Keresés

Részletes keresés

FAPATA Creative Commons License 2006.06.16 0 0 11

 

  Örülök , hogy nyitottál ennek a gyümölcsnek egy külön

  topicot Kedves Flanell!

   Én mániákusan gyűjtöm össze keretembe a szokásostól 

   eltérő tulajdonságú növényeket ,és ha már őszibarack szeretném

  megkérdezni , hogy hallottál-e már a vérbarackról és a kínai laposbarackról?

     

Flanell Creative Commons License 2006.06.15 0 0 10
Ezt felírom, az én 6 nektarinom mindig beteg.
Előzmény: cserella (8)
Flanell Creative Commons License 2006.06.15 0 0 9

Dehogy is! Félreérthetően fogalmaztam. Minél több rügy legyen, ritkításkor be lehet állítani a gyümölcsszámot.

A jó állású vessző a lényeg (30-60 fok között), de figyelni kell a virágrügyekre. Csak akkor szabad metszeni, amikor már szép rózsaszínek a bimbók.

Előzmény: cserella (7)
cserella Creative Commons License 2006.06.15 0 0 8
El is felejtettem,mehetne a gyümölcsminősítőbe is ,van egy flavourtop nevezetű nektarinunk.2 éves,ehhez képest nagyon sok termés van rajta.Szerintem nincs párja,annyira jó ízű,és a fa is kevésbé hajlamos a betegségekre,mint a 2 másik barack.
1-2 sárga levele van,azonkívül semmi baja.
cserella Creative Commons License 2006.06.15 0 0 7
Akkor úgy látszik,feleslegesen kértem meg egy kertészmérnököt,hogy mutassa meg a metszést,ő a jó állású rügyeket mutatta. Micsoda trükk!összvissz 1 rügy marad?
Jövőre kipróbálom.
Előzmény: Flanell (5)
Flanell Creative Commons License 2006.06.15 0 0 6

Ja, ma voltam kint, és a nektarinok - maguk a gyümölcsök - erősen lisztharmatosak (máskor csak júliustól), sőt a szőrösek is kezdik (még soha nem láttam rajtuk).

A monília meg ugye természetes ilyen időben.

Flanell Creative Commons License 2006.06.15 0 0 5

Nálam mindegyik fa kiegyensúlyozottan terem. Kivéve persze elfagyást és betegséget, de ez nem jellemző.

Ebből a fajtából (nevét nem tudom) van vagy 12 fa, nagyon bírja a fagyot, tele van tavasszal hármas rügyekkel. Viszont van, ami úgy kiegyensúlyozott, hogy minden metszéskor vadászni kell az élő rügyekre, és nem azt a vesszőt hagyom meg, ami jó állású, hanem amin van 1 rügy.

 

Ha rendben van a metszés és gyümölcsritkítás, akkor minden évben van termés. Mert a metszés ugye legalább 2 évre szól.

Előzmény: cserella (4)
cserella Creative Commons License 2006.06.15 0 0 4
Igazán köszönöm a remek leírást.Ezt ma este megtanulom :) holnap létrára is pattanunk.
Akkor úgy látom,permetezhettem bármivel,nem ez volt a lényeg.
Nálad ez a barackfa kiegyensúlyozttan terem,vagy egyik évben jobban,a másik évben kevésbé?
Előzmény: Flanell (0)
Flanell Creative Commons License 2006.06.15 0 0 3

Fogalmam sincs. Látni kellene a fát, van-e általános panasza, meg a lehullott gyümölcsöt.

Ha nem lenne a másik, amiről nem potyog, azt mondanám, hogy barackmoly vagy keleti gyümölcsmoly. Esetleg az lehet, hogy a Champion elfagyósabb, kevesebbet virágzik, a másik meg télállóbb, és a kevésből jobban észre lehet venni a hiányt.

Nem tudok olyan betegségről, ami zöldgyümölcshullást okozna, mint a Besztercei szilvánál.

Legfeljebb komoly és elhanyagolt levélbetegségek, de ez csak ritka években fordul elő, mint az idei.

 

De mintha az 1. hsz-od az én 2-mre lenne válasz...

Előzmény: cserella (2)
cserella Creative Commons License 2006.06.15 0 0 2
Jó neked! Itt fordítva ugyanaz a helyzet.Két barackfánk van ,az egyik nagyjából rendben,a másikról lepotyog a termés mindig,pedig én kilószám tudnám enni.Champion nevű a problémás.Elárulnád,mit lehet tenni?
Előzmény: Flanell (-)
Törölt nick Creative Commons License 2006.06.15 0 0 1
Nem 0 t0pik!
Előzmény: Flanell (-)
Flanell Creative Commons License 2006.06.15 0 0 0

   Ha az őszibarack

<- ilyen, 

        akkor

 

<- ezt

    kell csinálni vele. Ha nem csak arra van, hogy legyen mivel megdobálni azt a büdös kutyát. Mert akkor az a jó, ha sok. De ha nem:

 

A gyökértömeg és levéltömeg adott, tehát ehhez kell igazítani a gyümölcsök számát.

 

Egy barackfa tud teremni mondjuk 100 db 20 dekásat, vagy 200 db 11 dekásat. Vagyis ritkítás nélkül sem jelentős az összsúly többlete (ami egyébkét sem gyümölcshúsban jelentkezik, hanem magban). Viszont az új vesszők nem tudnak kifejlődni rendesen, és egy kisebb vihar is komoly töréskárt okoz.

 

Azt túlzásnak tartom, amit ajánlani szoktak, hogy két kifejlett gyümölcs között legyen egy harmadik gyümölcsnyi távolság. Ez szuperextra gyümölcsre vonatkozhat, de ez már az összmennyiséget csökkenti.

Egy szakkönyvben azt olvastam, hogy termő korú, rendesen metszett fán az ág átmérőjét mérve, centinként 8-10 gyümölcs maradhat (ez kb. 5 centiig műxik).

Ennek nagyjából megfelel a saját módszerem is (szintén metszett fára): június első felében minden 10-15 centi hosszú ágra juthat egy barack. 10 levél már ki tud nevelni egy gyümölcsöt.

 

Szempontok: le kell venni a kicsit, a formátlant, mert ezt a fa egyébként is elsőnek dobná le. Továbbá a rágottat (moníliaveszélyes), meg az ágvillában lévőt, mert ezt úgyis csak lé formájában szüretelhetnénk. Aztán az egy pontból növők közül max. 2-t hagyjunk, mert lelökik egymást, ahogy nőnek.

Mikor ezzel megvagyunk, az egészségeseket kell ritkítani a megfelelő számúra. (Semmi lelkizés, csak keményen.)

Ha a színezettség is számít (mert a k. vevő nem érti meg, hogy a pirosabb nem érettebb, hanem csak a napon volt, és "lebarnult"), akkor inkább a felső állásúakat kell meghagyni, hogy a csúcsuk pirosodjon. Ha ez nem lényeg, akkor inkább az alsókat, mert ezek vihar- és jégállóbbak.

 

A ritkítást legfeljebb pingponglabda-méretig el kell végezni, utána már kevesebbet ér, mert a mag növekedése leáll, és ez fogja a hús növekedését is.

 

Ez így leírva kicsit bonyolultnak tűnhet, de ha ráérez az ember, akkor egy nagy fa rendbetétele is csak 5-10 percig tart.

Flanell Creative Commons License 2006.06.15 0 0 topiknyitó

Van két képem, amit nem tudok hova tenni. Most majd írok hozzá egy kis okoskodást is.

Az őszibarack a szívem csücske. Mármint, a termesztése, mert enni nem annyira szeretem.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!