Keresés

Részletes keresés

SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.04 0 0 80
Ez jó kérdés... Nem tudom. 2004-ben kapták.
Előzmény: Stiletto (79)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.04 0 0 79
Melyik típus van nekik? ERS-210-esre tippelek.
Előzmény: SimonTheRobot (78)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.04 0 0 78
A BMF-nek már jó pár éve van legalább egy....

A RoboMeetingen szerintem ott lesz..... :)
Előzmény: Stiletto (77)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.03 0 0 77
Magyar Aibo tulajdonosokról tudtok valamit? Léteznek egyáltalán?
Stiletto Creative Commons License 2007.06.03 0 0 76
:)
Robo-Sanyi Creative Commons License 2007.06.02 0 0 75
Nem befolyásolja :)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.02 0 0 74
Robo-Sanyi!

Kell az email címed elé a www?
Előzmény: Robo-Sanyi (60)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.02 0 0 73
Maradjanak csak haverok! Én is emellett vagyok...

Jövő hét elejére lesz csak pontos időpont, de addig is kösz Stiletto ha hirdeted.
A BMF masinái már ott lesznek a helyszínen...

Most megyek és egy kis életet lehelek a dögömbe......
Robo-Sanyi Creative Commons License 2007.06.02 0 0 72

Mit értesz azalatt hogy Simon meet Robonova randevú? a Robonovám fiú, mivel RoboSanyi a neve, szerintem a Simon is fiú. Úgyhogy ők nem randizhatnak, MEGTILTOM, max haverkodhatnak.

 

Az lenne jó ha minél több masina összejönne egy kupacra.

 

Stiletto Creative Commons License 2007.06.01 0 0 71
ja most látom, RoboMeeting a neve :)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.01 0 0 70
Szívesen posztolom ide-oda az eseményt, pl. sci-fi fórumokra, Malugra (= Magyar Lego, remélem addigra megérkezik az NXT-m), Agent Portal, wiwen ismerősöknek stb.

Szólj, ha mehet, ha már biztos a dolog.

Valami nevet találtál az eseménynek? pl. Első Magyar Robotfórum ?

ha eszembe jut még valami, jelentkezem
Előzmény: SimonTheRobot (68)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.01 0 0 69
Nagyon jó! Kezdésre nem érek oda, de 5-6 körül biztosan. Remélem, minél többeknek megfelel az időpont. Szívesen megnéznék egy exkluzív Simon meets Robonova randevút. :)
Előzmény: SimonTheRobot (68)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.01 0 0 68
Már többször beszéltünk a fórumon (és kívül), hogy kéne egy RoboMeeting.

Mához 3 hétre (2007. Június 22. Péntek) szeretnék minden ROBOTIKUST és ÉRDEKLŐDŐT meghívni egy kollektív összejövetelre. Melynek célja:

- Megosszuk egymással tapasztalatainkat, így segítve egymást a fejlesztésekben
- Kedvet csináljunk másoknak is eme szenvedélyhez
- Felmérjük kicsiny országunk robotikában jártasságát.

Helyszín:
Budapesti Műszaki Főiskola
Neumann János Informatikai Kar

1034 Budapest, Bécsi út 96/b

A kezdés pontos időpontja még tervezés alatt (4-5 körül), de szeretnék tekintettel lenni a nem Budapestről érkezőkre is.

Igyekszem minden robotikával (főként humanoid robotokkal) foglalkozó iskolával és csoporttal felvenni a kapcsolatot. Ha tudtok ebben segíteni, előre is köszönöm.




SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.01 0 0 67
Üdv Mindenkinek!

RoboSanyi!
Üdvözlet a fórumban is!

Stiletto!
BEAR honlapjára én is feltévedtem kb. 3 hete. Tényleg ötletes, ahogy át tud alakulni lépegető robottá.

Padisah!
A vezérelt áteresztő szeleppel nem bonyolult az erővezérlést megcsinálni? Én kimondottan nyomásszabályozó szelepre gondoltam: Ha kevés a nyomás nyit, ha nagy (terhelés van) lezár, és a felesleg lepufog.



Robo-Sanyi Creative Commons License 2007.05.31 0 0 66

Stiletto! ez az előbbi kérdésedre.

 

A robothoz adott progik nagyon egyszerűek, kivétel a roborasic.

A roboscriptnél csak az egérrel kell mozgatni a potmétereket amik mozgatják a szervókat, minden egyes mozzanatot elment egy-egy sorba, aztán lejátszod.

 

a roboremocon segítségével az írt mozdulatsort tudod elmenteni a 32 saját memóriarekeszbe, amely rekeszeket egy infratávirányító segítségével tudsz kinyitni.

 

a robobasic a legnehezebb, mert ott már mindent lehet, ott programozhatók a szervócsoportok, ott installálhatók a kiegészítők, a szenzorok, a bluetooth, a giroszkóp(ok), az lcd kijelző, és akár R/C vevő is.

 

Stiletto Creative Commons License 2007.05.31 0 0 65
Most látom, az egész életmentő robotos cikk fent van online, képestül, szövegestül! Klikk!
Stiletto Creative Commons License 2007.05.31 0 0 64
Megkaptam a legfrissebb Robot magazint közvetlenül a kiadótól! (kb. két hét a szállítás)

Címlapon BEAR, az életmentő robot! Nagyon durva, a fotók alapján képes gurulni ÉS járni is, miközben cipel egy sebesültet.

Az újság részletes tartalma megtekinthető itt:


robot
Stiletto Creative Commons License 2007.05.31 0 0 63
Jók a képeid!

Engedelmeddel belinkelek ide egyet, hadd színesítse a topikot, legyen min megakadnia az erre járók szemének. :)


robosanyi
Előzmény: Robo-Sanyi (61)
Stiletto Creative Commons License 2007.05.31 0 0 62
Szia Sanyi!

Üdv a fórumon! Örülök, hogy ide találtál.

Engem különösen az érdekelne, hogy mennyire komplikált programozni egy Robonovát. Tehát ha mondjuk beruháznék egyre, milyen programozói ismeretekkel szükséges rendelkeznem ahhoz, hogy ne csak egy klassz, statikus figura álljon az asztalomon, hanem mozgásra is bírjam, sőt, azt csinálja, amire utasítom. Erről ha tudnál bővebben írni, az jó lenne.

A honlapodon olvasom a következőket:
" Az alapkivitelhez tartozik egy 1 m-es programozókábel, aminek az egyik vége RS-232 kompatibilis, a másik vége, ami a robot microcontrollerébe dugható az pedig jack dugó. Természetesen tartozik hozzá egy CD, amin a telepíthető segédprogramok,(RoboBasic , RoboScript, RoboRemocon.) Valamint 27 mozgás koreográfiája, amit ha esetleg kitörölnénk a robot agyából, vissza tudjunk másolni. A hardver és szoftver igénye nem nagy. ..."

Na én ezekre a RoboBasic , RoboScript, RoboRemocon cuccokra lennék kiváncsi, mennyire tűnnének kínainak egy magamfajta bölcsészhallgató számára! :)
Előzmény: Robo-Sanyi (59)
Robo-Sanyi Creative Commons License 2007.05.31 0 0 61

Feltettem néhány képet, akit érdekel, ezen a linken megnézheti.

 

http://www.freestart.hu/album/RobotmodellezesRoboSanyi/album/67846

Robo-Sanyi Creative Commons License 2007.05.31 0 0 60

Bocsi, de az emailcímem elírtam, nem ékezetes az "Ó"

 

www.robosanyi@emailstudio.hu

Robo-Sanyi Creative Commons License 2007.05.31 0 0 59

Szia minden itt összegült robotkedvelőnek!

 

RoboSanyi vagyok Győrből, és már évek óta kínlódok robotépítéssel, és amikor már megelégeltem hogy csak ölöm bele a pénzt eredménytelenül, kimentem Nürnbergbe a játékvilágkiállításra, és összejöttem a Hitec-Multiplex fejlesztőmérnökeivel, és egy hét múlva vettem egy Hitec Robonova1-et. Ez volt az első eladott példányuk, jelenleg ez az egyetlen Mo.-on. Most hoztam be 4db-ot egy iskolának, mert szeptembertől tanítani szeretnék a programozását.

 

Jó lenne ha néha össze tudnánk futni, jókat dumálni a robotikáról.

 

Aki robotépítésbe fog, vagy már bene van, mint a "SimonTheRobot",

tudok segíteni mert van olcsó kontroller forrásom Japánból, van táblaszám karbon lapom, szervókat nagyker ár alatt kapom a cégtől amiért reklámozom őket, és talán az ötleteimmel is segíteni tudok.

 

Az imént említett boltban én is jártam, de az "E" nem ért hozzá, a "P" meg soha nem ér rá velem foglalkozni.

Idén is kint voltam Nürnbergben, ők is ott voltak, filmet forgattam az MTV-nek, és azt igérte hogy odajön és segít az angol tolmácsolásban, amikor meg ott voltam és hívtam, lerázott.

Ennyit a segítőkészségről.

Kértem a "P" hogy ha segít felprogramozni a sonar-t amit árul, akkor megveszem,

kb.fél év múlva az "E" írt egy sms-t hogy "itt a sonar, mikor jössz érte". Hát ez nem az a hozzáállás amire számítottam.

Mivel akkor amikor ott voltam, ott volt a sonar a polcon, azt eladta másnak akinek nem kell segíteni csak fizet. Aztán fél év múlva eszébe jut hogy azt nekem igérte? Sőt, még a felprogramozást is megígérte. 

Szerintem ha valami kell, akkor nem fél év múlva kell.

 

Na de félretéve a sérelmeket, akit érdekel, van 12 db ServoMagazin robotos újságom pdf-ben, akinek kell szívesen odaadom ingyen.

 

A weboldalam készülőben, elég gyér, de jó képek vannak rajta. www.robosanyi.hu

 

az emailcímem: www.robosanyi@emailstudió.hu

 

 

padisah Creative Commons License 2007.05.30 0 0 58

Jók ezek a kártyák, csak nagyon drágák, 36 ezer a legolcsóbb, és az olyan is, csak digitális jelet tud feldolgozni. Ráadásul úgy kell megrendelni, sokáig tart míg ideér, fene tudja mennyire lesz hozzá szervíz, ha valami baja esik etc.

 

Én olyan szelepre gondoltam (nem tudom hogy hívják), amin digitális (vagy analóg) jellel lehet állítani a szelep áteresztését fokozatosan 0-tól 100%ig, a lehető legkisebb lépésközzel. Anno a főiskolán csináltam ilyen szabályozóprogramot tartály szintszabályozására, ott a leeresztő szelep ilyen volt. Mondanom sem kell az egséz masina szelepestül kártyástul a főiskola legféltettebb kincse volt, messziről engedték megnézni úgy féltették tőlünk :)

 

Ennek a nagy baja is az volt, hogy egy gyakorlatilag mechanikus szelepet nyitott-zárt szervóval. A végállás detektálása is eléggé bajosan volt megoldva, de ami nagyobb baj, hogy egy adott szelepállás beállítása másodperceket vett igénybe. Egy pneumatikus szervó alkalmazásnál, szerintem ennél sokkal gyorsabbnak kell lennie, itt tized, de inkább századmásodperc alatt be kell tudnia állni a szelepnek a megadott szelepállásra.

 

Attól kezdve viszont nyomon lehet követni a munkahenger jobb-baloldaal közti nyomáskülönbséget, ebből F-et számolni, az F-ből a tömeg ismeretében gyorsulást. A munkahenger mentén a pozíció lekövetésével, plusz a gyorsulási információval (és annak szabályozásával) adott ponton meg lehet állítani a munkahengert, akár úgy is, hogy azon a ponton egy adott nagyságú erőt képes kifejteni. Ez pl. kifejezetten fontos eleme lehet egy olyan mechanikus lábnak, amivel lépkedni akar a robot. A lépés végrehajtása után a szervó egy előre pontosan beállított értékkel nyomja a talajt, úgy hogy közben egyensúlyoz. Vagy ugrik.

 

A fő nehézség a megfelelő szelep beszerzésén túl az lehet, hogy a munkahengerbe beáramló és kiáramló levegő nemlináris módon viselkedik, az örvénylő áramlások nyomás tranzienseket hoznak létre, ami viszont időkésésként jelentkezik a szelepállás változtatása, és a hengerben kialakuló nyomás között. Az időkésés meg szerecsétlen paraméter együttállások esetében öngerjesztő periódikus mozgásra kényszerít a szervót...

 

Mindenesetre ha lassan is de azért működne. Szerintem :)

 

 

Előzmény: SimonTheRobot (57)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.05.30 0 0 57
Pneumatikus vezérlésnél, elektropneumatikus mágnesszelepekre gondolsz? Azokat tényleg lehet ezzekkel a kártyákkal vezérelni, csak egy szelep majdnem annyi, mint egy olyan kártya, amit néztél...... + az illesztőáramkörökre is szükség lehet. Arról nem beszélve hogy fogyasztanak rendesen.....

Ipari alkalmazásokban, igazad van, lehet használni, de akkor máris a PLC-nél vagyunk.

De egy ilyen kártyával tényleg sok mindent lehet csinálni. Én régebben egy National Instrument vezérlő-adatgyűjtővel játszadoztam.

http://www.ni.com/dataacquisition/
Előzmény: padisah (56)
padisah Creative Commons License 2007.05.30 0 0 56
"Informatikus" vagyok, nem villamosmérnök. Nem tudok kártyákat építeni, örülök ha a programozása menne. De egyébként ezzel lehetne is ilyen pneumatikus vezérlést csinálni. Ezt már önnmagában is érdekes, meg érdemes lenne végigjátszani, sok ipari alkalmazását is el tudom képzelni.
Előzmény: SimonTheRobot (55)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.05.30 0 0 55
Padisah!

"A másik ami megfogott az egy pci kontroller kártya amit pcbe lehet rakni, és biteket vezérelni ki-be. Ez ha jól emlékszem 27Khuf volt, de meg kell nézni mert nem tuti."

Szerintem ennek a töredékéből ki tudod hozni, ha saját mikrovezérlős rendszert építesz. (Nézz körül a Chipcad Kft -nél) Nem tudom mennyire vagy otthon ennek a programozásában, de tudok infót adni. És annak az interfészét úgy alakítod ki, ahogy szeretnéd :o)

Pneumatika:
A fojtószelep vezérlését és a szelepszabályozót a szervórendszer kialakításában egy egységbe lehet tervezni. És amit a munkahenger viselkedéséről írsz, abban látom a szabályzó bonyolultságát. (De szerintem nem megoldható....)

Előzmény: padisah (53)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.05.30 0 0 54
Üdv Stiletto!

Köszönöm felajánlásodat, a közeljövőben élnék vele. És akkor már összeköthetjük egy bemutatóval :o)
A Budapesti Műszaki Főiskolán megpróbálok egy kis termet kérni a bemutatóra. Intézkedem.....

"Az életmentő robot pl. nem kell, hogy emberszerűen mozogjon, csak bírja felemelni a sebesültet a frontvonalon, és kigurulni vele."

Pont ebben látom a nagy áttörést, hogy a robot ne csak gurulni tudjon. Egy földrengés után, vagy egy égő emeletes házban, egy guruló robot nem tud olyan lépcsőn felmenni, amit "embereknek alakítottak ki". Azért hangsúlyozom ki , mert a környezetünk emberekre épül, ezért emberi mozgástérben kell gondolkoznunk.....
Előzmény: Stiletto (52)
padisah Creative Commons License 2007.05.29 0 0 53

Érdemes áttanulmányozni, volt a lapjukon egy kontroller, amit lehet hogy be kéne szereznem, motorvezérlés céljából. Elektromos birnga projekt meg ilyenek :))

(áá úgyis csak álmodozom, sose lesz rá pénzem)

 

A másik ami megfogott az egy pci kontroller kártya amit pcbe lehet rakni, és biteket vezérelni ki-be. Ez ha jól emlékszem 27Khuf volt, de meg kell nézni mert nem tuti.

 

A pneumatikus meghajtásnál nem fogod megúszni a szelepszabályozókat. Ha ilyen nincs rajta, akkor a pneumatikus munkahenger max végmozgásokra képes. Hidraulika tud pozicionálni, de marad ugyanaz a merev botszerű mozgás ami a mechanikus szervónál van. Nemtudom csinált-e már valaki ilyent, nekem az ötlet még első munkahelyemen jutott eszembe ahol néztem hogy szabályozzák le a technikusok a pneumtaikus mukahengerek sebességét.

 

A munkahenger kifújó ágán, ahol kieresztette az éppen összenyomott dugattyútérből a levegőt, volt egy fojtószelep, ami ezt a kiáramlást lelassította. Így a munkahenger a végállását ugyanakkora erővel érte el, csak lassabban. Ha az a szelep szabályozható, adott esetben el is tudom bármikor zárni teljesen, tudok vele pozicionálni.

 

Más kérdés, hogy egy ilyen vezérlés nagyon komoly szabályozástechnikai problémákat vet fel, beleértve a dugattyútér integráló viselkedését, a szelepállás időkésleltetését etc. Szép mérnöki feladat lenne megcsinálni :) De a végeredmény adott esetben megéri. Ha működik.

Előzmény: SimonTheRobot (49)
Stiletto Creative Commons License 2007.05.29 0 0 52
"A közeljövőben körülnézek ott :o)"

Én is benézek már valamikor. Tavaly találkoztam a tulajokkal egy játékkiállításon a vasúttörténeti parkban, ahova direkt miattuk mentem, de ott kicsit csalódtam, mert "csak" vonalkövető robotok és hasonló kütyük voltak a kínálatukban. Mondjuk nem tudom mit vártam, talán rögtön Asimo-t? Azóta egyébként bővült a választékuk!

"gimnasztikára gyúrok, de még messze a vége..... Főleg, hogy most az elektronika nem működik........."

Hmm, küldhetek neked mailt? Lennének öteteim. :)

"Szerintem a robotok jelenlegi mozgékony(talan)sága miatt nem hisz senki a robotok szélesebb körű felhasználásában."

Szerintem nagyon sokan hisznek benne.

"Én szentül hiszem, hogy ha emberi mozgékonyságra lesznek képsek, akkor vannak területek ahol fel lehet váltani az embert (veszélyes munkaterület, életmentés.....)"

Ebben igazad van, bár én úgy látom, hogy az emberszerű mozgást érdemes megkülönböztetni a kifinomult mozgástól. Az életmentő robot pl. nem kell, hogy emberszerűen mozogjon, csak bírja felemelni a sebesültet a frontvonalon, és kigurulni vele.
Előzmény: SimonTheRobot (49)
Stiletto Creative Commons License 2007.05.29 0 0 51
Az utóbb belinkelt magazint Ebay-en vettem egy portugál sráctól fillérekért. Itt volt egy hét alatt.

A legfrisebb számot, a 2007 nyárit megrendeltem a kiadó honlapjáról (www.botmag.com), az még nem érkezett meg.

Amit a robosavvy-ról rendeltem (hatlábú pókrobottal a címlapon), az is pár nap alatt megjött, de ugyanezt a számot a portugál sráctól (ebay) is megkaptam, úgyhogy most kettő van belőle, és szívesen neked ajándékozom az egyiket mondjuk egy Simon bemutató alkalmával ;) persze ez sem feltétel.

Előzmény: SimonTheRobot (50)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!