Keresés

Részletes keresés

matesa Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25526

köszönöm.  A gazdaboltban mospilant ajánlottak , ez jó rá? A réázgálicoldatba bele lehet vegyiteni?  Azt nem irtam csemegeszőlő van leginkább...

Előzmény: Barret02 (25523)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25525

gubacsatka. ha csak egy-két tökén van, és pár levél, akkor szedd le a fertözött leveleket, túl nagy kártételt nem szokott okozni, így ezért felesleges atkaölöt rakni a permetlébe, ráadásul nem most tudod öket irtani hatékonyan, hanem július vége felé, de akkor már figyelni kell az élelmezésegészségügyi várakozási idöre is. általában a szomszédtól szokott átvándorolni a füben. Ha nincs, honnét jöjjön, akkor általában idövel eltünik. Tavasszal rügypattanáskor (amikor a szöszös rügy vége zöld lesz) csinálj olajos kénnel (réz nélkül!) lemosást, 4-6 leveles állapotban pedig a szölöben engedélyezett legmagasabb dózisú kén permetezöszerrel (pl. thiovit) permetezz. (thiovitnál ez 8 kg/hektár, de szigorúan csak 4-6 leveles állapotnál, késöbb csökkenteni kell a dózist fokozatosan le egészen a minimumig (3 kg/ha virágzás elött).

Előzmény: matesa (25521)
laca5 Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25524

Ha már az van, fújd a Karathane-t kén helyett, nem tud kevesebbet. Ha eddig nem használtál quadrist, használhatod azt is, de akár a Topas-t másodszor, nem dráma. Kábé mindegy, a jövő évnek majd jobban nekikészülődsz. Alapvetően akár kontakt szerekkel is dolgozhatsz kizárólag, ha olyanok a fajtáid. De értsd meg, ha nem olyanok a fajtáid, akkor ezt júliusban megérteni késő. Ha van gazdabolt, kérj tőlük valamit lisztharmat ellen. Meg lassan botrytis ellen is. 

 

Előzmény: Halfkey (25517)
Barret02 Creative Commons License 2020.07.10 0 1 25523

Szerintem bubacsatka.

Előzmény: matesa (25521)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.10 -1 0 25522

Egyrészt, ha rajtam múlna, az összes otellót, nohát, delawaret rég kiirtattam volna az egész országban. Másrészt a keserüsóban a kén más formában van, mint a kén permetezöszerekben, így alaphelyzetben és elméletileg nem szabadna, hogy perzselje. Ezen kívül: kell az otellónak a keserüsó?

Előzmény: gesszti (25514)
matesa Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25521

bocsánat a kép lemaradt

matesa Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25520

Üdvözletem. Szeretnék kérdezni. Ma reggel láttam a szőlőlugasnál pár levél ilyen. reggel szeretnénk permetezni de nem tudjuk mivel. rézgálicra gondoltuk de ez a levél nem tudom gomba vagy atka....segitenétek mivel lehetne  permetezni hogy ne legyen a többi is beteg? olyan szép idén a fürt :) köszönöm

novalusz Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25519

Azt olvastam, a Karathane a kén tartalmú szerekre kényes fajtáknak való, Othello és általában a direkttermők. Nem tudom hogy drágább, vagy kevésbé hatékony is a Thiovit jethez képest.

 

Előzmény: Halfkey (25517)
Halfkey Creative Commons License 2020.07.10 0 1 25518

Köszönöm mindkettőtök bíztató szavait! 

Előzmény: Falusi1 (25516)
Halfkey Creative Commons License 2020.07.10 0 1 25517

Ezt a részét (felelősségvállalás ismeretlenért) teljesen meg is értem, bár személy szerint bármi probléma lenne biztos nem a tanácsadóra hanem magamra mutogatnék :) Az utána olvásassal ugye az a baj hogy fõleg gyártói anyagokat találok, amik egyrészt magukat fényezik, másrészt a segítségével eljutottam a Quadrisig (ami már nem jó), első kategóriás szerig, túl nagy csomagolású szerig, és egy szerig amit még nem teljesen értek miért nem jó (Karathane). Nem felelősséget akarnék hárítani, csak valahogy ebben a témában az utánanézés nem bizonyul olyan egyszerűnek mint megszoktam más dolgokkal kapcsolatban.

 

Könyvet, videót, felnőttképzés tanfolyam javaslatot is szívesen fogadok. Sóos szőlészképzés van kinézve (ha elindul), de az ugye csak január. 

 

A jó hír legalább az hogy a szomszéd kölcsönadja az ő Hecht gépét, azzal elmondása szerint az ugyanakkora területet mint az enyém 1,5 óra alatt letolta. Kipróbálom, ha bejön veszek én is egyet a szar gép barkácsolása helyett. 

Előzmény: Maci_P (25515)
Falusi1 Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25516

Maci-p-val egyetértve azt tanácsolom gyűjtsd a tapasztalataidat az ültetvényedről.

Nekem pl. van két kisebb ültetvényem légvonalban kb 500 m-re egymástól. Az egyikben a lisztharmat a fő veszély, a másikban a peronoszpóra, legalább is eddig. Legújabb veszélyként azonban a fekete rothadás jelentkezik.

Eddig Dithanet, Tanost, Ridomil Gold MZ-t,ill. Folicur Solot, Topast, Systhanet és Tihovitot használtam, de legutóbb Réz-Kénnnel permeteztem, mert a helyzetet jelenleg nem ítéltem súlyosnak.

Türelemet és sok sikert kívánok. Ne vegye el a kedved, ha esetleg valaki érdesebben ír. Kérdezz bátran és gyűjtsd a tapasztalatokat.

Előzmény: Halfkey (25513)
Maci_P Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25515

A növényvédelem, főleg szőlőnél nem egyszerű, nem árt, ha az ember olvasgat róla, megismeri a fajtáit, területeit. Én részben rezisztens szőlőket művelek, a viniferakat csak a megfelelően jó fekvésben. Az időjárás minden évben más, ez is nehezíti az ember dolgát. De a lényeg, alapvetően megoldottam eddig réz-kén, narancsolaj, és hasonló bio megoldásokkal. Amit nem lehet elhanyagolni, az a szellős lombozat, fürtök ritkítása, ha olyan a fajta (ne érjenek egymásba, karóhoz, oszlophoz, stb). Vannak fajták, amikkel ezt nem lehet megcsinálni, nekem a relative érzékeny Sárgamuskotály testvér van (Fekete), a megfelelő fekvésben eddig csak az őzek, darazsak, madarak okoztak problémát. De nincs agyonterhelt tőkém, 1,5-2kg között mozgok, és csak hobbi, így ha beütne valami, sem mennék tönkre, max. morcos leszek.
Arra, hogy te mit csinálj, én sem tudok mit mondani, mert nekem ez folyamatos tanulás a sajat környezetemben, amit nem tudom, át lehet-e a tiedre ültetni. Ha nincs semmilyen gond, nem hinném, hogy parázni kellene, fentiek alapján hozhatsz olyan döntést, hogy most átállsz réz-kénre, aztán vagy bejön, vagy megy minden a levesbe. Na ezért nem akar távolról tanácsot adni senki, mert ha elmegye a termésed a tanácsomra, akkor majd mutogathatsz, hogy milyen tanács volt már.... Én sem tanácsolok semmit, csak leírtam, mit csinálok én...

Előzmény: Halfkey (25513)
gesszti Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25514

A keserűsó kén tartalmához mit szól az otello? 

Előzmény: van_Persil (25498)
Halfkey Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25513

Értem. Ez mondjuk az a szép helyzet hogy a fene egye meg a fiatalokat akik nem akarják a szõlészetet csinálni és nem veszik át az ültetvényeket, de a fene egye meg azokat is akik próbálnák, csak nem megy még nekik. Bár sehol sem lehet normális információt kapni arról hogyan kellene, úgy kellene születniük hogy tudják.

 

De természetesen szíved joga nem segíteni. Ha más megszán lenézés helyett, a kérdésem - mit permetezzek lisztharmatra - továbbra is aktuális. Bónuszköszönet ha kiderül miért nem jó a Karathane, hogy egyel kevesebb legyen a jövõben felmerülõ hülye kérdéseim száma. 

Előzmény: van_Persil (25511)
novalusz Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25512

Csapásokat adunk, és csapásokat kapunk. :-) Én sem sértődtem meg, amikor az elírásomra lecsaptál (ml helyett mm), azt hittem érthető, hogy végre eljött az én időm. :-D Elnézést.

Előzmény: van_Persil (25510)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25511

nem akarok neked tanácsot adni. pont.

vége.

Előzmény: Halfkey (25508)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.10 -1 0 25510

mi az, hogy "igazam is legyen"? te még sosem írtál el semmit? miért nem lehettt normálisan leírni, hogy "valószínü elírtad, a második "thiovitot" "topas"-nak szándékozhattad írni".

Előzmény: novalusz (25509)
novalusz Creative Commons License 2020.07.10 0 1 25509

A thiovitot annyiszor nyomatod, ahányszor csak akarod, a thiovitot 4X juttathatod ki egy évben.

Csak hogy igaz is legyen amit írsz: a Topast lehet max 4x.

Előzmény: van_Persil (25505)
Halfkey Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25508

Azért ezt kifejthetnéd legalább olyan szinten hogy miért nem tudsz semmilyen tanácsot adni. Biztosan abból is sokat tudnék tanulni hogy miért nem, így meg nemigazán leszek okosabb. Borászati iskolában szőlészetről 0 szó volt kb, csak szőlészeti tanfolyamot rendeset nem találok (ami el is indul, nem túl kevés az ember rá), szívesen fejlődnék ebben a témában (is), de így nehéz hogy aki ért hozzá az elzárkózik amatőrségem látva.

Előzmény: van_Persil (25507)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25507

figyi, tedd, ahogy jónak látod. ha csak egyszer permeteztél eddig, akkor én nem tudok neked semmilyen tanácsot adni.

Előzmény: Halfkey (25506)
Halfkey Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25506

Nyoma sincs jelenleg, inkább amiatt parázok hogy mások mennyit permeteztek, én meg most fogok csak másodjára (plusz lemosó). Ezt nem akarnám elsumákolni, hanem megelőzés jelleggel a szép állapotot fenntartani. A karathane miért rossz egyébként? Az a baj hogy 3-4 bolt alapján ahol ma voltam nagyjábol a fentiek az opcióim. Menjen ismét Thopas+Thiovit inkább mint a Karathane?

 

 

van_Persil Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25505

A thiovitot annyiszor nyomatod, ahányszor csak akarod, a thiovitot 4X juttathatod ki egy évben.

kb 20X belinkeltem ezt:

https://novenyvedoszer.nebih.gov.hu/Engedelykereso/kereso

itt tudsz hatóanyagra, károsítóra/kórokozóra, akár összetetten is keresni.

Qrva nagy felelösség látatlanban bármilyen szert is ajánlani.

Amúgy akkora gond most a lisztharmat, hogy ennyire parázol? Akkor valamit elrontottál a zöldmunkában.

Előzmény: Halfkey (25504)
Halfkey Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25504

Nem othellom van hanem nem értek hozzá, ezért kérdezek. Topas/Thiovit nem jó mert az volt utoljára, Dynalihoz normális kiszerelésben nem jutok, Quadris/Cabrio nem hat, no de akkor mi a túrót tehetek lisztharmat ellen? :D 

Előzmény: van_Persil (25502)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25503

csákányt neki. ideig-óráig lehet lombtrágyával pótolni a tápanyagokat, de ha minden évben előjön, ott valami nincs rendben a növénnyel.

Előzmény: Robz (25501)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25502

otellód van, hogy karathane start használsz?

Előzmény: Halfkey (25500)
Robz Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25501

Ilyet is találtam. 

Az adott tőke ilyen, mellette a másik sötétzöld levelű. Erre van ötletetek?

 

Előzmény: Robz (25499)
Halfkey Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25500

De nincs Dynali sajnos :) Karathane Star van, amellé keresek. Vagy amellé se kell?

 

Alapvetően szombat este terveztem permetezni, 5 órától 24 fokot (és alatta) mond az elõrejelzés, de lehet biztos ami biztos vasárnap reggel lesz. 

Előzmény: van_Persil (25498)
Robz Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25499

Vasat sem javaslod ilyenkor már?

Az öregem mindig tett bele nyáron, esetleg zöldítő komplexet. Sajnos mindig előjön a levélsárgulás különböző mértékben, ezen szokott segíteni. 

Az volt a magyarázat a miértre, hogy zölden kell tartani a leveleket szüretig, hogy dolgozzanak rendesen.

Előzmény: van_Persil (25498)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25498

Atka ellen nem most, hanem a következő permetezésnél védekezz.

A Dynali mellé őrültség másik felszívódó szer liszharmat ellen, a Syngeta se mellé, hanem helyette ajánlja, legalábbis merem feltételezni, különben semmi értelme a quadris maxnak.. De az egyik hatóanyaga ugyanaz, mint a topasé.

Ilyenkor keserűsón (5 %-os oldat) kívül már nem sok értelme van lombtrágyának, mivel hamarosan fürtzáródás, így nem lehet a cél a növekedés fokozása.


Kizárólag hajnalban, közvetlen napfelkelte után kb 9 óráig alkalmas a hőmérséklet a permetezésre, utána egész napnyugtáig -a perzselésveszély miatt- nem tanácsos permetezni. (Nyilván, egy hidegfront hűthet a levegőn)

Előzmény: Halfkey (25494)
Halfkey Creative Commons License 2020.07.10 0 0 25497

Kösz a tippet! A gazdabolt készletét is figyelembe véve eddig Ridomil gold plus, Karathane Star és Orthus van megvéve. Lisztharmat elleni felszivodo mi lehetne? Thopas volt az elozo kor, Quadris meg Cabrio Top ugye akkor szar, mi van még?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!