Keresés

Részletes keresés

olasz66 Creative Commons License 2011.05.23 0 0 6959
Előzmény: krulis (6952)
attika672 Creative Commons License 2011.05.23 0 0 6958

Kösz a válaszokat. Ezekszerint nem toltam el semmit.

BoBoYSA Creative Commons License 2011.05.23 0 0 6957

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=gmail&attid=0.1&thid=1301c7c4a42b01c0&mt=application/vnd.ms-powerpoint&url=https://mail.google.com/mail/?ui%3D2%26ik%3De148046e08%26view%3Datt%26th%3D1301c7c4a42b01c0%26attid%3D0.1%26disp%3Dsafe%26zw&sig=AHIEtbS33X8Idj78a4uBzmUgozedtIaBGA&pli=1

 

Még szercse, hogy találtak túlélőket (nyilak)

BoBoYSA Creative Commons License 2011.05.23 0 0 6956

Akkor jó.

Elvileg addig kell a komlóval forralni, amíg feketének nem látod a sörlé színét.

Nem tudom, hogy ez melanoidin képződés miatt van, vagy valami optikai izé. Ez világos söröknél is így van.

Üdv

B

Előzmény: attika672 (6954)
imkerei Creative Commons License 2011.05.23 0 0 6955

A komlóval készített mézsöröm egyértelműen sötétebb volt, mint mondjuk a gyömbéres. Tehát, szerintem igen!

Előzmény: attika672 (6954)
attika672 Creative Commons License 2011.05.23 0 0 6954

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni,hogy a komló változtathat e sör színén?

Tegnap főztem egy világos sört és úgy vettem észre,hogy a komlóforralás

után sötétebb lett. Az multkori (első) főzéshez nemtudok viszonyítani

mert az barna volt.


krulis Creative Commons License 2011.05.23 0 0 6953

Ezt találtam:

 

http://www.homebrewtalk.com/wiki/index.php/Known_Commercial_Yeasts

 

A bolti folyékony élesztők melyik híres sör élesztőjének felelnek meg. Azért arra kíváncsi vagyok, mi lehet a háttérben. Mert ha a sörgyár odaadja az élesztőjét, akkor a Wyeast miért nem írja ki legalább a leírásban, hogy ez a London Pride, vagy Cimnay élesztő. Lehet, hogy valójában a Wyeast ellopta ezeket az élesztőket mivel jogilag lehetetlen bebizonyítani, hogy honnan van?

 

krulis Creative Commons License 2011.05.23 0 0 6952

Én is arra gyanakszon, hogy a B az biscuit. Szép barnára pörkölt, nem karamell maláta mert könnyű szétrágni és igen finom íze van, darálás közben szoktam csipegetni belőle.:)

 

Brouwlandtől rendeltem. Van még a belga aromatic maláta is, ami szintén tipikus belga sör alkatrész. Erről azt tudtam meg, hogy ez nem a weyermann-os aromatic maláta, hanem a weyermann forgalmaz egy melanoidin nevű malátát és ez felel meg a belga aromatic malátának.   

Előzmény: per/sanchez (6942)
krulis Creative Commons License 2011.05.23 0 0 6951

Azt nem tapasztaltad, hogy bebarnul a sör 1-2 hét alatt? Régen Coopers sűrítményeket csináltam, Ausztráliából hozták meg fene tudja hol és hogyan tárolták.

Előzmény: zizibalazs (6947)
krulis Creative Commons License 2011.05.23 0 0 6950

Szia! A sűrítményessel én is jártam már így, arra vezettem vissza, hogy régi volt az élesztő vagy nem megfelelően tárolták.  Próbáld ki, hogy veszel külön élesztőt vagy akár budafoki sütőélesztőt is haználhatsz.  A víz szerintem rendben van.

Előzmény: zizibalazs (6947)
zizibalazs Creative Commons License 2011.05.23 0 0 6949

Muntons - Midland mild ale 1,5 kg

Muntons - Nut Brown ale 1,8 kg

 

 

Ezt kevertem be 30 liter vízzel.

Nem adtam hozzá cukrot, csak palackozásnál.

Előzmény: barbon1 (6948)
barbon1 Creative Commons License 2011.05.23 0 0 6948

Milyen fajta volt a sűrítmény?

Előzmény: zizibalazs (6947)
zizibalazs Creative Commons License 2011.05.22 0 0 6947

Sziasztok!

 

Új vagyok itt a fórumon, és a segítségeteket szeretném kérni.

 

Már a sokadik Munton's sűrítményemet csinálom, de mindíg van egy olyan mellékíze az erjesztés után ami nem tetszik nekem.

A palackozás utáni 5. héten bontottam fel az első üveget.

Eredti sűrűsége 1,055-volt.

A sör nem savanyú, de valamiért mégsem ízlik.

A Muntons-hoz adott dehidratált élesztőt használok.

Túlságosan élesztős az íze és az illata is. Kis tulzással elnyomja a maláta illatát.

A sör ízében kevéssé jelentkezik egy az íllat, de ott is megvan.

Lehet hogy a fertőtlenítés ellenére megfertőződött valami idegen tözzsel?

 

Leírná nekem valami hogy milyen az olyan sör íze ami megfertőződött?

 

 

34 literes üvegballonban erjesztem a megadott hőmérsékleten.

Az eszközöket mindíg fertőtlenítem nátrium-metabiszulfáttal.

 

A másik problémám hogy a sör nem habzik eléggé.

A vízenek Mizse nevű ásványvizet használok.

Lehet hogy ez a baj?

Ti mit használtok?

 

Szeretnék belevégni továbbá az "all grain" világba.

A kedvenc söreimet (Belga apátsági) szeretném lemásolni elsősorban, illetve azokat továbbfejleszteni.

Csak attól félek, hogy azoknak is ugyan olyan (rossz) ízűk lesz mint amilyen az eddigieknek mind volt.

 

Milyen méretű eszközöket javasoltok erre a célra?

Dekokciósan cefrézzek, vagy infúziósan? 

 

 

robitmoh Creative Commons License 2011.05.22 0 0 6946

Én is bodzáztam :-)

 

Citromosnak indult de annyira kinálták magukat a bodzavirágok :-)

 

Így lett 10L Pilseni , 5L bodzás (mellé karikáztam egy citromot is azért) a bodzásat higitottam olyan 2% osnak szánom.

 

De a máslással megint elkinlódtam nem akar nekem rendessen folyni mindig eldugul.

 

Ennek se sikerült szépen a szűrése

 

Üdv Robit

 

 

 

 

Előzmény: DanielOrtega (6945)
DanielOrtega Creative Commons License 2011.05.22 0 0 6945

Én 16kor már el is mosogattam :D Csináltam egy jó komlós sört, 60g H.Perle, 10g styrian. Kétfelé szedtem az egyik normál a másikba tettem bodzavirágot. Ja tegnap csináltam 20 liter bodzaszörpöt csak tettem hozzá élesztőt, nehogy édes maradjon már :) Tavaly véletlenül leerjedt a hűtőben 1 üveggel és nagyon finom volt, olyan mint a cider csak bodzás.

Előzmény: WriE01 (6944)
WriE01 Creative Commons License 2011.05.22 0 0 6944

Csak nem mindenki a konyhában tevékenykedik?

Én is már a hűtésnél tartok. Megismételtem a legelső feketémet. Húúú, nagyon jó lesz ez.

Sikerült a jódpróba és az élesztő is felfutott nagyon szépen. Az élesztőt sörlébe tettem, és tettem hozzá az olasz féle élesztő gerjesztőből is :).

 

Jó erősre sikerült ez is (nem véletlenül)... A feketémet mindenki dicsérte. El is fogyott sajnos pikk-pakk....

Dobic74 Creative Commons License 2011.05.22 0 0 6943

Gratula,jó kis buli lehetett kár hogy nem tudtam menni talán a következőre.Nem tüntem el csak most olvasási fázisban vagyok(kert rendezés).Az egyesület engem is érdekel.

per/sanchez Creative Commons License 2011.05.22 0 0 6942

Jól hangzik. A Special b maláta honnan van?(a "B" ugye a biscuitet takarja?)

Előzmény: krulis (6938)
Pbarát44 Creative Commons License 2011.05.21 0 0 6941

Megkérlek, hogy az általam  készített képeket is légyszíves ide feltenni, ha lehet, hogy egy helyen legyenek

Előzmény: krulis (6940)
krulis Creative Commons License 2011.05.21 0 0 6940

Wrie01 és Tibeer képeivel bővítve:

 

http://www.flickr.com/photos/zolakoma/sets/72157626751249172/

krulis Creative Commons License 2011.05.21 0 0 6939

Azt elfelejtettem hozzáfúzni, hogy ha unod a fordítást, küld át, a melóhelyen ezzel jól elleszek. Majd fordítási időben fordítok.:) Ígérem, a rézeleje komlót nem írom bele.:)

Előzmény: krulis (6937)
krulis Creative Commons License 2011.05.21 0 0 6938

Megfőztem ma az eddigi legerősebb sörömet, 1098-ról indul, Rochefort 10 klón:

 

20 literhez:

 

5 kiló pilseni

0.6 kiló karamünich

0.1 kiló chocolate maláta

0.4 kiló belga aromatic maláta

0.35 kiló special b maláta

0.5 kiló virágméz

1 kiló házi készítésű sötétbarna kandiscukor szirup

 

komló:

45 gram Styrian Goldings 60 pecig

20 gramm Hallertau Herbsbrucker 30 percig

10 gramm Hallertau Herbsbrucker 5 percig

5 gramm koeiander 5 percig

 

67 fokon cefréztem 1 órán keresztül

 

élesztő: Wyeast Abbey 2

 

Két hete tudtam meg, hogy ez az abbey2 élesztő valójában rochefort élesztő és kóstolva Tibeer sörét gondoltam megpróbálom. Az előző főzetet is ezzel az élesztővel csináltam, az egy kicsit világosabb dubbel, és "csak" 8.5 százalékos.:) Azt tegnap fejtettem át üvegballonba, ígéretes. 1 hét után 1022-ig erjedt, újabb egy hét múlva 1020, remélem egy kicsit még lejjebb megy a ballonban, két hét múlva palackozom.

 

Tettem el élesztőt, ha kell valakinek szóljon, special b malátát is tudok adni hozzá. Ez a kettő fontos "alkatrész" ami belga barnához kell.  

 

 

krulis Creative Commons License 2011.05.21 0 0 6937

Nem egyszerű...

 

first wort hop: rézeleje komló

all grain : csak mag

 

 

 

 

Előzmény: viztamas (6933)
krulis Creative Commons License 2011.05.21 0 0 6936

Hú, akkor gyorsan elmentem magamnak az élesztőmosásos bejegyzést, nehogy még egyszer le kelljen írni.:)

 

Ha van időd és kedved hozzá, akkor toljuk azzal a book modullal, nekem tetszik az ötlet.  Azért kezdtem el a fórumba írni, mert az már készen van.  Igaz nem arra találták ki, hogy tudásbázist csináljunk benne, de hát az eszköz az egy dolog, a lényeg hogy hogyan használod. Azért a fórumban is össze kellet volna jönnie jópár száz bejegyzésnek, hogy áttekinthetetlen kezdjen lenni.:) Szerintem arra azért törekedjünk, hogy egyszerű legyen a kezelése,  informatikában kevésbé jártas emberek is bátran hozzáírjanak. Nyílván a drupal az adott, de majd legalább egy jó leírás kell hozzá, hogy hogyan használja a nép. Próbálok segíteni ahol tudok, mint a jó kisdobos. Most már véget ért a fociszezon, több időm lesz hétvégén, nem kell annyi meccset nézni.:)

 

A levlista jó ötlet, nem csak az egyesülettel kapcsolatos dolgok miatt. Csatlakozom!:)

 

 

Előzmény: viztamas (6932)
krulis Creative Commons License 2011.05.21 0 0 6935

Csak azt írta, hogy feltette a képeket, azt nem, hogy meg is nézhetjük!:)

Előzmény: viztamas (6934)
viztamas Creative Commons License 2011.05.21 0 0 6934

nem publikus a link. :(

Előzmény: Tibeer (6931)
viztamas Creative Commons License 2011.05.21 0 0 6933

szia!

 

már elkezdtem fordítani, de nagyon nehéz, mert csak jönnek sorban a szavak, mondatok, de nem tudom, hogy milyen összefüggésben használatos a programban. meg van egy csomó szó, aminek nem tudom a magyar megfelelőjét. már rég akartam csinálni egy szótárszerűséget, ahol meg lehetne vitatni, hogy hogyan használjuk magyarul az adott szót. aztán nemrégiben olvastam, talán a sertepertén, hogy van egy 4 nyelvű sörszakszótár. na azt kéne beszerezni. bár azóta sok új szó is van sztem.

 

pl. hogyan fordítanátok a first wort hop, og, fg, attenuation, all grain szavakat, kifejezéseket?

 

de hogy a kérdésedre is válaszoljak részben: a mash az a cefrézés. :)

Előzmény: robitmoh (6928)
viztamas Creative Commons License 2011.05.21 0 0 6932

na most van végre egy kis időm.

 

olvasom naponta a fórumot, csak beírni nincs időm. :)

 

na szóval. a sajtkeszitős honlapot direkt ilyen közösségire trveztem, csináltam. tematikus fórum, blog minden regisztráltnak, tudásbázis, kalendár, események, ötletelő/projekt, faq, stb. a tapasztalatom az, hogy az embereknek túl kaotikus volt, rossz szálra írtak, a blogot használták fórumként meg ilyesmik.

 

a wikis és egyéb felvetésre. wikit telepítettem, de az integrációt nem csináltam meg a drupállal. mert. azért, mert a miből is áll egy wiki. szócikk, amit bárki (jelen esetben regisztrált felhasználó) szerkeszthet, verziókövető és belső hivatkozások vannak benne. na ezt a drupálon belül is simán meg lehet csinálni és alapból van benne egy olyan modul, hogy book, ami egy fába rendezett tartalom. pl: http://www.sajtkeszites.hu/kezdokonyv . sztem próbáljuk meg ezzel - ha nincsen senkinek ellenvetése -, aztán ha nem jó, akkor még mindig ott a wiki.  erre tudok szerkesztési jogot adni bárkinek és a verziókezelést is tud, szal vissza lehet rakni korábbi állaporta. linkelést is meg lehet csinálni, de az külső modul.

 

ezen felül bárki küldhet be tartalmat, videót, linket, stb. örömmel veszem az észrevételeket is, ha nem jó v. nincsen valami, ami kéne.

 

meg lehet címkézni a tartalmakat, ami nagyon hasznos sztem. így lehet kategórizálni, van is egy címkefelhő az oldal tetején, ha az egyikre rákattint valaki, akkor megjeleníti az összes olyan tartamat, amin rajta van a címke.

 

recept tartalomtípust is létre lehet hozni benne akár, de erre lehet, hogy jobb lenne egy külsős alkalmazás, mint pl. a http://www.brewthology.com . ezt azért jobb talán, mint a drupálos megoldás, mert képes kezelni a BEERXML formátumot, szal a BEERXML-es főzőprogikkal átjárható.

 

 

azt a tematizált fórumot lehet, hogy kitörlöm amúgy, a sajtkészítésnél sem volt életképes, meg hát tényleg ez a törzskocsmánk. :)

 

nekiugrok ezeknek a dolgoknak, ma lesz időm, úgy néz ki.

 

csinálok egy levlistát az egyesülettel kapcsolatos ügyek intézésére, aki szeretne csatlakozni, az jelezze itt a fórumban. de ha azt mondjátok, hogy felesleges, akkor hagyom.

 

biztosan kihagytam valamit. :)

Tibeer Creative Commons License 2011.05.21 0 0 6931
krulis Creative Commons License 2011.05.21 0 0 6930

Igen, félre ne értsen senki sem, én nem szeretnék elköltözni a fórumról. Csupán úgy gondolom, kellene csinálni egy tudásbázist, amihez a wiki lenne a tökéletes, de azt mondom, hogy egy tematikus fórumba is be lehet írni az okosságokat,  arra pedig már megvan a sörfözés.info. 

Előzmény: WriE01 (6929)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!