Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2015.11.07 0 0 185

Szigorúan saját vélemény:

 

Én áztatnám vízzel 1-2 napig majd mehet bele a bor. DE! Mivel ilyenkor erősebb a hordóban lévő íz anyag ezért nagyon eltolhatja a bor ízét. Szóval az első hordós érlelést rövidre kellene venni, hogy ne legyen olyan hordóízű a bor. Én legalább is így fogok tenni. Van 2 db tölgyfa hordóm, fehér boros, elvileg csak 1x volt benne bor. Nagyon kellemes illata van, nem tűnik erősen pörköltnek sem. Az első nyírcuve-t majd ebben szeretném érlelni. De csak rövid, pár hetes érlelést kap, hogy ne legyen túl hordóízű.

 

Előzmény: Falusi1 (184)
Falusi1 Creative Commons License 2015.11.06 0 0 184

Természetesen magától a készítő mestertől tudom, hogy közepes pörkölésű és amikor elmondtam neki a, többek közt RAMBO által is leírt beavatási eljárást, vörösbor esetében kétségbe vonta az értelmét. Közölte, hogy a tölgyfahordót többen azért veszik, hogy átadjon aromát a bornak. Mivel azonban a borászathoz nem ért, nem mert egyértelműen állást foglalni.

Valószínűleg azt fogom csinálni én is, hogy kiöblítem és áztatom egy kicsit, aztán mehet bele a bor érni.

 

Azért járom ennyire körbe a kérdést, mert kb. 15 évvel ezelőtt egy hektós  új akácfa hordóba tettem fehér mustot. Előtte megcsináltam a beavatási eljárást, de a bor erősen átvette a hordó bukéját.

Itt azonban tölgyről és vörösborról van szó, viszont elmarad az alapos avatás. Majd az eredményről kb egy év múlva beszámolok.

Köszönöm a választ.

 

Egyébként nem hiszem, hogy mi lennénk az elsők, akik szembesülünk a dilemával, de úgy látszik........

 

Előzmény: saja75 (182)
Falusi1 Creative Commons License 2015.11.06 0 0 183

Nem az a lényeg, hogy értesz e hozzá, hanem az ,amit leírtál. Köszönöm.

Előzmény: syntaxerror (181)
saja75 Creative Commons License 2015.11.06 0 0 182

Jelzem: éveken át olvastam szakirodalmat, de idén kezdtem bele a gyakorlatba.

Én első körben megkérdezném azt az embert, akitől a hordót vetted, mit javasol bejáratásra.

Azt hallottam, hogy az erősebben pörkölt hordókat első 3 évben használják barrique-lásra, utána már nem; mert sokat veszít az "erejéből".

Barrique: szerintem az erősebben pörkölt hordókat jelent és nem a hordó összerakás alatti égetést, mert így minden hordó barrique és minden bor barrique. Amit ha jól tudom M+ vagy M++-val jelölnek a pörköltségtől függően. De én láttam már M- is.

Azért mondják a 225l-es hordóra, hogy barrique, mert az alakja miatt (szivar) nagyobb a felülete és így nagyobb felületen jobban érintkezik a bor a pörköléssel; de én erre a hordó formára 2 nevet hallottam: francia vagy szivar alakú hordó.

Igen hallottam olyat is, hogy a M+ vagy M++ hordókat első évben csak must forralására használják, mert nagyon erős ízt ad, mert már "nem divatos íz".

Nekem van egy M+os hordóm, amit tavasszal hoztam el a kádártól és én simán belerakom a Cabernet-t; ezt mondta a kádár is: 1x öblítsem ki a hordót és csak azért töltsem fel, hogy bedagadjanak a dongák, hogy ne eresszen, és mehet bele a bor. Én csak öblítem, nem dagasztom és holnap megy bele a bor.

Öblítés: azt olvastam, hogy azért öblítenek, hogy a kevésbé kívánatos szín és íz anyagokat kimossák a dongákból; fehér bort színét eléggé elronthatja egy rossz hordó:

Hordók beavatása

A hordókat komoly meló beavatni, örök kérdés, hogy mennyit kell áztatni, és mennyit kell forrázni. A válasz mindkét kérdésre: rengeteget .   A hordók feltöltése vízzel és a víz leengedése: gyerekjáték   Az új hordóim egy hétig áztak kétszer váltott vízben. Ezt[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

De kérdezd meg Rambo-t is!

 

 

 

Előzmény: Falusi1 (180)
syntaxerror Creative Commons License 2015.11.05 0 0 181

Előre szólok hogy nem értek hozzá :)

De amikor a Németh Janóval (Szekszárd) kékfrankost készítettünk (Közösségi Bor projekt kereteiben), akkor ha jól emlékszem nem csinált mást csak öblítette és 24 órán át áztatta teletöltve az új hordót használat előtt. Aztán együtt öntöttük ki és rögtön utána már fejtettük is bele a kierjedt bort. Ez egy 225 literes Medium Toast hordó volt.

Előzmény: Falusi1 (180)
Falusi1 Creative Commons License 2015.11.05 0 0 180

Segítséget kérek tapasztalt borászoktól hordó ügyben.

Vettem egy 1 hektós, közepesen égetett, új tölgyfa hordót. Terveim szerint Cabernet (franc és sauvignon) szőlőből készült bort érlelnék benne. A hordó előkészítésével kapcsolatos szakirodalom tanulmányozása után azonban teljesen elbizonytalanodtam.

Van olyan leírás, amely sima hidegvizes öblítés után már alkalmasnak tartja a hordót a bor tárolására.

A másik véglet többszöri áztatást, forrázást, majd trisós kezelést, újabb áztatást, forrázást stb. tart szükségesnek és ezt követően is csak must kiforrására tartja alkalmasnak.

Nem szeretném az első, jó minőségűnek remélt vörörsboromat tönkretenni.

A helyzetet csak bonyolítja, hogy a "barrique" fogalmat egyik helyen a 225 l-es űrtartalomra értik, máshol az égetésen átesett tölgyfa hordót értik alatta.

Azt is olvastam ,hogy a hordókészítés során minden hordó belsejét meg kell pörkölni. mert különben nem lehet a dongákat meghajlítani.

Van ahol a bonyolultabb eljárást csak az un. ászok hordók használatba-vétele előtt írják elő.

Nem folytatom a további variációk felsorolását, helyette kérem a véleményeteket, amiket előre is köszönök.

 

Maci_P Creative Commons License 2015.10.28 0 0 179

Egyik könyvemben azt írják, hogy 3-4 liter CO2 van egy patronban. És azt is írják, hogy ez rövid távú megoldás csak 1-2 hét, mert elszökik a co2 is szép lassan.

 

Előzmény: saja75 (177)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.10.28 0 0 178

Szia!

 

Azt nem lehet tudni, hogy mennyi kell, ezt csak tapasztalat alapján lehet belőni.

De használhatsz parafin tablettát is, vagy égethetsz egy kis ként rá ha annyi hiányzik belőle. Bár mit is csinálsz egyik se hosszútávú megoldás, a legjobb lenne ha tele tudnád rakni a hordót.

 

Hordó könnyezésre vagy veszel olasz műfaggyút vagy összetörsz borkövet és összekevered mésszel és azzal kened be ahol könnyezik.

Előzmény: saja75 (177)
saja75 Creative Commons License 2015.10.27 0 0 177

Sziasztok,

írják, hogy ha a hordó nincs tele borral, akkor fújhatsz szódás szifonból CO2-t. Kérdezném, hogy honnan tudod, hogy mennyi CO2-t kell fújni?

Az egyik hordóm "könnyezik" már 3 napja, az első fenék és donga találkozásánál; nagyon nem akar annyira bedagadni, hogy abba maradjon a "könnyezés". Ismertek olyan javítási módszert, ami borral teli hordónál is használhatnék?

Köszi,

Illés Ferenc Creative Commons License 2015.10.25 0 0 176

Vinartis kft Kiskörös, Pulcsino10 lapszürögép 10x20 lapnagyság, 36370 ft komplett, 100-150 liter/ora

 

Tigris0704 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 175

Fogalmam sincs.

Szerintem egy fúróval hajtott szivattyú elég.

 

De ha már szivattyút is venni akarsz, jobban jársz ha veszel egy olcsó összeszerelt Rover szűrőt.

Előzmény: Ggeri89 (174)
Ggeri89 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 174

Szerinted ehhez milyen szivattyú kell?

Előzmény: Tigris0704 (173)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 173

Szia!

 

Nem ismerem ezt a fajta szűrőt, de szerintem minta szűrésére megfelelő.

Előzmény: Ggeri89 (172)
Ggeri89 Creative Commons License 2015.10.24 0 0 172

sziasztok!

 

Valaki használ ilyen lapszűrőt, vagy ismeri ezt a típust? Mennyire használható ez? Csak mintákat szeretnék vele szűrni.

 

http://www.bi-bor.hu/termekek/lapszurogep-kis-piros-kerek-muanyag-/-ferrari/-20531

Tigris0704 Creative Commons License 2015.10.19 0 0 171

Amivel a pálinkát mérik az szeszfokoló, és nem jó a bor méréséhez. Amivel a bort mérik az a Wagner féle borfokoló.

 

A legpontosabb meghatározási módszer bor laborban a Malligand mérő.

Én tervezek egyet venni de elég borsos ára van.

Előzmény: jorgecosta (170)
jorgecosta Creative Commons License 2015.10.18 0 0 170

nem érzem túl édesnek. lehet, hogy az alkoholfokolóm rossz? olyan, mint a mustfokoló, elmerülős-lebegős. apám a pálinkát fokolja azzal, azt mondta, neki pontosnak tűnik. van valami precízebb műszer erre?

Előzmény: Tigris0704 (169)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.10.18 0 0 169

Nem hiszem, hogy megfáztak volna az élesztők. Ezek az élesztők már elég jól bírják a hideget.

Kóstoltad már, hogy szájérzésre mennyire édes? Lehet, hogy csak a mérés nem pontos.

Előzmény: jorgecosta (168)
jorgecosta Creative Commons License 2015.10.18 0 0 168

kösz a választ. acéltartályban van, és nem spontán erjedt :( nem kéneztem még. megfáztak az élesztők?!

Előzmény: Tigris0704 (167)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.10.18 0 0 167

A spontán erjedés el tud húzódni, a fajélesztős beoltásnál (amit mi is alkalmazunk) max 1 hét ebből kb: 3 nap a zajos erjedés.

 

Ha 19 MMszedted akkor annak kb: 12 alkoholfoknak kellene lennie ha szárazra kierjed.

Ha még jóval 10 alatt van az  kevés az eltarthatóság szempontjából. 

Én azt javasolnám, hogy töltsd tele a hordót de még ne kénezd le és néha kóstolgasd, hogy megy e még az erjedés és, hogy még mennyire érzed édesnek.

Ha már egyáltalán nem megy (nem érzed csípősnek nincs benne gáz) akkor a fajélesztős beoltással tudod újraindítani az erjedést.

Előzmény: jorgecosta (166)
jorgecosta Creative Commons License 2015.10.17 0 0 166

na akkor kénezésügyileg most kicsit okosabb lettem :)

 

viszont a problémám a következő. voltam ma lent a szőlőben, és úgy látom, igencsak leállt az erjedés. mennyi idő alatt kellene végbemennie? a refraktométer 7%-ot mutat (brix), az alkoholfokoló is még jóval 10 alatt áll valahol. 19-es cukorral indult neki úgy október 1-2-án (olaszrizling). valahol 14 fok körül van a pincében.

 

kezdjek pánikolni vagy mi a teendő? ötlet?

Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2015.10.17 0 0 165

Köszönöm szépen a válaszokat!

Illés Ferenc Creative Commons License 2015.10.16 0 0 164

Van még a szénsavval való tartósitás/szifonpatron viz nélkül egy kis csővel, de attól egy kicsit buborékizű lessz az itóka! Egyébként minden szó igaz az előttem szolótol!

juhosttt Creative Commons License 2015.10.16 0 0 163

Valóban vannak kén mentes borok!

 

Van aki tudatosan nem kénezi és próbál a legjobb minőségre törekedni. Itt van aki szerint ihatatlanul rossz íze van a bornak, van aki szerint jó dolog. A kén amúgy segít feltárni a bort, azon kívül hogy tartósítja is azt. Kénezés után jönnek elő a valódi ízek, a színe is másabb lesz (ez nézőpont kérdése hogy kinek mi jön be.)

Nekem volt már kén mentes borom, csak azért hagytam meg, hogy tesómék érezzék, hogy mennyivel kellemesebb az íze a kénezett bornak. Ezzel nem azt mondom, hogy nem lehet kén mentesen jó bort csinálni, csak azt hogy nehéz és szvsz mi még nem tartunk ott. Persze vannak hobbi "bor" készítők akik karácsonyra több 100 litert felszívnak és csak az alkohol tartalom a fontos, azoknak mindegy hogy milyen az íze. :)

 

De térjünk vissza a 10 literre:

Én a durva seprőről egész hamar, a finom seprőről pedig időnként át szoktam fejteni. Ha fejtem, akkor nem csak a seprőt hagyom benne, hanem a sperő feletti 4-5 mm-t is. (ezt csak szemre szoktam). Szóval itt máris ha van 10 literem akkor nincs tele a 10 literes edényem. Ha hamar is el fogyik akkor is a kénnel el tudod nyújtani azt a tárolási időt. Másik lehetőség, hogy kisebb üvegekbe fejtem, de én nem szeretek pancsikolni minden fejtésnél, bár ha muszáj akkor muszáj. 

 

Előzmény: jorgecosta (157)
Illés Ferenc Creative Commons License 2015.10.16 0 0 162

A parrafinos bor nagyrésze megmenthető, úgyhogy egy vödörbe leengedve, kissé megdöntött állapotban a nagyrésze lopóval kinyerhető a paraffinhártya alól!

jorgecosta Creative Commons License 2015.10.16 0 0 161

de mi a nem sokáig? és a kénmentes borok hogy működnek?

Előzmény: saja75 (160)
saja75 Creative Commons License 2015.10.16 0 0 160

Te tudod, hogy 10l bor mennyi idő alatt fogy el. Mérlegelj! Hűtőben, darabon hagyott bor sem tart sokáig.

Előzmény: jorgecosta (157)
saja75 Creative Commons License 2015.10.16 0 0 159

Boldog Névnapot T D A!

Ez is "hordó" és ebben is fog érni és fejlődni a borod; akár jó, akár rossz irányba. Ebből hiányozni fognak a fa hordó adta ízek, azt majd neked kell pótolni, vagy elfogadni hiányukat.

Van egy úszófedél és van egy fedő a tartály tetején. Ez utóbbi leginkább mechanikai védelmet szolgál; és jó volt a meglátásod a belső fedél pedig a bor (pontosabban a parafin) tetején úszik.

Parafin-bor interakcióról nincs ismeretem, én is kíváncsi vagyok rá! Ez a parafin majd utoljára csurog ki a hordóból, így figyelj erre, ha a seprőt engeded ki a csapon. Takarítottam már ilyen hordót és amikor láttam, hogy a parafinos rész jön, akkor azt a részt másik edénybe engedtem ki. Hogy mit lehet ezzel kezdeni, nem tudom.

 

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (158)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2015.10.15 0 0 158

Közelgő névnapomra kaptam édesanyámtól egy 50 literes rozsdamentes, saválló bortartályt.

Az elmúlt 2 évben próbálkoztam a bor készítéssel és mindkét alkalommal üvegballonban tároltam a boromat, kb 20-25 liternyit.

Édesanyám ajándékára úgy néztem mint egy ufóra.-.)

Most barátkozom a gondolattal, ma délután még pontosan azt sem értettem, hogy mit keres a tartályban az a plusz fedél.

Nem ettől a cégtől van de azt hiszem a kép alapján, hogy pontosan ugyanez a szerkezet felépítésében.

Számomra szimpatikus gondolat, hogy a belső fedél a borom tetején úszik, tehát ahogy fogyasztom és csökken a szintje, nem érintkezik a levegővel.

Mit gondoltok róla, valakinek van már tapasztalata hasonlóval?

És ebben a tartályban is fejlődhet a borom és alakulhat az íze?

És a parafinolaj amivel a belső fedél és a tartály közötti rést töltöm ki, nem lép interakcióba a borommal és nem befolyásolja károsan?

 

 

http://www.bi-bor.hu/termekek/tartalyokkoracel-inox/tartaly-50-lites-savallo

 

http://www.bi-bor.hu/termekek/tartalyoktartozekok/parafin-olaj-05lit

jorgecosta Creative Commons License 2015.10.15 0 0 157

ilyen kis mennyiségnél is érdemes kénezni? vannak kénmentes borok is, és hát arra gondolnék, hogy 10 liter nem tart olyan sokáig. a hűtés nem elegendő neki?

Előzmény: juhosttt (155)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.10.15 0 0 156

Hidegre szépen ki fog csapódni a borkő.

 

Ha már megállt a forrás és nem csömöszölöd javaslom, hogy tömköd le szorosra a tetejét és szórd meg egy kicsi kénnel.

 

Nálunk így néz ki kénezés előtt.

 

És így kénezéssel.

 

Előzmény: Ggeri89 (152)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!