Keresés

Részletes keresés

Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 4 187368

1987-ben hogy jártam. Századparancsnokként századgyakorlat. Isten se gondolta volna, hogy a csajkám benne legyen a kezszem hátizsákban. Megjött az ebéd. Tábori asztal, porcelántányér, evőeszközök. Gondoltam leülök ebédelni. Jött a zászlóalj-parancsnokom (főhadnagy). Én éppen hadnagy voltam. Intett, hogy menet innen. Megsajnált a szolgálatvezető törzsőrmester, egy kétkilós kenyér jó nagy végét levágta, a belét kiszedte. Majd abba mérte ki a babgulyást. És még egy kanalat is adott. A sorkatonáimmal dőltünk a röhögéstől, mikor a fűben együtt kanalaztuk a levest. Attól fogva mindig volt nálam csajka. A katonáim is másként néztek rám. Főleg amikor normagyakorlat volt. A parancsnokom ment végig a 10 gépem mellett, aztán osztogatta a normafeladatokat. Ékzár csere, feltöltések ellenőrzése, stb.. Amikor az én gépemhez ért bökött egyet, majd közölte, lánctag csere. Azt hittem megölöm.

Előzmény: Hehe164 (187367)
Hehe164 Creative Commons License 2023.12.09 0 2 187367

1986-ban Tapolcán a harckocsizó laktanyában kiváló volt a konyha.

Modern gépészettel, finom ételekkel, napi ötszöri étkezés mellett minimális élelmiszerhulladékkal. (Ha túl sokat találtak főzni, akkor másnap a maradékból repeta lett, nem is volt disznóhizlaldája a laktanyának.) A hivatásos állomány előszeretettel itt étkezett.

Talán az étkészletek megkövetelt tisztaságának is volt szerepe ebben, és a kiszabatok nem ellopásának is...

Előzmény: trizs77 (187344)
BBODRI Creative Commons License 2023.12.09 -2 0 187366

Akkor nálatok kitartotta a reggeli tornát szerintem senki...

 

De térjünk vissza a "tetőre"...

 

Nálunk a csak 1szobában 12-en voltunk csak tudom mert szoba pk voltam amiből volt+ csak 3 relés szakasz szoba meg a többi híradós körlet +a többi...1+ 2.zászlóalj.

szerinted mit ettek, a tiszti étkezte az más volt gondolom .

Előzmény: Mr. Pepe00 (187355)
warning mines Creative Commons License 2023.12.09 0 0 187365

jajaja.Hat igen .

Majd meg kell beszelni azokkal akik elneveztek.

Bar jomagam is inkabb konzerv vagyok.

Előzmény: Tankiszt (187358)
szilentium3 Creative Commons License 2023.12.09 -1 1 187364

Mi szederszájúnak hívtuk .

Előzmény: warning mines (187357)
KLMNO Creative Commons License 2023.12.09 0 2 187363

Képzeld azt a meglepetést, amikor francia tüzér delegációt fogadtunk és Dr. Nagy Gábor, orvos alezredes, radiológus a Honvédkórházból elkísért bennünket a francia emlékműhöz és olyan részletes megemlékezést tartott a franciáknak, amit alant olvashattál.

Előzmény: KLMNO (187361)
FOMA Creative Commons License 2023.12.09 0 2 187362

Szép összefoglaló, egy kis pontosítás:

 

"Volt Pécsett határőr igazgatóság, területét ma a TEK és a készenléti rendőrség használja."

 

A határőr laktanyában jelenleg a TEK mellett a megyei RFK működik, a rendészeti igazgatóság és alárendelt szervei, valamint a humán szolgálat. A KR a régi tüzér laktanyában, a Bajcsy laktanyában van, a volt parancsnoki épület pedig a Pécsi RK Kertvárosi Rendőrőrsé. Nekem is a Bajcsy volt az utolsó baranyai szolgálati helyem, akkor még a megyei közrendvédelmi osztály, és a bűnügyi technikai osztály működött ott. Az első pedig az A/1-ben az MN8677, pont "miattatok" mentem át a rendőrségre, nem volt kedvem Gyöngyösre költözni.:-)

 

Előzmény: KLMNO (187349)
KLMNO Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187361
Előzmény: Atis57 (187359)
KLMNO Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187360

A hadikórház a pécsi színház helyén állt, nem tudom hol temetkeztek, az emlékmű fent van a Mecsekben, távol az ispotálytól.

Előzmény: Atis57 (187359)
Atis57 Creative Commons License 2023.12.09 0 0 187359

Szia!

 

ehhez;"ennek emlékét a Mecseken a Francia emlékmű őrzi"

 

Ahol eddig Hadikórházat láttam -mindig volt előtte/mellette tömegsir .--Később xx Hősi emlékművel!

 

Itt az emlékmű a meghalt sebesültek sirjain áll?

Előzmény: KLMNO (187349)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187358

A bőrszín és a származás nem meghatározó. Az biztos, hogy egyedi, kicsit bunkó stílusa volt. Ismertem nála sokkal bunkóbb főtiszteket, tábornokokat. Pl. Egy Táncos nevű tábornokot.

Előzmény: warning mines (187357)
warning mines Creative Commons License 2023.12.09 -1 2 187357

Ugy hivtak fohadnagy koraba hogy Toby. Azt is tudom hogy miert.Volt egy Csikós nevő kicsit barna bakaja.Talan HK vezetö. Allitolag beszolt neki valami szazadsorakozon "neszivassama teso" .Ettöl teljesen kiborult.

Előzmény: KLMNO (187352)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187356

Pontosítok.

Akkor már Gépesített lövészdandár voltunk. Ott volt parancsnokhelyettes. Parancsnok soha nem volt. A KFOR hatos váltást ő vezette. Én voltam a hadműveleti főnöke. 2002-ben. PRT-ban volt, az ottani dolgait nem ismerem. Utána Bp-en szolgált a nyugdíjig. Egyébként 1956-os születésű, 1978-ban végzett a főiskolán tankos szakon.

Előzmény: KLMNO (187352)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2023.12.09 0 2 187355

Mi "hegyi emberek" a Dolka tetőn ugy éltünk, hogy:

volt 12fő sorkatona, volt 1 váltásban 3 nő polgári és egy zászlós váltásparancsnok.

Ugyanazt ette mindenki.

Előzmény: BBODRI (187333)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 3 187354

Az nem igaz, hogy zsíroztuk volna a harckocsi ágyú lőszereket. Zsíroztuk valamikor a T-55 ös hüvelyeket lövészet után. Ez volt az előírás. Belülről kimosni, zsírozni. A T-72 osztott lőszerrel tüzel. Ebből csak egy 125 mm átmérőjű, kb 20 cm magas hüvelyfenék marad. Az nem volt elszámolás köteles. Igaz sokszor amikor összegyűlt egy platóra való, akkor bevitettem a MÉH telepre. Nem akarták átvenni, hogy honvédségi balhé, ezért leszórattam a riadó kapu előtti hosszú útra (1-es hangártól kifelé),  aztán egy harckocsival palacsintává lapítottuk őket. Így már átvették.

Előzmény: szilentium3 (187348)
BBODRI Creative Commons License 2023.12.09 -3 0 187353

Egyik sem volt te BUNKÓ .....

Előzmény: warning mines (187345)
KLMNO Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187352

Hk.e pkh korában ismertem meg, válogatott bunkó volt. Ezredesként volt hk. e pk. is egy ideig, sőt, kiküldték Afganisztánba PRT parancsnoknak is, egy hónap alatt le kellett váltani. Ekkor sem szerelték le, valami pesti beosztásban elérte a nyugdíjkorhatárt.

Előzmény: szilentium3 (187337)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 0 187351

Igaz, nálatok voltak a fényes autó sofőrök...

Előzmény: szilentium3 (187348)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 2 187350

Sok mindenben igazad van. Én megvoltam vele, mint a helyettese. Ugyanakkor íratott szolgálati jegyet 100 doboz festékre. Akkor a volt katonai kollégiumban volt elhelyezve a zászlóalj. Festeni kellett volna. Az elhelyezés visszadobta az igényt. Személyesen mentem el hozzájuk, hogy kellene a festék. A Kis Kati volt aki kiadta volna. Azt mondta J-kám, ha otthonra kell neked kiadatom. Kálmánnak nem. Pedig tényleg festeni kellett volna. Mondjuk én parancsnoki értekezleten is vitába szálltam vele sokszor. Nyilván tegező viszonyban voltunk, de ilyenkor magázódva mondtam neki, alezredes úr ezt felejtsük el, mert baromság. 

Előzmény: szilentium3 (187348)
KLMNO Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187349

Reggel óta vártam a kérdésedet, készültem: 

Pécs Helyőrség

Laufer László fotókiállítására készültem egy megjegyzéssel: Laci nyilván Miski Bélától Póka Ferencig jegyezheti a helyőrséget koránál fogva. A rómaiakig nem mennék vissza, az rendes történész feladata. Volt az áper tanácsteremben egy tablósor Pécs katonatörténetéről. Az egyik tablón volt egy 1895-ös Pécs térkép, amelyen 5 laktanyát lehetett látni. Két első világháborús gyalogezred emlékét őrzi két tábla a Széchenyi téren. 1918 novemberétől Pécs szerb helyőrség lett egészen 2021 augusztus 21-ig A világháború után jelentős volt a hadapród iskola, ami a második világháború után Dózsa lövésztiszti iskolaként folytatta. A hadapród iskolával szemben tüzér laktanya volt. Az un. Győri program tette igazán katona várossá Pécset. 1941 április elsején az alábbi alakulatok állomásoztak Pécsett: 3.HDS Pság, IV. hadtest, 11. gyalogdandár, 8. gyalogezred 1-3 zászlóaljával és a tüzér utcában a 9. tábori tüzér osztály. A hadapród iskola helyén ma a PTE AOK aulája van. A második világháború után két ávós laktanya is volt a városban ezek egyike volt az A/1. Teljesen azonos felépítésű laktanya volt Szegeden és Szombathelyen is A/2, A/3 néven. Tilhoff alezredes végig a laktanyában szolgált építéstől a nyugállományba helyezéséig. Elmesélte, hogy a TSZ szervezések idején a legénységi épület alagsorában vesszőfutásokat is rendeztek a vonakodó „kulákoknak”. 1956-ban az aktuális parancsnok szélnek eresztette a katonáit. A november 4-én bevonult szovjet csapatok elfoglalták a laktanyát. Mi gyárvárosi gyerekek kibicikliztünk a laktanyához és azt láttuk, hogy a laktanyában szemben lévő területen tüzelőállásban van 5 db tank, és egy Mi1-es helikopter segítségével tüzet vezetnek a Mecseki Láthatatlanok felderített részeire. 58-ban kezdték meg a Magyar Néphadsereg újjászervezését. Ekkor alakult meg a 101-es tüzérezred Orosházán. A tüzér ezred a 63-ban költözött Pécsre, a Bajcsy laktanyába. A lövészezred 1958-ban alakult meg Budapesten és 1963-ban költözött az áper laktanyába. Volt egy átjátszó állomás az Árpád tetőn, majd áthelyezték a Tubesre. Az Árpád tetői átjátszó állomás épülete ma az erdészet tulajdonában van, korábban a polgári védelem raktára volt. A polgári védelem fennhatósága alatt működött Hosszúhetény északi kijárata mellett egy atombiztos vezetési pont, gondolom ma a megyei kormányhivatal fennhatósága alatt van A Tubes ma is működik, Kaposvár fennhatósága alatt. A 86-87-es RUBIN szervezeti átalakítás kapcsán felszámolták a lövész ezredet, a tüzér ezred dandár lett. 87-ben kezdtük meg az átköltözést az Áperbe, 89-re fejeződött be. A Bajcsyt az egyetemnek adtuk át, majd átvette a rendőrség.

M alakulatok állomásoztak a Nagysándor laktanyában, a RUBIN-nak estek áldozatul. A délszláv válsággal kapcsolatban megalakult a Tenkes-hegyi alakulat, tevékenységét a mai napig titkok övezik. Ugyancsak a déli határszakasz megerősítése kapcsán befogadtuk a szombathelyi felderítő zászlóaljat. Egy rövid kaland volt a honvéd kollégium, épülete jelenleg üresen áll. A tiszti klub sok szeretett rendezvény helyszíne volt ma a MCC tulajdona, felújításra vár. A kieget többször kijelölték elidegenítésre, megúszta az enyészetet, ma a toborzó iroda működik benne. A tüzérdandár a létszám leépítések következtében a magyar honvédség egyetlen tüzérdandárja maradt. A dandár a gyakorlatain csak jó, vagy kiváló értékelést kapott. 2004-ben elérte végzete, felszámolták. Egy osztályunk költözött Tatára, most folyik az átfegyverzése Pzh 2000 önjáró lövegre. A laktanyát a város nem tudta használni, eladták. Amikor bevezették az ingatlan adót, a tulajdonos bontani kezdte, ezzel mentesült az adózás alól. Ma airsoftosok és offroad versenyzők használják a romokat. Volt Pécsett határőr igazgatóság, területét ma a TEK és a készenléti rendőrség használja . A munkásőrség is működött Pécsett volt átjátszó állomása a Jakab hegyen, Kisvaszarban lőtere volt faházakkal, ahol aránylag nagy létszámmal ifjúsági táborokat is rendeztek. Volt hadi ispotály Pécsett a napóleoni háborúk idején,1810-ben 2000 hadifogolyt ápoltak a pécsi 8. számú főkórházban ennek emlékét a Mecseken a Francia emlékmű őrzi.1899-re készült el egy csapatkórház a későbbi bőrklinika helyén. 1879-től a Siklósi út mellett épült egy Honvéd sátortábor 12 ezres férőhellyel, volt benne egy 58 ágyas „kóroda” is. 1902-re rendes téglaépületben megkezdte működését a Honvédkórház, folyamatosan fejlesztették. A második világháborúban az addigi 160 ágyat140-nel bővítették. A háború vége felé evakuálták a kórházat Németországba. Amerikai fogság után sikerült ez csomó felszerelést visszahozni Pécsre A magyar Néphadsereg működtette, fejlesztette a kórházat, ellátottak körébe vették a civil betegeket is. A városban respektje volt a honvéd kórháznak a civilek körében is. A Milosevicsi háború kapcsán a honvéd kórház egy busznyi vukovári sebesültet is kezelt. 2002-ben eldőlt a pécsi Honvédkórház sorsa, felszámolták, maradványait átadták a POTÉ-nak. Koltay Arnold nyá alez. Defex Kft-je A Rácz tanyán un. Elite Challange képzéseket (kihívásokat) rendez, tevékenységük kiterjed a 6-os út Szilágy-pusztai elágazásán épített lőterükre is. Ma a toborzó iroda mellett van az 5. területvédelmi ezred 52. tv. zászlóalja 40 fős törzzsel.

Előzmény: trizs77 (187340)
szilentium3 Creative Commons License 2023.12.09 -1 1 187348

Hát a kommendáns zászlóaljnál utáltuk , mint a szart ( a tisztek is) . Arrogáns buta bunkó volt . A viselkedése miatt többet volt szőnyegszélén , mint a sorállomány . A belépője az volt , hogy a zászlóalj hétfőn reggel vigyázzmenetben elmasírozott előtte a hivatásosokból álló laktanyazenekarral felvezetve zeneszóra (mert hozzánk tartoztak ) ... tízkor már a hadtestnél üvöltötték le a fejét , hogy kinek képzeli magát , hogy a laktanyazenekart kirendeli magának :-) 

Engem is futkosóra akart küldeni , mert szerinte az én hibám volt , hogy a lövészeten besült hat fegyver , mert nem zsíroztam le a gépkarabélylőszert a lövészet előtt , mert a dandárnál zsírozták a harckocsihoz való malacokat . Néztem nagy szemekkel , hogy mi van ? Mikor vittem javíttatni a a fegyvereket , meg lekiabálta a fejem , hogy csak úgy a vállamon lógnak a fegyverek , mert azok felrobbanhatnak , hiába mondtam neki , hogy mindegyik fegyver kivetette a hüvelyt , veszélytelenek . A tisztisofőröket rühellte , szivatta őket ahol tudta , elvette a kilépőjüket , egrecéroztatta őket , persze ennek is ő itta meg a levét , mert a hadtestnél nem tolerálták , hogy felülbírálja a kimenőket , meg hogy hétfő reggel kialvatlan , hullafáradt sofőrök mentek értük .  Neki a kommendáns nem volt katona , hiába hoztuk a szintet mindenből . Volt egy vicces eset , amikor kint bohóckodtunk a tankodromon , jött a "parancs" a harcra , mire az egyik zászlós visszakérdezett : és mivel? Mert az itt kucorgók látnák el a többit lőszerrel ... nagyon nem értette , hogy a logisztikai zászlóalj pont annyira fontos , mint a harcoló egységek ...

Előzmény: Tankiszt (187341)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 2 187347

Nálunk anno azért volt az étlapon savanyú vetrece, mert a recept szerint kellett hozzá fehérbor.

No ez nem került bele, helyette a haditechnikai főnök irodájába vándorolt. Szegény, volt, hogy parancsnoki értekezletre úgy jött le, hogy nem érzékelte a külvilágot. Pedig hihetetlenül okos logisztikus volt. De néha már 11 órára kiütötte magát. Volt vele pár konfliktusom, aztán amikor tiszta volt, mindig megkérdezett, mit mondott nekem. Mondtam neki, Sanyi bá nincs harag. 

Előzmény: trizs77 (187344)
UBUL81 Creative Commons License 2023.12.09 -1 2 187346

A NATGEO-n volt egy film anno amiben egy az 1880 kornyeken elsulydt amerikai lapatkerekes gozost kerestek. A rukk az volt hogy  a folyomeder azota cca 4-500 meterrel arreb vandorolt igy a szarazfoldon egy mezon kerestek a hajot.  Amikor megtalaltak akkor talaltak rajta uveges uborka konzerveket. Az urge ott a kamera elott felbontotta es elkezdte enni majd kozolte hogy olyan mintha tegnap raktak volna el es falatozott tovabb. 

1880-2000 !!!

Előzmény: Tankiszt (187324)
warning mines Creative Commons License 2023.12.09 -1 2 187345

Jo hulye szomszed lehet. Vagy valami posztkomcsi munkasör, vagy szimpla nosztalgiabohoc, aki szeret sok penzert tankolnies keves kmt megtenni?

Előzmény: BBODRI (187338)
trizs77 Creative Commons License 2023.12.09 0 0 187344

1972-1973-ban Börgöndön a Sirkán (Elkán) korszakban később híressé vált legénységi konyha működött.

 

Elkán harapott azért a ht.állományra ha a sor ebédlőben rossz kaja volt.

A konyha ügyeletes szolgálatot adó ht. tiszthelyettesek szakmányban jártak fel a Petőfibe    "mozigépész tanfolyamra".

4-6 napokat kaptak.

 

Hideg kaját nem engedett.

Volt kivétel.

Néha volt hideg vacsora.

De tényleg néha.

 

Ő vezette ott be, hogy minden száz katona után 1 fő soros alkossa az étlap készítő bizottságot.

Minden hónapban ezek a tizenvalahányan összeültek és ők döntötték el, hogy a következő hónapban mi lesz az étlap.

Egy korlát volt.

17 forint 60 fillér per nap, per fő.

És a laktanya  élelmezési főnöknek (egy századosnak) alá kellett írnia azt az étlapot amit a sorkatonák kitaláltak ha az belefért a keretbe.

 

Lettek belőle humoros esetek.

A szilvásgombócost már megírtam itt.

 

 

 

 

Előzmény: Atis57 (187314)
BBODRI Creative Commons License 2023.12.09 -2 0 187343

Rendben, akkor mi történt tegnap a 125-ös nyugis járaton valami balhé a sofőrrel..400.000ft-os fizuért,no meg a sarki kocsmában 5x5után...

 

Esetleg az antik világban a seregben..a legénységi étkezdében? mi volt a menü..

Előzmény: trizs77 (187340)
fekvőrendőr Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187342

Már nem is Thököly, hanem Szaletli. Arany áron, kevés gyémánt díszítéssel.

Ezárt megyünk mi a jövő héten a közeli Aranyhalba.  :-)

Előzmény: trizs77 (187340)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187341

Nem tudom. Akkor szüntették meg a katonai kerület parancsnokságot. Ott szolgált előtte a kiképzésen? Aztán 1995-ben én adtam át neki az 1. hk.z. parancsnoki beosztást. Később, mikor az 1. gl.z. parancsnoka lett (már szerződéses állománnyal, közel 500 fő) akkor a törzsfőnöke voltam 1 évig.

Szerettem vele dolgozni, attól függetlenül, hogy elég gyalázatosan viselkedett sokszor a katonákkal. Nem köntörfalazott mondta ami éppen eszébe jutott. Viszont nem kivételezett senkivel. Megcsináltunk talán 1996-ban egy magyar- holland közös gyakorlatot (Griffin Rhapsody ha jól emlékszem). Hozták a lézeres rendszert. Puskára, mellényre, sisakra. A Fodor szds. vezette 1. gl.szd. szarrá verte a holland gépesített századot. Ez Csór fölött a Szentgyörgyi erdőnél (Öt fa közelében) kezdődött, aztán Újmajor, Gömbölyű hegy területén volt az összecsapás. Persze akkor egy gl.szd. feltöltve, őrmester, törzsőrmester rajparancsnokokkal, begyakorolt állománnyal 100 fő fölött volt.

A hollandok akkor csodálták meg az Uaz 469 tipusú kocsimat amikor jó sáros időben az Akasztó hegyre nem tudtak feljönni velem a Mercijükkel. Mikor a holland sofőr benézett a fülkébe, azt mondta ilyen faék egyszerű autót még nem látott. Persze a sofőröm (Recski szkv) mielőtt beöltözött, egy erdészetnél vezetett ilyet évekig. Jó rég volt.

Előzmény: szilentium3 (187337)
trizs77 Creative Commons License 2023.12.09 0 0 187340

Pécsiek !

 

Egy beszélgetésben kérdésként vetődött fel, de lehurrogtak...................:-(((

 

Pécsen a Pest felé vezető úton, kifelé a városból, a Budai kapu után ugye a tűzér laktanya volt ?

 

más

 

Nem ez volt a vita fő tárgya hanem az (mily fontos kérdés)***, hogy a laktanya főbejáratánál álló őrbódé elé a 199-es km táblácska volt leszúrva, vagy más ?

 

Én határozottan állítottam, hogy a 6-os út 199-es km szelvényét jelző kis zöld tábla volt az őrkatona előtt.

 

Mások a 192-es, vagy 194-es vagy/és a 195/197-es km szelvényre esküdtek.

 

*** = Mielőtt vki - felelőtlenül - pálcát törne az ilyen szintű komoly viták felett, adja hozzá, hogy ilyen fontosságú kérdések a Thököly étteremben csak 3-4 vilmos körte illetve másoknál unicum és 4-6 sör elfogyasztása után jönnek fel, mint a 30 évvel ezelőtti legfontosabb emlékek !........................:-)))

szilentium3 Creative Commons License 2023.12.09 -3 4 187339

... azért azokra a régi hűtőkre tegyél egy áramfogyasztásmérőt és nézd meg mennyire gazdaságos a működtetésük ...

Előzmény: BBODRI (187338)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!