Keresés

Részletes keresés

dzsaffar3 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54157

Anonymus nem forrás, főleg 300 évvel a honfoglalás után nem az

------

Dehogynem forrás.

XI. századi.

:-))

 

Olyannyira forrás, hogy a PVL is későbbb készült.

Safi

Előzmény: H. Bernát (54156)
H. Bernát Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54156

Továbbá vannak "nem régészeti adatok" az etelköziek részbeni magyar nyelvűségére, ha figyelted a fórumot. Nem feltételezés szinten, hanem az általad is döntőbírónak elismert nyelvészektől.

-----------

 

Nincsenek.

 

A homok, a strucc és az ő feje ...

 

A helyiek finnugor nyelvűségére vannak valóban adatok nem is egy.

Pl: "Borsod" Anonymus

 

Anonymus nem forrás, főleg 300 évvel a honfoglalás után nem az.

Előzmény: dzsaffar3 (54154)
dzsaffar3 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54155

Népek nyelvére jellemzően nem régészeti adatokból következtetünk. Ha a homokmégyi tegez feliratra gondolsz, semmi gond, az a tudottan török nyelvű kabar honfoglaló komponens hagyatéka lehet. Miért is következne ebből az 1 db leletből, hogy "a honfoglalók törökül beszéltek"?

 --

Nem. De mindegy.

Nincs nyelvünkre honfoglaló adat.

Safi

Előzmény: H. Bernát (54151)
dzsaffar3 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54154

Továbbá vannak "nem régészeti adatok" az etelköziek részbeni magyar nyelvűségére, ha figyelted a fórumot. Nem feltételezés szinten, hanem az általad is döntőbírónak elismert nyelvészektől.

-----------

 

Nincsenek.

 

:-))

 

A helyiek finnugor nyelvűségére vannak valóban adatok nem is egy.

Pl: "Borsod" Anonymus

Safi

Előzmény: H. Bernát (54151)
Tomtom76 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54153

Semmit, csak poén... Nem megsértődni. ;)

Előzmény: netuddkivogymuk (54147)
dzsaffar3 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54152

Nem tudom, hogy nyelvtanilag pontosan minek nevezzem, de a törzsnevek jó részét is ilyen formában jegyezték le, hogy Megyeri, Nyéki, népneveket, mint  Türki, Ugri, nevek Árpádi, Kuszani stb.

--------------

Kedves Tamás!

Elég, ha hivatkozik Makkay, A magyarság keltezése I. megfelelő oldalaira.

Abban tételesen le van jegyezve a nyelvészek álláspontja minden honfoglaló nevére mégpedig megjelölve melyik nyelvésznek mi az elképzelése.

 

Pl:  

"2.3.2.23- A magyar etimológiával (is) értelmezhető, így ta­lán finnugor eredetű nevek a genealógiai sor inkább mitologikus alakjai: Levédi, Előd, Ügek/ügyek, sőt Levente, Ézelő/ízelő, va­lamint Emese és Ünő. A generációk során valamelyest szaporodik a török nevek magyaros használatára utaló kicsinyítő és becéző képzés, vagy a kettős (török és magyar) név (Jutocsa, Vajk és Béla). Jóllehet a dinasztia 10. századi összes tagjának a nevét korántsem ismerjük teljesen.(51) (Üllő fia lehetett még Zovárd és Kadocsa is), mindemellett "... eleget ismerünk a családtagok nevel közül ahhoz, hogy a dinasztia bőlgár-török volta kiderül­jön”(52) A hat, sőt hét generáció legalább 15 tagjára kiterjedő "kronológiailag és biológiailag összefüggő lista" azt bizonyít­ja, hogy Árpád népének a magából az Árpád-családból kikerült vezérei török nyelvet beszéltek, és a következetesen megőrzött török névadásból, valamint a ritkán ismert feleségek török vol­tából pedig az következik, hogy ethnikumuk is török volt. Nem véletlen az sem, hogy Árpád nemzetségének a jelképállata is egy török nevű madár,a toghrul ('héja,turul’) volt,(53)"

 

Makkay, A magyarság keltezése, 1993, 13. old.

 

A számok jelentése mivel az 1993- as álláspontokat jegyezte:

 

"51 Hóman 1938,48-49.1.közötti táblázat; másként Györffy in Arch Ért 97,1970,198; Révész in Valóság 1991:10,95.

52 Németh 1991,245.

53 Vásáry 1986,27; Györffy 1977,56; Németh 1990,230."

 

Idézett mű 112. old.

 

 

Sáfár István

Előzmény: Tomtom76 (54136)
H. Bernát Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54151

Miután csak török nyelvű régészeti adat létezik a honfoglalók nyelvére nem igazolható, hogy az árpádiak nyelvünkön beszéltek.

A feltételezés pedig nem igazolás.

 

Népek nyelvére jellemzően nem régészeti adatokból következtetünk. Ha a homokmégyi tegez feliratra gondolsz, semmi gond, az a tudottan török nyelvű kabar honfoglaló komponens hagyatéka lehet. Miért is következne ebből az 1 db leletből, hogy "a honfoglalók törökül beszéltek"?

 

És lásd fúvóka felirat a X. sz.-ból.

 

Továbbá vannak "nem régészeti adatok" az etelköziek részbeni magyar nyelvűségére, ha figyelted a fórumot. Nem feltételezés szinten, hanem az általad is döntőbírónak elismert nyelvészektől.

Előzmény: dzsaffar3 (54141)
dzsaffar3 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54150

Mikor hozod már a Lél, Botond, Bulcsú, stb. nevek türk etimológiáját a süketelés helyett?

 -----

Miért nem nézel meg egy nyelvész könyvet?

Mert esetleg a hited megrendűl?

Safi

Előzmény: altercator (54144)
H. Bernát Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54149

Értsd már meg, én már akkor olvastam róla, amikor még nem volt érdeke senkinek a datálás megkérdőjelezése. 

Mikor felfogták a dolog jelentőségét, beindult a gőzhenger. Épp úgy, mint minden forradalmi változás ellen (pl. kettős honfoglalás). 

Te pedig itt hivatkozol a gőzhengerrel kipréselt eredményre. 

A 870-re datálásnak nagyon objektív (mára elhallgatott, elfelejtett) okai voltak.

 

Érdekelnének a részletek.

Előzmény: netuddkivogymuk (54140)
H. Bernát Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54148

 

Már mondtam nemegyszer, hogy nem vezérel semmiféle bizonyítása vágy, csak az igazság megismerése. 

 

OK, de legalább tegyél úgy, mintha tényleg így volna...

Előzmény: Tomtom76 (54139)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54147

"Ezzel kezdesz dikkesedni, inkább ne tedd :)"

 

Már elnézést, de ezen mit értesz? 

Előzmény: Tomtom76 (54134)
H. Bernát Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54146

Azt hiszed, hogy tőled hallottam a fúvókáról? 

 

Azt nem hiszem.

 

Csak én azt is tudtam, hogy vitatott, épp ezért nem akartam felületet adni a támadásra.,

 

Nem vitatott, legfeljebb alteréktól, ami viszont mintha nem is lenne.

Előzmény: netuddkivogymuk (54137)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54145

"Az legsúlyosabb gond vicénés srófra járó gondolkodásoddal, hogy úgy képzeled, a magyar ethnogenézis kérdései meg vannak válaszolva, ha kiderítjük, a honfoglaláskori magyar ethnosz tagjainak felmenői között milyen arányban voltak eredetileg más népcsoportokhoz tartozók."

 

Én azt mondom, hogy ha ezt tisztázzuk, akkor lehet tovább lépni az egyes gyökerek irányába. (Melyik mit hozott a magyarságba)

 

"ráadásul nem is világos, hogy mi volt a sztyeppén a csoportidentitást definiáló mozzanat,"

 

Neked. 

Számomra világos, hogy a törzsszövetségek kora volt a sztyeppén az 5-10 szd, ahol egy-egy birodalom összeverődött, majd szétesett. 

És a törzsszövetségek értelemszerűen törzsekből álltak. Az alapállás tehát a törzsi identitás volt, ami a Kárpát-medencében a 10 szd-ban oldódott fel nemzeti, népi identitássá. 

Előzmény: evil linguist (54128)
altercator Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54144

Mikor hozod már a Lél, Botond, Bulcsú, stb. nevek türk etimológiáját a süketelés helyett?

Előzmény: dzsaffar3 (54141)
altercator Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54142

VÁROS

 

Вароша 

А първото споменаване на селището срещаме в османски документ от 30 май 1502 г.

 

A település első említése oszmán dokumentumok szerint 1502 május 30.

---------------------------

Valaki itt a múltkor azt állította, hogy a törökök innen felszedve terjesztették el a szót a Balkánon és egyebütt.

Hát, a fentiek szerint nem. (És miért nem a "grádot" tették magukévá, ha már éppen kéznél volt? [Ha egyébként nem ismerték volna, és nem lett volna saját szavuk a város fogalmára... Persze van: şehir])

Szóval, úgy marhaság ez a török átvétel, majd terjesztés, ahogy van.

A város szó ezek szerint sokkal régebbi a Balkánon, mint a török idők, s vagy a magyar nyelvű bolgárok hagyatéka, vagy a magyar nyelvű bolgárok hagyatéka. Lehet választani.

 

http://bnr.bg/radiobulgaria/post/100224179/varosha-krasiva-stranica-ot-minaloto-na-blagoevgrad

 

 

dzsaffar3 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54141

viszont a honfoglalók magyar nyelvűségét joggal kétségbe tudom vonni.

 

Próbálod, próbálgatod, nem túl sikeresen.  

 ------

Miután csak török nyelvű régészeti adat létezik a honfoglalók nyelvére nem igazolható, hogy az árpádiak nyelvünkön beszéltek.

A feltételezés pedig nem igazolás.

Safi

Előzmény: H. Bernát (54135)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54140

""Agyagfúvóka tölcséres végének letörött darabja székely-magyar rovásfeliratos betűkkel, X. század (Bodrog-Alsó-Bü, Temető-dülő, 1999. M. Hrotkó Zsuzsa méretarányos rajza)*"

 

Értsd már meg, én már akkor olvastam róla, amikor még nem volt érdeke senkinek a datálás megkérdőjelezése. 

Mikor felfogták a dolog jelentőségét, beindult a gőzhenger. Épp úgy, mint minden forradalmi változás ellen (pl. kettős honfoglalás). 

Te pedig itt hivatkozol a gőzhengerrel kipréselt eredményre. 

A 870-re datálásnak nagyon objektív (mára elhallgatott, elfelejtett) okai voltak.

Előzmény: H. Bernát (54121)
Tomtom76 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54139

Nem tudom mi köze ehhez a férfiasságnak... Azért ezen a fórumon csak elengedhetem a gondolataimat. tudod nagyon sok felfedezést előzött meg különféle teóriák, lehetőségek felvetése. Már mondtam nemegyszer, hogy nem vezérel semmiféle bizonyítása vágy, csak az igazság megismerése. 

Előzmény: H. Bernát (54135)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54138

"Az ungri és az ugri elnevezés nem ugyanazt a népet jelöli."

 

Mind onogur származék. 

Csak az tesz különbséget köztük, akinek szüksége van egy külön magyar nyelvű népre. Nekem nincs. 

Előzmény: dzsaffar3 (54120)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54137

"És ez most jutott eszedbe, hogy écát adtam?"

 

Azt hiszed, hogy tőled hallottam a fúvókáról? 

Csak én azt is tudtam, hogy vitatott, épp ezért nem akartam felületet adni a támadásra., 

Előzmény: H. Bernát (54116)
Tomtom76 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54136

Nem tudom, hogy nyelvtanilag pontosan minek nevezzem, de a törzsnevek jó részét is ilyen formában jegyezték le, hogy Megyeri, Nyéki, népneveket, mint  Türki, Ugri, nevek Árpádi, Kuszani stb.

Előzmény: Törölt nick (54131)
H. Bernát Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54135

Mondtam, hogy nem tudom igazolni, 

 

Férfiember nem mond olyat akkor.

 

viszont a honfoglalók magyar nyelvűségét joggal kétségbe tudom vonni.

 

Próbálod, próbálgatod, nem túl sikeresen.  

 

 

Előzmény: Tomtom76 (54134)
Tomtom76 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54134

????????

 

Ha jól figyeltem, kettővel több kérdőjelet  tettem....

 

"Miért is kellene, hogy egyezzen Bulcsúilag a DAI és a muszlim forrás? Ha az egyik informátora mondjuk török nyelvű, a másiké meg magyar nyelvű volt,"

 

Ezzel kezdesz dikkesedni, inkább ne tedd :)

 

"De ne légy udvariatlan, és közöld adataidat a későavar tömbök magyar nyelvűségét igazolandó."

Nem udvariatlan vagyok, hanem adathiányos. Mondtam, hogy nem tudom igazolni, viszont a honfoglalók magyar nyelvűségét joggal kétségbe tudom vonni.   

Előzmény: H. Bernát (54132)
H. Bernát Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54133

A Levedi meg nem -di képzős, mivel az eredeti névalak a Leved volt és hozzá járult a görögös -i képző, 

 

???????????

 

"A névvel később is lehet találkozni a történelem folyamán: Lewedi néven egy1138-as magyarországi irat említ meg egy szolgát."

 

(http://hu.wikipedia.org/wiki/Levedi_fejedelem)

Előzmény: Tomtom76 (54130)
H. Bernát Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54132

??????

 

Miért is kellene, hogy egyezzen Bulcsúilag a DAI és a muszlim forrás? Ha az egyik informátora mondjuk török nyelvű, a másiké meg magyar nyelvű volt, a névalakot a saját nyelve szerinti képzés alapján diktálta be. Éppen az, hogy egy török név magyar képzővel van ellátva az egyik esetben, perdöntő a létező magyar nyelvűség szempontjából. (A közismert "gyula" is eltérő alakú e két forrásban.)

 

A Levedi meg nem -di képzős, mivel az eredeti névalak a Leved volt és hozzá járult a görögös -i képző, mint ahogy Árpádhoz a Arpadi, meg a Megyerhez a Megyeri és a többi. Tehát bukott a Levedi magyar nyelvi nyom is.... 

 

Lehetséges más megoldás is ...Sőt. Lásd Hoffmann, sokszor hoztam.

 

De ne légy udvariatlan, és közöld adataidat a későavar tömbök magyar nyelvűségét igazolandó.

 

Előzmény: Tomtom76 (54130)
Tomtom76 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54130

Nem érted, nem érted.... Az a lényeg, hogy ezek az - ilyen-olyan nyelvek által hallomás útján, esetleg torzultan lejegyzett - névalakok nem alkalmasak arra, hogy KIZÁRÓLAGOSAN magyar nyelvi nyomként fogadjuk el. Mivel a DAI nem ugyanúgy jegyezte le a Bulcsu névalakot, mint a muszlim forrás, így nem dönthető el egyoldalúan a kérdés.  

 

A Levedi meg nem -di képzős, mivel az eredeti névalak a Leved volt és hozzá járult a görögös -i képző, mint ahogy Árpádhoz a Arpadi, meg a Megyerhez a Megyeri és a többi. Tehát bukott a Levedi magyar nyelvi nyom is.... 

Előzmény: H. Bernát (54129)
H. Bernát Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54129

hogy az általad nagyra értélkelt, magyar nyelvi nyomokra utaló honfoglaló vezérneveket tartalmazó DAI nem, preferálja a magyar képzős Bulcsudi alakot

 

Még mindig nem értem, hiszen ott van a "Levedi" a DAI-ban.

 

Továbbá Czeglédy Károly azonosította a neveket, a Bulcsudi nála tiszta sor.

 

Viszont ideje volna, ha végre igazolnád 53 553 alatti kijelentésedet: "...késő avar kori tömblakosokkal, akik magyarul beszéltek.."

 

Levegőbe nem beszélünk, mert minek.

Előzmény: Tomtom76 (54127)
evil linguist Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54128

Visszaélsz a hülyeséghez fűződő alkotmányos jogoddal. Az legsúlyosabb gond vicénés srófra járó gondolkodásoddal, hogy úgy képzeled, a magyar ethnogenézis kérdései meg vannak válaszolva, ha kiderítjük, a honfoglaláskori magyar ethnosz tagjainak felmenői között milyen arányban voltak eredetileg más népcsoportokhoz tartozók. Az már csak ennek az alapbaromságnak a tetézése, hogy a topicban idézett forrástöredékek alapján, bármiféle kontextuális és segédtudományi ismeret nélkül, te leltározni tudod a sztyeppei népcsoportokat, és így rekonstruálni tudod a honfoglalók "összetételét". Arról már nem beszélve, hogy nem veszed tudomásul, a fennmaradt sztyeppei népnevek nem egyértelműen felelnek meg egy-egy konkrét népcsoportnak, ugyanazzal a névvel több népcsoportot is illettek, ugyanaz a népcsoport több néven is szerepel; ráadásul nem is világos, hogy mi volt a sztyeppén a csoportidentitást definiáló mozzanat, mennyire volt ez tartós stb.

Előzmény: netuddkivogymuk (54106)
Tomtom76 Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54127

Meg azt is megköszöntem neki, hogy az arab írást elég nehéz értelmezni, így messzemenő következtetés levonására nem alkalmasak a névalakok. Viszont  a lényeg nem változtat, hogy az általad nagyra értélkelt, magyar nyelvi nyomokra utaló honfoglaló vezérneveket tartalmazó DAI nem, preferálja a magyar képzős Bulcsudi alakot.

Előzmény: H. Bernát (54126)
H. Bernát Creative Commons License 2014.11.29 0 0 54126

 Épp a DAI üti a magyar képzős Bulcsudidat :)

 

Nem értem.

 

A minap meg is köszönted evil linguist fórumtárs igazolását a -di képzőre.

Előzmény: Tomtom76 (54124)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!