Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9351

Nem, ez egy ketkotetes magyar kiadvany, de elkepzelheto, hogy valami szovjet kiadvany szolgalt az alapjaul.

 

Feher boritoja van, es az elso kotet egy nemet bombazot abrazol, amint eppen bombakat szor, a masodik meg a szovjet gyozelmi disszemlen a naci zaszlokat hajigalo szovjet katonakat, amikor meg csak ott allnak a Voros teren, a lefele forditott zaszlokkal a kezukben.

Előzmény: gacsat (9350)
gacsat Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9350
Ez a Taylor könyv? Nagyon szerettem amig el nem tünt,de vigyázat! Titkos komcsi!
Előzmény: Törölt nick (9341)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9349

Most arra nem emlekszem pontosan, hogy a Szovjetunio vagy Hitler (valamiert az utobbi remlik), de valaki keresztulhuzta az angol es francia imperialistak szamitasait.

 

Egyebkent a ketkotetes cuccot a hetvenes evekben adtak ki, es nekem ami foltunt, hogy valoszinuleg revizionista elhajlok szerkeszthettek.

 

Szerepelt ugyanis egy kep, ami "N. Sz. Hruscsovot", az akarmilyen front haditanacsanak tagjat [komisszarjat] abrazolta valami hiresebb tabornok tarsasagaban. L. I. Brezsnyevet, aki szinten ilyen haditanacsi tag volt, ellenben semmilyen kep nem abrazolta. A hetvenes evekben!

Előzmény: Törölt nick (9345)
showtimes Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9348
Szépen hangzik a 100-110 km előrenyomulás, de az arcvonal szélességet is tegyük már hozzá:)

A memoárok gyengéje is meg van, pl. a németeknek 2 hét kellett volna 2 ho. Szevasztopol alóli átcsoportosítására ( ami szintén olyan százegynéhány km). Attól tartok, hogy, ha szorul a kapca max. 2 nap alatt végrehajtották volna a kivonást, átcsoportosítást.
Előzmény: Zicherman Istvan (9337)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9347
A finn kormany provokativ magatartasaval eloidezte a haboru kirobbanasat.
Előzmény: Törölt nick (9341)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9346

Asszem MAXVAL irta (o szovjet iskolaba jart Kubaban tinedzserkent), hogy azt tanultak, hogy a bekeszereto szovjet kormany kijelenti, neki szuksege van a teruletekre, es targyalasokat kezdemenyez. Erre az agressziv fasiszta statiszta finn hunta nemcsak hogy nem kezd targyalni, hanem megtamadja a Szovjetuniot. Aztan Kuusinen vezetesevel a finn munkasok es parasztok megalakitjak a nepi finn kormanyt, ami azonnal segitseget ker a nagy Szovjetuniotol. Utana honapokig zajlik a haboru, amiben a finn fasisztak vereseget szenvednek, es beket kotnek. Marmint a finn fasisztak a Szovjetunioval, a bekeszereto finn nepi munkas-paraszt kormany meg elfelejtodik.

 

Ez a sztori eleg hiheto volt! :)

Előzmény: showtimes (9343)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9345
Az is volt benne, hogy a vilaghaboru, hasonloan az elso vilaghaboruhoz, az imperialista tombok erdekellentetei miatt robbant ki. A harmincas evek kozepere megjelent a nemzetkozi porondon Nemetorszag, Olaszorszag, es Japan agressziv, imperialista, fasiszta, statiszta tombje, es vele szemben Anglia, Franciaorszag, es az USA nemkulonben imperialista, korabbi rablasait vedelmezo tombje formalodott. Noha utobbiak remeltek, hogy Hitlerek agressziv hoditasait a vilag elso szocialista allama, a Szovjetunio ellen terelhetik, am a Szovjetunio mesteri diplomaciajanak koszonhetoen varakozasaikkal es szandekaikkal ellentetben a vilaghaboru vegul megsem az agressziv fasiszta tomb es a Szovjetunio, hanem a ket imperialista tomb kozott robbant ki.
Előzmény: showtimes (9344)
showtimes Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9344
Ha ez volt benne, akkor szerintem maradj csak a képeknél:)
Előzmény: Törölt nick (9341)
showtimes Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9343
Vulgármarxista tanítás :)

Valójában a Szu kreált egy konfliktust, tüzérséggel belőttek a csapataik közé. Az egyetlen probléma az volt, hogy a finnek minden provokációt elkerülendő hátravonták a tüzérségüket. Lőtávolon kívül volt a határ, nem, hogy a szovjetek... Ez is mutatja, hogy tanultak a németektől propagandát (lásd: Gleiwitz), de nem eleget.
Előzmény: gacsat (9340)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9342
Marmint a kepek voltak kitunoek, a kepalairasok ugyse erdekeltek soha, hiszen nem tudok olvasni
Előzmény: Törölt nick (9341)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9341
Ugyanez volt a II. vilaghaboru kepekben c. (egyebkent szerintem kituno) konyvben is.
Előzmény: gacsat (9340)
gacsat Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9340
Nos,nálunk az iskolában nem azt tanították hogy Finnország támadta volna meg az oroszokat. Az volt a mese,hogy Leningrád védelméhez kellettek apróbb határkiigazítások,de az imperialsta,fasiszta,statiszta,stb. finn kormány ehez nem járult hozzá.
Előzmény: Zicherman Istvan (9314)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9339
Folyt.
..................
A hadművelet fő csapásmérő irányát nem Koj-Akszajnál jelölte ki, hanem a frontvonal déli részén, ahol a legkevésbé számítottak rá. Méghozzá itt három német gyalogos hadosztálynak, egy páncélosnak és a ,,Groddek" dandárnak kellett támadnia, azaz a német-román csapatok felének. Az északi és központi frontszakaszon a csapatoknak csak elteelés végett kellett imitálniuk a támadást, és csak akkor volt szabad elkezdeniük a mozgást, miután sikerült áttörni a déli frontszakaszt. Ezenkívül, a támadás első óráiban masszív légitámadást hajtottak végre a két szovjet hadsereg parancsnokságai ellen.
Manstein terve bevált - a hatalmas szovjet tartalékok, miután elkezdődött a német támadás, továbbra is északon maradtak. Május 8-án a németek 5 km széles és 8 km mély szakaszon beékelődtek a szovjet védelem déli szárnyán. Május 9-én a szakadó eső meggátolta a németeket abban, hogy bevessék a páncélos és gépesített egységeket, viszont még az égszakadás előtt a ,,Groddek" dandárt sikerült beékelni a 44. és 51. szovjet hadseregek közé, és ezzel a 44. hadsereget elvágták az ellátási bázisoktól. Ezenkívül a 44. hadsereg hátába csónakos deszantot dobtak ki. Ez mindössze egy zászlóalj volt, de a támogatása döntő jelentőségű volt ebben a hadműveletben.
1942. május 11-én a 22. páncélos hadosztály elérte a Kercsi-félsziget északi partját. Őt követte a német 170. gyalogsági hadosztály és a román 8. lovassági dandár. A kialakult katlanban 8 szovjet hadosztály rekedt, ráadásul az első órákban életét vesztette az 51. hadsereg parancsnoka, V.N.Lvov tábornok. Még aznap Sztálin és Vaszilevszkij az Észak-Kaukázusi csapásmérő irány parancsnokának nevére küldtek egy dühödt hangvételű direktívát, ami a következő szavakkal kezdődött:
,,A Krímfront Katonai tanácsa, beleértve Kozlovot, Mehliszt, elvesztették a fejüket, és a jelen pillanatig nem képesek összeköttetésbe lépni a hadseregekkel..." majd ezzel a paranccsal záródott: ,,ne engedjék át az ellenséget."
Viszont a németek és románok sebesen előretörtek. Május 14-én, este, a németek kiértek Kercs külvárosaihoz. 1942. május 15-én a Sztavka megparancsolta: ,,Kercset nem adhatják fel, szervezzék meg Szevasztopol mintájára a védelmet."
Viszont már 1942. május 16-ra a német 170. gyalogsági hadosztály bevette Kercset. 1942. május 19-én a Kercsi-félszigeten a harcok befejeződtek, kivéve egy szűk szakszt, amelyen a szovjet csapatok maradványai elkeseredett és elszánt ellenállást folytatak (Adzsimuskajszki kőfejtők).
A Krími-front 250 ezer katonájából és tusztjéből a harcok 12 napja alatt a pótolhatatlan vesztesség (meghaltak, eltűntnek nyilvánítva, fogságba estek) - 162.282 fő, a front csapatainak 65%-ka. A német vesztességek 7,5 ezer halottat jelentettek. Ahogyan a ,,Nagy Honvédő háború" ,,hőseposzpan" olvashatjuk:
,,...a szervezett evakuálást nem sikerült végrehajtani. Az ellenség zsákmányolta szinte az egész haditechnikánkat és nehéz fegyverzetet, és később felhasználta a Szevasztopol védői elleni harcban."
1942. június 4-én a Sztavka megnevezte ,,a Kercsi-hadművelet sikertelen végrehajtásának fő vétkesei"-t, azaz a Krími-front parancsnokságát.
Az 1. rangú hadsereg-komisszárt, Mehliszt, leváltották a honvédelmi népbiztos helyettesi és a Vörös Hadsereg Fő politikai igazgatóság főnöki posztjáró, és lefokozták hadtest-komisszári rangig.
Kozlov tábornokot leváltották a frontparancsnoki posztról és lefokozták.
Samanyin hadosztály-komisszárt leváltották a front Katonai tanács tagja posztról és lefokozták dandár-komisszári rangig.
Vecsnij tábornokot leváltották a front vezérkari vőnöki állásából (rangját megtarthatta),.
Csernyák tábornokot és Kolganov tábornokokat leváltották a hadseregek éléről és lefokozták ezredesi rangig.
Nyikolajenko tábornokot leváltották a front légierejének parancsnoki posztjáról és lefokozták ezredesi rangig.
A nagy ,,csillaghullás" közepette, 1942. július 1-én (még Szevasztopol eleste előtt) Mansteint előléptették ,,feldmarshall"-á.

Előzmény: Zicherman Istvan (9338)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9338
folyt.
........................
A Sztavka №170357 direktívája (kelt 1942. május 6-án) így szólt:
,,A Krími-front erőinek növelését a közeljövőben nem tervezzük és nem lesz végrehajtva. Ezért a Krími-front csapatai szilárdan vessék meg magukat a birtokolt állásokban, tökéletesítve a védelmi vonalat mint műszaki értelemben mint javítva egyes szakaszokon a csapatok harcászati elrendezését, többek között a Koj-Aszanszkij csomópont birtokbavétele által."
Ekkor a Krími-front állományában volt 16 lövész hadosztály és 3 lövészdandár, egy lovashadosztály, 4 harckocsizó dandár, 9 támogató tüzérezred. A front rendelkezett 225 bombázógéppel, 176 vadászgéppel és 46 egyéb repülőgéppel (a számok a hadrafogható, repült repülőgépek számát takarják).
Az ellenség ezen a szakaszon rendelkeztek: 1 páncélos hadosztállyal, 5 gyalogsági hadosztállyal, 2 román gyalogos hadosztállyal, 1 román lovassági dandárral és a román ,,Groddek" gépesített dandárral, amely a németek által kiválasztott és általuk felszerelt román csapatokból állt, német tisztek vezetése/parancsnoksága alatt (ráadásul közvetlenül a krími német főparancsnokság közvetlen alárendeltségében).
Ilyen erőviszonyok között (Manstein a szovjet erőfölényt kétszeresnek értékelte) a németek és románok 1942. május 8-án mégis offenzívába kezdtek.
Manstein úgy döntött, hogy kihasználja a szovjetek kétszeresnek ítélt létszámelőnyét. A frontvonal két szakaszból állt. A déli szakasz Koj-Aszantól a Fekete-tenger partjáig húzódott (8 km) és műszaki értelemben nagyon is jól kiépített szovjet védelmi állásokkal bírt (ezeket 1942 januárjától húzták fel folyamatosan). Ezeket a 44. szovjet hadsereg birtokolta. Az északi szakasz Koj-Aszantól Kietig húzódott (16 km) és kiszögelt nyugati iráányba. A szovjet frontparancsnokság teljesen jogosan úgy vélte, hogy az ellenség Koj-Aszannál fog támadni, hogy elszigetelje egymástól a 44. és 51. hadseregeket.
Valóban, ha figyelembe vesszük a Manstein rendelkezésére álló erők csekély voltát, feltételezhető volt, hogy majd igyekszik minél több szovjet alakulatot bekeríteni minél kisebb területen, hogy utánna meg lehessen őket semmisíteni a tüzérség és légierő segítségével. Erőiből tellett arra, hogy offenzív tevékenységet fejtsen ki egy szűkebb frontszakszon, de a Kercsi-félsziget a földnyelv után kiszélesedik, és ott a szovjet csapatok számbeli fölénye nagyon sokba kerülhetett volna a németeknek és szövetségeseiknek. Ezzel mint a németek, úgy a szovjetek is tisztában voltak.
De Manstein másképpen döntött...
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.31 0 0 9337
Hm. Én itt a nagy keresésben megtaláltam még egy jegyzetemet.
El is felejtettem, hogy valamikor össze lett állítva.
Berakom ezt is ide, hátha megint elfelejtem. Meg aztán lehet, hogy valakinek érdekes.
..................................
A KRÍMI-FRONT TRAGÉDIÁJA

A Krím-félsziget fölötti ellenőrzés kérdése stratégiai jelentőségű volt. Hitler teljesen jogosan nevezte a félszigetet ,,a bolsevikok elsüllyeszthetetlen csatahajójának, amely állandóan fenyegeti a román olajat."
1941. október 18-án a Wehrmacht 11. hadserege von Manstein vezetésével elkezdte a Krím-félsziget elfoglalását célzó hadműveletet. Tíz nap véres küzdelem után a német csapatoknak sikerült betörni a hadműveleti távlati területre. November 16-ra az egész félsziget, Szevasztopol kivételével, német-román megszállás alá került.
1941. december 26-án vette kezdetét a Kercsi-Feodósziai partraszálló hadművelet. A Kaukázusontúli-front 51. és 44. hadseregei visszafoglalták a Kercsi-félszigetet, 8 nap alatt előretörve 100-110 lkilométerre.
A szovjet csapatok 1942. január 2-án álltak meg (Moszkvából érkező központi utasításra) a Kiet - Novaja Pokrovka - Koktebel (Planyerszkoje) vonalon. A nyolc lövészhadosztállyal, két lövészdandárral és két harckocsizó zászlóaljjal szemben ekkor mindössze egy erősen megtépázott német gyalogsági hadosztály, egy megerősített összevont német vegyes ezred, egy román hegyidandár és egy szintén román lovassági dandár állt.
mansteint a következőket írja visszaemlékezéseiben:
,,Amennyiben az ellenség kihasználta volna a kialakult helyzetből származó minden előnyét, és intenzíven üldözte volna a 46. gyaloghadosztályt, illetve határozott csapást mért volna a Feodosziától visszavonuló románokra, akkor a helyzet nem csak a 11. hadsereg adott frontszakaszára nézve vált volna reménytelenné. Az egész 11. hadsereg további sorsa lett volna a tét. Egy jóval határozottabb ellenfél gyorsan előretört volna Dzsankoj irányába, és ezzel megbénította volna a hadsereg ellátását. A Szevasztopoltól elvezényelt csapatok - a 170. és 132. gyalogos hadosztályok - a Feodosziától nyugatra és északnyugatra található területre csupán 14 nap múlva tudtak volna eljutni, semmiképpen sem korábban."
A Kaukázusontúli-front parancsnoksága mégis tervbe vette a Krím felszabadítását. A hadművelet tervét jelentették a katonai népbiztosnak, 1942. január 1-én. Egy gépesítettcsoport támadásával (két harckocsizó dandár és egy lovashadosztály) és az 51. hadsereg egységeivel (négy lövész hadosztály és két lövészdandár). A terv szerint ezeknek ki kellett érniük Perekophoz, ahová egy nagyszabású ejtőernyős bevetést terveztek; a 44. hadseregnek (három lövészhadosztály) támadnia kellett Szimferopol irányában; két hegyivadász hadosztálynak a feketetengeri partvidék mentén kellett működnie a sziklás terepszakaszon; a Tengermelléki-hadseregnek közben le kellett kötnie az ellenséget Szevasztopolnál és tengeri deszantot kellett kiraknia Szimferopolnál, amelynek támadást kellett volna intéznie Szimferopol városa ellen. Az általános kitűzött harcfeladat - bezárni és megsemmisíteni az összes ellenséges csapatot a Krím-félszigeten. A hadművelet kezdésének időpontja - 1942. január 8-12.
Viszont a megszabott időpontban a hadművelet nem kezdődött el, majd 1942. január 15-én a magukhoz tért németek és románok ellencsapást mértek, visszavívva január 18-án Feodosziát. A szovjet csapatokat visszaszorították 10-20 km-re, a Karpacsszkij-földnyelvre.
1942. február 27-én szovjet offenzíva vette kezdetét, amely mint Szevasztopolból, úgy a Karpacsszkij-földnyelvről indult egyszerre. Ott a háro német és egy román hadosztály ellen felsorakozott nyolsz szovjet lövészhadosztály, két lövészdandár és néhány harckocsizó zászlóalj. A második hullámban parancsra várt hat lövészhadosztály, egy lovashadosztály és két harckocsizó dandár. Az északi szakaszon ráadásul pánik tört ki a román hadosztály egységeinél és azok ismét visszavonultak 10 kilométer, Kietáig. 1942. március 3-án, nehéz harcok árán a németeknek mégis sikerült stabilizálniuk a frontot - most már a frontvonal nyugati irányban kitüremkedő kiszögelást mutatott.
1942. március 13-án a szovjet csapatok (8 lövészhadosztály és 2 harckocsizó dandár) ismét támadásba lendültek. A németek kitartottak, majd 1942. március 20-án megpróbáltak ellentámadást kezdeni két gyalogsági hadosztály és a 22. páncélos hadosztály egységeivel (az utóbbit éppen nem sokkal előtte hozták létre). A német támadást a szovjetek könnyedén visszaverték. Patt-helyzet alakult ki.
1942. március 26-án négy szovjet hadosztály megpróbált támadást kezdeni, de most a németeken volt a sor, hogy meghiusítsák kísérletület.
A Krym-félszigeten a szovjet offenzíva utolsó kísérlete 1942. április 9-11 között zajlott.
..................
Folyt.
gacsat Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9336
Köszi! Nagyon érdekes volt.
Előzmény: Zicherman Istvan (9332)
showtimes Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9335
Na jó, s ezt ki vette komolyan?
Szerintem még ő maga se :)
Előzmény: Törölt nick (9331)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9334
Francba, megelőztél:)
Előzmény: Törölt nick (9331)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9333
Azért Molotov eredeti bejelentett adatait nehéz ,,kedvezőbbé tenni":)
Ráadásul voltak még kedvezőbb adatok is. Krivosejev talán a középutat képviseli, ráadásul ő minden adatát dokumentumokkal, irattári hivatkozásokkal, stb. támasztja alá.
Előzmény: showtimes (9329)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9332
Kéretik a jegyzethez úgy viszonyulni, hogy 1995-ben íródott.
Előzmény: Zicherman Istvan (9330)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9331
A legkedvezőbb adat Molotov eredeti bejelentése volt, miszerint 200 ezer a teljes veszteségük. :)
Előzmény: showtimes (9329)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9330
Köszönöm. Nem ismertem a linket.
Amúgy én is őt használtam akkoriban a vesztességadatokhoz.

Amúgy az elemzések alatt nekem éppen a ,,Téli-háború" és a Spanyol-polgárháború volt a ,,vesszőparipám".
Előzmény: showtimes (9326)
showtimes Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9329
Ez nem középhőmérséklet, mint egzakt adat :)

Én is elég korrektnek tartom, csak azt mondtam, az általam ismert veszteségkimutatások közül ez a legkedvezőbb a szovjetek számára. Ez viszont tény :)
Előzmény: Törölt nick (9327)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9328
Folyt.
...................
Megjegyzések:
* - akkor a szovjet csapatok 9 nap alatt eljutottak a Lengyelországot felosztó szovjet-német egyezségben (lásd:Molotov-Ribentrop paktum zárójegyzéke) megszabott vonalig, a veszteségei pedig halottban és eltűntnek nyilvánítottban 996 fő volt, illetve 2002 megsebesült, megsérült vagy lebetegedett a hadműveletben résztvevő 446.516 főből (Krivosejev szerint). A csapatok 150-250 km távolságot küzdöttek le. (A szovjet-finn határtól Helsinki k.b. 300 kilométerre van, ezért a hasonlat megállja a helyét.)
**- ez a tél volt a leghidegebb Finnország történelmében, 1828 óta. A Karéliai földszoroson 1940. január 17-én a hőmérséklet új rekordot döntött: nappal a hőmérséklet - 43 celzius fok volt, éjszaka -51-et mértek. A háború ideje alatt az átleg hőmérséklet -20 fok volt; februárban -26)
***-Így, például, a finneket meglehetősen csodálkozásra késztette a Ladogától északra bekerített szovjet csapatok passzivitása. Ezek az egységet meg sem próbáltak kitörni a katlanból, bár komolyan szenvedtek az éhségtől. Az adott passzivitásnak a magyarázata roppant egyszerű - az a bizonyos parancs, miszerint ,,Az utolsó katonáig megtartani a megszerzett területet - egy lépést sem hátra!" Eredmény - a 4. finn hadtest vesztességei (2 hadosztály) - 4.297 halott és eltűntnek nyilvánított és 9.651 sebesült, beteg, sérült; a szovjet 8. és 15. hadsereg (12 hadosztály) vesztességei - 31.136 halott és eltűnt, illetve 63.538 sebesült, sérült, beteg. Azaz a védekező szovjet csapatok vesztességei hétszer nagyobbak voltak a támadó finnekkel szemben, ráadású a szovjet csapatok számbeli fölénye hasonló volt.
A legfontosabb oka ennek elsősorban a két, 1936-1937 és 1938-39-ben végrehajtott sztálini tisztogatások, melyek során megsemmisítették a katonai parancsnokok és szakértők színe-javát.
****- Tajpale ostromának értelmetlenségéről a Vörös Hadsereg vesztességeinek statisztikája is számot ad. Ha a szovjet hadseregek közül a legnagyobb, a 7. hadsereg, a háború 105 napja alatt 16.422 halottat és 2.037 eltűntnek nyilvánítottat vesztett, akkor a 13. szovjet hadsereg, amely létszámban kétszer kisebb volt, 79 nap alatt (december 26-tól) Tajpale alatt 16.878 halottat és 3.826 eltűntet vesztett. A 13. hadsereg teljes vesztességei a létszáma 61%-át jelentették!
*****-Súlyos vesztességeket szenvedett a 15. szovjet hadsereg, amely a Ladogától északra. Egy hónap harcai alatt (február 12-március 13) veszített: 14.689 főt halottban és 3.376 főt eltűntnek nyilvánítottban. A sebesültekkel és betegekkel együtt a vesztességei a létszám 42%-át jelentették. Mindezt úgy kell számolni, hogy a 100 ezres hadsereggel szemben mindössze egy finn hadosztály védekezett (13. hadosztály).
******- A külföldi önkéntesekbe vetett remény jogosultsága mellett szól a Spanyol-polgárháború ténye is. Három év alatt ott közel 100 ezer külföldi önkéntes fordult meg, mindkét oldalon. A finnekhez érkezett önkéntesek között a döntő többséget a svédek adták - 8000 fő (kerekített adatok). Érkezett 800-800 norvég és dán, 450 magyar (megközelítőleg). Ezenkívül 230 brit, 150 olasz és jóval kisebb létszámú önkéntes csoportok más országokból. Voltak kuriózumok is, például a hat japán és a jamaikai néger. A háború végére hírtelen megugrott az önkéntesek száma. P.l. mindössze 2 nappal a tűzszünet aláírása előtt megérkezett az USA-ból egy finn zászlóalj 350 fővel (finn emigránsok és leszármazottaik), illetve 120 fő a ,,Lincoln brigádból" (a sors fintora - ez az amerikaiakból álló csoport előtte Spanyolországban a köztársaságiak oldalán harcoltak, vállvetve a szovjet önkéntesekkel a nacionalisták ellen.)
Előzmény: Zicherman Istvan (9323)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9327
Krivosejevet elég megbízhatónak tartják. A már említett Bellamy is rá hivatkozva adja meg az irrecoverable veszteség nagyságát, a sebesültekét, betegekét (beleértve a fagysérülteket) ennek négyszeresére teszi, szintén Kr. alapján. Azért a fagysérültek nem haltak meg mind...
Előzmény: showtimes (9324)
showtimes Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9326
A finn és a szovjet (Krivosejev) tételes veszteséglista.

http://www.winterwar.com/War%27sEnd/casualti.htm#soviet
showtimes Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9325


The ceded territory was over 10 % of Finland's territory, some 40 000 km² (roughly the size of the Netherlands).

The ceded territory had housed some 450 000 Finns, roughly 12 % of the total population. Nearly 100 % of the Finnish population moved to Finland (quite rare in the world history), rather than becoming Soviet citizens. This was a good thing for Finland as a nation, but a major burden for the economy. (As the ceded territories were empty, this made it easier to the Soviet Union to merge them into "Soviet" territory by simply transporting thousands of people into the new areas).



The peace treaty inflicted a severe blow to the Finnish economy. One of the most severe problems was grain. The ceded territory, and the fact that the war had ended any fertilizer imports to Finland combined with bad weather had decreased the Finnish grain production to 60 - 65% of the required. Famine was a threat.

Over 10 % of Finnish agricultural areas were lost (mostly in the Karelian Isthmus). Over 60 % of the local population had earned their livings from agriculture, and 84 % of the farms were small (below 10 hectare) owned by independent peasants.



11 % of the total deposit of forests was lost by the ceded territories (note that the forests in the south grow faster than in middle - north Finland, a seemingly insignificant thing, but on a national scale, quite important). Alongside the forests, 15 % of the wood industry (sawmills, paper mills etc.) was lost, not to mention other industry.

Over 17 % of Finland's electricity output was lost, as was 17 % of the railroad network. Many ancient waterways (important e.g. in transporting logs to sawmills) were severed, as was the Saimaa-canal, a really important route from the big lakes in SE-Finland to Viipuri. Viipuri was Finland's third biggest city, a prosperous trading center and the biggest port for timber exports.

Hanko, which was leased for 30 years, was an important port and an industrial center.

Nickel was the only strategic natural resource that Finland had. It's importance to Germany and to the Soviet Union was only growing, the longer the world war was lasting. The increased Soviet presence and interest in the Petsamo region would prove to be a real headache for the Finnish leadership in the following months.

The losses of civilian property was enormous. In addition to industrial (and the like) buildings, e.g. over 600 schools, 15 different institutes, 33 orphanages, hospitals, a valuable historical archive were lost to the former enemy. The task of rebuilding the destroyed and damaged homes and installations at the Home Front, and providing new homes to the Karelian refugees was an enormous for a small nation like Finland, especially since the threat of a future conflict was clear and the country was still arming itself



Mit is vesztett Finnország
Előzmény: Zicherman Istvan (9323)
showtimes Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9324
Ez a Krivosejev adat (126 ezer) a legkedvezőbb a szovjetekre nézve. A különböző tanulmányokban eltérő adatok vannak, egészen 200 ezerig. A finneké meg közben nagyságrendileg - most nem keresem ki, mert török kort olvasok :) - 26 ezer körül volt. Valahol láttam összehasonlító tanulmányt is. A legvitatottabb rész a megfagyott szovjet katonák száma.
Előzmény: Zicherman Istvan (9321)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9323
Folyt.
.....................
Logikus, hogy felmerül a kérdés - akkor miért kértek mégis a finnek a béketárgyalások megindítását?
Az adott háborúban a finn politikusok természetesen nem számítottak arra, hogy döntő vereséget mérnek a Vörös Hadseregre, mindössze igyekeztek kitartani nyárig, amikor is maga a természet és klíma is megkönnyíti a védekezést - a folyók, tavak, mocsarak, amik jobban hátráltatták volna a szovjet csapatokat, mint a szerencsétlen ,,Mannerheim-vonal". Kitartani pedig úgy akartak, hogy méltán számítottak a finn katonák harci szellemére, a külföldi önkéntesekre****** és segítségre (mint anyagi, úgy politikai szinten), illetve remélték, hogy addigra megérkeznek a beígért angol-francia expedíciós erők.
Ezek után Paasikivi miniszter arra is számított,hogy talán sikerül ezek után az országhoz csatolni Kelet-Karéliát. Az utolsó napig küzdött a béketárgyalások ellen a honvédelmi miniszter, Nukkanen. Az 1940. február 28-án tartott tanácskozáson Mannerheimnél részt vett néhány meghívott tábornok. A marsall arra számított, hogy azok majd támogatják tervét, miszerint el kell fogadni a szovjetek feltételeit. De Mannerheim őszinte csodálkozására a tábornokok döntő többsége a háború folytatására szavazott.
Viszont mint az ország főparancsnoka, Mannerheimmégis a háború befejezése mellett döntött. Ő ezt azzal indokolta, hogy a hadtudomány minden kánonja szerint a finnek képtelenek lesznek hosszútávú háborút folytatni ilyen nagy létszámú ellenséggel szemben ennyire szegényes kapacitás mellett.
Végeredményben Finnország elveszített jelentős területeket az ország Dél-Keleti és keleti részén, az egyik legnagyobb várost - Viipurit (Viborgot), és az elszakadt területekről közel félmillió embert kellett evakuálniuk.
.................
Folyt.
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.30 0 0 9322
Folyt:
...................
Véleményem szerint, a szovjet csapatok rendkívül nagy vesztességeinek okai, illetve az, hogy ez a kampány ennyire elhúzódot, a következők:
1. Az első hét időjárása. A hőesés és a sártenger. Ez időt adott a finneknek arra, hogy végrehajtsák a mozgósítást, szinte vesztességek nélkül végrehajtsák a csapatösszevonásokat/átcsoportosításokat, feltöltsék a védelmi állásokat és felkészüljenek a védelemre.
2. A finn városok értelmetlen és céltalan bombázása. Ezek a háború első napjától elkezdődtek. Csupán Helsinkiben 91 ember vesztette életét. A lakónegyedek bomázása egy addig soha sem tapasztalható konszolidációt és egységet hozott létre a finn társadalomban. Az össze ideológiai és társadalmi ellentét el lett felejtve. A baloldali pártok és a kommunisták (!!!) közös bejelentést tettek a sajtóban, hogy ,,a finn munkások, a proletariátus fegyvert fog fogni hazája védelmében, és megvédi azt a külső agresszióval szemben". (Kevésbé ismert tény, hogy a finn hadsereg több tisztje, jeles mesterlövésze, műszaki specialistája és hőse a szocialisták és kommunisták táborából került ki!) Erre válaszul a finn kormány bejelentette, hogy mivel a nemzet immáron egységes, ezért május 16-át törlik az állami ünnepek listájáról, és többé nem fogják megünnepelni, mint az 1918-ban, a finn polgárháború során a vörös finnek (kommunisták) felett aratott győzelem napját. Felfüggesztették a korábban hozott tiltást a Finn Kommunista Párt működésére (no nem arra, ami a Komintern égisze alatt Moszkvában székelt, Kuusinen el-s vezetésével). A finnek harcias kedvét a szovjet propaganda is fokozta. A bombázásokkal együtt a repülőgépekből röplapokat is szórtak a finn városok felett, amelyekben biztosították a finneket, hogy azok ,,soha sem fognak éhezni, mint más kapitalista országban a munkások, mivel a Szovjetunióban sok a búza". A finnek addig sem nagyon ismerték az éhség fogalmát, ezért ezek számukra egyszerűen nevetségesek voltak. Más röplapok viszont - ezeket a pszichológiai hadviselés szakirodalma a mai napig ,,pornográf-propagandának" nevezi - felháborították és dühítették a finneket, mivel meglehetősen obszcén formában ábrázolták a ,,finn polgárságot", a papságot, Mannerheimet és a kormány tagjait (utóbbiak népszerűsége a lakosság körében osztatlan volt). A finn katonák szinte azonnal elkeresztelték a szovjet bombákat és a nagykaliberű tüzérség lövedékeit ,,szovjet kenyérnek".
3. A finn katonák, tisztek és a vezérkar kezdeményezőkészsége, a hadsereg ,,hajlékonysága", alkalmazkodókészsége, a terep kiváló kihasználása, a partizánharcászat széleskörű alkalmazása, az álcázás biztosítása és kiváló alkalmazása. Miközben mindez teljes mértékben hiányzott a szovjet katonákból és tisztekből.***
4. A szovjet katonai parancsnokok unkompetenciája. Például a fenntebb már felhozott, a legjobban megerődített állások, ellenállási csomópontok ostroma, a megkerülésük helyett.**** Szintén ide sorolható a majdnem egy hónapos mozdulatlanság és semmittevés a finnek február 23-ai támadását követően, amit azok egy nappal később abbahagytak. A szovjet parancsnokság akkor túlértékelte a finn erők képességeit és létszámát a Karéliai földszoroson, és elrendelte egy offenzíva végrehajtását Karéliából, az emberek és főleg haditechnika számára teljesen járhatatlan terepen, méghozzá a legnagyobb fagyok idején.*****
................
Folyt. köv.
Előzmény: Zicherman Istvan (9321)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!