Keresés

Részletes keresés

sanda balázs Creative Commons License 2007.07.18 0 0 230
így néz ki az enyém. elég öregecske, de azért még szépen terem...
Flanell Creative Commons License 2007.07.08 0 0 229
Én meg téged irigyellek, de nagyon. :)

Valamelyik télen havas időben kimentem szétnézni a barackosba, hát nem nagyon volt egy négyzetméter, ahol nem volt nyúl- és őznyom.
Nyáron oda az őzek szerencsére nem nagyon mennek be, de amúgy akárcsak a másik gyümölcsösben, ők a fő károkozók, minden második csemetét kinyírnak az agancsdörzsölésükkel.
Előzmény: Vork12 (228)
Vork12 Creative Commons License 2007.07.07 0 0 228

Irigyellek Te legalább látsz vadnyulat.

 

 

A jó Isten a megmonhatója ,hogy én mikor láttam vadnyulat. Valamikor gyerekkoromban, vagy 16-17 évesen.

 

                          Üdv. Vork12

Előzmény: Flanell (226)
kardhal01 Creative Commons License 2007.07.07 0 0 227
Nálam a kert a házhoz tartozik és körül van kerítve, így vadkár kizárva. Én próbálom ameddig lehet az őszit lenn tartani, vigyázok a felkopaszodásra.
Előzmény: Flanell (226)
Flanell Creative Commons License 2007.07.07 0 0 226
Nálam a telkeken az alacsonyan lévő hajtások lemetsződnek, mert különben odaszoknak a nyulak, és a félérett barackot lerágják, csak a csupasz magok sorakoznak az ágakon.
Előzmény: kardhal01 (224)
Flanell Creative Commons License 2007.07.07 0 0 225
Nekem az a tapasztalatom, hogy ilyentájt az alul lévők, pl. befelé növők helyén már nem hoz hajtást, de a felül, felfelé irányuló hajtások még felükre vágva is erősen kihajtanak. Mondjuk, én csak a kertben, kordonon lévő 2 fát szoktam zöldmetszeni. A kordon tetején lévő hajtásokat évente kb. 3 alkalommal szoktam visszavágni, hogy a szomszéd szőlőjének ne árnyékoljon nagyon. Azért nem vágom tőben, mert akkor az egyébként normális méretű és helyzetű hajtások fognak megbolondulni.
Előzmény: Vork12 (223)
kardhal01 Creative Commons License 2007.07.07 0 0 224
Redhaven. Úgy nézem közel két héttel korábban akar érni mint ahogy szokott.
Vork12 Creative Commons License 2007.07.06 0 0 223

Olvasás közben jutott eszembe.

Ha a koronát ritkítom akkor ne vágjam le tőben, hanem hagyjak egy kis csonkot. kb. 2 cm.

Azzal indokolta, hogy akkor nem hoz olyan sok vízhajtást a helyén, hanem a vesszőket érleli be.

Hiszem is meg nem is. Igazság az, hogy az őszi metszését és a kezelését most tanulgatom tőletek. A tavaszi tanácsotokat megfogadva ilyen a termésem.

 

 

Ez az első termése a fának.

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Flanell (222)
Flanell Creative Commons License 2007.07.04 0 0 222
Ja, ha ennyire nem értesz a metszéshez, lehet, hogy jobban jársz, ha nem nyúlsz hozzá. :)
Általában ki lehet venni a korona belseje felé növőket, meg ezt-azt.
Ahogy Sanda kolléga mondja, a függőlegesen felfelé törőket visszavághatod, azokat majd úgyis ki kell venni teljesen tavasszal, most csak annyi a szerepük, hogy elszívják a felesleges nedveket, nehogy a megmaradók túl erősen hajtsanak.

Tőről mi hajtott ki? Nem lehet, hogy ugyanaz, mint ami felül volt eredetileg? Mert akkor nem kell szemezni.
Szerintem 3-nál többet semmi esetre se hagyj meg.
Szemezni még szeptemberben is jó. De nem nehéz, a levágottakon lehet gyakorolni, egy vastagba rax egy vékonyabb szemet. :)
Mostanában nem járok arra.
Előzmény: taormina1 (220)
sanda balázs Creative Commons License 2007.07.04 0 0 221

azért még a tetéjén növő hosszúakat is vissza lehet vágni, ne nőjjön a francba az égig :)

szemzés: most aktuális boldogasszony vagy mi a bánat környékén, 1 hete volt, de most sem késő.

Előzmény: Flanell (217)
taormina1 Creative Commons License 2007.07.04 0 0 220

akkor azokat, amiket egész biztosan nem lehet majd meghagyni.

 

És honnan tudjam, hogy melyek azok? Nemcsak nagyon sok, de nagyon hosszúak is, az égig érnek. Rövidíteni nem lehet öket?

 

Mutattam, hogy a letört régi barackfám töröl kihajtott, vagy 10 erös hajtást hozott, amik idöközben legalább 70 cm-esek. Hányat hagyjak meg? Mikor esedékes az oltás-szemzés? (Melyik is?)

Nem jársz erre?:-)


Előzmény: Flanell (217)
taormina1 Creative Commons License 2007.07.04 0 0 219
Az hogy megy?
Előzmény: sanda balázs (216)
Flanell Creative Commons License 2007.07.03 0 0 218
Én is a szemzést akartam javasolni. Nem nagy kunszt, begyakorlod levágott ágakon, és mikor jól megy, akkor élesben.
De a magról keltek valószínűleg nem vadkajszik, hanem hibrid nemesek.
Inkább próbálj szerezni mirobalán (v. mirabolán v. fosóka, ez mind ugyanaz) szilvát, amibe hivatalosan is szoktak oltani, mindenfelé van vadon, az jobb alany, és koronaszintbe szemezz, hosszabb életű lesz.
Előzmény: kardhal01 (213)
Flanell Creative Commons License 2007.07.03 0 0 217
Szaxóval hajtásválogatás. Kitördeled a befelé növő hajtásokat, és ha még mindig nagyon sok, akkor azokat, amiket egész biztosan nem lehet majd meghagyni.
De nem kell túlzásokba esni. Ha erős hajtások vannak, plusz még ki is szedsz közülük sokat, akkor nagyon megindul a fa, túl erős hajtásokat hoz, azokon meg nem lesz virágrügy. Sőt, extrém esetben későn fog leállni a hajtásnövekedés, nem tudnak beérni, és el fognak fagyni.
A barack akármilyen árnyékban beérik, legfeljebb nem fog rendesen színeződni.
Előzmény: taormina1 (215)
sanda balázs Creative Commons License 2007.07.03 0 0 216
a zöldmetszés mostanában aktuális, persze fajtafüggő...
Előzmény: taormina1 (215)
taormina1 Creative Commons License 2007.07.02 0 0 215
Meg tudnátok mondani, mit kell tenni, ha az öszibarackfa olyan áttekinthetetlenül sok ágat-bogat, levelet hozott, hogy a termésnek esélye sincs beérni, vagy legalább napfényhez jutni? Ritkítás? Visszavágás? Zöldmetszés?
Akka81 Creative Commons License 2007.07.02 0 0 214

Jaja, szerintem is valami csere lehet, Nekem is van Redhaven, és még legalább 3-3,5 hét kell neki.

 

Üdv

Előzmény: kardhal01 (213)
kardhal01 Creative Commons License 2007.07.02 0 0 213
Szia Vork12!

Véleményem szerint valami csere történt, a Redhaven kizárt dolog, hogy érjen. Nekem van 4 termő fám, normál körülmények között augusztus elején érik, de most 1-1,5 héttel korábban van, így is július 20. körül érhet csak.
Suncrest nálam pár éve érik, jó évben hatalmas termései vannak és augusztus 20-a körül érik. Ez nálam is teljesen zöld még, de ez természetes.
A szemzéssel kapcsolatban kösz, keresnem kell valakit aki ért hozzá, úgyis vannak ki magról kelt vadkajszijaim.
Üdv.
Előzmény: Vork12 (212)
Vork12 Creative Commons License 2007.07.01 0 0 212

Nem szoktam a tanácsokat osztogatni, de most kivételt teszek.

 

Ha van olyan ismerősöd aki tud szemezni, azzal csináltass pár szemzést  és akkor biztosan az lessz.

 Mi most teljesen bizonytalan helyzetben vagyunk. Nem akkor érik a barackunk mikorra az irodalom írja.

Red havent vettünk aminek augusztus közepén kellene érni. A nagykönyv szerint. No mármost bizony érik és lehet szedni.

 

A Suncrest aminek július közepe augusztus eleje az érési ideje még hírét sem mutatja az érésnek. Olyan zöldek a barackok mintha meg sem akarnának érni.

 

Ha nem kevertük össze a két fát. (Remélem)

Mindent felírunk és certifikéket elrakjuk. Pontos rajz van minden fáról és leírás.

 

 Üdv Vork12

 

Előzmény: kardhal01 (211)
kardhal01 Creative Commons License 2007.07.01 0 0 211
Ez a legkorábbi őszim, a Dixired. Ezen is látszik az apró termés :(
Tudom, hogy itt off, de az alsó kép a Budapest kajszi. Tavaly egy szélviharban kétté hasadt, de nem volt szívem kivágni. Az idén tele van terméssel, de sajnos ősszel ki kell vágnom.:( Már most keresem, hogy hol lehetne beszerezni Budapest fantázia nevű kajszit! Aki tud valamit segítsen. Köszönöm.
sanda balázs Creative Commons License 2007.06.29 0 0 210
okozhatja bizony, pont a növekedési időszakban kell neki víz, én rendszeresen kiásom gí kicsit /inkább körbekapálom mélyen/ és az így kapott árkot feltöltöm vízzel, minden nyáron kap 2-3x így. utána ha lehet a levágott füzet terítem rá, ami mérsékli a földkiszáradását, meg aztán ősszel trágyának is jó, beleforgatom...
Előzmény: Vork12 (207)
Flanell Creative Commons License 2007.06.28 0 0 209
A tafrina csak a korai fajtáknál jár a gyümölcsméret kicsinyítésével. A későbbieknél érés idejére már lesz elég levél.
Éréskor egy termésre legalább 8-10 levélnek kell jutni, hogy rendes méretűre érjen. Nálam jó, ha 4-5 volt.
A legkorábbinál nem volt gond a tafrinával, és szokatlanul nagyok lettek a barackok, és a későbbiek is rendben lesznek.
Előzmény: kardhal01 (206)
kardhal01 Creative Commons License 2007.06.28 0 0 208
Gondoltam rá, de ezt elvetettem, mert itt /Szeged környéke/ , eddig nem volt gond a csapadék mennyiséggel, volt eső bőven. Kivéve persze április hónap és május eleje.
Előzmény: Vork12 (207)
Vork12 Creative Commons License 2007.06.27 0 0 207

Szerintem a szárazság az oka.

Alacsony a levegő páratartalma, és a fa vízfelvétele kevesebb, mint a kipárologtatása. Nem tud a termés elegendő vízet felvenni.

 

Lehet, hogy hülyeséget írtam . Én így gondolom, hogy ez okozhatja a kis méretű termést.

 

Előzmény: kardhal01 (206)
kardhal01 Creative Commons License 2007.06.27 0 0 206
Sziasztok!
Ahogy látom másnál is kisebb az őszibarack termés mint az elmúlt években nem csak nálam. Mi lehet az oka? Nekem a tafrinától viszonylag sikerült jól megvédenem őket, de ez szerintem nincs összefüggésben a mérettel. Tavaly nálam sokkal keményebb volt a helyzet tafrinaügyileg, a termés mégis csodálatos volt.
Flanell Creative Commons License 2007.06.26 0 0 205
Ez kimondottan sűrű, csak ugye, ez mutat jól a fotón. :)

Ezzel úgy jártam, hogy a többi fajta, amiket a tafrina nem is nagyon bántott, amint kigyógyult, egyből elhajigálta a termések kétharmadát.
Ez a piros meg sokkal később kezdett kigyógyulni, és amíg ennek nem mutatkoztak a jelei, addig nem is ritkítottam rendesre, csak úgy félig-meddig, hogy majd biztos ez is el fogja dobálni a háromnegyedét is. Hát nem dobált el szinte semmit.
Aztán külön nem akartam kimenni ritkítani, hanem permetezéssel vagy kapálással akartam összekötni a ritkítást, csak hát mindig esett. És mire ki tudtam menni, már színesedett, és akkor már nem sokat ér a ritkítás, úgyhogy ahol még sűrű volt, úgy is maradt.
Vork12 Creative Commons License 2007.06.25 0 0 204

Gratulálok a termésedhez. A szaktudásod előtt fejet hajtok.

Lejjebb betettem egy képet, mit a tanácsaid szerint csináltam. A többi fám is ilyen szép mint a képen lévő.

                   Jó piacozást. Üdv Vork12

Előzmény: Flanell (199)
sanda balázs Creative Commons License 2007.06.25 0 0 203

nem hagytad egy kicsit sűrűre?

én jobban megritkítom, igaz az más fajta, nekem nincs ilyen korai...

Előzmény: Flanell (199)
napalm. Creative Commons License 2007.06.25 0 0 202

örülök hogy ilyen szép.

nekem is ilyen sűrűn van mint a tied, de egyelőre elég aprónak látom őket.

mondjuk később fog érni, remélem addig fog még iperedni.

Előzmény: Flanell (201)
Flanell Creative Commons License 2007.06.25 0 0 201
Csak ez járt így, hogy nem nőtt meg.
A többi vagy nem volt olyan beteg, vagy ami mégis kicsit rosszabbul nézett ki, az későn érik, addig még kiheveri.
Amit június első hetében szedtem, az még tán soha nem volt ilyen nagy, és mára már a későbbieken sem látni, hogy megérintette őket a tafrina. Annyiban, hogy viszonylag kevés szem van rajtuk, mert a tafrinásabb ágakon nagy volt a gyümölcshullás.
Előzmény: napalm. (200)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!