Keresés

Részletes keresés

Cirkusz01 Creative Commons License 2015.04.29 0 0 2244

Szia Nem korai már a raj.Azért a rajzás kicsit bonyolultabb mint az előttem szóló ecsetelte. nem sok köze van az etetéshez,Na meg a fészekre hordó,vagy nem hordó tulajdonság.A krajnai szeret a fészektől távol hordani.Még mielőtt el hinnéd.De ez is mint minden más sok tényezős,elég bonyolult.Legalábbis le írni.Szóval maradjunk annyiban,amelyik családnál meg vannak  a rajzási feltételek, az most már indulni akar,és fog is,ha a méész nem látja meg a jeleit.

 Üdv

Előzmény: madar86 (2242)
lukiwaker Creative Commons License 2015.04.28 0 0 2243

madar86 ha rakodón van fél nb-n vagy hunoron, ha volt etetve tavasszal és télen nagy népességgel volt telelve, akkor könnyen megeshet. Főleg ha nem a bele való azaz fészken kívülre hordó dongó van benne hanem krajnai azaz fészken belülire hordó akkor könnyen meg tud szorulni és rajzik. Mivel a hordás már beindult

madar86 Creative Commons License 2015.04.28 0 0 2242

Már vannak méhrajok?Több helyen is láttam már találtak?Nem korai még?

Istju Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2241
Előzmény: pintjano (2240)
pintjano Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2240

Kicsi, apró ... a cserép nyilásaiban van és virágport gyüjt... nem tudom mi a neve, de van nálam is bőven... Ha ez, akkor nem izgalmas. Kicsi aranyos de, tud az is "csipni", de nem jellemző rá. Engem csak egyszer csipott meg, akikor "szadiztam" vele... Minden nap ott repkednek a fejem körül, de nem bántottak, igaz azóta én sem

Talán ez az? http://www.termeszettar.hu/anyagok/szabomeh/szabomeh.htm

A cserepet kell arrébb pakolni, ezek a bogarak, amelyek a nádtető nádjába is beköltöznek

A poszméhek ennél jóval nagyobbak, azoknak több hely kell.

üdv  PJ

Lehet tévedek, mert a linkek -egyik sem müködik

Előzmény: Istju (2238)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2239

Szia! nyugodj meg azok ártalmatlan  fallakóméhek. Egyedül élnek,nem családokban.Magányos méhekhez tartoznak.

Nagyon szelídek. A házi méheknél is. Az életterüket,ha meg szünteted ,akkor odébb állak.

 Üdv

Előzmény: Istju (2237)
Istju Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2238

egymástól a méhecskékkel.... bocsi. elírtam

Előzmény: Istju (2237)
Istju Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2237

Pedig ott vannak. Nem tudom hányan lehetnek, csináltam egy videót is, vagy 270mb lett, eközben volt rá példa, hogy egyszerre 4 is repkedett a fejem körül. Nem agresszívek a méhecskék, de az a gond, hogy a telkem, amin van a házunk mindösszesen 200 m2. A méhek a nyári konyha bejáratánál vannak, egyenlőre inkább örülünk nekik, csak nem szeretném, hogy elfajuljanak a dolgok. Van egy 5 éves lányom is. Szeretnék felkészülni arra, hogy milyen lehetőségeim lehetnek, abban az esetben, ha muszáj lenne megválnunk egymástól a méhecskéktől. Át lehet költöztetni őket arrébb egy kis kaptárba, vagy ha gondot okoznak hová, és hogyan vihetnénk őket? Várom ötleteiteket. A darazsakat, már most irtom a ház körül, de a méhecskékkel egyenlőre pariban vagyunk.  

Előzmény: madar86 (2236)
madar86 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2236

Azon a kicsi helyen nem férnek el szerintem :-(

Előzmény: Istju (2234)
madar86 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2235

Valahová ott csak eltudnak bujni beljebb nem?

Előzmény: Istju (2234)
Istju Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2234

Virágpor darabkák is láthatóak.

https://drive.google.com/file/d/0B_q852k1wBRqNWFDUmN6bWtVUHVjYmRPdEdwQzFkZGg3TEJ3/view?usp=sharing

Előzmény: Istju (2233)
Istju Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2233

Amennyire én látom virágporosak a lábai. Akármilyen méh, de virágport gyűjt.

Előzmény: Istju (2232)
Istju Creative Commons License 2015.04.26 0 1 2232

https://drive.google.com/file/d/0B_q852k1wBRqVGdQeDI5ZlE1N0ZQRWdJUnZpeTNzVEF4aDNz/view?usp=sharing

 

Na itt egy kép.

Előzmény: Istju (2231)
Istju Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2231

Ok. megyek fényképészni:-)

Előzmény: madar86 (2230)
madar86 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2230

Fényképezz :-) 

Előzmény: Istju (2228)
lowpici Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2229

Nekem gyanús, hogy poszméhekkel, vagy darazsakkal van dolgod, a házi méheknek nagyobb lakásra van szüksége mint néhány cserép.. Szerintem keress egy közeli méhészt aki segít. Ha nincs ilyen ismerősöd, keresd meg a megyei OMME szaktanácsadót ő majd ajánlani fog valakit. http://www.omme.hu/?page_id=94

Előzmény: Istju (2228)
Istju Creative Commons License 2015.04.26 0 0 2228

Sziasztok.

 

A minap arra lettem figyelmes, hogy beköltözött egy háziméh család a tartalék tetőcserepeim (10-14) darab összekupacolva az udvaron) apró lyukjaiba. Oda hordják a virágport. Egy 5 perces megfigyelés közben, akár 20-30 darab méhet is látok ki és berepülni. Vannak köztük kisebb és nagyobb egyedek is. Mitévő legyek? Hogy tudnám áthelyezni jobb helyre ezeket a méheket?

Cirkusz01 Creative Commons License 2015.04.25 0 0 2227

Szóval nem a keret mérettől függ egy család nagysága. Ezt sokszor tapasztaltam már kezdő koromban. Amiért át állunk,az a kezelések,a méz elvétel gyorsaság körül forog ,na meg a súly is sokat nyom a latban.Mekkorát kell emelni.

Szerintem sokkal jobban járnál,ha keresnél egy méhészt a közeledben,aki megnézni,hogy most mi van a kaptárakban.  Azt,hogy egy fészeknek hogy kell kinéznie a bibliánkba meg találod.Szépen lerajzolva. A kis keretekben is így van. Csak több fiókban elosztva. A fiókok térben vágják szét.A család ehhez ragaszkodik. A méhészkedés során ehhez nyúlunk hozzá.Vagy épp állítjuk vissza,ahogy épp a helyzet hozza.A beavatkozás nagysága a családtól függ. Szóval egy 5-6 keretes rajnál a fészek bővítés, szét húzás 1-2 keret, a termelő 10-12 keretes családok most akár a 3 keretet is baj nélkül  képesek fogadni. Igazából ez az egész szezonra igaz,de most jobban látszik,ha el sokallja méhész a fészek rendezést. 

Szóval most neked fel kellene mérni a család nagyságát,és a felesleges kerteke ki kellene venni,és az etetést napi 1  1:1 .-es sziruppal el kezdeni. Az a keret maradhat a fészekben,a családnál amit vastagon fednek, plusz egy.

Remélem tudtam segíteni.

 Üdv

 

Előzmény: Jam Clerk (2225)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.04.25 0 0 2226

Szia! igen én is úgy látom,hogy csak ötletelsz.Ami egyébként  jó.Amit viszont  nem tudunk,nem látunk,az a családjaid nagysága.Igen én NB.-ről álltam át Hunorra,de előtte  a KB .-et is át fejlesztettem. Velük ugyan könnyebb volt,mert a keret épp bele esik az NB. keretbe.

Mindjárt folytatom.

 

Előzmény: Jam Clerk (2225)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.04.24 0 0 2225

Nem érzem úgy, hogy csapkodnék az ötletek között, legalábbis az alapvető elképzelésem már tavaly nyár-ősz óta ez volt. Az átállás pontos folyamata az, ami kérdéses, de ez valószínűleg mindig egyedi dolog, minden család másként reagál, az irodalom se taglalja túlzottan, jórészt mindenki úgy csinálja, ahogy sikerül. A hordás is számítana, gondolom. Ha dömping volna épp, vagy legalább elég jó idő, és tudnának építkezni, lehet, hogy könnyebb lenne a helyzetem. Meg persze ha jobban eltalálom a kellő időszakot, amikor bele kellett volna fognom - tanácsot kaptam, hogy most lépjek, de ez nem volt egészen sikeres, most keresem a kivezető utat. Mindenesetre nem hiszem, hogy ennyi nehézség után máris megfutamodni annyira jó ötlet lenne. Elhiszem, hogy lehet 1/2NB kaptárral méhészkedni, sokan csinálják (és sokan nem), nekem a tavalyi év nem tetszett velük. Másrészt meg - bár nem látszik, de - tél eleje óta abba az irányba tereltem a dolgaimat, hogy alul nagyobb fészek, amihez nagy fiók kell, amibe meg nagyobb keretek. Ezek megvannak. A tisztán 1/2NB-rendszerhez még nem lennének meg a "hozzávalóim". 

Ahogy te is méretet váltottál, mert "az jobban tetszett", és végigcsináltad valamilyen módon, úgy én is válthatok méretet, mert nekem meg ez tetszik jobban, és igyekszem végigcsinálni, ahogy tudom. Közben meg ötletelek, azokra meg vagy mond valaki véleményt, vagy nem.

Előzmény: lowpici (2223)
henrik1513 Creative Commons License 2015.04.24 0 0 2224

Én most kezdtem el méhészkedni és NB fekvőkaptáram van nagyon szeretem, és arra a tényre jutottam hogy NB rakodóval könnyebb mézet elszedni, a fekvőben pedig könnyebb a családot kezelni, így én úgyakarom majd csinálni, hogy a fekvőktől szedek el petés kereteket és áthelyezem a rakodóba mert elsősorban a méz hoz pénzt amit további fejlesztésekre költhetek. (persze csak akkor ha gyengébb és a család nem fertőzött.)

Előzmény: lowpici (2223)
lowpici Creative Commons License 2015.04.24 0 0 2223

Egy kicsit azt érzem, hogy csapkodsz az ötletek között. Azért mert a Bezzeg Lacinak NB fészkes rakodói vannak, nem biztos, hogy az a tuti. Ő kitapasztalta a csínját bínját, hogy azzal hogyan lehet hatékonyan méhészkedni. De hidd el 1/2 NB-vel is lehet jól méhészkedni. Én hunorról inkább félkeretre álltam, mert az jobban tetszett. Pedig elvileg nagyobb lép több bogár, ez igaz is. De ez csak egy dolog.

Előzmény: Jam Clerk (2222)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.04.24 0 0 2222

... vagy, felülvizsgálva az előző elgondolásomat, talán mégis jobb lenne úgy elrendezni, hogy nagyobb keret - kiskeretes blokk - többi nagyobb keret. Már persze ha a kaptár fala és a kiskeretes blokk közé tett kiépítetlen lépet elkezdik használni, és esetleg még méz is kerül bele... elvégre annak amúgy is mézeskeretnek kéne majd lennie. A kiskeretes blokk másik oldalára tett nagyobb lépeket pedig, ha elkezdik kiépíteni, esetleg még tele is vágnák mézzel, még mindig odébb tudom tenni eggyel, mármint "tűzdelni" a fészket.

Szerintem lassan több variáció már nincs :)

Előzmény: Jam Clerk (2221)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.04.24 0 0 2221

Végiggondolva a kérdést, arra jutottam, hogy ha ideiglenesen visszarendezek egy családot a két kisfiókos változatra, akkor a kaptár egyik szélére tolt kiskeretes blokk jobb lehet. Egyrészt, ha nem közvetlenül a kijáró fölött vannak, az talán szélvédettebb egy kissé, másrészt meg, ha a használt kiskeretek két oldalára kapnának bővítést, akkor valószínűleg azt inkább mézzel pakolnák tele, nem fiassal, aztán talán még meg is szorulnának.

Rosszul gondolom?

Jam Clerk Creative Commons License 2015.04.24 0 0 2220

Nem tudom megítélni, hogy a környéken miről tudnak annyit hordani, ami a gyümölcsfák után is használható még. Másfél-két hete volt friss anyag a sejtekben, de az valószínűleg még (már?) a gyümölcs volt. Hétvégén megint belenézek a csapatba, hogy hogyan állnak, és jó eséllyel szűkítek is.

Az anyarács nálam most nem minden esetben használható, már ha jól értelmezem a használatát. Az adatlapodon írottak szerint te fekvő NB-ről álltál át Hunorra, ami kisebb lép, és tudtommal ebben az irányban a méhek jobbára csak a kényszernek engedelmeskednek (ebben az esetben az anyarácsos leszorításnak).

Az én mostani esetemben viszont a 1/2NB keretekről kellene az egybefüggő, nagyobb lépekre átterelni a családot és főleg az anyát, ami elvileg nekik jobb, tehát maguktól is menniük kellene, már ha tudnak építeni. A hétvégén volt már nyoma, hogy belekóstoltak, de hogy mit tudtak kezdeni ezen a héten a nagyobb lépekkel, azt hamarosan meglátom.

Ha valamelyest elkezdték használni (az anya petézik ide is), akkor esetleg ezekben a kaptárakban be lehet tenni a rácsot a fészek és a méztér közé (persze csak ha lent megtalálom az anyát, mert ekkor van is értelme leválasztani, meg lehet is). A kérdés csak az, hogy ha úgyis jobban szeretik a nagyobb lépeket, akkor szükséges-e a rács a kis keretek leválasztása miatt, vagy már úgysem megy vissza az anya, ha van kellő méretű játszótere?

Ha azonban csak sínylődnek, akkor úgy gondolom - de javíts ki, ha tévedek -, hogy jobb levenni a nagy fiókokat, föltenni helyettük egyelőre két kicsit, és egymás alá-fölé rendezni a kis kereteket (4-5 sorban), melléjük meg a nagyokat. Valami ilyesmit írtál korábban is.

Ha utóbbira kerül a sor, van-e annak jelentősége, hogy a kiskeretes blokk a kaptáron belül hogyan helyezkedik el? Mondjuk, a kijáró fölött-környékén, a nagyobb keretek meg kétoldalt (2-3 a két szélén), vagy pedig az egyik oldalra kellene bepakolni minden kicsit, és melléjük meg (egyfajta vakkeretként) a nagyokat? Melyik a jobb?

Az etetést nem vetem el, de csak ha tényleg szükség van rá, ez meg úgyis a környéktől függ. Van pár kiszedett mézes keretem, eleinte inkább azt rakom be a múltkori üres, töltelékkeretek helyett (amikor átpakoltam a nagy keretek közé a kicsikből 2-3 keretet, a fenti, kis fiókban maradt 7-8 keret mellé üres, de kiépített keretet tettem, az volt kéznél).

Előzmény: Cirkusz01 (2219)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 2219

Szia ! A serkentés az nem heti 2 alkalom napi minimum 2-3 dl 1:1 szirup. Mivel a gyümölcs virágzásnak mindjárt vége így,ha nincs nagyobb vadvirágos mező körülötted,akkor etetni kell.Ahhoz ,hogy építsenek is akkor még többet napi 1/2 - 1 l.-ert kapjanak.Bár az aszót,hogy tavaszi serkentés nem szeretem.Nem kell.Lehet a éhező családoknak adott élemet annak hívni,de az nem az. még most is a szélső kereteknek tele kell lennie fedett mézzel. Szerencsére nálam van repce,így indulás előtt felkarcoltam  a mézet ott is.Szóval egy jól betelt méh családnak tavasszal szűk fészekre vízre ,és jó takarásra van szüksége.

Amikor én méretet váltottam,akkor az előző év az új típusú keretek kiépítettésével,és a meghordatásával telt. Kora tavasszal a második alkalmas időben szabta át a fészket ,és a többi keretet  az új mérete. Az első vizsgálatkor feltérképeztem mekkorák a családok a csere kaptárakat hogyan készítsem elő.

Szerintem,most szűkíts vissza amennyire csak lehet,és etess. legyen anya rácsod,hogy a fészket le tudd választani a méztérről. Kis szerencsével akác végére kész az új rendszered. 

Üdv

Előzmény: Jam Clerk (2217)
Kempingez Creative Commons License 2015.04.21 0 0 2218

Így messziről megítélni a pontos helyzetet nem igen lehet. De álltalánosan, egy a méhcsaládok számára pozitív változást hozó beavatkozás kevésbé kritikus mint ha bőfészekben sínylődnének. Az anya kevesebbet petézik, igazodva a népe álltal takart keretekhez, mert a fiasítást melegen is kellene tartani.

Tudom sokat átbeszéltük már  a témát, de hagyni kellett volna őket eredeti kaptárjukban, Az átfejlesztést vagy évekkel később nagyobb tapasztalattal. De minimum kivárva az akácot, és ezt nem csak a méz kedvéért. A június kedvezőbb hőmérsékletben. Viszont még  a méhek is lendületben vannak. A tavaszi fejlődés mindíg kritikus. Főleg gyengébb családoknál.

Előzmény: Jam Clerk (2217)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.04.20 0 0 2217

Igen, nekem is úgy tűnik, hogy korai volt. Ezt a tanácsot kaptam, csináltam, ahogy javasolták, a jelek szerint nem kellett volna.

A tegnapi alternatívák mellé eszembe jutott az, amit még Cirkusz javasolt, vagyis hogy két félkeretes fiókba ideiglenesen visszatenni az állományt, ahol most 7-8 kereten élnek, ott 3-4 keretet egymás alá-fölé tenni a félkeretes fiókokban, és melléjük a nagyobb kereteket (vagy teli az egész kaptárat, vagy vakkeretezni), aztán előbb-utóbb majd csak átköltöznek (az erősebb családoknál hasonlóan, csak ott kevesebb nagyobb kerettel kiegészíteni a helyet). Egy ideig elszórakoznék a költöztetéssel, de nem lenne annyi üres hely a nagy fiókban, mint most. Csak nem tudom, mennyire veszik jó néven, ha ilyen sűrűn átrendezem a lakásukat :) Vagy pedig összeszorítom  a fogam, aztán hagyom így, bízva a jó időben.

Repce tudtommal nincs a környéken. Valamit hordanak, de az inkább gyümölcs. Jelenleg szerintem nincs élelemhiány, meg akad még 1-2 mézes keretem is, de ha a mostani természetes "forrás" elapad, akácig nem tart ki, ezért gondoltam az etetésre (elvileg mondjuk serkentésnek javasolták ezt a heti két alkalmat).

Kempingez Creative Commons License 2015.04.20 0 0 2216

Érdemesebb lett volna kivárnod az akác végére, az átfejlesztéssel vagy akkor már szaporítani is lehett volna.

10 család akác termelése szerényen számolva is ..... és itt direkt nem írok konkrét összeget.

De az anyagiakon túl, az időszak is jobb lett volna  már a méhek szempontjából is. Bár most ezek a hidegfrontos napok sem segítették az elgondolásod.

 

Előzmény: Jam Clerk (2213)
Kempingez Creative Commons License 2015.04.20 0 0 2215

Sajnos ez nem ilyen egyszerű, hogy a, vagy b. 

Élelempótlás, vagy serkentés lehet a célja a szirupos etetésnek.

Ha kevés az élelmük, illetve szinte semmi, és nincs közeledben repce. Akkor a heti kettő kevés.

Ha van bőségesen élelmük, akkor inkább azt fedelezd fel nekik. 

Ha hordanak repcéről már szintén felesleges.

Előzmény: Jam Clerk (2214)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!