Keresés

Részletes keresés

SimonTheRobot Creative Commons License 2008.04.22 0 0 267
Sziasztok!

A terveknek megfelelően, a hónap utolsó péntekén (MOST PÉNTEKEN!!!) ismét megtartjuk a robotika szemináriumunkat.

Időpont: 2008/04/25 péntek 17óra

Helyszín: Az ELTE-IK Infoparki épülete. 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/c., 2.512.

(a Lágymányosi hídhoz közelebbi épületben, a 2. emeleten, az épület Duna felöli és a Lágymányosi hídhoz közelebbi sarka...)

Tervezett program:

* 17:00-17:45 "Robotnavigáció, térképkészítés" előadás, (előadó Szabó Richárd)
* 17:45-18:00 hozzászólások az előadáshoz, "vita"
* 18:00-18:20 projektbeszámoló: "Magyarok a Marson" részvétel (projketvezető Kovács Viktor)
* 18:20-18:40 projektbeszámoló: "HungaroMars 2008 - HUNMET" (témavezető Istenes Zoltán)
* 18:40-19:00 a szakosztályt érintő tervek, projektek, kérdések


A szemináriumon való részvétel ingyenes, és mindenki számára nyitott!
SimonTheRobot Creative Commons License 2008.04.11 0 0 266
Húúúú de rég tévedtem errefelé............ :o)

Áprilisban is az utolsó pénteken (két hét múlva Ápr 25) 17 órától SZEMINÁRIUM!

Részletek jövő hét hétfőn a http://robotika.njszt.hu címen.......

Várunk mindenkit szeretettel!
Stiletto Creative Commons License 2008.03.27 0 0 265
Szia, kövesd a 240-es hsz linkjét :)
Előzmény: Törölt nick (264)
Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2008.03.01 0 0 262
Nagyon jó volt a tegnapi szeminárium :) És kösz a halakat... akarom mondani a pogácsát :)
Stiletto Creative Commons License 2008.02.27 0 0 261
"Ahhoz valami egészen más kell, nem a jelenlegi Intel és társaik."

...türelmesen várok :)
Előzmény: Dr. Benjamin Justice (256)
Stiletto Creative Commons License 2008.02.27 0 0 260
http://index.hu/tech/robotblog/

Az Index versenyt hirdet vagy mit. Mindstorms NXT-vel a főszerepben.
BO Creative Commons License 2008.02.14 0 0 259
Koszonom. Beleolvasgattam a honlapjukba. A robotikat eleg sok helyen megemlitik, mint felhasznalasi terulet.
Ha jol ertem a lenyege, egy ontanulo hierarchikus memoria rendszer, ami - kepfelismeres peldajat alapul veve - nem csak azt a kepet ismeri fel, amit elore beprogramoztak, hanem egy trening soran a latott kepeket kepes kategorizalni, majd ezt kovetoen egy uj kepet kepes besorolni egy altala definialt kategoriaba.

Elgondolkodtato, hogy jo-e az, ha egy gep nem csak azt a problemat oldja meg amire kitalaltak, hanem keres maganak ujat es azt is megoldja. :)

Azert nehany alkalmazasi teruleten lehet erre szukseg, talan leginkabb ott, ahol az emberi dontesi reakcio tul lassu. Veszhelyzetek elharitasa. Ezt emlitik is, mint peldaul veszelyes forgalmi szituacio felismerese. De hogy peldaul a robotikanal maradjunk, ahhoz, hogy a gyors dontest, gyors tettek is kovessek, mechanikai korlatokat is le kell kuzdeni.
Előzmény: Dr. Benjamin Justice (258)
Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2008.02.14 0 0 258
Az nem közvetlenül robotika, inkább AI / illetve új paradigma szeretne lenni. A neurális hálók vonalán.

Már egy éve kint van és még semmi forradalmi nem történt tehát a franc se tudja...

http://forum.index.hu/Topic/showTopicList?t=9159697
Előzmény: BO (257)
BO Creative Commons License 2008.02.14 0 0 257
Sziasztok! Mint friss hus a topicban, vegigolvastam a korabbi hozzaszolasokat, de ugylatszik nem eleg alaposan.
Mi ez a Numenta cimszavakban?
Előzmény: Dr. Benjamin Justice (256)
Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2008.02.14 0 0 256
Énszerintem nem.

Egyrészt a normális külvilágban, normális emberekkel interakcióban létezni annyival nehezebb, mint a művi világban működni, hogy a jelenlegi informatika még köszönőviszonyban sincs vele.

Lásd a "captcha", ami megakasztja az automatikus regisztrációs progikat. Egy gyökér kis kép, és ez már elég, miközben ha csak nézel magad elé, nem egy és nem tíz ilyen feliratot látsz, hanem sokat, mind mozog, mind összevissza áll, és nem csak betűk, hanem ezer féle tárgy is, és mindet azonnal fel kell ismerni, reagálni rá, megváltoztatni... sok lépés van még hátra.

Másrészt én azt gondolom hogy az informatika (az otthoni/irodai része) azért eléggé lassan fejlődik, legalábbis visszagondolva hogy hogyan írtam a diplomámat 1997-ben (köhögött a word 50 oldalnál képekkel), meg hogy szerkesztek szövegeket ma (köhög a word 100 oldalnál képekkel), na ez én azt gondolom hogy vicc, nem technikai fejlődés, legalábbis nem 10 év gyümölcse egy elvileg rohamosan fejlődő iparágban.

Emiatt is lassan zárul az olló a gépek tudása és a valóságos világ követelményei közt.

De ez énszerintem jó, még bőven van tér az amatőröknek is.

Egyébként azt gondolom hogy a jelenlegi alapelvekkel (Von Neumann?) soha nem is fognak "normális" robotok készülni. Ahhoz valami egészen más kell, nem a jelenlegi Intel és társaik. Azért is nevezik intelligensnek azt, hogy a mobiltelefon magától lezárja a billentyűzetet meg hasonlók... mert tényleges intelligenciát, hogy például vegye fel legyen szíves a telefon saját magát, köszönjön annak aki hív, mondja meg hogy egy perc múlva jövök és visszahívom, ha meg az illető nem kér visszahívást, akkor azt közölje énvelem szóban, hogy csak egy nagyon egyszerű kis példát vegyek, ezekkel az eszközökkel soha-soha nem fogják tudni megcsinálni.

Ezért propagálom a Numentát is, de eddig még senkit se érdekelt :)

drBJ
Előzmény: Stiletto (255)
Stiletto Creative Commons License 2008.02.14 0 0 255
Hello!

Olvasgatom a berendelt újságokat, vannak érdekes cikkek. De ami különösen szembetűnő, hogy még nagyon az elején járunk a robotos témának. Többszáz vagy ezer dollárokért vehetünk olyan szerkezeteket, amik relatíve buták, csúnyák, de tanulásra meg szórakozásra jelenleg mégiscsak a legalkalmasabbak. Lásd Robonova, Bioloid, RoboPhilo, Lynxmotion és társai. Az újságokat lapozgatva tisztára olyan érzésem van, mintha visszacsöppentünk volna a 70-es 80-as évek számítógépes világába, csodálva a kezdetleges és méregdrága masinákat. Ez nem baj, dehogy, így megy előre a világ. Csak az a gondolat riaszt, hogy itt is 30 évet kell várni, mire beindulnak a dolgok. pl. a videojátékoknak is ennyi kellett. A robotok esetében szerintetek gyorsabb lesz a fejlődés üteme?
Stiletto Creative Commons License 2008.02.13 0 0 254
Megérkeztek (elég lassan :)
Előzmény: Stiletto (253)
Stiletto Creative Commons License 2008.01.30 0 0 253
Sziasztok!

Rendelek újságot a www.botmag.com-ról. Ha valaki szintén rendelne, csak nincs rá lehetősége, csatlakozhat.
lms Creative Commons License 2008.01.25 0 0 252
Vagy egy ontanulo algoritmus, ami iterativ modon megtanitja a robotot jarni. Kezdetben a maszik/elesik, majd a felkel/elesik vegul a jar/elesik fazisokat ismetli, amig ra nem jon arra az algoritmusra ami mukodik. Ezutan lehet optimalizalni a minimalis energiafelhasznalasra. Az ember is kb. igy tanul meg jarni.

Ja, elég jó öntanuló algoritmusunk van, egy 10-12 éves gyerek már egész ügyesen fut. Ehhez mindössze 10-12 évet kellett gyakorolnia :-)
Előzmény: kvp77 (251)
kvp77 Creative Commons License 2008.01.23 0 0 251
"Vagyis, hogy egy emberszabású robot hatékony mozgást tudjon végezni, ahhoz kemény szoftveres fejlesztés is kell."

Vagy egy ontanulo algoritmus, ami iterativ modon megtanitja a robotot jarni. Kezdetben a maszik/elesik, majd a felkel/elesik vegul a jar/elesik fazisokat ismetli, amig ra nem jon arra az algoritmusra ami mukodik. Ezutan lehet optimalizalni a minimalis energiafelhasznalasra. Az ember is kb. igy tanul meg jarni.

"(pneumatika = nagy erő , kis súlynál) A tápellátására már léteznek alternatív megoldások. Pl.: Hidrogénperoxidos nyomáselőállítás"

Ennel egy fokkal egyszerubb es bizonsagosabb a robbanomotor + hidraulikus meghajtas. Pontosabb szigetelest igenyel, viszont erosebb mint a pneumatikus es nyomastartasi hiba eseten nem robbanasos dekompressziot okoz. (azaz a pneumatika tud csak felrobbanni, mig hidraulikanal csak a pneumatikus energiatarolo egyseg, ha van)

Egyebkent jo megoldaskent ott van meg a robbanomotor + elektromos hajtas. Es termeszetesen a gozhajtas is. (legyen az szen+forroviz vagy hidrogenperoxid) Extrem esetben lehet akar tartalyos suritett levego vagy szelkerek is. Gyakorlatilag barmi amit az ipari forradalom ota gepek hajtasara hasznalunk. (szerintem egyebkent hosszu tavon az atomenergia+elektromos megoldas lenne az olcso es stabil, mig a robbanomotor+barmi az egyszeruen hasznalhato)

Roviden a mobil robotok legnagyobb baja jelenleg ugyanaz mint a mobil autoke. Valamivel hajtani kell oket. Ha van eleg energia, akkor barmilyen atviteli eljaras jo es szinte barmilyen elven mukodo izmot lehet kesziteni.
Előzmény: SimonTheRobot (249)
SimonTheRobot Creative Commons License 2008.01.23 0 0 250
Ja, és persze, ha az energiát szilárd, vagy folyékony halmazállapotú anyagból állítjuk elő, akkor kis helyet foglal el. Baromi erős izomzatnál úgyse számít a súly, csak a hely :o)
Előzmény: Törölt nick (248)
SimonTheRobot Creative Commons License 2008.01.23 0 0 249
Egyik hátráltató, hogy akik biped robotok (humanoid) fejlesztésével ütik el idejüket :o) , bizony sok idejük megy el a hatékony egyensúlymegtartási számításokra.
(Nem hiába sokan a többlábú robotokat célozzák meg.)
Vagyis, hogy egy emberszabású robot hatékony mozgást tudjon végezni, ahhoz kemény szoftveres fejlesztés is kell.

Az energiatémáról még annyit, hogy az elektromos hajtáshoz szükséges akkumulátorok "kivett energia/akku tömege" arány még nem mondható emberi méretekhez képest hatékonynak.
Viszont, nem tudom mennyire nézted meg a videókat, de pl. a festo "izmai" többezer N erő húzásra képesek. (pneumatika = nagy erő , kis súlynál)
A tápellátására már léteznek alternatív megoldások.
Pl.: Hidrogénperoxidos nyomáselőállítás
Rakétameghajtású műkar

Nem mondom, hogy nem veszélyes :o), de a fent említett két dolgot, valaki egybe teszi, akkor már beszélhetünk ipari forradalomról.... :o)
Előzmény: Törölt nick (248)
Stiletto Creative Commons License 2008.01.21 0 0 247
Szóval pneumatikusban a jövő. Elhiszem, ha Te mondod. :) Meggyőzőek a videók is.
Abban is igazad van, hogy Nao "csak" játékra lesz jó. De önmagában a játékélmény is valós értéket képvisel, van rá kereslet.
Francia nyelvet értőknek érdekes gondolatok ezen a videón.
Előzmény: SimonTheRobot (246)
SimonTheRobot Creative Commons License 2008.01.21 0 0 246
Szívbajt is kapnék ha már késésben lennénk a robotépítéssel :o)

Addig nem kell félnünk, amíg a nagyközönség számára 40 centis robotokat készítenek. Ez a Nao 58 cm, de szerintem még nem elég ahhoz, hogy az emberek ne csak játékra használják.
A Kawada az természetesen más tészta. Frankón haladnak a fejlesztéssel.....

De ezek mind elektromos megoldások. A nagy ugrás akkor jön, ha elterjednek a pneu-hidraulikus megoldások.

Ezekben a jövő:
Big Dog Robot
Lucy Robot
Festo Robot

Ha valakit érdekel ez az irány, szóljon!
Stiletto Creative Commons License 2008.01.20 0 0 245
Érdekes volt ez a videó a kínai építőről. Csak a "riporter" ne vihogna végig olyan ostobán.
Előzmény: Törölt nick (241)
Stiletto Creative Commons License 2008.01.19 0 0 244
Hello!

Nem is nekem szólt a kérdés, de szívesen válaszolok (ha már műszakilag nulla vagyok a témában, legalább hadd okoskodjak egy kicsit). :)

- A robotos vonat még nem ment el. gazdaságilag meg pláne nem: "Robot entertainment and educational markets at $184.9 million in 2007 are anticipated to reach $2.985 billion by 2014. " forrás: www.electronics.ca
Világméretben szerintem tekinthetjük úgy, hogy "a vonat" most indul, az állomáson várakozik a felszállókra, esetleg már lépésben halad, de még semmiképpen sincs lekésve.

- Kialakult-e a robotika Intelje? Hát, ahogy az előttem szóló is mondja, többszereplős a piac. Egyelőre szerintem sincs egyeduralkodója. Persze a Honda eléggé toppon van, Asimo igazi szupersztár, ez nem kérdés.

De érdemes odafigyelni pl. rájuk: Aldebaran Robotics Apró kis francia csapat, akik évek óta fejlesztik, s kb. egy év múlva dobják piacra Nao-t. Róla feltétlenül el kell mondani, hogy már most(!) saját ligát kapott a RoboCup-ban, s az árcetlin nem kevesebb, mint 3000€ lesz feltüntetve.
Előzmény: Törölt nick (241)
kvp77 Creative Commons License 2008.01.18 0 0 243
"El ment -e a robotos vonat? Gazdaságilag értem.
Kialakult -e a robot intel ami már mindent visz?
Melyik ez a cég ha van ilyen. Honda?"

Jelenleg nagyon sokan epitenek robotokat, foleg japanban. Nekem a kedvenceim a kawada fele robotok. A ceg alapvetoen hidakat es felhokarcolokat epit, ezert a humanoid robotjai is elsosorban munkasok, nem show robotok. A honda is eleg szepen halad, bar asimo nem olyan bonyolult mint amilyennek kinez. Eleg mokas amikor leesik a lepcsorol, ugyanis nem tud felallni egyedul. A jelenleg legfejlettebb robotok a japan amator robotok, bar nagyon picik de sokkal tobbet tudnak mint a nagyobb valtozatok, mind szoftveresen mind ugyessegben.

Az, hogy ki milyen piacot visz el elso sorban attol fugg, hogy mire lesz szukseg. Japanban ahol nincs eleg gyerek, de nem engednek be bevandorlokat, elsosorban munkasokra lesz szukseg. Az usa-nak katonakra van szuksege, mig europaban igazabol senkinek nem kellenek a robotok, annak ellenere, hogy a legnagyobb iparirobot keszito ceg nemet. (viszont tobbnyire csak azsiai megrendelesekre dolgozik) A kozlekedesben a teljes fejlett vilag szeretne automatizalt jarmuveket latni, amik vegulis ugyancsak robotok. A szorakoztato elektronikaban pedig lassan az atlagos jatekok szintjere kerulnek, hiszen szabvany mechanikaval es elektronikaval viszonylag olcson lehet osszerakni kisebb jatekrobotokat. A piac kb. annyira valtozatos mint az autok eseten, ott sincs egy ceg aki minden celra gyarta jarmuvet, a markologeptol a sportautoig.

ps: A belinkelt kinai robotkeszito aranyos, olyanok a robotjai, mint amilyeneket a japanok keszitettek a 19. szazad vege fele. (azok kozott is volt mar papirszallaggal programozhato is)
Előzmény: Törölt nick (241)
Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2008.01.17 0 0 242
Nem nekem szólt a kérdés, de azért a robotika három törvényének betartásával én is hozzászólok: Bill Gates nagyon rajta van az ügyön, ami eddig a PC volt, az a következő 50 évben a robot lesz, legalábbis ilyeneket mondott nem oly régen.
Előzmény: Törölt nick (241)
SimonTheRobot Creative Commons License 2008.01.17 0 0 240
Hello kajakterv!

Élet van csak passzív.......
Köszi az ötleteket.
Folyamatban van egy linktár "összeszerelése"..... Még hasznosak lehetnek a pdf-ek :o)

Addig is látogass el NJSZT-Robotika oldalra

Ha robotos kérdésed van ne habozz, vannak itt figyelő szemek... :o)
Előzmény: Törölt nick (239)
Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2008.01.14 0 0 237
Én már öreg vagyok a Marshoz :) Bár a szoftverem lehete HAL 9000 a nagy úton :)

A Robotics Studiohoz nem volt nagyon időm, egyik kollegám nézegette, őt próbálom faggatni. Annak örülök, hogy legalább ő belelkesült. Csak Vistán hátast dob a szoftver, állítólag.

Jelenleg a nyelvértelmező szoftvert gyötröm Visual C++-ban.
Előzmény: SimonTheRobot (236)
SimonTheRobot Creative Commons License 2008.01.14 0 0 236
Sziasztok!

Hát fel kellene dobni a hangulatot.
KVP próbálkozik csapatot toborozni a marsjáró versenyre, emellett a 2008-as munkatervet kell elkészíteni
De várom az ötleteteket, akár a levlistán is.

Dr.BJ Sikerült megbarátkozni a Microsoft Robotics Studio-val?
Stiletto Creative Commons License 2008.01.12 0 0 235
...pont ezt akartam én is kérdezni ;) részemről el voltam tűnve, bocs.
egyébként BÚÉK!
Előzmény: Dr. Benjamin Justice (234)
Dr. Benjamin Justice Creative Commons License 2008.01.09 0 0 234
Mi a helyzet a szakosztállyal, nagy a csend...
kvp77 Creative Commons License 2008.01.01 0 0 233
Boldog es mukodo robotokban gazdag uj evet kivanok minden robotepitonek!
robotplaza Creative Commons License 2007.11.16 0 0 232

Szia!

 

Ha választani kell, tisztán kereskedelem.

De nem feltétlenül csak a pénzről szól, nagyon tetszenek a robotok, de közgazdász vagyok és ennek megfelelő oldalról közelítettem meg a kérdést.

 

És bár magam robotot nem tudok fejleszteni, a robotos közösség feljelsztéséből kivenném a részem. Első körben azt tudom felajánlani, hogy ha bármi közérdekű hír van, felteszem az oldalra ha kéritek.

Gondolkodom egy fórum létrehozásán is, de ez már azért függ az érdeklődéstől is.

 

Üdv

 

Gábor

 

 

 

Előzmény: SimonTheRobot (231)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!