Keresés

Részletes keresés

HangaDóra Creative Commons License 2004.12.30 0 0 133

"Az SZMSZ nem szorul közokirati formára vagy ügyvédi ellenjegyzésre."

Ez a mondat a Fővárosi Önkormányzat álta kiadott "Közös képviselők kalauza" című kiadványból származik, de maga a th. törvény is egyértelműen ezt írja le.

A teljes kiadványt a  http://www.budapest.hu/engine.aspx?page=kozoskepviselok  oldal alján érheted el.

 

DE!!!!!

Mindenképpen kell ügyvédi ellenjegyzés, csak nem magát az SZMSZ-t kell ellenjegyeztetni, hanem azt a dokumentumot, amely az Alapító okirat módosításáról szól.

 

Megpróbálom röviden leírni az SZMSZ létrehozásának lényegét és szerintem legegyszerűbb módját:

 

1. Van egy 2003. évi CXXXIII. törvényünk, amely rendelkezik az SZMSZ létrehozásáról, az SZMSZ kötelező és javasolt tartalmáról,

2. Van egy alapító okiratunk.

3. a kettő segítségével létre kell hoznunk egy harmadik dokumentumot, vagyis az SZMSZ-t az alábbiak szerint:

 

a) Az alapító okirat szervezetre és működésre vonatkozó bekezdéseit begépeljük a számítógépünkbe.

b) Minden egyes bekezdéséhez megkeressük a th. törvény oda vonatkozó rendelkezését, és bemásoljuka bekezdés alá (más színnel, más betűtipussal, esetleg változások mentésével)

c) Összedugjuk a fejünket a Számvizsgálókkal, hogy nekik mi a véleményük, miről hogyan rendelkezzünk a törvény adta keretek közt és a ház szokásainak figyelembevételével.

d) Az így elkészült SZMSZ-t (és a mellékletét képező Házirendet!!!!) minden tulajdonosnak eljuttatjuk, majd min. 15 nappal késöbbre meghirdetett közgyűlésen megvitatjuk, módosítgatjuk, és elfogadtatjuk a törvényben leírtaknak megfelelően.

e) Az Alapító okiratot, az elfogadott SZMSZ-t és az elfogadásról szóló közgyűlési jegyzőlönyvet minden mellékletével (jelenléti ív, meghatalmazások) visszük az ügyvédhez, aki természetesen alaposan átnézi mind a három iratcsomagot, megállapítja, hogy az SZMSZ tartalma nem ütközik a törvénybe, a határozat tartalma és az alfogadás körülményei megfeleltek az előírtaknak, és ezt követően  ellenjegyzi az Alapító okiratban történt változásokat tartalmazó okiratot. (én magába az SZMSZ-be foglaltam bele, hogy az SZMSZ hatálybalépésével az alapító okirat melyik fejezete veszti hatályát, ezért az én esetemben az ügyvád az SZMSZ-t is és a közgyűlési határozatot is ellenjegyezte.) (Az alapító okirat kivételével mindent 3 példányban kell átadni ellenjegyzésre!!)

 

A történet lényege, hogy az SZMSZ létrehozása az Alapító okirat módosítása a törvény rendelkezései szerint.  Ezért nem kerülhető meg az ellenjegyzés.

 

BUÉK

Előzmény: ellenzek (132)
ellenzek Creative Commons License 2004.12.29 0 0 132
"Az SZMSZ nem szorul közokirati formára vagy ügyvédi ellenjegyzésre."

Ez a mondat honnan származik? Biztos, hogy nem kell ügyvédi ellenjegyzés?
Előzmény: HangaDóra (131)
HangaDóra Creative Commons License 2004.12.22 0 0 131

Hali Elfmage!

 

Kicsit sajátságosan értelmezed a törvényt.  Felhívom a figyelmed az átmeneti rendelkezésekre!

 

62. § (1) Az e törvény hatálybalépéséig már bejegyzett társasház közgyűlése - az alapító okirat erre vonatkozó rendelkezéseinek hatálytalanításával egyidejűleg - határozatával a szervezeti-működési szabályzatot megállapítja, illetőleg a meglévő szervezeti-működési szabályzatát e törvény rendelkezéseinek megfelelően módosítja.

(2) Az (1) bekezdésben említett határozat meghozatalára a 14. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni; e határozatot a közösség 2004. december 31. napjáig hozza meg.

(3) Az (1) bekezdés rendelkezései szerint meghozott határozatot közokiratba vagy ügyvéd - jogkörén belül jogtanácsos - által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni; a határozat érvénytelenségének megállapítása e törvény rendelkezéseinek megfelelően keresettel kérhető a bíróságtól.

(4) Az (1) bekezdésben említett, a földhivatalhoz 2004. december 31. napjáig benyújtott alapító okirat módosítása illetékmentes.

 

Ezt a passzust a Közös képviselők kalauza c. kiadvány így értelmezi.

Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ)

"Az SZMSZ 1998-ban bevezetett jogintézmény, de 2004-tôl kezdôdôen megalkotása

kötelezô az újonnan alakuló társasházközösségeknek. A 2004. január 1-jén már

bejegyzett társasházak 2004. december 31-ig kötelesek megalkotni az SZMSZ-t,

és ezzel összefüggésben és ennek megfelelôen módosítani az alapító okiratot.

Egy esetleges késedelem nem jelenti azt, hogy az SZMSZ megalkotása elmaradhat...."

 

"Az SZMSZ nem szorul közokirati formára vagy ügyvédi ellenjegyzésre. Az az alapítóokirat-módosítás, amely akkor és azért készül, amikor a közösség létrehozza az

SZMSZ-t, és ezért az SZMSZ-be kerülô rendelkezéseket az alapító okiratból eltávolítja,

közokirati formára vagy ügyvédi ellenjegyzésre szorul"

 

Az illeték mártékére még én sem kaptam egyértelmű választ.  :(

 

Előzmény: elfmage (127)


tomtomm Creative Commons License 2004.12.18 0 0 130

Szia!

Elvileg van számvizsgáló bizottságotok, melynek feladata a rendszeres ellenőrzés. Lakók kezdeményezhetik a közgyűlés összehívását, ahol lehet valaki mást választani a nem tetsző helyett, vagy más céget megbízni. Sok lehetőség van....

Előzmény: Bensi90 (128)
elfmage Creative Commons License 2004.12.17 0 0 129

Hali!

 

Ez így kicsit profán állítás.

Mit tudsz bizonyítani?

 

elfmage

Előzmény: Bensi90 (128)
Bensi90 Creative Commons License 2004.12.11 0 0 128
Mi a teendő akkor, amikor a házelnök (lakószövetkezet) egy bunkó és szedi el a 10millákat, ami ne is az övé?
És nem lehet mit tenni, mert ilyen „nagyságok”(országgyűlési képviselő) is benn van a dologban (nevet nem mondok)?!
elfmage Creative Commons License 2004.12.11 0 0 127

Hali!

 

Semmi gondod nem lesz az SZMSZ-szel, csak annyit kell tenned, hogy megnézed 2-3 másik házét és átigazítod a tietekre (ellenőrizd azért a törvényi illeszkedést is!), s az éves elszámoló közgyűlésen napirendi pontként felveszed és megszavaztatod (15 nappal előtte mindenkihez eljuttasd ennyi amire figyelni kell).

Ahhoz hogy az szmsz-t elfogadja a közgyűlés a teljes hányad 50%+1 tul hányad kell.

Cselesen beleveheted hogy az alapító okirat tulajdonok (közös és külön) felsorolásán kívüli  része az szmsz elfogadásával törlődik, s akkor alapítót nem kell módosítani (aggályaim vannak ezzel, de több kk és ügyvéd állította már ezt, kb ez olyan féllegális dolog szerintem, mert ezzel védekezni biztos lehet) 

 

Aztán amikor ez megvolt elmész egy ügyvédhez/közjegyzőhöz a közgyűlés jegyzőkönyvével, meghatalmazásokkal (ha voltak a közgyűlésen meghatalmazottak), s kéred a bejegyző kérelmet ellenjegyezni. S ezt beviszed a földhivatalba...

 

Az SZMSZ elkészítése nem rendes feladat a kk-nak úgyhogy ha akarsz akkor kérhetsz érte pénzt is (amennyit nem szégyelsz gyakorlatilag ügyvédek kb 100-as nagságrendet fognak neked mondani).

 

elfmage

Előzmény: Maggie Archer (117)
elfmage Creative Commons License 2004.12.11 0 0 126

Hali!

 

Ha jól emléxem nem elég a tulajdon az adott társasházban hanem ott is kell lakni.

 

((Az egész egyébként csak arra jó hogy valakik pénzt kapjanak a tanfolyamokért :) az ott tanító tanárok (tisztelet a kivételnek) nem konyítanak a társasház kezeléshez jobban mint egy 2-3 éve aktívan (üzletszerűen) működő közös képviselő.))

 

Szerintem ebből a szempontból nem számít hogy van-e javadalmazása mert nem ez az üzletszerűség feltétele, tekintettel arra hogy ez egyedi eset (ha csak a saját házát viszi)...

 

elfmage

Előzmény: tomtomm (122)
elfmage Creative Commons License 2004.12.11 0 0 125

Hali!

 

Talán inkább az alapító okirat módosítás akart az lenni nem?

 

Az SZMSZ beadása sima lejárási illetékes azaz 2 (vagy 3?) eFt.

 

A földhivatal csak közokiratot vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratot fogad be. Azaz az SZMSZ-t te is megalkothatod, de a közgyűlés határozatát és az ehhez kapcsolódó dolgokat (magyarán a beadványt a földhivatalhoz) ellen kell jegyeztetned vagy ügyvéddel vagy közjegyzővel.

 

elfmage

Előzmény: tomtomm (112)
kzt Creative Commons License 2004.12.07 0 0 124

Hali,

a thazi torveny leirja az alapokat, de kk. es szmsz nelkul sem evvegi elszamolas sem koltsegvetes az uj evre nem lesz... bekavart a banya-csapat rendesen.

Előzmény: tomtomm (123)
tomtomm Creative Commons License 2004.12.01 0 0 123

Helló!

A jogalap a társasházi törvény, ami fehéren-feketén leírja mi a teendő. SZMSZ nélkül is érvényes a jogszabály.

Előzmény: kzt (119)
tomtomm Creative Commons License 2004.12.01 0 0 122

Helló!

Amennyiben a saját ház kezeléséért pénzt kap, akkor már lell a tanfolyam.

Előzmény: Maggie Archer (116)
ametiszt Creative Commons License 2004.12.01 0 0 121
Földhivatalra ne vesztegess időt, én ott kezdtem a telefonálást:) Sokadik próbálkozásra végre felvette valaki, előadom a mondókámat, mire egy idősebb hölgy mogorva hangon közölte, hogy ez az Illetékhivatalra tartozik (kb. azzal a mellékzöngével, hogy "Hát hülye maga, hogy azt képzeli, hogy a Földhivatal majd megmondja, hogy mennyi egy földhivatali eljárási díj?"
Előzmény: Maggie Archer (120)
Maggie Archer Creative Commons License 2004.12.01 0 0 120

ha megtudsz valamit, kérlek jelezd.

Próbálkoztam a Földhivatalt felhívni, de reménytelen, félnapig lógtam a telefonon, itthonról ez nagyon költséges:(((((

Arra gondoltam, hogy esetleges kivételes méltányosságból lehetne haladékot kérni...

Előzmény: ametiszt (118)
kzt Creative Commons License 2004.11.30 0 0 119
Ez egy erdekes dolog, mert SzMSz nelkul nem tudom mi a jogalap a kozos koltseg behajtasara ...
ametiszt Creative Commons License 2004.11.30 0 0 118

Tegnap felhívtam még a Pest Megyei Illetékhivatal ügyfélszolgálatát és azt mondták, hogy egyelőre ők sem tudják, mennyi lesz, mert még nem kaptak róla értesítést. Esetleg a költségvetési tv-be tehetik be - mondták.  Megnéztem az OGY honlapján a kv-i tv tervezetét, abban nem találtam erre vonatkozó javaslatot, tehát egyelőre passz. Pedig igazán szeretném tudni, hogy mennyibe fog az nekem kerülni, hogy a közös képviselet bénázása miatt nem lett kész időre az SzMSz. Szeretném a tulajdonostársakkal tudatni a késedelem anyagi következményeit, ezért kellene a pontos jogszabályhely. Mindenesetre az Illetéktörvény 29. § (1) bekezdését - nyilván nem véletlenül -  épp most (MK 2004/169.) módosították: (2005. jan. 1-től lesz hatályos)

 

 

„(1) Az elsõ fokú államigazgatási eljárásért - ha e törvény, illetve az e törvény felhatalmazása alapján kiadott külön jogszabály másként nem rendelkezik - 2000 forint illetéket kell fizetni (általános tételű eljárási illeték)."

/A vastagon kiemelt rész most került a szövegbe/

Ez azt jelenti, hogy törvénynél alacsonyabb rendű jogszabállyal is lehetséges lesz a kérdésben dönteni.

Előzmény: Maggie Archer (117)
Maggie Archer Creative Commons License 2004.11.29 0 0 117
húúúúúúúúúú ez az szmsz dolog engem is érdekelne, január 1-től veszem át a házunkat külső kezelőtől, nagyon ugy néz ki, hogy közgyűlési határozat ellenére sem készült el az szmsz:((((
Előzmény: tomtomm (112)
Maggie Archer Creative Commons License 2004.11.29 0 0 116
Amennyiben csak a saját házát kezeli(amelyikben  van  tulajdona) akkor nem kötelező a tanfolyam. Csak abban az esetben kötelező, ha üzletszerű tevékenységként végzi (több házat kezel)
Előzmény: töky11 (110)
tomtomm Creative Commons License 2004.11.29 0 0 115
Jogásszal beszéltem, akinek van ilyen jellegű érdekeltsége. Tőle hallottam. Eddig még nem vert át.
Előzmény: ametiszt (114)
ametiszt Creative Commons License 2004.11.29 0 0 114

Légyszi írd meg nekem, hogy ezt az albetétenkénti 5000 Ft-ot hol találtad? Mely jogszabály mely passzus?Mert én végignyálaztam a a társasházi törvényt, amiben az van, hogy dec 31-ig illetékmentes, de hogy utána mennyi, az nincs. Az Illetéktv-ben sem szerepel ilyen, hogy társasházi SzMSz benyújtása, ezért csak az általános, 2000 Ft-os illetéket találtam /Itv. 29. § (1)/ Földhivatal persze cseszik felvenni a telefont!

Köszi előre is!

Előzmény: tomtomm (112)
kzt Creative Commons License 2004.11.29 0 0 113

Na ezt hogy lehet elmagyarázni egy csapat agyalágyult rosszindulatú vénasszonynak akik még ott tartanak hogy minden közgyűlésen felteszik a kérdést:

- Megvettem a lakást miért kell akkor fizetni hogy lakhassak benne?

 

Ebola előre!!!!

Előzmény: tomtomm (112)
tomtomm Creative Commons License 2004.11.28 0 0 112
Még csak annyit, hogy 2005. január 1-től az SZMSZ bejegyzése albetétenként 5000.- Ft. A megalkotása pedig kötelező. Jelenleg illetékmentes, de az ügyvédi ellenjegyzés, vagy az SZMSZ megalkotása is pénzbe kerül.
Előzmény: kzt (109)
tomtomm Creative Commons License 2004.11.28 0 0 111

Szia!

Amennyiben semmit nem csinál érte, akkor a 2 Ft is sok.  :)

Vicc nélkül azonban:

- a közös képviselőnek nem a takarítás és a könyvelés a feladata

- a díjazását a közgyűlésnek kellett megszavazni és a szerződésben bizonyára leírtátok, hogy ezért az összegért mit kell elvégeznie. Az összeg megítéléséhez tudni kellene, hogy mekkora az épület, milyen típusu és milyen az állapota?

- a számvizsgáló bizottság joga ( és kötelessége is lenne) hogy havonta ellenőrizze a kk munkáját elszámolásait. Ahol ez havi rendszerességgel megtörténik, ott nagyon kicsi az esély arra, hogy a semmiért fizessenek.

- Amennyiben pénzért végzi a tevékenységet a kk, akkor 2005. január 1 -től kötelezó az elvégzett tanfolyam.

Előzmény: töky11 (110)
töky11 Creative Commons License 2004.11.27 0 0 110

Mi is le akarjuk válltani a kk mert eltelt 2 hónap és nem igazán tudott felmutatni semmit! Majd irtunk egy nyilt levelet a lakóknak hogy ugyan számoltassuk ek a kk mert nem azért fizetünk neki 52000huf-ot hogy a seggét rázza! El akarjuk érni hogy mondjon le! Most lesz hétfőn a közgyűlés és belső embert szertnénk választani! Az lenne a kérdésem hogy kell ehez valami tamfolyam? Én ugy tudom hogy kell de az sem akadály. Ideiglenes jelleggel míg meg nincs a suli az intézőbizottság felügyeletével lehetne-e ő a közös képviselő?

Én sokallom ezt a pénz a semmiért! Nincs kazánfütés nem ő csinálja a takarítást! Nem sok ez az összeg? Csak a könyvelés számolja fel igy 70000huf ez a költség!

Előre is köszi!

kzt Creative Commons License 2004.11.26 0 0 109

Hali, kösz a választ.

Egyelőre hagyom hogy a vén hülyék próbálkozzanak kk.-t keresni ha már úgy küldték el a régit hogy nem kerestek előtte újat.  Illetve el sem küldték szabályszerűen a baromarcúak csak annyit bunkóztak vele (régi jó kis kommunista reflexek működnek még a nyanyáknál) hogy felállt a kk. és nem bohóckodik tovább velü(n)k. 

 

Most min. 1-1 1/2 hónap amíg lerendeződik a dolog + kb 100eFt pluszköltség / veszteség.  

 

A ház egy Bp.-i régi társasház, 18 lakás / 22 albetéttel (önkormányzati pince stb.). 

 

Ilyenkor persze sehol egy kis madárinfluenza vagy ebola amikor szükség lenne rá.

 

Előzmény: tomtomm (108)
tomtomm Creative Commons License 2004.11.25 0 0 108

Szia!

Közös képviselőt, vagy intézőbizottságot (3 tagú) kell választani a lakók közül. Az intézőbizottság elnökének jogállása megegyezik a közös képviselőével.

Ha nincs közös képviselő, a számvizsgáló bizottság, ha az sincs, akkor a tulajdonostársak 10%-a hívhatja össze a közgyűlést.

A közös képviselet díja megállapodás kérdése. Függ attól, hogy az ország mely pontján van és milyen az épület?

Az iratokat a számvizsgáló bizottságnak, majd az új közös képviselőnek kell átvennie.

Mi van addig, amíg nincs kk? Ha van számvizsgáló bizottság, a kifizetéseket talán!!! intézheti, de jogilag csak a kk, vagy az intézőbizottság tehet bármit.

Banyairtás :)))

Sok szerencsét!

Előzmény: kzt (107)
kzt Creative Commons License 2004.11.24 0 0 107

Sziasztok,

 

a következő a prolémám.

 

Olyan társasházban lakom ami tele állandóan ugató és problémázó rosszindulatú nyugdíjas öregasszonyokkal.  A legutóbbi közgyűlésen sikerült elérniük (aláírásgyűjtés, részeg hőzöngés stb.), hogy a kk. kijelentette hogy őt ez a társasház többé nem érdekli, csináljanak amit akarnak (tekintve a körülményeket teljesen igaza van). 

 

Tehát most itt állunk egy futó perrel, egy megnyert de le nem szerződött önk. pályázattal és a SzMSz és Alapító Okirat készítés közben kk. nélkül. + ilyen apróságok hogy ki és hogyan fizeti a háztakarítást stb. - a sok vén hülye arra nem gondolt hogy ezt intézni kellene.

 

Mit lehet ilyenkor csinálni? Kinek van joga közgyűlést összehívni és kk.-t kinevezni?

Mennyibe kerül mostanában egy 25 albetétes th. közös képviselete?

Hogyan és kinek kell átvenni a kk.-tól a pénzt, számlahozzáférést és az iratokat?

Mi van addig amig nincs kk.?  

Vén banya irtást lehet valahol jutányos áron rendelni?

tomtomm Creative Commons License 2004.11.22 0 0 106

Helló Balázs222!

Hol lenne szükséged közös képviselőre, az ország mely pontján? :)

Budapesten tudok megbízható embert.

Előzmény: Balazs222 (105)
Balazs222 Creative Commons License 2004.11.22 0 0 105

Sziasztok,

 

tud valaki olyan közös képviselőt ajánlani, aki megbízható és neki vagy ismerősének már volt szerencséje hozzá és meg voltak vele elégedve? Ha igen, akkor légyszives írja meg a közös képviselő nevét és elérhetőségét. (mail cím: balazs_toth@hotmail.com)

 

Köszi előre is,

Balázs

töky11 Creative Commons License 2004.11.21 0 0 104

Köszönöm jelenleg azt csinálom folyamatosan! Már 4 embert meg tudtam győzni hogy jó dolgot és főleg pénz takaritunk meg. Eddig vagyunk 25-30-an akik melletem allnak!

Irtunk egy összehasonlító levelet amely tartalmazza a portaszolgálat eddigi "munkáját" összehasonlítva az elekromos biztonsági rendszerrel!

nem hazudtunk mindent amit leirtunk azt ugy csináltuk hogy bizonyítható legyen!

De ez a levél a kft Portaszolgálat kezébe került és a főnök fenyeget minket hogy feljelent  stb! Próba cseresznye!

Mi mindent bizonyítani tudunk amit ott leirtunk és minenkinek szét is osztottunk!

 

Ez olyan mint egy nagyobb politikai választás! Kinek mennyi pontja van ki kimellé áll stb! Majd pár nap múlva megtudjuk hogy mire jutottunk!

Azért köszi! 

Előzmény: elfmage (103)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!