Keresés

Részletes keresés

W_B Creative Commons License 2023.04.27 0 0 39230

Szia!

 

"Nagyon fontos a két lemosó gondos felvitele a rügypattanási időszakban ! "

 

Én tavasszal és ősszel szoktam lemosózni, olajos rézkénnel.

Többször is kellene?

 

Illetve amelyik fa már elvirágzott, ott van értelme a harmadik gombaellenes permetezésnek? (A két Chorus után a Topas)

Előzmény: kavicsos64 (39223)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.04.27 0 0 39229

Várom hogy szikkadna de alig süt a nap ,csak olyan opálos napsütés van ,meleg sincs !

Előzmény: kavicsos64 (39228)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.04.27 0 0 39228

Skandinávia felőli leáramlás van pedig ,az pedig biztos hogy hideget szállít ide ! De jönnek a felhők nyugati irányból az óceán felől hátha szerencsénk lesz és mérsékli vagy fent akad rajta !

Előzmény: naivkezdo (39226)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.04.27 0 0 39227

Tudom, régen is...

 

És hol van még Szervác, Pongrác, Bonifác...

Előzmény: naivkezdo (39225)
naivkezdo Creative Commons License 2023.04.27 0 0 39226

Ez úgy lett közel -3 hogy +3 fokot mondtak. 

Holnapra 1 az előrejelzés, akkor mennyi lesz...

Előzmény: kavicsos64 (39224)
naivkezdo Creative Commons License 2023.04.27 0 0 39225

Tudom, régen is...

Előzmény: naivkezdo (39222)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.04.27 0 0 39224

Itt megúsztuk eddig ! De reggelre -3 fokot jósol ide ! Eddig 1 fán van termés láthatólag a többin csak mutatóban ! A szomszédban is hasonló szinte semmi sem lesz ! 4 napja be van borulva napot nem láttam csak ma reggel kb 1-2 percre ! Vizes a kövesút valószínű az éjjel lehetett valamennyi eső is .

Előzmény: naivkezdo (39222)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.04.27 0 0 39223

Jelenleg a vízhiány szerintem még nincs ,legalább is felém az elmúlt 3 napban 15mm esett ,túlöntözni sem kell az is hiba . A levágásikat jól csináltad . A moniliától csak a virágzásban tudsz megszabadulni vagy a levágásokkal . Nagy hangsúlyt kell fektetni a gondos permetezésre ! Ha kimaradnak az ágvégek szinte semmit sem csináltál ! Ha hideg van a permetezési fordulókat pontosan kell tartani . Nagyon fontos a két lemosó gondos felvitele a rügypattanási időszakban ! A dózisok a felső kijuttatási határon vagy felette legyenek ,mert újabban igen híg leveket árulnak ,az uniós szabályoknak megfelelnek ugyan, de ha nem érik el a céljukat, nem sokat érnek csak a pénztárca lesz üres !

Előzmény: W_B (39221)
naivkezdo Creative Commons License 2023.04.27 0 0 39222

Április 27:

-2,7 fok:))

W_B Creative Commons License 2023.04.26 0 0 39221

Nekem szintén Ceglédi Óriás kajszim van, 2 éves.

Permeteztem 2x Chorussal, de pár ágacska moniliás, illetve néhány helyen gyantacsorgás van..

Levágtam ezeket a gyantás ágacskákat, a kéreg alatt van gyanta.

 

Tudok vele mást csinálni, mint bő öntözés és tápanyag?

Előzmény: szicsu1007 (39218)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.04.26 0 0 39220

Az enyem is ilyen. Tul fogja elni!

Előzmény: szicsu1007 (39218)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.04.26 0 0 39219

A széle még él ! De a monilia masszívan benne van ! Van olyan ismerősöm akinél a cseresznye fát elkeztem vagdalni így lefelé ,mindenhol ilyen halott belső volt ,már alig maradt csak egy torzó a végén és bízott benne még ki fog hajtani ! Mondtam neki ja a tűzben a kandallóban lehet de itt a helyén már nem ! Ősszel meg belátta jobb ha kivágom tőből ((::!! De ha nem muszáj ne piszkáld még sokáig elél ,ha vagdalod sietteted a halálát !

Előzmény: szicsu1007 (39218)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.04.26 0 0 39218

Lehet, hogy az én Ceglédi óriás kajszimat már a csonkolás sem menti meg (22 éves). Szinte minden levágott ág "mögött" ezt látom:-(((.

 

kavicsos64 Creative Commons License 2023.04.26 0 0 39217

Majdnem sikerült permeteznem de eleredt az eső ! Az őszibarack még mindig virágzik gyümölcs kezdeményt nem látni rajta egyet sem ! A sárgabarack az egyik fán a védettebb helyen TÚLÉLTE a fagyokat ,majdnem kisujj körömnyi kis barackjaim vannak . A nyíltabb helyen viszont csak mutatóban maradt rajta ,ott lefagyott a Bergeron ! A gönci magyar kajszi maradt meg pedig a fagy után nagyon csúnyán nézett ki kb mint akit leforráztak . Lett rajta pár kis termőág amit a monilia elvitt ,ma le nyirkáltam róla . Nézzétek át a fákat és ha van ilyen láthatóan elhalt ágacska le kell vágni róla sürgősen ! Az alma és a körte még mindig veszélyben most virágoznának de nincs jó idő rá ,szerintem el is van késve is ! A cseresznye szét rétegződött termékenyüléses pici is van meg nagy is rajta ,pedig még az első virágokat le is szedtem róla ne az fogjon ! a szilva levirágzott ment volna a Mospilan -Topas rá de az időjárás nem engedi . A kezem se ,a másik fórumon javasoltak egy kenőcsöt ma vesznek hátha nem fájna tőle ! Próbálnak bejuttatni az orvoshoz de hogy mi lesz belőle nem tudom ,június 20 amikor látná orvos ,addigra tönkremegy totál ! Valamilyen gyulladás zajlik benne 37.1 volt láza tegnap ,de a hűtést nem bírom fájdalmat okoz a hideg hatás !

Veszpremi Creative Commons License 2023.04.26 0 0 39216

Köszönöm! Igen, az a Nevirol volt, ami tényleg használt is anno.

Nálam a 2. bekezdésben általad említett probléma állhat fent.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39215)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.04.26 0 1 39215

Ez a cseresznye és meggyfák esetében természetes jelenség az esetek többségében. Egyes fajták ezen belül is hajlamosabbak rá.

De bizonyos határok között jól van ez így, egyes csonthéjasok esetében nekünk kell ritkítani, hogy a fa ne teremje agyon magát.

A kevesebb termés normál esetben jobb minőségű is. Ha egy beállt fa így is terem eleget, akkor nem kell aggódni!

Az önszelekció kiváltó oka általában környezeti körülményekre, vagy az előző év(ek)ben elhanyagolt növényvédelemre vezethetők vissza. Előbbi lehet a kedvezőtlen időjárás, ami lehet a beporzási időszakot (virágzást) követő is.

Akinek például Germersdorfi fája van, az tudna mesélni róla, mennyire hektikusan tud teremni. látszólag tökéletes beporzás, aztán a szemek jó része, akár a többsége borsó nagyságnál lehullik.

 

A természetes szelekciót okozhatja tápanyaghiány, vagy szárazság, esetleg a fa valamilyen betegsége, esetleg kártevő is.

Én már találkoztam olyannal, hogy elmulasztják a fa védelmét annak letermése után. Ilyenkor aztán elkapja valamilyen levélbetegség, például lyukacsosodás. Nem foglalkoznak vele, hiszen már minek? Ezután a fa már októberben, akár a közepén eldobja a lombját. Tavasszal meg gyönyörűen elkezd hajtani és virágozni de sokkal erősebb önszelekcióra kell majd számítani, mint egy nem legyengült fánál.

 

Az itt név nélkül említett régi terméskötődést segítő növényvédőszer szerintem a NEVIROL volt. Ezt Magyarországon gyártják, de sajnos az EU-ban nem forgalmazzák. Utolsó infóm szerint pl. Ázsiába tonnaszám exportáljuk, mert egy kiváló univerzális szer. A kajszitól a banánig minden kultúrában 20-30% többlet kötődést eredményez a használata. Én még utoljára a "feltalálótól" kaptam két zacskóval, ha jól tudom 2010-óta nincs forgalomban.

 

Van viszont másik, kapható szer. Nincs tapasztalatom vele, ez az ATONIK.

https://www.gazdabolt.hu/T08312-Atonik-1x5-ml-amp..html

 

A nehezebben porzódó fajták esetében (mint pl. a Germersdorfi) jól bevált trükk, hogy a tavaszi második monília elleni permetlébe (teljes virágzásban) tenni kell 10 literbe 2-3 kis zacskó vaníliás cukrot, ami a beporzó rovaroknak egy kis plusz csalogató nasi. Ezt a trükköt nekem Ali-bá fórumtársunk súgta és nagyon bevált. Szerintem a cukor még egyfajta növényi tápanyagként is funkcionál, ami a virágszirmokon keresztül részben akár fel is szívódhat, de nem akarok okoskodni. Szóval ajánlott. Tudom, hogy Neked valószínűleg nem ez a problémád, de ha már szóba került a beporzás, akkor osszuk meg a tudásunkat!

Előzmény: Veszpremi (39210)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.04.25 -1 0 39214

Ezt én már rég lefigyeltem hogy mi a probléma ! Ez sajnos úgy van hogy ami elsőnek kivirágzik az marad a többit ledobja ! Ez pedig azért van és úgy lehet kissé módosítani ha az első kivirágzó virágokat leszeditek ,mi több az első két napot kéne leszedni hogy a fővirágzásból maradjon . Csak ez pl nálam sose jött még be ,pedig most is az első két napi kivirágzást lecsipkedtem ,de valamiért csak vagy 4-5 nap után lett a fővirágzás ,de gondolom a hideg miatt csinálják ezt az elhúzódó virágzást ,és azt is megfigyeltem az éjjeli hideg veti vissza ,de ha a méhek nem jönnek akkor is ez van ,mert mondjuk esős az idő mint most . Ezen esetekben szét rétegződik a virágzás és a termékenyülés is . Meg termékenyül sok virág csak nagy az időeltolódás a termékenyülésben és ez miatt ledobja a később termékenyültet . Itt nálam meg ez a szar idő és még a rossz föld is fokozza  ezt a hajlamot .

Előzmény: Veszpremi (39212)
alfi13 Creative Commons License 2023.04.25 0 1 39213

Az én kertembe vannak rovar hotelok. Nádak vannak benne 5-9mm-es méreteket szeretik legjobban.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39198)
Veszpremi Creative Commons License 2023.04.25 0 0 39212

Na, ugyanez a problémám. A mennyiségi arány azért sokkal jobb nálunk, mint amit Te írsz, de sokkal jobbnak kéne lennie.

Előzmény: zsorsz (39211)
zsorsz Creative Commons License 2023.04.25 0 0 39211

Nekem is van ilyen megyfám, zölden lepotyog, talán egy kilo marad, holott egy q-t kellene teremnie. Most is iszonyat mennyiségű virág, a méhek rajta, meg is köt, de lepotyog.

Előzmény: Veszpremi (39210)
Veszpremi Creative Commons License 2023.04.25 0 0 39210

Ezt írtam elsőre: "sok termés még kezdeti állapotban zölden lehullik"

Ebből is érthető, hogy nem a virág potyog le, hanem a kis zöld termés, mert nem kötődik meg. Ez szerény ismereteim szerint nem megporzási probléma, mert ha nem lenne megporozva, akkor nem zöld termés-kezdeményként potyogna le, hanem elhervadt virágként. Jelenleg ott vannak a kis zöld termés-kezdemények a fán nagy mennyiségben, szerencsénkre.

Előzmény: öreg_néne_b (39208)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.04.25 0 0 39209

Minden évben pótolni kell 2-3 alkalommal és a következő évben hat ,beraktározza a fa .

Előzmény: Veszpremi (39207)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.04.25 0 0 39208

És milyen fajta az a sok meggyfa? Jó pollenadója a tiédnek?
Mert, ha sokáig nem volt gond a terméssel, az utóbbi években meg mindig, akkor kézenfekvő a magyarázat.
Ha "apuka" vaktölténnyel lövöldöz, nem a magzatvédő vitamin a megoldás. ;)

Biztos, hogy a bőtermő évek után mostanában nem azért nem terem, mert elfogyott a bór. De sokat nem veszítesz, ha kipróbálod...

Előzmény: Veszpremi (39207)
Veszpremi Creative Commons License 2023.04.25 0 0 39207

Sok meggyfa van a környéken.

 

Alább a bóroldal tanácsot megfogadom, épp olvastam róla.

Előzmény: öreg_néne_b (39205)
magaspasi44 Creative Commons License 2023.04.25 0 1 39206

Nyugodtan olvass utànna bóroldat kell a permetlébe ami segíti a terméskötődést.

Előzmény: Veszpremi (39202)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.04.25 -1 0 39205

Ha régen bőven termett hókuszpókusz nélkül és most nem, akkor lehet, hogy kivágták a pollenadót.

Előzmény: Veszpremi (39204)
Veszpremi Creative Commons License 2023.04.25 0 0 39204

Biztos van, mert évtizedek óta terem. Akár 2 mázsát is tudna.

Előzmény: öreg_néne_b (39203)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.04.25 0 0 39203

Van megfelelő pollenadó fajta a közelében?

Előzmény: Veszpremi (39202)
Veszpremi Creative Commons License 2023.04.25 0 0 39202

Termés/virág-kötődésre használtok valamilyen szert? Régen volt valami, már elfeledtem a nevét, most az atonik-ot látom. Meggyre kéne valami, mert az utóbbi évek hűvös időjárása miatt hiába van hihetetlen nagy virágzás (most járunk lassan a végénél), a termés ebből csak közepesre szokott kijönni, sok termés még kezdeti állapotban zölden lehullik.

kavicsos64 Creative Commons License 2023.04.25 0 0 39201

Ezen felettébb csodálkozom ! Én még akár merre jártam méhész mindenhol volt ! De most ebben az évben gondba lesznek felénk a hidegek miatt ,szinte nem láttam méheket a fákon sem .

Előzmény: öreg_néne_b (39199)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!