Korróziósból is lehet főidőben, ha valaki hajlandó elfogadni az itteni árakat. Mindenki nem tud és nem is akar messzebbre menni a rozsdás autójával. De az tény, hogy a biztosítós az egyszerűbb és gyorsabb bevétel. Bár mostanában szeretnek ott is kötekedni.. (az évek óta berögzült 7500nettó óradíjat képtelenek elfelejteni, persze a márkaszerviznek kifizeti a 15-t is... )
Egy átlagfizetésből élőnek egy új Mazda 6 közel 10 milliós autó az nagyon drága, szinte elérhetetlen. Egy drágább autó javítására mindig többet mondanak.
Mert szerinted egy Mazda 6 olyan drága autó? Meg szerinted ha egy vw poloval mész oda, majd olcsóbban dolgoznak Neked? :-)
Tudod mit csinál a gazdag osztrák? Vagy keres egy zugműhelyt, vagy vesz egy sprayt, aztán ráfújja a sérült részre. A sajátzsebes javításokra nem nagyon van pénz.
Gondolom hivatalos műhelyben is lehet gány munkát végezni ,amúgy ennyi a különbség a szegényebb vidéki megyékben ! Nagyon sokan hozzák ide a keleti megyékbe javíttatni az autójukat. Akárhogy is nézzük irreális árak, azok a "mesterek" itt 1 hónapon belül éhen halnának. Ajánlom figyelmedbe ( és másoknak is ) ezt a videót, nagyon tanulságos ! https://www.youtube.com/watch?v=PqrLtSAP7cQ
Nem unalmas, számomra semmiképpen, mert ritkan latogatom ezt a forumot. Ekkora kulonbseg mellett akar aka is erne elvinnem arra, csak hat az egy nagyobb szervezes.
Igen, en is erre szoktam gondolni, hogy amennyit rakoltok, abbol csak egy ujabb hasznalt autot vehetnek, amire ugyanigy kolthetnek. Ennek pedig mar legalabb ismerem a hibait. Uj autonak pedig par ev alatt esik milliokat az erteke (meg azt nem is tudnek venni :D).
Lehet,hogy unalmas de csak ismételni tudom magamat, mivel én Sz-Sz-B megyei vagyok itt 2 db küszöb kicserélve, lefestve 80000- Forintba bőven belefér. Sőt !!!!
Reális árakat mondott (szerintem), bár a küszöböt felénk 20-25ért fújják, a többi átlag elem 35.
A használt (öreg) autó fenntartás drága.. de azzal vesd össze, hogy veszel egy másikat ami lutri, átírod, elkezded ugyanúgy rendberakni stb.. szóval értelmetlen.. Így meg ráköltöd az összeget, az nem alkalomra értendő, hanem legalább 5évre, akkor már nem vészes éves költség.
Van egy 2006-os Citroen Berlingom. A küszöbön látok rozsdafoltokat, valószínűleg korábban már volt javítva, én kb egy éve vettem. Nem rohad még a küszöb, szóval egyelőre masszívnak tűnik, de szeretném az alváz- és üregvédelmet megcsináltatni, mielőtt még elkezdene rohadni komolyan, de ahhoz a küszöb rendbetétele lenne az első pont. Voltam szervizben, ahol lakatos is dolgozik és megkérdeztem, hogy ő mit mondana rá. Azt mondta, hogy elöl és hátul van látható rozsda, így lehet csak két helyen megvágni és javítani, de ez szerinte és szerintem sem a legjobb dolog, mert gondolom, hogy ahol nem látszik még a fényezésen a rozsda, ott is lehet. Szóval a komplett küszöbcsere lenne igazán jó dolog. Erre azt mondta, hogy ő kb 80ezerért cseréli, de anyaggal együtt kb 110-130 ezerre jönne ki csak a csere, majd ezután elemenként 40ezer a fényezés, vagyis a két küszöb összesen 190-210 ezerre jönne ki. Igazság szerint én ezt eléggé sokallom. Azt gondoltam, hogy egy komplett küszöbcsere az olcsóbb, mintha vagdosni meg csiszolgatni kellene a régit, mert egyszerűbbnek gondolom (de lehet, hogy nem így van). Mellesleg a fényezésre legutóbb én 25-ezres árat hallottam, amire mosolyogva azt mondta a szaki, hogy az már régen volt, és januárban meg egy tízest még emeltek is az áron.
Úgy tudom, hogy vannak itt lakatos és fényező mesterek is, akik ebben dolgoznak jelenleg is vagy legalább ismerik az árakat. Érdeklődnék, hogy ez mennyire reális? Én lehet, inkább utaznék egy kicsit, hogy olcsóbban meglegyen. Ne értsetek félre, én boldogan kifizetném a 200ezret, csak egyszerűen ott tartok, hogy hiába szeretném megóvni a rohadástól az autót, nem tűnik ésszerűnek, hogy ennyit elköltsek rá. A motort, váltót, fékeket, kuplungot már rendbe rakattam 500ezerért, még autóvillamosságra fogok költeni remélem már nem túl sokat, és szeretném a küszöböket cseréltetni, alváz- és üregvédőzni, majd egy komplett polírt és waxot, hogy a fényezést is megóvjam. Namost a küszöb (200ezer), alvázvédelem (100-150ezer) és a polír (40-50ezer) összesen 350-400ezer forintba kerülnének a netes árak alapján, ami brutál. Szóval most vagy elköltök még félmilliót vagy inkább hagyom 5 év alatt szétrohadni a kocsit. 800ezerért vettem, és eddig 600at elköltöttem rá, még majdnem ennyit kellene. Megéri szerintetek még költeni rá, vagy van jobb/olcsóbb megoldás?
Én is nyakig vagyok a felújításban, így ha van elérhető megoldás galvanizálásra az érdekel, de 2-3000 EUR jócskán túl van a költségvetésen. Lehet, hogy az én utam inkább egy tisztességes lakatolás utáni rendes 2K epoxy alapozás lesz, mivel ez nem járós autó lesz, csak hobbi.
Vagy egy felfújható gumi kertimedence :D Attól függ bírja-e az anyag, az elektrolízist kéne bírnia ahhoz sima sós vagy mosószódás víz kell, de a savakat-lúgokat nem.
A szétszednit úgyértettem, hogy kasztniiglecsupaszítani a kocsit, motort, belteret kiszedni. Futóműnek mondjuk nem ártana a rozsdátlanítás, de a szilenteket meg lehet megenné.
Természetesen olyan kádra gondoltam, ami egy erre szakosodott műhelyben rendelkezésre áll a folyadékkal és a szakemberrel együtt. Eszembe nem jutna magamnak gyártani galvanizáló kádat :-)
Mert egy 5m x 1,5m alapú 30 centi magas kádat el lehet készíteni kettes lemezből is és nem fog kidőlni a fala ha beleeresztesz 2200 liter galvanizáló folyadékot míg a 150 cm magas kádhoz minimum hatos, de inkább vastagabb lemez kell és 11000 liter folyadék ára is ötszöröse a 2200 liternek.
Ha már lenne akkora kád, amibe belógatható az alja, akkor miért nem az egész kasznit fürdetnéd ? Szerintem az nem +10év, hanem örök
élet.
Amúgy én is gondolkodom ilyesmin, de azt tudni kell, hogy a galvánfürdő meleg, esetleg deformálódhat a kaszni.
Nem tudom mennyi igaz abból, hogy darabokra szedve galvanizálnak. Viszont utána össze kell hegeszteni. A hegesztések környékén pedig elpárolog a cinkréteg, ami nem biztos, hogy jó korrózióvédelem szempontjából. Márpedig nem a lemez közepén fog elindulni a rozsda. Szerintem.
Néztem neten videókat elektrolítissel rozsdátlanításról illetve ugyanígy cinkkel történő bevonásról.
Az lenne a kérdésem, hogy mennyire lehetne (nyilván nem az egész kocsit egyben) bizonyos részeit a kocsinak így rozsdamentesíteni és ellenállóvá tenni a jövőbeni rozsdásodástól?
Pl csak az ajtókat, vagy belelógatni a küszöböket,
Én pár éve hallottam olyan sztorit, hogy Németországban van olyan szakműhely aki kompletten szétkapja az autót, lerozsdamentesíti és galvanizálja a kasztnit majd újra összerakja, nyilván drága pénzért, tehát inkább ilyen Porschékat meg ritkaságokat éri meg, de amilyen árat hallottam akkor az úgy hangzott, hogy a vizesbázisú festékes mercedesek megmentésére van kitalálva. Pont a kedvező ár miatt tűnt kamunak az egész. Nem emlékszem pontosan, de 2-3000€-nál biztosan nem volt több. Ez viszont akkora összeg, hogy egy új korától saját tulajdonban lévő nagyon megkímélt, kevés kilométeres, hibátlan, de rozsdásodásra hajlamos tizenéves autót is megéri megmenteni, mert így adsz neki még 10 évet.
Elsősorban az dönti el ténylegesen milyen célra akarod használni ,és milyen pisztollyal. 80 L nem tűnik túl soknak. Puffertartállyal célszerű üzemeltetni,egyébként /teljes fényezésnél pl/ nagyon gyakran kapcsolhat ki-be, illetve nagyon hamar nyomáseséssel jelezheti a nagyobb levegőigényt. Nem a mindenkori nyomásérték számít hanem a szállított levegő mennyisége.
A Hondam első lokharitóján van 2 meghúzása, felületi sérülés. Kérdêsem, hogy a fényezeshez le kell venni a lókhárítot? Garanciás az autó. elveszíthetem, ha nem szakszervízben csináltatok? Köszi!
Sziasztok! Szeretném a segítségeteket kérni, egy IFA kompresszorból barkácsolt 80L kompresszor elég itthonra " fényezgetni " hobbiból? Előre is köszönöm a választ.
Ki van üregvédözve az autóm szeretném frissíteni. De nem tudom milyen anyagot kellene hozá használnom. Ami most benn van az sárgás ,nyers olyan kisé olajszerü.
Azt tudom hogy akármivel nem lehet ráfújni. Amiket it helyben lehet kapni üregvédöket azok mind keményre , enyhen rugalmasra száradnak .
A kézzel írott matricán nincs info? Sosem kaptam még ott olyat, amin ne lenne rajta a keverési arány... De sajnos neked kell okosabbnak lenni, mivel ők SZAKembereket szolgálnak ki alapesetben, nem feltételezik, hogy nem ismered a helyes használatot. Viszont bárkit is kérdezel, tuti segít. Még a lányok is a pultban.
Vettem a Car-colornál festéket ,az alábbi gondom akadt vele. A festék jó csak a tájékoztató gagyi. Vettem 1 dl színre kevert metál bázisfestéket, 1 dl lakkot és hozzá kb. 1 dl edzőt. csak azt nem mondták, hogy fújás esetén jól fel kell hígítani a festéket és a lakkot is. nem írták mennyire,(nagyjából 1:1 arányban) ráadásul a lakk és edző arányát 3 rész lakk 1rész edző-ként tanácsolták. De akkor minek adott ugyanannyi edzőt a lakkhoz ?? (kimérve flakonban adják. ). A festékhez,lakkhoz nem adnak hígítót, de milyen kell hozzá ??? Belehalnának 1,5 dl hígítóba ?? Végül nitróval hígítottam, de az elején nagyon sűrű volt meg is látszik az eredményen. Bosszantó hiányosság.
a ferrari egy jo kocsi? (kivinni a béléstesteket az epitkezesre?)
a Kata egy jo csaj? (megjelenni vele? d***gni? vagy hogy felnevelje a gyerekeket?)
ha a kertben/sufniban akarsz vmit összehozni, se helyed, se celszerszamod, akkor ezzel ugyanolyan vagy jobb eredmenyt ersz el rövidebb idö alatt mint massal. Profi munka inkabb a kiköszörüles, kivagas/potlas.
en koranttal(+cinkkromatos + 1K spray) telen az udvaron csinaltam es kb 4-5evig nem viragzott ki ujra. A würthos meg allitolag jobb mint a korannt.
szerintem ez olyan mint amikor a gumis defektjavító gumikukacot rak a lyukas gumiba. müködik, de nem szakszerü
Enyhén kráteres felületet én inkább gépi csiszolással megtisztítom. Ha csak lehet (és általában lehet) kerülöm az ilyen cuccokat. Ha nagyon muszáj, ezt használom.
És nem is létezik olyan ammit ténylegesen érdemes használni?
Nem akkarok vasat csinálni rozsdából, elég lenne ha passziválná.
Tudom hogy az a legjobb megoldás ha nincs rozsda de van hogy ez nem kivitelezhetö .Nem szeretnék centi vastag rozsdát megálitani ,de ha mondjuk enyhén kráteres a felület azt tökéletesen nehéz kipucolni.Nekem nincs tapasztalatom ilyen kenceficékel ,
Léghűtés? Vízhűtés? Kb hőálló festék tetszőleges színben.. ecsettel,pisztollyal,spay-vel. :) Más: Fújtam több rétegű metált jó zegzugos felületre.. jó volt lakkozásig. Utána már láttam a hornyokban h nem tökéletesen fedett a festék. Mehpróbáltam foltban finom átmenetekkel javítani... jó játék volt. Néhol tökéletesre sikerült, máshol nem. De az újrafújás segített.:) Ha lehetőség lesz,akkor inkább kikerülöm ezt a rendszert.
Ha a szívedre teszed a kezed, valóban van bármi pozitív hatása ezeknek a szereknek? A munkahelyemen ezt a würthös vackot kenegetik, de hogy őszinte legyek ha már homokszórásra nincs lehetőség, inkább flekszszel vagy maróval takarítom ki a lehető legjobban, és kimondottan rozsdára való mélyalapozóval festem. (sajnos ezek nem gittelhetők)
sajnos ezt nem csak itt latom, hanem mindenhol. szakmailag normalis munkat nagyon keves helyen talalni. (nem csak autojavitasban nem, epitöiparban es mashol sem :-( )
szerintem az aruhazi kinai 50L V2 kompresszor müködhet, csak rakj melle meg egy puffertartalyt. nekunk volt egy ilyen, parszor megjavitottuk (hengerfej le, uj tomites stb. többek között volt a tömitesi feluleten egy 1mm magas ontesi sorja/váll...) ha raksz ra egy rendes leszurot az elettartamnak es a dobhartyadnak is segit
akkoriban közben ujratekercseztettem az akkor 20-30 eves schneidert (ami leegett mert nem volt az összes fazis felkapcsolva) es azt hasznaljuk megint 10eve
(ez a paplaszlo.compaplaszlo.com is sima aruhazi kinainak tunik)
Kompresszor és pisztoly témában átolvastam a topikot és az történt, ami a laikussal gyakran: már teljesen összezavarodtam, döntésképtelen vagyok, mit vegyek. Megpróbálom hát úgy megközelíteni, hogy azt kérdezném, az általam kinézett kompresszor és pisztoly alkalmas-e a céljaimra. A fényezést időtöltésként, hobbiként, szórakozásként, új kihívásként végezném, tehát nem szempont, hogy egy szakember esetleg olcsóbban és (biztosan) jobban megcsinálná, ugyanakkor pl. nem nyilván várok el olyan teljesítményt, ami egy profi műhelyben szükséges. Elsőként és elsősorban motoralkatrészeket (tank, oldaldoboz stb.) fújnék, egyelőre elég ezeket elrontani, az autómnak csak némi gyakorlás, rutin után esnék neki.
A kompresszorral meg úgy vagyok, ha már van, nem árt, ha a ház körül egyébre is tudom használni, szintén alkalmilag.
Ahogy itt olvasgattam, az jött le, hogy az átlagos, 50 literes, olajos (áruházi) kompresszorok azért messze nem ideálisak, ugyanakkor egy 200 literes, komolyabb gép meg egyértelműen túlzás lenne az alkalmi, ritkább játszadozásokhoz.
A Papp László féle kompresszorok közt van egy 75 literes, ára is kedvezőnek tűnik, ez vajon megfelelhet? Továbbá árusít pisztolyokat is, ez már alkalmas a fenti célra? Szóval a cél amit fent írtam, elvárásom még csak annyi, hogy ne legyen kínlódás, nonstop szívás a munka, de az ésszerű kompromisszumokat elfogadom nyilván.
Ha valakinek esetleg van más, konkrét javaslata, azt is megköszönöm, összességében a kompresszor+pisztoly készletre max. 100.000 Ft-ot szánnék.
A korantot le KELL szedni gitt előtt.. illetve bármi előtt, ha nem akarod állandóan újra javítani majd. Vékonyan átkened, elvégzi a dolgát és drótkefével kézzel leszeded ami lejön. Nem baj, ha kilátszódik a fém néhol. De ha egy mód van rá a korant helyett használj brunoxot, az epoxi alapú, arra tökjól megy (majdnem) bármi, van nagyon kicsi kiszerelésben is illetve spray-ben.
egyetértek a sebességben a leírtakkal. csak azt furcsállom , hogy az iwatának viszonylag egyszerű a tű kúpja, a devilbiss pedig legalább három lépcsős. de az egész pisztoly bonyolultabb. szétszereléskor is több az alkatrész
A GPI megegyezik a GTI PRO-val ,és szerkezetileg a GTI PRO lite pisztollyal ,csak ennél más a design. Ezek a típusok jól terítenek és gyorsak. Az Iwata Supernova, Pininfarina hasított előporlasztós fúvókával még nagyobbat terítenek, de lassabb pisztolyok a finomabb porlasztásuk miatt.
És a GPI-GP1-ről? ilyen van a cégnél, terít mint állat, meg egy pillanat alatt elfogy belőle a festék. itthon iwata w400 van, ebből nem fogy úgy. szerkezetileg lényegesen egyszerűbb is
Ezt a fényezés utáni azonnali waxolást nem is értem Lefényezi, és egyböl is lezárja a felületet.
Akinek meg nincs lehetösége a forszírozott szárításra, annak olyan fedölakkot "garázslakk" kellene használnia ami forszírozott szárítas nélkül is szépen kikeményedik.
A lakkok festékek teljes átszáradási /kémiai kötése/ideje kb 1 hónap normál körülmények között. Ez nem azt jelenti ,hogy addig nem lehet polírozni,vagy mosni a fényezett felületet,hanem ezen időszakon belül történik meg a teljes rétegek közötti kémiai kötés.
Waxolni frissen fényezett felületet nem kell/szabad/mert lezárja a felső réteget a kiszellőzés elől ami a festékréteg"befülledéséhez" ,vezethet.
Nem szerencsés a napon szárítani a fényezett elemeket /autót/ ,mert a napsugárzás és az abból eredő hő nem egyenletesen oszlik el a felületen ami hólyagosodáshoz,megégéshez ,és nem kellő száradáshoz vezet.
A forszírozott szárítást ezért találták ki ami a fényezőkamrákban van jelen.
Köszönöm a segítséget. Szerintem a napsütéshez van köze a a dolgoknak. Amikor éppen megszárad annyira a lakk , hogy nem ragad bele a por , egyből ki szoktam tenni a napra az elemeket. Az autómon is , azok a részek hólyagosodtak , ahol legtöbbet éri a nap. Az a furcsa az egészben , hogy pár hét , akár egy hónap is eltelik , mire megjelennek a felületen a hólyagok. Waxot hány hét után lehet kenni a frissen fújt felületre?
Sziasztok 1997 es suzuki swiftem a kuplungpedal mellett balra beazik.Sajnos nem tudom megallapitani honnet jön a viz mert tele van vezetekkel felette hiaba locsoltuk az autot nem jövünk ra mi a baj.
Volt valakinek hasonlo tapasztalata?
Valami ötlet?
A tüzfal es a oldalso fal illesztesenel mar mmegjelent a rozsda is.
Szeretnék segítséget kérni , a probléma a következő: Néha előfordul , hogy az általam lefényezett felületeken hólyagképződés található , a fényezést követően néhány héten belül.Nem az egész elem felületén , hanem véletlenszerűen elhelyezkedve egymás mellett csomóban. Mindegy , hogy lakkos , vagy akril és az is , hogy füllerezett elemre fújtam , vagy a régi festésre. Vizesen csiszolok 1000-res papírral a festék alá. Fújás előtt szilikonmentesítek. A bázis rétegek közt mézes kendőzök és úgy gondolom betartom a szellőztetési időt a rétegek közt.A lefényezett felületet 1-2 napon belül visszacsiszolom 2000-res papírral a szemételtávolítás miatt és 3M zöld , fekete , kék pasztákkal felpolírozom és a végén waxolom(Lehett itt a baj??) . Mindig ugyanúgy csinálom a munkafolyamatokat évek óta és hol tapasztalom a jelenséget hol nem. Most a saját autómon vettem észre telifény után és érdekes módon a karosszéria felső részein.( Ajtó felső része , tető , motorháztető) . Dupon bázissal és Standox lakkal lett fújva , de más márkájú cuccoknál is jártam már így. Minden segítséget köszönök előre is.
Akkor egyetértünk! Az nem baj ha egészséges vita ,vagy véleménykülönbség van egy egy felvetett téma ,hozzászólás kapcsán. De csak úgy tudsz valakinek segíteni,tanácsot adni ha van valamennyi rálátása minimális alapismerete egy munka vagy szakma kapcsán. Én egyedül ennek hiányát vetettem fel. És ez nem feltétlen csak ebben a szakmában van jelen.
Ezen az oldalon nagyrészt olyan emberek "lelkes amatörök" írogatnak, akik sosem tanulták iskolai szinten a fényezést. Persze hogy agyalni kell egy olyan szakma kivitelezési dolgain, amit nem tanult.
Ráadásul a fényezés technologiája, és az anyagai folyamatosan változnak. Aki 30 éve tanult autófényezönek, annak sem a spot javításról, sem a vízbázisú lakkokról nem beszéltek. Meg egy csomó mindenröl, amiröl egy olyan autófényezö tud, aki a szakmával együtt fejlödött.
Elhiszem hogy hiányolod a mélyebb szakmaiasságot, de szerintem nincs itt olyan hozzászóló aki profi szintü témákhoz hozzá tudna szólni.
Itt a leg fontosabb maga a személyes tapasztalatok megbeszélése.
Hogy maszkoljam le, hogy fújjam, és mivel, hogy ne keletkezzen fél milliméteres lépcsö, milyen pisztolyt, milyen anyagot? stb...
Amikor a szakmaiságot hiányoltam akkor ezekre a kommentekre és hozzászólásokra gondoltam. Itt kezdődik a szakma ,amikor agyalni kell a kivitelezésen,amikor nem sztenderd dolgokkal kerül szembe egy lelkes amatőr,vagy egy szakember!
Az nem igazán müködik hogy csak a karcot fújod ki. Persze ha csak a felsö fedölakk réteg sérült, akkor rálakkozol, és összepolírozod.
De azt, hogy van egy mély karc, és te csakis a karcot javítod ki, felejtös. Egy mélyebb karcnál le kell csiszolni a sérült részt, kittelni, fillerezni, bászislakk+fedölakk.
Dehogy. Egy márkás airbrush igen drága, és ehhez felesleges. Grafikai munkáknál mutatkozik meg az olcsó és a márkás pisztolyok különbsége. Egy SATA airbrush pisztoly 40-70000Ft. Egy kínai airbrush-om van ezekhez a munkákhoz, kb 10 éve vettem.
A módszer mindig attól függ milyen karcról van szó. Más ha csak a fedölakk sérült, és más ha "vasig" karcolt a verda. Airbrush-nál nem olyan fontos a maszkolás, mert nagyon kicsi az átszóródás. Ha mondjuk nekiállok a "rendes" pisztollyal lakkozni, akkor az egész mühelyt bereríti egy idö után a lakk ködje. Ott muszáj az egész autót letakarni. Airbrush-nál ilyen nincs. A fedölakk átmenetére (a ködölt részre) 1K melléfújó lakkot (Beispritzlack) használok. Ez tulajdonképpen egy oldószer, ami feloldja a köd réteget, így az szépen elterül a régi fedölakk rétegen.
Airbrush-al fújtam a szenzorokat. Söt, most lesz egy karc javítása azt is airbrush-al fogom kijavítani.
A lököst SATA minijet 4400 B-RP pisztollyal csináltam. 1.2-es SR düznivel, ami dierekt a spot javírásokhoz van kifejlesztve. Persze ha egy 4cm²-es felületet akarsz kijavítani, azt nem lehet pisztollyal. Nem tudom hogy a "mini pisztolynak" mekkora a befújt szórásképe. Az airbrush pisztollyal akár 1mm²-es felületet is fújhatsz.
Az jó :)
Na pont az ilyen kis mennyiségek kezelése érdekes számomra.
A kőfelverődések javításához nagyon kevés anyag kellett, egy gyűszűnyi műa. kupakban cseppre mértem ki a festéket meg az edzőt.
Amúgy mivel fújtál, airbrush vagy mini pisztoly?
Igen volt maradék. A tulaj hozta a bázislakkot, netről rendelve fényezéshez hígított állapotban. A fedőlakkot kellett bekevernem, azt két üdítőskupaknyi lakk + egy kupaknyi edző meg pár csepp hígítóval csináltam. Egyébként imyekciós fecskendővel szoktam ilyesmit kimérni, de most olyan fecskendőm van aminek gumis bevonat van a dugattyújàn. Az meg nem bírja valamiért az edzőt. Megmarja és megszorul tőle. Majd rendelek tiszta műanyag kivitelt, azzal nincs ilyen gond.
Tegnap fújtam színre + 2K lakk 4db tolatószenzort. Toyota 1C0 ezüst metál bázislakkal csináltam. Ugyan azzal a hígítással mint amivel a pisztollyal a lökhárítót csináltam. Azért kellett külön fújni a cuccokat, mert a kereskedésben nem megfelelő szenzort adtak elsőre. Így amíg kicserélték másnap a szenzorokst, addig a lökhárítóval én kész lettem. A dűznimérete 0,5 mm, nagyon szépen lehet vele dolgozni.
Sziasztok.Sima 2K aktil festék vagy bázis festék és lakk a strapabíróbb,karcálobb?
Egy kerékpár át szeretnék lefényezni csak nemtudom melyik lenne a megfelelőbb rá.
Szerencsére van,most is két réteg közti száradást várom. Csak motorokat festek,kicsi a helyem. Anyagilag nem fér bele a bővítés,de próbálok spórolni rá.... többet már nem tudok dolgozni,s drágábban sem sajnos.
Üdv ! Nagyon örülök,hogy elégedett vagy a pisztollyal ,azóta igen sokat eladtam belőle de még senki sem panaszkodott rá,és a többi típusokra sem. Mi újság feléd van sok munka ?
Jó cuccok ezzek, én robogó elemeket meg sisakokat fújkáltam.
A dual actionos jó. A sima single action nel alap szint fújtam.
Katalógusból kevertettem autófestéket tényleg higitani kell meg képest beszáradni.
Köszi, ismerem az oldalt, már egy ideje olvasgatok a témában :-)
Azt gondolom HA veszek, akkor egy dual actionos, festék és levegő mennyiség szabályzóst fogok beszerezni.
A tartály méret még kérdéses.
Így van.Pécelen vannak a Novol termékek forgalmazója.Próbáld meg az airbrusht hogy miként működik. Pécelen segítenek neked szívesen a választásban ha ilyen pisztolyt keresel.
Airbrush-nál a festéket,lakkot sokkal jobban meg kell higítani ,mint normál esetben. Ez nem tesz jót sem a takaróképességnek,sem a színhűségnek. Lakkok esetében a túl híg lakkozást nehéz összepolírozni. Javításhoz amúgy is min. 1dl színt+lakkot kell keverni vagy kevertetni. A mini pisztolyok úrtartalma 1dl.
Metál javítás esetében szükséges a szóráskép a festék terüléséhez ,elfújásához. Amúgy a "ködöléses " javítások egyik kritériuma,hogy a javított folt a jármű övvonala alatt legyen és a kész javítás max. 1 tenyérnyi terjedelmű legyen. Ez nem azt jelenti ,hogy a más helyen található sérülés nem javítható,hanem azt jelenti ,hogy nem gazdaságos és kétséges az eredményessége.
Pl a Novolnál forgalmaznak mini pisztolyokat,nem túl drágán,de a hobbi szinthez megfelelő minőséggel.
Amúgy csak tényleg olyasmire használnám (HA veszek egyáltalán), hogy amit a fóliások összebarmoltak, illetve a fóliát amikor lehúzták ügyesen hidegen az autóról, letépték pár helyen az elemek közötti szigetelésről a festéket.
Néztem a mini pisztolyokat is de nekem túl nagy a tartályuk sztem.
Ezek közül melyiket ajánlanád, abszolút amatőr felhasználásra?
"amikor a pasztákról beszéltünk, azt mondta, h ő csak a zöldet használja, semmi mást". Ahány ház annyi szokás.Sajnos a 3M már nem azaz 1 lépcsős polír. Amit még anno a fehérkupakos polírral 1 lépcsőben meglehetett oldani ,na azt manapság már nem. Nem is véletlen ,mert az idők során változtak a lakkok összetétele keménysége ezáltal polírozhatósága is. Ezeket követve kellett megoldást találni a polírszerek kidolgozására.Ezért egy kicsit kétkedve olvasom ,hogy a zöld pasztával mindent 1 lépcsőben meg tud oldani a srác. Őszinte leszek,hogy nekem még nem sikerült tökéletes eredményt csak zöld pasztával elérni. A 3M most vezetett be egy új zöld kupakos pasztát a Fast Cut Plus Extrem név alatt,és a Fast Cut Plus 50417 mellé. Az Extrem kb 25%-ot ver a régebbi pasztára ,úgy hogy kb ugyanennyivel kevesebb anyaggal is beéri. De ez nem jelenti azt ,hogy a többi lépcső kihagyható lenne. Ez is saját tapasztalat.
A gyapjú,vagy báránybőr használatáról is megoszlanak a vélemények. a 3M nem igényli. A Scholl polírokhoz ajánlották,de nem feltétlen jobb hatékonysággal. Ez is felhasználási igényektől és termékektől függ. Valaki csak erre esküszik.
Wax esetében talán jobb a polimer alapú ,bár igazán ennek eldöntése megintcsak tapasztalat alapján dönthető el .Az biztos ,hogy waxot csak teljesen kikeményedett ,átszáradt és teljesen felpolírozott felületre szabad használni.
Szerintem az eladó srác hozzá értő volt, mert az előttem lévő vevővel konzultál, h mint-hogy csinál, illetve amikor a pasztákról beszéltünk, azt mondta, h ő csak a zöldet használja, semmi mást.
Tegnap kicsit jobban utána néztem a Sonax-Riwax-3M vonalnak, az árak nagyjából 1 színten vannak.
A Sonax mennyire számít profi cuccnak?
Tudom, h rengeteg autókozmetika használja a termékeit, de nekem úgy tűnik a választékuk alapján, h inkább a hobby kategória.
De lehet, h nem a profi termékpalettát találtam meg.
Waxból annyi féle termék van mint égen a csillag.
A kérdés az, h carnauba vagy szintetikus polimer alapút válasszak?
Más, ezeket a gyapjú korongokat használják a profi fényezők bármilyen munkafolyamathoz?
Annyit tudtam kideríteni róla, h a nagy vágóképességű pasztákhoz ajánlott.
Amit meg én látok mindenféle barkácsárúházi leírásban, az az, h fényesíteni lehet vele.
Kipróbáltam egy ócska sárvédőn amit tesztelésre használok, sztem karcolja a tükör felületet mint állat.
Azon nincs mit csodálkozni ,hogy egy eladó nem tud felvilágosítást adni az általuk forgalmazott termékekről. Sajnos ők csak az eladásban érdekeltek és szakmai tudásuk ,hozzáértésük nem igazán van,max a vásárlói felhasználói visszajelzések alapján. Ha szakmabeli az eladó akkor bizonyos lehet a vásárló ,hogy kelló információt kap a vásárolt termék felhasználásának módjáról.
Pl a Farecla paszta vizes alapú és az utobbi években annyiféle termékkel jelentek meg ,hogy egy tapasztalt felhasználó is zavarba jön ,hogy melyik paszta mire is való tulajdonképpen.Ugyanilyen a Scholl termékpaletta is. Rengeteg féle políranyag,rengeteg féle felhasználási módra pozicionálva. Érdemes utánanézni ,biztos ,hogy eltéved benne az ember.
Azt is tudni érdemes ,hogy az ismeretlenebb festék -segédanyag forgalmazó gyártó cégek is inkább gyártatnak saját márkás ,de nem saját fejlesztésű -és sajnos-gyengébb minóségű políranyagokat.
Erre példa a Würth is aki a 3M-mel gyártat ,A 4CR aki elsősorban segédanyagokat ,lakkokat gyártat saját márkajelzés alatt. Bár elvileg már saját gyártókapacitással rendelkeznek. Ezek elsősorban üzletpolitikai szempontok és felhasználói igények figyelembe vétele alapján hozott döntések .
Természetesen szívesen veszem más tanácsait, főleg ha a gyakorlaton alapul.
Amíg normális a hangvétel (és miért is kellene másnak lennie) addig nincs sértődés.
Nyilván való ha valaki az évtizedes tapasztalatai alapján mond valamit azon elgondolkodik az ember.
Természetesen hajlandó vagyok több pénzt adni valamiért ha az hozza az elvárt minőségi lépcsőt.
A nehézséget inkább a választás okozza, mert annyi féle termék van a piacon, hogy azok között egy amatőr még hosszas olvasás után sem tud érdemi döntést hozni.
Lásd MIPA-3M-Farecla.....stb
A nagyobb baj, h néha a forgalmazó üzletekbe sem tudnak értelmes válaszokat adni a kérdésekre.
Pl ma, kevertettem egy kis javító szint a kavics nyomok lejavítására.
Amig elkészítette a srác a festéket, próbáltam az általuk forgalmazott 3M polírpasztákról kérdezősködni.
Mondtam az embernek, h a sárgának jóval kevesebb a vágóképessége, mint a mit vártam és szem a zöld is kell nekem.
Erre ezt mondta, h nem sok a különbség a kettő között.
Egy darabig gyötörtem mire hajlandó volt kinyitni egy kupakot, h kézzel megteszteljem.
Sztem érezhetően nagy a különbség a 2 paszta között és így már tudom, h mire számíthatok.
Egyébként a szemcsézete nagyon hasonló az általam használ ismeretlen származású szürke pasztához.
Vannak a 3M nek kék és fekete kupakos pasztái is, azokról nem tudott mondani semmit :(
Ha kikopott a sima lakkozás nem oldja meg a problémát. Mindenképpen kell színt fújni a kikopott részre. Lehet jobban jársz ha a telibe csiszolod,beleködölsz színnel ,és újra telibe lakkozod az elemet. Könnyebb lesz a végső polírozás is. Ez persze akkor járható út ha van rá elég időd és anyagod.
Persze hogy lehet, sőt kell is kérdezni. Igen vannak furcsaságok a 3M-nél is . De a Turtle wax max az első 2 mosást bírja. Kevésbé igényes autóknál van jogosultsága ,de tényleg házi kivitelben. Sonax-Rivax-3M ezek a vezető márkák autókozmetika -polírozás tekintetében.
Amiket megemlítek,nem kioktatás ,vagy személyes sértettség okán teszem,hanem a saját tapasztalat mondatja velem,még ha másként is érti valaki.Volt szerencsém végigasszisztálni a régi fényezési technológiát felváltó új anyagokat ,gépeket és technológiákat kipróbálni. Legyen az oldószeres ,vízbázisú festékrendszer,segédanyagok,polírrendszerek amit különböző gyártók által képviselt forgalmazók dobtak piacra. Voltak pozitív és negatív tapasztalatok ,de összességében hasznos tanulási és tapasztalatszerzési időszak volt.
Kijavítottam pár hibát, ezért vízesen megcsiszoltam a lakkot P2000-ig. Gondoltam majd felpolírozom és ok lesz. Az egyik felén látszik, hogy el is kezdtem, viszont úgy néz ki pl a középső sáv mellett becsiszolhattam a lakk alá a bázisba is. Ilyenkor teljes lakkréteg lecsiszol kompletten és a bázis kapjon egy friss színt, aztán lakk? Vagy ha most kicsit homogénebbre csiszolom és lakkozom, az járható út? Előre is köszönöm szépen!
Van kérdés bőven. Első és talán legfontosabb ,hogy legyen megfelelő polírgép. Itt nem a fúrógép és társait említeném,mert azok nem alkalmasak ilyen feladatra. Mindenképp fokozatállítási lehetőséggel kell rendelkeznie a gépnek,mert a paszták különböző fokozatú fordulatszámot igényelnek.A másik fontos dolog,hogy -nem véletlenül említettem-a polírrendszer alkalmazását,mert a különféle gyártók termékei sajnos pont nem férnek össze egymással,vagy pont ellentétes hatást váltanak ki. Az is fontos szempont,hogy a paszták ne legyenek nagyon öregek,mert egy idő után / a 3M pl ilyen/ elveszíti a hatékonyságát vagy kiszárad ,vagy a paraffin és egyéb összetevők miatt a száraz és nedves alkotok elválnak egymástól és nem lehet dolgozni velük.
A következő fontos dolog a szivacs. Itt elsősorban a felület igénye határozza meg ,hogy milyen szivacsot kell használni. Durva karcos ,mattult felületre mindenképp kemény szivacs szükséges. Nagyon sokféle gyártmány létezik ezért nem lehet kijelenteni melyik a legjobb ezt mindenki maga dönti el a tapasztalata alapján. Ha nem jó a szivacs csak "keni" az anyagot és nem tudja felszedni a felületről. A gyártók már törekednek arra, hogy minden polírozási fázishoz és termékhez saját szivacsot forgalmazzon.Az sem mindegy ,hogy kőolaj bázisú alapanyag vagy vizes bázisú a polír! Pl:Mirka -Farecla. A kettőt együtt használni nem lehet.
Arra is figyelni kell melyik termék alkalmas gépi polírozásra és melyik nem.Fel van tüntetve a termék adatlapján.
Arra külön fel kell hívni a figyelmet,hogy szilikonbázisú políranyagot semmi esetre nem célszerű -a műhelyek kivétel nélkül elutasítják a használatát- használni egy esetleges javítás miatti szilikonosodási probléma miatt!!!!"Ebből is van 2 félém egy Teroson Terowax és egy Turtle wax." Csak egyfajtát és az ne a Turtle Wax legyen.
Waxot amúgy csak régebbi teljesen kikeményedett fényezésre lehet használni. A waxok normál esetben /jobb fajták/ 6-8 hónap után veszítik el a védőhatásukat,ezért szokták javasolni az évi 2 alkalmas állagmegóvást. Itt jegyezném meg ,hogy a mostani új típusú autók fényezési rétegvastagsága 65- 100 mikron maximum aminek a polírozása igazi kihívásnak tekinthető.
A mikroszálas kendő az egy másodlagos dolog -ha valakinek nem jön be- arra ténylegesen van más használható megoldás.
Ezek első lépcsőben a legalapvetőbb szempontok és elvárások egy polírozással kapcsolatban.
A fényezők általában a fényezés végén az átadási esztétika és a fényezési folyamat közben fellépő hibák /megfolyás,narancsosság,szemetesség/miatt alkalmazzák,míg az autókozmetika állagmegőrzés és esztétika miatt.
Az autókozmetikai polírozás nem fényezéstechnikai munkafolyamat tehát ez a tevékenység nem sorolható a fényezés kategóriájába.
Egy utolsó gondolat ehhez a témához. Mint minden -ilyen jellegű-technológia megfelelő szerszámozottságot és alapvető gyakorlatot igényel. Valamelyik hiánya a munka végeredményét negatívan befolyásolhatja.Ha hosszabb távon gondolkodik az ember ilyen munkákba akkor elkerülhetetlen a jó szerszám és alapanyag megvétele és használata. Tapasztalatból mondom,hogy megtérül az anyagi és technikai befektetés.
Milyen kenőanyagot szoktatok használni pisztolytakarítás után? Kifogyóban van a sata kenőanyagom, és ha lenne valami szilikon és savmentes kenőanyag amivel lehetne helyettesíteni, az jó lenne. A sata 100ml-es szállítással együtt 7000Ft. Jó lenne valami megfelelő, de olcsóbb megoldás...
Köszi a választ, kicsit kifejtem jobban a jelenlegi helyzetet.
Egyébként a feladatot már megoldottam, ez volt az áldotzat:
A lényeg, saját autó, hobby színten.
Eddig el voltam polírgépnélkül (30év) de most úgy döntöttem pusztán a méretek miatt, h nem fogom kézzel megcsinálni mint eddig.
Természetesen elolvastam minden elérhető és értelmes anyagot amit lehetett.
A különféle rendszerekkel nagyjából tisztában vagyok, pusztán a gép miatt paráztam kicsit, h ne okozzak károkat a fényezésben.
Használtam már fúrógépet polírozáshoz de az épp elhalálozott, ezért is vettem meg többek között ezt a Straus csodát.
Budget az egész projekt mert max évente 1-2 alkalommal lesz szükség a cuccokra a 2 autónkhoz.
Volt itthon no name szivacs többféle is, illetve paszták is.
3M fehér kupakos dúrva, Farecla G6, ezeket nem kellett használnom.
Van egy szürke finom pasztám, fogalmam sincs, h kinek a gyártmánya ezzel kezdetem dolgozni, kézzel és roggyal is szépen eltűnteti a felületi mattulás, mosási karcokat.
Amúgy a fényezés jó állapotú csak 6 év alatt nem foglalkozott vele senki.
A szürke paszta után 3M sárga kupakost használtam.
Alapvetően amikor megvettem, nem tudtam, h milyen a szemcse szerkezete, azt hittem elég lesz ez is.
De nem, ezért próbáltam ki a szürke ismeretlent.
Szóval kell majd vennem zöld kupakos 3M-et is.
A sárga kupakos után waxoltam.
Ebből is van 2 félém egy Teroson Terowax és egy Turtle wax.
Maga a folyamat jó sokáig tartott több okból is.
Nem toltam neki nagyon, túl puhák a szivacsok valamint a paszták is nagyon finomak.
Ez számomra nem érdekes, mert nem iparilag kell termelnem és így éreztem biztonságosnak a folyamatot.
Persze van egy csomó kérdés is.
Pl, azt írtad, h a pasztát teljesen le kell polírozni a felületről.
Ez nekem nem nagyon sikerült, mert mind a szürke és a sárga kupakos is valamilyen kőolaj származékos vivőanyagos.
Ezért nekem nem száradt le soha a felületről, illetve egy idő után elkezdte a szivacs kiszórni magából az olajat.
Pedig nem tettem rá sokat de felhalmozódott benne.
Az egész Boxert kb 2,5-3dl pasztával políroztam le.
A két waxról nem tudom pl, h alkalmasak e gépi polírra.
Próbáltam "tojástartós" szivaccsal felhordani, de végül inkább kézzel kentem fel a waxot.
Utána a szivaccsal políroztam le a felületről, nem voltam elájulva tőle mint megoldás.
Waxból egyébként mit lenne érdemes használni?
Másik fórumon a Fusso-t istenítették de az is kézi.
Kibír 12 hónapot egy ilyen wax, vagy csak marketing rizsa az egész?
Mikroszálas kendő, nekem ezek nem jöttek be, sztem egy műszálas xar csak keni jobb-balra a trutyit, én pamut pólókat használok, de biztos bennem van a hiba :)
Röviden ennyi a story, a gép készen van, persze lehetne reszelni még rajta, de a kiinduló állapothoz képest nagyságrendi a javulás.
Nem törekedtem arra, h makulátlan legyen, mert van 1-2 mélyebb karc.
Bár nem ment le alapozóig de nem akartam annyit letolni a festékből, h teljesen kiszedjem.
Érdemes egy polirrendszer termékeit végig használni, pl 3M zöld - sárga - kékkkupakos paszták. Mitől hologrammos? Minden esetben arra figyelj hogy ne nyomd a gépet a felületre hanem a gép saját súlyát használja a feluleten. A másik fontos dolog, hogy a szivacsnak fel kell vennie az osszes anyagmaradványt a felületről, tehát bele kell dolgozni a pasztát a felületbe. Mindig tiszta a polirrendszernek megfelelő színű korongot hasznalj. Pl zöldhöz zöld szivacsot, sárgához hullámos sárgát; kékhez kék színű hullámos szivacsot, stb. A mikroszálas kendő is legyen mindig tiszta. Minden lépcső előtt töröld tisztára a felületet. Létezik polirkontroll folyadék ami megmutatja,hogy hol hibás még a polírozás. De elsősorban gyakorlat kell hozzá, hogy ráérezzen az ember a technikára. Mivel minden gyártó más és más terméket forgalmaz, ezért nincs sztenderd használati útmutató.
Èrdemes egy polirrendszer termékeit vègig használni, pl 3M zöld - sárga - kèkkupakos pasztàk. Mitől hologrammos? Minden esetben arra figyelj hogy ne nyomd a gépet a felületre hanem a gép saját súlyát használja a feluleten. A másik fontos dolog, hogy a szivacsnak fel kell vennie az osszes anyagmaradvànyt a felületről, tehát bele kell dolgozni a pasztát a felületbe. Mindig tiszta a polirrendszernek megfelelő ès színű korongot hasznalj. Pl zöldhöz zöld szivacsot, sàrgàhoz sàrgàt, stb.
A mikroszàlas kendő is legyen mindig tiszta. Minden lèpcső előtt törüld tisztàra a felületet. Lètezik polirkontroll folyadék ami megmutatja,hogy hol hibás mèg a polírozás. De elsősorban gyakorlat kell hozzá, hogy ràèrezzen az ember a technikàra. Mivel minden gyàrtó más es más terméket forgalmaz, ezért nincs sztenderd használati útmutató.
Olyan kérdések kerülnek elö amivel a felhasználók találkoznak. Ilyen fórumokon általában az amatör felhasználók jönnek a kérdéseikkel, akik egy egyszerü munkát szeretnének sajátkezüleg megoldani. Idösebb autók tulajai, ahol egy szakember által elvégzett munka kimerítené a gazdasági totálkár esetét.
Nem nagyon akarnak 3 rétegű Xirallic pigmentes fényezést színkiegyenlítéssel megoldani. Csak szeretnék ha az autójuk még néhány évig nem lyukadna ki, baromira nem zavarja öket ha nem tökéletes a színárnyalat, stb Ez nem az a kategória. Több olyan szakmai kérdést is felvetettél, amit a DIY csoportnak nem is kell tudnia. Nem kell tudniuk milyen anyagok vannak egy 2K-s lakk sprayben. Rá van írva az, amennyit tudniuk kell róla. Felszúrni, összerázni, aztán ráfújni a felüleletre.
Mélyebb szakmai kérdések itt akkor merülnének fel, ha javarészt szakmát magas szinten müvelö szakemberek beszélgetnének itt.
"Aminek nincs is semmi akadálya, ha van aki ezeket előadja." A felvetésem alapja pont ez! Mert az utobbi időben pont ez nem valósult meg!Ezek szerint csak én vagyok ezzel így egyedül.
"Én a jelenséget furcsállom,hogy egy szakmainak nevezett fórumban már-már pajtában és más helyeken készített spray "fényezéseket" kommentálunk"
Nem bántásból, de tényleg. Nekem jólesik a fényezők tapasztalatát olvasni. Rengeteget tanulok innen és meg kell mondanom, hogy abból is lehet tanulni, hogy mit nem szabad, hogyan ne álljon hozzá az ember.
Így a pozitív és a negatív példa is egyszerre van ott az ember előtt.
De ahogyan már régebben is előkerült, hogy ez a szakmabeliek topikja és ejnye-bejnye, ha nem vagyunk elég szakmaiak. Most is úgy gondolom ide kell másolnom az alapító hozzászólást, amely a topik eredeti célját írja le:
"Üdv! A topicot azért indítottam, mert senki nem tud megbízható lakatost/fényezőt ajánlani Bp.-n és környékén! Ha van tapasztalatod, pozitív ill. negatív, írd le, hogy okulhassunk belőle! A topic célja, hogy találjunk ár/érték arányban megfelelő műhelyeket, ahová szívesen viszi az ember az autóját, és ugyanilyen a kedve, amikor elhozza!"
Tehát a topic nem szakmai és kifejezetten arra jött létre hogy mind a sufnifényezők, mind a tökéletes munkát végzők kommentálva legyenek.
"de tényleg jó lenne ha egy picit szakmaibb kérdések is előkerülnének."
Aminek nincs is semmi akadálya, ha van aki ezeket előadja.
"Ezeken a fórumokon néhányan próbálják menteni a szakma becsületét, de sajnos a nagy átlag tapasztalata egészen mást mutat".
Volt egy sejtésem,hogy ide fog kiteljesedni ez a téma. Az a helyzet ,hogy én a vasról beszélek,míg más a mágnesről!Igy nem értjük egymást.
Attól ,hogy felkapcsolom a lámpát még nem vagyok villanyszerelő,attól hogy sütök egy tojást még nem vagyok séf, attól hogy spray -el lefújok egy sárvédőt még nem vagyok fényező!!!!
Igen próbálnám -nem menteni hanem megőrizni- a szakma becsületét azért is mert nincs szakmai utánpótlás aki érdemben tudja az elméleti és gyakorlati dolgokat. Igen van és lesz is kókler ,sufni fényező,lakatos ,asztalos ,ács stb... De én nem erről akartam "vitázni" jobban mondva erről nem akartam vitázni! Én a jelenséget furcsállom,hogy egy szakmainak nevezett fórumban már-már pajtában és más helyeken készített spray "fényezéseket" kommentálunk!
A teljesség igénye nélkül kíváncsi lennék hogy pl,egy 3 rétegű Xirallic pigmentes fényezést színkiegyenlítéssel miképpen lehetséges megoldani spray-el?
Vagy akár egy kényesebb ezüst metál színt??? A többi szakmai alapismeretről nem beszélve,pl: mit nevezünk oldószernek,mit nevezünk higítónak melyiknek mi szerepe és feladata van a festékgyártás során, milyen fizikai kémiai folyamatok játszódnak le a filmképződés során az 1K és 2K festékek esetében stb.stb...
Persze a végfelhasználót ezek a kérdések nem túlzottan foglalkoztatják,de szükséges lenne legalább az alapvető festékipari anyagismerettel tisztában lenni,márcsak annak okán is hogy pl az anyagösszeférhetetlenségeket elkerüljék./Pl savas alapozó-Poliészter bevonat/
A legnagyobb tisztelet hangján mondom ,hogy senkit nem akarok megbántani főleg nem a kezdő és lelkes amatőröket,de tényleg jó lenne ha egy picit szakmaibb kérdések is előkerülnének.
Sajnos igazad van. És nem csak a fényezés területén, hanem minden kisipari szolgáltatói területen. Ezt el lehet mondani az autószerelökre, karosszériásokra, meg az egész kompániara. Drágán, sokára, szart. !Tisztelet a kivételnek!
Ezeken a fórumokon néhányan próbálják menteni a szakma becsületét, de sajnos a nagy átlag tapasztalata egészen mást mutat. Nemrég raktam fel egy ismerösömnek új sarvédöt az autóra, természetesen frissen fényeztem. Elvitte a kasztnishoz, a küszöböt is rendbe rakatni, persze hogy a "szakember" nem vette le a sárvédöt a munkához, inkább belecsiszolt (vasig!) a frissen fényezett sárvédöbe. Hát az ilyenek miatt alakulnak ki a DIY mozgalmak, és az ilyenek miatt akarja mindenki inkább magának megcsinálni.
Az autószerelö fórumon is megy a szakma becsülete mentegetése, de azért mégis mindenki tudja hogy ök azok akik inkább kézzel tépik meg az olajleeresztö csavart, mert a tömítés meg az új csavar 500Ft-ba kerülne, stb...
Valamiért nem feszült ki a lakk rendesen. Nagyon sok gyártó terméke van a piacon, rengeteg különbözö tulajdonsággal, és minöséggel. Lehet pisztoly beállítás is a gond, ha nincs meg a kellö nyomás, narancsossá válhat a felület. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a vízleválasztó méröóráján beállítanak 2 bar-t, aztán azt hiszik hogy a 6-10 meter hosszú tömlö másik végén is megvan a kellö nyomás. Ezért jók a pisztolyra szerelhetö nyomásmérök. Nekem SATA ADAM2 van, de sokkal olcsóbbat is lehet venni.
Ilyen házi lakkozáshoz a MIPA CC8 lakk nagyon jó, kifejezetten ajánlott garázs körülményekhez. Elemek fényezéséhez H-10-es rövid edzövel infraszárítás nélkül is nagyon gyorsan és szépen kikeményedik.
2000-es vizessel kicsit racsiszoltam, azonnal sima lett. Próbaképpen ismét rafujtam a lakkot és megint érdes lett :)
Szóval a lakk a ludas. Felpoliroztatom és addig jó lesz, míg az egész autó nem lesz lefujva.
Meglepően jó lett egyébként az eredmény, a lakkot leszámítva. Szépek az atmenetek is az eredeti fény és a festék között. Azért ez messze nem a neolux kategória.
4cr egyébként a termékcsalád.
Nekem ezek a feladatok az autón szorakozasok, abszolút DIY ember vagyok, élvezettel csiszolgatom, kalapalom. És ha még jó is lett, tiszta öröm :)
Ha ezekkel a kontarkodasokkal a rozsda terjedését megakadalyozom máris megérte.
Azért spray és spray között óriási különbségek vannak.
Ha a neolux spray-ra gondolunk meg az OBI lakkra, azok valóban nem alkalmasak autófényezésre. De ha azt vesszük hogy neves gyártók keverö rendszereiböl kevert bázislakkot töltenek egy jó minöségü spray-be, aminek a szórásképe olyan mint a fényezöpisztolyé, vagy a 2K-s lakk spray-eket, akkor már nem lehet azt mondani hogy a spray termékek nem alkalmasak autó fényezésre. Szóval attól függ, milyen spray-ban milyen anyag van.
Az ár/érték arány ami a spray-nek létjogosultságot ad. Ha egy sárvédöt akarsz lefényezni, nem fog spray-vel 30-45000Ft-ba kerülni. Nem nehéz dolgozni velük, nem kell speci szerszám, stb... Egy kis kézügyesség kell, azt meg minden felhasználó el tudja dönteni hogy ven-e, vagy nincs.
Igen van akinek ez a minőség is megfelel ,de sajnos ilyen jellegű javítások nem tartoznak szakmai megítélés alá.
A legtöbb felhasználót nem a szakmai megítélés érdekli, hanem az ár, meg hogy el legyen végezve a munka.
Teljesen igazad van. DE, esetemben a rozsdasodas megállítása volt a cél, amúgy is kell egy teljes fény az autónak,de sajnos jelenleg erre nincsenek meg az anyagiak.
2.: Nehéz manapság szakemberekrol beszélni. Aki van az nem ér rá csak 1ev múlva, és ha odajutsz, finoman szólva is gany munkát végez.
Kb 1 éve voltam, a neten, totalcaron stb helyen agyon dicsért karosszeriasnal. (Fél év várakozás után) a megbeszélt összeg duplája lett a vége, és nehéz szavakba foglalni hogy mit is kaptam vissza. Uregvedem elmaradt, heggesztesi szálak lógtak mindenütt, alváz védő csak részben került vissza, nem sikerült letakarni az utastér karpitot, így a flex kiegette stb stb. Mindent 300 ért.
És akkor a szereloket ne is említsük. ( Talpas gombfej behhegesztve, mert nem volt más a bardinal)
Régóta töprengtem,hogy hozzászóljak vagy ne az éppen aktuális "szakmai"kérdésekhez.Meglepődve tapasztalom,hogy szinte teljesen elveszett a valódi szakmaiasság ebben a topicban és átvette a helyét a leegyszerüsített a hiányos anyag és szakmai ismerettel rendelkező hozzászólás.Semmiképpen nem akarnék moderátorként vagy megmondó emberként feltűnni,de az mégis furcsa ,hogy mindenféle spray technológiás "fényezést" és annak nem megfelelő minőségét és végeredményét kellene szakmailag véleményezni ,vagy tanácsot adni hogyan lehet esetleg kijavítani a keletkezett hibát.Igazán nem tudom mi ennek az oka ,de csalódott vagyok abból a szempontból,hogy a fényezés -mint szakma-manapság magas színvonalú termékek és technológiák ismeretét képviseli a szakemberek által.
Igen tudom -most jön ,hogy olcsón kell megoldani,hogy nem bízom a fényezőben -majd én megpróbálom,nekem is fog menni stb.........!
De! Ha végig gondolja az ember ,hogy egy nem megfelelően elkészített javítás -nem szakember által-csak anyagköltség szinten mennyibe kerül,a hozzáadott időn és energián túl akkor azért jól látható hogy nem számottevő az ár-érték arány viszonyulása.
Ezzel nem azt akarom mondani hogy nem lehet fényező nélkül megoldani az ilyen jellegű problémákat ,csak nem biztos megéri a ráfordított idő és pénz kiadás a bizonytalan végeredményért!
Igen van akinek ez a minőség is megfelel ,de sajnos ilyen jellegű javítások nem tartoznak szakmai megítélés alá. Tudomásul kell venni hogy pl spray festékek NEM alkalmasak gépjármű fényezésre. Tudomásul kell venni,hogy ez is egy szakma amit több éven keresztül sok kudarc és siker árán művel valaki amibe nem kevés anyagi és dologi eszközt invesztál.
Manapság egy kisebb márkafüggetlen fényező műhely kb 30-45 ezer Ft/elem áron vállal fényezési munkát amihez természetesen garanciát is vállal az elvégzett munkához./Jobb esetben ez az alap/ Nincsenek illúzióim.
A szakmámba eltöltött közel 30 év mondatja azt velem ,hogy jó lenne megtartani ,újra magasabb szintre emelni ennek a szakmának a valódi dicsőségét és szépségét,úgy hogy akit ez érdekel megtanulja és megtanulhassa. Úgy jó egy ilyen fórum ha- ténylegesen legalább a szakmai ismeretek alapjaival tisztában lévő hozzászólások- adják az alapot a továbblépéshez!!!
na most akkor az ezer éves 1K neolux autózománcot is le fogja marni? Egy hónapja fújtam egy ETZ tankot én is, bár azóta sem raktam fel motorra. Kellene esetleg lelakkozzam?
Bármit felvihetsz ecsettel, az független az 1K vagy 2K anyagminöségtöl. Az 1K anyagok viszont nem benzinállóak.
S ha nem nem stimmel teljesen az árnyalat, akkor egybe polírozom 3M 3 lépcsős rendszerével ?
Nem. Ha a szín nem stimmel, azon a polírozás nem segít. Külön érdekes müvelet lenne ecsettel vastagon felkent 2K-s anyagot egy menetes részen polírozni.
Vidd vissza a tankot, és javíttasd ki garanciában. Ez fényezési hiba.
A menetes részt nem kellett volna lefesteni. Megy rá a tanksapka menetes szorosan, és letolja fényezést. Odáig ki kellett volna maszkolni amíg a tanksapka ér.
Tehát arra gondolsz, hogy nem lenne benzinálló az ecsetes javító festék? Én arra gondoltam hogy a festékboltba úgy megyek be, hogy ilyen színben kelene olyan benzinálló javító festék, amit ecsettel felhordhatok.
A 2K-s dolog, amit mondtál, az ugyanaz a festék, amit pl pisztolyba töltenél, csak szimplán ecsettel hordom fel?
S ha nem nem stimmel teljesen az árnyalat, akkor egybd polírozom 3M 3 lépcsős rendszerével ?
Alkalmas de nem jó. Kék lesz amíg nem éri a benzin, esetleg lehet kenegetni minden használat után. Kevertess 2k festéket 0,5 dl-t s azzal ecseteld. Persze edző is kell bele.
Szerintem nem a festékkel van gond,inkább kissé túlfújták a füllert s az felveszi a benzint és ledobja magáról. Én lemaszkolom,s a beöntőnyílásra csak festék kerül.. így nincs probléma.
Egy MZ tankja járt egy rendes fényező cégnél, s lefújták (nem mondtam direkt hogy benzinálló festékkel kérem, de egy benzintanknál szerintem ez adja magát) és a tanksapka környékém 4 hét alatt fellazult az egész, s lejött, ezt lehet valahogy javítani( pl ecsetelős, stiftes javítófestékre gondoltam) vagy el kell újra vinni fényeztetni?
Furcsa ez, mert ugyan ennél a cégnél volt a Simsonom is 3 éve, amin azóta is hibátlan mindenhol a fény.
Persze rozsdàra is rà lehet festeni. Egy darabig nem fog előjönni. Ez leginkább a gyàrtó javaslata. Mivel annyiféle anyag forog a piacon nem biztos hogy mindegyikben kárt okoz.
Sajnos szoktak pedig nem célszerű sőt indokolatlan is. A friss fényezés önmagában fényes ,színtartó és arról nem beszélve,hogy még nem száradt át teljesen és a wax a felső réteget elzárja a lakktól ami a természetes párolgását megakadályozza.
Sziasztok.Megtudjátok nekem mondani hogy anno amikor a fényező műhely a jobb első komplett sárvédőmet lefényezte és a végén valami folyékony viasszal le kente (Azért kérdezem mert amiket a boltba lehet kapni azok inkább paszták és sűrűk..) olyan folyékony volt mint a hajsampon hogy annak a viasznak mi a neve?
Minden esetre az 1K-val lépcsösre fújt történet komoly utómunkát hordoz magában.
Ha nem ismered a fényezési segéd anyagokat, célszerübb lenne az elött kérdezni mielött belevágsz a munkába. Egy csomó felesleges kellemetlenségtöl tudtatd volna megkímélni magad.
Vannak 100 éves járművek eredeti(1k) fényezéssel fennmaradtak.. ezt a "kis" időt akár bizonyításként is el lehet fogadni. Van eredeti kb 40 éves 1k metálfestékem amivel fújtam pár próbát.. kissé nehéz úgy fújni hogy a lakk szépen feljöjjön, de kis gyakorlással sikerül. 1k metál: benne a lakk.
Fenébe.viszont ha 2K lakkot használok és mi után össze keverném az edzővel a patron be nyomása után azt meg ha nem használom el akkor meg köt a flakonban és dobhatom ki?
Fenébe,hú ez az 1K-ennyire gagyi legyen,szerintem kezdek pénzt gyűjteni hátsó ívre,kasztnisra fényezéssel ha ennyire gyenge élettartamú,de a festékboltos ezt nem mondta.......
Még egy kérdésem lenne ha nem baj? 1K lakk mennyi idő után szárad meg annyira hogy ha hozzáérek nem látszik meg a kezem nyoma? Azt tudom hogy pár hétig oldószeres vízzel sem szabad mosni de érinteni mikor szabad illetve polírpasztát rá kenni kézzel?
Új internetes lehúzás kezd terjedni,felhív egy nő hogy a google partnere és megújítja a szerződést ami nincs is.
Szóval pénzt kér azért hogy a google az első oldalra rakjon,és ez minden évben meg kell újítani pénzért.
Természetesen közük nincs a googlehoz.
A térképre bárki fel tudja magát rakni ingyenesen.
Ok.Viszont amin el gondolkodtam mivel az első lépcsőhöz képest azt hittem ügyes leszek és feljebb mentem vele amit írtam az elején hogy ki próbálom ami ugye nem jött össze hogy hátha feljebb ködölök a sima 1K-val és hígító val ha le szedném amit feleslegesen feljebb ment réteget kb 3-4 centi szélesen visszább a peremig (A leg első lépcsőig ami csak a peremig volt) azt meg tudom csinálni? Pár millimétert már vissza tudtam vele oldani nyomtalanúl és szép a gyári fényezés ha jól át tisztogatom.(Mert rá jöttem tényleg nem ér 1-Ft ot sem az 1K csak nem tudtam hogy egyáltalán azt kaptam,nem ismertem a lakkokat..)
Nekem ez a szakma annyira komplikált hogy már tetszik :) Az 1 k-s lakk mennyi idő múlva köt meg annyira ha hozzá érek nem marad ott az új lenyomatom???
Én most vettem a sokadik pisztolyomat, ANI márka, a FirstColor.hu nál vettem (mert ők szállítanak a műhelybe anyagokat is) teljesen jó cucc, van 40ezertől 150e -ig pisztolyuk. Én a 40est vettem.. telefonon segítenek, nem tukmálják rád a drágát stb.
Először a 160-as 1.3-as volt nálam "teszten", bár ugye én nem fényező vagyok... nem kér sok levegőt. 1-1 elemet fújtam csak, illetve egy komplett autó alját, motorterét.
Eleve azt hitte hogy 2db pisztolyra lenne szüksége, ami szerencsére bázislakk és fedölakk esetén nem így van. A szórókitthez, füllerhez meg tényleg elég valami olcsó pisztoly.
Gondolom majd jönnek a többiek, ök is ajánlanak valamit, aztán majd eldönti.
Mindennel lehet lépcsösre fújni, ez maszkolás kérdése. Az a baj az 1K-s lakkokkal, hogy nem keményednek ki. Nem lesznek karcállóak, sem oldószerállóak, a további megmunkálásuk (csiszolás, polírozás) igen nehézkes. Cserébe hamar csúnya lesz.
Lehet 1K-val is lépcsö mentesen fújni, de a szórás miatt a széleken ködölt/matt lesz a felüelet. Ez minden anyagnál így van, 1K, vagy 2K, az mindegy. Erre a ködölt felüeletre kell a melléfújó lakk. A melléfújó lakk 1K anyag, tulajdonképpen csak egy hígító. Ezt a ködölt részt feloldja, és összesimul a régi felülettel.
Köszönöm a segitséget! Akkor nézek egy komolyabbat ezen a vonalon. Régen csináltam már ilyesmit, akkor is csak segédként. Most nem akarok szopni az ilyen 10-20 eft-os vackokkal.
Ha 50-60000Ft/db-ot rászánsz, abból lehet 1db profi cuccot is venni. Nem kell külön venni a bázisra és a lakkra. 1db normális pisztoly mindkettöhöz megfelel. Én az elemek fényezéséhez Sata minijet 4400 BR P pisztolyt használok, nem nagy, könnyen kezelhetö, nagyon jól beállítható. Az ilyen dolgokat érdemesebb Németországból rendelni, mert sokkal olcsóbb mint a magyar piacon.
Ez a pisztoly, olyan 90000Ft házhoz szállítással együtt.
Lehet kapni ezeknek a másolatait jóval olcsóbban is, (majd a megfelelö ember ajánlja a megfelelö termékét) én a hamis cuccokat a magam részéröl semmiböl nem preferálom.
Nincs az alján semmi benyomó,akkor ez 1K :( Viszont ami fura hogy higgítóval nagyjából oldható.gondolom ha profi lakk lenne vésővel se tudnám le szedni... Viszont a Festékboltosnak említeni fogom hogy ahhoz képest hogy 2500 Ft és 1K-s elég drága....
Neten rendelem. Én nem sprayt használok hanem pisztolyt, így azért jóval olcsóbb mint a spray kivitel. Egy 2K-s spray kb 5-6000Ft Amiböl 1dl a lakk edzövel együtt, a többi 3 deci az a hajtógáz.
Tehát literenként 60.000Ft.
Én ezt használom, természetesen a nagyobb kivitelü csomagolás (5Liter lakk+2,5Liter edzö) még gazdaságosabb. Persze csak annak éri meg ilyesmibe invesztálni, aki komolyabban, és nagyobb mennyiségben foglalkozik fényezéssel.
A 2K-s lakkokat onnan ismered meg, hogy "aktiválni kell". A nagy spray-ben van egy kis külön tartály ami az edzöt tartalmazza. Ezt a tartályt használat elött meg kell nyitni, ekkor az edzö összefolyik a nagy tartályban lévö lakkal. Eztán kell alaposan felrázni, és használni.
Ha a lakkodnak nincs az alján valami benyomható-kihúzható alkatrész, akkor a lakkod 1K-s. Nem való jármüvekre. Sosem keményedik ki, és minden állíassal ellenkezöleg sosem lesz oldószer álló.
Mindjárt le fotózom milyen lakkor kaptam nem tudom hány K-s annyit tudok hogy 2500 Ft-volt azt hittem valami jó lakk... viszont lehet hagynom kellett volna a lépcsőt mert amikor fújom a lakkot ilyen fehér por száll és nem tudok átmenetet fújni vele (Be ismerem béna vagyok!) és mázlim hogy volt itthon hígító mert majdnem a teljes jobb hátsó elememre rá száradt volna amit mellé ködölt....
ezt a 2K spraymax et ismerem ezt használtam a tetejére az autónak. most inkább a az elsó ajtó alja volt rozsdás és le lett csiszolva alapozva stb fesfe még nem és ezér kérdem hogy ez a lakk használható e?
Ha házi-barkács megoldásban kell gondolkodni, akkor a spray megoldások jönnek szóba.
Lecsiszolnám fémig a felületet, aztán 2K-s epoxy alapozót vinnék fel. Ezt egy kicsit érdesíteném kikeményedés után, aztán vinném fel a kavicsvédelmet. Erre menne a szín, aztán a 2K-s lakk.
Ha kimaszkoltad a nem fújandó részeket, vidd fel az alapozót, és a kőfelverődés elleni réteget. Nyilván a kötési idők betartásával. Ha felvitted kavicsvédelmet, azonnal szedd le a maszkolást, mert ha ezt csak a szín és lakk felvitele után teszed, a gumis réteg miatt nem tudod a festés sérülése nélkül lehúzni a szalagot.
Miután a kavicsvédelem megszáradt, újból le kell maszkolni a nem fújandó részeket (közvetlenül a kavicsvédelem mellett) és mehet rá a szín+lakk. A kavicsvédelmet a hátsó kerékívre is felvinnem. Egyrészt plusz védelem, másrészt nem lesz gondod a régi és új bevonat átmenetével.
A 2K-s cuccokbók a spraymax termékeit merem ajánlani, majd a neten rákeresel hogy honnan tudod beszrerezni.
A vizes papírt használat előtt be kell áztatni, és használat közben is vizesen kell dolgozni vele. A maszatolás azért történik, mert az 1K-s lakkról lecsiszolt részecskék beletapadnak a csiszolópapír szemcséi közé, így a szemcsék nem tudnak csiszolni. A vizezésnek az a lényege, hogy a finom lecsiszolt részecskéket kimossa a csiszoló szemcsék körül.
1K-s lakkot csak pasztával lehet egy kicsit megdolgozni, de azzal mire lepolírozod a több tized vastagdágú vállat (főleg kézzel), addigra nagyon sok karácsony eltelik.
Az, hogy elrontottad-e, első sorban attól függ hogy milyen lakkal lakkoztál. Ha 2K-s lakkal, azt tudod polírozni kikeményedés után. Ha sima mezei 1K-s lakkot használtál, felejtsd el a polírozást.
1K-s lakk esetén ne nyúlj hozzá, mert csak rosszabb lesz.
Úgy szoktam csinálni, hogy a uj 2K-s lakkozás peremére melléfújó lakkot (1K Beispritzlack) viszek fel. Ez feloldja és folyékonnyá teszi a képzödött köd réteget, ami teljesen összesímul a régi felülettel. Ezután ha szükséges már csak minimális polírozás kell.
Van más színű karosszéria elemem a sufnimban az Pezsgő színű, viszont az autómon meg azért vagyok meg lőve mert az meg fényes fekete a leg kényesebb szín mert minden meglátszik rajta. Viszont ki próbáltam a Pezsgő színűn hogy húztam egy 5 centis csíkot,fújtam rá lakkor,lehúztam a szallagot és van itthon 2000-es papír azzal finoman meg dörzsölgettem a lépcsőt és rá se nyomtam erősen de maszatolva dörzsölődik viszont fújtam oda kis lakkot és ahol le csiszoltam ott el tűnt a lépcső csak nagyon megnézve lámpával látszik épp hogy a lépcső csíkja,de még mindig nem vagyok biztos benne hogy ez működhetne a hátsó ívnél is mert polírom nincs csak lakk meg 2000-es papír,alszom erre még :)
Olyan bajban leszel mint én, ha a színig átcsiszolod... Csak a lakkot simítsad el, a lehető legfinomabb papírral amivel lehetséges. Aztán finomítsad 1500-as vizes papírral, majd polír. Szerintem, de én még kisinas sem lehetnék...
Érdeklődnék, Kb. 2 éve cseréltettem hátsó sárvédőket az autón, ill. a küszöb javítva lett, már van rajta rozsda, nem leveles, még kopog a küszöb, igaz csavarhúzóval nem bökdöstem. Tanácsot kérnék hogy mit ajánlanátok, nyilván fémig vissza kell csiszolni, de milyen anyagokat vegyek rá, milyen rétegeket vigyek fel hogy még valameddig el legyen. Köszönöm!
Szerintem semmit se rontottál el, ha kiragasztod és vonalig fújod, akkor természetes hogy lépcső lesz. Gondolom hogy 320-600-1500 papírral össze lehetne csiszolni a határvonalat, aztán polírozni és akkor nem fog látszani.
Persze könnyen el lehet rontani, lásd pár nappal korábban én is elszartam a friss lakkozást ezzel a módszerrel. Csak óvatosan.
Sziasztok.Hátsó sárvédőívnek csak a peremét fújtam le házilag viszont a maszkoló szallagnak a vékony körvonala látszik mi után le lakkozás után le vettem a szallagot mit rontottam el illetve lehet ezen még javítani vagy ne nyúljak hozzá mert rosszabb lesz?
Egy sima világosszürke 2k töltő alapozót kaptam, egy sötétkék matt aláfújót, egy metálos kéket és rá a 2k lakk. Ennyi a réteg.
A gyári tényleg nagyon vékony, a biztosítós ember 110-130 mikront mért körbe most amikor felmérte.
Végül csak a lököst fényeztem, a motorháztető helyett kaptam színazonos bontottat. Inkább azt tettem fel, mert amit javítottam annak a formája sem lett 100 százalékos. Tartaléknak jó lesz hátha még egyszer rászorulok, most megengedhettem a szebbet.
Lökhárító nem volt gyári színben és a másmilyen színű is drága volt azt nem volt értelme megvenni. Ahhoz képest hogy mekkora amatőr vagyok ehhez azért elégedett vagyok vele. Duzzogva egy olcsó iparostól is átvenném, házinak meg tökéletes. 25-öt költöttem anyagra, de a fele megmaradt.
3 rétegű a szín? Azért az furcsa ,hogy aláfújó színnek ilyet adnak. A legtöbb festékgyártó a receptúrában feltünteti az ajánlott füller színeket. / Fehér,világos-sötét szürke,fekete/ ezeket variálva próbálják a lehető legközelebb hozni a gyár által fújt színekhez,alapokhoz.Mivel ezeket jelölik nem érdemes ezektől eltérni ,mert jelentős színproblémák adódhatnak. Egy kényesebb 3 rétegű metálnál különösen fontos az alapozó,és az alap aláfújó szín helyes alkalmazása .mert a gyöngy réteg már érdemben nem határozza meg a színhatást csak kiemeli és láthatóvá teszi a szemcséket . Gyári fényezés esetében sajnos nagyon vékony bevonattal dolgoznak ami azt eredményezi,hogy egy esetleges javítás során különösen nehéz reprodukálni a kívánt színhatást.Sok esetben- ha színmérővel dolgozunk- gyalázatos mérési eredményeket kapunk ,pont a vékony bevonat vastagság miatt és van rá eset ,hogy a színmérő az alapozó színét látja ,és abból indul ki onnan keres az adatbázisában legközelebbi receptúrát.
Kiderült miért nem tudtam normális felületet fújni. Ma próbáltam a tegnap beszúrt itiner szerint papírra fújkálva állítani a szórásképet és azt vettem észre hogy nem tudok olyan beállítást elérni ahol túl sok volna a festék, vagy akár csak megfelelő volna a szóráskép.
Az anyagjáratokban nem találtam dugulást, viszont végül észrevettem hogy a levegőszelep tüskéjének a tömszelencéjét rögzítő csavar ki van csavarodva a helyéről. Sosem bántottam, nem volt miért. Viszont szépen lekorlátozta a pisztolyt, fennakadt miatta a ravasz.
Bármilyen gyakorlottabb ember azonnal rájött volna hogy valami nem stimmel az állíthatósággal, de énnekem nem esett le a tantusz.
No mindegy, végül megcsináltam és utána sikerült is elég szépen újra fújni . Sajnos a szín nem lett az igazi, hiába hogy színkód alapján vettem a festéket. Kaptam hozzá egy sötétkék aláfújó színt is, szerintem az nem kellett volna. Az állítgatás során fehér alapokra fújt szín jobban hasonlít. De most már mindegy, annyira nem rossz. Bizonyos fényviszonyok között egész jó, máskor látszik hogy sötétebb a lökhárító és metálosabb is kissé.
Nehéz szakma ez, mindig megcsúszok valamin amikor belekezdek. Talán eljön az idő amikor úgy sikerül majd ahogy szeretném.
Milyen kenőanyagot szoktatok használni pisztolytakarítás után? Kifogyóban van a sata kenőanyagom, és ha lenne valami szilikon és savmentes kenőanyag amivel lehetne helyettesíteni, az jó lenne. A sata 100ml-es szállítással együtt 7000Ft. Jó lenne valami megfelelő, de olcsóbb megoldás...
Ha csak a látható felületet fested, akkor 2dl elég kell legyen a 4db 15-os felnire. Én 2db sprayt használtam el, de ugye egy sprayban csak 1dl a festék, a másik 3dl az a hajtógáz.
4db 13" felni lefestésére szerintetek mennyi 2K alapozó és 2k festék(és lakk) kell? Pisztolyba keverném, nem spray kannás megoldás, kb. 2-2,5 rétegben fújnék mindent. Belül nem festem, csak a látható részét.
Köszi. Ezt a segédletet találtam, majd próbálom ez szerint beállítani.
A nyomás is lehet hibás, mert van vagy 10 méter 6 os tömlő a szabályozó meg a pisztoly között. A szabályozónál 5-6 barra volt állítva és a pisztolynál állítottam az alsó kis csavarral, de persze mérni nem tudom ott. A pisztoly leírása 2-3,5 bar közötti értéket javasol.
Olvasom, hogy azt is baj lehet ha túl kevés anyagot viszek fel. Igaz, hogy nem folyt meg sehol de talán éppen azért mert nem volt elég az anyag. Próbáltam addig fújni amíg fényes nem lett és a fényével nem is volt baj, sőt elég húsosnak is tűnt a bevonat a gyárihoz képest, de lehet hogy ennek ellenére kevés volt.
Lehet jó a lakk a fényszóróra, ha szerencséd van nem dobja le. Elvileg primer kell a lakk alá, csak az bizonyos szintig opálosít. 2K-s lakkal fújd, az 1K sosem keményedik ki rendesen, és hamar karcos lesz. Garázskörülményekhez érdemes a MIPA CC8 lakkot használni HS10 kurz edzövel, esetleg kurz hígitóval. Én mindig ezt használom, nagyon jó cucc.
Kísérletezz egy kicsit a pisztoly beállításával mielött ráfújsz az autóra. Ha alacsony a nyomás a pisztolynál, akkor is narancsos lesz a felület. Arra is gondolj, hogy hiába van meg a 2 bar a nyomásszabályozónál, amire a pisztolyhoz ér a levegö, a csöben veszít a nyomásából. Ezért ajánlatos a pisztolyon mérni a nyomást. Ha ilyesmivel foglalkozol, vegyél jó minöségü pisztolyt. Ha pedig úgy gondolod, hogy nem éri meg, akkor inkább bízd szakemberre a lakkozást. Én inkább megvennék egy jó pisztolyt, könnyebb a beállítása, szebb a szórásképe, stb
A polírozás sem olyan vészes, de jó munkát csak jó felszereléssel, és jó anyagokkal lehet végezni.
Még valamit a polírozással kapcsolatban.
A videókon egy pici pasztát mindig jó sokáig terelgetnek a géppel jobbra balra...nekem viszont folyton fullra szárad a felület másodpercek alatt. Elvileg a fél autóra elég zöld paszta (kb. 1 dl) felét elhasználtam a motorháztető de és még csak jó sem lett. Végén spricniztem vízzel de úgy meg fröcskölt mindent össze. Mit kéne másképp?
Sziasztok
Políroztam a fényszóróm plexijét. Jó lehet vajon ha átlátszó HS lakkot fújok rá UV védelem céljából?
Úgy tudom minden ilyen lakk UV álló.
Amúgy már megint járatlan utakra tévedtem. Lefújtam a motorháztetőmet és sajnos szokás szerint narancsos lett a lakk. Elvileg jó a hőmérséklet meg minden és mégis. Talán az olcsó pisztolyomban erba van a hiba, vagy vastagon fújom.. nem tudom. Nem folyik meg fényes is de nem sima.
No gondoltam becsiszolom és kipolírozom. Átcsiszoltam 320 szivaccsal majd 600 és 1500 vizes papírral majd rámentem zöld 3m pasztával utána meg valami rózsaszín finiselővel. 180-as Ferm polírozó géppel.
Annyit tanultam meg hogy polírozni nehéz... Több kiálló ponton kikoptattam a színt és igazán fényes sem lett. Egy sima, de kopottas felületre tettem szert amit fújhatok újra... :-/
Félek hogy megint narancsos lesz és végtelen ciklusba esek.
Rezakril 2K-t szoktam fújkálni, és azután például nem lehet rendesen elmosni nitróval a pisztolyt, kell a saját hígítója is. De 1K-s példa is van, szoktam használni Alvikor-t, ez sima 1K festék, és azt sem oldja a nitró száradás után. Szóval ki kell próbálni.
Üdvözlet! A festékszóró pisztoly takarításához annak a rendszernek a higítóját kell használni, amivel éppen az ember dolgozik, vagy van olyan higító, amit általánosságban használni lehet erre a célra? Metál fényezésről lenne szó. Köszi.
15 éves autóm gyári bevonatai elég jó állapotban vannak alulról, de a hátsó kerékjáratokat és a hátsó nyúlványok környékét el kellene látni már utólagos védelemmel.
A másik autómra bitumen alapú dolgot fújtam már többször, de nagyon gyenge. 1-2 évente újítani kell különben alatta még jobban rohad mint nélküle rohadna. Szóval erre mást kellene fújni:
Azt szeretném kérdezni, hogy amikor egy foltot festetek, javítotok- adott nektek egy kis méretű-fúvókájú szóró pisztoly, festék a fényezéshez, azt még hitgitjátok, ha igen mivel, vagy ahogy kikeverték fel lehet apránként hordani. A dolgot már láttam videón, de ez még kérdés számomra.
meglepő módon, csak egy lyukat találtam a festék alatt a kereszttartó végénél egy fél tenyérnyinél kisebb területen.
A probléma az, hogy nincs rendszám a kocsin, bakon van. elvinni csak utánfutóval tudnám lakatoshoz, és azt sem tudom elvállal-e valaki ilyen kis munkát.
létezik olyan, hogy valaki eljön hozzám hegesztő géppel és meghegeszti fekve?
Akkor én a fehér holló kategóriába tartozok. egy helyre biztosan emlékszem, pedig hivatalos hely volt. annyit téblábolhattam, meg kérdezhettem amennyit akartam.
Abban olyan biztos lehetsz,hogy sem hivatalos helyen,sem a Pista bácsi sufni műhelyében nem látnak szívesen , mint abban ,hogy az élőkből egyszer holtak lesznek !
hivatalos? lehet hogy sehol. ésa szomszéd utcában a pista bácsi garázsa, ahol húsz éve fúj sufniban? pl. A lényeg ugyan az. ugyan azt csinálják itt is, meg ott is.
Most, hogy a géptetőt és a lököst fújni kell, gondoltam körbejavítgatom majd ecsettel az apró kis sérüléseket is.
A bal hátsó sárvédőív esetében azt találtam, hogy bár a külső szélén csak egy félkörömnyi foltban kell javítani sajnos belül a hozzá peremezett doblemez széle már betegebb. Annyira még nem hogy érdemes volna vágni, de valamit csinálni kéne vele, hogy ne jusson be a víz a peremezésbe.
Mivel volna érdemes kikenni a belső oldalt? Üvegszálas gitt, vagy kasztni tömítő , esetleg más valami?
A tett halála a tétlenkedés. Egyébként minél jobban rástresszelsz, annál nagyobb lesz a csalódás. Borítékolható, úgyis elkúrod. Aztán a későbbi sikereid azon múlnak majd, hogy a sokadik bármilyen jellegű hiba után is belekezdesz e megint, vagy föladod. Olyan ember még nem született aki már az anyaméhben húzta a gittet, csiszolt, füllerezett, fújt akrilt, bázist, lakkot. Menj el egy fényező műhelybe ahol szivesen látnak, lásd előben mi történik
Nagyon köszönöm!!! Válaszaid bázisán a lökhárítókat valszeg megcsináltatom...a body-n a kis híbákat meg....megpróbálok egy legvékonyabb, pár szálas ecsettel nem bajt csinálni. Az eladáskori teljes doksi megvan...abban a színkód biztos megtalálható. Azt nem tudom, a boltos mit szól, hogy ti. kérek 5 ml xxx kódú festéket a legjobb-ból . Vegyen egy litert!
By the way....látok néha olyan autót , amelyiken a lökhárítók eltérő színűek...egyik-másik még jól is néz ki. Lehet ezt csináltatni új műszaki nélkül???
El kell döntened, hogy Te melyik táborba akarsz tartozni. Feltételezem a mester kategória még nem játszik, marad a hobbi vagy a gányolás. Az utóbbi kategóriát nem ajánlom, mert semmilyen szinten nincs értelme. Hobbi szinten már vannak középkategóriás szerszámok, és ki tudod kísérletezni hogy melyik anyagnak milyenek a tulajdonságai. Azt is el kell dönteni hogy milyen minöségben szeretnél fényezni. Gyári minöségü fényezéseket szeretnél-e reprodukálni, vagy csak szeretnéd hogy a jóskapista piros swiftjén a kitt ne fehéren virítson.
"Arra akartam kitérni, hogy ennek ellenére is bizonytalan vagyok bármit is vásárolok :)" Ezzel akkor is így leszel ha bármilyen enciklopédiát kifogsz olvasni ,vagy az összes létező videókat megfogod nézni !
Ez sokrétegű dolog,hogy melyik mester milyen anyagokra vagy fényezőpisztolyra esküszik,és attól is függ melyik kuncsaft milyen minőségű munkát szeretne, és tud megfizetni. Akinek elég a gány munka annak a mesterek nem fognak minőségi anyagokkal, szerszámokkal dolgozni. Minden mesternek megvan a maga által jónak vélt márkája , "ahány ház annyi szokás". Kis városokban ahol van egy autófestékbolt ahol csak egy márkájú festék,lakk,stb van, ott abból kell dolgozni. Itt a fórumon leírjuk a tapasztaltakat ,de senkinek nem kötelező ezeket szentírásnak venni !
És ezeknek a közlésével amit írtál mi fórumozók mit kezdjünk,mi a célod vele ? Ha nem olvastál és néztél volna videókat ,most nem lenne katasztrófa a fejedben !
Adott egy 2003 -as W203 C240 -es autó , közelmúltban került hozzám, kevés számú felületi sérülésekkel....első ajtók élén 1-2 cm a "saját " nekinyitogatásoktól, ajtók közepén körömnyi nyomok az "idegen " nekinyitogatásokból, a front részeken mm-es, de mély nyomok kavicstól , meg a 200 -as tempótól , de az egész nincs tán 15cm2. Nem gondoltam foglalkozni vele, de a gyerek elvitte Pestre az autót nyári munkára, 2hónap , pár ezer km....meg a lökhárítók alja , alsó 3-4 centije körbe 6-8 helyen megpadkázva, karistolva, de törve nem ....no, ez nem 15 négyzetcenti . ( pedig ennél a kocsinál a radar a magas padkánál is visít...." határeset volt" mondta a gyerek. 8x) Szóval, felmerült az újrafestés, több szinten:
I., csak a lökhárítók leszerelése , ahol kell glettelése , csiszolása , festése , MB minőségű festékkel , jó műhelyben. Durván, mi a reális ár egy ilyen munkáért? ( ezek azért jó darabok , keréktől kerékig érnek elől-hátul )
II. Mi lehet a teljes újra festés --meg a kis felületi sérülések javítása persze - korrekt ára ? ( Nem festtettem autót 1988 óta .....akkor porrázúztam a Trabantomat, túléltem és "csakazértis" megcsináltattam .Akkor 7000 volt a festés...ha-ha )
A kis felületi sérülések közül az ajtók élén az 1-2 cm-es kopások itt -ott a vasig érnek, csakúgy mint a legmélyebb kavicsnyomok ( 2 a motorháztető élén, 1 az A oszlopon ) . V.sz rozsdásoknak is ...vagy ha nem szárazon tartanám , az lenne a vége. Házilag mivel tudnám ezeket a piciny , mély sérüléseket javítani? ha egyáltalán van valami, ( lakk? )
Az elmúlt heteket olvasással, és youtube videók nézésével töltöttem. Ennek a fórumnak majd 70%-át átolvastam, utólag belegondolva nem volt valami jó ötlet.
Igen nagy táborokra szakadtak a mesterek, gányolók, és a hobbisták.
Mindenki a saját (általa) használt termékekre esküszik, mind gitt, alapozó, bázis, és lakk terén. A fényező pisztolyokról nem is merek nyilatkozni.
Katasztrófa ami most a fejemben van. Szöges ellentéte minden, mindennek.
Dozer legalabb kene (ellentamasztani) de a huzatopad sem egy rossz dolog
Az egyetlen kep alapjan nehez pontos dolgot mondani, de amennyire a lampak egyben vannak, nem hiszem h a nyulvany elment volna. Inkabb csak vhogy eltolta a sarvedöt.
Az lesz, hétfőn azzal kezdek. A Rácz kelet pestre gondoltam az útba esik és hirdet ilyesmit. Találtam bontott alkatrészt gyári színben azt meg fogom venni hozzá bár nem nagyon olcsó.
Aztán ahol végül majd megigazítják azokkal fel is szereltetem.
A biztosítóval lesz még egy köröm. Az egy dolog hogy nekem elsőre nem, de a kárszakértőnek sem tűnt fel az eltérő hézag a két oldalon.
Bár, jobban meggondolva az az 1 tonna amit csörlővel ki tudok fejteni az bakfitty lehet. Milyen költség lehet nagyságrendileg egy ilyen nyúlvány húzgálás?
Az még csak akad. Lebontottam ma és próbáltam egyengetni a motorháztetőt, de sehogy se lett jó.
Aztán jobban megnéztem hogy mi a fenéért nem akar, hát úgy látom egyéb gond is van.
A jobb első ajtóhézag nagyobb lett egy picit, a bal első meg szinte eltűnt. Úgy látszik elmászott a nyúlvány is egy kicsit, így valószínűleg az új motorháztető sem fog stimmelni. :-(
Hétfőn fel kell hívnom a kárfelmérőt, hogy ezt is írja bele mert ez így nem annyi lesz. No és meglehet hogy nem is fogom tudni így megoldani, bár agy fához kikötni és csörlővel meghúzni meg lehet... de nem csináltam ilyet eddig.
Nekem a Prasco-val jó tapasztalatom van, VW Bora és VW Polo sárvédöt cseréltem, mindkettö nagyon szépen passzolt, szépen be lehetett állítani a réseket is. Hogy a Jazz-hoz milyen minöségben sikerült alkatrészt gyártani, azt nem tudom.
Én úgy szoktam rendelni, hogy van lehetöség 200 napon belül ingyenesen visszaküldeni a terméket. Megrendelném a motorháztetöt, és egy óvatos felpróbálás után eldönteném hogy maradhat, vagy visszaküldöm.
A leg jobb az lenne ha találnál egy jó állapotú, gyári fényezésü erededi alkatrészt, kérdés hogy ennek mennyi az esélye...
No, volt kint a biztosítós mókus. Úgy van ahogy gondoltam, kapok egy ajánlatot majd amit ha elfogadok akkor kifizetik és nem érdekli őket sem a számla, sem hogy mi lett a leszerelt dolgokkal. .. vagy számlára javíttatom és kifizetik a számla-önrészt.
Valószínű el fogom fogadni amit majd ajánlanak aztán a lehető legoptimálisabban meg lesz javítva, hogy abba az összegbe bele is férjen. Máskülönben a százas önrészt bukom. Egyelőre nem találtam olyat amit nem kell fényezni. Fújkálok itthon, de esetleges hogy sikerül, érdemesebb volna ezt most profira bízni, tehát ez mondjuk 50-60 ezer kb.
Meg fogom mutatni a lökhárítót is azért valami szakinak, meglátjuk mit mond rá. Ma meghőlégfúvóztam és egész jól sikerült helyrenyomni csak hát ugye lett rajta egy lyuk is meg egy-két helyen el is törött.
Gyakorlottabb lakatosokat kérdezném: A motorháztető kijavításához hogyan fognátok hozzá ? Gondolom az alsó réteget le kéne vágni róla és először a fölsőt aztán az alsót egyengetni külön-külön, majd visszahegeszteni és aztán tömítő, gitt, stb... ?
Köszi mindkettőtöknek. A lökös sajnos sérültebb, mint ahogy képen látható, jobb volna cserélni Holnap végighívok pár bontót, legjobb volna ha kapnék színazonos gyári cuccot.
Amennyire látom a fényezés sem egy huszas manapság, mint régebben, hanem inkább 35-40.
Szerintem a biztosító nem fog neked számla nélkül okoskodni. Casco-nál eleve van egy minimális önrész, (pl. 100.000 Ft, de ez ugye függ a szerződéstől) amit neked kell kifizetned. Ha ennél kevesebb a javítás, akkor nem is fizetnek semmit. Fel kell hívni, kiküldik a kárszakértőt, aki jegyzőkönyvbe foglalja, hogy mi cserélhető és mi javítható. Ha kész, akkor mehet szervízbe, ahol kapsz számlát, ez alapján lesz elszámolva.
Összetörött ma az asszony autója. (Jazz 2005-ös) A lökhárító és a motorháztető cserés (bár valamilyen szinten javítani is lehetne), más baja úgy látom nem esett. Bár 15 éves, de valahogy még mindig van rajta casco.
Szerintetek milyen kárértékre lehet számítani, mit lehet elfogadni erre a biztosítótól? Az lenne a jó, ha fedeznék az új utángyártott alkatrészek és a fényezés árát, de nem kérnék a számlát mert akkor meg tudnám oldani sk. és nem kerülne plusz pénzbe. Fizettem eleget a 15 év alatt.
Üdv segitség kellene. Régi motoromat szeretném festeni. Vettem festéket hozzá. LesonalTopcoat HS 420 festék, edző , higitó. 5:2:1 a keverési arány . De ez pontossan mennyi lenne ? 2.5l szin + 1l edző + 0.5l higitó ? Előre is köszönöm
A homokfúvás nagyon szép eredményt adott. Én nem voltam okos, a saját káromon tanultam... nem festettem egyből. Az alkatrész most majdnem olyan, mint volt.
A rozsdaátalakító rozsdás vasra jó, rozsdára nem. értsd ezt úgy, hogy a lehető legtöbb rozsdát mechanikai úton kell eltávolítani. flex, kalapács, homok. ez utóbbi esetén nincs szükség csodaszerre, viszont annál hamarabb festeni kell.
Futóművet, felfüggesztést szeretnék csinosítani. Ehhez kérnék elméleti segítséget.
Stabilizátort, csonkállványt, vas lengőkarokat és egyéb kiegészítőket drótkorongoztam. Nem lett tökéletes, ezért úgy gondolom, hogy (ahol szükséges) bekenem Impa Kela Rust átalakítóval. Utána lefújnám 2K epoxi alapozóval. Az Impa átalakító használata, illetve működési idők nem egyértelműek annak ellenére, hogy olvasgattam a fórumot és tájékozottam a Carcolor-nál is. Vékonyan fel kell vinni a szükséges helyekre, 3 óra után és 6 órán belül át kell festeni. Viszont a dobozon 30 perc száradás szerepel... A boltba valahogy így mondták. Ez így igaz?
Egyébként az Impa Kela Rust átalakító mennyire vált be? Nem csak placebo-hatásról van szó?
A spirálrugó "szépen" korrodált, de nem törött, funkcionálisan megfelelő. A rugót milyen bevonatot kaphat, amely tartós is? Rozsdaátalakító gondolom mehet rá, de az epoxi úgy gondolom működés közben megrepedne, mint a porfestett, szinterezet felület.
Brutális az a só mennyiség amit az osztrákok az utakra szórnak. Nem egyszer akkor is öntik a sót amikor plusszok vannak, de ködös az idő. Mert ugye mi lesz ha lefagy, és télen téli útviszonyok lesznek. Konkrétan szarrá rohasztanak mindent ami vas, ugyan akkor a műszaki vizsgán minden korrózióért megy a rinya. Mindkét autóm pont emiatt full alu kasztnis. A leg jobban még mindig a német márkák bírják. Nem is nagyon lehet 20 éves japán, vagy olasz autókkal találkozni. Egyszer előttem szóptak egy kis öregnek hogy a Mazda 2-ese már nem kap műszakit, mert annyira szét van rohadva. Dehát még csak nyolc éves...
Én meg pont másképp látom... volt egy alfa 145 amit bontásra hozott be a gazdája TIROLBÓL! működött az autó. kicsit használta, megszerette, forgalomba helyeztette, de alvázszámot is kapott, mert a torony konkrétan a motorháztetőnél volt. Kitalálta hogy lakatoljuk ki. Vett is hozzá egy donort, ami magyarországon újként eladott kocsi volt(ungheria felirat a kötegen) A donor sárgán alig volt rozsda, az osztrák összes létező küszöbje, első tornya-doblemeze padlója odavolt.
hozzátenném, hogy a sárgán is voltak indulások, amik a hitvány anyaghasználatnak tudhatók be szerintem
Mondjuk a fiatok amúgy sem nagyon rohadnak ha nem voltak törve,van egy 2005ös panda anyámnak,de azon nincs alvázvedő mégsem rohad,a küszöbbe egyszer fújtam üregvédőt de ennyi.
Mert úgy gondolom, hogy ha valaki valamit meg szeretne tudni akkor az az első, hogy rákeres az információra.
És ha még nem volt szó róla akkor megkérdezi, hátha valaki más tudja rá a választ. Mondjuk emiatt kár volt regelned egy új nicket elmondtam volna neked az eredetin is.
Írd már le légyszíves, hogyan kezdjek hozzá. Milyen anyagokat használják, milyen sorrendben. Pl legyező korongozás után fémtiszta felületre, milyen alapozót használjak, rozsda pöttyös felületre milyen rozsdapasziválót, ezeket mivel vonjam be, stb.
Mondjuk annyira régen még nem.csináljátok fluid fimmmel,mikori a legrégebbi ilyen meló?
Mik a tapasztalatok?
Amúgy egy jól előkészített alvázvédelemnél bírja a legegyszerűbb festék is vagy 4-5évig.
Nekem ami a legrégebbi meló és még forgalomban van az 27éve lett megcsinálva,igaz az üregek ki vannak fújva időnként rajta.
De 10éves meló nem egy van igaz azon már újra fefújtuk .
A lényeg az alapozás itt is nagyon fontos.
Most arra, hogy 50et mondott, nem nagyon van mit mondani, tudok olyan helyet, ahol 90-100e ft egy elem. Nem márkaszerviz műhelye. És van ahol még mindig 25.. ennyi alapján nem lehet összehasonlítani, vagy megállapítani, hogy az jó vagy sem.
Tudja valaki, hogy kell ezeket a habszivacs ütéstompítókat úgy leszedni, hogy kárt ne tegyek benne és vissza is tudjam rakni (ugyanúgy, ahogy eredetileg volt)? Punto 2 hátsó lökháritója alatt van. Köszi előre is.
Én megpróbálnám a festékpöttyöket magam eltávolítani. Ha szerencséd van, és mondjuk poros volt az autód amikor festékes lett, lehet körömmel is le tudod kaparni. Most szedtem le idegen felkenődéseket a saját autómról, elsőnek 3M durva polírral, simán egy tiszta ruhával ledörzsöltem a felkenődést, majd a kicsit megmattult felületet finom polírral fényesre políroztam, szintén kézzel tiszta ruhával. De úgy is jártam, hogy miközben festettem az ajtó alját jól összeködöltem az autó tetejét. Az is lejött finom polírral, mert poros volt az autó. Különböző polír anyagokat kimérve lehet venni a normális boltokban, nem kell sokat költeni a próbára. De ha rendes fényezés van az autódon, akkor attól sem lehet sok baja, ha nitróval megpróbálod letörölni. Persze ha a pöttyök is rendes 2K festéktől vannak akkor ez nem fog menni. És persze simán ronthatsz is az állapoton, de én biztosan megpróbálnám valami nem látványos helyen. A fényezés ára szerintem nehéz kérdés. Ha hibátlan minőségben megcsinálja akkor még talán nem annyira irreális, a baj ott van, amikor a kókler trágya munkáért is elkéri a pénzt. Témába vágó néznivaló : https://www.youtube.com/watch?v=PqrLtSAP7cQ
A közelben dolgozik egy autófényező, megmutattam neki a kocsit. Azt mondta, le tudja szedni a festékpöttyöket, 50.000.
Megmutattam neki a motorháztetőt, elég sok kőfelverődés és lakkhiba van rajta. Azt mondta, hogy polírozás nem segít, csak a festés. Mit gondolsz, mennyit mondott rá? 50.000. Egy metálkék, Golf 6 motorháztető.
Úgy látom, itt is ugyanaz a helyzet, mint az élet bármely területén a szolgáltató iparban, határ a csillagos ég.
Köszi mindenkinek, akkor nekilátok, valami csak lesz belőle. Nem én csináltam, vissza pedig nem viszem. Pedig valaki úgy ajánlotta a szakit, gondolom nem kiszúrni akart velem. Ha lenne egy normális hegesztőgép lehet, nekiállok, de még elektródával sem igazán megy. :)
Ja, terméket hiába ajánlok, ha az nem kapható feléd vagy csak 1kg. Szerintem keresd meg a legközelebbi fényezéstechnikai boltot, mutasd meg fényképen és mindent fognak adni.
Kittet, csiszolóanyagok, spray alapozót (akár 2k is) színt, lakkot (2k is van sprayben). Ezekből van 250ml kiszerelés is. Ha online vennéd akkor carcolor.hu de szerintem személyesen boltban jobban jársz..
De változtat, mert ha nem te csinaltad akkor nem is neked kene rendbehozni.
Latszolag valami uvegszalas takony már rá van kenve. Na azt le kéne szedni. És itt megint lenyeges h otthon keszult vagy sem, mert ha muhelyben, akkor talan akad egy spotter amivel ki lehetne egyengetni annyira, hogy ne 2 centi vastagon kelljen rá kittet húzni..
Szerintem: fémig pucol, szintkülönbség (vagy az egesz tákolás) kijavít, alapoz, kittel, fényez. De ebbol az szokott lenni, hogy á ennyit nem ér --> húzzunk rá még vastag gittet, azt kicsiszolni valamennyire, kis rücsi és szín.
Küszöbjavítás utáni lépések érdekelnének, szeretném házilag eltüntetni a nyomokat. Ha valaki leírná részletesen, hogy mivel és mit csináljak, nagyon megköszönném. Esetleg konkrét terméket is javasolhattok, ami létezik kis kiszerelésben.
Amúgy miért nem jó a bitumenes? Most voltam egy nagy, és forgalmas festékboltban, és nem tartanak csak bitumenest. De majd szétnézek több boltban is, hogy náluk mi a választék.
2006-os G Astra, napi használatban. Még gyári rajta minden, nem volt kezelve az alja semmivel, ezért is szeretném lefujni valamivel. A küszöböt is le akarom, mert tele megy sárral a műanyag borítás alatt.
Akkor mit ajánlasz, mivel, és hogyan csináljam?
Nálunk Boll, Body, Dinitrol, cuccok vannak a boltban. De lehet rendelésre, hoznak más anyagokat is.
Sziasztok, segítsetek már légyszíves. Az autóm alját szeretném rendbe tenni, lyuk nincs, csak egy két felületi korrózió.
Először a futómű alkatrészeket festeném le, bölcső, hid, lengőkarok. Mi lenne a jó megoldás, korant, arra alapozó fedőfestékel egyben? Vagy valami Hamerite féle festék, esetleg más módszer?
Az alvázon lévő felületi korróziót, legyező koronggal felcsiszonám, azt 2k epoxi alapozóval lekezelném. Arra menne valami fedőfesték, és végül Dinitrol bitumenes alvázvédelem. Ez így jó lehet?
Attól függ milyen anyag került rá. Azt meg látni kellene. Annyit megpróbálhatsz hogy hígítós ronggyal egy pöttyöt megdörgölsz. Az eredeti fényezést nem fogja bántani, de ha csak 1K-s anyag került rá, azt le fogja hozni.
Sziasztok szakik! Lenne egy kérdésem. Bő fél éve vásároltunk egy metálkék színű hatos golfot. Az ötödik ajtó és a bal hátulja össze van pöttyözve , szórva festékkel, (így vettük) mintha szabadban mellette festettek volna le egy autót, vagy valamit világos festékkel. Szakszerű (nem házi) polírozással eltüntethető ez, vagy valamilyen hígítóval el kell tüntetni előtte és utána polírozni.? Házilag hozzákezdjek valami oldószerrel, vagy többet ártok vele?
Pedig az ív szerintem macerásabb a doblemez miatt is, a fényzett felületen húzódó hosszú hegesztés miatt is. Na meg ha már szerelés, akkor ott a lökhárító....
Én ilyen nem teljesen jól megpucolható, mármint lehet még picit rozsdás felületekre Dinitrol RC900-at szoktam fújni, ez a leírása szerint a rozsda passziválása mellett egy kemény epoxi réteget képez. A gyakorlatban is ezt tapasztalom, egy áttetsző, kemény, jól csiszolható felületed ad, és 2K anyagok, töltőalapozó, festék nem marja meg. Hosszú távú tapasztalatom még nincs vele, de a neten fellelhető infókban rosszat nem írnak róla. Hátránya hogy piszok drága. Mindenesetre nagyobb lemezeken, doblemez, autó alja ezt fogom használni, mert még nem találtam jobbat. Ahol új lemezt rakok be ott nem, de elpucolt régi lemeznél biztosan. Viszont ahol több lemez van lapolva, oda ez nem kúszik be, oda jobb ötlet híján majd fluidfilm megy. Nem flexelhetek szét mindent. :-)
Nekem cink szprével kapcsolatban lenne kérdésem. A doksik szerint elektrokémiai védelmet biztosít, nem csak fed. Viszont önmagában vékony kis bevonat, még fújnék rá. A Liqui Moly cink szpré technikai adatlapján azt írják, hogy kompatibilitási próba után átfesthető. Csináltam egy sólyakocsit, első körben lefújtam LM cink szprével, második körben kapott két vékony réteg Rezakril 2K töltőalapozót, végül két réteg Rezakril 2K zománcot. Nem láttam semmi felmaródást, csavarozgattam hozzá, és eléggé strapabírónak tűnik a bevonat. Milyen tapasztalataitok vannak ? Használtok cink szprét ?
Értem én, hogy tiszta fémfelületre 2k epoxi alapozó a jó, de a cink elméletileg ad egy plusz védelmet. Küszöb felrakásakor is inkább ezzel fújnám, mert áthegesztgető. Van folyamatban egy rövid kis tesztem, az egyik autóm doblemezén pőre vasra csak cinket fújtam 3 hónapja, eddig abszolút hibátlan, de nem tudom hosszú távon hogyan viselkedik.
Mindenképpen csiszolást igényel. Miből gondoltad ,hogy az 1K alkidgyantás festékeket nem marja meg a nitró? A nitró az max a celloxin festékek higítására de leginkább pisztolymosásra való és használható!
Nagyon finom 1000-es vizes papírral,vagy szürke dörzsivel kell csiszolni a felületet. Zsírtalanításra szilikonmentesítővel érdemes próbálkozni. Benzint el kell felejteni.
Csupán azért, mert ekkor érek rá újra foglalkozni vele. :(
Pénteken délután megfújtam egyszer, holnap tervezem ezt ismét megtenni.
Matt 200.as trinát festékről van szó, nem olyan tükör sima felület. Ez esetben is meg kellene csiszolnom fújás előtt? Hányas papírral? Majd ha megcsiszoltam mivel zsírtalanítsam? Nitro higítóba csalódnam, mert lemosta majdnem az alapozót ami már meg volt száradva :( Így sima tiszta 95.ös benzinnel tettem.
Tudtommal a 2K epoxy tiszta fém felületre való, létezik belőle ecsetelhető verzió. Erre lehet festeni, fújni, kenni minden mást : kittet, alvázvédőt, festéket.
Egyre többet olvasok vissza a topikban, annál tanácstalanabb vagyok az egymásnak ellentmondó vélemények miatt.
Alvázra milyen alapozót vegyek? Ha egy karosszéria elem belsejéről a felületi ill. vakrozsdát le rozsdamarózom, aztán lecsiszolom, arra milyen alapozót vegyek?
Az alvázas használatra olvastam olyat is hogy 2k epoxis alapozót használjak, illetve azt is hogy az otthoni használatra nem igazán jó/hatásos.
Az a helyzet , hogy egy 20 éves járgány lett kilakatolva , küszöbcserélve. Mivel az új küszöb belseje két réteg alapozó festéket tartalmaz tehát aránylag sima , akkor az általad leírtak alapján a viaszos kezelés jelen esetben nem okafogyott . Ugyanakkor azt az öt-hat évet amit még szántunk az autónak , azt lehet kibírná anélkül is. Mindenesetre a felszerelés (kompresszor , rücsipisztoly, meg üregelő cső ) rendelkezésre áll ... A viaszos üregvédő anyagok költsége pedig az eddigi kiadásokhoz képest elenyésző. Azért az a beszáradás néhány év alatt mégsem olyan "szörnyű" mint egy vegyi reakció amellyel riogattam itt magamat.
Ha epoxy alapozót használsz akkor mehet tiszta fémre ill. régi bevonatra is, de próbálj meg előtte mindent kittel feltölteni mert azok porózusak beszívják a nedvességet. A sorrend Kitt-->epoxy-->ha marad egyenetlenség töltőalapozó-->bázis-->lakk. Bizonyos töltőalapozók valamennyire vízzáróak az alá is kittelhetsz de kis felületen.
A viaszalapú üregvédők új (max. 5 éves) autóknál lehetnek jók, mert sima felület kell nekik a szétterjedéshez. Én úgy tudom, hogy az a gond velük, hogy 3-5 év alatt beszáradnak (van bennük valami lágyító, ami illékony), berepedeznek, a repedéseken pedig átjut a víz és az oxigén, amik rozsdásodást okoznak. Szóval, ha egy legalább 5 éves autónál akarsz üregvédelmet, akkor mindenképpen zsíralapú (pl. Mike Sanders, Fluid Film) javasolt. Olvastam egy német tesztet, ahol a legjobb ötben csak zsíros volt, a legjobb viaszos a Dinitrolé lett (a svájci Brunox pl. csak 21. lett). A zsíralapú üregvédők egyetlen hátránya, hogy nyáron a napon felforrósodott autónál megolvad a zsír, emiatt az ajtóknál és a küszöböknél alul kicsöpög.
Sziasztok bár nem autó, nem is olyan anyag, de azért kérdeznék.
Utánfutó festésre adtam a fejem.
Kettő dologban bizonytalan vagyok.
Gond-e ha a korróziógátló alapozó olyan felületre kerül amiről nincs teljesen eltávolítva a régi festék? Meg van csiszolva, frankón tart. Korróziógátló alapozóra rá szabad glettelni autó glettel vagy ledobja? Természetesen csiszolás alapozás elött is glettelek, de lehet akkor látok meg egyenetlenséget mikor már lealapozózom.
Az a helyzet , hogy akit eddig megkérdeztem mindenki azt mondta , hogy nettó baromság amit a mesterember mondott. Ide is azért írtam mert úgy gondoltam utánajárok alaposan a dolognak , hátha van benne valami , mert azért a fazon 40 éve a szakmában van tehát biztos látott már ezt azt. Mindenesetre még kutakodok egy keveset , hosszú még a nyár . Augusztus közepéig akarjuk megoldani az üregvédelmet.
Lebomlásakor? Hm.. ok, én ilyet nem tanultam ezekről. Használj zsírt akkor, sosem romlik meg, szépen megszilárdul, nagy melegben meg felolvad valamennyire és összefolyik. Pl ilyen a MikeSander's
Sajnos jól értettem és meg is döbbentem rajta rendesen. Azért is dobtam fel a kérdésemet. Azzal magyarázta a kasztnis , hogy a viaszos alvázvédő lebomlásakor savas közeg képződik amely köztudottan nem tesz jót a vasnak.
Üregvédelemmel kapcsolatos kérdésem volna. Egy tapasztalt kasztnis mester azt állította , hogy a viaszos üregvédők nemhogy akadályoznák, hanem inkább előidézik a korróziót pár év után a küszöbbe fújva. Ez az állítás teljesen szembe megy azzal amit eddig én tudtam ebben a témában . Mivel csak egy átlagos "júzer" vagyok aki szeretne gondoskodni a járművéről eléggé elbizonytalanított a szakember (aki több évtizedes tapasztalattal rendelkezik) véleménye. A fiam "nagykorú" autóját akarnánk egy kicsit helyrepofoztatni , többek között üregvédelemmel ellátni , valamint az általam használt 2 éves masina állagmegóvása , várható élettartamának meghosszabbítása is meg lett célozva.
Mi lehet a dolog alapja vajon mire alapozhatta e véleményét a mesterember ?
Ezt a lakókocsis fórumban kérdezd lesz segítség de oltás is.. 2 komponensű poliuretánnal fújja jó pár cég. https://chromestylehungary.com/RAPTOR-Nagy-ellenallasu-poliuretan-bevonat-4-liter
Ha nem jársz vele sehova meg tökmindegy.
Ha ennyit nem költenél rá
http://www.carcolor.hu/shop/hu/175-folyekony-gumi-spray-es-dobozos-kiszereles
vagy plasti dip.
https://ezermester.hu/cikk-4701/Plasti_Dip___A_folyekony_gumi
Valaki festett már kívülről lakókocsit. Kicsit viseltes az enyém, már nem mai darab. Már nálam van tíz éve és amikor vettem akkor se volt új. Milyen festékkel lehet esetleg lefesteni? Fújni vagy simán ecsettel lefesteni?
Valószinüleg azért nem kaptál választ, mert laikusként akkor jöttél kérdezni amikor már elszúrtad a dolgot a hammerite felvitelével. Az a festék biztosan remek kerítések, és egyéb kültéri vasszerkezetek festésére, de autóipari felhasználás szempontjából nem megfelelö.
Bázislakkot (színt) nem szoktunk csiszolni/mattítatani lakkozás elött. Autófestékekkel foglalkozó boltokban tudnak neked megfelelö 2K-s lakkokat adni.
Ehhh...... először az van hogy itthon nem kapható. Aztán az, hogy itthon is csak 4 kg-s kiszerelésben kapható, de a forgalmazót meg sem kérdezi, mert jobban tudja mint maga a forgalmazó.
A tudásról jut eszembe, mi meg még mindig nem tudjuk milyen ragasztóról van szó csak azt, hogy ki a gyártója (van vagy ezerféle termék), meg hogy csak 4 kg kiszerelésben kapható Németországban. :P
A 18827-os hozzászólásomra tudna valaki választ adni?(Az érdekelne, hogy Hammerit-tal lefújt felnire milyen nagyon tartós, magasfényű lakkot ajánlotok? Illetve kel-e mattra csiszolni a Hammerite-os felületet.)
Az autóipari alapozó vízzáró, ezért kell olyan esetben is ahol tiszta fém felület sok helyen jelen van a töltőalapozó alá, mivel a töltőalapozónak csekély a vízzáró hatása. A poliészter kittet is be kell vonni epoxival különben megszívja magát nedvességgel, mivel mind a bázis mind a lakk "lélegző" bevonat. A lakk célja egy kemény karcálló felület létrehozása a bázison, az UV védelem és a felület fénnyessége.
Az alapozó feladata, hogy kötést biztosítson a fémfelületed és a következő réteg között ami lehet színezett, színezetlen, vízzáró, nem vízzáró etc. Pl. Pl alapozó+füller+bázis+lakk - ebből az utolsó csak ami vízzáró réteg. Alapozó+alvázvédő. Ebből is az utolsó a vízzáró anyag.
Ha csak alapozót raksz akkor előbb utóbb rohadni kezd.
Nincs olyan, hogy megengedett! Minden esetben a felulet igenye hatarozza meg a kittreteg szuksegesseget. Minel jobb egy lakatos munka annal kevesebb kitt szukseges. Mondjuk a bevonat szempontjából ez a kivanalom, hogy kesobb ne legyen problema a vastag kitteles miatt.
Bocs, rosszul tettem fel a kérdést. Azt akartam csak kérdezni, hogy azt a márkájú terméket mennyire ajánljátok erre a célra, vagy esetleg ez helyett mást lett volna érdemes? De már tárgytalan. Felkentem, és nagyon jó lett!
--------------------------------------------
Pihenés képp az alufelnit is csiszolgattam,és 2 sorral alapozóztam. Már az alapozó felvitele után nagyon szép volt a felni, egy kis felületi hibát sem találtam, sok baj nem is volt a csiszolással. Ma dél utánmár színre fújtam fekete Hammerite-tal(nem sokan ajánlották, de már megvettem, így ráfújtam. Úgy se vagyok az a béna megpadkázós sofőr :) ) A kérdésem az lenne, hogy milyen magasfényű uv/karc és időjárásálló lakkot ajánlotok hozzá? Még a 2-3 sor Hammerit-ra rá akarok fújni védőlakkot, hogy a festék csillogjion, és ne mattuljon, na meg védje a kőfelverődéstől.
Illetve. Ha már lakkozni szeretném, a jelenlegi hammerit-os festéket mattra kell polírozni, hogy jobban tapadjon rá a lakk, vagy a fényes felületre is ráfújhatom?
Javított, hegesztett karosszérián milyen vastag gitt réteg a "megengedett" ? 1-2-3 mm ?
Úgy értem nem centiméterekben mérhető vastagságot akarok felgittelni, hanem pl. hegesztés visszacsiszolt helyét, meg ahol kicsit egyenetlenebb a felület.
Attól, hogy ez lakatos (karosszéria!) csoport, nem biztos, hogy itt valaki tudja az árát is az ilyeneknek.
Mivel használt és viszonylag szükségtelen dologról van szó, általában a vastelepi ár a mérvadó, nézz meg cégeket, kb 60ft/kg lehet.
A másik szempont, meg ha valaki használni akarja ugyanarra a célra, akkor mennyiért lehet kapni boltban. A használt ár meg mondjuk az új 60%-a.. legalábbis én nem adnék többet érte.
Ha egyik sem megfelelő, akkor fel kell tenni a vaterára és mint az oldtimerek esetén, majd a piac beárazza, hogy kinek mennyiért kell. Fel lehet tenni 1ft-ra, akkor sokan figyelik, be kell állítani egy minimum árat (mondjuk a vastelepi kg ár) és várni.. ha mázli, akkor többért megy el..
Üdv a szakembereknek! Előre is elnézést kérek, de nem találtam a kérdésemnek megfelelő topicot, ezért teszem fel itt, mert szent meggyőződésem, h. egy pro lakatos tudja a választ rá, mert végül is szakmába vág.
Szóval van egy 350 centis vas cső, 9 centi átmérő, és vastagsága 3 mm. Ezen van egy átlagos kosárpalánk méretű zártszelvény. Lényegében egy kosár palánkról van szó. A palánk egy 1,30m*80cm* 4cm vastag pala.... Namost azt szeretném kérdezni, hogy maga a vas része mennyit érhet, illetve maga a pala rész...Mert nézegettem palákat is 20*20 -as kis vékony pala több ezer forint... Mindezt azért kérdezem, mert szeretnék tőle megválni, de szerintem a jelenlegi érdeklődőm át akar verni, mert szerinte 3 ezernél többet nem ér a vas része, a paláért meg 4 ezret akar adni...Majdnem belementem, csak megláttam, hogy egy tag neten egy ekkora palát 40 ezerét árul...Mivel fogalmam sincs sem a pala, sem a vascső jelenlegi áráról, ezért kérdezem, h. szerintetek mennyit lehetne reálisan kérni érte? Köszönöm a válaszotokat.
Igen, vettem észre. A két kerékjárati ívnél ért is meglepetés, de menthető volt a helyzet. Az alját viszont, ahol kapargatni kezdtem, mindenhol rozsdamentes volt a fém. Az alapozás megvolt tegnap 3. sorral, ma vagy holnap viszem fel rá a Variac UBC-t.
Nagyon jó ötletet adtál, köszi! Van itthon nagyon szuper black n decker hőlégfúvóm, azzal majd adok neki, na meg a spaknival!
Akkor ha le van csutkára kaparva, hígítós ronggyal áttörlöm(vettem féktisztítót amit ajánlottatok, nekem sajnos nem vált be. 12 flakonnal vettem. 7-et kifújtam az alvázra zsírtalanítás céljából, de kb mint halottnak a csók. Pedig nem olcsót vettem). Szóval ha tiszta, rozsdamentes, zsírtalanítottam az alvázat, akkor mehet az epoxys alapozó 2 rétegben, majd kb 3-4 óra elteltével mehet az alvázvédő és üregvédelem és kész? vagy a folyamatból kihagytam valamit?
bexxter: Sértetlennek tűnik az alváz. De ahogy elnéztem, a kerékjárati ívek tök jól néztek ki, mindaddig, amíg meg nem kapartam őket! Magyarán, hiába néz ki úgy az alváz, mintha most jött volna ki a szalonból, alatta a fém itt-ott elég csúnya látvány volt! Arról nem is beszélve, hogy az epoxy alapozót elvileg csak fémtiszta felületre lehet felhordani, nem pedig festett, és gumiszerű alvázvédőre.
Egyébként mi van akkor, ha fémtisztára lecsiszolom az alját, és ahol rozsdás, már nem lehet segíteni? Úgy értem, hogy kifelé rozsdásodik/rohad, és a rozsdaeltüntetés helyett csak egyre nagyobb rozsdás felület tárul elém?
Miért akarod leszedni? Ha nem sérült és látszólag nem tolja le a rozsda, akkor hagyd fent. Csak ott szedd le ahol szar. Nekem műhelyben lecsupaszított futómű motor váltó stb nélküli kaszni alja 1-1,5 nap.. és akkor még csak le van kaparva, se lecsiszolva lemosva zsírtalanítva nincs..
Amúgy a homok nem szedi le, hiszen pont az ilyenek ellen védi az alvázat. Cserébe jól telemegy minden.. ahogy lentebb írták, melegítés, spaklival lekaparás aztán a többi..
Nem bonyolítsd túl. Hőlégfúvóval vagy gázperzselővel megmelegített alvázvédőt simán le lehet tolni spaknival. Az a minimális ami fent marad azt meg lehozza a drótkorong vagy a hígító.
Akkorár a folyamatot végig akarom vinni. Szóval vennék homokfúvót. Egyelőre 0 a témával kapcsolatos tudásom, de igyekszem minél többet olvasni róla. Tudnátok esetleg ilyen eszközt ajánlani? Melyik típust érdemes megvenni, amelyik lehozza az alváztól a gumi bevonatot?
A rászánt összeg... Fene tudja. 30-40 max. Lehet ennyiért jót kapni?
Pár hsz-szel ez előtt ajánlott egy kedves fórumtag Millaco 2K epoxy alapozót az alvázra. Nos, ahonnan vettem, említette a kedves eladó, hogy az egész alvázat meg kell szabadítani a gyári alvázvédőtől, magyarán csutkára le kell vakarni az egészet. Igaz ez? Az epoxy alapozót nem lehet a gyári alvázvédőre fújni? Kapargatom az alvázat, keresgélem a rozsdás pontokat, azokat teroson VR625-tel lefújom, és gondoltam, majd így a gyári alvázvédőre ráfújom a 2k epoxyt. Akkor ez így tuti nem működik?
Amúgy 50.000-t gondoltál mindenre ? Kasznizáshoz CO, azaz MIG gép javasolt, de csak a palack lesz 30-40.0000 Ft töltve. Ez momdjuk 10kg. A gép inkább 50-60-tól fölfelé. Plusz sisak, kesztyű, huzal, patentfogó, stb stb stb