Pár száz kHz-re kell, olyat kerestem, ami négycsavaros, azt nem kaptam, aztán jött ez a csavaros szorítóban végződő. Mechanikusan kéne rözítenem hozzá egy ferritet.
Azt a ribancica: Vettem BNC dugót, olyan gyanús volt a felület, közelebbről vizsgálva, fémgőzölt műanyag. Azt hittem, a spiáter öntött BNC-vel eljutott a gyártás a mélypontra, de tévedtem :-(((
Igy van, néha nem jól fogalmazunk, ne vegye senki a szivére , szerintem a külsö , zavaró körülményeknek nem szabad ilyen durva hibát okozni , valami más lehet a gond, biztosan könnyü lessz megoldani , persze csak akkor ha meg van találva, na azt a müvészet .....73 mindenkinek !
mi várható ha egy sugárzó teljes hosszában fél méterre fut egy vasbeton faltól
Tényleg, mi várható?
De most komolyan. 3 MHz-cel, azaz 10%-kal eltolódik a rezonancia freki? Mert kapacitíve 0 a hatás. Csak lesöntölni tudja a fal. A múltkor erről szólt egy kérdésem, hogy két antenna egymás alatt 1-2 méterrel, az csinál-e problémát, nyilván az egyik van használatban, a másik nincs bekötve, csak az antenna átkapcsolón lóg. Arra az volt a reagálás, hogy szinte semmit.
Eleve felesleges flame. Gondoljon bele mindenki, mi várható ha egy sugárzó teljes hosszában fél méterre fut egy vasbeton faltól. Nulla, zéró. Out of range, game over.
Későn kapcsolódtam be nem olvastam lehet mindent de ezt a történetet azért úgy szokás kezdeni hogy kábel műteherrel lezárva mérés ,még egyes új kábeleknél is ,antenna beállít ,telepít kábel csatl.,mér ha nem ok akkor antenna méret változtatás ,aztán mérés abból már látszik hogy mizu .
Vágni csak úgy hogy nem az eredeti elemet ha van rá mód persze és végűl ha lehet telepítési hely változtatása és minden előről kivéve kábel .
Abban azért igaza van dfn-nek, hogy először meg kéne nézni nyílt terepen (akár háztetőn) az antennát. Ugyanis ha visszaviszi a forgalmazóhoz, azzal egyúttal rögtön ez történik ha belegondolsz. És ha ott rezonáns a cucc, akkor volt az ördögnek egy út.
Szerintem nem kéne ebből súrlódást csinálni, ha nem tudod megoldani, hogy másutt kipróbáld akkor ezt leírod és kész. Ha meg tudnád de nem teszed, akkor meg te jártál így.:-)
Igazán nem tudom mire vélni ezt a lekezelő stílust.
Tizenkét órája kérdeztél tőlem valamit, és én senki, nem válaszoltam. Nos, hát ilyen vagyok. Nem ugrottam neki leszerelni az antennát, keresni számára egy zavaró körülmény nélküli helyet, egy próba erejéig.
Nem, mert egyrészt az elmúlt fél napban más elfoglaltságom akadt, másrészt mert az antenna egyszerű jellege - hangolótekercs nélküli - miatt nem tartottam ezt a próbát perdöntőnek, harmadrészt mert a loggia korlátra szerelve szeretném használni az amúgy is a balkon korlátra szánt antennát. Mindenesetre azt is jeleztem, hogy megpróbálom legalább 1 m-re eltolni a faltól, de ahhoz előbb egy olyan konzolt kell kreálnom, amely a szerelés idejére behúzható. Ez pedig nem megy egyik pillanatról a másikra.
Igazán sajnálom, hogy kutyaütő létemre bosszúságot okoztam!
Keresek olyan amatőr kollégát aki segítene egy kútba esett analizátor projektet életre kelteni .
Hosszú história itt nem is részletezném lényeg összeállított dologról van szó és nem működik ahogyan kellene ezt kellene feltárni segíteni a megoldásban mert így használhatatlan és haszontalan !
A legnagyobb előnye meg az lett volna, hogy kicsi és nem zavarná a fölöttem lakót a látványa. Mi több, ki se kellene tenni az esőnek.
A viccet félretéve, mindent a helyi adottságok figyelembevételével kell megoldani. A hosszabb konzol szóba jöhet. Legfeljebb a galamboknak lesz nagyobb kiülőjük.
A helyzet az, hogy ilyen közeli fal garantáltan hazavágja. Ezen nincs mit reklamálni, ez pőre fizika. Ehhez minimum olyan illesztő kellene, mint egy citystar hurokja. Külön állítható a rezonancia és külön az illesztő impedancia. De a villany jó részét akkor is a panel melegítésére használnád.
Panelnál erkély korlátjára szerelve és kb 45 fokban előredöntve láttam ilyen antennát. Pont felért volna egy emeletet és hisztizett a felül lakó. Jó nem volt, csak működőképes. Végül valami súlyos pálinka biznisz után a közös képviselő megengedte a tetőre egy félhullámú felszerelését.
A következő lépés az lesz, hogy valami módon legalább 1 m-re eltávolítom a fal síkjától az antennát. A méretek adottak, azok igazodnak a 11 m-es sávhoz, nem itt, hanem a vasbeton panelben lehet a hiba forrása. A tunert egy max másfél méteres kábellel tudnám csatlakoztatni az antennához, ez még kezelhető elhelyezés lenne. Aztán meglátjuk. Mindenesetre köszönöm a közreműködést!
Azt kipróbáltad, hogy teljesen szabadon felállítva megmérni? Mert a fal és benne a vasak pont ilyen hatást csinálnak. Most az impedanciától függetlenül a rezonanciát nézve? Mert egy 275 centis sugárzónak nem sok lehetősége van máshol menni, csak ha valami parazita hatás beleugat. A kis hatásosságú ellensúly is hasonló hibát okoz, hosszúnak tűnik a sugárzó. Aztán rövidítve lassan javul, de az impedancia elmegy a francba. Lásd mobil antennák a műanyag tetejű kamionokon ha rossz az ellensúly hatásosság. Vagy hosszan párhuzamosan fut a gépes hátfalával ha lejjebb szereli a pógár nem a tetőre.
Ilyen szélső esetben lehet próbálkozni hangolt hosszúságú kábellel.
Rezonanciára tunerrel sem fogod tudni hangolni, csak lesz egy jó SWR értéked egy 5%-os hatásfokú antennád, azaz fűtöd a tápvonalat meg az antennahangolót.
Értem. Hát elég kellemetlen szituáció. Minden esetre, szerintem nem azt az antennát kaptad, amit rendeltél.Mert ugye az tény,hogy nem azon a frekvencián rezonál amire eladták, ez méréssel bizonyított.A tények pedig makacs dolgok. Én mégis csak javasolnám, hívd fel telefonon a forgalmazó manegerét, monnd el neki mi történt, azt is, hogy a beüzemeléskor a használati utasítás szerint jártál el, és próbáltad csipkedéssel hangolni. De mint kiderűlt, az antenna, nagy valószinüséggel nem is arra a frekvenciára lett gyártva amire te jóhiszeműleg próbáltad szakszerűen kihangolni. Szerintem meg fogja érteni, és rugalmasan meg fogja oldani a problémát.Merem ezt saját tapasztalatom alapján kijelenteni.
Persze, felvettem a kapcsolatot velük. Beszélgettünk is egy jókorát. Csak az nem derült ki, hogy miért nem ott rezonál, ahol kellene.
És persze az is gond, az esetleges cserét illetően, hogy az instrukciónak megfelelően már lecsíptem egy darabkát a radiál végéből. Most már megvárom míg megérkezik a tuner, és azzal próbálok zöldágra vergődni. Addig maradok csak fülelő üzemmódban.
A forgalmazót esetleg nem kerested meg? Az általad leírtak alapján arra gondolok, a gyártó a csomagolásnál nem-e keverte össze a részegységeket, általa gyártott más antenna részegységeivel?.
Nem veszem belekotyogásnak, én is ezt olvastam. Nekem alapvetően az az észrevételem, hogy az antennám mellé csatolt ismertető 1730 mm hosszú radiált ír, míg az általad is jelzett tájékoztatás szerint a radiál hossza csak 1130 mm.
Persze, ha azt veszem figyelembe, hogy a 27W típus sugárzója 1720 mm és feltételezem, hogy az üvegszálas sugárzót, ill. radiált azonos módon készítették, akkor lehet egyformán 1/4 hullámhossznak megfelelő elektromos hosszúságú a sugárzó és a radiál is.
Mindenesetre a lényeg az, hogy az én antennám nem 27,5 MHz-en, hanem 25,4 MHz-en rezonál (feltételezve, hogy 50 Ohm-os a talpponti ellenállás), ha áttelepítettem is. S ami érdekesség - ezen még nem gondolkodtam - radiál nélkül 22,8 MHz-en rezonál, ~25-30 Ohm bemeneti ellenállás mellett.
A radiál végéről lecsípett ~7 mm-es darab 7 menet, nagyjából 1 mm átmérővel. Ha ilyen végig, akkor az 1700 mm-es radiálban, mondjuk 1600 mm-en az elektromos hossz mintegy 5 m-re adódik, míg az 1130 mm-es radiál 1030 mm-en kb. 3,23 m. Nem tudom, hogy így van-e, de ha igen, akkor nagyon durva az eltérés.
Nekem valami nagyon nem stimmel. A DND-nél vásárolt Sirio Boomerang 27A ismertetője szerint a radiál hossza ~1700 mm, ahogy valójában is, míg az összes eddig átböngészett egyéb anyag 1130 mm-es radiál hosszat jelöl. Ez pedig durva különbség. Különösen úgy, hogy az üvegszálas radiál egy kis átmérőjű tekercs.
A sugárzó és a csatlakozó meleg pontja között 0 az ellenállás, nincs szakadás. Már csak egy hibaforrás lehet: a sokmenetű üvegszálas radiál tekercsének rossz érintkezése a testhez.
"Esetleg érdemes lenne kipróbálni úgy, hogy kicsit megdönteni az egészet, ..."
Megtettem, nincs mérhető hatása. (A sugárzó vége most méternyire volt a mellvédfaltól.) Befejezem, mert lassan elfáradnak a csavarok, és előbb-utóbb telepítés közben le fog esni valami. Megrendeltem egy MFJ-971-est, azzal talán le tudom majd hangolni. Ha az se hoz eredményt, akkor kidobtam (ismét) néhány tíz kilót. De hát nem úr, aki nem pazarl.
Áttelepítettem az antennát a loggia korlát közepére. Tőle jobbra és balra ~1,25 m a faltól való távolság, mögötte egy műanyag szerelt fal van, a sugárzó felső eleme most a fölöttem lévő loggia mellvédjétől van ~ 55 cm-re. Ami a lényeg: az antenna továbbra is 25,4 MHz körüli értéken rezonál és az SWR ott ~1,7. Azaz az áttelepítésnek nincs érdemi hatása. Megy vissza az eredeti helyére, hogy a fölöttem lakónak ne zavarja a kilátást, s hogy ne legyen ingere megpiszkálni. Föladom a próbálkozást, maradok fülelő módban.
Mértem egy egészen rövid kábeldarabbal is. Akkor is hasonló értéket kaptam. Minden bizonnyal a panel betonvas betétjei hangolják el a rendszert. Egyelőre nem bolygatom, majd csak akkor, ha lesz megbízható és könnyen állítható konzol, amely a szerelés idejére behúzható. Már így is elég macerás kihajolva szerelgetni, főleg a radiál dőlésszögét állítani.
A sugárzóban nincs tekercs. Van viszont a radiálban. Az azért tud rövidebb lenni.
Esetleg érdemes lenne kipróbálni úgy, hogy kicsit megdönteni az egészet, hogy legalább a felső vége távolodjon el a faltól, amennyire lehet. Ha valóban 24,5 MHz-en megy, akkor gyanús, hogy miért nem reagál a durva rövidítésre? Talán a 24,5 csak valami kábel rezonancia és nem az antennáé.
Megint pontosítok: nem tudom, hogy van-e tekercs a sugárzó alatt. Az antenna talpának kialakítása szerint elképzelhető, hogy van belül tekercs. Az viszont biztos, hogy a 2,750 m sugárzó hossz az előírás.
Fél hullámhossznyi távolság sehogy se biztosítható, az egytizednyi elméletileg igen. Mindenesetre a sugárzó alatt nincs tekercs és a gyárilag megadott hossza nagyobb, mint a negyed hullámhossz. Ha pedig még a 0,95-0,97-es rövidülési tényezőt is figyelembe vesszük, akkor még inkább.
Egyelőre lemondok a CB használatáról. Hogy meddig? Ki tudja ...
- A 817ND adná a mérőjelet a tunernek, legalább is a tuner rövid ismertetője ezt írja. - Nekem is furcsa volt először, hogy az antenna tájékoztatója a radiál csipkedését említi, nem a sugárzó hosszának az állítását. Az SWR finomhangolására pedig az egy szem - mint említettem az végül is egy tekercs - radiál lejtésszög változtatását jelöli.
A sugárzó hosszát (eredetileg 2,7550 m hosszú) két lépésben 20 cm-rel csökkentettem, de nem tapasztaltam érdemi változást a mért értékekben.
Ha nem ott rezonál, akkor az antennahangoló csak illeszti az azon a frekin pár %-os hatásfokú antennát, de attól még teljesítmény nem igazán fog kimenni rajta. Hozd rezonanciába előbb.
A teljesítmény különbözet a hangolót fogja fűteni.
Ez is működne, bár nem tudom mit csinál a tuner ha nincs rajta a rádió. Talán semmit, mert abban sok relé kapcsolgatja az illesztő tagokat. Ezek áram nélkül nem dolgoznak.
De egy szimpla kis tunerral hozzá tudod illeszteni. Ilyen pl. SWR mérőkben is van. Az antennát nem igazán célszerű a radiállal hangolni. Csak a sugárzóval kellene játszani.
Szép napot! Van egy Sirio Boomerang A27 tip. antennám, a panelépület külső falsíkjától ~55 cm-re telepítve. Egy analizátorral történt mérés szerint az antenna 24,4 MHz környékén rezonál, de ott is 1,7 körüli SWR értéket mutat. Egy President Lincoln-nal szeretném használni, de ebben az állapotában ez szóba sem jöhet, hisz' 27,5 MHz-en már 3 fölött van az SWR.
Nem akarom csipkedni az antenna radiálját, amely egy kis átmérőjű menetes tekercs. (A negyed hullámhosszú sugárzó hosszának változtatása nem hatásos.) Helyes-e az alábbi hangolási megoldás? Egy Yaesu 817ND-vel és a hozzá pótlólag beszerzendő, mondjuk LDG Z-817H tunerrel lehangolnám mondjuk 27,555-re az antennát, majd a leválasztott 817ND helyett csatlakoztatnám a Lincoln-ot.
Tudom, hogy nem én találtam fel a spanyolviaszt, de most vettem a lomispiacon ezt a négy darab "sátorrögzítőt" (így árulta az eladó) egy ezresért. De kiváló lehet árbócok rögzítésére is, akár kitelepüléskor, akár otthon. Bármilyen méretben legyártható.
Csak bele kell tekerni a földbe egy vasrúddal, vagy csővel, és kész a rögzítés.
Ha tényleg arab (nem értem), tegnap épp jó zivataros idő volt, beleszaladtál egy jó kis troposzférikus terjedésbe. Jó kis játszótér tud lenni az URH is, még ha sokan nem is szeretik :-).
Vasárnap este az autórádiómmal az FM sávon befogtam egy (talán) arab nyelvű, vagy észak-afrikai adót. A légkörben volt akkor valami? Másnak is volt azon a környéken akkor ilyen távoli vétele? Nem értek hozzá, csak érdekelne ez a jelenség.
Az XHAM fórum magyar. Különösen kedvelik a digitális üzemmódokat. A keresőjükben az FLDIGI kulcsszóra kb. két tucat találat volt. De szerintem kérdezhetsz is tőlük.
Köszönöm javaslatod! Sajnos ott tartok, hogy a rar formátum letöltéshez hiába "piszkálom" a "wiev" feliratot, nem történik semmi! Más egyébb gomb nem ajálnkozik! :-(
Lesek, mint a vett malac! Ámulok, kábulok, hogy miként kevergek! Örömömben a seggem vertem a földhöz, hogy visszatértem a régi nevemhez, a Princ of Carpatia névhez! Köszönhetem annak hogy a Módi ezen a néven visszaengedett! Igaz a kitiltásom is egy lánctörlés okán... no, spongyát rá!
Mostmár rendet kellene csinálni a névhasználat okán! Javaslataitok? Kösz, remélem a topikba belefér használata okán!?
Kedves Barátim! Köszönöm jóindulataitokat, de a mai már akármi modert fájl formátum... No! Még a zip, az hagyján... A többi már engem elhagyott!... Ha valaki segíteni tud, az inkább a hagyományos nyomtatott! (Már bocsi, de a tököm ki van az ezerféle fájlformátumokkal, ami ezért, vagy azért jó....
Sziasztok! Valaki Szegeden foglalkozik-e VX-160EU rádiók programozásával, és tudna-e segítséget nyújtani nekem? Nem tudom megállapítani, hogy a programozókábelem hibás, mert nincs bekötve az RX benne, vagy a rádiók rosszak, vagy szoftveres probléma van. Mikor megpróbálok a rádióra feltölteni, nem megy fel a beírt freki, ellenben hibátlanul kiolvassa a rádió adatait, mint gyári szám, típus, etc. Természetesen ha másnak van valami ötlete a megoldást illetően, azt is örömmel fogadom.
A csövek hossz/átmérő viszonya befolyással van a paraméterekre. A koax betáplálási pontjának le-fel tologatásával meghatározhatod a helyes állást. Kell hozzá egy SWR-indikátor. A minimális SWR-t kell megkeresned.
Köszönöm a gyors válaszod, de talán nem fogalmaztam eléggé egyértelműen. A készülék és a számítógép már fizikailag össze van kötve. Engem konkrétan az FLDIGI beállítása érdekel. Az a setup és miegyebek, aminek segítségével már érti a számítógépem az ICOM rádióm szavát.
FLDIGI-vel kísérletezem. Azaz, csak tenném, mert már az elején elakadtam. Egy ICOM 706 MKIIG-vel szeretném a win7-et tudó számítógépemet (egy interfésszel) összeházasítani. Tudna-e valaki segíteni ebben?
Üdv! Az én műterhelésem az a második linkeden szereplő ellenállással van megcsinálva, mint ami az eBay-os képen látható. Persze egy nagyobbacska hűtőbordára szerelve... (Kompletten egy SWR mérős antennahangolóban van benne... Ha jól emlékezem, én egy amatőrtárstól vettem az ellenállást, egy amatőr-börzén.)
Szia Laci! Én is használtam nagy örömmel ameddig nem omlott szét a Wind... Elöször win7, utána vissza tettem a 10-et. Én szeretem... Elöször a HRD nem jelentette meg a vétel ablakban a CW dekodolt szöveget. Ujratelepités nem segitett, jelenleg meg a vzfalon jön egy fram, ahiogy megjelenik egy második az megszakad... Ezt sajna látni kellene... Ha segiteni akarsz és van rá idöd és energiád azt vagy tem viewerrel vagy személyesen kellene megvalositani. XIII kerület, oda jövök érted ahova kel. ha adsz tel számot hivlak, vagy Skype...vagy ami Neked megfelel. 73, de Peter.
Házilag rövidhullámra tudsz jót összerakni. Igazán nagyfrekire már cinkesebb. Dobd fel a Rádiós-adokveszek topikban. Börzéken a Gigatechniktől tudsz venni ilyen modult.
Sziasztok! Kezdőként szeretnék összerakni egy műterhelést (olyasmit mint ez: http://www.endorphino.de/projects/electronics/dummyload/index_en.html) 100W terhelhetőséggel. Tud valaki Bp-en beszerezhető, megfelelő ellenállásokat erre a célra? Körülnéztem azokon a weboldalakon, ahol látszik online a választék, és úgy látom, hogy pl. 5W-os fémréteg ellenállásokat nem nagyon tartanak raktáron sehol. Ha kell, összeforrasztok 40db 2.5W-os ellenállást, de 0.5W-osból 200-at azért már nem szívesen :) Tud valaki egyszerű, azonnal elérhető megoldást? Mint pl. ez - csak Bp-en nem találtam ilyet: http://www.ebay.com/itm/182120506725. Olyan forrást keresek, ahol van is és nem kell megrendelni és egy hetet várni rá... Köszi!
Örömmel jelentem, hogy egy régi gyerekkori barát segítségével sikerül megvásárolni Romániából a hőn áhított veterán Hioki FET-105 műszert. Igazi NOS minőségben. Ez nálam egy fejlövés, évek óta vadászom a teljes ebay univerzumban is és itt a szomszédban kerül elő egy gyönyörű darab.
Vettem egy modern hasonlót, de csak szenvedek vele. Ezt is mérnök tervezte, aki évente 1 órát ült műszer mellett maximum.
Igen, kétsávos. Amatőr csatornák vannak beletéve de kellene más is. Amúgy ha jól emlékszem ez is tőle van mert ő sem tudta programozni. Lehet, hogy megmarad amatőr rádiónak de mostanában nagy kuss van az átjátszókon.
Ez akkor csak látszatra hasonló az enyémhez. Annak nincs semmi hasonló külső csatlakozása. A térerő mérőke a bemeneti MAR IC munkapont eltolódását méri a bemenő jel hatására. Rajz arról sincs sajnos.
Semmi baja, egy olyan vendégpanelt építenék bele, ami akusztikusan jelezné a térerősség változást. Csináltam én magamnak ilyen komplett műszert, de megjelenésében jobb az OPTO,
és, mint tudjuk, a megjelenés sokat számít. Az adatkommunikációs jack hüvelyt meg úgysem használom rajta. Megtalálom én azt az RSSI-t, némi verítékkel, de egy kotta sokat segítene.
Ráadásul, szerintem ennek a blokkvázlattal szemben két detektor kimenete is van.
Tanácsot kértem, nem belémmagyarázást. Tiszta sor, hogy kompromisszumok között kell lavíroznom, viszont érdemi infóval nem sikerült segítened a döntést (a cinikus hülyeség nem számít annak). Megéri fogalmazni, felvázolni a gondolatokat, a hiányosságokat, hogy aztán jöjjön egy magadfajta és jól megsegítse az állampolgárt. Elkeserítő.
Mi a tv-ket indítottuk a bizti helyére illesztett pillanatpákával, fél fény, disztrét ciccenés, akkor már volt remény. Mindez igen szeretett Antibácsinál, Érden :)
Ahol sok FET van, a pillanatpáka elég cinkes. Volt már akkora akkutöltő gyógyítás alatt, hogy csak egy 500 W-ra állított villanyradiátorral indult el. Akkora puffer kondik voltak benne.
De nem tudom milyen opto kérdésre keresel választ?
A jó pszichoterapeuta annak a tisztázásával kezdené, hogy nem fog tanácsot adni. A leirtak azt jelzik, hogy te a rádiófrekvenciás spektrum 9-kHz-től 3GHz-ig terjedő megfigyelésére kaptál megbizást a létező összes modulációs módban. Nem látok más megoldást, csak a létező ősszes technikai eszközt megvásárolni vagy megépiteni hozzá.
Próábálom eldönteni mit vegyek, SDR "rádiót" vagy rádiórádiót. Tecsunok közül néztem magamnak többet is, mert van köztük tekerős-keresős (valaki ha megdob a korrekt kifejezéssel, örök hálám), gombnyomogatós tuningot soha nem fogom magaménak érezni. Mivel egyaránt érdekelnének az egzotikus hosszú-, közép- (ilyen talán már nincs is) és rövidhullámú műsorszóró vételek, meg a rádióamatőr tevékenységek figyelgetése, így ehhez mérten kellene választani valamit. Vagy többvalamit adott esetben, okosan kombinálva korlátolt anyagiak mentén.
Több rádiónál - és RTL-SDR-nél is - látom, hogy 2.3GHz-ig megy csak el, a 3 GHz már csak néhány sajátja, az SSB-re használt tartományok pedig ebbe a sokhelyütt hiányzó területre (is) esnek. Miről marad az ma le, aki nem SSB-képes eszközt vesz? S miről, aki csak az említett sávokból marad ki?
DVB-T fronton van tapasztalatom az analóg vs. digitális terjedését illetően: a távolsági vételeknek vége a digitális korszakkal, ez teljesen nyilvánvaló. Ugyan az AM messzebbre megy, mégis DRM, gyakorlati tapasztalatom nincs, így kérdezem: mégis milyen távolságból lehet elcsípni DRM adókat? Mennyit veszít az ma, aki ebből kimarad? Ez lenne a modern rövidhullámű feeling, de nem tudom mivel kecsegtet, érdemes-e, meg ha sok a glugyglugy, én azt nagyon nem (inkább ezer patt és háttérzaj).
Ár/érték arányban egyértelmű az SDR-ek előnye, viszont én szeretném hordozni, tekergetni, rádióként megélni az eszközt, persze nem mindegy melyiknek milyen a vételkészsége, mit tud, mit nem, magyarul, hogy milyen áron érdemes ragaszkodni a klasszikus formátumhoz. Az valóban egy vizuális előny, hogy számítógépen teljes sávokat lehet átlátni vizuálisan, de nem biztos, hogy át akarom látni, elvész így a keresgetés, a vadászat élményéből egy jó adag.
SDR-ek airbandra alkalmasak? SSB, air témában érzékenyebbek-e ezek a vevők, mint a klasszikus rádiók (Tecsunnál maradva)? Ami rádióban ilyenre képes, azt úgy érzem nem tudom, nem akarom megfizetni, annyit nem ér, viszont ezek nélkül meg csak töredéke lenne az élmény akkor meg azért nem éri meg, merrt "annyit nem tud". Szóval ott vagyok, ahol a part szakad. Ha érti valaki.
Arról nem is beszélve, hogy ezzel már úgy 40e környékén járunk, ott meg már kezdődnek a kommunikációs vevők belépő szinten, tehát ez megint csak nem a klasszikus formátum mellett szól. Még ha szignifikáns különbség, szakadék lenne egy valamirevaló kisrádió és egy kommunikációs vevő között, de még csak az sincs (egy normális esetén persze van).
Katonai vagy egyéb asztali kivitel is okés lehet. Azon kívül, hogy idegesítő a sok kérdés és akasszam fel magam, mit ajánlotok?
Szia mindenkinek! HA5LGO vagyok, Péter, uj bejelntkezö... és apro bajban vagyok. Összeomlott a Ham Radio de Luxe-om, vagy talán a Windows, tény az hogy most a Windows "tisztába van téve" de a Ham radio de Luxe-ot nem vagyok képes feltelepiteni. Gurut keresek aki segitene! 308241412 az elérhetöségem. Elöre köszönöm a segitséget. 73, de Péter, HA5LGO
Apró tanács. Nem akarom a macskát fára mászni tanítani, csak bevált trükk:
Miután minden kimértél, kicseréltél, az első bekapcsolásnál a 220-as bizti helyére egy nagyobb izzót tegyél. 100-150 W-os hagyományos égőt. Ha minden rendben, csak egy pillanatra felvillan. Ha viszont erősen világít, gáz van. De nem lesz láncreakciós pusztulás megint. Persze meghajtás nélkül próbálni.
- neztem a kapcsolast, nem lesz sima menet, de ne add fel, van egy pdf ami a problemak elharitasat irja le, olyan mintha tele lenne tipushibaval a keszulek, de legalabb csinaltak hozza doksit mit ellenorizz vegig..
Mentem QTH-ra. Jobb híján felvillanyozom az RTL-SDR-t. Az Etnikai Műértő Társulat miatt nyári konyhának van álcázva, nem szívesen teszek fel róla képeket.
Én is évek óta nézem, de nam láttam... Annak idején az ős-5YAR-nél ellátmányba kaptunk vagy tizet, nagyjából a felét üzemképes állapotba is hoztuk, aztán mikor eljöttem az állomásról, széthordták...
Érdekes, abba még nem botlottam bele. R-10-et többet is láttam, Burabun el is csíptem egyet topiktársunktól, igen korrekt állapotban és áron. Csináltam is hozzá táp-invertert a telepek helyére, de 20-ast a piacon nem láttam.
Tapasztalatom szerint addigra mindig elviszik. A tapasztalat, hogy lehet kérdezni az eladótól. Mindig az volt a válasz, hogy elkelt.
Persze, tudom, hogy ott a cca. 200eFt nem tétel. De valóban megnéztem a kék fórumot (ha egyre gondoltunk) ott most is van R-326 20e-ért. Küldök is neki egy privátot.
Most kíváncsiságból ránéztem. Az említett összeg az, amennyiért kínálják, vagy amennyiért elvitték? Nem mindegy! Mert az ended csak simán lejárt, de nem vették meg.
Ilyen lomokat ne az e-bayen keresgélj! Lőrinciben volt egy hibátlan darab 15 ezerért, egy katonai műgyűjtőnél hozzá előlap-fedél. Puskásban is 20 ezer alatt volt, a "kék" fórumon is van egy eladó húszezerért. Az enyém 8 ezres volt táppal+akkukkal+javítókészlettel+összes tartozékokkal-faláda, HA8ZW Nándinál. Ugyanennyiért adta az R-107T-t is, újszerű állapotban.
Az e-bay árait nem a magyar zsebekhez számolták, az alu VFO-gombom 80 eurónál ért véget, paypal, vitték.
Itt a kézzel fogható válasz, miért nem nyomulnak katonai cuccal az éterben. A mai R-326 keresgélésem eredménye, az összes disszidált nyugatra. Az ibéjen 210ezer+post, de ENDED, tehát nincs. Ha lenne, akkor is az még csak egy vevő ennyiért (egyébként AM, CW, SSB, pont elég).
Kerestem már évekkel ezelőtt itthon is, 50 ezerért mutattak egy olyan roncsot, hogy csak a lemezházat nem kellett javítani, de az is sérült volt.
Na, szóval én le is kattanok a témáról, mert reménytelen.
Levegő dielektrikumú koaxkábel túlnyomáskeltő, fűtő, alkoholpárológtatós fagy- és nedvesség-mentesítő készüléke. Lőrinci börzén vettem, megvártam vele a majdnem_végét, hátha valamelyik sokat látott amatőr kitalálja, micsoda. Nem sikerült :-).
Műsorszóró adóknál láttam ilyeneket, csak jóval nagyobbakat.
R109D-m van, a tekercses rezgentyű helyett tranzisztoros inverter, a két lúgos akku helyett egy gyári feszültség-átalakító, igen ritkán találkoztam vele. HA5ZD Ernő bácsi hagyatékából. Galvanikusan leválasztja a tápfeszt, a 12V DC nekem barátságosabb :-). Képet tettem is fel anno.
Faládás cucc, két roncsból és egy M-zároltból raktam össze. Innentől nem turkamentes :-).
Nemigazán értem miért nincsenek katonai nosztalgiarádiósok a helyi forgalmazásban, de úgy tűnik győzött a Baofeng és társai ... nameg a tévé és az internet.
A hallott vélemények erről:
-hülyeség, semmi értelme,
-csak ócskavasnak valók,
-lehet rendes rádióval is forgalmazni stb.
Az akkumegoldásodhoz hasonlót az R-326-ba tettem. Két Lidl rúdakku, egy kettős tartóba, kétoldalas ragasztóval rögzítve. Az akkukat kivéve tudom tölteni, nincs átfaragva a rádió, az eredeti állapot egy mozdulattal visszaállítható.
Ezek a kis kütyük, Baofeng és társai méretüknél fogva is kényelmesebbek mintha pl. egy R105-öst próbálnál cipelni az utcán. Ez is a sikerük egyik titka. Meg aztán lássuk be, minimum csodabogárnak néznének még a kortársaink is, ha egy valamikor régen hordozhatónak nevezett, akár R-107-essel is rádióznál nyilvános helyen.
Nem is kell azzal próbálkozni, hogy megmagyarázzuk, hogy az a régi készülék miért és miben jobb mint ezek a szinte használat után eldobható kütyük. A mobilon és mobil interneten felnőtt generációnak nem lehet a szemére vetni, hogy inkább azt használják, ami kicsi, könnyű, mindent tud és elrepít a világ legeldugottabb zugába is.
R-105, -108D, -109D 15-25 ezerért megkapható teljes készletként. De 107 is van a piacon. Jókat lehet vele kísérletezni, MN tapasztalataim vannak róla.
A 130-assal az volt a gondom, hogy lehet, a 70.000-et megérte volna, de az csupán a rádió volt. Az eredeti VIDI tápot nem tudták mellékelni, meg az antennahangolót sem. A tápja egy nagyszerű kütyü volt, 14V fedélzeti fesz. mellett is felpörgött 24V-ra, de azt az adó 20%-os teljesítménytartományában tudta stabilan biztosítani. A lényeg, anélkül elég nagy szenvedés működésre bírni a rádiót.
Amúgy meg őrizni kell a lángot, akad még fiatal, aki belesodródik ennek a hobbinak a hagyományos részébe.
Elsősorban nem anyagi vagy korrupciós kokban látom ennek gyökereit, hanem úgy vélem szétesőben (szétverés alatt) van egy kulturális kontinuitás, már ha egyáltalán volt olyan valaha is. Ez leszivárog a régi technikai eszközökhöz való viszonyunkra is. Persze ezek érzelmi dolgok, aki nem érzi annak nehéz elmagyarázni mitől jobb egy elektroncsöves 6 csatornás amerikai cébén beszélgetni AM-ben, mint egy mikroprocesszoros kékfényű SSB rádión. Vagy mitől jó egy R109 ciril felirattal és szénmikrofonnal. Tulajdonképpen topik is van a témáról: http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=0&na_step=50&t=9195670&na_order=
"Nemigazán értem miért nincsenek katonai nosztalgiarádiósok a helyi forgalmazásban, de úgy tűnik győzött a Baofeng és társai ... nameg a tévé és az internet."
Na, vajon miért? Lenyúlták a bennfentesek haverjai. Kajtattam R-130-as után, de az az egy darab, amit találtam, az is csillagászati áron, egy "gyűjtőnél".
A Győzelem Napján egy kis szovjet technika - R-109M, ami nálam tulajdonképpen egy mobil CB rádió, de akkor szabálytalan lenne meg offtopik is, viszont a frekitartomány vége belelóg a 10 méteres amatőrsávba, tehát minden rendben :-))
Egy akkumulátor-megoldást tennék közzé, mert ennél a rádiónál elég macerás a lugos aksikkal pocsolni és pöcsölni. Nagyon felgyülemlettek a fiókomban a Lidl-ben kapható akkuk, azokból is a "Góliát" méretűek amik 4500mAh kapacitásúak. Kiválasztottam belőlük 8-at. Kettő sorba, igy megvan a 2.4V, de két ilyen egységet pedig párhuzamosan, igy 9Ah a kapacitás (nem kedvelem a párhuzamos kapcsolást, de azonos gyártmányúak, ráadásul azonos szériából). Egy másik ugyanilyen blokk a -2.4V-ot adja. A mechanikai megoldás az érdekes, plexi lapból csináltam egy keresztet, olyan hosszút mint 2 aksi (szövegben leirni bonyolult, a foto talán többet mond). A plexi elválasztja az akkukat egymástól. Szereléskor szilikon tömitőt nyomtam az akkuk alá, ami rögziti is az egész blokkot. Néhány helyen még textil szigetelőszalaggal is körbetekertem.
A hátlapon van egy katonai aljzat, ahol külső tápegységet lehet csatlakoztatni. Átváltani egy kapcsolót épitettem be a felső akkurekesz tetején. Még hiányzik egy akkutöltő csatlakozás, ahhoz keresem éppen a csatlakozót a lomos ládákban. Ezzel kapcsolatos dilemma, hogy az egészet (4.8V) egyszerre töltsem, vagy külön-külön a 2.4V-os blokkokat, számitva arra, hogy nem egyformán merülnek. De azt hiszem együtt fogom tölteni, nem ér többet az egész.
A rádió egyébbként kiválóan működik, botantennával is szépen veszi az európai állomásokat. Kimenő teljesitménye viszont csak 1 W ami nosztalgia célokra elég is. Úgy lehet legkönnyebben frekire állitani, hogy egy SSB vevőre ráfütyülni vele. A VFO-ja nagyon stabil. A Lidl-es akkukat csak ajánlani tudom, kb 1 év pihenés után épitettem be őket űgy ahogy a boltban vettem és produlálták a névleges feszültséget.
Nemigazán értem miért nincsenek katonai nosztalgiarádiósok a helyi forgalmazásban, de úgy tűnik győzött a Baofeng és társai ... nameg a tévé és az internet.
Légvédelmi rakéta( Dvina vagy Volhov) műszerkocsijában volt hőmérő -50 től +50 ig, aztán megmentettem a beolvasztástól, már nem emléxem pontosan mennyiért, de jóval 100Ft alatt - kilóját. Belül kéttekercses műszer van valamilyen nagyon spéci kapcsolásban (arány vagy különbségképzés?) és a hozzávaló preciziós ellenállások is benne a tokban valamilyen hidkapcsolásban - ezeket én kihajintottam belőle és csak az alapműszer két tekercse van kivezetve amiknek az egy-egy vége közös, tehát igy 3 kivezetés van. Nagyon strapabiró lehet hiszen mobil üzemre terevezték és az öröklétnek. A skála és a mutató foszforeszkál. A skálaosztás láthatóan nem lineáris, de ez nagy valószinűséggel nem magának a műszernek a tulajdonsága hanem a kapcsolásé amibe épitették. Rejtély, hogy miért kellett ekkora hókuszpók egy hőméréshez, de ők tudják - emberük bőven volt, pénz nem számitott és győzni akartak.
Valóban egy varióra hasonlit. Kedvelem a különleges alakú műszereket, tele is van vele egy szekrény:-))
Valami verseny van, amiatt rakosgatják. Tényleg holnap lesz, kinézek reggel, igazából csak megbeszélt holmi átadása/átvétele miatt.Lőrinci jó buli volt, egy időre épp elég :-).
Az elmegy, hogy szabálytalan időközönként van, de hogy ugrálnak vele a szombat és vasárnap közt, határozottan bosszantó. Ma a Gyáli úton jöttem rá, hogy a 8-a az vasárnap és nem szombat.
Minden ilyen rendezvény NAPHOZ kötött, azaz ha szombat akkor mindig szombat. Ha már nem egyenletes közökkel megy, bőven elég azt megjegezni, hogy melyik hétvégén, nem hogy a vasárnapba is beletúrni.
Én az FT-60 Commandernél találkoztam hasonló hibával. Ott az volt a megoldás hogy a Windowsnál, Vezérlőpultban a területi beállításokat (vagy terület és nyelv) át kellett állítani "Amerikai Egyesült Államokbeli" angolra. Ezután már jól működött a program, ha meg kész vagy, visszaállítod magyarra. Remélhetőleg ennél a programnál is működni fog.
Sziasztok! VX-160EU programozásában tud valaki segíteni? Adatkábel jó, CE51 telepítve, de "HARDWARE mismatch" hibát dob, ha megpróbálok beolvasni a rádióról. VX-180E van kijelölve, de nem tudom átírni sehol.
Sajnos nem , a belsö felépitésük is eltér, tehát több fajta, Tungsram felirat egyértermüen látszik, meg a katonai csövekre jellemzö Rákosi cimer, de a Tungsram 2Z és 2Z-1-et sem tudom azonositani.
Köszönöm.... Mi már beszéltünk is telefonon egyébként és volt kedves ajánlani a Proitech-et mint beszerzési forrást ami egyébként tök jó és ajánlottak is alkatrészeket csak most épp ott sincs ember egy ideig aki megcsinálná amit szeretnék... (Ledeket szeretnék kapcsolgatni rádióvezérléssel... durván leegyszerűsítve ez a feladat)
Így vaktában nem fogsz vállalkozót találni. Ha legalább távolról leírnád, hogy mi a feladat és a körülmények.....Aztán aki már csinált olyat, hasonlót vagy tudja hol kapni az megkeres.
Sziasztok. Megjött a kínai CT-63 copy, felraktam rá az FTDI drivert, de sem a HRD, sem más program nem tud kommunikálni a rádióval. Próbálta ki be kapcsolgatni a DTR/RTS-t de semmi reakció. Valakinek van tapasztalata ezzel kapcsolatban, tudna segíteni?
A CW-ből én már csak a Morse ABC-t ismerem, úgy, ahogy tudok venni, de adásra nem mernék kilépni az éterbe. Viszont azt tartom én is a legszebbnek, igazi klasszikus :-)
Mondhatnám azt is, hogy haladni kell a korral, de hazudnék. Inkább a kényelem az, ami miatt a PSK-t helyeztem előtérbe.
Igen. Én ezeket használom már nagyon rég óta. Valszeg több, mint 10 éve. Hosszú ideig ingyenes volt a progi, most asszem fizetni kell valamit az új frissítésért. Próbálkoztam egyebekkel is, de sztem ezek a legjobbak a digimódhoz. Illetve az állomásvezérlés-logoláshoz. Egyébként nagyon ritkán QSO-zok digimódban, még ritkábban SSB-n, inkább csak CW-ben. Én azt szeretem. Versenyezni már nem szoktam.
Olyan nehéz ráérő jó szakembert találni.. Nem tudtok ajánlani BP.-en vagy környékén egy kis mini rádiófrekvenciás herkentyű megépítéséhez... Direkt nem részletezem a feladatot mert nem egy őrült nagy ügy csak érteni kéne hozzá.... adókhoz/vevőkhöz/minimális vezérléshez....
A HDSDR-re többen panaszkodnak a nagy proc igény miatt. Nálam az i3-as lapitopin önmagában 4-6% erőforrást igényel. Valami csoda lehet? Mert általában megy alatta még egy Skype, egy netrádió a normál böngészésen túl és hibátlanul teker.
Először is elnézésedet kérem, de a HDSDR-rel való kísérletezést befejeztem. Az Acer laptopom túl sok erőforrását lefoglalja a valóban HD-szerű megjelenésével és szerintem ehhez a feladathoz fölösleges funkcióival.
Hogy félre ne értsük egymást, az én alapvető gondom az volt, hogy az RTL SDR vevővőről érkező hangfrekvenciás jel feldolgozása ütközött akadályokba az FLDIGI programnál. Egyszerűen szólva, az FLDIGI vízesésspektrumában nem jelent meg a jel, így dekódolás sem volt lehetséges.
A gépem nem rendelkezik hangkártya bemenettel, csak kimenettel. Ezen a kimenten jelen is volt az SDR SHARP-ról érkező hangfrekvenciás jel, de az FLDIGI-vel feldolgozhatóvá csak úgy tudtam tenni, ha egy USB hangkártyát is csatlakoztattam és annak a mikrofon bemenetére csatlakoztattam a a gép hangkártyájának kimenetét. Ezután vált az FLDIGI-vel feldolgozhatóvá a jel.
Még maradt egy megoldásra váró probléma, mégpedig az, hogy az USB hangkártya kimenetén nem volt jel, így nem hallottam a "műsort". Ezt úgy oldottam meg, hogy bekapcsoltam a mikrofon bemenet figyelését.
Ezen a helyen (nem a QTH-n vagyok), nem tudom neked lefényképezni a beállításokat, fejből meg nem akarok hülyeségeket írni. Kb. dél felé megosztom a beállításokat.
szerintem egyszerubb lenne, ha egy esp8266 e12-est hasznalnal a Pi helyett. Ez egy 32bites MC, WIFI-vel, es nehany gpio-val. Egy relevel ezt epithetned be a redonyvezerlo melle - felteve, hogy van wifi/internet a kozelben. Ha nodemcu-t hasznalsz az esp-vel, akkor Lua-ban tudod programozni. A vezerleset pedig telefonrol tudnad megoldani, egy web-es feluleten
De tud mukodni AP modban is, akkor kivalthatod a tavkapcsolot. A tikositasa wpa2, ami egy eleg hosszu random jelszo eseten elegendo biztonsagot ad.
Adódott egy kis probléma. Az RTL SDR szépen muzsikál a HDSDR-rel és az SDR SHARP-pal is, nem tudom úgy beállítani se az Fldigit, se a Mixw, se a DigiPant, hogy menjen a jelfeldolgozás.
30 Wattnál is felléphet ~3 kV, az pedig már átüt 1 mm-t. Ezért nehéz ügy a loop kondi, mert azért kell a kapacitás, de ha nagy a légrés, nagy a kondi, s akkor jön a dilemma, ha csúszóérintkezővel veszed le akkor a kontakt nem bírja jól, ha pedig pillangó kondi (mint amit én csináltam) akkor a szűk kapacitást is felezed.
Igen, de jó hosszú az a koax! Megoldotta vákuumforgó nélkül. Nem trudom, tényleg bírja-e a 100 Wattot? Az én forgóm 1 mm hézaggal átüt 30 Wattnál. Persze a cső belül is műanyaggal bélelt.
Ma késő délután-este nagyon jól vizsgázott az SDR SHARP-pal és egy háromsávos körsugárzóval (7-14-21MHz). De a 80m-es sáv is szépen jött. 160m már nem annyira, talán ha most mennék ki.
Hogy is kapacitál benne a koax? Az csak egy rövid darabka benne és praktikusan soros kapacitásként sorba köti a hurok két végét és ahogy altolod benne, akkor az egyik fele rövidebben lesz bent és az úgy kisebb kapac?
Aszongya, hogy az induktivitást állítja a csőmenetek széthúzásával ill. közelítésével. Minden esetre az eredeti szélesebb sávú, 3,5-28MHz-ig és nem beszél 100W-ról, csak 10-ről. A forgók sem különleges nagy légrésűek, sima kommersz vevő forgók. Olyan QRP-snek tűnik :-)
Az a szövegből nem derül ki. De valami antenna gurunak kellene a segítsége. Annyit sikerült kihámozni, hogy ez a fehér cső maga is egy nyitott hurok, mivel ez egy víz-, fűtésvezeték cső, aminek a belseje alumínium. Valószínűnek tartom, hogy valami indukció is legyen, a benne lévő koax valahogy rövidre van zárva. Vagy valamelyik végén, vagy mindkét végén, vagy a két végén a meleg érvégek és az árnyékolásvégek találkozásai. A fehér cső nyitott vége meg lehet kapacitás? Esetleg a fehér cső és a koax közötti légrés a kapacitás?
Amiből a cseh kolléga átdolgozta, azon van két forgó és egy fix kondi és a csőhurok szintén dupla, de nyitott.
Normális esetben 14 fölé nem érdemes engedni járó motornál a feszt. Max 1-2 tizeddel. De főleg az izzók halnak sokkal rövidebb élet után. Ha normális minden a gépen, az állandó 80%-os töltöttségi szint teljesen elég. Ez a 13,8-14 körüli érték. Ezt minden fajta ólmos aksi tolerálja.
Egyébként a nagy áramú töltést kisütést én is hallottam, de a mértékét nem árulták el. Annyit mondtak, hogy akkora árammal kell tölteni, hogy melegedjen a cella. Feltételezem, hogy ilyenkor a lemez is deformálódik valamilyen mértékben, és a benne lévő massza lazul kicsit, aminek hatására nagyobb felületen érintkezhet vele az elektrolit.
Sajnos a lemezek közti lerakódásokat, csak valami erősebb vízsugárral lehetne megmozdítani, a lúg kiöntése, újjal helyettesítése önmagában kevés. Bár annyit elértem a rossz celláknál, hogy legalább terheletlenül nem merülnek le, de a kapacitás sajnos csak 35% körüli. A szétszerelt cellákban a mosás ellenére is jelentős fekete lerakódás volt látható, ami a lemezekről egyébként lemosható. Desztillált vízzel, vagy csapvízzel nem célszerű sokáig áztatni a lemezeket, mert elkezd kioldódni belőlük a nagyon finom szemcsés nikkel-hidroxid, a másik oldali lemezből pedig a vas oxid, ami a lúgban nem történik meg.
Ezt nemcsak berendezés, hanem ember is csinálta, a Kulich Gyula térnél volt az Unitechnika, majd rendszerváltás után AKÉSZ.
Valamelyik főiskolai jegyzetemben megvan a lúgos akkukkal való bánásmód. 2-3 évente kellett cserélni a lúgot, mert "elkarbonátosodott" a levegő szén-dioxidjától. Nullára sütni, átöblíteni stb. Fejre is lehetett/kellett állítani a művelethez, nem zárja rövidre az iszap a lemezeket, mert nem keletkezik.
Kálium+lítium-hidroxid kell bele. QTH2-n járok, előkotrom, behúzom.
Ez a fogyasztói társadalom és az autógyárak csapdája!
A 14,4V a 100%-ra feltöltött akku feszütsége. Már van gázképződés, hadd hulljon ki a rácsos lemezekből a massza, vegyél új akkut minél hamarabb!
Az öreg autómon a fesz-szabályzón egy kis gumifedőt levéve egy trimmerpotit meg lehetett tekerinteni egy csavarhúzóval. A mostanin kis SMD-bolhacirkusz műtét. Szépen levettem a töltőfeszt 13,8V-ra, az előző gépen mindjárt 6-7 lvet bírt az akku.
A 13,8V nem véletlen, fizika. A 80%-ra feltöltött névleges 12V-os ólomakku feszültsége ennyi. A 80% töltöttség felett indul meg a cellékban a gázképződés.
Az elektroncsövek ismert 6,3V-os fűtőfeszültsége sem véletlen, abban is a névlegesen 6V-os ólomakku a ludas.
Országok, világok közti szabványok eltéréséből. Annó a 2 V-os savas cella alapvető fűtőfesz volt. Egy töltött 12-es aksi 12,6 V. Amíg a DIN szabvány volt nálunk is gyakorlatilag, ez volt a névleges.
De pl. a jenki azt mondja, hogy egy autó névleges üzemi feszültsége a gyakorlatban tényleg 13,8 körüli. Normál üzemben, menet közben.
Mióta az ánglius világ terjed, ez lett a szabvány sok helyen. Az import is ilyen, a kis japók is jenki normákra alapoztak.
Nekem egy elvi kérdésem lenne. Hogy "keletkezett" ez a 13,8 V-os, amatőr készülékekhez általánosan használt tápfeszültség? Miért nem 12 V vagy valami más?
Valahol van egy kifejezetten lúgos aksik tesztelésére, karbantartására készült ősrégi berendezés teljes leírása. Benne a követendő eljárásokkal.
Csak sok éve volt kézben, elő kell halászni valami régi vinyóról.
Ott szinte tök nullára meríti. Utána kiönti a régi lúgot, deszt vízzel átmossa. Utána feltölti frissel. Durván nyakig tölti árammal, majd durván ismét kisüti teljesen. De olyan 1C körüli áramokkal. Ezt a le-fel akciót 5x megcsinálja. Ha utána nem éri el a névleges 75%-át, akkor dobja a kukába. De a pontos feszültség és lúg értékek a leírásban vannak. Repülőkben régen lúgos aksik voltak, ahhoz készült az egész cucc.
Hmm, a butábbikat is felismerte a 7, de majd kiderül, max visszafizettetem a kínaival. Ez is a CH340 chipet használja, amihez már találtam drivert, az Arduino Nanon is ez van. Persze az ördög sosem alszik, de ezért rendeltem "eredeti" CAT kábelt. Meglett a telefon, szóval már csak az audio illesztést kell megcsinálnom, és kész a szép színes vízesésdiagram, RTTY,PSK,SSTV, etc. dekóder. :D
Próbáltam megállapítani, hogy hol írtam félreérthetőt, de nem találtam. Eddig csak az RS232-TTL szintillesztés volt a probléma. Az USB-RS232 átalakító a kolléga szerint boltból fog származni.
Ha igazán korrekt megoldást akarsz az átalakító ügyben, akkor a MAX 232, vagy MAX 3232 tip. IC-t használd. A 3232 3.3V-os szintet illeszt az RS232-hüz Ez pontosabb illesztést valósít meg az RS232 felé, mert van benne -12V-ot előállító konverter.
Egyébként ez az IC is elmegy valamelyik nem használt, de éppen jó polaritáson lévő vonalról. (PL. RTS) Annak idején a telefonok programozásához használtam ezeket az IC-ket.
Köszönöm az információt. Hétvégén, vagy inkább rákövetkező hétvégén lesz időm ezen dolgozni. Amennyiben megcsinálom a telefonos dekóderes cuccot, már használhatok sima CAT átalakítót is, mert ugye az nem a rádió 13,8-ról fog menni.
A leválasztás a zavarok átvitelének korlátozása miatt is hasznos tud lenni ;)
Ha annyira létkérdés a leválasztás, ám legyen, de ha a nélkül elhalna a rádió, akkor az enyém is kuka lenne már egy ideje.
Szóval ennek galvanikus leválasztás nélkül is mennie kell.
Nyilván az nem árt, ha a rádiót tápláló tápforrás egyik ága sem kapcsolódik galvanikusan pl. az erősáramú védőföldhöz.
Egyébként az említett oldalon található "CABLE TEST" nevű programmal ki tudod próbálni a portot. Pl csak az USB-RS232 átalakítót, vagy az utána kötött RS-232-TTL átalakítóval együtt. Mindössze az adás -vétel vezetéket kell összekötni, és az adat amit az egyiken kiküld a program, a másikon vissza érkezik.
DroidPSK, DroidRTTY, DroidSSTV (bár az ingyenes robot36 jobb, szóval azt fogom használni), JT65android, valamint még tervezek különböző vízesés-diagram progikat is keresni. CW-re is kitalálok majd valamit. Másodlagos célra majd ezen a telefonon kezdek el androidra programozni is. :)
Végül ilyet rendeltem. Azt nem tudom, hogy ez is TTL logikával dolgozik-e, de leválasztás midnenképpen kell, arra az opto-k tökéletesek. Persze rendeltem sima CAT kábelt, azzal majd meglátjuk mi lesz.
Másik: Holnap valószínűleg átveszem a Samsung Galaxy Young 2 telefont, amelyet rádiós célra vásárolok. Egy egyszerű multimode dekóder a cél. PSK,RTTY,CW, JT65 progikat találtam már, kell egy audio leválasztó a teló és a rádió közé, meg megoldani a telefon táplálását, de úgy egy szép és portable dekóderem lesz.
Nem árt tudni, hogy ezek az átalakítók a 0 és +5V közt változó jeleket alakítják +-12 V-os jelekké az adott vonalon, és vissza.
Tehát pl. az RXD TXD (és az összes többit ami a soros portban található ha szükséges.) vonal szintjét tudod vele illeszteni oda vissza.
Mit értesz az alatt, hogy "bármilyen soroshoz jó? " ? Elméletileg igen, bármilyenhez, ahol az említett szintillesztést kell megvalósítani.
A rádiókba talán azért nem építik be a +- 12V-ra átalakítást,(V24.) mert nem kell meghajtani több 10 méter hosszú kábelt, amelynek a kapacitása jelentősen eltorzítaná, detektálhatatlanná tenné a jeleket, minél nagyobb a sebesség annál inkább.
Egyébként a "nagy sikerű" WIN7 nálam sem ette meg mindig, sok esetben újra kellett indítani a programot, vagy újra csatlakoztatni az RS232-USB átalakítót. Ha a "CABLE TEST" nevű program jót mutat, akkor a rádióval is biztosan fog működni.
Persze a 2 tranzisztoros megoldásba lehet még építeni védelmeket biztos ami biztos alapon, de ha elég rövid a kábel, és árnyékolt, és az árnyékolás jól van bekötve (tehát egyik vége nincs sehová sem kötve, mert egyébként ott a földhurok) meg a helyiségben sem ugrálnak a kilowattok és pl RS232-USB átalakítóról megy akkor kb. felesleges.
Az RS232-USB átalakító Az USB +5-os tápjából állít elő valamekkora feszültséget, amivel imitálja a V.24-et, tehát ott nem igazán alakulhat ki veszélyesen nagy feszültség.
Kérdezek akkor én is egyet. FT-8800-hoz tud valaki olyan szoftvert (a gyárin felül), ami a memória bankokat rendesen tudja kezelni? A Chirp sajnos nem. Vagy csak én nem jöttem rá a titkára, de teljesen másképpen pakolja be, mint ahogyan bepipálgatom. És lehetőleg menjen OSX alatt is, de megoldom a Linux, Windows problémát is.
Ezen az oldalon találtam a rajzot, és a teszter programot is. Ha minden rendben van, akkor a porton kiküldött adat ugyanazon a porton vissza is jön, és a program megjeleníti. Egyébként nem csak a megadott portot teszteli, hanem végig fut az összes fellelhetőn.
Nem zárom ki, hogy pár alkatrésszel még jobb lehet, nekem így működik ahogyan a rajzon van.
A 2 tranzisztort, meg a 3 ellenállást a DB9 tokájba raktam.
Én is láttam a BT interfészt. Egyelőre jó a kábel is.
Más: azon gondolkoztam, hogy kéne a rádióhoz legaláb AF vízesésdiagram, meg standalone dekóderek. Androidra találtam is DroidRTTY, DroidPSK programokat, amik jól működnek, de a cél a JT65 üzemmód dekódolása hordozható eszközön. Erre van valakinek alternatívája? Azért a telefonra esett a választásom, mert olcsón hozzá lehet jutni, van rajta érintőkijelző, oprendszer, szóval kényelmesebb, mint RPi-hez összevásárolni mindent. Csak elég korlátozott a szoftveres felhozatal.
Kipróbáltam az Arduino libet, azzal tudtam a módokat változtatgatni, szóval a rádió jó. Ha megjönnek a cuccok, majd kipróbálom, szerintem a soros USB cucc nem az igazi.
Köszi! Összeraktam, de ugyanaz a történet. A soros cuccnak folyamatosan magasban van az Rx-e, TX-en ad, amikor fel akarja venni a kapcsolatot, de nem történik semmi. Annyi, h nekem nincs RTS lábam, ezért tápra húztam fel a 2K-val.
Próbáltam más bauddal is, de nem kell esetleg valamit játszani a rádión a CAT vezérléshez a baudon kívül?
Nem árt azért a tranyókat hidegítő kondikkal védeni a kóbor nagyfrekik ellen. Meg esetleg a B-E-ek közé egy 10kOhm körüli lezáró ellenállást tenni. Szerintem.
Nos összeraktam az említett CAT interfészt, de valamiért nincs kommunikáció. Baudot beállítottam, gépről TX kimegy, rádióra kimegy, de nem nagyon lesz kontakt. HRDvel és FTBakármivel próbáltam. Valakinek van tapasztalata FT-8x7 CAT kábel építésében?
Valami hasonló van nekem is megépítve, még anno a TS-930-hoz csináltam. Az audió ki/be trafóval leválasztva, a soros port felől pedig optocsatoló lett beépítve.
Én vettem egy kábelt a rádióhoz, valami 1500Ft volt, amivel tudom a rádiót programozni, állítgatni, ptt-t is tud vezérelni. USB CAT néven fut. Ami biztos, hogy a benne lévő chip nem eredeti, kicsit játszani kellett a driverrel win8 alatt, (google volt a legjobb barátom). Xp alatt nincs gond, az eeepc meg az van.
Én is építettem, még az R-1000-hez ezt a kütyüt, célszerűen van benne preamp is, mert az R-1000-en csak valami gyenge szint jön ki a vonalon, ráadásul nem szabályozható. Van benne egy leválasztó trafó is. Persze nagyon szép az az ebayes kütyü, de eddig csak az "audio"-t kellett beküldeni gépbe.
Bár most vettem egy soros - USB átalakítót a CAT vezérléshez. A morze dekóderemen kivezettem az RX,TX-et, és majd kell csinálnom pár optocsatolóból. Kapcsolás itt
A világ cuccainak jó részéről van valahol legalább egy kapcs rajz. Ha nincs fellelhető, akkor valóban annyi idő rámehetne, ami biztosan nem éri meg senkinek. Köszi.
Van egy macerásabb megoldás. Panelt ki, nem lehet kétoldalasnál bonyolultabb, papír, ceruza és rajzolás. Utána típusok leolvasása és katalóguslapok letöltése. Eredményes, én csináltam. Csak hát az idő faktor, na meg a türelem! Volt olyan cucc, amit munkaidő után két hónapig rajzolgattam, amíg bele nem vertem a fejem az asztallapba. Egy valamit megér, iszonyú sokat lehet belőle tanulni.
Pedig a gyártó a szervizén kívül nem fog kiadni Service Manualt. Így annyi lehetőséged maradt, hogy sorban cserélgetsz mindent és megpróbálsz rájönni, hogy mi okozhatta a cunamit. Már csak azért, nehogy a következő bekapcsoláskor megint kiszálljon a füsttel együtt a lélek is belőle.
Az SDRel tudsz hangot rögzíteni, ha a HDSDR progit használod. Nem csak a hangfrekit, hanem elötte a spektrum jó részét is. Persze abból visszafejteni a kódolást igen macerás, még ha jól látható bitsorod is van.
Az RPI-t nem tudod hang felvételére é lejátszására rábírni? Az SDR-el rögzíted, áttöltöd az RPI-be és onnan küldöd ki amikor kell.
1 433.92MHz-en működő redőny távirányítóm (3 redőny fel/le/)
1 RF 433-as adóvevő párosom
Cél: hogy a RPi-vel lehessen a redőnyt vezérelni.
Van egy RTL-SDR USB kütyüm azzal fel tudom venni a jelét a távirányítónak, de ezzel még nem tudom visszajátszani mert csak vevő, így csak látom a jelet. és max fejben ki tudom számolni hogy mégis milyen 01 bitfolyam van mögötte.
Az a kérdés, hogyan tudnám digitális raw folyamban rögzíteni a jeleket?
És hogyan tudnám visszajátszani?
Találkozott már szembe ezzel a problémával?
433MHz-es RF távirányítós konnektorokhoz már vannak mindenféle cuccok, csak ugye ez nem azt a sablont használja.
:) Örülök, hogy sikerült megoldani. Sok DX-ed lesz vele, még a legrosszabb körülményekkel is jól lehet vele dolgozni. Ráadásul többen eQSL-eznek is köztük. 7 megán próbálokzz 7076-on USB-ben most körül, vagy később. Ott már reggel van :D
Jó lesz ez a JT65. Olyan állomások is jönnek, amiket eddig csak álmomban sikerült a rendelkezésre álló felszereléssel megcsinálni. USA, Indonézia.....Vadászom az első japánom:)
A DT az nekem csak -2 és 1 közti intervallum, nem a DF-re gondolsz? Bár érdekelne például, hogy a HF logban mi a sync, DT, és a Decoder oszlopok jelentése. A WSJTX-et én csak a JT9-re használom.
A JT65-HF-ben ezek az oszlopok vannak. Én a DF szerint szoktam menni, de inkább a QSO szöveg az, ami mindent elmond. Néha split szerűen működnek JT65-ön is.
JT65-verseny? Még nem hallottam róla, de lehet el vagyok maradva :)
Sajnos igazad van, a versenyállomások nem nagyon szeretnek QSL-ezni versenyről, még ha az ellenállomásnak adott, kapott számot is beleírja nekik az ember. Példának ott van D4C a Zöldfoki szigetekről. Versenyállomás, de aktív eQSL-el, meg persze bejövő 24000 QSL lappal, és megtaláltam fészbúkon, ott írva neki visszaigazolt végül.
Nem akarom hosszú lére ereszteni a dolgot, pedig megkívánná, én egy Excel-táblában csoportosítom a WSJTX2-vel dekódolt adások lementett listáját. A gond csak az, hogy a bázis frekvenciától való eltérés, az un. DT érték az üzenetváltás minimálisan 6 perces ciklusában nem állandó, ugyanakkor ez lenne az egymáshoz rendelés elsődleges szempontja. A másik pedig az idő. Ha viszonylag sok a bejövő jel, akkor bizony bőven lehet keveredés a QSO-ban résztvevő partnerek meghatározásában. De egy kis manipulációval megoldható. Aztán -sajnos- nem mindenki folytat szabályos üzenet váltást. Leginkább a partner hívójele kallódik el. ez esetben csak a DT értékre és az időpontokra lehet hagyatkozni az összerendelés során. A versenyeken csak röviden QSO-znak, általában elmarad a két nyugtázó üzenet. A tapasztalat az, hogy a versenyen résztvevők nem küldenek vétel jelentés visszaigazolást.
Közben én is utána olvastam a JT65-nek. Csináltam egy pontos idő szinkronizálást. Reggel csend volt, most kipróbáltam újra. Jelentem működik. UT7IS volt az első. Sajnos eqsl-t nem nagyon nézeget, vár rá közel 10 ezer lap. Így tőlem nem kapott újat.
még pár hete írtam egy egyszerű programot, ami a JT65-HF logját olvassa, kereshetsz benne hívójel, időpont, szöveg alapján. Én ezzel szoktam "megtalálni" a QSO-kat. Pskreporteren meg látszik, hogy honnan :)
Igen, a JT65 üzemmódnál az egyik legfontosabb a számítógép pontos óra beállítása. Perc:00-tól perc:48-ig adás, utána 12 másodperc szünet. 1 másodperces csúszást a tapasztalatom szerint elvisel, de 5-öt már nem.
Én ugyan csak megfigyelőként használom/használtam ezt is, számomra a nagyobb falat az volt, amikor több egyidejűleg vett adás adatait kellett párosítanom egymással. Ha halálpontos lenne a beállított frekvencia mindenkinél, akkor ez egyszerű lenne, de bőven tapasztaltam az átlagosan 6 perces ciklusokon belül 10 Hz nagyságrendű frekvencia csúszást is. Ez viszont már a párosítást, azaz az együtt dolgozó partnerek meghatározását egy kissé megnehezíti. CW-szűrővel nyilván egyszerűsödik a helyzet, de akkor meg nem látom/hallom a kijelölt sávtartomány egészét.
Én is használom, alátámasztom az írottakat. Jobban szeretem, ha a nem a gép rádiózik helyettem, de van pár egzotikus, egyéb üzemmódra nem hajlandó állomás, akivel csak így lehet a DX-et összehozni.
JT65-HF-et használsz? Lehet valami beállítása nem oké. Alapból még azt a jelet is dekódolja, amit füllel alig hallani. ;)
Nagyon megéri vele küzdeni, mert rengeteg DX-et össze lehet szedni rossz körülmények között is.
Van olyan opció, hogy enable multi, AFC, Noise blank, ezeket érdemes bekapcsolni. Én a PSKR-t is használom, úgy neten látod térképen, akiket hallottál.
Próbálkoztam ma én is ezzel a JT65-tel. Nem sok sikerrel, nem igazán dekódolt semmit a program. Füllel hallottam, a spektrumon láttam, de többet nem tudtam elérni. Marad nekem a PSK;-)
azóta én is tesztelem sokat WSPR és JT65 módban. Szépen jönnek az állomások, fél nap alatt sem mászik le a frekiről. Megérte. :) Bár főleg a frissen felfedezett CW szűrőnek örülök most.
Hétvégén volt Csorváson találkozó, nagyon jó volt. Vettem pár érdekességet, de főleg a mikrovezérlőzéshez.
Meglett végre HH2/VA3MPG is, eQSL visszajött, de sajnos eléggé betesz ez a napfoltminimum a DX-eknek. A felső sávok alig mennek, de hátha javul a helyzet, mire hazaérek.
XW7FG-t is elkaptam végül, bár csak JT65-ben, de 15 és 40 méteren is, várom a QSL-t. Indulnak a japcsik 4W/ kitelepülésen, bár hivatalosan nincs bejelentve, hogy lesz-e eqsl, de bizakodom.
Jól teszi a dolgát. 2 db 897D-ben is üzemel ilyen. Digit módban panaszmentes, nem csúszik semerre. Ezt onnan tudom, hogy amikor profi készülékes állomások válaszolnak, akkor mindig pontosan az adás frekijén jön válasz és végig ott is maradunk. Vagy egyszere hibázunk. :)
Igen, eddigi tapasztalataim is azt támasztják alá, hogy egy tetszőleges drót a "legkényelmesebb". Esetleg a Wonderwand Whip lehet még érdekes, az passzív antenna, egy teleszkóp, hangolóval. Eddig nem találtam normális utánpítést, de majd nyáron.
A vizsgához sok sikert, én majd a főiskolai tanulmányaim után szeretném egyszer.
pontosan :). Én 3500 HUF-ért vettem. Eddig úgy tűnik megérte. Nagyon stabil a WSPR, pár órája megy itt az asztalon. Bár még nem próbáltam a 434 MHz-en, mert nincs antennám bentre. Jönnek vele a szép DX-ek.
Egyébként az aalcsony napfoltszám ellenére egész jó a terjedés. Délután hallottam FT4JA-t 58- 59-el valamint E44YL is még mindig szépen ment 15 méteren.
XW7FG viszont egyelőre nem sokat adott. Alig volt pár spot Clusteren, pedig kéne...
Úgy látszik elősször szedtem szét a rádiót, és 2 szűrőt találtam benne.
Típusa nem látszik, de az alap szűrő helyén egy SSB filter van, a beépíthető helyén pedig CW szűrő :D Az eladó sem tudta, hogy szűrőzve van, így utólag még jobb üzlet volt. Névleges sávszélességét nem tudom, de így néz ki MixW-ben.
Persze beszereltem a TCXO-t, működik is szépen, bár még nem teszteltem.
Na ideért a kis kínai TCXO 13 napa alatt. :D Valamint a soros USB átalakító a rádióhoz. Este beszerelés.
Egyéb: Valaki tudja, hogy a 817 memóriájában lehetséges-e "beszúrni"? Mármint most pl úgy vannak sorba a memóriák, hogy 20méterJT65, 15méterJT65, 10méterJT65, és én azt szeretném, hogy mondjuk a 17méter JT65 sávot beszúrjam a megfelelő helyre. Van erre valami megoldás?
Motorola GM-300 szoftverrel, a GP-é nem jó hozzá. Egyszerűen csak "át lettek nevezve" a csatornák. Az alias numberbnek meg kell egyeznie a sorszámmal, így 1-16 lesz látható a kijelzőn.
Sok a kitelepülés mostanában, érdemes figyelni. Megy E44YL Palesztína eqsl-el, indul XW7FG Laosz eqsl-el. :D Ja és FT4JA is a héten startol, hétvégén remélem meglesz. Termékeny év ez ritka DX szempontból.
Programok is fejlődnek. A JT65 progik már figyelik, hogy fut-e a JT65-HF és az analizátor automatikusan frissíti a statot percenként, ha igen.
A log viewerben csak információs céllal jelenik meg a HF futása. Elméletileg megnyitásnál alapból a /appdata/JT65-HF mappába navigál, mert az az alapértelmezett helye a lognak.
Az attól függ, hogy rádióamatőr vagy-e :-) Ha nem, akkor a PMR frekvenciákra célszerű programozni és akkor nem valószinű, hogy összeütközöl a hatóságokkal. http://www.v-strom.co.uk/downloads/PMR.pdf
Egy hónap múlva jön ki a cikk, elolvasod, oppardon... előbb kiperkálsz érte ~30 dolcsit, majd megépíted. Inkább az a kérdés, hogy megéri-e a vétel 100-szoros gyengülése a dolgot.
(egy fél-offtopik kérdés: Irtad, hogy külföldön vagy. Nem jártál véletlenül decemberben Nevadában vagy a környékén? Láttam valakit az EchoLinken hasonló hivójellel, csak nem emléxem rá pontosan, a "v" biztos benne, de vc vagy vo az már nem.)
OK, így értem. Oda 2 db Si-dióda is megteszi sorba kötve. Ilyen nagy TO247 tokos (nagy BD) jól hűthető. Ez kicsit elvesz a hatásfokból, de biztosan zavarmentes. PC tápokban vannak ilyenek.
Modell akkut használok, (6000mAh) ígéret szerint 10c-t ki lehet venni belőle, FT-7800 rádióval, így 15A-re szeretnék tervezni. Kapcsolóüzemi megoldástól tartok. Félek ,hogy egy 50wattos adó mellet begerjedhet az egész, illetve 15A-re alacsony referencia értékű stabilizátort nem nagyon találok. Lekapcsolási védelmet nem tervezek van hozzá való jelző áramkör ami hang és fényjelzéssel jelez ha bármelyik cella 3.3V alá süllyed. Olyan megoldásra gondoltam ami a kimenet és a bemenet között állandó 2V különbség csinálna. Áteresztő tranzisztor?
Mi lenne ha 20- 500 ,600 lenne a vége és nem lehetséges a hosszán rövíditeni ? Sorbakötve egy 130 -2 toroid a 20,30 menettel a tuner tekercsével még 400 pf végkap is elég de még ez is az 1.8 megához szükséges a felső sávokhoz 28 -tól meg a kicsi kezdőkap a lényeges ahogy Gyuri is említette a 20 jó lehet oda .
Azt azért figyelembe kell venni, hogy mekkora teljesítményt vesz fel a mobil rádió. Mert bőven lehet 10 A felett ha egy combosabb darab. Ahhoz meg már nem jó bármilyen LiPo aksi. 4 cellához balansz töltő kell. A cellákon a védőáramkörökkel. Így nem lehet túlmeríteni sem őket.
Ha tényleg 5A feletti felvétel várható, akkor kapcsüz step-down táppal lehet gazdaságosan lejjebb vinni a feszt. Azoknak elég kicsi a maradék feszültsége. Csak azt meg zavarszűrni kell rendesen.
A minimális feszültség is gond, az akkumulátorok felől nézve. Egy step-down stabilizátor jó lehet, de a megengedett minimális feszültségnél kapcsoljon ki - szerintem.
Üdv Mobil rádiót szeretnék használni 4cellás LiPo akkumulátor pakkról. A gond ,hogy ekkor a maximális feszültség 16.8V lehet, ezt kellene csökkenteni.Sima diódán kívül nem jut más eszembe...
A 15-60-asból ha lesz kb. 2-3 hét múlva, érdekelne egy. Számolgattam, a "kutyaszarszínű" ezüst-csillám pluginokkal le tudom fedni a sávot. A kondi "másik fele" már itt van nálam :-).
Van rá egy ötletem, csak már nem volt energiám foglalkozni bele. Így ebben a formában ahogy lerajzoltam biztos nem csinálom meg, de egyes elemei átemelésre kerülnek majd.
A csúszóérintkezők elhagyásának az ára a kapacitás feleződés, A kérdés az, hogy megéri-e. Ha 1000 pF végkapacitás kell, akkor már nem gyártható így. Még vacillálok egy csúszóérintkezős megoldáson. A 0,5 lemeztávolságot nem lehet lejjebb venni.
Valamelyikőtök szokott DSSTV-zni? Miért van, hogy mostanában csak egy linket küldenek át, és FTP netről tölti le a valódi képet az easyPal? Régen az egész kép rádión át jött, most meg 10 másodperc alatt lejön a link, és aztán via Internet. Kiveszett a DSSTV-ből az élvezet.
Nem csalódtam :-). Lottózom, de sajnos.... megint nem veszem meg a KDQ-t :-).
Jó kis találka lett, kiváló társaság jött össze, a légkör is elviselhető volt. Éjszakai műszakos vagyok, Nándibácsi alkatrészeivel be tudom fejezni a firmware-upgrade-et :-).
Ez a forgó 15-60 pF-ot tud. Összesen 4 mm-es (2-2 mm) a fegyverzet távolság, úgyhogy ez nem antennahangoló hanem szabadtéri loop antenna kondi. Még nedves időben is 5 kV feletti az átütése.
Ami tervezőasztalon van, az 70x70 mm alapterületű, kerámia véglapos, 0,5-1 mm lemeztávolságú osztott kondi (olyan mint a differenciál csak egy statoros, de diff-nek is szerelhető), nos az lesz ilyesmi értékekkel.
A tervezése még egy hónap (ez hobbi, valamiből pénzt is kell keresni), a tesztalkatrészek gyártása 2-3 hét, ha minden összeállt, akkor nyáron lehet belőle valami. Ha ráér addig figyeld ezt a topikot, jelezni fogom ha valami van.
Nem veszek, hoztam Szlovákiából jobbat (magyarról magyarra lefordítva: számomra kezelhetőbbet) a Magirusnál. Kicsit nagyobb, kicsit nehezebb, cserébe stabilabb - meg fő szempont: egyedül, erőlködés nélkül tudom telepíteni és bontani, szállítani (OFF: más dolognál is ügyelek erre, pl. asztali körfűrész, fahasogató stb. ON). A tagok összeszorítása rozsdamentes szalagos-rugalmas, jobban bírja a nagy szelet. Otthonra jó a Duga.
Állítólag már kifigyott, nincs, vége, kimerültek a sereg készletei - aztán az adok-veszekben is feltűnt jó fél éve egy nagyobb adag új eresztés, meg itt-ott felbukkan. Úgy tűnik, ketten tudták definiálni a végtelen fogalmát: a matematikusok meg a honvédség :-).
- mostansag milyenek a Puskas borzek? a hetvegen lesz, es eljatszottam a gondolattal, hogy ha unatkoznek, akkor kiugranek egyet setalni. Kerdes erdemes kilatogatni, vagy nem-sok-minden van manapsag..?
:D Én a Balatonig látok el, meg északon a hegyekig, délen Szarbia alja kb a határ. Határ mellett lehet hallgatni, ahogy átadják a gépet a másik légtérnek, frekvenciát cserélnek, etc. Kis 817 szkennernek is egész jó, lehet managelni, hogy melyik memória bejegyzéseken keressen, melyiken ne. Bár van egy régi szkennerem is külön, mikor mi esik kézre. Régi R1000-em meg jó szolgálatot tesz műsorszóró sávban, meg délben a 7 megán magyar csacsogás hallgatására az antenna bejövőjére rátekert darab dróton.
QTH2-ről URH-n a fél országot látom, repcsiket gyakorlatilag az egész országban (hegytető) Még egy jó keskeny szűrőt kell csinálni, hogy ne üljön le a stick vevője egy kollineárral sem. (hidraulikus lemezolló a melóhelyen, nyáklemez, vízvezetékcső adott, a többit meg "fejezd be ízlés szerint" :-D by Galla Miklós) Fenn egy dobozban egy vékonykliens ráerőszakolt WinXP-vel, otthonról távkezelhető) Itthonról viszont veszem a "felmenőt" is.
Tényleg nem lehet megunni... kis kalandozás egy átjátszóval zajhatár alatt ("kicsi a shift", "úgyse fog működni" - a francot nem(HI)
Én egy 2-300 Km-et látok át a kollineár GP-vel. Szintén SDR-t használok, szereltem rá 5Vos ventillátort, mert az előző SDR túlmelegedett, és möghót. Csak ugye az a vacak csatlakozó. Most forrasztósat vettem Szarvason, remélem nagyobb sikere lesz.
Amikor fejlesztettem a morze dekódert, sokat hallgattam a távírót fülre, és már megmaradtak tipikus szövegek, pl 5NN, CQ DX, PSE K, azok mindig kihallatszanak a forgalmazásból. :)
Ez a jó a rádiózásban, hogy az ember mindig talál benne valami újat, ha már épp megunná. :D
Persze. ADS-B-vel játszottam én is, aránylag közel van Lisztferihegy, jól rá is látok :-). Jü kis játékszer az USB-RTL dongle. Most a távíró a fő csapásirány, végre le tudom venni a pár napja fölvett saját adásomat. (ez az, ami kimaradt az életemből, egyre jobban tetszik)
Köszi az infót. Most első körben a TCXO-t várom, meg ha kicsit jobb idő lesz, meg kell javítanom az ADS-B antennát. Valószínűleg megette a fene az N csatit.
Rendeltem továbbá egy USB - RS232 átalakítót a CAT vezérléshez. A CW dekóderemen ki van vezetve az RX/TX, csak a gépre kell ez a kütyü. Régóta szórakozok NOAA vétellel, így meg már az Orbitron tekeri majd a rádiót.
Ez a jó a rádiózásban, hogy az ember mindig talál benne valami újat, ha már épp megunná. :D
Éppenséggel lehet, csak rengeteg a kamu, fizesse más a tanulópénzt Ha végképp nem bírsz a balunokkal, vedd meg az Istentől (HA5IW), amit ő csinál, jól működik! rfha5iw.hu
Próbaképp beütöttem a gugliba a "balun for hf windom antenne" szavakat, dobott is egy rakat találatot. Amidon vasakat ajánl, Vác, Tali Bt. forgalmazza őket. Burabun is kint vannak, néha a Puskásban.
A kis műanyag forgók 90+180 pF körül voltak. Érdekes lenne megpróbálni egy Sokol vagy Selga esetleg Orbita forgót. Azok teflon szigetelésűek és jobb a föld kivezetésük is. Csak kicsit nagyobbak.
A Balunokkal eddig nem volt szerencsém, meg az antennadrót se olyan jó, régi távbeszélő vezeték, a vezetékes telefon érából. Teszteltem, a zöld katonai kanóc jobbnak bizonyult. Majd nyáron próba erejéig kipróbálom a zöldet kihúzva, csak ugye ahhoz fel kék mászni a tetőre. :D Node ha vége a gyakorlatnak, szabadidő++. Talikon általában G5RV-t szoktam látni, de az meg ugye 33 méteres, nem jön ki jól. A 20 méter pont a telek két sarka. A távoli sarok meg 40 méterre jön ki. Milyen balun kéne? Anyagokat mennyiért lehet beszerezni hozzá?
5-10 wattot röhögve kibír, ha 100-at nem is. Ahogy a többiek írják, ezek a táskarádió-forgók hamar szétmennek, műsorvevő-forgóra cseréled és jó lesz. Főleg, hogy kitelepülgetsz, nem baj ha erősebb a cucc.
Ha jó az SWR nincs is gond. Ha viszont nagy impedanciára kell illeszteni, a forgók bajban lehetnek.
De ennyiért egy normális dobozt nem kapni itthon. A kis FT-hez tényleg jó lehet.
Ezeknek a japán forgóknak gyengéje a tengely földelése. Egy rugóacél drót nekiszorítva a tengelynek sokat segít. Vagy egy darab árnyékoló harisnya melléfogva és testelve.
Jól el lehet vele szórakozni, mire az ember összerkaja, főleg, hogy én úgy jártam, hogy a forgókondikra nem ment rá rendesen a tekerőnek a csavarja, és nekem kellett kicsiszolni, de jó lett. Ellenben a ház, amit adnak hozzá, valami nagyon jól néz ki. Csavaros, elegánsabb, mint itt bármely villanyszerelő boltban kapsz. :D Nomeg ki a franc használ BNC-t RH-n... Lecseréltem amphenolra, meg bemeneten 2 banándugó az antennának/földnek. Egyébként tervezek Balunos Windomot venni, mennyiért mennek manapság a 20 méteres változatok?
Pontosan. :) Úgy emlékszem QRP antenna tunerk kit-ként hirdetik. Kihajítottam belőle az SWR mérő ledet, inkább bypass funkcióval láttam el a kapcsolót, így ahol nem kell, ott ki lehet kapcsolni. Én csak megfigyelésre használom a kis dróthoz, arra egész jó. S9BK a hétvégén. Főleg 15 méteres sávot kell illesztenem, mert ott illesztetlen kicsit a windomom.
:D magamat is felpiszkáltam annyira, hogy berendeltem egyet. Elvben 2 hét Kínából, ha ideér, mindenképp jelezni fogom ide, hogy milyen. Április 16. Kisszékelyben Audiofil talira megyünk, ott lesz a /P tesztje a dolognak. Van ott egy magas kilátó, onnan lehet rádiózni, csak a batériát is fel kell oda cipleni háton :). Másik ebayes okosság, a 20$os antenna tuner. Azt már 2 hónapja vettem, és tűrhetően meg vagyok vele elégedve. Nem olyan azért, mint egy rendesebb tuner, nagyobb forgókkal, de teszi a dolgát, szépen leilleszti a kis drótdarabomat a sávokra. Sima T tuner. Itthon a 20 méteres Windommal dolgozok vele.
Köszönöm a véleményed. :) Igaz, eddig sem volt gondom vele, mert főleg RH-n dolgozok, de pl 434-en az eredeti 345 Hz-et csúszik, ez viszont csak 70et ezen mérések alapján. Tervezek elkezdeni műholdazni 70 cm-en is, bár egyelőre antenna-híja van csak a dolognak, nomeg időjárás, hogy ne fújja le a szél az embert, ott meg talán jól jön a stabilabb frekvencia, ha pl Orbitronnal számoltatom a dopplert. :D
Én is láttam készletben, de most annyit nem szánok rá. Egyébként ebayes "20$-os" TCXO-9-el van valakinek tapasztalata? Kicsit kamu szaga van, de azt írják róla a külföldiek, hogy nem rossz. Csóró kollégista jeligére :D. Én ritkán települök ki, de ha igen, akkor vagy viszek zselés akksit külön, vagy van hálózat ott, ahova megyek. Arra a kis időre amit meg ez a kettő nem fed le, elég nekem a gyári, de kétségtelen, hogy hamar megeszi a rádió még vételben is, bár nem újonan vettem.
Kis cselesek a kínaiak, mert ez a fedél a gyári elemmel nem kompatibilis (legalábbis amit én ebayen láttam), hanem csak a hozzá gyártott lítiumos akksival, amit megvehetsz külön... :D Ha esetleg tudsz olyat, ami az eredetivel is jó, elárulod merre lehet kapni?
Azért annyira nem rossz a maga 0.18 uV érzékenységével (bemérettem). Főleg ha azt nézi az ember, hogy a régi ft757/747ek 65 70000 körül mennek, ami csak HF, az a 40000 rátolás nem vészes. Én a mérete miatt szeretem, nem sokkal nagyobb, mint a Tecsun, persze csak SWL-kedek vele, de bedobom a buktatatyiba, kis 4 méteres tecsun kanócával, és irány a világ. 203 DXCC csak bejött már vele eqslen. Gyermekbetegségei pedig sajnos a nagyobb készülékeknek is akadnak. Persze ízlések és pofonok. :)
"A lnyeg: az akkut nem szabad a rádióban hagyni ( főleg régebbi, nem 817ND készülékekben) , mert a meghajtó fokozat kikapcsolt állapotban is kap táőfeszültséget. Amikor az akku merülésével egy bizonyos feszültaségre csökken a tápfesz, elkezd gerjedni a meghajtó fokozat, és az akku kapacitásának függvényében "leizzad". Még a végfoktranyókat is kinyírja....."
- sokaig volt elso generaciosbol nekem, szerencsere nem futottam bele a PA problemaba, viszont vigyaztam is ra, mindig rendes antennat illetve kihangolt, illesztett drotot kotottem ra :) , allitolag az swr vedelme sem volt rendesen megoldva, nagyobb swr-nel is engedett dolgozni, termikus vedelem hianyaban, a PA tranyokba epitett gyari vedelemre biztak mindent, nem volt jo otlet..
- a leirasok alapjan a szokasos hibak, mondhatni tervezesi hibak okoztak a PA modul tonkremenetelet, egyiknek sincs koze az akkuhoz, legalabbis amiket en olvastam a temarol, a PA es kornyeke annyira nem sikerult a yaesu-nak elsore, hogy tobb modellen/generacion keresztul alakitgattak.. (ezt a gyar sosem ismerte el mint hiba, ugymond a kollegak szedtek szet a radiokat es raktak ossze a lenyeget), vegul uj meghajtas lett, teljesen mas vegfok, nemcsak kapcsolas illesztotrafo de tranyok is masok. Jah es termikus problemak is voltak az elso par generacioval.
Esetleg a kikapcsolás csak készenléti állapotba helyezi (ahogy a TV-t ha távbosszantóról kapcsolod ki) és amikor leeseik a fesz, a kapcsoló áramkör bekapcsol, majd a végfoknál valami meghajtó fetet kinyír. Nem ismerem a 817 belsejét, csak ötletelek.
Nagyon fontos, hogy a 817ND-ben javították azt a hibát, mely a sima 817-nél megölte a végfokot, hogyha az akksi kikapcsolt állapotban egy bizonyos szint alá merült.
Ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni ! Ez nem jelenti azt, hogy a sima 817-től rettegni kell, hanem azt, hogy oda kell rá figyelni.