipo), 2cm excenteres gumival csatlakoztatva a 110-es lefolyóhoz.
Egy parapet falra illeszkedik, ezért a lefolyó egy része látszik hátulról.: Ami az aljzatból felnövő könyök, benne egy kis toldás, aztán gumi, aztán a wc. Nincs nedvesedés, ameddig beér a kezem ott elvileg a gumi is passzol. A csészében van víz, ott nincs is szag.
Hol lehet a hiba? Lehet, hogy a gumi excenter lötyög/nem szorul a 110-es csőben, meggyűrődött??
Lehet, hogy a másik vége nem szorul a wc porcelánra? (Ide esetleg rakhatok szorításnak awab bilincset?)
A wc szilóval van leragasztva a földhöz, még a falhoz is...mielőtt felszedem, elméletben kéne feltárni az okokat..:)